ŞƏRQ VƏ QƏRB ARASINDA
Mrs. Keepa brendi moda tendensiyalarından asılı olmayan zərifliyi və artistliyi birləşdirir. O, rəngarəng naxışları və mürəkkəb siluetləri birləşdirərək, ani moda tendensiyalarından uzaq durmağı üstün tutaraq, lakin özünə xas tərzini qoruyub saxlayaraq səyahətə olan sevgisinə əsaslanır. Ərəb dünyasının ən nüfuzlu 50 qadınından biri, gənc geyim dizayneri və iki uşaq anası Məryəm Yahya oxuculara biznes-ledi, ana və qərb baxışlı şərq qadını kimi üç əsası özündə necə birləşdirdiyi barədə danışdı.
Siz dizaynerlər ailəsində doğulmusunuz. Bu sizin peşəkar inkişafınızda sizə kömək etdi mi? Yoxsa bu sizin üçün bir meydan oxuma idi?
Bu əlbətdə ki, üstünlükdür. Biz bacımla geyim yaratmağın gündəlik həyatın bir parçası olduğu bir atmosferdə böyümüşük, modaya olan sevgi həyatımıza elə "nüfuz" etmişdi ki, biz bunun heç fərqində deyildik. Və budur, indi hər birimiz bacardığımız kimi anamızın yolunu davam etdiririk.
Hesab edirsinizmi ki, tərz gendə olmalıdır? Uşaqlarınızın sizin yolunuzu davam etməsini istərdinizmi?
Tərzin genetik olaraq keçdiyini deməzdim. Amma düşünürəm ki, uşaqların valideynlərindən ilham alıb onu mənimsəmə ehtimalı çox böyükdür. Bundan əlavə, bu, əlbəttə ki, xarakterin xüsusiyyətləri ilə bağlıdır. Mən uşaqlarımın moda sənayesində karyera qurmaları ilə bağlı bir şey demək istəmirəm. Amma unikal tərz hissinə sahib olmalarını əlbəttə çox istəyərdim.
Mrs. Keepa brendinin tərzini necə təsvir edərdiniz?
Öz stilimi təsvir etmək çox çətindir. Bu çox şəxsi, spontan, plansız bir şeydir... Mən müxtəlif tərzdə geyinirəm və yaradıram: vintaj, bohema, klassik, seksual... və bu tam siyahı deyil. Mənim şəxsi tərzimi fərqləndirən müxtəlif tərzləri, naxışları və parçaları qarışdırmağımdadır, həmçinin brendimin tərzi də digərlərindən fərqlənir. Mrs. Keepa brendi əbədi qadınlıq mühitini təcəssüm etdirən cəsur strukturlaşdırılmış siluetlərlə məşhurdur. Bizim markamız özünə güvənən qadınlara qayğısız yüngüllük barədə bəhs edir.
Sizcə, bir qadın özünü bu brendin geyimlərində necə hiss edir?
Bizim brendin geyimlərini geyinən qadınlar özünü unikal və sevincli hiss etməlidir. Ümumiyyətlə, hesab edirəm ki, moda – əyləncəlidir, onu çox ciddi qəbul etmək lazım deyil, buna görə bütün kolleksiyalarımda yaradıcı rənglər seçirəm və maraqlı naxışlar əlavə edirəm.
Mrs. Keepa brendinin daimi müştəriləri kimlərdir?
Bu qabaqcıl modabazlardır – nə istədiklərini dəqiq bilən, modadan anlayan auditoriyadır. Onlar əsasən onlayn alış-veriş edirlər, qərarları tez və asanlıqla qəbul edirlər, müntəzəm olaraq onlayn platformamızı ziyarət edirlər. Amma elə müştərilər də var ki, brendimi yaratmazdan əvvəl mənim moda yolculuğumu izləyiblər və alış-verişi birbaşa salondan edirlər, çünki onlar mənimlə şəxsən görüşmək və kolleksiyamdakı geyimləri bir-biri ilə uyğunlaşdırmaqda məsləhətləşmək istəyirlər.
Bal ayında işləməkdən imtina edərək işdən ayrıldınız. Müasir texnologiyaların nəinki bizə kömək etdiyi, həm də iş və şəxsi həyatın bir araya gəlməsini çətinləşdirdiyi ilə razısınız?
Tamamilə doğrudur! Bəli, texnologiya brendimizin inkişafını sürətləndirməyə kömək etdi. Amma mən bu qədər tələb olunan virtual dünyadan uzaq yaşadığımız dövrlərə dönmək istərdim.
Belə bir fikir yayılıb: hər kəs istədiyi işlə məşğul olsun. Bu fikrin hər kəsə aid olduğunu düşünürsünüz?
Düşünürəm ki, bu, hər kəsə aid olan yeganə variantdır! Biz hər şeyə və hər kəsə təsir göstərə biləcək kanalları olan sosial şəbəkələr dövründə yaşayırıq. Fərqinə varılması üçün spesifik DNT ilə nəsə çox özəl bir şey təklif etməlisən. Əks halda siz sadəcə başqa bir Instagram səhifəsi olacaqsınız. Təkrarolunmaz məhsul işinizə yalnız ürəyinizi, istedadınızı və iradənizi qoyduğunuzda əldə edilir.
Instagramda növbəti bir dizayner olmamaq üçün nə etmək lazımdır?
Yaradıcı bacarıq və individuallıq – uğurlu dizayner statusunu almaq yolunda ilk addımdır. Əgər bu keyfiyyətlər varsa, texniki tərəfləri yaxşı bilmək –ideyalarınızı interpretasiya etməyə və yaradıcılığınızı geyimlərə ötürməyə imkan verən növbəti şərtdir.
Peşəkar təhsil almağa qərar vermisiniz. Niyə? Gördüyünüz işin dərinliklərini bildiyinizə hər kəsi inandırmaq üçün?
Bilmirəm bu yaxşıdır, yoxsa pis. Lakin bütün həyatım boyu məni başqalarının fikri maraqlandırmayıb. Karyeramı dəyişdirməyi qərara aldıqdan sonra, uğursuzluğa uğramamaq üçün əlimdən gələn hər şeyi etdim. Uğursuzluğa nifrət edirəm! Və mən dizayn məktəbinə daxil oldum, çünki zəif nöqtəm modanın texniki tərəfini bilməmək idi. Uğur əldə etmək və özümü göstərmək üçün bu boşluğu doldurmalı idim.
ESMOD-da öyrəndiyiniz ən vacib şey nədir?
ESMOD-da öyrəndiyim ən vacib şey – yaxşı dizayner və ya kreativ direktor mütləq ən yaxşı eskiz rəssamı ya da dərzi olmaq deyil. Ancaq şablon və tikiş prosesini yaxşı bilmək – yaxşı dizayner üçün fikirlərini biçiciyə və dərziyə çatdıra bilməsi üçün əsasdır. Bu, yüksək keyfiyyətli məhsul almaq üçün yeganə yoldur.
Siz iki uşaq anasısınız, inkişaf edən bir biznesiniz var. Bu qədər məsuliyyəti necə idarə edirsiniz?
Ho-ho! Çalışan ana – uşaqlar qarşısında bitməyən günahkarlıq hissidir! Buna görə də, uşaqlar, xüsusilə də İzabel, əksər vaxtımı onların yanında olduğuma alışıblar. Mənim indiki işimdə isə qısa müddətlik də ayrıldığımızda və yaxud işgüzar səfərə getdiyimdə uşaqları bir qədər qorxudur. Həmişə çalışan analara deyirəm: mükəmməl tarazlıq yoxdur. Həyat o qədər sürətli və rəqabətlidir ki, qrafiklə işləsəniz belə ona yetişmək mümkün deyil. Çalışan ana olmaq isə bütün çətinliklərin öhdəsindən gəlmək üçün çoxlu fiziki və emosional güc tələb edən asan seçim deyil...
Adi gününüz neçə keçir?
Mən hansısa müəyyən bir cədvələ əməl etmirəm. Yeni fikirlərlə dolu oyana bilərəm, bütün planları ləğv edib atelyeyə qaçaraq, musiqini açıb və bütün bu ideyaları həyata keçirməyə başlaya bilərəm. Ertəsi gün isə yemək bişirmə əhvalı ilə oyanıb və İzabel məktəbdən gələnə kimi evdə kiçik oğlum Noy ilə birlikdə dincələ bilərəm.
Bizim zəmanəmizdə qadın karyera və ailə arasında seçim etməlidirmi, yoxsa hər ikisini uğurla birləşdirə bilər? Bunun üçün, sizcə, nə lazımdır?
Doğru və yanlış cavab yoxdur – bu, müəyyən bir şəxsin xarakteri ilə bağlıdır. Ailəni seçərək qadın daha az uğurlu bir insan olmayacaq: bütün öhdəlikləri və məsuliyyətləri ilə evdar qadın olmaq çox vaxt və səy tələb edən çətin işdir. Ailə və işi uğurla bir arada tutmaq üçün qadının mütləq güvənli dəstəyə ehtiyacı var. Və burada həyat yoldaşının köməyi tam yerinə düşür.
İki yaşında olan "üçüncü övladınız" – biznes sizə nə öyrədib?
Bir qadın çalışmağı seçirsə, uğur qazanması və ən əsası gördüyü işdən zövq alması üçün uşaqlarını və ailəsini sevdiyi qədər işini də sevməlidir.
Siz yarı fransız, yarı misirlisiniz. Bu ikililik Sizin şəxsiyyətinizə və peşəkar fəaliyyətinizə təsir edirmi?
Bəli, sənəd üzrə mən həm fransız, həm də misirliyəm. Amma əslində daha çox qan qarışığım var. Anam tərəfindən nənəm – fransız, babam isə – Albaniyadan olan mərakeşlidir. Atam tərəfdən nənəmin türk kökləri var, babam isə Səudiyyə Ərəbistanındandır. Bu genetik kokteylə bir də livanlı ilə evli olduğum və son 15 ili Dubayda yaşadığımı əlavə edin. Özümü şəxsi düşüncəmin və mədəniyyətlərin, dinlərin interpretasiyasının təsir göstərdiyi dünya vətəndaşı kimi hiss edirəm. Yaşadığımız dünyanın Şərqə və Qərbə ayrıldığını düşünmürəm. Sosial şəbəkələr bizi universal bir dildə danışan böyük bir cəmiyyətə çevirib.
Sizin üçün hansı daha vacibdir: özünü ifadə etmək, yoxsa başqalarını ruhlandırmaq?
Özünü ifadə etmək. Çünki özünə sadiq olan hər bir kəs öz auditoriyasından ilham alır və öz növbəsində başqalarını da ilhamlandıra bilir.
Bu gün modada nə çatışmır, öz brendinizlə nə əlavə etmək istərdiniz?
Modada zamansızlıq çatışmır. Bu gün moda əsasən sürətlə dəyişən tendensiyalardan asılı qalır, məsələn geyimlər bir mövsümdən çox geyinilməməlidir – onlar bu qədər sürətlə dəbdən düşür. Ancaq Mrs. Keepa brendi mövsümün rəngləri və ya parça dəbini təqib etmir: hesab edirəm ki, moda təlimatlara əməl etməməlidir.
Brendinizlə bağlı ən böyük arzunuz?
Arzum brendimin müştərilərinin modadakı yeniliklərə qarşı həssas hissiyyatları olan konseptual mağazalarda, mümkün qədər çox şəhərlərdə yayılmasıdır.
Biznes ledi və Şərqdə ən tərzli qadınlardan biri olmaq necə hissdir?
Bu özün olmaq deməkdir. Hər şey tamamilə təbii şəkildə baş verdi. İndi isə məsələ eyni istiqamətdə qalmaq, yayınmamaq və getdikcə artmaqda olan auditoriyanın təsiri altına düşməməkdir.
Cəmiyyət tərəfindən təzyiq hiss edirsiniz?
Cəmiyyət tərəfindən deyil, öz tərəfimdən təzyiq hiss edirəm. Özümə qarşı o qədər sərtəm ki, ictimaiyyətin rəyi o qədər də mənə təsir etmir.
Yaxın Şərq və Körfəz ölkələrindəki qadınlara münasibətiniz dəyişdi? Bu dəyişiklikləri özünüzdə hiss edirsiniz?
Şəxsən mən dəyişiklikləri hiss etmək üçün Yaxın Şərqdəki qadınlara qarşı xüsusi münasibət hiss etməmişəm. Amma digər tərəfdən indi biz hamımız bu planda qlobal, amma ciddi irəliləyişlərin şahidiyik və bu, əsrlər boyu mühafizəkar təcrübəmizi nəzərə alarsaq Orta Şərqdə yaşayan qadınlar üçün vacibdir.
Bəs Qərb hələ də Şərq qadınlarına qarşı mənfi fikirdədir? Bunu necə dəyişmək olar? Və bunu dəyişməyə ehtiyac varmı?
Özümə və hərəkətlərimə inancım sayəsində başqalarının düşüncələri məni maraqlandırmır. Belə deyim: yox, ehtiyac yoxdur.

Brand Mrs. Keepa combines femininity and artistry, independent of fashion trends. She pushes off from the love of travel, combining colorful prints and complex silhouettes, preferring to stay away from momentary fashion trends, but maintaining the original style. Maryam Yehia, one of the 50 most influential women in the Arab world, one of the most stylish women in Dubai, a young fashion designer and a mother of two children, told our readers how she manages to combine three incarnations: a business woman, a mother and an eastern woman with western views of the world.
You come from a family of designers. Did this help you in your professional development? Or became a challenge for you?
This is definitely a plus. My sister and I grew up in an atmosphere where the creation of clothes was a part of everyday life, the love of fashion was so “embedded” in our life that we did not even notice it. And now we continue the path of our mother, each in her own way.
Do you think that style is something that is embedded in DNA? Would you like your children to follow in your footsteps?
I would not say that style is transmitted genetically. But I think there is a large share of the likelihood that children adopt it from their parents at the level of inspiration. In addition, it is certainly connected with the peculiarities of character. I would not like to predict my children career in the fashion industry. But I would certainly be happy if they had a unique sense of style.
How would you describe the style of Mrs. Keepa?
It is very difficult for me to describe my style. This is something very personal, spontaneous, unplanned... I wear and create different styles: vintage, bohemian, classic, sexy... and this is an incomplete list. The way I mix different styles, prints and fabrics, distinguishes my personal style, as well as the style of my brand, from everyone else. Brand Mrs. Keepa is known for bold, structured silhouettes, embodying an atmosphere of enduring femininity. Our brand tells confident women about carefree levity.
And how do you think women feel in the clothes of this brand?
A woman wearing our clothes should feel unique and joyful. I generally think that fashion is fun, it should not be taken too seriously, so in all my collections I choose creative colors and add interesting prints.
Who are the regular customers of Mrs. Keepa?
These are fashionable women of fashion – a fashion-conscious audience who knows exactly what they want. They make purchases mostly online, make decisions quickly and easily, regularly visit our online platform. But there are also such clients who followed my fashionable journey long before we launched the brand. They make purchases directly in the salon, because they want to meet me personally and consult on how best to combine things from my collection.
You resigned, refusing to work on your honeymoon. Do you agree that modern technologies not only help us, but also complicate the combination of work and personal life?
Absolutely right! Yes, technology has helped to quickly develop our brand. But I would like to return to those times when we could enjoy life far from such a demanding virtual world.
It is widely believed that you only need to do what you like. Do you think this idea works for everyone?
I think this is the only option that works for everyone! We live in an era of social networks, where we have channels of influence on everything and everyone. To be noticed, it is necessary to offer something very personal, with specific DNA. Otherwise, you're just another Instagram page. A unique product is obtained only when you put your heart, talent and will into what you do.
What is necessary in order not to become another designer from Instagram?
Creative vein and individuality is the first step on the way to the status of a successful designer. If these qualities are available, then a good knowledge of the technical side is the next condition that allows you to interpret ideas and translate your creativity into clothes.
You have decided to get a special education. For what? To convince everyone that you know what you're doing?
I do not know whether it is good or bad, but for the rest of my life I have never bothered someone else's opinion about what I do! Having decided to change my career, I did my best not to fail. I hate failures! And I went to study at design school, because my weak point was the technical side of fashion. I needed to fill that gap to succeed and show myself.
What was the most important thing that you were taught in ESMOD?
The most important thing I have learned from ESMOD is that a good designer or creative director is not necessarily the best artist by sketches or tailor. But a good knowledge of the process of making patterns and sewing is the key to a good designer, necessary to convey his/her ideas to the cutter and tailor. This is the only way to get a high quality product.
You're the mother of two, the hostess of a thriving business. How do you manage to cope with so many responsibilities?
Ho-ho! A working mother means a constant feeling of guilt before children! I had a very strong connection with the children, when I worked at home, in my own atelier, it was in the beginning. That's why children, especially Isabelle, are accustomed to being around me most of the time. And my current work causes children to have a light alarm – when we are even briefly separated or I leave on a business trip. I always tell working mothers: there is no perfect balance. Life has become so fast and competitive that it is difficult to keep up if you work on schedule. And being a working mother is a difficult choice, requiring a lot of physical and emotional strength to cope with all the difficulties...
What is your usual day like?
I'm not following a specific schedule. I can wake up with a head full of new ideas, cancel all the plans and run to the atelier, turn on the music and start to embody these ideas until the creative impulse has passed. And the next day I can get up with the mood to cook something or relax at home with my youngest son, Noah, until Isabelle comes back from school.
In our time should a woman choose between career and family or can successfully combine both? What do you think it takes?
There is no right or wrong answer – it is a question of your character. Choosing a family, a woman will not be a less successful person: to be a housewife, with all its obligations and responsibilities, it is also a difficult task, which requires a lot of time and effort. To successfully combine family and work, a woman definitely needs reliable support. And here the help of the husband is appropriate.
What did your “third child”, your two-year-old business teach you?
If a woman chooses to work, she must love what she does, as much as her children and family, to succeed and, most importantly, be able to enjoy both.
You are half French, half Egyptian. Does such a duality affect your personality and professional activities?
Yes, according to the documents I am French and Egyptian. But in fact, much more blood has mixed in me. From my mother’s side, my grandmother is French, and my grandfather is an Albanian Moroccan. On the father’s side, the grandmother has Turkish roots, and the grandfather is from Saudi Arabia. Add to this genetic cocktail that I am married to a Lebanese and have lived in Dubai for the past 15 years. I feel like a citizen of the world, influenced by my own perception and interpretation of cultures, religions, etc. And I do not think that the world in which we live separates East and West. Social networks have made us one big community that speaks one universal language.
What is more important to you: express yourself or inspire others?
Express yourself. Because someone who is true to himself and inspired by his audience can, in turn, inspire others.
What is missing from fashion today that you would like to bring with your brand?
Fashion lacks timelessness. Today, it is repelled mainly by trends, changing so fast that things out of the closet cannot be worn longer than one season – so quickly they go out of fashion. But the brand Mrs. Keepa does not follow color choices of the season or fabric trends: I believe that fashion should not follow instructions.
The biggest dream associated with your brand?
So that my brand was distributed in concept stores with customers sensitive to fashion trends, in as many cities as possible.
What does it mean to be a business woman and one of the most stylish women of the East?
It means to be yourself. Everything happened completely naturally and organically. Now the task is to stay on the same track, not to be distracted and not to fall under the influence of a growing audience.
Do you feel pressure from society?
I feel pressure from myself, not from society. I am so hard on myself that the opinion of society does not touch me so much.
Has the attitude towards women in the Middle East and the Gulf countries changed? Do you feel these changes on yourself?
Personally, I have never felt any special relationship with women in the Middle East to feel the changes. But, on the other hand, now we are all witnesses of global, albeit modest, progress in this regard, and this is important for women in the Middle East, given our centuries-old conservative experience.
Well, the West still holds prejudices against Eastern women? How can we change this? And is it necessary to change something?
Since I don’t care about what others think, due to belief in myself and my actions, I will answer this way: no, I don’t need to do this.