Onu "Ənənə sahəsində ən yüksək avtoritet" və "XX əsr tarixinin əsas fiquru" adlandırırlar. Katolik olaraq dünyaya gəlmiş, islamı qəbul etmiş və əbədi olaraq Şərqdə məskunlaşmışdır. Bir vaxtlar onun haqqında danışılmırdı, indi isə o, bütün nüfuzlu akademik dairələrdə öyrənilir. Müasirləri üçün o, orta əsrlərdən bizim əsrimizdə atılmış bir alim hesab edilirdi. Rene Genon. Bu adı unutmayaq.
Hadisələrin və kəşflərin sayına görə heç bir tarixi dövr XX əsrlə müqayisə edilə bilməz. Bu çağ Maarifçilik dövrü fransız filosoflarının nəzərində tərəqqi zirvəsi oldu. Əlbəttə! Axı məhz bu dövrdə yeni elmi fənlər yarandı: gen mühəndisliyi, nanotexnologiya, mürəkkəb robototexnika; atomun parçalanması, Kosmosa uçuşlar, DNT şifrinin açılması, klonlama, süni intellektin yaradılması üzrə təcrübələr və s. Kütlə mədəniyyətinin və əfsanəvi simalarının dünyaya gəlməsi - Con Lennon, Elvis Presli, Edit Piaf, Madonna... Mədəniyyətin bütün sahələrindən parlaq hadisələri, kəşfləri və adları sonsuzca sadalamaq olar. Bütün bunlar dövrümüzün monumental böyüklüyündən xəbər verir. Heç kim inkar etmir, amma... Bir adam ortalığa çıxır və öz müasirlərinə qətiyyətlə bəyan edir: "Uşaqlar, bütün görkəmli uğurlarınız tarixin zibilxanasında heç nədir..." Nə az, nə çox! Bu nədir? Qocanın sayıqlaması? Diqqət çəkmək üçün epataj? Xeyr, bu qəhrəmanımız haqqında deyil. Barəsində danışacağımız filosof təkcə güzəştə getməyən bir radikal deyil, eyni zamanda ən sərt akademik dairələrdə populyarlıq qazanan bir dahidir. Məşhur ezoterik M.Valzan onun haqqında demişdir: "Rene Genon fenomeni orta əsrlərdən bəri ən böyük intellektual möcüzədir". Genonun müstəsnalığı və özünəməxsusluğu müasir dünyanın xüsusi aspektlərini ciddi şəkildə tənqid etməsində deyildi – bunu çoxları edirdilər – o, müasirliyi ənənələrin sonsuz əzəməti ilə qarşı-qarşıya qoyaraq bəşəriyyət tarixindəki ən pis dövr kimi amansızlıqla üzərindən xətt çəkirdi.
Onun bu jestinin orijinallığı – müasirliyin Qərb sivilizasiyasının sinonimi kimi qavranılmasıdır, əslində isə, onun dili ilə desək: "intellektual olaraq sahib olduğumuz hər şey üçün yalnız Şərqə borcluyuq."
Bu heyrətamiz adam kim idi? Fransız Rene-Jan-Mariya-Cozef Genon 15 noyabr 1886-cı ildə Blua şəhərində katolik bir memar ailəsində anadan olub. Dərin biliklərə həsəd aparan gənc liseyin ən yaxşı tələbəsi idi və fəlsəfə üzrə bakalavr dərəcəsi alaraq liseyi bitirdikdən sonra təhsilini davam etdirmək üçün Parisə köçür. Lakin səhhəti təhsilini davam etdirməyə imkan vermir. Buna baxmayaraq, Rene kədərlənmir, çünki gizli elmləri öyrənməyə olan özünəməxsus istəyi ilə müxtəlif gizli cəmiyyətlərə girməyə başlayır. Genonun sonradan “Spiritlərin yanlışları” kitabında bütün bu mason təriqətlərini ifşa etməsinə baxmayaraq, onların bir hissəsi olmaq təcrübəsi əvəzolunmaz idi. Sonunda saf bilik mənbəyini axtarmaq cəhdlərindən sonra onu Qərb sivilizasiyasında tapa bilməyəcəyi qənaətinə gəlir. Və 1912-ci ildə Renenin axtarışları ən gözlənilməz bir şəkildə sonlanır: sonuncu vəhy dini olaraq islamı qəbul edir və ərəbcə "Vahidin qulluqçusu" mənasını verən Abdul-Vahid-Yəhya adını götürür. Üstəlik, bir müddət sonra Genon Qahirəyə köçür, sufi şeyxlərindən birinin qızı ilə evlənir (ikinci evliliyi) və son günlərinə qədər mömin bir müsəlman həyatını davam etdirir, məqalə və kitablar üzərində işləyir və ətrafında ənənəçi müsəlman elitasını toplayır. Bəs onun "XX əsr tarixinin əsas fiquru" kimi böyüklüyü nədədir?
Genon metafizikada bənzərsiz bir istiqamətin – vahid ənənəçiliyin banisidir. Onun təliminin əsas konsepsiyası Primordial (lat. Primordialis) ənənəsidir. Tədrisin pafosu isə belədir: ənənə müasir dünyaya qarşı. Ənənə ikinci dərəcəli həqiqətlərin - bütün dünya dinlərinin - ondan başladığı vahid həqiqətdir. Lakin ilkin ənənənin ikinci dərəcəli dini formalara parçalanması Genon tərəfindən son nəticədə bəşəriyyəti anti-tradisiyaya, təhrifə və yalançı müasir dünyaya aparan süqut, deqradasiya kimi qəbul edilirdi.
Bu mövqedən baxsaq tərəqqi bir illüziyadır və tarix yaxşıdan pisə doğru inkişaf edir. Genon bu fikri hinduizmdən alıb, ona əsasən, bütün bəşəriyyət dövrü tədricən dörd epoxadan keçir: qızıl, gümüş, bürünc və dəmir əsrləri. Biz sizinlə Dəmir dövründə, başqa adla desək, Kali-yuqada yaşayırıq. Bu, ənənənin tamamilə süqut etdiyi dövrdə "mənfurlar özünü müqəddəsi qiymətləndirməkdə haqlı hesab edir, aşağı səviyyə alini mühakimə edir, cahillik hikməti qiymətləndirir, yanlış həqiqətə hakim olur, bəşər ilahiyyatı sıxışdırır, yer göydən üstün tutulur və s." Bir sözlə, müasir dünyada hər şey baş-ayaq olub, ən yüksək prinsiplər pozulur, mənəvi meyarlar itib. Bu radikal nonkonformizmə görə Genonun müasirləri onu görməməyə çalışırdılar, qorxurdular və bu mistikin əsərləri barədə susurdular. Lakin onun müasir dünyanı ənənə mövqeyindən tənqid etməsi məntiqi olaraq təsdiqlənmişdir, riyazi cəhətdən dəqiq, etik cəhətdən qüsursuzdur və qədim elmi nəzəriyyələrin sərt və saf həqiqətlərinə əsaslanır. Və müasir dövrün dünyagörüşünün təməllərinə təsir edən mövcud kapitalizm böhranını (məhz XV əsrdən etibarən Avropa sivilizasiyası mənəvi ənənələrlə əlaqələri pozmuşdu) nəzərə alarsaq, onda böyük fransız sufinin nəsihətinə, fundamental əsərlərinə müraciət etməyin tam zamanıdır. O zaman daim aktual olan "nə edək?" sualına cavab tapa bilərik. Bir sözlə, ənənəni ayağa qaldırmaq yolunu tuta bilərik. Burada və indi yorulmadan özünü araşdırmaq, vəhşi səs-küyün bürüdüyü xarici dünyadan, sükutun hakim olduğu daxili kainata keçmək, intuisiyanın pıçıltısına və ürəyinizin döyüntüsünə qulaq asmaq və ənənənin əsasının tarixi keçmişin xarici labirintlərində deyil, genetik yaddaşımızın xəlvətində, hər bir fərdi ruhun mənəvi sinirlərində olduğunu anlamaq...

They call him "the highest authority in the sphere of Tradition" and "a key figure in the history of the XX century". Born Catholic, he had converted to Islam and settled permanently in the East. Once silenced, he is now studied in all prestigious academic circles. To contemporaries, he seemed like a scientist brought to our age from the Middle Ages. Rene Guenon. Let's remember this name.
In terms of the amount of events and discoveries, no historical era will compare to the 20th century. This time became the peak of progress, as it was understood by French philosophers of the Enlightenment. And it should be, it is during this period that new scientific disciplines are born: genetic engineering, nanotechnologies, the most complex robotics; nuclear fission, flights to Space, DNA decoding, cloning, artificial intelligence experiments, etc. The birth of mass culture with its legendary figures – John Lennon, Elvis Presley, Edith Piaf, Madonna…Vivid events, discoveries and names in all areas of culture can be named endlessly. And all this speaks of the monumental greatness of our time. Who would argue, but... Here's a man, declaring in a firm voice to his contemporaries: "Guys, all your outstanding achievements are garbage in the landfill of history..." No more, no less! What is it? Senile grouching? Provocative move to stand out? No, it's not about our hero. The philosopher, we are going to talk about is not only an uncompromising thought radical, but also a genius now gaining popularity in the most strict academic circles. The famous esoteric M.Valsan said of him, "The phenomenon of René Guenon is the greatest intellectual miracle since the Middle Ages". Guenon's exceptionality and distinctiveness was not that he had brutally criticized some particular aspects of the modern world – it was just what many had been doing – but he mercilessly dashed all modernity as the worst period of human history, countering it with the timeless greatness of tradition.
The originality of his gesture is the perception of modernity as a synonym of Western civilization, while, according to him, "we owe it solely to the East for all intellectual that we have".
So who was this amazing man? René-Jean-Marie-Joseph Guénon was born on 15 November, 1886 to a Catholic family of an architect in Blois, France. In his youth, being greedy for deep knowledge, he was the best student in the lyceum and, after getting a degree of Bachelor of Philosophy, moved to Paris after graduation to continue his education. But he was not able to continue studying due to health issues. However, this did not upset René, as with his inherent passion for learning the secret sciences he began to join different occult societies. Although Guenon later exposed all these Masonic orders in the book "The Spiritist Fallacy", still the experience of being in them was invaluable. Eventually, after searching for a pure source of knowledge, he came to conclusion that this could not be found in Western civilization. And in 1912 Rene's searches came to an end in the most unexpected way: he converted to Islam as the religion of the last revelation and took the Arabic name Abd al-Wahid Yahya, which means "servant of the Only One". Moreover, a little later Guenon moves to Cairo, marries (second marriage) the daughter of one of the Sufi sheikhs and until the last day leads life of a faithful Muslim, working on articles and books and bringing together the so-called traditionalist elite. So what is his greatness as a "key figure in the history of the 20th century"?
Guenon is the founder of a unique direction in metaphysics – integral traditionalism. The main concept of his teachings is Primordial (lat. Primordialis) Tradition. And pathos of teachings is a tradition against the modern world. Tradition is a single truth from which secondary truths – all world religions originate. But the fragmentation of the original tradition into secondary religious forms was regarded by Genon as a fall, a degradation that, after all, led humanity to a modern world of antitradition, profanation and lies.
From this position, progress is an illusion, and history develops from better state to worse. Guenon took this idea from Hinduism, according to which the whole human cycle steps through four epochs: golden, silver, bronze and iron ages. You and I live in the Iron Age or otherwise in Kali Yuga. In this dark era of total oblivion of tradition, "the profane considers itself entitled to evaluate the sacral, the lowest judges the highest, ignorance evaluates wisdom, delusion dominates the truth, human displaces the divine, the earth puts itself above heaven, etc." In short, in the modern world everything is put upside down, the highest principles are violated, spiritual criteria are lost. Because of this radical nonconformism Guenon's contemporaries tried to ignore him, were afraid and silenced the works of this mystic. But his criticism of the modern world from the position of tradition is logically verified, mathematically accurate, ethically impeccable and relies on strict and pure truths of ancient teachings. And if we take into account the current global crisis of capitalism, which affects the foundations of the world view of the new time (and it is from the 16th century that European civilization broke up with spiritual tradition), now is the time to turn to the message of the great French Sufi, to his fundamental works, where you can also find an answer to the always relevant question "what to do?" In brief, to stand on the path of tradition revival. To tirelessly explore yourself here and now, to go from the outside world, where noise is terrorizing, to the royal silence of the inner universe, to listen to the whisper of intuition and the beat of your own heart, to understand that the core of tradition is not somewhere, in the outer mazes of the historical past, but in the caches of our genetic memory, in the spiritual nerves of each individual soul...