Nə vaxtdır doğma şəhərimizdə müasir sənət qalereyası açılıb, mən isə təəssüf ki, onun haqqında bir neçə gün bundan əvvəl yeni sərgidə olarkən öyrənmişəm. Əgər mənim oxucum hər hansı bir "nöqtəni" gözdən qaçırıbsa, o zaman son səfərimin bütün təfərrüatlarını məmnuniyyətlə ona təqdim edirəm!
Beləliklə, Gazelli Art House 2003-cü ildə yaradılıb və müxtəlif auditoriyaya sahib rəssamların geniş spektri üçün gözəl platformaya çevrilib. London sakinlərini müxtəlif ünvanlarda valeh edərək 2012-ci ildə qalereya dover street’də məskunlaşıb və yalnız 2017-ci ildə "The Approach" sərgisi ilə Bakıya gəlib. Bu sərgini çox guman ki, ikinci sevdiyim şəhərdə kruassan yeyərək qaçırmışam...
Daha sonra, Gazelli "Domestic Alien” layihəsini təqdim etdi. Bu layihə çərçivəsində dörd dünya şöhrətli rəssamın - Qanadan El Anatsui, Almaniyadan Franz Ackerman, Böyük Britaniyadan Richard Uilson və İtaliyadan son günlərdə "Yarat" müasir incəsənət mərkəzində müsafir olan Michelangelo Pistolettonun işləri gətirilib.
O vaxtdan bəri, qalereya müasir incəsənətin müxtəlif janrları ilə işləməyə davam edir: rəssamlıq, fotoqrafiya, qrafika, eləcə də müxtəlif materiallardan instalyasiyalar. Şəhərin mərkəzində yerləşən qalereya Gazellinin dəbli zəncirinin halqasına çevrilərək müasir incəsənət pərəstişkarlarını qəbul edir - bu "üçbucaqda" artıq saç kəsdirmək, yemək və hətta tezliklə əzələ yığa bilərsiniz. Qalereyaya səfəri başlayıb və ya bitirmək - sizin qərarınızdır.
Axı mən 2 həftə öncə sərginin açılışının ortalarına çatdım. Bir neçə saniyəlik mənə elə gəldi ki, Lumas fotoqalereyasındayam, ilk təəssürat bizimlə daimi qaldığına görə Gazelli Art House ilə münasibətim dərhal quruldu! Qalereya Azərbaycan Respublikasının 100 illik yubileyini xüsusi olaraq sərgi üçün yaratdığı əsərlərlə qeyd etməyə qərar verdi. Azərbaycanlı rəssamlar demokratik respublikanın qurulma dövrü barədə öz fikirlərini təqdim edirlər (yeri gəlmişkən, Milli Tarix Muzeyinin və Azərbaycan Respublikası Milli Arxiv İdarəsinin köməyi ilə). Göz və qəlbləri oxşayan əsər Fərhad Fərzəliyevin sevilən binanın damının fraqmenti təqdim olunmuş Weltanschauung (World View) adlı işi və həmçinin sözlə təsvir etmək mümkün olmayan emosiyalar oldu. Sözə heç gərək də yoxdur..
Həmçinin Arif Hüseynovun, Çingiz Babayevin, Hüseyn Haqverdiyevin, İlkin Hüseynovun, İrina Eldarovanın, Nəzrin Məmmədovanın, Vüsələ Ağarazıyevanın və digərlərinin əsərləri də təqdim olunub. "1918" qrup sərgisini bu yay mövsümünün sonuna qədər ziyarət etmək mümkündür. Qaçırmayın!

ЗЕЙНАБ ДЖАХАН: Gazelli Art House
Галерея современного искусства открыта в Баку уже энное количество времени, а я, к своему стыду, о ней узнала всего пару дней назад, попав на новую выставку. Если мой читатель также пропустил новую "точку", то я с радостью расскажу ему все подробности своего последнего визита!
Галерея Gazelli Art House была основана в 2003 году, став прекрасной платформой для широкого спектра художников с разнообразной аудиторией. Она поменяла несколько адресов, прежде чем обосноваться в 2012 году на Dover street, и только в 2017 направилась в Баку с выставкой "The Approach". Пропустила я ее, скорее всего, поедая круассаны в моем втором любимом городе…
Далее Gazelli представили проект "Domestic Alien”, в рамках которого к нам прибыли работы четырёх всемирно признанных художников – Эль Анатцуи из Ганы, Франца Аккермана из Германии, Ричарда Уилсона из Великобритании и Микеланджело Пистолетто из Италии (того самого, который гостит последние дни в Центре современного искусства "Yarat").
С тех пор галерея продолжает работать с различными жанрами современного искусства: живопись, фотография, графика, а также инсталляции из разных материалов. Расположившись в центре города, галерея принимает у себя поклонников современного искусства, став звеном новой модной цепи Gazelli: в этом “треугольнике” теперь можно и постричься, и поесть, и совсем скоро даже поработать над мускулами. Начать или завершить свой поход галереей - решать вам.
2 недели назад я оказалась на открытии выставки. На долю секунды мне показалось, что я зашла в фотогалерею Lumas, а так как первое впечатление остается с нами навсегда, отношения с Gazelli Art House сложились сразу! Отметить столетие Азербайджанской Демократической Республики галерея решила специально созданными для выставки произведениями. Азербайджанские художники представляют свое видение вех становления Демократической Республики (кстати, не без помощи Национального музея истории и Управления национального архива АР). Глазу и сердцу приглянулась работа Фархада Фарзалиева под названием Weltanschauung (World View), в которой представлен фрагмент крыши любимейшего здания. Полученные эмоции сложно описать словами, да и не нужно.
Также здесь представлены работы Арифа Гусейнова, Чингиза Бабаева, Гусейна Хагвердиева, Илькина Гусейнова, Ирины Эльдаровой, Назрин Мамедовой, Вюсали Агарзаевой и других. Посетить групповую выставку "1918" можно будет до конца этого лета, не пропустите!