Onu "Ənənə sahəsində ən yüksək avtoritet" və "XX əsr tarixinin əsas fiquru" adlandırırlar. Katolik olaraq dünyaya gəlmiş, islamı qəbul etmiş və əbədi olaraq Şərqdə məskunlaşmışdır. Bir vaxtlar onun haqqında danışılmırdı, indi isə o, bütün nüfuzlu akademik dairələrdə öyrənilir. Müasirləri üçün o, orta əsrlərdən bizim əsrimizdə atılmış bir alim hesab edilirdi. Rene Genon. Bu adı unutmayaq.
Hadisələrin və kəşflərin sayına görə heç bir tarixi dövr XX əsrlə müqayisə edilə bilməz. Bu çağ Maarifçilik dövrü fransız filosoflarının nəzərində tərəqqi zirvəsi oldu. Əlbəttə! Axı məhz bu dövrdə yeni elmi fənlər yarandı: gen mühəndisliyi, nanotexnologiya, mürəkkəb robototexnika; atomun parçalanması, Kosmosa uçuşlar, DNT şifrinin açılması, klonlama, süni intellektin yaradılması üzrə təcrübələr və s. Kütlə mədəniyyətinin və əfsanəvi simalarının dünyaya gəlməsi - Con Lennon, Elvis Presli, Edit Piaf, Madonna... Mədəniyyətin bütün sahələrindən parlaq hadisələri, kəşfləri və adları sonsuzca sadalamaq olar. Bütün bunlar dövrümüzün monumental böyüklüyündən xəbər verir. Heç kim inkar etmir, amma... Bir adam ortalığa çıxır və öz müasirlərinə qətiyyətlə bəyan edir: "Uşaqlar, bütün görkəmli uğurlarınız tarixin zibilxanasında heç nədir..." Nə az, nə çox! Bu nədir? Qocanın sayıqlaması? Diqqət çəkmək üçün epataj? Xeyr, bu qəhrəmanımız haqqında deyil. Barəsində danışacağımız filosof təkcə güzəştə getməyən bir radikal deyil, eyni zamanda ən sərt akademik dairələrdə populyarlıq qazanan bir dahidir. Məşhur ezoterik M.Valzan onun haqqında demişdir: "Rene Genon fenomeni orta əsrlərdən bəri ən böyük intellektual möcüzədir". Genonun müstəsnalığı və özünəməxsusluğu müasir dünyanın xüsusi aspektlərini ciddi şəkildə tənqid etməsində deyildi – bunu çoxları edirdilər – o, müasirliyi ənənələrin sonsuz əzəməti ilə qarşı-qarşıya qoyaraq bəşəriyyət tarixindəki ən pis dövr kimi amansızlıqla üzərindən xətt çəkirdi.
Onun bu jestinin orijinallığı – müasirliyin Qərb sivilizasiyasının sinonimi kimi qavranılmasıdır, əslində isə, onun dili ilə desək: "intellektual olaraq sahib olduğumuz hər şey üçün yalnız Şərqə borcluyuq."
Bu heyrətamiz adam kim idi? Fransız Rene-Jan-Mariya-Cozef Genon 15 noyabr 1886-cı ildə Blua şəhərində katolik bir memar ailəsində anadan olub. Dərin biliklərə həsəd aparan gənc liseyin ən yaxşı tələbəsi idi və fəlsəfə üzrə bakalavr dərəcəsi alaraq liseyi bitirdikdən sonra təhsilini davam etdirmək üçün Parisə köçür. Lakin səhhəti təhsilini davam etdirməyə imkan vermir. Buna baxmayaraq, Rene kədərlənmir, çünki gizli elmləri öyrənməyə olan özünəməxsus istəyi ilə müxtəlif gizli cəmiyyətlərə girməyə başlayır. Genonun sonradan “Spiritlərin yanlışları” kitabında bütün bu mason təriqətlərini ifşa etməsinə baxmayaraq, onların bir hissəsi olmaq təcrübəsi əvəzolunmaz idi. Sonunda saf bilik mənbəyini axtarmaq cəhdlərindən sonra onu Qərb sivilizasiyasında tapa bilməyəcəyi qənaətinə gəlir. Və 1912-ci ildə Renenin axtarışları ən gözlənilməz bir şəkildə sonlanır: sonuncu vəhy dini olaraq islamı qəbul edir və ərəbcə "Vahidin qulluqçusu" mənasını verən Abdul-Vahid-Yəhya adını götürür. Üstəlik, bir müddət sonra Genon Qahirəyə köçür, sufi şeyxlərindən birinin qızı ilə evlənir (ikinci evliliyi) və son günlərinə qədər mömin bir müsəlman həyatını davam etdirir, məqalə və kitablar üzərində işləyir və ətrafında ənənəçi müsəlman elitasını toplayır. Bəs onun "XX əsr tarixinin əsas fiquru" kimi böyüklüyü nədədir?
Genon metafizikada bənzərsiz bir istiqamətin – vahid ənənəçiliyin banisidir. Onun təliminin əsas konsepsiyası Primordial (lat. Primordialis) ənənəsidir. Tədrisin pafosu isə belədir: ənənə müasir dünyaya qarşı. Ənənə ikinci dərəcəli həqiqətlərin - bütün dünya dinlərinin - ondan başladığı vahid həqiqətdir. Lakin ilkin ənənənin ikinci dərəcəli dini formalara parçalanması Genon tərəfindən son nəticədə bəşəriyyəti anti-tradisiyaya, təhrifə və yalançı müasir dünyaya aparan süqut, deqradasiya kimi qəbul edilirdi.
Bu mövqedən baxsaq tərəqqi bir illüziyadır və tarix yaxşıdan pisə doğru inkişaf edir. Genon bu fikri hinduizmdən alıb, ona əsasən, bütün bəşəriyyət dövrü tədricən dörd epoxadan keçir: qızıl, gümüş, bürünc və dəmir əsrləri. Biz sizinlə Dəmir dövründə, başqa adla desək, Kali-yuqada yaşayırıq. Bu, ənənənin tamamilə süqut etdiyi dövrdə "mənfurlar özünü müqəddəsi qiymətləndirməkdə haqlı hesab edir, aşağı səviyyə alini mühakimə edir, cahillik hikməti qiymətləndirir, yanlış həqiqətə hakim olur, bəşər ilahiyyatı sıxışdırır, yer göydən üstün tutulur və s." Bir sözlə, müasir dünyada hər şey baş-ayaq olub, ən yüksək prinsiplər pozulur, mənəvi meyarlar itib. Bu radikal nonkonformizmə görə Genonun müasirləri onu görməməyə çalışırdılar, qorxurdular və bu mistikin əsərləri barədə susurdular. Lakin onun müasir dünyanı ənənə mövqeyindən tənqid etməsi məntiqi olaraq təsdiqlənmişdir, riyazi cəhətdən dəqiq, etik cəhətdən qüsursuzdur və qədim elmi nəzəriyyələrin sərt və saf həqiqətlərinə əsaslanır. Və müasir dövrün dünyagörüşünün təməllərinə təsir edən mövcud kapitalizm böhranını (məhz XV əsrdən etibarən Avropa sivilizasiyası mənəvi ənənələrlə əlaqələri pozmuşdu) nəzərə alarsaq, onda böyük fransız sufinin nəsihətinə, fundamental əsərlərinə müraciət etməyin tam zamanıdır. O zaman daim aktual olan "nə edək?" sualına cavab tapa bilərik. Bir sözlə, ənənəni ayağa qaldırmaq yolunu tuta bilərik. Burada və indi yorulmadan özünü araşdırmaq, vəhşi səs-küyün bürüdüyü xarici dünyadan, sükutun hakim olduğu daxili kainata keçmək, intuisiyanın pıçıltısına və ürəyinizin döyüntüsünə qulaq asmaq və ənənənin əsasının tarixi keçmişin xarici labirintlərində deyil, genetik yaddaşımızın xəlvətində, hər bir fərdi ruhun mənəvi sinirlərində olduğunu anlamaq...

Его величают «наивысшим авторитетом в сфере Традиции» и «ключевой фигурой в истории ХХ в.». Родившись католиком, принял ислам и навсегда поселился на Востоке. Некогда замалчиваемый, сейчас изучается во всех престижных академических кругах. Современникам он казался ученым, заброшенным в наш век из средневековья. Рене Генон. Запомним это имя.
По количеству событий и открытий с ХХ веком не сравнится ни одна историческая эпоха. Это время стало пиком прогресса, как его понимали французские философы эпохи Просвещения. Еще бы, именно на этот период приходится возникновение новых научных дисциплин: генной инженерии, нанотехнологий, сложнейшей робототехники; расщепление атома, полеты в Космос, расшифровка ДНК, клонирование, эксперименты по созданию искусственного интеллекта и т. д. Рождение массовой культуры с ее легендарными персонами – Джоном Ленноном, Элвисом Пресли, Эдит Пиаф, Мадонной… Яркие события, открытия и имена во всех областях культуры можно перечислять до бесконечности. И все это говорит о монументальном величии нашего времени. Кто бы спорил, но… Появляется человек, который твердым голосом заявляет своим современникам примерно следующее: «Ребята, все ваши выдающиеся достижения – это мусор на свалке истории…» Ни больше, ни меньше! Что это? Старческое брюзжание? Эпатаж с целью выделиться? Нет, это не о нашем герое. Философ, о котором пойдет речь, не только бескомпромиссный радикал мысли, но и гений, набирающий ныне популярность в самых строгих академических кругах. Известный эзотерик М. Вальзан сказал о нем: «Явление Рене Генона – самое большое интеллектуальное чудо со времен средневековья». Исключительность и своеобразность Генона заключалась не в том, что он подверг жесточайшей критике какие-то частные аспекты современного мира – этим как раз занимались многие, – а безжалостно перечеркнул всю современность как худший период истории человечества, противопоставив ей вневременное величие традиции.
Оригинальность его жеста – это восприятие современности как синонима западной цивилизации, в то время как, – цитирую его, – «тем, что у нас есть интеллектуального, мы обязаны исключительно Востоку».
Кем же был этот удивительный человек? Француз Рене-Жан-Мари-Жозеф Генон родился 15 ноября 1886 года в католической семье архитектора в городе Блуа. В юности, будучи жадным до глубоких знаний, он был лучшим учеником в лицее и, получив после его окончания степень бакалавра философии, для продолжения образования переехал в Париж. Но по состоянию здоровья продолжить учебу ему так и не удалось. Однако Рене это не огорчило, так как с присущей ему страстью к познанию тайных наук он стал вступать в разные оккультные общества. Несмотря на то, что позже Генон разоблачил все эти масонские ордена в книге «Заблуждения спиритов», все равно опыт пребывания в них был неоценим. В конце концов, после поисков чистого источника знаний он пришел к выводу, что в западной цивилизации этого не найти. И в 1912 году искания Рене завершились самым неожиданным образом: он обратился в ислам как религию последнего откровения и принял арабское имя Абдул-Вахид-Яхья, что означает «Служитель единого». Более того, чуть позже Генон переезжает в Каир, женится (вторым браком) на дочери одного из суфийских шейхов и до последнего дня ведет жизнь правоверного мусульманина, работая над статьями и книгами и сплачивая вокруг себя так называемую традиционалистскую элиту. Так в чем же его величие как «ключевой фигуры в истории ХХ века»?
Генон является основоположником уникального направления в метафизике — интегрального традиционализма. Основное понятие его учения – Примордиальная (лат. Primordialis) традиция. А пафос учения – традиция против современного мира. Традиция есть единая истина, из которой происходят вторичные истины – все мировые религии. Но дробление изначальной традиции на вторичные религиозные формы расценивалось Геноном как падение, деградация, которая, в конце концов, привела человечество к современному миру антитрадиции, профанации и лжи.
С этой позиции прогресс есть иллюзия, а история развивается от лучшего к худшему. Данную идею Генон почерпнул из индуизма, согласно которому, весь человеческий цикл поэтапно проходит через четыре эпохи: золотой, серебряный, бронзовый и железный века. Мы с вами живем в железном веке или, по-другому, в Кали-югу. В эту темную эпоху полного забвения традиции «профаническое считает себя вправе оценивать сакральное, низшее судит о высшем, невежество оценивает мудрость, заблуждение господствует над истиной, человеческое вытесняет божественное, земля ставит себя выше неба и т. д.». Одним словом, в современном мире все поставлено с ног на голову, высшие принципы нарушены, духовные критерии утрачены. Из-за этого радикальнейшего нонконформизма современники Генона старались не замечать его, побаивались и замалчивали труды этого мистика. Но его критика современного мира с позиции традиции логически выверена, математически точна, этически безупречна и опирается на строгие и чистые истины древнейших учений. А если принять во внимание нынешний глобальный кризис капитализма, затрагивающий основы мировоззрения нового времени (а ведь именно с ХV века европейская цивилизация порвала с духовной традицией), то сейчас самое время обратиться к посланию великого французского суфия, к его фундаментальным трудам, где можно найти ответ и на вечно актуальный вопрос «что делать?» Если коротко, то стать на путь возрождения традиции. Здесь и сейчас неустанно исследовать себя, идти от внешнего мира, где бесчинствует шум, к царской тишине внутренней вселенной, прислушиваться к шепоту интуиции и биению собственного сердца, понимать, что ядро традиции находится не где-то там, во внешних лабиринтах исторического прошлого, а в тайниках нашей генетической памяти, в духовных нервах каждой индивидуальной души…