"İnsan - gülməli və gülən heyvandır", – M. Çulkov deyib. Həqiqətən, biz belə bir bacarığı olan yeganə bioloji varlıqlarıq. Gülən insan – homo ridens – yumor hissi olmayan yaraşıqlı insandan daha çox cəlbedicidir.
Üstəlik bir də o, güldürməyi bacarırsa!..
İri gözlü qıvrımsaç və ifadəli mimikası olan cılız gənc 1994-cü – İnnokentiy Smoktunovskinin vəfat etdiyi, Dakota Fenninqin yenicə doğulduğu, Qərbdə "Leon" filminin çəkildiyi, Bakıda isə "Əsrin müqaviləsi" imzalandığı ildə televiziya qarşısında toplanan bütün ailə yığıncaqlarının arzuolunan qonağına çevrildi. O vaxtdan bəri körpünün altından çox su axıb. Bu gün televiziya ekranlarında 1994-cü ildən sonra dünyaya gələnlər parlayır, onların artıq öz auditoriyası formalaşıb. Lakin Maksim Qalkin hələ də anşlaq toplamağa davam edir. O, qastrollarda çıxış edir, televiziya proqramlarını aparır, 2017-ci ildə isə o, söhbət janrının pərəstişkarlarına – "25 il səhnədə" adlı konserti bəxş etdi. Doğrusu il baxımından bir qədər aldadır - olsun, nə olar ki?
Amma yenə də tamaşaçılar arasında Qalkinin zarafatları ilə böyüyən bir çox izləyici var idi.
Zadornov, gənc Maks Qalkinin pərdə arxasında necə dayanıb və onun çıxışlarını dinlədiyini bildirmişdi.
Rusiya Dövlət Humanitar Universitetinin dilçilik fakültəsinin məzunu öz dinləyiciləri ilə savadlı şəkildə kontakt qurmaq üçün eşitdiyi hər bir zarafatı beynində götür-qoy edirdi. Odur ki, Maksimin digər çıxışları "köhnəlmiş" olsa da, hər kəs zaldakı atmosferdən, ifadələrinin ambivalentliyindən məharətlə istifadə etdiyindən, təbii söhbətindən zövq alır, axı belə söhbət aparmaq – asan sənət deyil!
Dilçilik, bu arada, Maksimi aspiranturaya gətirib çıxardı. Düzdür, iş müdafiəyə qədər gəlib çatmadı. On il bundan əvvəl işıq üzü görən "Oh, xoşbəxt adam!" bayopikinə "Komik dilin mexanizmləri" konfransından kadrlar daxil edilmişdi, filmdə təcrübəli M.A. Qalkin artıq o zaman öz müşahidələrini şərh edirdi: "gülüş ölçüsü – tamaşaçıların reaksiyasıdır", "yumor təkrarlara həssasdır", "düzgün kontekst və reprizin aktuallığı isə – onun uğurunun açarıdır"...
Maksim Aleksandroviç, müsahibələrinizin birində senzuradan danışmışdınız: guya siyasi zarafatları efirdən çıxarırlar. Bəs hakimlər kimlərdir?
Mən mümkün olduğunu düşündüyüm kimi zarafat edirəm. Televiziya isə, öz növbəsində, mümkün hesab etdiyini göstərir. Bu televiziya kanalının rəhbərliyindən asılıdır. Bu yaxınlarda Birinci kanalda konsertim vardı – demək olar ki, heç bir ixtisar olmadan yayımlandı, hərçənd siyasi yumor kifayət qədər idi.
Parodiya etdiyiniz insanlar arasında sizdən inciyənlər olmuşdumu?
İnciyənlər barədə heç bir məlumatım yoxdur, şəxsən mənə heç kim şikayət etməyib.
Məsələn, siz və Vladimir Volfoviç tez-tez bir-birinizlə zarafat edirdiniz. O, sizə 27 yaşınıza çağırış vərəqəsi və "Bosfor və Dardaneldə qızıl balıq kimi üzəcəyiniz" sözünü vermişdi...
Vladimir Jirinovskiyə gəldikdə, mənə elə gəlir ki, onun publikaya oyunu və əsl duyğuları arasında sərhəd qoymaq mümkün deyil!
Son çıxışlarınızda, Trampla bağlı zarafatlarınızda Mixail Zadornovdan alıntılar olduğu hiss olunurdu. Əbəs yerə birlikdə qastrollara getdiyiniz zaman sizin onun davamçısı olduğunuzu demirdi.
Zadornov məni ötən əsrin sonunda, zarafatca davamçısı adlandırırdı! Siz 2017-ci ildə bunu xatırlayırsınız?! Xeyr, əgər mən onun peşəkarlığından zərrə qədər mənimsəmişəmsə, əlbəttə ki, buna çox şadam!
Aspiranturanı niyə tərk etdiniz?
Çünki saatlarla stulda oturmaq üçün hövsələ lazımdır. Eyni zamanda həm elmi, həm də səhnə işi ilə ciddi şəkildə məşğul olmaq mümkün deyil. Amma elmi mühit ilə gözəl münasibətim hələ də var, bəzən məni məruzə ilə çıxış etrmək üçün konfranslara dəvət edirlər.
Madam ki, söz yumordan düşdü, misal üçün, niyə görə ciddi sifət ilə edilən zarafat çox vaxt daha "partlayıcı" olur, nəinki qəhqəhə ilə danışılan zarafat?
Çünki partlayıcı hər zaman gözlənilməzdir!
Şəbəkə trollinqinə və trollara münasibətiniz necədir?
Biganə. Mənim onlarla kəsişmək kimi şansım yoxdur: sosial şəbəkədə hesabımı admin idarə edir.
Bəs komediyalara? Niyə, məsələn, müasir rus kinosunda çox sayda komediya var, amma həqiqətən gülməli olan azdır?
Əsl gülməli nadir hallarda düşünülür. Axışa doğru gedən yaradıcılıq isə qaçılmaz olaraq keyfiyyətini itirir. Son vaxtlarda komediya izləməyi xoşlamıram, hətta tövsiyə etsələr belə, buna görə də orada nə baş verdiyini dəqiq deyə bilmərəm. Mən fantastika, fentezi, triller, macəra sevirəm...
Buna baxmayaraq, tam iki il bundan əvvəl Maksim Qalkini "Krallar hər şeyi bacarır" komediya nağılında iki simada gördük. Hətta deyirdilər ki, əkizlərin dünyaya gəlişini Maksim çəkiliş zamanı Jitomir şəhəri yaxınlığındakı meşədə ağaca (!) bağlı olduğu zaman öyrənib. Aydınlaşdırmağa çalışırıq - bəli, növbəti yalan xəbər: "Əvvəl uşaqların doğulduğunu öyrəndim, sonra çəkilişə getdim" – Maksim deyir.
Onun Alla Borisovna Puqaçova ilə olan nikahı - hər cür təxminlərin bitməyən xəzinəsidir. Bir vaxtlar qrafinya Tolstayaya məxsus, qulağa xoş gəlməyən “Qryaz” kəndində La Pierre Blanche qəsri; qəsrdə "həbs olunan", indi yalnız yaxınları üçün ifa edən primadonna - qızıl qəfəsdə nadir quşdur; mətbuatın inadla şahzadələr adlandırdığı iki gözəl bala – Harri və Yelizavetta... Hətta qəsrdə yaşayan Marusya adlı şpits əsilli-nəcabətli it cinsidir. Və ən maraqlısı Maksimin üzündə vəziyyəti lağa qoyan "ironiya iblisi" var.
Sizin iqamətgah haqqında yazmayan qalmayıb! Bu Viktorian tərzidir?
Daha çox eklektik elementlərlə roman qotikasıdır.
Deyirlər ki, burada hətta siqaret çəkmək üçün də otaq var. Ancaq özünüz siqaret çəkmirsiniz?
Mən – yox, amma gələn qonaq orada çəkə bilər..
Görünür, Siz gözəl həyata dəyər verirsiniz...
"Gözəl həyat" nədir? Mən sadəcə keyfiyyəti və rahatlığı sevirəm. Və istedadla görülən işi qiymətləndirirəm.
Bəs meqalomaniya - sizə aiddir?
Yox, əlbəttə! Mən özümü heç vaxt başqalarından üstün tutmuram və təkkəbbürlü deyiləm.
Altı aydır ki, "Ən yaxşılar" istedadlı uşaq şousuna aparıcılıq edirsiniz. Bir uşağa "ulduz" rolunu aşılamaq gələcəkləri üçün qorxulu deyil? Az yaşlarından onların ən yaxşısı olduqlarını beyinlərinə yeritdikləri üçün sonradan həyatda xəyal qırıqlığına uğrayan nə qədər istedadlı uşaqlar var!
Bu proqramda yalnız üstünlükləri görürəm: bu proqram uşaqlarda bilik arzusunu inkişaf etdirir, onların dünyagörüşünü genişləndirir və hər şey bir kənara, nəhayətində əyləndirir.
Yeri gəlmişkən, tərbiyə haqqında danışaq. Bir dəfə "Axşam Urqantı" şousunda valideynlərinizlə birlikdə intellektual oyun oynadığınızı demişdiniz: istənilən riyazi hesablamalara görə dörd rast gəlinən rəqəmdən on sayını əldə etmək kimi bir oyun. Uşaqlıqda başqa necə vaxt keçirirdiniz?
Çoxlu kitab oxuyurdum. Çox vaxt anamla eyni kitabı oxuyurduq, sonra isə təəssüratlarımızı bölüşürdük. Məsələn, Cerald Durrell-dən bir-birimizə ucadan məzəli hissələri oxuyurduq.

«Человек – животное смешное и смеющееся», – говорил М.Д.Чулков. И вправду, мы единственный биологический вид, которому дана такая способность. Человек смеющийся – homo ridens – куда привлекательнее человека без чувства юмора, какими бы фантастическими внешними данными тот ни обладал.
А если он еще и рассмешить умеет!..
Кудрявый худенький юноша с большими глазами и выразительной мимикой стал желанным гостем всех семейных посиделок перед телевизором в 1994 году – том, когда ушел из жизни Иннокентий Смоктуновский, а Дакота Фэннинг только-только родилась, когда на Западе снимали «Леона», а в Баку подписали «Контракт века». С тех пор много воды утекло. На телеэкранах мелькают те, кто родился уже после 1994-го, у них уже сформировалась своя аудитория. Но и Максим Галкин продолжает собирать аншлаги. Он дает гастроли, ведет телепередачи, а к новому 2017-му сделал поклонникам разговорного жанра подарок – концерт «25 лет на сцене». Пусть немного слукавил с количеством лет – ну и что?
Среди зрителей все же было много тех, кто буквально вырос на шутках Галкина.
Задорнов и в самом деле рассказывал, как юный Макс Галкин стоял за кулисами и слушал его выступления.
Выпускник факультета лингвистики РГГУ мысленно препарировал каждую услышанную шутку, чтобы грамотно выстраивать контакт уже со своей публикой. Так что даже те, кому иные выступления Максима кажутся «не первой свежести», получают удовольствие от самой атмосферы в зале, от умело используемой амбивалентности высказываний, от ощущения непринужденной беседы, а ведь вести такую беседу – непростое искусство!
Лингвистика между тем привела Максима в аспирантуру. Правда, до защиты дело не дошло. В байопик «О, счастливчик!», увидевший свет ровно десять лет назад, вошли кадры с конференции «Языковые механизмы комического», где М.А.Галкин – уже тогда практик со стажем – излагал свои наблюдения: что «мерило смешного – это реакция аудитории», «юмор чувствителен к повторам», а «правильный контекст и актуальность репризы – залог ее успеха»...
Максим Александрович, в одном интервью Вы говорили о цензуре: мол, политические шутки вырезают из эфира. А судьи кто?
Я шучу так, как считаю возможным. Телевидение, в свою очередь, показывает то, что считает возможным показать. Это зависит от руководства телеканала. Недавно в эфире Первого был мой концерт – он вышел практически без купюр, хотя в нем хватало и политического юмора.
Бывало ли такое, чтобы на Вас обижались те, кого Вы пародируете?
Об обидах вот ничего не знаю, лично мне никто претензий не высказывал.
Вы, например, с Владимиром Вольфовичем часто друг друга подкалывали. Он еще Вам обещал повестку на 27-летие и что Вы будете «плыть золотой рыбкой через Босфор и Дарданеллу»...
Что касается Владимира Жириновского, то, мне кажется, провести грань между его игрой на публику и настоящими эмоциями просто невозможно!
В Ваших последних выступлениях, в шутках о Трампе чувствуется что-то от Михаила Задорнова. Недаром же он Вас называл своим преемником, когда вы гастролировали вместе.
Задорнов называл меня преемником в шутку, аж в конце прошлого века! Вы серьезно вспоминаете об этом в 2017-м?! Нет, ну, если мне удалось перенять частицу его профессионализма, я, конечно, рад!
Почему Вы ушли из аспирантуры?
Потому что на двух стульях не усидишь. Нельзя одновременно серьезно заниматься и наукой, и сценой. Но я сохранил добрые отношения с научной средой, и иногда меня приглашают с докладом на конференции.
Раз уж зашла речь о комическом, объясните, например, почему шутка, произносимая с серьезным лицом, зачастую оказывается более «взрывной», чем если бы ее сопровождал гомерический хохот рассказчика?
Потому что взрывное всегда неожиданно!
Как Вы относитесь к сетевому троллингу и так называемым троллям?
Никак. У меня попросту нет шанса с ними пересечься: мой аккаунт в соцсети ведет админ.
А к комедиям? Почему, к слову, в современном российском кино столько комедий – и так мало по-настоящему смешного?
По-настоящему смешное придумывается нечасто. А творчество, поставленное на поток, неминуемо теряет в качестве. Я последнее время не люблю смотреть комедии, даже если мне их рекомендуют, так что не могу доподлинно сказать, как там обстоят дела. Люблю фантастику, фэнтези, триллеры, приключения...
Тем не менее всего два года назад мы видели Максима Галкина аж в двух лицах в комедийной сказке «Все могут короли». Даже рассказывали, что о рождении двойняшек Максим узнал на съемках, будучи привязанным к дереву (!) в лесу под Житомиром... Пробуем уточнить – да, очередная утка: «Сначала узнал о рождении детей, потом поехал на съемки», – говорит Максим.
Его брак с Аллой Борисовной Пугачевой – неиссякаемый кладезь всевозможных домыслов. Замок La Pierre Blanche в деревне с неблагозвучным названием Грязь, которая некогда принадлежала графине Толстой; «заточенная» в замке примадонна, поющая теперь только для своих, – редкая птица в золотой клетке; двое чудесных малышей – Гарри и Елизавета, которых пресса упорно именует наследными принцем и принцессой... Даже обитающий в замке шпиц по имени Маруся – самых что ни на есть голубых кровей. И самое примечательное – «демон иронии» в лице Максима, неустанно подтрунивающего над ситуацией.
О Вашем особняке не писал только ленивый! Это не викторианский стиль?
Скорее романская готика с элементами эклектики.
Говорят, Вы и курительную комнату обустроили. Но Вы же сами не курите?
Я – нет, но мало ли кто зайдет в гости... Там и покурит.
Похоже, Вы ценитель красивой жизни...
А что такое «красивая жизнь»? Я просто люблю качество и комфорт. И ценю то, что сделано талантливо.
А мегаломания – это про Вас?
Вот уж нет! Выше других я себя не ставлю и манией величия не страдаю.
Вот уже полгода Вы ведете детское шоу талантов «Лучше всех». Вы не считаете, что прививание ребенку «звездной» роли – тот еще подарок на будущее? Сколько было талантливых детей, которые потом горько разочаровывались в жизни, потому что им с детства внушали, что они лучше всех!
Я в этой программе вижу только плюсы: она развивает в детях стремление к познанию, расширяет их мировоззрение, наконец, просто веселит. А то, какими они станут в будущем, зависит исключительно от родительского воспитания.
Кстати, о воспитании. Как-то Вы рассказывали «Вечернему Урганту», как играли со своими родителями в интеллектуальную игру: любыми математическими способами получить из четырех случайных цифр число десять. Как еще проводили время в детстве?
Ну, я очень много читал. Зачастую мы с мамой читали одну и ту же книгу, а потом обменивались впечатлениями. Читали вслух друг другу смешные отрывки из Джеральда Даррелла, например.