"İnsan - gülməli və gülən heyvandır", – M. Çulkov deyib. Həqiqətən, biz belə bir bacarığı olan yeganə bioloji varlıqlarıq. Gülən insan – homo ridens – yumor hissi olmayan yaraşıqlı insandan daha çox cəlbedicidir.
Üstəlik bir də o, güldürməyi bacarırsa!..
İri gözlü qıvrımsaç və ifadəli mimikası olan cılız gənc 1994-cü – İnnokentiy Smoktunovskinin vəfat etdiyi, Dakota Fenninqin yenicə doğulduğu, Qərbdə "Leon" filminin çəkildiyi, Bakıda isə "Əsrin müqaviləsi" imzalandığı ildə televiziya qarşısında toplanan bütün ailə yığıncaqlarının arzuolunan qonağına çevrildi. O vaxtdan bəri körpünün altından çox su axıb. Bu gün televiziya ekranlarında 1994-cü ildən sonra dünyaya gələnlər parlayır, onların artıq öz auditoriyası formalaşıb. Lakin Maksim Qalkin hələ də anşlaq toplamağa davam edir. O, qastrollarda çıxış edir, televiziya proqramlarını aparır, 2017-ci ildə isə o, söhbət janrının pərəstişkarlarına – "25 il səhnədə" adlı konserti bəxş etdi. Doğrusu il baxımından bir qədər aldadır - olsun, nə olar ki?
Amma yenə də tamaşaçılar arasında Qalkinin zarafatları ilə böyüyən bir çox izləyici var idi.
Zadornov, gənc Maks Qalkinin pərdə arxasında necə dayanıb və onun çıxışlarını dinlədiyini bildirmişdi.
Rusiya Dövlət Humanitar Universitetinin dilçilik fakültəsinin məzunu öz dinləyiciləri ilə savadlı şəkildə kontakt qurmaq üçün eşitdiyi hər bir zarafatı beynində götür-qoy edirdi. Odur ki, Maksimin digər çıxışları "köhnəlmiş" olsa da, hər kəs zaldakı atmosferdən, ifadələrinin ambivalentliyindən məharətlə istifadə etdiyindən, təbii söhbətindən zövq alır, axı belə söhbət aparmaq – asan sənət deyil!
Dilçilik, bu arada, Maksimi aspiranturaya gətirib çıxardı. Düzdür, iş müdafiəyə qədər gəlib çatmadı. On il bundan əvvəl işıq üzü görən "Oh, xoşbəxt adam!" bayopikinə "Komik dilin mexanizmləri" konfransından kadrlar daxil edilmişdi, filmdə təcrübəli M.A. Qalkin artıq o zaman öz müşahidələrini şərh edirdi: "gülüş ölçüsü – tamaşaçıların reaksiyasıdır", "yumor təkrarlara həssasdır", "düzgün kontekst və reprizin aktuallığı isə – onun uğurunun açarıdır"...
Maksim Aleksandroviç, müsahibələrinizin birində senzuradan danışmışdınız: guya siyasi zarafatları efirdən çıxarırlar. Bəs hakimlər kimlərdir?
Mən mümkün olduğunu düşündüyüm kimi zarafat edirəm. Televiziya isə, öz növbəsində, mümkün hesab etdiyini göstərir. Bu televiziya kanalının rəhbərliyindən asılıdır. Bu yaxınlarda Birinci kanalda konsertim vardı – demək olar ki, heç bir ixtisar olmadan yayımlandı, hərçənd siyasi yumor kifayət qədər idi.
Parodiya etdiyiniz insanlar arasında sizdən inciyənlər olmuşdumu?
İnciyənlər barədə heç bir məlumatım yoxdur, şəxsən mənə heç kim şikayət etməyib.
Məsələn, siz və Vladimir Volfoviç tez-tez bir-birinizlə zarafat edirdiniz. O, sizə 27 yaşınıza çağırış vərəqəsi və "Bosfor və Dardaneldə qızıl balıq kimi üzəcəyiniz" sözünü vermişdi...
Vladimir Jirinovskiyə gəldikdə, mənə elə gəlir ki, onun publikaya oyunu və əsl duyğuları arasında sərhəd qoymaq mümkün deyil!
Son çıxışlarınızda, Trampla bağlı zarafatlarınızda Mixail Zadornovdan alıntılar olduğu hiss olunurdu. Əbəs yerə birlikdə qastrollara getdiyiniz zaman sizin onun davamçısı olduğunuzu demirdi.
Zadornov məni ötən əsrin sonunda, zarafatca davamçısı adlandırırdı! Siz 2017-ci ildə bunu xatırlayırsınız?! Xeyr, əgər mən onun peşəkarlığından zərrə qədər mənimsəmişəmsə, əlbəttə ki, buna çox şadam!
Aspiranturanı niyə tərk etdiniz?
Çünki saatlarla stulda oturmaq üçün hövsələ lazımdır. Eyni zamanda həm elmi, həm də səhnə işi ilə ciddi şəkildə məşğul olmaq mümkün deyil. Amma elmi mühit ilə gözəl münasibətim hələ də var, bəzən məni məruzə ilə çıxış etrmək üçün konfranslara dəvət edirlər.
Madam ki, söz yumordan düşdü, misal üçün, niyə görə ciddi sifət ilə edilən zarafat çox vaxt daha "partlayıcı" olur, nəinki qəhqəhə ilə danışılan zarafat?
Çünki partlayıcı hər zaman gözlənilməzdir!
Şəbəkə trollinqinə və trollara münasibətiniz necədir?
Biganə. Mənim onlarla kəsişmək kimi şansım yoxdur: sosial şəbəkədə hesabımı admin idarə edir.
Bəs komediyalara? Niyə, məsələn, müasir rus kinosunda çox sayda komediya var, amma həqiqətən gülməli olan azdır?
Əsl gülməli nadir hallarda düşünülür. Axışa doğru gedən yaradıcılıq isə qaçılmaz olaraq keyfiyyətini itirir. Son vaxtlarda komediya izləməyi xoşlamıram, hətta tövsiyə etsələr belə, buna görə də orada nə baş verdiyini dəqiq deyə bilmərəm. Mən fantastika, fentezi, triller, macəra sevirəm...
Buna baxmayaraq, tam iki il bundan əvvəl Maksim Qalkini "Krallar hər şeyi bacarır" komediya nağılında iki simada gördük. Hətta deyirdilər ki, əkizlərin dünyaya gəlişini Maksim çəkiliş zamanı Jitomir şəhəri yaxınlığındakı meşədə ağaca (!) bağlı olduğu zaman öyrənib. Aydınlaşdırmağa çalışırıq - bəli, növbəti yalan xəbər: "Əvvəl uşaqların doğulduğunu öyrəndim, sonra çəkilişə getdim" – Maksim deyir.
Onun Alla Borisovna Puqaçova ilə olan nikahı - hər cür təxminlərin bitməyən xəzinəsidir. Bir vaxtlar qrafinya Tolstayaya məxsus, qulağa xoş gəlməyən “Qryaz” kəndində La Pierre Blanche qəsri; qəsrdə "həbs olunan", indi yalnız yaxınları üçün ifa edən primadonna - qızıl qəfəsdə nadir quşdur; mətbuatın inadla şahzadələr adlandırdığı iki gözəl bala – Harri və Yelizavetta... Hətta qəsrdə yaşayan Marusya adlı şpits əsilli-nəcabətli it cinsidir. Və ən maraqlısı Maksimin üzündə vəziyyəti lağa qoyan "ironiya iblisi" var.
Sizin iqamətgah haqqında yazmayan qalmayıb! Bu Viktorian tərzidir?
Daha çox eklektik elementlərlə roman qotikasıdır.
Deyirlər ki, burada hətta siqaret çəkmək üçün də otaq var. Ancaq özünüz siqaret çəkmirsiniz?
Mən – yox, amma gələn qonaq orada çəkə bilər..
Görünür, Siz gözəl həyata dəyər verirsiniz...
"Gözəl həyat" nədir? Mən sadəcə keyfiyyəti və rahatlığı sevirəm. Və istedadla görülən işi qiymətləndirirəm.
Bəs meqalomaniya - sizə aiddir?
Yox, əlbəttə! Mən özümü heç vaxt başqalarından üstün tutmuram və təkkəbbürlü deyiləm.
Altı aydır ki, "Ən yaxşılar" istedadlı uşaq şousuna aparıcılıq edirsiniz. Bir uşağa "ulduz" rolunu aşılamaq gələcəkləri üçün qorxulu deyil? Az yaşlarından onların ən yaxşısı olduqlarını beyinlərinə yeritdikləri üçün sonradan həyatda xəyal qırıqlığına uğrayan nə qədər istedadlı uşaqlar var!
Bu proqramda yalnız üstünlükləri görürəm: bu proqram uşaqlarda bilik arzusunu inkişaf etdirir, onların dünyagörüşünü genişləndirir və hər şey bir kənara, nəhayətində əyləndirir.
Yeri gəlmişkən, tərbiyə haqqında danışaq. Bir dəfə "Axşam Urqantı" şousunda valideynlərinizlə birlikdə intellektual oyun oynadığınızı demişdiniz: istənilən riyazi hesablamalara görə dörd rast gəlinən rəqəmdən on sayını əldə etmək kimi bir oyun. Uşaqlıqda başqa necə vaxt keçirirdiniz?
Çoxlu kitab oxuyurdum. Çox vaxt anamla eyni kitabı oxuyurduq, sonra isə təəssüratlarımızı bölüşürdük. Məsələn, Cerald Durrell-dən bir-birimizə ucadan məzəli hissələri oxuyurduq.

"Man is a funny and laughing animal,” said M. Chulkov. And indeed, we are the only species to which such an ability is given. A laughing man- homo ridens – is much more attractive than a person without a sense of humour, no matter how fantastic the external data is.
And if he also knows how to laugh!..
The curly-haired skinny boy with large eyes and expressive gestures become a welcome guest of the family gatherings in front of TV in 1994 – when Innokenty Smoktunovsky passed away, Dakota Fanning was just born when Leon was shot in the West, and the Contract of the Century was signed in Baku. Since then much water has flowed under the bridge.Those who were born after 1994 have flashed on TV screens, they have already formed their own audience. But Maxim Galkin continues to collect full house. He gives tours, leads TV shows, and to the new 2017, he gave fans of the colloquial genre a gift – a concert “25 years on the stage”. Let a little goof with the number of years- so what?
There were still many among the spectators who literally grew up in Galkin's jokes.
Zadornov did, in fact, tell how the young Max Galkin stood behind the curtains and listened to his speeches.
A graduate of the faculty of linguistics of the RSUH mentally dissected every joke he heard, in order to competently build a contact with his audience. So even those to whom Maxim's other speeches seem to be “not the first freshness” enjoy the atmosphere in the hall, the skillfully used ambivalence of statements, the feeling of a relaxed conversation, and it’s not easy art to lead such a conversation!
Linguistics meanwhile led Maxim to graduate school. However, the defence was not reached. The biopic "Oh, lucky man!", Which was published exactly ten years ago, included footage from the conference "Language Mechanisms of the Comic," where M.A. Galkin – even then an experienced practitioner – set forth his observations: that “the measure of the funny is the reaction of the audience”, “the humor is sensitive to repetitions”, and “the right context and the relevance of the reprise is the key to its success”...
Maxim Alexandrovich, in one interview you spoke about censorship: they say, political jokes are cut out from the air. Who are the judges?
I joke as I consider possible. Television, in turn, shows what it considers possible to show. It depends on the direction of the channel. Recently, the First Channel was in my concert – it came out almost without cuts, although there was enough political humor.
Has it ever happened that those whom you parody offended you?
I don’t know anything about offenses, none personally made any complaints to me.
For example, you and Vladimir Wolfovitch often teased each other. He also promised you a summons for the 27th anniversary and that you will “swim with a goldfish through the Bosphorus and the Dardanelles”...
As for Vladimir Zhirinovsky, it seems to me that it is simply impossible to draw the line between his playing to the public and real emotions!
In your last performances, in jokes about Trump, something is felt from Mikhail Zadornov. No wonder he called you his successor when you toured together.
Zadornov called me a successor as a joke, at the end of the last century! Do you seriously remember this in 2017?! No, well, if I managed to adopt a bit of his professionalism, I, of course, am happy!
Why did you leave graduate school?
Because you can't sit on two chairs. It is impossible at the same time to seriously engage in science and the scene. But I have maintained good relations with the scientific community, and sometimes I am invited to give a presentation at a conference.
Since we are talking about a comic, explain, for example, why a joke, pronounced with a serious face, is often more “explosive” than if accompanied by the narrator’s homeric laughter?
Because explosive is always unexpected!
How do you feel about network trolling and so-called trolls?
Nothing. I simply have no chance to cross with them: My account on the social network is managed by an admin.
And comedies? Why, by the way, are there so many comedies in modern Russian cinema – and so little is really funny?
Truly funny is thought up infrequently. And creativity, put on stream, inevitably loses in quality. I don’t like to watch comedies lately, even if they are recommended to me, so I cannot say for sure how things are going there. I love science fiction, fantasy, thrillers, adventure...
Nevertheless, only two years ago we saw Maxim Galkin already in two persons in a comedic tale "Kings Can Do Everything." They even said that Maxim found out about the birth of twins, being tied to a tree (!) In the forest near Zhytomyr... We are trying to clarify – yes, another duck: “First I learned about the birth of children, then I went to the shooting,” says Maxim.
His marriage to Alla Borisovna Pugacheva is an inexhaustible fount of all kinds of conjectures. Castle of La Pierre Blanche in the village with dissonant called Dirt that once belonged to the Countess Tolstoy; The “sharpened” diva in the castle, now singing only for her own, is a rare bird in a golden cage; two wonderful kids – Harry and Elizabeth, whom the press stubbornly calls the hereditary prince and princess... Even the spitz-dwelling named Marusya – is blue-blooded. And the most remarkable thing is the “demon of irony” in the person of Maxim, tirelessly teasing the situation...
Only lazies didn`t write about your mansion! Is this not Victorian style?
Rather, the Romanesque Gothic with elements of eclecticism.
It is said that you have arranged a smoking room, though you yourself don`t smoke.
I - no, but you never know who will come to visit... They can smoke there.
It seems that you are a connoisseur of a beautiful life ...
What is a “beautiful life”? I just love the quality and comfort. And I appreciate what has been done with talent.
And is megalomania about you?
Oh, no! I do not put myself above others and do not suffer from delusions of grandeur.
For the past six months, you have been running a children's talent show “Best of All”. Don't you think that instilling a “star” role into a child is still a gift for the future? There were many talented children who are then bitterly disappointed in life, because since childhood they were taught that they are the best!
I see only pluses in this program: it develops a desire for knowledge in children, expands their worldview, and finally, just cheers. And what they will become in the future depends solely on parental education.
By the way, about education. Once you are told "Evening Urgant" how to play with your parents in the intellectual game: by any mathematical means to get the number ten from four random numbers. How else did you spend your time in childhood?
Well, I read a lot. Often, my mother and I read the same book, and then exchanged impressions. They read aloud to each other funny passages from Gerald Durrell, for example.