Nəhayət ki, Bakıda çoxdan gözlənilən “blyuz oxuyan madmazelin” - əfsanəvi Patrisiya Kaasın konserti baş tutdu. “Kaas Piafı ifa edir” adlı son dünya turnesi çərçivəsində özünü Edit Piafa bənzədən Kaas tamaşaçılara onun həyatının və məhəbbətinin musiqili tarixçəsindən söz açdı, həmçinin ən yaxşı mahnılarını təqdim etdi. Çıxışı ərəfəsində məşhur müğənni “Nargis” jurnalına müsahibəsində şou-proqramı, peşəkar və şəxsi həyatı, dəyərləri və əlbəttə ki, ən böyük məhəbbəti haqqında  danışdı... Amma ilk sualı Kaas hamımıza ünvanladı: “Sabahkı konsertə gələcəksiniz?”. Və müsbət cavab aldıqda səmimi və xoşbəxt təbəssüm etdi...
pk_photograph_mehmetturgut_1_copy
Dünya turnesi, demək olar ki, arxada qaldı, Bakıdan sonra Tbilisidə sonuncu konsert baş tutacaq. Hansı hissləri keçirirsiniz?
Arxada 142 konsert qalıb. Bu, aylarla davam etdi, təbii ki, yorğunluq və tez bir zamanda evə dönmək istəyi yaranır. Evimi çox sevirəm və əsl istirahəti yalnız orada edirəm. Amma hər şeydən əvvəl Edit Piafın xatirəsinə həsr edilən konserti keçirmək ideyasını uğurla reallaşdırdığım üçün hazırda böyük sevinc hissi yaşayıram.
Patrisiya həyəcanla bizə baxır və etiraf edir: “Mənim üçün tamaşaçı ilə kontakt və onun reaksiyası çox vacibdir”. Yenə də təbəssümlə soruşur: “Deyin, bəs burada publika necədir? Mehriban, isti və açıq? Lap yaxşı, əla!”
Mən 7 il əvvəl “Cartier” butikinin açılışı zamanı Bakıda olmuşam, o zaman royalın müşayiəti ilə kiçik çıxışım oldu. Amma bu kamera konsertinə bənzəyirdi. Onu ölkə prezidenti cənab İlham Əliyev şəxsən izlədi. İndiki çıxış fərqli xarakter daşıyır: bu, müxtəlif janrları və hətta teatr tamaşası elementlərini birləşdirən özünəməxsus şoudur.
Siz konsertlər ərəfəsində həyəcanlanırsınız?
Cavab qəribə görünə bilər, amma – yox.
Mən çoxdandır ki, səhnədəyəm və etdiklərimi çox sevirəm. Ən əsası isə - konsertlərimə məni və mahnılarımı sevən insanlar gəlirlər. Həyəcana və qorxuya burada yer qalmır.
pk_photograph_mehmetturgut_2_copy
Ötən və ya bu səfəriniz zamanı Bakını, onun görməli yerlərini gəzməyə, milli mətbəxlə tanış olmağa vaxt tapdınız?
Ötən dəfə praktiki olaraq vaxt yox idi, yalnız mərkəzə kiçik ekskursiya baş tutmuşdu. Bu dəfə Bakıya konsertə bir gün qalmış gəldik və şəhərin görməli yerləri ilə tanış olduq.
Oteldə şam etdiyimiz İtaliya restoranı var, ancaq bu gün planlarda yerli mətbəxdir.
Bu yerdə Patrisiyanın firuzəyi gözləri çılğınlıqla qıyıldı: “Deyin, sizin mətbəxiniz çox zəngindir?” sualını verdi və dərhal bizim yerli qastronomiyaya aid çoxsaylı məsləhətlərimizi və tövsiyələrimizi eşitdi...
Uğur qazanmış və tanınmış qadın kimi Sizin fikriniz: hansı daha vacibdir – karyera yoxsa ailə? Onları nə dərəcədə uzlaşdırmaq mümkündür? Günümüzdə ailə və nikah institutunun roluna münasibətiniz necədir?
Ailə hər bir insanın həyatında əsas və başlıca yaradıcı amil olub və qalmaqdadır.  Mən çox erkən oxumağa başladım və peşəkar səhnəyə çıxdım. Musiqi ilə məşğul olmağımın və oxumağımın təşəbbüskarı anam idi, etdiklərim onun çox xoşuna gəlirdi və uğurlarım onu çox sevindirirdi! Sonralar, o sağalmaz xəstəliyə tutulduqda, mən işə mübtəla olmuşdum, təki onu sevindirim, təki o mənimlə fəxr etsin. Dünya şöhrətim beləcə başladı.
Şəxsən mənə gəlincə isə... Kənardan artist həyatı gözəl və cəlbedicidir, ancaq bu hamısı bərbəzəkdir. Əslində uğur və populyarlığın arxasında praktiki olaraq bütün vaxtını alan nəhəng əmək dayanır... Bəli, mən ərə getmədim, övladlarım yoxdur, - əgər bu barədə soruşmaq istəyirsinizsə, - amma mən heç zaman bunu ürəkdən istəməmişəm də. Mənim şüurlu seçimim – özümü bir çoxlarının arzusunda olduğu zirvələri fəth etdiyim sevimli işimə tam həsr etmək. Bizim böyük ailəmiz var və imkan dairəsində görüşürük. Təəssüf ki, bizi daha çox bir araya gətirən valideynlərim artıq yoxdur...
Şöhrət Sizə nə bəxş etdi, nədən məhrum etdi?
O mənə müğənniliyə ehtirasla yaşamaq və öz musiqimi yaratmaq, daha sonra isə onunla bütün dünyanı dolaşmaq imkanı bəxş etdi.
Nədən məhrum etdiyinə gəldikdə isə... Mən ehtirasım naminə yaşayıram, amma düşünmürəm ki, bu normal həyat sayılsın.
kaas_C_robert_wolanski-0539_hofr_v3_copy
Nadir asudə vaxtınızda daha nə edirsiniz?
Mən Parisdəki evimi sevirəm və yalnız orada dincəlirəm. Ev dekoru ilə maraqlanıram və mənzilim üçün özüm dekor tərtib etmişəm. Parisdə heç yerə çıxmıram, kübar həyat tərzi sürmürəm.
Çox dostunuz var? Kimə həqiqətən etibar edirsiniz?
Təbii ki, dostlarım var, amma onların sayı çox deyil. Biz çoxdan tanışıq: onlar tanıdıqlarım və bir neçə onillik çalışdığım insanlardır. Mən daim çoxsaylı insanların əhatəsindəyəm. Onların əksəriyyəti mənimlə ünsiyyət axtarırlar. Amma mən kifayət qədər qapalı insanam. Qarşındakının kim olduğunu anlamaq üçün zaman tələb olunur, bu isə məndə praktiki olaraq yoxdur...
Kimə etibar edirəm? Menecerim Sirilə. Biz onunla artıq 27 ildir birgə çalışırıq və nə isə yaxşı və ya o qədər də yaxşı olmayan bir şey baş verdikdə mən ilk olaraq ona zəng vururam.
Siz praktiki olaraq bütün dünyanı gəzmisiniz, çox sayda ölkədə olmusunuz. Hara qayıtmaq istərdiniz?
“Gəzmisiniz”dən daha çox “ötmüşəm”, çünki çıxışlardan savayı çox az şeyə vaxt qalır. Tokio və Sankt-Peterburq məndə dərin təsir buraxdı və ora turist kimi dönmək istərdim. Fransanın cənubunu çox sevirəm, amma Sen-Trope və Kannı yox; o yerləri ki, səxavətli cənub günəşini və parlaq boyaları özünə hopduraraq tam sərbəst olmaq və ruhən dincəlmək mümkündür. Və əlbəttə ki, vətənimi, - böyüdüyüm, şəxsiyyət kimi formalaşdığım və xarakterimin möhkəmləndiyi Lotaringiyanı sevirəm.
Bu yerdə söhbətimiz axarla qarşıdakı konsert mövzusuna qayıtdı. Bu da tam izaholunandır: əsl peşəkar kimi Patrisiya Kaası hər şeydən əvvəl işi maraqlandırır. Biz isə onun yaradıcılığına şərik olduğumuz üçün yalnız sevinc hissi keçiririk...

Наконец-то в Баку состоялся долгожданный концерт «Мадемуазель, которая поет блюз» — легендарной Патрисии Каас. Перевоплотившись в Эдит Пиаф в рамках последнего мирового турне под названием «Каас поет Пиаф», она поведала зрителям музыкальную историю ее жизни и любви, а также представила свои лучшие песни. Накануне выступления знаменитая певица в интервью журналу Nargis рассказала о своей шоу-программе, о профессиональной и личной жизни, о ценностях и, конечно же, о самой большой любви… Но первый вопрос всем нам задала сама Каас: «A вы посетите завтрашний концерт?» – и, получив положительный ответ, искренне и счастливо улыбнулась…
Мировое турне практически позади, концерт в Баку предпоследний, затем завершающий в Тбилиси. Какие ощущения Вы испытываете?
Позади 142 концерта. Это длилось много месяцев, после которых, естественно, появляются усталость и желание поскорее вернуться домой. Я очень люблю свой дом и по-настоящему отдыхаю только там. Но, прежде всего, я испытываю сейчас огромную радость от того, что удалось успешно воплотить в жизнь идею провести концерт памяти Эдит Пиаф.
Патрисия взволнованно глядит на нас и делает признание: «Для меня очень важен контакт со зрителем и его реакция». «Скажите, а какая здесь публика? – вновь вопрошает она с улыбкой. — Радушная, теплая и открытая? Тем лучше, замечательно!»
Я была в Баку на открытии бутика Cartier семь лет назад, тогда состоялось мое небольшое выступление в сопровождении рояля. Но это было подобием камерного концерта. Его посетил сам президент страны господин Ильхам Алиев. Нынешнее выступление носит другой характер: это своего рода шоу, сочетающее разные жанры и даже элементы театрального спектакля.
Вы волнуетесь перед концертами?
Ответ может показаться странным, но нет. Я слишком давно на сцене и чрезмерно люблю то, что делаю. И главное – на мои концерты приходят люди, которые любят меня и мои песни. Волнению и страху тут не остается места.
Было ли у Вас время, в свой прошлый приезд или в этот, осмотреть Баку, его достопримечательности, познакомиться с национальной кухней?
В прошлый раз практически не было времени, только небольшая экскурсия по центру. В этот раз мы приехали в Баку за день до концерта и успели знакомиться с достопримечательностями города.
В отеле итальянский ресторан, в котором мы ужинали, но сегодня в планах местная кухня.
Тут бирюзовые глаза Патрисии заговорщицки прищурились: «Скажите, а ваша кухня очень насыщенная?» – спросила она и тут же получила в ответ шквал наших советов и рекомендаций по местной гастрономии…
Ваше мнение как очень успешной и известной женщины: что важнее – карьера или семья? Насколько возможно сочетать их? И каково Ваше отношение к роли семьи и институту брака в наши дни?
Семья была и остается главным и основообразующим началом в жизни любого человека. Я очень рано начала петь и вышла на профессиональную сцену. Инициатором моих занятий музыкой и пением была мама, ей очень нравилось то, что я делаю, и ее так радовали мои успеxи! Впоследствии, когда она заболела неизлечимой болезнью, я работала, как одержимая, чтобы только порадовать ее, чтобы она гордилась моими достижениями. Так началась моя мировая слава.
Что касается именно меня… Жизнь артиста – красивая и манящая со стороны, но все это мишура. На самом деле за успехом и популярностью стоит огромный труд, отнимающий практически все время… Да, я не вышла замуж, у меня нет детей – если вы об этом хотите спросить, – но я никогда по-настоящему и не желала этого. Мой сознательный выбор – полностью посвятить себя любимому делу, в котором я достигла тех высот, о каких многие только мечтают. У меня большая семья, и мы видимся по мере возможности. К сожалению, родителей – тех, кто чаще собирал нас всех вместе, – больше нет…
Что принесла Вам известность, а что отняла?
Она дала мне возможность жить страстью к пению и создавать собственную музыку, а потом путешествовать с ней по миру.
Что касается того, что отняла… Я живу ради моей страсти, но не думаю, что это считается нормальной жизнью.
А что еще Вы делаете в редкое свободное время?
Я люблю свой дом в Париже и отдыхаю только в нем. Увлекаюсь домашним декором и сама создала декор для своей квартиры. Я никуда не выхожу в Париже, не веду светского образа жизни.
У Вас много друзей? Кому Вы по-настоящему доверяете?
Разумеется, у меня есть друзья, но их немного. Мы знакомы давно: это те, кого я знаю и с кем работаю не одно десятилетие. Я постоянно окружена огромным количеством людей. Многие из них ищут общения со мной. Но я довольно закрытый человек. Чтобы понять, кто перед тобой, необходимо время, которого у меня практически нет…
Кому доверяю? Моему менеджеру Сирилу. Мы работаем с ним уже 27 лет, и он – первый, кому я звоню, когда случается что-то хорошее. Или не очень…
Вы объехали практически весь мир, посетили огромное количество стран. Куда бы Вы хотели вернуться?
Скорее, не «объехала», а «проехала», потому что помимо выступлений мало на что остается времени. Меня очень впечатлили Токио и Санкт-Петербург, куда я хотела бы вернуться как турист. Очень люблю юг Франции, но не Сен-Тропе и Канны, а те живописные уголки, где можно полностью расслабиться и отдохнуть душой, впитывая в себя щедрое южное солнце и яркие краски. И, конечно, люблю свою родину, Лотарингию, где я выросла, сформировалась как личность и где закалился мой характер.
На этом месте наша беседа вновь плавно вернулась к теме предстоящего концерта. Что вполне объяснимо: Патрисию Каас как истинного профессионала прежде всего волнует ее дело. Ну а мы только рады, что оказались сопричастными ее творчеству…