AZƏRBAYCAN BRENDLƏRİ "ROYAL ASCOT"DA
Hər il iyun ayında Böyük Britaniyada dünyanın ən nüfuzlu kübar tədbirlərindən biri olan "Royal Ascot" at yarışı keçirilir. Beş gün ərzində gözəl şlyapalarda xanımlar və ciddi tədbirə münasib geyinmiş cənablar yarışları izləyir və kübar ziyafətdə iştirak edirlər. Bu ənənə ilk dəfə 1711-ci ildə kraliça Anna tərəfindən başladılıb. Və bu gün Royal Ascot yarışı Kraliça II Elizabetin himayəsi altındadır.
Beş gün ərzində kral tövləsinin atlarının iştirak etdiyi on yeddi yarış keçirilir. Mükafat fondu  dörd milyon funt sterlinq təşkil edir. Kraliça Qızıl Kuboku qalibə şəxsən təqdim edir. Bütün mükafatları Garrard zərgərlik brendi hazırlayır.
Eyni zamanda Royal Ascot-da ekstravaqant şlyapalarını nümayiş etdirən modabaz xanımlar arasında səssiz yarış keçirilir.
Bu il belə bir böyük hadisə üçün libaslar, şlyapalar və bəzək əşyaları The Ritz London-da keçirilən tədbirdə nümayiş edilmişdi. Təşkilatçılar AWAUK-un dəstəyi ilə Britaniyanın Fortras Limited və UX PR & Events şirkətləri idi.
Beynəlxalq brendlər ilə yanaşı, Azərbaycan dizaynerləri də əsərlərini təqdim ediblər: Salamakhina Azerbaijan brendinin milli ornamentli ipək şalları, Narmeen brendinin "ulduz" formasında zərif zinət əşyaları, Velour brendinin yaddaqalan paltarları və Lumier plus size brendinin ipək libasları.
"Şlyapa" mövzusu Azərbaycanlı dizayner Samirə İsmayılova və London kuturyesi Samira Ebrahimi tərəfindən səslənib. Mozaffarian britaniya zərgərlik evinin zinət əşyaları və Sqwears Couture-dən eksklüziv tədbirin qonaqlarına böyük təsir bağışlayıb.
"Bu il Royal Ascot-da Azərbaycan dizaynerlərinin əsərlərinin təqdim olunmasından çox məmnunuq. Onlar The Ritz-in möhtəşəm interyerində çox gözəl görünüb və dəbdəbəli London ictimaiyyəti tərəfindən heyranlıqla qarşılanıb" – Fortras şirkətinin baş direktoru Ağa Rəsulov bildirib.

Азербайджанские бренды на Royal Ascot
Ежегодно в июне в Великобритании проводится одно из самых престижных в мире светских мероприятий – скачки Royal Ascot. В течение пяти дней дамы в невероятных шляпках и джентльмены, одетые в соответствии со строжайшим этикетом, наблюдают за соревнованиями и участвуют в светских раутах. Впервые эта традиция была введена королевой Анной в 1711 году. И сегодня Royal Ascot находится под патронажем королевы Елизаветы II.
За пять дней проходит семнадцать забегов, в которых принимают участие и лошади из королевских конюшен. Призовой фонд составляет четыре миллиона фунтов стерлингов. Королева лично вручает Золотой кубок победителю. Все награды создает ювелирный бренд Garrard.
В это же время на Royal Ascot проходят негласные соревнования модниц, которые демонстрируют свои экстравагантные шляпки.
В этом году наряды, шляпки и украшения для этого знаменательного события были представлены на мероприятии, прошедшем в The Ritz London. Организаторами выступили британские компании Fortras Limited и UX PR & Events при поддержке AWAUK.
Наряду с международными брендами свои произведения представили и азербайджанские дизайнеры: шелковые платки-каре с национальными орнаментами от Salamakhina Azerbaijan, изысканные «звездные» украшения от Narmeen, запомнившиеся всем платья бренда Velour и шелковые наряды от Lumier plus size.
«Шляпная» тема была озвучена азербайджанским дизайнером Самирой Исмаиловой и лондонским кутюрье Samira Ebrahimi. Большое впечатление на гостей мероприятия произвели украшения британского ювелирного дома Mozaffarian и эксклюзив от Sqwears Couture.
«Нам очень приятно сознавать, что в этом году на Royal Ascot будут представлены произведения азербайджанских дизайнеров. Они великолепно смотрелись в роскошных интерьерах The Ritz и были с восторгом встречены искушенной роскошью лондонской публикой», – рассказал нам Ага Расулов, Генеральный директор компании Fortras.