Sentyabrın 9-da Bakı Dənizkənarı Milli parkında “Nargis” komandasının "Make the Earth Smile"resaykling sərgisinin rəsmi açılışı olacaq.
"Nargis" Nəşriyyat Evi ətraf mühitin qorunması probleminə həsr edilmiş sərgi təşkil edir. Layihə çərçivəsindəsəkkiz heykəltəraş müxtəlif istehsalçıların tullantılarından qurulmuş 13 instalyasiya təqdim edir. Sərgi "Nargis" jurnalının "Ekologiya" mövzusuna həsr olunmuş 63-cü sayı ilə eyni vaxta təsadüf edir. Jurnalın üz qabığındakı fotoda – IDEA-nın təsisçisi Leyla Əliyevadır.
“Nargis” komandası – ətraf mühitə laqeyd olmayan insanlardır. “Nargis” ekoloji brendləri dəstəkləyir, təbii sərvətlərə qənaət edir, eyni zamanda, geniş oxucu kütləsi qazanmış bir nəşr olaraq, hər birimizin Ana-Yer kürəsinin qorunmasını təşviq və təbliğ etməkdə məsuliyyətini hiss edir.
“Make the Earth Smile” adlı ekoloji layihə – insanın həyat fəaliyyətinin 13 ən vacib, Yer kürəsinə xüsusilə zərər verən böhranlı sahəsini özündə əks etdirən 13 instalyasiyadır. Layihənin məqsədi – gənc nəsli müsbət nəticələrlə yekunlanan yeni həyat tərzinə alışdırmaqdır. Sərgidə ətraf mühitə kömək etmək üçün hər birimizə tövsiyə olunan 13 faydalı vərdiş təsvir edilən “Nargis” kitabçaları paylanacaq.
Rəşad Ələkbərov, Orxan Hüseynov, Kənan Əliyev, Sabit Zamanov, Teymur Qəribov, Fərid Rəsulov, Nurəli Şahbazov, Nazim Şükürov öz instalyasiyalarını onlara tərəfdaşlıq edən Aquavita, Ay Qonşu, AzərEnerji, Azersun, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçilik (ASCO), Baku Steel Company, Caspian Drilling Company Ltd, Coca-Cola, Dr. Cahid Şahbazov, Gilan Holding, Nargis Publishing House və Veysəloğlu Qrup ilə birgə yaradıblar.
Bu, “Nargis” komandasının təşkil etdiyi ilk sərgi deyil: bu ilin aprel ayında İstanbulda, “Nargis” Nəşriyyat Evi, jurnalın mövcud olduğu altı il ərzində çəkdiyi eksklüziv fotoşəkillərdən ibarət sərgi təqdim etmişdi, iyul ayında isə Bakıdakı Müasir İncəsənət Muzeyində Women, Children and Well-Being adlı xeyriyyə sərgisi keçirmiş və foto satışından əldə olunan pulun bir hissəsini "Nargis" xeyriyyə fonduna yönəltmişdir.
“Make the Earth Smile” sərgisi doqquz sentyabrdan – beş oktyabr tarixinədək açıqdır. Giriş sərbəstdir.

Девятого сентября на Бакинском приморском бульваре состоится официальное открытие выставки Make the Earth Smile, организованной командой журнала Nargis
Издательский дом Nargis организовал экологическую выставку, посвященную проблеме защиты окружающей среды. В рамках проекта восемь художников-скульпторов представляют 13 инсталляций из отходов различных промышленных компаний. Выставка приурочена к выходу 63-го номера журнала Nargis, посвященного теме «Экология». На обложке журнала – учредитель IDEA Лейла Алиева.
Команда Nargis – это люди, неравнодушные к окружающей среде. Nargis поддерживает экологические бренды, экономит природные ресурсы, а также чувствует свою ответственность перед широкой читательской аудиторией и считает своим долгом рассказывать о том, как много может сделать каждый из нас для спасения Матери-Земли.
Экологический проект Make the Earth Smile – это 13 арт-инсталляций, отражающих 13 критически важных сфер человеческой жизнедеятельности, в которых человек особенно вредит Земле. Цель проекта – научить молодое поколение новому образу жизни, который в итоге приведет к положительным последствиям. На выставке будут распространены брошюры Nargis с описанием 13 полезных привычек, которые стоит завести каждому из нас, чтобы помочь природе
Рашад Алекперов, Орхан Гусейнов, Кянан Алиев, Сабит Заманов, Теймур Гарибов, Фарид Расулов, Нурали Шахбазов, Назим Шукюров создали инсталляции в партнерстве с Aquavita, Ay Qonşu, AzərEnerji, Azersun, Азербайджанским Каспийским морским пароходством (ASCO), Baku Steel Company, Caspian Drilling Company Ltd, Coca-Cola, Dr. Cahid Shahbazov, Gilan Holding, Nargis Publishing House и Veysəloğlu Qrup
Это не первая выставка, организованная командой Nargis: в апреле этого года в Стамбуле издательский дом Nargis представил собрание эксклюзивных фотографий, снятых за шесть лет существования журнала, а в июле состоялась благотворительная выставка WomenChildren and Well-Being в Музее современного искусства в Баку, часть средств от продажи фотографий была направлена в благотворительный фонд Nargis