– Sənin planetinin insanları bir bağçada beş min qızılgül yetişdirirlər... və axtardıqlarını orada tapa bilmirlər... – Balaca şahzadə dedi.
– Tapa bilmirlər, – deyə mən razılaşdım.
– Axı, onlar axtardıqlarını tək bir qızılgüldə tapa bilərdilər...
Ekzüperinin bu sətirlərini diqqətlə oxuyun və onların mənasını dərk edin. Axı bu tamamilə həqiqətdir: möcüzə bizim ətrafımızda baş verir – hər gün, hər saat, hər dəqiqə. Bəs niyə biz bunun fərqinə varmağı unutmuşuq? Ağacda bir meyvənin yetişməsi və yaxud bir qadının ürəyinin altında daha bir ürəyin döyünməsi niyə bizi təəccübləndirmir?.. Bizim üçün bu möcüzə artıq adiləşib. Biz asanlıqla ağacdan meyvəni dərib yeyirik. Rahatlıqla "hamiləyəm" deyirik. Bu necə mümkündür? Axı bu əsl möcüzədir. Açıqlaması olmayan, misilsiz möcüzə! Bir təsəvvür edin: içimizdə yeni bir insan peyda olur, sonra o dünyaya gələcək və onun hissləri, düşüncələri, istəkləri yaranacaq! Və ən əsası onun ruhu olacaq... Kiçik şahzadənin dediyi möcüzə kimidir. Əgər bir qızılgüldə bütöv bir möcüzə varsa, məgər bağda neçə qızılgül olmasının əhəmiyyəti varmı?
Baş redaktor
Ülviyyə Mahmudova
P.S. Bu ay möhtəşəm TRAVEL BLOG LOVE, NARGIS layihəsi sayəsində Kapadokiyaya getmişdim. Etiraf edim ki, bu yerin enrgetikasını, yerli əhalinin mehribançılığını və gözəlliyini təsvir etmək mümkün deyil. Hər an düşünürəm: "Bu necə mümkündür? Təbiət bu cür gözəlliyi, qayalarda bu cür naxışları necə yaradıb". Ən hörmətli alimlər bunu mənə izah etməyə çalışsalar da, yəqin ki, bunun cavabını heç vaxt tapmayacam. Bunun heç bir izahı yoxdur! Bu, sadəcə füsunkar Kapadokiyadır, vəssəlam! İnanmırsınızsa, oraya gedin və Möcüzənin – elə Təbiətin özü olduğuna əmin olun! PASHA TRAVEL, PASHA BANK və AZERCELL şirkətlərinə göstərdiyi köməyə görə təşəkkür edirik! Unudulmaz bir təcrübə oldu!

– На твоей планете, – сказал Маленький принц, – люди выращивают в одном саду пять тысяч роз... и не находят того, что ищут...
– Не находят, – согласился я.
– А ведь то, что они ищут, можно найти в одной-единственной розе...
Перечитайте внимательно эти строки Экзюпери и вникните в их смысл. А ведь это абсолютная правда, так оно и есть: волшебство происходит вокруг нас – каждый день, каждый час, каждую минуту. Но почему мы разучились это замечать? Почему нас совсем не удивляет, когда созревает плод на дереве или когда у женщины под сердцем начинает биться еще одно сердечко?.. Для нас это волшебство превратилось в обыденность, в норму. Мы просто срываем и съедаем плод. Мы просто говорим: «Я беременна». Как такое возможно? Это же настоящее чудо, необъяснимое, несравнимое ни с чем! Подумать только: внутри нас зарождается новый человечек, который скоро появится на свет, и у него возникнут свои чувства, мысли, желания! А главное, у него будет своя душа... Это как волшебство, о котором говорил Маленький принц. Разве имеет значение, сколько роз в саду, если одна роза ‒ уже целое волшебство?..
P.S. В этом месяце я побывала в Каппадокии благодаря нашему чудесному новому проекту TRAVEL BLOG LOVE, NARGIS. Признаюсь, нет слов, чтобы описать энергетику этой местности, доброту местных жителей и красоту, открывшуюся нашим глазам. Я постоянно ловлю себя на мысли: «Как такое возможно? Как природа могла создать такую красоту, такие узоры на скалах?». Наверное, я никогда не найду ответа, сколько бы мне ни пытались это объяснить солидные ученые. Этому нет объяснения! Это просто волшебная Каппадокия, и все! Если не верите, мои дорогие читатели, то поезжайте туда и убедитесь, что Чудо – это и есть сама Природа! Спасибо большое PASHA TRAVEL, PASHA BANK и AZERCELL за поддержку! Это был незабываемый опыт!