Sentyabrın 9-da Bakı Dənizkənarı Milli parkında “Nargis” komandasının "Make the Earth Smile"resaykling sərgisinin rəsmi açılışı olacaq.
"Nargis" Nəşriyyat Evi ətraf mühitin qorunması probleminə həsr edilmiş sərgi təşkil edir. Layihə çərçivəsindəsəkkiz heykəltəraş müxtəlif istehsalçıların tullantılarından qurulmuş 13 instalyasiya təqdim edir. Sərgi "Nargis" jurnalının "Ekologiya" mövzusuna həsr olunmuş 63-cü sayı ilə eyni vaxta təsadüf edir. Jurnalın üz qabığındakı fotoda – IDEA-nın təsisçisi Leyla Əliyevadır.
“Nargis” komandası – ətraf mühitə laqeyd olmayan insanlardır. “Nargis” ekoloji brendləri dəstəkləyir, təbii sərvətlərə qənaət edir, eyni zamanda, geniş oxucu kütləsi qazanmış bir nəşr olaraq, hər birimizin Ana-Yer kürəsinin qorunmasını təşviq və təbliğ etməkdə məsuliyyətini hiss edir.
“Make the Earth Smile” adlı ekoloji layihə – insanın həyat fəaliyyətinin 13 ən vacib, Yer kürəsinə xüsusilə zərər verən böhranlı sahəsini özündə əks etdirən 13 instalyasiyadır. Layihənin məqsədi – gənc nəsli müsbət nəticələrlə yekunlanan yeni həyat tərzinə alışdırmaqdır. Sərgidə ətraf mühitə kömək etmək üçün hər birimizə tövsiyə olunan 13 faydalı vərdiş təsvir edilən “Nargis” kitabçaları paylanacaq.
Rəşad Ələkbərov, Orxan Hüseynov, Kənan Əliyev, Sabit Zamanov, Teymur Qəribov, Fərid Rəsulov, Nurəli Şahbazov, Nazim Şükürov öz instalyasiyalarını onlara tərəfdaşlıq edən Aquavita, Ay Qonşu, AzərEnerji, Azersun, Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçilik (ASCO), Baku Steel Company, Caspian Drilling Company Ltd, Coca-Cola, Dr. Cahid Şahbazov, Gilan Holding, Nargis Publishing House və Veysəloğlu Qrup ilə birgə yaradıblar.
Bu, “Nargis” komandasının təşkil etdiyi ilk sərgi deyil: bu ilin aprel ayında İstanbulda, “Nargis” Nəşriyyat Evi, jurnalın mövcud olduğu altı il ərzində çəkdiyi eksklüziv fotoşəkillərdən ibarət sərgi təqdim etmişdi, iyul ayında isə Bakıdakı Müasir İncəsənət Muzeyində Women, Children and Well-Being adlı xeyriyyə sərgisi keçirmiş və foto satışından əldə olunan pulun bir hissəsini "Nargis" xeyriyyə fonduna yönəltmişdir.
“Make the Earth Smile” sərgisi doqquz sentyabrdan – beş oktyabr tarixinədək açıqdır. Giriş sərbəstdir.

The official opening of the Recycling Exhibition Make the Earth Smile by Nargis team will take place on September 9th at Baku Seaside Boulevard.
The Nargis Publishing House organized an ecological exhibition dedicated to the problem of environmental protection. Within the framework of the project, eight art sculptors present 13 installations from waste of various companies. The exhibition is timed to the release of the 63rd issue of the Nargis magazine, dedicated to the "Ecology" theme. On the cover of the magazine is the founder of IDEA Leila Alieva.
The Nargis team are people who are not indifferent to the environment. Nargis supports ecological brands, saves natural resources – and feels responsible to use the platform with a wide readership to raise awareness about how much each of us can do to save the Mother Earth.
The eco project Make the Earth Smile comprises 13 art installations reflecting 13 critical spheres of human life, in which human particularly harms the Earth. The aim of the project is to teach the young generation a new lifestyle, which eventually will lead to positive impact. Nargis brochures will be distributed at the exhibition, which describe 13 useful habits that each of us should establish to help the environment.
Rashad Alekberov, Orkhan Huseynov, Kanan Aliyev, Sabit Zamanov, Teymur Garibov, Farid Rasulov, Nurali Shakhbazov, Nazim Shukurov created installations in partnership with Aquavita, Ay Qonşu, AzərEnerji, Azersun, Azerbaijan Caspian Shipping (ASCO), Baku Steel Company, Caspian Drilling Company Ltd, Coca-Cola, Dr. Cahid Shahbazov, Gilan Holding, Nargis Publishing House and Veysəloğlu Qrup.
This is not the first exhibition organized by Nargis team: In April this year in Istanbul, the Nargis publishing house presented an exhibition of exclusive photographs taken in six years of the magazine's existence, and in July a charity exhibition Women, Children and Well-Being took place in the Museum of Modern Art in Baku, part of the photo sales profit was sent to the charity fund Nargis.
Make the Earth Smile. Recycling Exhibition by Nargis is opened from September 9th to October 5th. Free entrance. Enjoy!