Yalnız sevdiyim qadını seksual adlandıra bilərəm
Bir zamanlar maşinist, pilot, gitaraçı, operator, arxeoloq olmaq arzusunda idi, amma nəticədə həyatını özünə ən yaxın olan sənətlə – fotoqrafiya ilə bağladı. Uzun müddət rəqəmsalı ciddi qəbul etmirdi, indi isə rəqəmsal fotoaparatın son modeli ilə fəxr edir. Qeyri-sabit, lakin inanılmaz dərəcədə həssas olan və sevməyi bacaran Sənan Ələsgərov kamera vasitəsilə ağacları, evləri, yolları, gözləri və insan əllərini dərk etməyə çalışır. Onun üçün sevgi bütün hisslərdən daha üstündür. Bəlkə də buna görə hesab edir ki, sevgini nikahla məhdudlaşdırmaq olmaz.
Günün başlanğıcı. Səhər. Ayna
Səhərlərim həmişə eyni başlayır. Sübh vaxtı, saat altıda oyanıram və qızımla birlikdə məktəbə gedirəm. Onunla söhbət etmək mənə böyük zövq verir. Yol boyu Ayna həyatında baş verən hər şeyi mənə danışır. Mən heç nə soruşmuram. Bir şey soruşmağa çalışan kimi dərhal susur. Bir sözlə, hər şeyi edirəm ki, onun günü yaxşı başlasın.
İçərişəhər
Qadının dodaqlarının nə rəngdə olduğunun mənim üçün əhəmiyyəti yoxdur: qırmızı və ya bənövşəyi. Mənim üçün bu dodaqların nə dediyi daha önəmlidir. Onların nə danışdığı, nə düşündüyü maraqlandırır. İçərişəhərlə də eyni şey baş verir. Axı o da öz həyatını yaşayan canlı orqanizmdir. Bura gəlirsən və əgər içəri girə bilirsənsə, o zaman onun dünyasına daxil olursan və əgər bu səndə alınırsa, orada səni çoxlu bilinməyən və maraqlı şeylər gözləyir. O cümlədən İçərişəhərin memarlığında da.
Qərarsızlıq
Əgər harasa gedirəmsə, bir həftədən sonra mütləq Bakıya qayıtmalıyam, çünki başqa yerdə yaşaya bilmirəm. Hərçənd, düzünü desəm, şəhərdən bir az bezmişəm. Bəzən uzaqlaşmaq, amma geri qayıtmaq imkanımın olmasını istəyirəm. Hər il eyni şey təkrarlanır: Şəkiyə "Gələrsən, Görərsən" qalasına gedirəm və hər dəfə orada yaşamaq, ölmək və s. istədiyimi, deyirəm. Amma hər şey boşuna. Bir-iki həftə keçir, vəssəlam – yenə Bakıya can atıram. Qərarsızlığım bundan ibarətdir.
Tənqid
Öz işlərimi sevirəm. Onlar mənim övladlarımdır. Yaxşı alınır, yoxsa pis – buna izləyici və ya başqa biri qərar verəcək. Bəlkə hekayə, bəlkə həyatım, bəlkə də qızım. Məsələ bunda deyil. Mən sadəcə bunu etmək istəyirəm və edirəm. Məsələn, əgər hansısa bir tənqidçi kimisə təkrar etdiyimi və ya maraqsız işlər yaratdığımı deyirsə, bu onun şəxsi işidir. Nə olursa, olsun, bu işi görməyə davam edəcəm.
Tələbələrim
1996-cı ildən bəri fotoqrafiya dərsləri verirəm. Neçə tələbəm olub? Sayı hesabı yoxdur. Əvvəllər onları seçirdim, amma sonra başa düşdüm ki, bu tamamilə səhvdir, çünki seçim edərkən proqnozlarda və gözləntilərdə səhv etmək olar. Bəzən insan həyatda tamamilə maraqsız, hətta haradasa mədəniyyətsiz ola bilər, amma inanılmaz işlər görə bilər. Rəssamlar arasında bənzər nümunələri bilirəm: zəka sıfır səviyyəsindədir, amma inanılmaz rəsmlər çəkir. Bu ona Allah tərəfindən verilib…
İlk fotoqrafiya
Bu əsgərlikdə olub. Şəkil çəkməyi belə bilmirdim. Sadəcə düyməyə basırdım... Anam ailə arxivi üçün foto çəkim deyə mənə fotoaparat almışdı. İndiki kimi xatırlayıram – bu, FED-3 foto kamerası idi. Ancaq mən ona heç toxunmamışdım belə. Və bir il xidmət etdikdən sonra dembel albomu üçün foto çəkdirmək istədikdə ailəmdən bu kameranı mənə göndərmələrini xahiş etdim. Həmin şəkil hələ də qalıb.
Analoq vs Rəqəmsal
Burada da mənim qərarsızlığım özünü biruzə verir. İndiyə qədər rəqəmsal xoşuma gəlmirdi, amma indi yeni rəqəmsal kamera almışam və bu kamera ilə məmnuniyyətlə şəkil çəkirəm. Mən həm plyonkalı, həm də rəqəmsal kamera ilə işləyirəm, son işlərim hətta Polaroidlə çəkilib. Rəqəmsal bizim işimizi rahatlaşdırıb. Axı yaradıcılıq işimdən savayı, peşəkar fəaliyyətim də var. Skanerim var, kompüterim var, rəqəmsal kameram var... Şəkli çəkirəm və onunla istədiyimi edirəm, çünki məhsulu başdan sona özüm istehsal etmək istəyirəm. Ancaq mənim üçün yaradıcı fotoqrafiyada hələ ki rəqəmsala yer yoxdur, mənə elə gəlir ki, bu, mənim işimi biraz dəyərsizləşdirir. Əgər analoq fotoqrafiyaya müqəddəs bir şey kimi yanaşıramsa, rəqəmsal ilə flirt edirəm.
Həvəskarlar
İndi hər kəsin çəkdiyi şey çox gözəldir. Hərçənd bilirəm ki, bugünkü fotoqrafların 90%-i bu qədər sadə olmasaydı, bu işlə məşğul olmazdılar. Ancaq bütün sadə münasibətlər, adətən, səthi olur. Buna görə boş, dərin olmayan işlərin faizi çox artıb. Odur ki, günah münasibətlərin sadəliyindədir.
Ad
Gürcüstanda sərgim keçirilirdi. Orada bir polis yanıma gəldi və dedi: "Əzizim, nə maraqlı portretdir!" – Təəccübləndim: "Hansı?" – Nə vaxtsa Nabranda çəkdiyim su ilə yayılmış qumun fotosunu göstərdi." – Mən heyrət içində soruşdum: "Portret haradadır?" – O, cavab verir: “Budur: bığ, ağız! Nə gözəl adamdır! Nə gözəl obrazdır!" İndi bu fotonu başqa cür görə bilmirəm – bu, qum üzərində bir insanın portretidir. O bunu gördü. Mən isə başqa şey aparırdım. İşimin adı «Life» idi. Bu o deməkdir ki, çoxmənalılıq olduğu zaman, heç bir təsvir və ya ad izləyicinin təxəyyülünü məhdudlaşdıra bilməz. İnsan gördüyü kimi dərk etmək istəyirsə, edəcək.
Jurnalistika
Mən jurnalistika fakültəsini bitirmişəm. Hətta bir müddət ixtisasım üzrə işləmək də nəsib olub. Yenidənqurma illərində bir il yarım "Azərinform"da çalışmışam.
Qadağa
Londonda küçədə çəkiliş aparmaq üçün heç kimdən icazə istəməyə ehtiyac yoxdur. Parisdə də eynilə. Burada isə, məsələn, bir gün bir kişi yanıma gəldi və dedi: "Tez ol plyonkanı çıxar, yoxsa səni öldürəcəm!" Polisə müraciət etdim və adam birdən yoxa çıxdı. Demək olar ki, qaçdı. Bu gülməli idi. Hər zaman dahi ustad fotoqraf Yozef Kudelkanın sözləri yadıma düşür: "Əvvəlcə çəkmək lazımdır, sonra icazə almaq". Burada heç bir dilemma qarşısında qalmırsan: məsələn, çaya düşən uşağı xilas etmək və ya foto çəkmək. Fotoqrafiyada hər an vacibdir, ən vacib anı qaçıra bilərsiniz.
Çətinliklər
İstər küçə, istər canlı reportaj çəkilişləri mənim üçün həmişə böyük problem olub, çünki bəzən başqasının həyatına müdaxilə etməli, daxil olmalı oluram, hətta bəzən izin almadan. Axı çoxları fotoqrafı əlavə baş ağrısı hesab edir. Əgər fotoların silinməsini tələb edərək narazıçılıq bildirirlərsə, mütləq silirəm. Heç vaxt qarşı çıxmıram.
Məşhurlar
Mənim üçün insanlar məşhur və qeyri-məşhurlara bölünmürlər. Fotosunu çəkmək istədiyim insanlar var. Bir dəfə Arif Məlikovun fotosunu çəkmək istəyirdim və belə bir imkanım da var idi. Yusif Səmədoğlu ilə çox yaxın dost idik və mən həmişə onun şəklini çəkmək istəyirdim, amma nədənsə hər dəfə təxirə salırdım. Və birdən Yusif müəllimin ölüm ayağında olduğu xəbərini aldım. Ona baş çəkmək istədim, amma o məni heç içəri keçməyə qoymadı: onu bu vəziyyətdə görməyimi istəmədi... Çox vaxt adi insanları – mənim üçün əziz olan insanları çəkirəm. Bəzən də əziz olanları çəkmirəm. Məsələn, Yusif müəllimi çəkə bilmədim…
"Nü"
Nü mənim üçün hər şeydən əvvəl bir formadır. Yəni mənim üçün bir mənzərənin fotosunu çəkməklə eyni şeydir. Mənə tamamilə hər hansı bir erotizmi və ya seksuallığı çəkmək maraqlı deyil. Soyuqqanlı olduğum üçün deyil, məndən əvvəl başqalarının bunu çox gözəl etdiyi üçün. Həyatımda yüz dəfə nü çəkmişəmsə, onların 99%-ni doğrayıb atmışam (baxmayaraq ki, neqativləri adətən heç vaxt məhv etmirəm). Çünki bu ya bayağılıqdır, ya porno, ya da sadəcə zövqsüzlükdür. Məndə alınmır…
Seksuallıq
Seksuallıq – sevgi ifadələrindən biridir. Mənim üçün qadın simasındakı seksuallıq anlayışı qəbuledilməzdir. Deyərəm ki, o gözəldir, maraqlıdır. Yalnız sevdiyim qadını seksual adlandıra bilərəm.
Sevgi
Sevgi - münasibətdir. Münasibətlərin gücüdür. Yəni heç bir münasibətiniz yoxdursa, onda sevgidən söhbət belə gedə bilməz. Onun isə bir çox ifadə tərzi var: bu dostluq, yeməyə sevgi, anaya sevgi, dosta sevgi, ən nəhayətində velosipedə sevgi ola bilər. Hər bir şey ola bilər! Yəni fotoqrafiyada olduğu kimi bir studium və punktum olmalıdır. Studium – bəyəndiyiniz, «I like» ilə əlaqəli hər bir şeydir. Punktum isə «I love»ın hakimlik etdiyi «I like»dır.
Arzuların qadını
Arzularımın qadını – söhbət edə biləcəyim, mübahisə edə biləcəyim, bəzən razılaşmadığım bir dostdur. Bu ağıllı bir insan olmalıdır. Mənim üçün ağıllı isə gözəl deməkdir. Gəncliyimdə mənə elə gəlirdi ki, gözəl qadınlar əsasən səfehdirlər. Sonra başa düşdüm ki, əsl gözəllik ağıl, ədəb, mədəniyyət olmadan mümkün deyil.
Ev heyvanları
Bir tutuquşum var, amma uzun müddətdir it almağı düşünürəm. Yalnız bir şey məni durdurur: heyvanları evdə tək qoymaq istəmirəm. Qısa müddətlik olsa belə. Ancaq mən daim hərəkətdə olan bir insanam: səfərlərə gedirəm, gəlirəm. Bu “balaca uşağı” harada buraxım? Bu mənim uşaqlıqdan qabağımı kəsir. Doğum günüm ərəfəsində atam həmişə soruşurdu: "Sənə nə alım?" Və ağzımı açan kimi, sözümü yarımçıq kəsirdi “İt olmaz.” "O zaman heç bir şey lazım deyil." – deyə cavab verirdim. Buna görə də bu vaxtacan ad günlərimi sevmirəm. Görünür uşaqlıq travmasıdır.
Arzu
Fotoqraf olmamışdan əvvəl bir çox peşə haqqında götür-qoy etmişəm və arzumdan imtina etdiyimi düşünmürəm. Sadəcə həyatımı ömürlük həsr etdiyim yeni bir arzum yaranıb. Bu gün isə Nyu-Yorkdakı Müasir İncəsənət Muzeyində bir sərgi keçirməyi arzulayıram. Və olacaq. Bilirəm. Sadəcə hər şeyin öz vaxtı var.

Once he dreamed of becoming an engineer, pilot, guitarist, cameraman, archaeologist, but in the end he connected his life with it, which he has no one closer to – with photography. For a long time he did not take digital seriously, and now he is proud of the latest model of a digital camera. Unstable, but incredibly sensitive and able to love, Sanan Aleskerov using a camera tries to comprehend the trees, houses, road, eyes and hands of a person. For him, love is more than a feeling. Perhaps that is why he believes that we should not overshadow it with marriage.
Start. Morning. Aina.
My morning always starts the same. I wake up at six and my daughter and I go to school. Communication with her gives me great pleasure. On the way, Aina tells me everything that happens in her life. I am not asking anything. As soon as I try to ask something, she immediately falls silent. In general, I do everything so that her day starts well.
Icherisheher
I don't care what woman's lips are: red or purple. I am more concerned with what these lips say. I wonder how she talks, what she thinks. With Icheri Sheher – the same thing. It is also a living organism, living its own life. You come to him and, if you know how to enter, you penetrate into his world and, if you succeed, there are so many unknown and interesting things waiting for you. Including the architecture of the Old Town.
Inconstancy
If I’m leaving somewhere, then in a week I must return to Baku because I can’t live anywhere else. Although, frankly, I am fed up with the city. Sometimes I want to move away, but be able to come back. The same story repeats itself every year: I leave for Sheki, the Galarsan Gorarsan fortress, and each time I say that I would like to live there, die, etc. But nothing of the kind. A week passes, two, three, and that's it – I am again drawn to Baku. This is my inconstancy.
Criticism
I love my work. They are my children. It turns out or not – the viewer or someone else will judge. Maybe the story, maybe my life, maybe my daughter. It is not the thing. I just want to do it and I do. If, say, some critic says that I am repeating someone or creating uninteresting things, this is his personal business. I will continue to do my work no matter what.
Students
Since 1996 I have been teaching photography. How many students did I have? Already do not count. I used to select them, but then I realized that this is not entirely correct, because when choosing, you can make mistakes in forecasts and expectations. It happens that a person may be completely not interesting in life, even somewhere uncivilized, and work fantastically. I know similar examples among artists: intelligence is at zero, but takes incredible pictures. From God it was given to him...
First photograph
It was in the army. I didn’t even know how to take pictures. Just clicked on the button... Mom then bought me a camera so I could take photos for our family archive. As I remember now, it was FED-3. But I didn’t even touch it. And after a year of service, she asked me to send this camera to shoot for the demobilization album. This image is still preserved.
Analog vs digital
And here is my inconstancy. Until now, I did not like digital, but now I have purchased a new digital camera and I am happy to take pictures of it. I shoot both on film and on digital, and recent work even on Polaroid. With digital came convenience. After all, besides my creative work, there is also a professional activity. I have a scanner, I have a computer, I have a digital camera. I shoot and do with the picture of what I want, but I want to produce the product myself – from start to finish. But for me there is no place for a figure in creative photography yet; it seems to me that it slightly depreciates my work. If the analogue of photography is treated as something holy, then the analog is a flirtation.
Lovers
What everyone is filming now is wonderful. Although I know that 90% of today's photographers would not do this if it were not so simple. But all simple relationships are usually superficial. Therefore, the percentage of empty, shallow work has grown very much. So, the fault is the simplicity of the relationship.
Calling
My exhibition was held in Georgia. There a policeman came up to me and said: “Dear, what an interesting portrait!” – I was surprised: “Which one?” – And he showed a photograph of the eroded sand, which I took once in Nabran. – I was at a loss: “Where is the portrait here?” – He replies: “Here: a mustache, a mouth!” What a man! What an image!” Now I do not see this photograph in another way – this is a portrait of a man in the sand. He saw it. And I carried another. My work was called “Life”. This means when there is ambiguity, no description or title can limit the viewer's imagination. If a person wants to perceive as he sees, he will perceive.
Journalism
I graduated from the faculty of journalism. And I even happened to work in my specialty for some time. During the years of rebuilding, I worked at Azerinform for a year and a half.
Ban
In London, there is no need to ask anyone for permission to shoot on the street. In Paris, the same thing. And here, for example, a man came up to me one day and said: “Come on, pull out the tape, or I'll kill you now!” I turned to the policeman, and the man suddenly disappeared. He escaped, one might say. That was funny. All the time I remember the words of the ingenious photographer Joseph Koudelka that first you need to shoot, then ask. Since there is no dilemma here: saving a child who fell into the river, for example, or taking pictures. Every moment is important in photography; you can miss the most important moment.
Hardships
The so-called live shooting, whether street or reporting, has always been a big problem for me, because sometimes I have to interfere in someone else's life, enter it, sometimes without even knocking. Indeed, many believe that a photographer is an extra headache. If I have a complaint demanding that the photos be deleted, I will definitely delete. I never resist.
Celebrities
For me, people are not divided into famous and unfamous. There are people whom I would like to photograph. Once I wanted to shoot Arif Melikov, and I had the opportunity. We were very close friends with Yusif Samedoglu, and I always really wanted to take his picture, but for some reason I put it off all the time. And suddenly they reported that Yusif muallim was at deathbed. I so wanted to visit him, but he didn’t even let me in: he didn’t want me to see him in such a state... For the most part I’m shooting ordinary people – people who are dear to me. And sometimes I don’t shoot those who are dear. Yusif muallim did not have time...
Nude
Nude for me is first of all a form. That is, it is the same for me as photographing a landscape. I'm completely not interested in shooting any eroticism or sexuality. Not because I am a cold person, but because others did it too well before me. If in my life I shot a nude a hundred times, then 99% of the negatives of these photos were simply cut into small pieces and thrown away (although I usually never destroy the negative). Because either it's vulgarity, or it's porn, or it's just bad taste. I can not do it…
Sexuality
Sexuality is one of the manifestations of love. For me, the concept of sexuality in the definition of a woman is unacceptable. I will say that she is beautiful, interesting. I can call sexual only my beloved woman.
Love
Love is a relationship. The power of relationships. That is, if you have no relationship, then there can be no talk of love. And she has many manifestations: it can be friendship, love of food, love of a woman, love of mother, love of her friend, love of a bicycle, in the end. Yes to anything! That is, as in photography, there must be a studio and a punctum. Studium is everything that you like, everything that relates to “I like”. And the punctum is “I like”, in which “I love” dominates.
Dream woman
The woman of my dreams is a friend with whom you can talk, and argue, and disagree. It must be a smart person, and smart for me means beautiful. In my youth it seemed to me that beautiful women were mostly silly women. Then I realized that true beauty is impossible without the mind, without decency, without culture.
Pets
I have a parrot, but I’ve been thinking of getting a dog for a long time. There is only one thing witholding me: I do not want to leave animals. Even for a while. But I am a person who is constantly on the move: leaving, coming. Where can I leave this child? This has stopped me since childhood. On the eve of my birthday, dad always asked me: “What should I give you?” And as soon as I tried to open my mouth, he interrupted me in a word: “There will be no dogs”, and I answered: “Then nothing is needed.” Therefore, I still do not like my birthday. Childhood injury, apparently.
Dream
Before becoming a photographer, I went through a lot of professions in my head, and I do not think that I abandoned my dream. It’s just that I had a new dream, to which I devoted myself for life. And today I dream of an exhibition at the Museum of Modern Art in New York. And I will be exhibiting. I know. Just everything has its time.