BELÇİKALI MARSEL VANDERS CAPPELLINI ŞİRKƏTİ ÜÇÜN YARATDIĞI İLK KNOTTED CHAIR KÜRSÜSÜ İLƏ DİZAYNDA YENİ DÖVR BAŞLATDIĞI GÜNDƏN TAM İYİRMİ İL KEÇİB. TƏMKİNLİYƏ, RASİONALİZMƏ VƏ MƏNTİQƏ ARTIQ YER OLMADIĞI BİR DÖVR. BOLLUĞUN, YÜNGÜLLÜYÜN VƏ AÇIQ TƏXRİBATIN HÖKMRANLIQ SÜRDÜYÜ DÖVR. BİZƏ MOOOI ŞİRKƏTİNİN, MARCEL WANDERS STUDIO BÜROSUNUN, BISAZZA, B&B ITALIA, MOROSO, POLIFORM, FLOS, ALESSI, BACCARAT, LOUIS VUITTON, MAGIS, HYATT HOTEL ÜÇÜN HƏYATA KEÇİRİLƏN LAYİHƏLƏRİN; AMSTERDAM, LONDON, NYU-YORK, SAN-FRANSİSKO, KOPENHAGENDƏ SƏRGİLƏRİN; İL ƏRZİNDƏ QONAQLARIN SƏBİRSİZLİKLƏ GÖZLƏDİYİ VƏ BİR DƏFƏ DƏ OLSUN ONLARI MƏYUS ETMƏYƏN MİLAN SALONE DEL MOBILE ÇƏRÇİVƏSİNDƏ İNSTALYASİYALARIN BƏXŞ EDİLDİYİ DÖVR... SÜRƏTLİ, LAKİN YARADICISININ - MARSEL VANDERSİN DƏSTİ-XƏTTİNİ AYDIN ŞƏKİLDƏ BİRUZƏ VERƏN MEBEL, İŞIQLANDIRMA, KOSMETİKA, ZƏRGƏRLİK, YEMƏK DƏSTLƏRİ VƏ BÜLLUR QAB-QACAĞIN ORTAYA ÇIXDIĞI DÖVR.
Bu il sizin Flos şirkəti üçün yaratdığınız Skygarden çilçırağının on yaşı olur. Məhz bu çilçıraqdan mənim dizayna olan sevgim və bu çilçırağı yemək masasının üstündən asacağım evimi qurmaq xəyalı başladı... Məhz sizin sayənizdə xəyal qurduğumu etiraf etdiyimdə nə hisslər keçirdiniz?
Bu çox təsirləndiricidir. Skygarden – çox romantik obyektdir, dizayner isə olduqca sadə peşədir. Siz sadəcə insanın qəlbinə toxunmağı, onu duyğulandırmaq və onun üçün başqa bir dünya yaratmağı bacarmalısınız.
Sizin üçün işinizin mənası nədədir?
Mən gündən-günə sayəsində dəyərlərimizi itirdiyimiz minimalizmlə, modernizmlə, öz kiçik müharibəmi aparıram. Modernizmin əsas doqması ondan ibarətdir ki, keçmiş gələcək üçün çox əhəmiyyətsizdir. Mən isə keçmişlə sıx bağlı olan əşyaları yaradıram, keçmişi və gələcəyi birləşdirən gözəl vizual əlaqələr tapmağa çalışıram. Bu müharibə mənim ilk layihələrimdən başlayıb və həmişə davam edəcək. Bu illər ərzində dünya çox dəyişib…
Bilirəm ki, sizin Yakob ter Veldhausun musiqisi xoşunuza gəlir. Niyə?
Bəli, Veldhaus – bir çox dahi əsərlərin müəllifidir. O, azaddır. Onun əsərləri canlıdır. Onlar mübahisəlidir, həqiqətən də yenilikçidir. O, bugünkü gündə olmamaqdan və narahat olmaqdan qorxmur.
Onun musiqisi ziddiyyətlidir: həm super mürəkkəb, həm super zərif, həm super çirkin, həm də super sevimli ola bilər…
Bir sözlə, mənim üçün Veldhaus bir yaradıcının həyata keçirməli olduğu hər bir şeyi həyata keçirir. Mən sənətdə stilistləri sevmirəm, mən «işlənilməmiş» insanları sevirəm. Məni özlərini dəyişməyə cəsarət edən insanlar cəlb edir. Özlərini təəcübləndirməyi bacaran insanlar.
Sizcə, ümumiyyətlə dizayn nədir?
Dizayn - əşyaların istehsal strategiyasıdır, amma bu həm də müəyyən düşüncə növüdür. Dizayner – dantist, alim ola bilər, eyni zamanda design thinking kimi kreativ düşüncə növünə malik landşaftt dizaynı ilə məşğul ola bilər.
Dizaynerlər dünyanı olduğu kimi qəbul etmirlər: onlar bir növ işıltı verirlər. Əlbəttə ki, ilk yerdə funksionallıqdır. Və hər bir detalda yaratmağa çalışdığımız gözəllik düşünülmüş funksionallıq çərçivəsində qalmalıdır.
Həyatınızın mənası nədədir?
Dəyişikliklərdə. Dünya dəyişir, mədəniyyət dəyişir. Mən tez-tez düşünürəm ki, atam mənim yaşımda olanda onun hər bir şey haqqında tamam başqa təsəvvürləri vardı: sevgi, iş, karyera, ailə, uşaqlar, tətillər, sığorta, mebel… Bu inanılmazdır! Sanki biz hər gün özünüinkişaf proqramını buraxırıq. Artıq əldə etdiyimizi mütləqolaraq qəbul etmək istəmirik. Biz dəyişirik, çünki özümüz haqqında, əsl istəklərimiz və məqsədlərimiz barəsində əvvəlkindən daha çox düşünürük. Biz risk edirik. Bir-birimizin qayğısına qalırıq.
Biz həqiqətən vacib olanı etməyə cəsarət edirik...
Beləliklə, dünyanın dəyişməsi üçün məsuliyyət dizaynınüzərindədir? Həm də dizaynerlərin?
Bu bir-biri ilə əlaqəli proseslərdir. Dünya dəyişir və dizayn onunla birlikdə dəyişməlidir. Dizayn dəyişir - və bu dünyadakı dəyişikliklərə səbəb olur. Bu daimi qarşılıqlı əlaqəlidir.
Sizin layihələriniz göstərir ki, tamaşaçıların heç görmədiyi xırdalıqlar sizin üçün nə qədər vacibdir. Layihələrinizin hər bir detalına niyə bu qədər irad tutursunuz?
Xırdalıqlara qarşı çox diqqətliyəm, çünki ümumi səhnə məni çox narahat edir. Bu mənim detallarda ilişib qaldığımı göstərmir - mənim üçün tam obrazı yaratmaq vacibdir. Və bu dizaynerin əsas problemidir: dünyaya qarşı super hissiyatı olmaq. Yeri gəlmişkən bu həm tənha, həm də bədbəxt edə bilər. Gördüklərim mənə acı verir.
Bəzən zövq də verir, amma daha çox – acı verir. Çünki ətrafımda olan dünya mükəmməl deyil… Məsələn: hər il Salone del Mobile üçün şourum hazırlayırıq, gözəl səhnə yaratmağa çalışırıq. Lakin bu heç vaxt işləmir.
Təsəvvür edin – mən qırmızı divan qoyuram, yerə yaşıl xalça sərirəm, işıq qururam, hər tərəfdən seyr edirəm, pəncərə üçün ən kiçik mehəsintisindən uçuşan pərdəni düşünürəm... Sərginin ilk günü başlayır – «qara bazar ertəsi». Şouruma gəlirəm və görürəm ki: qırmızı divan durur, altında yaşıl xalça, işıq qüsursuz yanır, pərdələr uçuşur… divanda isə biri oturub, mənim yaratdığım səhnəni məhv edir!.. Mənim detallara yetirdiyimdiqqət – arzularımı gerçəkləşdirmək, xəyali dünyamı həyata keçirmək cəhdidir. Mən artıq öz özümlə razılaşdım ki, bu nə mənim, nə də xəyalımla reallıq üst-üstə gəlmədiyində mənim üçün nə qədər acılı olduğunu anlamayan ətrafdakıların günahı deyil.
Bəzən yalançı olduğumu hiss edirəm.
Digər yaradıcı insanlar ilə söhbət etmişəm - onlar da çox vaxt eyni hissi yaşayırlar... Bax, indi sizə müsahibə verirəm, suallarınıza dürüst cavab verərəm. Ancaq cavabı verdikdən sonra o, artıq keçmişdə qalır. Və gələcəkdə eyni şəkildə düşünüb-düşünməyəcəyimi bilmirəm. Mən açıq şəkildə sizinlə düşüncələrimi və fikirlərimi bölüşürəm, lakin bir gün və ya bir il sonra mənim fikirlərim tamamilə fərqli ola bilər.
Mən şübhə doluyam, həyatımın hər dəqiqəsini gördüyüm bütün işlərdən şübhə edirəm. Düşünürəm ki, bunun səbəbi - həddindən artıq həssas və özümlə maksimal dərəcədə dürüst olmağımdadır.

БОЛЬШЕ ДВАДЦАТИ ЛЕТ ПРОШЛО С ТОЙ ПОРЫ, КОГДА БЕЛЬГИЕЦ МАРСЕЛЬ ВАНДЕРС ПЕРВЫМ СВОИМ ТВОРЕНИЕМ – KNOTTEDCHAIR, СОЗДАННЫМ ДЛЯ КОМПАНИИ CAPPELLINI, – ВОЗВЕСТИЛ НОВУЮ ЭРУ В ДИЗАЙНЕ. ЭРУ, В КОТОРОЙ БОЛЬШЕ НЕТ МЕСТА СДЕРЖАННОСТИ, РАЦИОНАЛИЗМУ, ЛОГИКЕ. ЭРУ ГОСПОДСТВА ИЗБЫТОЧНОСТИ, ИГРИВОСТИ И ОТКРОВЕННОЙ ПРОВОКАЦИИ. ЭРУ, ПОДАРИВШУЮ НАМ КОМПАНИЮ MOOOI, БЮРО MARCEL WANDERS STUDIO, РЕАЛИЗОВАННЫЕ ПРОЕКТЫ ДЛЯ BISAZZA, B&B ITALIA, MOROSO, POLIFORM, FLOS, ALESSI, BACCARAT, LOUIS VUITTON, MAGIS, HYATT HOTEL, ВЫСТАВКИ В АМСТЕРДАМЕ, ЛОНДОНЕ, НЬЮ-ЙОРКЕ, САН-ФРАНЦИСКО, КОПЕНГАГЕНЕ, ИНСТАЛЛЯЦИИ В РАМКАХ МИЛАНСКОГО SALONE DEL MOBILE, КОТОРЫХ ЖДУТ ВЕСЬ ГОД И КОТОРЫЕ ЕЩЕ НИ РАЗУ НЕ РАЗОЧАРОВАЛИ ПОСЕТИТЕЛЕЙ... ЭРУ, В ТЕЧЕНИЕ КОТОРОЙ ПОЯВИЛИСЬ МЕБЕЛЬ, ОСВЕЩЕНИЕ, КОСМЕТИКА, ЮВЕЛИРНЫЕ УКРАШЕНИЯ, СТОЛОВЫЕ ПРИБОРЫ И ХРУСТАЛЬ, НЕСУЩИЕ БЕГЛЫЙ, НО ОТЧЕТЛИВЫЙ ПОЧЕР ЛЕГКОЙ РУКИ СВОЕГО СОЗДАТЕЛЯ – МАРСЕЛЯ ВАНДЕРСА.
В этом году исполняется десять лет люстре Skygarden, созданной Вами для компании Flos. Именно с нее началась моя любовь к дизайну и мечта о своем доме, где она будет висеть над обеденным столом... А скажите, что Вы почувствовали, когда я призналась, что именно Вы заставили меня мечтать?
Это очень трогательно. Skygarden– очень романтичный объект, а дизайнер на самом деле – довольно простая профессия. Вы всего лишь должны уметь коснуться души человека, затронуть его чувства и создать для него другой мир.
В чем для Вас заключается смысл Вашей работы?
Я веду свою маленькую войну – с минимализмом, модернизмом, из-за которых мы день за днем теряем наши ценности. Основная догма модернизма в том, что прошлое несущественно для будущего. А я создаю предметы, тесно связанные с прошлым, пытаюсь найти прекрасные визуальные связи, соединяющие прошлое и будущее. Эта война ведется с моих первых проектов и будет продолжаться. За эти годы мир очень изменился...
Я знаю, что Вам нравится музыка, которую создает Якоб тер Вельдхаус. А чем?
Да, Вельдхаус – автор множества великих произведений. Он свободен. Его произведения образны. Они спорны, они действительно новаторские. Он не боится оказаться вне сегодняшнего дня или быть неудобным.
Его музыка полярна: она может быть и суперсложной, и суперизящной, и суперуродливой, и супермилой...
Словом, для меня Вельдхаус воплощает все, что должен воплощать творец. Я не люблю стилистов в искусстве, мне нравятся «необработанные» люди. Меня привлекают люди, которые осмеливаются изменить себя. Люди, способные удивить самих себя.
Что такое вообще дизайн, по-Вашему?
Дизайн – это стратегия производства вещей, но это и определенный тип мышления. Дизайнер может быть дантистом, ученым или заниматься ландшафтным дизайном, обладая при этом креативным типом мышления – designthinкing.
Дизайнеры не воспринимают мир таким, какой он есть: они наводят в нем лоск. Конечно, на первом месте функциональность.И красота, которую мы стремимся создать в каждой детали,должна оставаться в рамках продуманной функциональности.
В чем смысл Вашей жизни?
В переменах. Меняется мир, меняется культура. Я часто думаю о том, что мой отец в моем нынешнем возрасте имел совсем другие представления обо всем: о любви, работе, карьере, семье, детях, каникулах, страховке, мебели... Это удивительно! Как будто каждый день мы запускаем программу саморазвития. Мы уже не хотим принимать как должное то, что у нас есть. Мы меняемся, потому что больше, чем раньше, думаем о себе, о своих истинных желаниях и целях. Мы рискуем. Мы проявляем заботу друг о друге.
Мы осмеливаемся делать то, что считаем действительно важным...
Так ответственность за то, что мир изменился, лежит на дизайне? И на дизайнерах?
Это взаимосвязанные процессы. Мир меняется, и дизайн должен меняться вместе с ним. Меняется дизайн – и это приводит к переменам в мире. Это постоянное взаимодействие.
Ваши проекты показывают, что для Вас очень важны мелочи, которых может и не заметить зритель. Почему Вы так придирчиво относитесь к каждой детали Ваших проектов?
К мелочам я внимателен потому, что меня заботит картина в целом. Это не значит, что я зациклен на деталях, – мне важно создать целостный образ. И это главная проблема дизайнера: суперчувствительность к миру. Это, кстати, может сделать и одиноким, и несчастным. То, что я вижу, причиняет мне боль.
Иногда и доставляет удовольствие, но чаще – боль. Потому что мир вокруг меня несовершенен... Вот пример: каждый год мы готовим наш шоурум к SalonedelMobile, стараемся создать красивую картинку. Но это никогда не срабатывает.
Представьте – я ставлю красный диван, подбираю зеленый ковер на пол, выставляю свет, все осматриваю со всех сторон, продумываю шторы, чтобы они колыхались от малейшего движения воздуха... Наступает первый день выставки – «черный понедельник», я прихожу в шоурум и вижу: стоит красный диван, под ним зеленый ковер, горит грамотный свет, колышутся шторы... а на диване сидит человек, который полностью разрушает созданную мной картину!.. Мое внимание к деталям – это вечная попытка осуществить мечту, воплотить в жизнь мой воображаемый мир. Я уже договорился с самим собой, что это не моя вина и не вина окружающих в том, что они не понимают, насколько мне больно, когда реальность не совпадает с моим видением.
Иногда у меня бывает странное ощущение, что я лжец.
Я говорил с другими творческими людьми – их посещает такое же чувство... Вот сейчас я даю вам интервью, отвечаю честно на ваши вопросы. Но, как только я дал ответ, он уже уходит в мое прошлое. И я не знаю, буду ли я и в будущем думать так же. Я откровенно делюсь с вами своими мыслями и мнениями, но позже, через день или через год, мое мнение может стать совсем другим.
Я полон сомнений, я сомневаюсь каждую минуту своей жизни, чем бы ни занимался. Думаю, что причины этого – в сверхчувствительности и еще в том, что я максимально честен сам с собой.