Gəncliyin qiymətsiz olduğunu sonra anlayacaqsan, tale bağlarının ‒ gözəl, yeganə səhnə olduğunu sonra dərk edəcəksən və bu səhnədə kim olduğunu sadəcə özün qərar verməlisən.
Al Kvotion
Həyat teatrdır... Mən təbiətcə yaradıcı bir insanam, bu sətrləri oxumaq üçün vaxt tapdığınıza görə yəqin ki, siz də eləsiniz. Budur, yaratmaq imkanım olmayanda kədərli oluram və boşluq hiss edirəm, sizin kimi... Bu, Nargis jurnalını sevməyimin səbəblərindən biridir: burada daima və məhdudiyyətsiz yaradıcılıqla məşğul olmaq mümkündür! Sənət, biznes və ya siyasət dünyasından olan maraqlı insanlardan müsahibə almaq, ya da maraqlı məsələlərə toxunmaq olar. Və yaxud kompüter arxasında oturub və növbəti say üçün əsas rəngi seçmək, ya da kreativ üz qapağı düşünmək, gözəl illüstrasiyalar çəkmək, yaxud da məsələn, şmustitullar üçün sərbəst mövzuda fantaziya qurmaq.
Yaradıcılıq imkanları həqiqətən hədsizdir! Jurnalımız adından nə qədər maraqlı layihələr həyata keçirmişik: sərgilər, eyni zamanda xaricdə ulduzların konsertləri, teatr tamaşaları, xeyriyyə yarmarkaları!.. Ancaq sual yaranır: bütün bunları niyə edirik? Nəyin uğrunda bu qədər əziyyət çəkirik, imkanlarımızı, istedadlarımızı nümayiş etdirməyə can atırıq? Özümüzdən sonra "biz indi buradayıq, burada olmuşuq" izini buraxmaq üçün? Yəqin ki, klassiklə razılaşmalıyıq "Bütün dünya bir teatrdır"! Daha dəqiq desək ‒ çıxış etdiyimiz zaman demək olar ki, vəziyyətdən asılı olaraq hansısa rolu oynadığımız və əslində olduğumuz kimi görünə bilmədiyimiz teatr ya da böyük səhnədir... Mən tez-tez eşidirəm: «Mən həmişə olduğum kimiyəm!». Odur ki, bilin: belə deyən insan yalan deyir və ya onun aynası yalandır! Həmişə reallıqda olduğun kimi olman üçün tutuquşunun əhatəsində kimsəsiz adada yaşamalısan. Bir müddət sonra tutuquşu da sizə mane olacaq... Xeyr, biz olduğumuz kimi görünmək istəmirik. Əslində, biz hamımız aktyorlarıq və çıxış etdiyimiz səhnə bizi dəyişməyə məcbur edir. Bəli! Bu əla xəbərdir! Ancaq, bəlkə də ən vacibi odur ki, ‒ məhz bu əbədi oyun bizi dəyişdirir, "olduğumuz kimi" qalmaqla heç vaxt nail ola bilməyəcəyimiz zirvələrə qədər böyüməyə məcbur edir! Bəs xoşbəxtlik nədədir? Olmaq və ya olmamaq?

Потом поймешь, что молодость бесценна, потом поймешь, что все узлы судьбы ‒ прекрасная, единственная сцена, и кем там быть ‒ решаешь только ты.
Аль Квотион
Вся жизнь – театр... Я по натуре человек творческий, как и вы, раз нашли минутку прочесть эти строки. Так вот, без возможности создавать мне становится грустно и пусто, как и вам... В этом одна из причин, почему так люблю наш журнал, журнал Nargis: здесь всегда можно творить, и без всяких ограничений! Можно делать интервью с интересными людьми из мира искусства, бизнеса или политики, а можно и самой поднимать увлекательные вопросы. Или можно засесть за компьютер и подобрать доминирующий цвет для очередного номера, или придумать креативную обложку, нарисовать красивые иллюстрации, просто пофантазировать на вольную тему ‒ к примеру, для шмуцев.
Возможности для творчества поистине неограниченные! А сколько интересных проектов мы осуществляли от имени нашего журнала: выставки, в том числе за границей, концерты звезд, театральные постановки, благотворительные ярмарки!.. Но вот вопрос: для чего мы все это делаем? Ради чего мы так выкладываемся, рвемся продемонстрировать свои возможности, таланты? Чтобы оставить после себя какой-то след, показать, что «мы тут сейчас, мы тут были»? Наверное, стоит согласиться с классиком, что «весь мир ‒ театр»! А точнее ‒ театральные подмостки или большая сцена, выходя на которую, мы почти всегда играем какую-то роль, в зависимости от обстоятельств, и не можем быть теми, кто мы есть на самом деле... Я часто слышу: «Я всегда такой, какой есть!». Так вот знайте: тот, кто так говорит, на самом деле кривит душой или зеркало у него кривое! Чтобы всегда оставаться самим собой, таким, каков ты в действительности, надо жить на необитаемом острове, в компании попугая. Хотя через какое-то время и попугай начнет вас стеснять... Нет, мы не хотим, чтобы нас видели такими, какие мы есть. По сути мы все актеры, и сцена эта, на которой мы выступаем, заставляет нас меняться. Да! Это отличная новость! Но самое, пожалуй, главное ‒ что именно эта вечная игра заставляет нас, меняясь, расти до таких высот, каких, оставаясь «такими, какие есть», мы бы никогда не смогли достичь! Так в чем же счастье? Быть или не быть?