O podiumda addımlayanda, ilk növbədə onun qürurlu qaməti, vüqarlı yerişi, yaşına uyğun olmayan ciddi baxışı, daha sonra bütün bədənini örtən paltarı və nəhayət başındakı yaylığı nəzəri cəlb edir. Həlimə Aden, Somalidən olan 21 yaşlı qaçqın – beynəlxalq model agentliyi ilə müqavilə imzalayan ilk hicablı model oldu, onun fotosu ən məşhur moda jurnallarının üz qapaqlarını bəzəyir. O, həmçinin BMT-nin Uşaq Fondunun (UNICEF) sülhməramlı səfiridir. Lakin onun dünya modası podiumuna yolu heç də asan başlamamışdı – doğulduğu və 7 yaşına kimi yaşadığı qaçqınlar düşərgəsindən...
“Miss Minesota USA” gözəllik müsabiqəsinə qatılan ilk hicablı iştirakçı, ümumiyyətlə ilk hicablı model olmaq yəqin ki, çətindir…
Birinci olmaq həmişə çətindir. Yeni, naməlum həmişə qorxudur – heç olmasa ona görə ki, insanlar bunun nə ilə nəticələnəcəyini bilmirlər. Həmçinin neqativ kiminsə qeyri-adi görünməsindən, hələ özü üçün xas olmayan yeri tutmasından da meydana gəlir. İstənilən məşhur şəxsin sosial şəbəkələrdə bədxahları tapılacaq, lakin bir mənfi şərhə yüz müsbət şərh düşür. Ən yaxşısı isə, mənim işimlə heç bir problemim olmur: əməkdaşlıq etdiyim brendlər və jurnallar özümü rahat hiss etməyim üçün hər şey edirdilər. Kütləvi informasiya vasitələri mənim hekayəmi yalnız müsbət tərəfdən nəql edirlər və mən bütün dünyadakı fanatlarımın dəstəyinə valeh olmuşam. Bəxtim çox gətirib.
Model olmaq qərarına necə gəldiniz? Model karyeranızı davam etdirmək niyyətindəsinizmi? Bəlkə bu nə isə böyük bir şeyin başlanğıcıdır?
Düzünü deyim ki, mən heç zaman qaradərili hicablı müsəlman qaçqınının model olacağı barədə arzulara qapılmamışam. Böyüdüyüm dövrdə jurnallarda, televiziyada, reklam lövhələrində bir dəfə də olsa mənə bənzər və ya mənim kimi geyinən qadınları görməmişəm. “Miss Minnesota USA” müsabiqəsi əvvəllər mənim kimi qadınların təmsil olunmadığı sahəyə yolumu açdı. Çimərlik paltarları müsabiqəsində hicabda və niqabdakı çıxışımdan sonra beynəlxalq mətbuatın diqqəti sayəsində əyləncə sənayesinin tanınmış simalarının nəzərini cəlb etdim. Həyatım sürətlə dəyişdi: dərslərdən sonra Minnesota ştatının SentKlud şəhərinin xəstəxana palatalarının təmizlənməsindən adlı-sanlı dizaynerlər üçün podiuma çıxmağa və çoxsaylı moda jurnallarının üz qapağında yer almağa qədər. “IMG Models”dən olan model agentliyi ilə ilk dəfə görüşəndə anlatdım ki, yekun məqsədim nə zamansa Keniyadakı düşərgədə uşaqlara ümid vermək üçün oraya dönmək olacaq və istərdim ki, kiçik qızcığaz olduğum dövrdə mənə yardım edən təşkilatla – UNICEF-lə əməkdaşlıq edim. Ötən yay Kakumda, UNICEF nəzdindəki düşərgəmdə oldum və “TED Talk”da çıxış etdim. Bir neçə həftə sonra məni UNICEF-in səfiri təyin etdilər və indi yeni səfəri planlaşdırıram ki, onların dünya üzrə uşaqlar üçün etdiklərini görüm. İndiyə qədər şəxsən özüm UNICEF-in fəaliyyətini Meksikanın cənub sərhəddində, Keniyada, həmçinin Vaşinqtonun Kapitoli təpəsində müşahidə etmişəm.
“Stereotipləri alt-üst edən podium ulduzu” – Sizi belə adlandırırlar. Bəs Siz necə, özünüzü ulduz hiss edirsinizmi?
Bəxtim çox gətirib: mənə tamamilə yad mühitdə şəxsi şərtlərimlə, şəxsi əqidəmə və müsəlman inancıma sadiq qalaraq uğur qazana bildim. “Özün dəyişmə, oyunu dəyiş!” – şüarım həmişə belə olub. Düşünürəm ki, müsəlman qadınlarının düşüncəsini dəyişərək, buna nail olmağı bacarmışam.
Doğmalarınız Sizə dəstək verdilərmi? Ananızın işinizə münasibətini dəyişmək mümkün oldumu?
Naməlumluq qorxuda bilər, amma indi əvvəl tərəddüd edən yaxınlarım, işimlə əlaqədar səhayətlər zamanı fəaliyyətimlə tanışdırlar və bilirlər ki, mən hicabımı çıxarmıram. Ən çox anam UNICEF-lə tərəfdaşlığımla qürur duyur, bu isə model karyeram olmadan belə bir miqyasda mümkün deyildi. Ötən payızda mən ona “CR Fashion Book”un üz qapağını göstərdim, orada Cici Hadidlə birlikdə UNICEF futbolkalarında fotomuz yer alır. Bu, onun üçün də vacib məqam idi, axı o, UNICEF-in nə olduğunu və ailəmiz üçün nə etdiyini bilir.
Hazırda moda sənayesində diversifikasiya dövrüdür. Hesab edirsinizmi ki, hicab dünya podiumuna yol tapdı və yaxın gələcəkdə hicablı modellər moda nümayişlərinə daha çox cəlb ediləcəklər?
Zənnimcə, tezliklə çox sayda hicablı model görəcəyik. Dizaynerlər xüsusən Yaxın Şərqdə böyük bazarın olduğunu etiraf edirlər, burada müsəlman qadınları dəbli geyinmək istəyirlər və bunun üçün vəsaitə malikdirlər. Kim özünü hər hansı paltardasa təsəvvür edə bilmirsə, sadəcə onu almır. Lakin insanlara reklamda və ya podiumda bənzərini görmək kifayətdir və hər şey yerini alır. Bilmirəm, mənə qədər fashion-sənaye hicablı modelləri təqdir edibmi və ya sadəcə hicablı xanımlar heç zaman özlərini bu sənayedə sınamayıblar, çünki öz yerlərini tələb etmək əvəzinə onları dəvət edəcəklərini gözləyiblər...
İnsanların bənzəmək istədiyi kəs olmaq istəyirsinizmi? Sizin üçün belə nümunə kimdir və nə üçün?
Mən heç zaman ideal müsəlman qadını adına iddialı olmamışam, amma sadəcə özüm kimi qalmağa və hamıya qarşı xeyirxah olmağa var gücümlə çalışıram. Bəli, mən gənc qızlar üçün nümunə olmaq istərdim və həmişə çalışıram ki, onların məni izlədiyini unutmayım. Mənim də kifayət qədər bənzəməyə çalışdığım nümunəvi insanlar var – mənim anam, modellər Eşli Qrem və İman, mənim əvvəlki müəllimlərim, əvvəlki sosial işçilər, mənim qadın menecment komandam, dostlarım...
Dediniz ki, Kakumaya qayıdaraq qaçqın uşaqlarla çalışmaq istərdiniz. Sizcə, onlara daha yaxşı necə yardım etmək mümkündür: onlarla düşərgədə işləyərək və ya onların tarixçəsini beynəlxalq səviyyədə nəql edərək?
Mən həmişə hər şeyi bir araya gətirmək barəsində düşünürəm və Kakuma uşaqlarına ümid vermək üçün məndən asılı olan hər şeyi etmək istəyirəm. Ötən yay orada olanda çox sayda uşağın pilot olmaq arzusunda olduğuna təəccübləndim. Mən dərhal “Etihad Airways”la əməkdaşlığımı xatırladım və IMG komandasını onlarla əlaqə quraraq pilotların Kakuma uşaqlarına məktub yazmaq və fəaliyyətlərini əks etdirən fotoşəkilləri göndərmək imkanlarını araşdırmağı xahiş etdim. Həm bu uşaqların, həm də mənim hekayəmi dinləmək istəyənlərə danışmaq vacibdir. Mən isə istəyirəm ki, Kakuma uşaqları unudulmadıqlarını bilsinlər.
Qaçqınlar düşərgəsindəki həyatınız sizə nəyi öyrətdi? Hər kəsə faydalı olacaq məlumatları paylaşın.
Uşaq ikən, heç bir maddiyyata sahib olmadıqda, tezliklə anlayırsınız ki, öz yaxınınız elə özünüzsünüz. Qaçqınlar şəhərciyində ayrıca qruplar yox idi – biz hamımız birgə oynayırdıq, biz hamımız bir idik.
Bir dəfə demisiniz ki, şəhərcikdən sonra həyat asanlaşmadı. ABŞ-dakı yeni həyatınızda ən çətin nə idi? Hicaba görə özünüzü sıxıntıda hiss edirdinizmi?
Əsas çətinlik dil idi. Təəssüf ki, düşdüyüm Missuri ştatında, Sent-Luisdəki məktəbdə ingilis dilinin sürətli öyrənilməsi proqramı yox idi, odur ki, hər gün sinifdə otursam da, heç nə anlamırdım. Rayonun özü düşərgəyə bənzəyirdi: küçələr yoxsul idi, gecələr atışmalar olurdu... Yalnız yarım ildən sonra anam xəbər tutdu ki, somaliliər Sent-Kludda məskən salıblar və biz Minnesotaya köçdük. Mən ingilis dilini öyrənməyə başladım, müəllimlər isə mənə yardım etmək üçün çalışırdılar, hətta nahar fasiləsində və dərsdən sonra mənimlə məşğul olurdular. Lakin Minnesotada bizi daha bir çətinlik gözləyirdi – adət etmədiyimiz qar və soyuq. Məktəbə hicabla gedəndə mənə sataşmağa cəhd etdilər. Amma mən hicabımla qürur duyurdum, odur ki, sataşmalar məni qıcıqlandırsa da, özümü sıxıntılı hiss etmirdim.
Qaçqınlar düşərgəsinə baş çəkdikdə Sizin sadəcə tanınmış sima deyil, həm də onlardan biri olduğunuzu öyrənəndə necə reaksiya göstərirlər?
Onlar, əlbəttə ki, təəccüblənirlər. Düşünürəm ki, məhz bu, onların mənimlə açıq danışmasına imkan yaradır. Onların həmişə çoxlu sualları var, bəziləri ingilis dili bilikləri və ya iplə tullanmaları ilə məndə təəssürat yaratmaq istəyirlər. Bir dəfə isə mən... “miss Kakuma”, qaçqınlar düşərgəsində təşkil edilən gözəllik müsabiqəsinin qalibi ilə rastlaşdım. Onun paltarını dizayner qismində çıxış edən bacısı tikmişdi. ABŞ-da məşğul olduğum işə maraq göstərən qızları düşərgədə görmək əla idi!
UNICEF uşaqlıqda Sizə nə verib? Və hazırda sülhməramlı səfir kimi qaçqın uşaqlarla nəyi bölüşürsünüz?
Bu təşkilatın əməkdaşları bizimlə idilər və mənə ümid verdilər. Düşərgədə dünyaya gələn qızcığaz olaraq onların nə ilə məşğul olduqlarını bilmirdim, lakin əminliklə bilirdim ki, böyüyəndə onlardan biri olmaq istəyirəm. Mən düşərgədə insanlara yardım etmək istəyirdim və mən bu yardımı edirəm.
Moda aləmindəki gənc müsəlman qadınlar digər müsəlman qadınlar üçün çox şey edirlər – hicablı smayliklərdən məşhur jurnalların üz qapağına qədər. Amma bütün müsəlman qadınlar bu səyləri dəstəkləmir. Bunu nə ilə izah edərdiniz?
Mən bunu ancaq qeyri-müəyyənlikdən qorxu ilə izah edərdim. Yeni bir şey öyrənmək əvəzinə, insanlar köhnə doqmalar, valideynlərinin sözləri, oxuduqları və ya televizorda gördüklərinə əsaslanaraq qınamağa tələsirlər. Hər kəs dinini özünəməxsus şəkildə yaşayır və bunu hər kəsin edə biləcəyi bir dünyada yaşamağımız gözəldir. Prinsipcə, bəzi müsəlman qadınlarının mənim etdiklərimi dəstəkləməmələri normaldır, - bu, onların haqqıdır, mən etiraz etmirəm. Bəli, mən müsəlmanam, lakin öncə mən insanam və məsələlərə bir qədər fərqli şəkildə münasibət bəsləyənlərə hörmətlə yanaşıram. Mən publika önündə şort və qısa toplar geyinməyə bilərəm, amma bu əşyalarda özlərini inamlı və gözəl hiss edən qadınları dəstəkləyirəm. Hesab edirəm ki, qadınlar bir-birinin maraqlarını səylə müdafiə etməlidirlər, məsləkdaş olmalıdırlar. Başqa qadınları dəstəkləyən qadınlar – arzularımın zirvəsidir!
SİZİN ÜÇÜN GÖZƏLLİK NƏDİR?
ÖZÜNÜN ƏN YAXŞI ORİJİNAL VERSİYASI OLMAQ!
SEVİMLİ KİTABINIZ?
EŞLI QREMİN “YENİ MODEL: ƏSLİNDƏ QƏTİYYƏT, GÖZƏLLİK VƏ GÜC NƏDİR”.
SİZİ NƏ GÜLDÜRÜR?
MEMLƏR.
YAXIN GƏLƏCƏKDƏ HANSI ARZUNUZU GERÇƏKLƏŞDİRMƏK İSTƏRDİNİZ?
KİTAB YAZMAQ VƏ KOSMETİK BRENDİN REKLAM KAMPANİYASININ SİMASI OLMAQ.
MODEL OLARAQ ARZUNUZ?
PARİS MODA HƏFTƏSİNDƏ İŞTİRAK ETMƏK.
BƏS MÜSƏLMAN OLARAQ ARZUNUZ NƏDİR?
GƏNC QIZLARA HAMI KİMİ OLMAQ VƏ STEREOTİPLƏRƏ MÜVAFİQ OLMAQ MƏCBURİYYƏTİNDƏ QALMADIQLARINI NÜMAYİŞ ETDİRMƏK.
Həlimə Adenin bioqrafiyasından:
Həlimənin ailəsi 1988-ci ildən vətəndaş müharibəsi davam edən Somalidən qaçıb. Həlimə 1997-ci il sentyabrın 19-da Keniyada, Kakumdakı qaçqınlar düşərgəsində anadan olub.
2004 – ailəsi ilə ABŞ-a köçüb.
2016 – “Miss Minesota USA” müsabiqəsində iştirak edib; Həlimə podiuma hicab və niqabda çıxan ilk iştirakçıdır.
2017 – “IMG Models” model agentliyi ilə üç illik müqavilə imzalanıb.
2017 – Kanye Uestin “Yeezy Season 5” kolleksiyasının mümayişində model qismində debüt çıxışı olub. Bunun ardından “Max Mara”, “Philipp Plein”, “Dolce & Gabbana” və başqa nümayişlərdə iştirak edib. Həlimə Aden dünyada ilk hicablı model və Amerikanın “CR Fashion Book” və “Allure”, BƏƏ və Böyük Britaniyanın “Vogue”, Britaniyanın “Glamour” və “Elle” jurnallarında yer alan ilk hicablı modeldir, həmçinin Amerikanın “Sports Illustrated” və digər tanınmış nəşrlərində niqabda görünən ilk modeldir.
2018 – Kakuma düşərgəsində qaçqınlarla görüş və “TED Talk”da çıxış edib.
2018 – Həlimə UNICEF-in ən gənc sülhməramlı səfiridir. O, diqqətini uşaqların hüquqlarının qorunmasına yönəltmək qərarına gəlib.

When she walks down the runway, her proud posture, graceful gait, serious for his age look, and then clothes covering the entire body, and finally the scarf covering her head catches the eyes. Halima Aden, a 21-year-old refugee from Somalia, is the first model wearing a hijab to sign an agreement with an international modelling agency; her photos are on the covers of the most famous fashion magazines. She is also a Goodwill Ambassador for the United Nations Children's Fund (UNICEF). But her way to the catwalk of world fashion did not begin smoothly - from a refugee camp, where she was born and lived up to seven years …
Probably, it is difficult to be the first participant who appeared in the hijab at the beauty contest Miss Minnesota USA, and generally the first model in the hijab?
Being the first is always difficult. The new, the unknown is always scary - if only because people do not know what this may lead to. Also, a negative occurs when someone looks unusual and also occupies an uncharacteristic place. Any famous person on social networks will find ardent detractors, but for one negative comment, there are hundreds of positive ones. The most remarkable thing is that I never have any problems with my work: the brands and magazines I worked with did everything to make me feel comfortable. The media tells my story in a very positive way, and I am amazed at the support of fans around the world. I was very lucky.
How did you decide to become a model? Do you intend to continue your modelling career? Maybe this is just the beginning of something bigger?
Honestly, I never even dreamed that a black Muslim refugee wearing a hijab could become a model. When I was growing up, I never saw women in magazines, on television, on billboards who looked or dressed like me. The Miss Minnesota USA competition opened the way for me in an industry where women like me had never been represented before. The attention of the international press after my performance in hijab and burkini at the swimsuit competition attracted to me the biggest names in the entertainment industry. My life changed quickly: from cleaning up hospital wards after classes at St.Claud College, Minnesota, to taking the podium for famous designers and appearing on the covers of numerous fashion magazines. When I first met my model agent from IMG Models, I let them know that my ultimate goal would be to return sometime to my camp in Kenya, to give hope to these children and that I would like to cooperate with an organization that helped me when I was a little girl - with UNICEF. Last summer I visited Kakuma, my refugee camp at UNICEF, and spoke at TED Talk. A few weeks later, I was appointed ambassador of UNICEF, and now I am planning a new trip to see with my own eyes their work for children all over the world. So far I have personally seen the work of UNICEF on the southern border of Mexico, in Kenya, and also on Capitol Hill in Washington.
"Star of the podium, breaking stereotypes," - so you call. Do you feel yourself a star?
I was very lucky: in a completely alien field, I was able to succeed on my own terms, staying true to my personal convictions and understanding of my Muslim faith. My motto has always been: "Do not change yourself, change the game!". I think I managed to do this by changing the perception of Muslim women.
Did your relatives support you? Did your mother change your attitude to your work?
The unknown may be frightening, but now my loved ones who used to hesitate are already familiar with what I do when travelling to work, and they know that I don’t take off the hijab. Mom is most proud of my partnership with UNICEF, which could not have been on such a scale if it were not for my modelling career. Last fall, I showed her the cover of the CR Fashion Book, where Gigi Hadid and I were wearing UNICEF T-shirts, and this was an important point for her because she knows what UNICEF is and what they did for our family.
Now in the model industry era of diversification. Do you think that the hijab has made its way onto the global catwalk and in the near future models in the hijab will become more likely to participate in fashion shows?
I think we will see more models in hijabs soon. Designers recognize a large market, mainly in the Middle East, where Muslim women want to dress fashionably and have the means to do so. One who cannot imagine himself in some kind of clothes simply does not buy it. But when people see someone like that in advertising or on the podium, everything falls into place. I don’t know if the fashion industry welcomed models in the hijab before me or just women in the hijab never tried themselves in this industry, because they waited for them to be invited, instead of demanding their own place …
Do you want to be a role model? Who is this sample for you and why?
I have never claimed the title of an ideal Muslim woman, but I make every effort to just be myself and be kind to everyone. Yes, I would like to be an example for other young girls and always try not to forget that they look at me. I have a lot of role models for myself - my mother, models Ashley Graham and Iman, my former teachers, former social workers, my female management team, my friends …
You said that you would like to return to Kakuma, to work with refugee children. How do you think you can help them better: working with them in a camp or telling their story internationally?
I always think about how to put everything together, and I want to do everything in my power to give hope to the children of Kakuma. Having been there last summer, I was amazed that many children dream of becoming pilots. I immediately thought of my working relationship with Etihad Airways and asked the IMG team to contact them to see if their pilots could write letters to the children of Kakuma or send photos from work. It is important to tell the stories of these children, and mine to everyone who wants to listen. I want the children of Kakuma to know that they are not forgotten.
What did life in the refugee camp teach you that it would be useful for everyone to know?
As children, when you have nothing material, you soon realize that you have each other. In the refugee camp, there were no separate groups - we all played together, we were one.
Once you said that life after the camp did not become easier. What was the most difficult in your new life in the USA? Did you feel oppressed by the hijab?
The main difficulty was the language barrier. Unfortunately, in St. Louis, Missouri, where I found myself, there was no advanced English language program at school, so I sat in class every day without understanding anything. The district itself was like a camp: the streets were poor, they were shooting at night ... Only six months later, my mother learned that many Somalis settled in St. Cloud, and we moved to Minnesota. I began to work in English, and the teachers did everything to help me and studied with me even at lunchtime and after school. But in Minnesota, another difficulty awaited us — snow and cold, to which we were not accustomed. When I started wearing hijab in high school, they started teasing me. But I was very proud of my hijab, so teasing me though annoyed, I did not feel depressed.
When you visit a refugee camp, how do they react when they learn that you are not just a well-known person, but you are one of them?
Of course, they are surprised. I think this is what allows them to open up to me. They always have a lot of questions, some want to impress me with their English or jumps with a rope. And once I met ... "Miss Kakuma," the winner of a beauty contest organized in a refugee camp. Her sister acted as a designer, she herself sewed clothes. It was very nice to see girls in the camp who are passionate about what I do in the USA!
What did UNICEF give you in childhood? And what are you sharing with refugee children as a Goodwill Ambassador?
The staff of this organization were with us and gave me hope. Being a little girl born in a camp, I didn’t know exactly what they were doing, but I knew that I wanted to be one of them when I grew up. I wanted to help people in the camp, and I help.
Young Muslim women in the fashion world do a lot for Muslim women - from hijab emoticons to the covers of famous magazines. But not all Muslim women support these efforts. How do you explain this?
I can only explain this by fear of the unknown. Instead of learning something new, people rush to condemn, based on old dogmas, the words of their parents, or what they read or see on TV. Everyone practices their religion in their own way, and it is wonderful that we live in a world where everyone can do it. In principle, it is even normal that some Muslim women do not support what I am doing - that is their right, I do not mind. Yes, I am Muslim, but first of all, I am a person and I respect people who relate to things in some other way. I may not wear shorts or short tops in public, but I support women who feel confident and beautiful in these things. Women, I believe, must zealously protect the interests of each other, be like-minded. Women supporting other women are the pinnacle of my dreams!
WHAT IS BEAUTY FOR YOU?
TO BE YOUR BEST POSSIBLE VERSION
YOUR FAVOURITE BOOK?
ASHLEY GRAHAM BOOKS
WHAT MAKES YOU LAUGH?
MEMES.
WHAT DREAM WOULD YOU LIKE TO CARRY OUT IN THE NEAR FUTURE?
TO WRITE A BOOK AND BECOME FACE OF AN ADVERTISING CAMPAIGN FOR COSMETICS BRANDS.
WHAT DO YOU DREAM OF AS A MODEL?
OF PARIS FASHION WEEK.
AND WHAT DO YOU DREAM OF AS A MUSLIM?
SHOWING YOUNG GIRLS THAT THEY ARE NOT OBLIGED TO BE HOW EVERYTHING AND TO MEET STEREOTYPES
From the biography of Halima Aden:
Halima’s family fled Somalia, where the civil war has not stopped since 1988. Halima was born on September 19, 1997 in Kakuma, Kenya, in a refugee camp.
2004 - moving with family to the USA.
2016 - participation in the competition Miss Minnesota USA, where Halima became the first participant to come out on the podium in hijab and burkini.
2017 - the signing of a three-year contract with the international modeling agency IMG Models.
2017 - debut as a model at the Yeezy Season 5 Kanye West collection show. This was followed by shows of Max Mara, Philipp Plein, Dolce & Gabbana and others. Halima Aden became the first hijab model in the world and the first hijab model to appear on the covers of American magazines CR Fashion Book and Allure, Vogue for the United Arab Emirates and the UK, British Glamor and Elle, as well as the first model to pose for the American magazine Sports Illustrated and other well-known publications.
2018 - meeting at the Kakuma camp with refugees and performing on TED Talk.
2018 - Halima became the youngest Goodwill Ambassador for UNICEF. She decided to focus her attention on protecting the rights of children.