Nəhayət ki, Bakıda çoxdan gözlənilən “blyuz oxuyan madmazelin” - əfsanəvi Patrisiya Kaasın konserti baş tutdu. “Kaas Piafı ifa edir” adlı son dünya turnesi çərçivəsində özünü Edit Piafa bənzədən Kaas tamaşaçılara onun həyatının və məhəbbətinin musiqili tarixçəsindən söz açdı, həmçinin ən yaxşı mahnılarını təqdim etdi. Çıxışı ərəfəsində məşhur müğənni “Nargis” jurnalına müsahibəsində şou-proqramı, peşəkar və şəxsi həyatı, dəyərləri və əlbəttə ki, ən böyük məhəbbəti haqqında  danışdı... Amma ilk sualı Kaas hamımıza ünvanladı: “Sabahkı konsertə gələcəksiniz?”. Və müsbət cavab aldıqda səmimi və xoşbəxt təbəssüm etdi...
pk_photograph_mehmetturgut_1_copy
Dünya turnesi, demək olar ki, arxada qaldı, Bakıdan sonra Tbilisidə sonuncu konsert baş tutacaq. Hansı hissləri keçirirsiniz?
Arxada 142 konsert qalıb. Bu, aylarla davam etdi, təbii ki, yorğunluq və tez bir zamanda evə dönmək istəyi yaranır. Evimi çox sevirəm və əsl istirahəti yalnız orada edirəm. Amma hər şeydən əvvəl Edit Piafın xatirəsinə həsr edilən konserti keçirmək ideyasını uğurla reallaşdırdığım üçün hazırda böyük sevinc hissi yaşayıram.
Patrisiya həyəcanla bizə baxır və etiraf edir: “Mənim üçün tamaşaçı ilə kontakt və onun reaksiyası çox vacibdir”. Yenə də təbəssümlə soruşur: “Deyin, bəs burada publika necədir? Mehriban, isti və açıq? Lap yaxşı, əla!”
Mən 7 il əvvəl “Cartier” butikinin açılışı zamanı Bakıda olmuşam, o zaman royalın müşayiəti ilə kiçik çıxışım oldu. Amma bu kamera konsertinə bənzəyirdi. Onu ölkə prezidenti cənab İlham Əliyev şəxsən izlədi. İndiki çıxış fərqli xarakter daşıyır: bu, müxtəlif janrları və hətta teatr tamaşası elementlərini birləşdirən özünəməxsus şoudur.
Siz konsertlər ərəfəsində həyəcanlanırsınız?
Cavab qəribə görünə bilər, amma – yox.
Mən çoxdandır ki, səhnədəyəm və etdiklərimi çox sevirəm. Ən əsası isə - konsertlərimə məni və mahnılarımı sevən insanlar gəlirlər. Həyəcana və qorxuya burada yer qalmır.
pk_photograph_mehmetturgut_2_copy
Ötən və ya bu səfəriniz zamanı Bakını, onun görməli yerlərini gəzməyə, milli mətbəxlə tanış olmağa vaxt tapdınız?
Ötən dəfə praktiki olaraq vaxt yox idi, yalnız mərkəzə kiçik ekskursiya baş tutmuşdu. Bu dəfə Bakıya konsertə bir gün qalmış gəldik və şəhərin görməli yerləri ilə tanış olduq.
Oteldə şam etdiyimiz İtaliya restoranı var, ancaq bu gün planlarda yerli mətbəxdir.
Bu yerdə Patrisiyanın firuzəyi gözləri çılğınlıqla qıyıldı: “Deyin, sizin mətbəxiniz çox zəngindir?” sualını verdi və dərhal bizim yerli qastronomiyaya aid çoxsaylı məsləhətlərimizi və tövsiyələrimizi eşitdi...
Uğur qazanmış və tanınmış qadın kimi Sizin fikriniz: hansı daha vacibdir – karyera yoxsa ailə? Onları nə dərəcədə uzlaşdırmaq mümkündür? Günümüzdə ailə və nikah institutunun roluna münasibətiniz necədir?
Ailə hər bir insanın həyatında əsas və başlıca yaradıcı amil olub və qalmaqdadır.  Mən çox erkən oxumağa başladım və peşəkar səhnəyə çıxdım. Musiqi ilə məşğul olmağımın və oxumağımın təşəbbüskarı anam idi, etdiklərim onun çox xoşuna gəlirdi və uğurlarım onu çox sevindirirdi! Sonralar, o sağalmaz xəstəliyə tutulduqda, mən işə mübtəla olmuşdum, təki onu sevindirim, təki o mənimlə fəxr etsin. Dünya şöhrətim beləcə başladı.
Şəxsən mənə gəlincə isə... Kənardan artist həyatı gözəl və cəlbedicidir, ancaq bu hamısı bərbəzəkdir. Əslində uğur və populyarlığın arxasında praktiki olaraq bütün vaxtını alan nəhəng əmək dayanır... Bəli, mən ərə getmədim, övladlarım yoxdur, - əgər bu barədə soruşmaq istəyirsinizsə, - amma mən heç zaman bunu ürəkdən istəməmişəm də. Mənim şüurlu seçimim – özümü bir çoxlarının arzusunda olduğu zirvələri fəth etdiyim sevimli işimə tam həsr etmək. Bizim böyük ailəmiz var və imkan dairəsində görüşürük. Təəssüf ki, bizi daha çox bir araya gətirən valideynlərim artıq yoxdur...
Şöhrət Sizə nə bəxş etdi, nədən məhrum etdi?
O mənə müğənniliyə ehtirasla yaşamaq və öz musiqimi yaratmaq, daha sonra isə onunla bütün dünyanı dolaşmaq imkanı bəxş etdi.
Nədən məhrum etdiyinə gəldikdə isə... Mən ehtirasım naminə yaşayıram, amma düşünmürəm ki, bu normal həyat sayılsın.
kaas_C_robert_wolanski-0539_hofr_v3_copy
Nadir asudə vaxtınızda daha nə edirsiniz?
Mən Parisdəki evimi sevirəm və yalnız orada dincəlirəm. Ev dekoru ilə maraqlanıram və mənzilim üçün özüm dekor tərtib etmişəm. Parisdə heç yerə çıxmıram, kübar həyat tərzi sürmürəm.
Çox dostunuz var? Kimə həqiqətən etibar edirsiniz?
Təbii ki, dostlarım var, amma onların sayı çox deyil. Biz çoxdan tanışıq: onlar tanıdıqlarım və bir neçə onillik çalışdığım insanlardır. Mən daim çoxsaylı insanların əhatəsindəyəm. Onların əksəriyyəti mənimlə ünsiyyət axtarırlar. Amma mən kifayət qədər qapalı insanam. Qarşındakının kim olduğunu anlamaq üçün zaman tələb olunur, bu isə məndə praktiki olaraq yoxdur...
Kimə etibar edirəm? Menecerim Sirilə. Biz onunla artıq 27 ildir birgə çalışırıq və nə isə yaxşı və ya o qədər də yaxşı olmayan bir şey baş verdikdə mən ilk olaraq ona zəng vururam.
Siz praktiki olaraq bütün dünyanı gəzmisiniz, çox sayda ölkədə olmusunuz. Hara qayıtmaq istərdiniz?
“Gəzmisiniz”dən daha çox “ötmüşəm”, çünki çıxışlardan savayı çox az şeyə vaxt qalır. Tokio və Sankt-Peterburq məndə dərin təsir buraxdı və ora turist kimi dönmək istərdim. Fransanın cənubunu çox sevirəm, amma Sen-Trope və Kannı yox; o yerləri ki, səxavətli cənub günəşini və parlaq boyaları özünə hopduraraq tam sərbəst olmaq və ruhən dincəlmək mümkündür. Və əlbəttə ki, vətənimi, - böyüdüyüm, şəxsiyyət kimi formalaşdığım və xarakterimin möhkəmləndiyi Lotaringiyanı sevirəm.
Bu yerdə söhbətimiz axarla qarşıdakı konsert mövzusuna qayıtdı. Bu da tam izaholunandır: əsl peşəkar kimi Patrisiya Kaası hər şeydən əvvəl işi maraqlandırır. Biz isə onun yaradıcılığına şərik olduğumuz üçün yalnız sevinc hissi keçiririk...

Long-awaited "Mademoiselle, who sings blues" concert of legendary Patricia Kaas finally took place in Baku. Dressed as Edith Piaf within last world tour “Kaas sings Piaf”, she told the audience musical history of her life and love and also presented her best songs. On the concert's eve she gave us an interview and talked about the show program, professional and private life, about values and, of course, about the greatest love… Yet she was the one to ask the first question: “Are you going to be at the show tomorrow?” – and after getting a positive answer she smiled sincerely and happily…
The world tour is almost over, a concert in Baku, then last one in Tbilisi. How do you feel?
142 concerts are behind. The tour lasted many months, after which, of course, you start to feel tired and want to come back home. I love my house very much, it’s the only place where I can really rest. But, first of all, I am now deeply happy that we were able to realize the idea of having a concert in memory of Edith Piaf.
Particia looks at us with excitement and confesses: “Contact with audience and its reaction is very important for me”. “Tell me, how is the crowd here? – she asks again with smile. – Friendly, warm and open? That is wonderful!”
I was in Baku seven years ago at the opening of Cartier boutique, when I made a little performance accompanied with piano. But it was kind of a chamber concert. The President himself, Mr. Ilkham Aliyev attended that event. Current performance has a different nature: it is some sort of a show, combining different genres and even elements of theatrical play.
Do you get nervous before the concerts?
It might seem strange, but no. I am on scene for too long and I extremely love what I do. And the most important is that people who love my songs come to my concerts. There is no place left for anxiety and fear.
Did you get to look around Baku, its places, try national cuisine during your last or current visit?
Last time I practically did not have time, besides a little tour in the center. This time we arrived to Baku one day before the concert and had time to see the city’s attractions. There is an Italian restaurant at the hotel, where we dined, but today we are planning to try local cuisine.
Then Particia suspiciously narrowed her turquoise eyes: “Is you cuisine very rich?” – she asked and received a bunch of recommendations about local gastronomy.
What is your opinion as a successful and famous woman: what is more important c career of family? How much is it possible to combine them? And what is your attitude to the role of the family and marriage institution these days?
The family was and still is the underlying beginning in life of any person. I started singing and went out on the professional scene very early. The initiator of my music lessons and singing was my mother. She loved very much what I did, and she was really happy for my success! Thereafter, when she got sick with incurable illness, I worked like obsessed, just to make her happy, to make her proud of my achievements. This is how my worldwide fame started.
What about me… Artist’s life is beautiful and enticing from the outside, but it is all fake. In fact, a huge work stands behind success and fame, it takes away all the free time… Yes, I did not get married and I don’t have kids – if that’s what you are asking about, – but I never really wished for it. My conscious choice is to fully commit myself to favorite job, in which I reached the heights that most people only dream of. I have a big family, and we see each other as far as possible. Unfortunately, the parents, who used to gather us all together, are gone…
What did fame bring you, and what did it take away?
It gave me the opportunity to live the passion for singing and to create my own music, and then to travel with it around the world. As for what it took… I live for my passion, but I don’t think that it counts for a normal life.
What else do you do in your precious free time?
I love my house in Paris and I only rest there. I am into house décor and I decorated my own apartment. I never go out in Paris, I don’t lead social lifestyle.
Do you have a lot of friends? Who do you really trust?
I have friends, of course, but there are few of them. We know each other for a long time: the people I know and who I work with more than a decade. I am always surrounded with a lot of people. Most of them are seeking interaction with me. But I am a pretty private person. I need time, which I don’t have, to understand who is in front of me…
Who I trust? I trust my manager Cirill. We work together already for 27 years, and he is the first person to call, when something good happens. Or not so good…
You have drove around the world, have been to a huge number of countries. Where would you return?
Rather, drove by, than around, because besides the shows I did not have much time left for anything else. I was pretty impressed by Tokyo and Saint Petersburg, where I would like to come back as a tourist. I really love the south of France, not Saint Tropez and Cannes, but the picturesque corners, where you can fully relax and rest spiritually, absorbing generous southern sun and bright colors. And, of course, I love my homeland, Lorraine, where I grew up, formed as a personality and where my character hardened.
At this moment our conversation smoothly returned back to the upcoming concert. What is pretty explicable: Patricia Kass as a true professional is firstly concerned about her job. And we are only happy to be engaged in her work…