Sentyabrın doqquzunda Bakı Dənizkənarı Milli parkında “Nargis” komandasının "Make the Earth Smile" resaykling sərgisinin rəsmi açılışı oldu.
"Nargis" Nəşriyyat Evi ətraf mühitin qorunması probleminə həsr edilmiş sərgi təşkil etdi. Layihə çərçivəsində səkkiz heykəltəraş müxtəlif istehsalat tullantılarından qurulmuş 13 instalyasiya təqdim etdi. Sərgi "Nargis" jurnalının "Ekologiya" mövzusuna həsr olunmuş 63-cü sayı ilə eyni vaxta təsadüf etdi. Jurnal, üz qabığında – IDEA-nın təsisçisi Leyla Əliyevanın fotosu ilə nəşr edildi.
“Nargis” komandası – ətraf mühitə laqeyd olmayan insanlardır. “Nargis” ekoloji brendləri dəstəkləyir, təbii sərvətlərə qənaət edir, eyni zamanda, geniş oxucu kütləsi qazanmış bir nəşr olaraq, hər birimizin Ana-Yer kürəsinin qorunmasını təşviq və təbliğ etməkdə öz məsuliyyətini hiss edir.
“Make the Earth Smile” adlı ekoloji layihə – insanın həyat fəaliyyətinin 13 ən vacib, Yer kürəsinə xüsusilə zərər verən böhranlı sahəsini özündə əks etdirən 13 instalyasiyadan ibarətdir. Layihənin məqsədi – gənc nəsli müsbət nəticələrlə yekunlanan yeni həyat tərzinə alışdırmaqdır. Sərgidə ətraf mühitə kömək etmək üçün hər birimizə tövsiyə olunan 13 faydalı vərdiş təsvir edilmiş “Nargis” kitabçaları paylandı. 13 rəqəmi təsadüfən seçilməyib – 13 dekabrda Nargis jurnalı öz ad gününü qeyd edir.
Rəşad Ələkbərov, Orxan Hüseynov, Kənan Əliyev, Sabit Zamanov, Teymur Qəribov, Fərid Rəsulov, Nurəli Şahbazov, Nazim Şükürov öz instalyasiyalarını onlara tərəfdaşlıq edən Aquavita, Ay Qonşu, AzərEnerji, Azersun, Xəzər Dəniz Gəmiçilik (ASCO), Baku Steel Company, Caspian Drilling Company Ltd, Coca-Cola, Dr. Cahid Şahbazov, Gilan Holding, “Nargis” Publishing House və Veysəloğlu Qrup ilə birgə yaradıblar.
Açılışa Leyla Əliyeva, Nargisin tərəfdaşları və dostları, xarici ölkələrin Azərbaycandakı səfirliklərindən nümayəndələr, nazirliklərdən nümayəndələr, sənətkarlar və qalereya sahibləri də daxil olmaqla 150-yə yaxın insan gəldi. Sərgini ziyarət edən Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Ceyhun Bayramov təhsil sistemi çərçivəsində Nargis Nəşriyyat evi ilə gələcək əməkdaşlıq üçün ekoloji layihə təklif etdi.Daha sonra başda Ülviyyə Mahmudova olmaqla Nargis nəşriyyat evinin komandası bulvarda zeytun ağacı əkdi.
Bu, “Nargis” komandasının təşkil etdiyi ilk sərgi deyil: bu ilin aprel ayında İstanbulda, “Nargis” Nəşriyyat Evi, jurnalın mövcud olduğu altı il ərzində çəkdiyi eksklüziv fotoşəkillərdən ibarət sərgi təqdim etmişdi, iyul ayında isə Bakıdakı Müasir İncəsənət Muzeyində “Women, Children and Well-Being” adlı xeyriyyə sərgisi keçirmiş və foto satışından əldə olunan pulun bir hissəsini "Nargis" xeyriyyə fonduna yönəltmişdir.
“Make the Earth Smile” sərgisi doqquz sentyabrdan – beş oktyabr tarixinədək açıqdır. Giriş sərbəstdir.

Девятого сентября на Бакинском приморском бульваре состоялось официальное открытие выставки Make the Earth Smile, организованной издательским домом Nargis.
Издательский дом Nargis организовал экологическую выставку, посвященную проблеме защиты окружающей среды. В рамках проекта восемь скульпторов представили 13 инсталляций из отходов различных отраслей промышленности. Выставка приурочена к выходу 63-го номера журнала Nargis, посвященного теме «Экология». На обложке журнала – учредитель IDEA Лейла Алиева.
Экологический проект Make the Earth Smile – это 13 инсталляций, отражающих 13 критически важных сфер человеческой жизнедеятельности, в которых человек особенно вредит Земле. Цель проекта – научить молодое поколение новому образу жизни, который в итоге приведет к положительным последствиям. Все гости выставки получили брошюры Nargis с описанием 13 полезных привычек, которые стоит завести каждому из нас, чтобы помочь окружающей среде. Число 13 выбрано не случайно: 13-го декабря журнал Nargis отмечает свой день рождения.
В рамках проекта художники Рашад Алекберов, Орхан Гусейнов, Кянан Алиев, Сабит Заманов, Теймур Гарибов, Фарид Расулов, Нурали Шахбазов, Назим Шукюров создали инсталляции в партнерстве с Aquavita, Ay Qonşu, AzərEnerji, Azersun, Азербайджанское Каспийское морское пароходство (ASCO), Baku Steel Company, Caspian Drilling Company Ltd, Coca-Cola, Dr. Cahid Shahbazov, Gilan Holding, Nargis Publishing House и Veysəloğlu Qrup. Экспозиция Make the Earth Smile призвана привлечь внимание общественности к проблеме загрязненности окружающей среды и призвать всех азербайджанцев беречь природу и помнить о завтрашнем дне.
В день открытия выставку посетила Лейла Алиева, а также около 150 гостей, среди которых – партнеры и друзья Nargis, представители посольств иностранных государств в Азербайджане, представители министерств, деятели искусства и галеристы. Посетивший выставку министр образования Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов также предложил экологический проект для дальнейшего сотрудничества с издательским домом Nargis в рамках образовательной системы. Затем команда Nargis во главе с Ульвией Махмудовой посадила на бульваре оливковое дерево.
Это не первая выставка, организованная Nargis: в апреле этого года в Стамбуле издательский дом Nargis представил выставку эксклюзивных фотографий, снятых за шесть лет существования журнала, а в июле состоялась благотворительная выставка Women, Children and Well-Being в Музее современного искусства в Баку, часть денег от продажи фотографий была направлена в благотворительный фонд Nargis.