AZƏRBAYCAN BRENDLƏRİ "ROYAL ASCOT"DA
Hər il iyun ayında Böyük Britaniyada dünyanın ən nüfuzlu kübar tədbirlərindən biri olan "Royal Ascot" at yarışı keçirilir. Beş gün ərzində gözəl şlyapalarda xanımlar və ciddi tədbirə münasib geyinmiş cənablar yarışları izləyir və kübar ziyafətdə iştirak edirlər. Bu ənənə ilk dəfə 1711-ci ildə kraliça Anna tərəfindən başladılıb. Və bu gün Royal Ascot yarışı Kraliça II Elizabetin himayəsi altındadır.
Beş gün ərzində kral tövləsinin atlarının iştirak etdiyi on yeddi yarış keçirilir. Mükafat fondu  dörd milyon funt sterlinq təşkil edir. Kraliça Qızıl Kuboku qalibə şəxsən təqdim edir. Bütün mükafatları Garrard zərgərlik brendi hazırlayır.
Eyni zamanda Royal Ascot-da ekstravaqant şlyapalarını nümayiş etdirən modabaz xanımlar arasında səssiz yarış keçirilir.
Bu il belə bir böyük hadisə üçün libaslar, şlyapalar və bəzək əşyaları The Ritz London-da keçirilən tədbirdə nümayiş edilmişdi. Təşkilatçılar AWAUK-un dəstəyi ilə Britaniyanın Fortras Limited və UX PR & Events şirkətləri idi.
Beynəlxalq brendlər ilə yanaşı, Azərbaycan dizaynerləri də əsərlərini təqdim ediblər: Salamakhina Azerbaijan brendinin milli ornamentli ipək şalları, Narmeen brendinin "ulduz" formasında zərif zinət əşyaları, Velour brendinin yaddaqalan paltarları və Lumier plus size brendinin ipək libasları.
"Şlyapa" mövzusu Azərbaycanlı dizayner Samirə İsmayılova və London kuturyesi Samira Ebrahimi tərəfindən səslənib. Mozaffarian britaniya zərgərlik evinin zinət əşyaları və Sqwears Couture-dən eksklüziv tədbirin qonaqlarına böyük təsir bağışlayıb.
"Bu il Royal Ascot-da Azərbaycan dizaynerlərinin əsərlərinin təqdim olunmasından çox məmnunuq. Onlar The Ritz-in möhtəşəm interyerində çox gözəl görünüb və dəbdəbəli London ictimaiyyəti tərəfindən heyranlıqla qarşılanıb" – Fortras şirkətinin baş direktoru Ağa Rəsulov bildirib.

Azerbaijani brands at Royal Ascot
Every year in June in the UK one of the most prestigious social events in the world is held – the Royal Ascot races. For five days, ladies in incredible hats and gentlemen dressed in accordance with the strictest etiquette, watch the competitions and participate in social events. This tradition was first introduced by Queen Anne in 1711. Today, Royal Ascot is under the patronage of Queen Elizabeth II.
In five days, seventeen races take place, in which horses from the royal stables take part. The prize pool is four million pounds. The Queen personally presents the Gold Cup to the winner. All awards are created by the jewellery brand Garrard.
At the same time, Royal Ascot holds secret competitions for fashionistas, who show off their extravagant hats.
This year, outfits, hats and jewellery for this momentous event were presented at an event held at The Ritz London. The organizers were the British companies Fortras Limited and UX PR & Events with the support of AWAUK.
Along with international brands, Azerbaijani designers also presented their works: silk shawls with national ornaments by Salamakhina Azerbaijan, exquisite “star” jewellery by Narmeen, all the Velour dresses and silk dresses by Lumier plus size.
“Hat” theme was voiced by Azerbaijani designer Samira Ismailova and London couturier Samira Ebrahimi. The guests of the event were greatly impressed by the decorations of the British jewellery house Mozaffarian and the exclusive from Sqwears Couture.
“We are very pleased to know that this year the works of Azerbaijani designers will be presented at Royal Ascot. They looked great in the luxurious interiors of The Ritz and were enthusiastically greeted by the sophisticated luxury of the London public,” Aga Rasulov, General Director of Fortras told us.