Yalnız sevdiyim qadını seksual adlandıra bilərəm
Bir zamanlar maşinist, pilot, gitaraçı, operator, arxeoloq olmaq arzusunda idi, amma nəticədə həyatını özünə ən yaxın olan sənətlə – fotoqrafiya ilə bağladı. Uzun müddət rəqəmsalı ciddi qəbul etmirdi, indi isə rəqəmsal fotoaparatın son modeli ilə fəxr edir. Qeyri-sabit, lakin inanılmaz dərəcədə həssas olan və sevməyi bacaran Sənan Ələsgərov kamera vasitəsilə ağacları, evləri, yolları, gözləri və insan əllərini dərk etməyə çalışır. Onun üçün sevgi bütün hisslərdən daha üstündür. Bəlkə də buna görə hesab edir ki, sevgini nikahla məhdudlaşdırmaq olmaz.
Günün başlanğıcı. Səhər. Ayna
Səhərlərim həmişə eyni başlayır. Sübh vaxtı, saat altıda oyanıram və qızımla birlikdə məktəbə gedirəm. Onunla söhbət etmək mənə böyük zövq verir. Yol boyu Ayna həyatında baş verən hər şeyi mənə danışır. Mən heç nə soruşmuram. Bir şey soruşmağa çalışan kimi dərhal susur. Bir sözlə, hər şeyi edirəm ki, onun günü yaxşı başlasın.
İçərişəhər
Qadının dodaqlarının nə rəngdə olduğunun mənim üçün əhəmiyyəti yoxdur: qırmızı və ya bənövşəyi. Mənim üçün bu dodaqların nə dediyi daha önəmlidir. Onların nə danışdığı, nə düşündüyü maraqlandırır. İçərişəhərlə də eyni şey baş verir. Axı o da öz həyatını yaşayan canlı orqanizmdir. Bura gəlirsən və əgər içəri girə bilirsənsə, o zaman onun dünyasına daxil olursan və əgər bu səndə alınırsa, orada səni çoxlu bilinməyən və maraqlı şeylər gözləyir. O cümlədən İçərişəhərin memarlığında da.
Qərarsızlıq
Əgər harasa gedirəmsə, bir həftədən sonra mütləq Bakıya qayıtmalıyam, çünki başqa yerdə yaşaya bilmirəm. Hərçənd, düzünü desəm, şəhərdən bir az bezmişəm. Bəzən uzaqlaşmaq, amma geri qayıtmaq imkanımın olmasını istəyirəm. Hər il eyni şey təkrarlanır: Şəkiyə "Gələrsən, Görərsən" qalasına gedirəm və hər dəfə orada yaşamaq, ölmək və s. istədiyimi, deyirəm. Amma hər şey boşuna. Bir-iki həftə keçir, vəssəlam – yenə Bakıya can atıram. Qərarsızlığım bundan ibarətdir.
Tənqid
Öz işlərimi sevirəm. Onlar mənim övladlarımdır. Yaxşı alınır, yoxsa pis – buna izləyici və ya başqa biri qərar verəcək. Bəlkə hekayə, bəlkə həyatım, bəlkə də qızım. Məsələ bunda deyil. Mən sadəcə bunu etmək istəyirəm və edirəm. Məsələn, əgər hansısa bir tənqidçi kimisə təkrar etdiyimi və ya maraqsız işlər yaratdığımı deyirsə, bu onun şəxsi işidir. Nə olursa, olsun, bu işi görməyə davam edəcəm.
Tələbələrim
1996-cı ildən bəri fotoqrafiya dərsləri verirəm. Neçə tələbəm olub? Sayı hesabı yoxdur. Əvvəllər onları seçirdim, amma sonra başa düşdüm ki, bu tamamilə səhvdir, çünki seçim edərkən proqnozlarda və gözləntilərdə səhv etmək olar. Bəzən insan həyatda tamamilə maraqsız, hətta haradasa mədəniyyətsiz ola bilər, amma inanılmaz işlər görə bilər. Rəssamlar arasında bənzər nümunələri bilirəm: zəka sıfır səviyyəsindədir, amma inanılmaz rəsmlər çəkir. Bu ona Allah tərəfindən verilib…
İlk fotoqrafiya
Bu əsgərlikdə olub. Şəkil çəkməyi belə bilmirdim. Sadəcə düyməyə basırdım... Anam ailə arxivi üçün foto çəkim deyə mənə fotoaparat almışdı. İndiki kimi xatırlayıram – bu, FED-3 foto kamerası idi. Ancaq mən ona heç toxunmamışdım belə. Və bir il xidmət etdikdən sonra dembel albomu üçün foto çəkdirmək istədikdə ailəmdən bu kameranı mənə göndərmələrini xahiş etdim. Həmin şəkil hələ də qalıb.
Analoq vs Rəqəmsal
Burada da mənim qərarsızlığım özünü biruzə verir. İndiyə qədər rəqəmsal xoşuma gəlmirdi, amma indi yeni rəqəmsal kamera almışam və bu kamera ilə məmnuniyyətlə şəkil çəkirəm. Mən həm plyonkalı, həm də rəqəmsal kamera ilə işləyirəm, son işlərim hətta Polaroidlə çəkilib. Rəqəmsal bizim işimizi rahatlaşdırıb. Axı yaradıcılıq işimdən savayı, peşəkar fəaliyyətim də var. Skanerim var, kompüterim var, rəqəmsal kameram var... Şəkli çəkirəm və onunla istədiyimi edirəm, çünki məhsulu başdan sona özüm istehsal etmək istəyirəm. Ancaq mənim üçün yaradıcı fotoqrafiyada hələ ki rəqəmsala yer yoxdur, mənə elə gəlir ki, bu, mənim işimi biraz dəyərsizləşdirir. Əgər analoq fotoqrafiyaya müqəddəs bir şey kimi yanaşıramsa, rəqəmsal ilə flirt edirəm.
Həvəskarlar
İndi hər kəsin çəkdiyi şey çox gözəldir. Hərçənd bilirəm ki, bugünkü fotoqrafların 90%-i bu qədər sadə olmasaydı, bu işlə məşğul olmazdılar. Ancaq bütün sadə münasibətlər, adətən, səthi olur. Buna görə boş, dərin olmayan işlərin faizi çox artıb. Odur ki, günah münasibətlərin sadəliyindədir.
Ad
Gürcüstanda sərgim keçirilirdi. Orada bir polis yanıma gəldi və dedi: "Əzizim, nə maraqlı portretdir!" – Təəccübləndim: "Hansı?" – Nə vaxtsa Nabranda çəkdiyim su ilə yayılmış qumun fotosunu göstərdi." – Mən heyrət içində soruşdum: "Portret haradadır?" – O, cavab verir: “Budur: bığ, ağız! Nə gözəl adamdır! Nə gözəl obrazdır!" İndi bu fotonu başqa cür görə bilmirəm – bu, qum üzərində bir insanın portretidir. O bunu gördü. Mən isə başqa şey aparırdım. İşimin adı «Life» idi. Bu o deməkdir ki, çoxmənalılıq olduğu zaman, heç bir təsvir və ya ad izləyicinin təxəyyülünü məhdudlaşdıra bilməz. İnsan gördüyü kimi dərk etmək istəyirsə, edəcək.
Jurnalistika
Mən jurnalistika fakültəsini bitirmişəm. Hətta bir müddət ixtisasım üzrə işləmək də nəsib olub. Yenidənqurma illərində bir il yarım "Azərinform"da çalışmışam.
Qadağa
Londonda küçədə çəkiliş aparmaq üçün heç kimdən icazə istəməyə ehtiyac yoxdur. Parisdə də eynilə. Burada isə, məsələn, bir gün bir kişi yanıma gəldi və dedi: "Tez ol plyonkanı çıxar, yoxsa səni öldürəcəm!" Polisə müraciət etdim və adam birdən yoxa çıxdı. Demək olar ki, qaçdı. Bu gülməli idi. Hər zaman dahi ustad fotoqraf Yozef Kudelkanın sözləri yadıma düşür: "Əvvəlcə çəkmək lazımdır, sonra icazə almaq". Burada heç bir dilemma qarşısında qalmırsan: məsələn, çaya düşən uşağı xilas etmək və ya foto çəkmək. Fotoqrafiyada hər an vacibdir, ən vacib anı qaçıra bilərsiniz.
Çətinliklər
İstər küçə, istər canlı reportaj çəkilişləri mənim üçün həmişə böyük problem olub, çünki bəzən başqasının həyatına müdaxilə etməli, daxil olmalı oluram, hətta bəzən izin almadan. Axı çoxları fotoqrafı əlavə baş ağrısı hesab edir. Əgər fotoların silinməsini tələb edərək narazıçılıq bildirirlərsə, mütləq silirəm. Heç vaxt qarşı çıxmıram.
Məşhurlar
Mənim üçün insanlar məşhur və qeyri-məşhurlara bölünmürlər. Fotosunu çəkmək istədiyim insanlar var. Bir dəfə Arif Məlikovun fotosunu çəkmək istəyirdim və belə bir imkanım da var idi. Yusif Səmədoğlu ilə çox yaxın dost idik və mən həmişə onun şəklini çəkmək istəyirdim, amma nədənsə hər dəfə təxirə salırdım. Və birdən Yusif müəllimin ölüm ayağında olduğu xəbərini aldım. Ona baş çəkmək istədim, amma o məni heç içəri keçməyə qoymadı: onu bu vəziyyətdə görməyimi istəmədi... Çox vaxt adi insanları – mənim üçün əziz olan insanları çəkirəm. Bəzən də əziz olanları çəkmirəm. Məsələn, Yusif müəllimi çəkə bilmədim…
"Nü"
Nü mənim üçün hər şeydən əvvəl bir formadır. Yəni mənim üçün bir mənzərənin fotosunu çəkməklə eyni şeydir. Mənə tamamilə hər hansı bir erotizmi və ya seksuallığı çəkmək maraqlı deyil. Soyuqqanlı olduğum üçün deyil, məndən əvvəl başqalarının bunu çox gözəl etdiyi üçün. Həyatımda yüz dəfə nü çəkmişəmsə, onların 99%-ni doğrayıb atmışam (baxmayaraq ki, neqativləri adətən heç vaxt məhv etmirəm). Çünki bu ya bayağılıqdır, ya porno, ya da sadəcə zövqsüzlükdür. Məndə alınmır…
Seksuallıq
Seksuallıq – sevgi ifadələrindən biridir. Mənim üçün qadın simasındakı seksuallıq anlayışı qəbuledilməzdir. Deyərəm ki, o gözəldir, maraqlıdır. Yalnız sevdiyim qadını seksual adlandıra bilərəm.
Sevgi
Sevgi - münasibətdir. Münasibətlərin gücüdür. Yəni heç bir münasibətiniz yoxdursa, onda sevgidən söhbət belə gedə bilməz. Onun isə bir çox ifadə tərzi var: bu dostluq, yeməyə sevgi, anaya sevgi, dosta sevgi, ən nəhayətində velosipedə sevgi ola bilər. Hər bir şey ola bilər! Yəni fotoqrafiyada olduğu kimi bir studium və punktum olmalıdır. Studium – bəyəndiyiniz, «I like» ilə əlaqəli hər bir şeydir. Punktum isə «I love»ın hakimlik etdiyi «I like»dır.
Arzuların qadını
Arzularımın qadını – söhbət edə biləcəyim, mübahisə edə biləcəyim, bəzən razılaşmadığım bir dostdur. Bu ağıllı bir insan olmalıdır. Mənim üçün ağıllı isə gözəl deməkdir. Gəncliyimdə mənə elə gəlirdi ki, gözəl qadınlar əsasən səfehdirlər. Sonra başa düşdüm ki, əsl gözəllik ağıl, ədəb, mədəniyyət olmadan mümkün deyil.
Ev heyvanları
Bir tutuquşum var, amma uzun müddətdir it almağı düşünürəm. Yalnız bir şey məni durdurur: heyvanları evdə tək qoymaq istəmirəm. Qısa müddətlik olsa belə. Ancaq mən daim hərəkətdə olan bir insanam: səfərlərə gedirəm, gəlirəm. Bu “balaca uşağı” harada buraxım? Bu mənim uşaqlıqdan qabağımı kəsir. Doğum günüm ərəfəsində atam həmişə soruşurdu: "Sənə nə alım?" Və ağzımı açan kimi, sözümü yarımçıq kəsirdi “İt olmaz.” "O zaman heç bir şey lazım deyil." – deyə cavab verirdim. Buna görə də bu vaxtacan ad günlərimi sevmirəm. Görünür uşaqlıq travmasıdır.
Arzu
Fotoqraf olmamışdan əvvəl bir çox peşə haqqında götür-qoy etmişəm və arzumdan imtina etdiyimi düşünmürəm. Sadəcə həyatımı ömürlük həsr etdiyim yeni bir arzum yaranıb. Bu gün isə Nyu-Yorkdakı Müasir İncəsənət Muzeyində bir sərgi keçirməyi arzulayıram. Və olacaq. Bilirəm. Sadəcə hər şeyin öz vaxtı var.

Сексуальной я могу назвать только свою любимую женщину
Когда-то он мечтал стать машинистом, пилотом, гитаристом, оператором, археологом, но в итоге связал свою жизнь именно с ней, ближе которой у него никого нет, — с фотографией. Долгое время не воспринимал цифру всерьез, а теперь гордится самой последней моделью цифрового фотоаппарата. Непостоянный, но невероятно чуткий и умеющий любить, Санан Алескеров при помощи камеры старается постичь деревья, дома, дорогу, глаза и руки человека. Для него любовь — нечто большее, чем чувство. Возможно, поэтому он считает, что ее не стоит омрачать браком.
Начало. Утро. Айна.
Утро у меня всегда начинается одинаково. Я просыпаюсь в шесть, и мы с дочкой идем в школу. Общение с ней мне доставляет огромное удовольствие. По дороге Айна мне рассказывает все, что происходит в ее жизни. Я ничего не спрашиваю. Как только я пытаюсь что-то спросить, она тут же замолкает. В общем, я делаю все, чтобы день у нее начался хорошо.
Ичери шехер
Мне безразлично, какие у женщины губы: красные или фиолетовые. Меня больше волнует то, что эти губы говорят. Мне интересно, как она разговаривает, о чем думает. С Ичери шехер – то же самое. Это ведь тоже живой организм, живущий своей жизнью. Ты приходишь к нему и, если умеешь туда войти, то проникаешь в его мир и, если у тебя это получилось, там тебя ждет столько неизведанного и интересного. В том числе и в архитектуре Старого города.
Непостоянство
Если я куда-то уезжаю, то через неделю обязательно должен вернуться в Баку — потому что я не могу больше нигде жить. Хотя, если честно, город мне поднадоел. Хочется иногда отдалиться, но иметь возможность возвращаться обратно. Каждый год повторяется одна и та же история: я уезжаю в Шеки, в крепость ГялярсянГёрярсян, и каждый раз говорю, что хотел бы там жить, умереть и т. д. Но ничего подобного. Проходит неделя, две, три, и все – меня опять тянет в Баку. В этом и заключается мое непостоянство.
Критика
Я люблю свои работы. Это мои дети. Получается или нет – будет судить зритель или кто-то другой. Может быть, история, может быть, моя жизнь, может быть, моя дочь. Дело не в этом. Просто я хочу это делать и делаю. Если, предположим, какой-то критик скажет, что я повторяю кого-то или создаю неинтересные вещи – это его личное дело. Я буду продолжать делать свою работу, несмотря ни на что.
Ученики
С 1996 года обучаю фотографии. Сколько у меня было учеников? Уже не счесть. Раньше я их отбирал, но потом понял, что это не совсем правильно, потому что, выбирая, можно ошибиться в прогнозах и ожиданиях. Случается, человек может быть совершенно не интересным в жизни, даже где-то некультурным, а работать фантастически. Знаю подобные примеры среди художников: интеллект на нуле, а рисует невероятно. От Бога ему это дано…
Первая фотография
Это было в армии. Я даже не знал, как фотографировать. Просто нажимал на кнопку… Мама тогда купила мне фотоаппарат, чтобы я делал фотографии для нашего семейного архива. Как сейчас помню, — это был ФЭД-3. Но я до него даже не дотрагивался. И вот после года службы попросил выслать мне эту камеру, чтобы сняться для дембельского альбома. Этот снимок до сих пор сохранился.
Аналог vs. цифра
И здесь налицо мое непостоянство. До сих пор мне цифра не нравилась, но сейчас я приобрел новый цифровой фотоаппарат и с удовольствием на него снимаю. Я снимаю как на пленку, так и на цифру, а последние работы даже на Polaroid. С цифрой пришло удобство. Ведь, кроме моей творческой работы, есть и профессиональная деятельность. У меня есть сканер, у меня есть компьютер, у меня есть цифровая камера. Я снимаю и делаю со снимком то, что мне хочется, а хочется мне производить продукт самому – от начала и до конца. Но для меня в творческой фотографии пока нет места цифре, она, как мне кажется, немножко обесценивает мою работу. Если к аналоговой фотографии отношение как к чему-то святому, то цифра – это флирт.
Любители
То, что сейчас снимают все, – это прекрасно. Хотя и знаю, что 90% сегодняшних фотографов этого не делали бы, если бы все не было так просто. Но все простые отношения, как правило, поверхностны. Поэтому процент пустых, неглубоких работ очень сильно вырос. Так что, всему виной простота отношения.
Названия
В Грузии проходила моя выставка. Там ко мне подошел полицейский и говорит: «Дорогой, какой интересный портрет!» – Я удивился: «Какой?» – И он показал фотографию размывшегося песка, которую я снял как-то в Набрани. – Я был в недоумении: «Где тут портрет?» – Он отвечает: «Вот: усы, рот! Какой человек! Какой образ!» Теперь эту фотографию я подругому не вижу — это портрет человека на песке. Он это увидел. А я нес другое. Моя работа называлась «Life». Это значит, когда есть многозначность, никакое описание или название не сможет ограничить фантазию зрителя. Если человек хочет воспринять так, как видит, он воспримет.
Журналистика
Я окончил факультет журналистики. И мне даже довелось какое-то время работать по специальности. В годы перестройки я проработал в «Азеринформе» полтора года.
Запрет
В Лондоне нет нужды спрашивать у кого-либо разрешения на съемку на улице. В Париже то же самое. А здесь, например, как-то ко мне подошел мужчина и сказал: «А ну-ка, вытащи пленку, или я сейчас тебя убью!». Я обратился к милиционеру, а мужчина вдруг исчез. Сбежал, можно сказать. Это было смешно. Я все время вспоминаю слова гениального фотографа Йозефа Куделки о том, что сначала надо снять, потом спросить. Так как здесь не стоит дилемма: спасать ребенка, который упал в реку, к примеру, или фотографировать. В фотографии важно каждое мгновение, вы можете упустить самый важный момент.
Сложности
Так называемая живая съемка, будь то уличная или репортажная, всегда была для меня большой проблемой, потому что порой приходится вмешиваться в чужую жизнь, входить в нее, иногда даже не постучавшись. Ведь многие считают, что фотограф – это лишняя головная боль. Если мне предъявляют претензии, требуя, чтобы фотографии были удалены, я обязательно удаляю. Никогда не противлюсь.
Знаменитости
Для меня люди не делятся на знаменитых и незнаменитых. Есть люди, которых я хотел бы сфотографировать. Когда-то я хотел снять Арифа Меликова, и у меня была возможность. Мы очень близко дружили с Юсифом Самедоглу, и мне всегда очень хотелось сделать его фотографию, но почемуто все время откладывал. И вдруг сообщают, что Юсиф муаллим при смерти. Я так хотел его навестить, но он меня даже не впустил: не захотел, чтобы я увидел его в таком состоянии... По большей части снимаю обычных людей – людей, которые мне дороги. А иногда тех, кто дорог, не снимаю. Юсиф муаллима так и не успел…
Ню
Ню для меня – это прежде всего форма. То есть это для меня то же самое, что фотографировать пейзаж. Мне совершенно не интересно снимать какую-то эротичность или сексуальность. Не потому, что я холодный человек, а потому, что до меня это слишком хорошо сделали другие. Если в своей жизни я сотню раз снимал ню, то 99% негативов этих фотографий просто разрезал на маленькие кусочки и выбрасывал (хотя обычно никогда не уничтожаю негатив). Потому что или это пошлость, или это порно, или это просто безвкусица. Не получается у меня…
Сексуальность
Сексуальность – одно из проявлений любви. Для меня неприемлемо понятие сексуальности в определении какой-то женщины. Я скажу, что она красивая, интересная. Сексуальной я могу назвать только свою любимую женщину.
Любовь
Любовь – это отношения. Сила отношений. То есть, если у вас нет отношений, то о любви и речи быть не может. А у нее множество проявлений: это может быть дружба, любовь к еде, любовь к женщине, любовь к матери, любовь к своему другу, любовь к велосипеду, в конце концов. Да к чему угодно! То есть, как и в фотографии, должен существовать студиум и пунктум. Студиум – это все, что вам нравится, все, что относится к «I like». А пунктум – это «I like», в котором доминирует «I love».
Женщина мечты
Женщина моей мечты – это друг, с которым можно и поговорить, и поспорить, и не согласиться. Это должен быть умный человек, а умный для меня значит и красивый. В юности мне казалось, что красивые женщины в основном глупышки. Потом я понял – настоящая красота невозможна без ума, без порядочности, без культуры.
Домашние животные
У меня есть попугай, но я давно думаю завести собаку. Удерживает только одно: не хочу оставлять животных. Даже на время. Но я человек, который постоянно в движении: уезжаю, приезжаю. Где мне оставлять этого ребенка? Это меня с детства останавливает. Накануне дня рождения папа всегда меня спрашивал: «Что тебе подарить?» И как только я пытался открыть рот, он прерывал меня на полуслове: «Собаки не будет», – и я отвечал: «Тогда вообще ничего не надо». Поэтому я до сих пор не люблю свой день рождения. Детская травма, видимо.
Мечта
До того, как стать фотографом, я перебрал в голове много профессий, и не считаю, что отказался от мечты. Просто у меня появилась новая мечта, которой я отдался на всю жизнь. А сегодня мечтаю о выставке в Музее современного искусства в Нью-Йорке. И я буду выставляться. Я знаю. Просто всему свое время.