Onun ulu babası psixoanalizin banisi Ziqmund Freyd olub. Babası – memar Ernst Freyd, atası isə fiqurativ təsviri sənətin nümayəndəsi, rəssam Lüsyen Freyd olub. Bella Freyd isə fashion-dizayner oldu; Bella Freud brendinin geyimlərini Britaniyanın Vogue jurnalının redaktoru Aleksa Çanq, supermodel Keyt Moss, digər media şəxslər və dünya ulduzları geyinir. Genlər çox şeyi müəyyən edir. Bellanın vəziyyətində genlər onun əşyaların və hadisələrin daxilinə nüfuz edən baxışlarında, səbəbləri analiz etmək cəhdində, həm də bizim suallarımıza verdiyi cavablarda biruzə verir.
İlk dəfə modaya maraq nə zaman başladı?
Bunun modaya maraq olduğundan əmin deyiləm, mən bunu daha çox geyimə həvəs olduğunu deyərdim. Mən geyimlə doqquz yaşında maraqlanmağa başladım. Yeri gəlmişkən, uşaq ikən oğlan geyimləri geyinməyi sevirdim: mənə elə gəlirdi ki, bu yolla mən güclü oluram. Yeniyetmə yaşlarında isə pank-rok tərzi məni cəlb etdi. O zamanlar bu tərz çox dəbdə idi və özlüyündə özünüidentifikasiya, dəyişmək imkanı daşıyırdı.
Bəs niyə özünüzü oğlan geyimində daha güclü hiss edirdiniz?
Mən 1970-ci ildə anadan olmuşam, o zamanlar qadın olmaq əzəldən əlverişli olmayan vəziyyətdə olmağı ifadə efirdi. Məktəbdə oxuduğum zaman məndən kim olmaq istədiyimi soruşduqlarında həmişə fermer deyə cavab vermək istəyirdim. Amma bunun yerinə “arzum fermerlə ailə qurmaqdır” demək məcburiyyətində qalırdım. Çünki ümumi anlamda fermer yalnız kişi ola bilərdi. İndi hər şey fərqlidir.
Siz nüfuzlu Müqəddəs Martin adına sənət və dizayn Mərkəzi kollecin yerləşdiyi Londonda anadan olmusunuz. Bəs niyə bu qədər uzağa, Roma kostyum və moda akademiyasına daxil oldunuz?
Mən bir italyana aşiq oldum və buraya daşındım. Ümumi olaraq akademiya o qədər də yaxşı çıxmadı. Mən daha çox italyan sənətkarlarının işlərini izləməyi, onların geyim istehsalında yüksək standartlarını araşdırmağı sevirdim: pencəklərin ətəklərindəki tikişləri necə tikdikləri, düymə ilmələrini necə işlədiklərini – bütün bunlar əl ilə hazırlanırdı… 80-ci illərdə Romada çox sayda kiçik atelyelər, tikiş və ayaqqabı emalatxanaları vardı və mən ustaların işləməsini izləməyi sevirdim. Sonra mən akademiyanı bitirdim və dərzi məktəbinə daxil oldum. Bax bu artıq çətin əmək idi, amma mənim üçün ən vacib və faydalı oldu. Burada modadan heç bir əsər yox idi, sadəcə əmək vardı. Amma mən burada tikiş texnikasını öyrəndim.
Vivyen Vestvudla nə vaxt işləməyə başladınız?
Hələ yeniyetmə ikən onun nümayişlərində çalışırdım. Kolleci bitirdikdən sonra onun yanına geri döndüm, assistent olaraq çalışırdım. Etiraf edim ki, bu o qədər də yaxşı zəmanə deyildi! Üç ildən sonra oradan ayrıldım və öz brendimi yaratdım. Lakin Vestvudun yanında mən çox şey öyrənmişdim və öyrəndiyim ən əhəmiyyətli dərs – çətinliklərə və maneələrə baxmayaraq həmişə irəli getmək idi. Mən ondan cəsarətli olmağı öyrəndim – bu keyfiyyət moda biznesində çox vacibdir.
Hansı parçalardan istifadə edirsiniz?
Mənim şotland tvid və ənənəvi ingilis flaneli xoşuma gəlir. Boğuq çalarları sevirəm. İndi öz modellərimi Instagramda gördüyümdə, parçalara olan tələbatın dəyişdiyini anlayıram: o eyni zamanda fotoda cazibədar görünməlidir. Əgər mən çox model satmaq istəyirəmsə o zaman qızların sənət əsəri kimi görünəcəyi modeli yaratmalıyam. Mən öz yaradıcılığıma fərqli bucaqlardan baxmağa çalışıram.
Bella Freud brendinin fanatları necə olmalıdır?
Mənə elə gəlir ki, bu hələ özünü, öz tərzini tapmayan, amma fərq edilmək istəyən biridir. Və mən onun məhz mənim sviterimdə özünü tapacağını düşünməyim xoşuma gəlir. Brendimi bəyənən çox insan var və onlar hamısı fərqlidirlər. Amma mənə elə gəlir ki, onlar hamısı mənim sviterlərimi ilk öncə özlərinə əlavə olaraq görürlər. Bəzən itimlə gəzərkən brendimin cemperində bir qız gördüyümdə düşünürəm: özünü ifadə etmək üçün məni seçməsi nə qədər xoşdur!
Kolleksiyanızın əsası niyə məhz cemper oldu?
Mən hazırlanması və bitdikdən sonra necə olacaqlarını təsəvvür etmək asan olan cemperlərdən başladım. Həm də mənim ikililik xoşuma gəlir: yumşaq və eyni zamanda toxunduqda kifayət qədər qalın, onlar sizi həm təqdim edir, həm də gizlədir. Cemper sizi ömür boyu müşayiət edir və həmişə dəblə əlaqəlidir – sanki alışılmış və tanış obraz, lakin həmişə yeni, dəyişkən. Mənim üçün cemper özümün yazdığım bir səhifədir və bundan çox böyük zövq alıram!
Bəs Ginsberg is God, Godard is Dog yazısı ilə cemper necə yarandı?
Mən Con Malkoviçlə qısametrajlı film çəkirdim. Bundan əvvəl artıq moda sahəsi ilə əlaqəli olmayan, amma onunla maraqlanan rejissorla çalışmağı arzulayırdım. Bir dəfə məni Malkoviçə təqdim etdilər. Birlikdə üç film çəkdik – bu filmlər mənim veb saytımda var. Sonuncu film şairi, poetik qiraətin başlanğıcını gözləyən bitnik-qızlar haqqındadır. 1970-ci illərdə Clapton is God yazılı köynəklər dəbdə idi, çünki bir çoxları üçün rok-musiqiçi Erik Klepton həqiqətən bir tanrı kimi idi. Mən ədəbiyyat dünyasında da bu qədər populyar qəhrəman tapmaq istəyirdim – bu da Allen Qinzberq oldu. Amma mənim üçün hər şeydən önəmli sevgidir. İnsanları sevginin motivasiya etdiyini, onları hərəkət etməyə məcbur etdiyini, başqalarına qarşı hörmət bəslədiklərini və şəxsi ləyaqət hissini göstərdiklərini gördükdə mən həqiqətən xoşbəxt oluram. Mən indi hippilərin dəvət etdikləri ümumi sevgidən danışmıram, – mən müasir insanların ehtiyacı olan bir-birinə qarşı həssas, qayğıkeş münasibətdən bəhs edirəm...
Sizin kinodakı çalışmalarınızdan danışaq. Malkoviçlə birlikdə yaratdığınız Hideous Man filmi bəlli olunan detallaşdırma və xüsusi atmosferi ilə fərqlənir. Komandada başqa kimlər vardı?
Bu film üzərində çox böyük komanda çalışırdı. Con ideyalar verirdi, mən isə kostyumlarla bağlı hekayələr uydururdum, kastinqlər keçirirdim… Çəkiliş meydançasında musiqi, kino ilə əlaqəli insanların, ya da sadəcə dostların toplaşması çox həyəcanlı anlar idi!
Siz tez-tez 70-ci illəri xatırlayırsınız. Göründüyü kimi, orada uşaqlıq və yeniyetməlik dövründən başqa bir şeylər qalıb? Sizi o zamanlara qayıtmağa nə vadar edir?
Mənim üçün o illər uşaqlıqdan savayı böyümə çağı idi, məktəbi bitirdikdən sonra ailəmdən ayrıldığım, özünüidentifikasiya, cəmiyyətə və ənənələrə qarşı etirazlar dövrü idi. Mən retronu sevmirəm, nostalgiyaya dalmağı sevmirəm. Amma mənim o dövrdə dəbdə olan rənglər xoşuma gəlir, məni hamar və tor şəkilli fakturaların birləşməsi cəzb edir. Mənim 70-ci illərin qrafikası xoşuma gəlir. Uzun illər insanlar o dövrün estetikasına yönəliblər, indi çox vaxt 90-cı illərdən bəhs edirlər… Yeni nəsil gəlib, onlar geriyə, iyirmi il əvvələ, o dövrdən nə isə əhəmiyyətli bir şey tapmaq üçün artıq yetərincə yetkindirlər. Əlbətdə, 90-cı illər də maraqlı idi, amma mənim üçün ən əhəmiyyətli dövr 70-ci illər idi!
Siz həvəslə cemperlər üçün yazılar düşünürsünüz, qəzetdə moda haqqında guşəniz var. Siz kimsiniz – moda ilə məşğul olan jurnalist, yoxsa mətbuat üçün yazan dizayner?
Mən dizayner-modelyerəm, bu peşə - mənim mətbəximdir. Moda mənim üçün – özümü ifadə etmək fürsətidir. Amma mən yazmaqdan da zövq alıram, həmçinin interyer dizaynı ilə də məşğul oluram, film çəkirəm. Mən var gücümlə çalışıram və bu məni xoşbəxt edir. Mən hər hansısa bir işin üzərində çalışdığım zaman, tamamilə – bütün qəlbimlə, bədənimlə və ağlımla işə verilirəm. Nə isə alınırsa, bu məndə yeni kreativ ideyalar dalğası yaradır.
Sizin brendiniz həmçinin ətirli şamlar və parfümeriya təqdim edir. Ən çox sevdiyiniz ətir hansıdır?
Mən balaca olarkən, biz Mərakeşdə yaşayırdıq. Hələ də üzərində sehrli şərq ətirləri uçuşan böyük, günəşli mərakeş bazarını xatırlayıram. Bu ətirlər həmişə mənimlədir, onlar məni rahatladır.
Sizcə niyə modadan asılı olanlar əsasən məhz qadınlar olur?
Ənənəvi olaraq bu biznes qadınlara yönəlikdir. Bu aydındır – çünki qadınların qarderobu zəngindir və çox müxtəlif geyimlərlə doludur: onlar həm şalvar, həm ətək geyinirlər. Amma zaman dəyişir, moda dünyası kişilər üçün də genişlənir. Və geyimlərinizə olan münasibətimizin dəyişməsi az əhəmiyyətli deyil: gəncləri geyimlərin yenidən emalı, yenidən istifadə məsələsi getdikcə daha çox maraqlandırır.
Bəs modada vacib olan nədir: trendlərə uymaq, yoxsa geyimin ekoloji olması barədə düşünmək?
Geyim arzulanan olmalıdır ‒ bu ən vacibidir, əks təqdirdə geri qalanın heç bir mənası olmaz. Və bizim işimizin məqsədi odur ki, məhz elə bir geyim hazırlayaq ki, arzuolunan olsun. Odur ki, geyimdə ekoloji prinsipləri həyata keçirməzdən əvvəl dizaynı yaxşıca düşünmək lazımdır.
XIX əsrin sonlarında – XX əsrin əvvəllərində inflüenserlər əsasən rəssamlar idi, sonra aktyorlar oldu, daha sonra isə yazıçılar; bitniklərin epoxası şairlərin «hökmranlığı» ilə başladı, modanı musiqiçilərin idarə etməsi ilə isə bitdi. Sizcə niyə indi inflüenserlər modelyerlərin özləri oldular?
Son iyirmi il ərzində moda dəbli məşğuliyyət olub. Bu işlə ilk dəfə maraqlanmağa başladığım zaman, moda maraqların spesifik sferasında idi – ədabaz və zənginlərə yönəlmiş nişa təzahürü idi və arabir istehza hədəfinə çevrilirdi. Nə zaman ki, High Street-də anladılar ki, qorxunc kopyaları çoxaldaraq deyil, kreativ dizaynerləri dəvət edərək yaxşı pul qazanmaq olar – böyük irəliləyiş o zaman baş verdi. Həm də az gəlirli insanlar üçün də əlçatan olduğunda moda, onların ağıllarına hakim oldu. Dizaynerlər sahəsində öz ulduzları peyda oldu – öz tərzlərinin əlkimyagərləri, kişi və qadınlar üçün potensial xoşbəxtliyi yaradanlar, özlərini xüsusi hiss etmək istəyənlər, əvəzolunmaz olduğuna inananlar. Sual yaranır: dizaynerlər bütün bunları insanlara bəxş etmək üçün ideyaları haradan götürür? Cavab: hər yerdən!

Her great-grandfather was Sigmund Freud, the creator of psychoanalysis. Grandfather – architect Ernst Freud, father – artist Lucien Freud, a representative of figurative painting. And Bella Freud herself became a fashion designer; Bella Freud clothing is worn by British Vogue editor Alex Chang, supermodel Kate Moss and other media people and world stars. Genes define a lot. In Bella's case, they explain her view, penetrating into objects and phenomena, the desire to analyze the causes, and how thoroughly she answered our questions.
When did you first become interested in fashion?
I'm not sure that this can be called an interest in fashion, I would call it more like an interest in clothes. I became interested in clothes at the age of nine. By the way, as a child I loved to wear clothes for boys: it seemed to me that this way I was getting stronger. And as a teenager I was attracted to punk rock. At that time, it was very fashionable and carried the possibility of self-identification, the ability to change.
But why did you feel stronger in clothes for boys?
I was born in the 1970s, when being a woman meant being initially at a disadvantage. When I was in school and I was asked what I dreamed of become, I always wanted to say: a farmer. But instead I had to say that my dream was to marry a farmer. Because the farmer, in the general sense, could only be a man. Now everything is different.
You were born in London, where there is the prestigious Central College of Arts and Design named after St. Martin. Why did you go to do so far, in the Roman Academy of Costume and Fashion?
I fell in love with an Italian and moved to Italy. In general, the academy was not so good. I liked to watch the work of Italian artisans more, to study their high standards of making clothes: how they make the seams on the tails of jackets, handle buttonholes – all this was done manually... In the 80s in Rome there were many tiny ateliers, sewing and shoe shops, and I liked to watch the work of craftsmen. Then I graduated from the academy and went to study at a school for seamstresses. But it was already hard work, but for me it turned out to be the most important and useful. This was nothing of fashion, only work, but I learned the secrets of sewing.
How did you start working for Vivienne Westwood?
I worked for her shows, while still a teenager. After graduating from college I returned to her, worked as an assistant. I admit, it was a difficult time! Three years later I left and founded my own brand. But I learned a lot from Westwood, and the most important of all the lessons I learned, was always to go forward, despite difficulties and obstacles. I learned from her courage – this quality is simply necessary in the fashion business.
What fabrics do you use?
I like Scottish tweed and such traditional English flannel. I love muffled tones. Now, seeing my models on the Instagram photo, I understand how the fabric requirements are changing: it should look attractive even on the photo. If I want to sell a lot of models, I have to create those in which girls would look like works of art. I try to look at my work from different angles.
How do you see the fan of the Bella Freud brand?
I think this is the one who wants to be noticed, but has not yet found herself, her style. And I like to imagine that she can find herself in my sweater. There are a lot of those who like our brand and that’s all, of course, different people. But it seems to me that they all perceive my sweaters primarily as additions to themselves. Sometimes, walking with a dog and meeting a girl in a jumper of my brand, I think: how nice it is that she chose me to tell about herself!
Why was the jumper the basis of your collection?
I started with jumpers, because they are pretty simple to make and easy to imagine what they will be. In addition, I like their duality: soft and at the same time rather dense to the touch, they seem to represent you and at the same time hide you. Jumper accompanies you all your life, and it is always associated with fashion – the image seems to be usual and familiar, but every time a new, changing one. For me, it has become a page that I write myself, and I get great pleasure from it!
And how did the jumper with the inscription Ginsberg is God, Godard is Dog come out?
I shot a short film with John Malkovich. Before that, I had already dreamed of working with a director who was not connected with the world of fashion, but was interested in it. Somehow I was introduced to Malkovich. We made three films together – they are on my website. The last of them is about a group of beat girls who are waiting for a poet, waiting for the start of poetic readings. In the 1970s, Clapton is God T-shirts were popular because for some, the rock musician Eric Clapton really was a god. I wanted to find a hero as popular in the world of literature as he is in the world of music - he became the writer Allen Ginsberg. But in fact, for me, God is love. I am truly happy when I see how love motivates people, how it forces them to act, treat others with respect and show self-esteem. I’m not talking about the universal love that the hippies were called for – I’m talking about the sensitive, caring attitude towards each other that modern people need so much…
Let's talk about your work in the cinema. The film Hideous Man, created by you together with Malkovich, is distinguished by noticeable details and a special atmosphere. Who else worked in the team?
The biggest team worked on this film. John gave ideas, and I made up stories with costumes, held casting... It was an exciting time when people related to music, movies, just friends gathered on the set!
You often mention the 70s. As can be seen, there remains something else, except for childhood and adolescence? What makes you go back in time?
For me, these years have become, in addition to childhood, a time of growing up, when I, after graduating from school, began to separate from my family, a time of self-identification, protests against society, traditions... I don’t like retro, I don't like to plunge into nostalgia. But I like the colors that were then fashionable, I am attracted by the combination of smooth and mesh textures. I like the 70s graphics. For many years, people focused on the aesthetics of those years, now they are talking more often about the 90s... Another generation has come, it is already old enough to start looking back twenty years in order to explore that time and find something significant for themselves. Of course, the 90s were also interesting, but for me the 70s were the most important time!
You enthusiastically invent inscriptions for jumpers, lead a newspaper column about fashion. Who are you – a fashion journalist or press designer??
I am a fashion designer, this profession is my kitchen. Fashion for me is an opportunity to speak out. But it gives me pleasure to write, I also do interior design, I make movies. I try my best and it makes me happy. When I work on something, I devote myself entirely to this work – in my soul, body and mind. And when something turns out for me, it causes a new wave of creative ideas.
Your brand also offers scented candles and perfumes. What is your favorite smell?
When I was little, we lived in Morocco. I still remember the huge, sunny Moroccan bazaar, over which magical oriental smells soar. These aromas are always with me, they are relaxing to me.
Why do you think women are the most dependent on fashion?
Traditionally, this business is focused on women. This is understandable – they have richer wardrobe and more variety in clothes: they wear pants and skirts. But times change, the fashion world is expanding for men. And, not least, the attitude to what we wear is changing: young people are more and more interested in recycling and reuse of clothes.
And what is more important in fashion: to follow the trends or think about the eco-friendly clothing?
Clothing must be desired – this is the most important, otherwise everything else will not matter. And the essence of our work is precisely to make such clothes, which will be desired. So, before embodying environmental principles in clothing, you need to carefully think through the design.
At the end of the 19th and the beginning of the 20th centuries, influencers were mostly artists, then they became actors, then writers; the era of the beatniks began with the "accession" of poets, and ended with the fact that musicians began to set the tone for fashion. Why do you think that now the designers themselves turned out to be the influenzers?
Over the past twenty years, fashion itself has become a fashionable occupation. When I first became interested in this business, it was in a specific area of interest – it was a niche phenomenon, oriented to the eccentrics or the rich, and often became a target for ridicule. A huge shift occurred when High Street realized that you could make good money in fashion by inviting creative designers, rather than simply replicating horrible copies. Being available for people with low income, fashion captured their minds. Among the designers appeared their stars – alchemists of their own style, creators of potential happiness for men and women who want to feel special, to believe in their uniqueness. The question arises: where do designers take ideas to give people all this? Answer: everywhere!