SİMVOLLAR VƏ ƏFSANƏLƏR DAİRƏSİ
Dünyada yəqin ki, ən populyar olan səmavi qardaşlığın simvolikası olan Günəşin illik yolundan keçən bürclər, ulduzlar haqqında çox yazılıb, pozulub! Amma gəlin araşdırmağa çalışaq: əslində bu işarələrin nə məna kəsb etdiyi, bu ulduz heyvanlar aləminin arxasında hansı astroloji və astronomik icadlar, miflər və əfsanələr dayanıb?
Qoç: inad və cəsarət
Köhnəlmiş "qoç" sözü "böyük qoç", yəni "ovis aries" ("ev qoyunu") erkək növü deməkdir. Daha dəqiq desək, bürc yunan mifologiyasından dikbuynuz uçan qoçun şərəfinə adlandırılıb, bu bürcün qızıl dərisi ad qazanıb, əyilmiş buynuzlarını isə bu simvolun işarəsində asanlıqla görmək mümkündür. Lakin bununla bağlı bir sıra başqa sirlər də var. Bu bürcdə bəziləri qalibiyyətin simvolu kimi şərh olunan victoria sözündən alınmış latın V hərfini, digərləri – partlayış və ya fontanı görür, bu da bu bürc altında doğulan insanların fırtınalı, inadcıl xarakterinə tam uyğundur. Qoç ilk bürc işarəsi olduğuna görə bəzi astroloqlar onun simvolunda Günəşin doğuşunu bildirirlər. Bəziləri isə istehza ilə Qoçların öz simvolunu demək olar ki, üzlərində daşıdığını iddia edirlər – onlar üçün qalın qaşlar sanki adi haldır.
Buğa: güclü ruh
Buğa işarəsinin simvolu çox tanınır: bu işarə buynuzlu öküz başına bənzəyir. Bununla yanaşı, astroloqlar bu bürcdə yalnız bu əlaməti görmürlər. Bəziləri hesab edir ki, bu işarədəki dairə insan ruhunu, buynuz qövsü isə qəlbi simvolizə edir; digərləri bu işarədə insan boğazının sxematik təsviri olduğunu bildirirlər. Qeyd edək ki, tibbi astrologiyada bu işarə boyun və boğazı bildirir. Bu bürcün mifoloji kökləri qədim dövrlərə – məhsuldarlığın ibtidai mədəniyyətinə və tarixdən əvvəlki miflərə, aralarında ən məşhur olan Avropanın Finikiya şahzadəsinin Zevs tərəfindən qaçırılması mifinə aparıb çıxarır. Məlum olduğu kimi, bu sevgi dolu qədim panteonun sədri gözəlləri – ilahələri, kraliçaları, sadə qadınları tovlamaq üçün müxtəlif simalara girməyi bacarırdı. Onlardan biri Finikiya şahzadəsini Krit adasına aparan ağ öküz olub.
Əkizlər: qardaşlıq əlaqələri
Bu işarənin simvolu rum "iki" II rəqəmini xatırladır və sonsuz dostluqla birləşmiş bir cüt qardaşı ifadə edir. Fərqli xalqlar arasında bu fərqli adlar daşıyıb, lakin həmişə ayrılmış və birləşməyə çalışan iki qardaş mənasını verib. İşarənin yuxarı və aşağı hissəsindəki qövslər – uzanan əllərdir, Əkizlər bürcü işarəsi isə  tibbi astrologiyaya görə, yuxarı əzaları "idarə edir". Bu işarə Dioskurlar – Ledanın oğulları Kastor və Polluks (əkiz olsalar da fərqli atalardan, – mifdə nələr olmur ki!) haqqında əfsanə ilə əlaqələndirilir. Ledanın fani yoldaşı şah Tindareydən olan oğlu Kastor döyüşdə həlak olub,  Zevsin öz oğlu Polluks qardaşının ölümünü görməmək üçün atasından onu ölümsüzlükdən məhrum etməsini istəyir. O zaman Zevs onlara növbə ilə gah ölülər səltənətində, gah da Olimpdə yaşamağa icazə verir. Ayrı düşən qardaşların əfsanəsi astronomik faktla da əsaslandırılır: Əkizlər bürcünün ən parlaq iki ulduzundan biri Kastor – səhər, digəri isə Polluks axşam görünür.
Xərçəng: İn və Yan
Xərçəng simvolu "in və yan" işarəsinə, yəni kişi və qadın başlanğıclarının birləşməsinə çox oxşayır. Bir də bu iki "vergül" işarəsi altı və doqquz rəqəminə bənzəyir. Bu da kişi və qadın başlanğıclarını bildirir: 6 – Veneranın, 9 isə – Marsın rəqəmidir. Bu işarə əbəs yerə analıq rəmzini təmsil etmir. Yeri gəlmişkən, bəzi tədqiqatçılar Bakının Qız Qalası abidəsinin bu planetlərə həsr olunmuş qoşa məbədin bir hissəsi olduğunu bildirirlər. Planlaşma baxımından bu qala doqquz rəqəminə bənzəyir, Xəzərin o biri tərəfində isə tədqiqatçıların dediyinə görə nə vaxtsa onun tərsi olan, təəssüf ki, qorunub saxlanılmayan, lakin plan baxımından altıya bənzəyən digər məbəd mövcud imiş. Xərçəng bürcünün simvolu həm də, bu bürcün adını izah edən əfsanələrə istinad edən caynaqlara bənzəyir. Qədim münəccimlər bunu xərçəngin quyruğu ilə irəlilədiyi kimi, Günəşin də bu bürcə daxil olan kimi "geri çəkilməyə" başladığı ilə əlaqələndirirdilər: günlər azalmağa başlayır. Xərçəng Heraklın ikinci qəhrəmanlığı əfsanəsində – doqquz başlı Lerney hidrasının öldürülməsində yer alıb: tanrıça Hera bu qəhrəmana nifrət edirdi və onun üzərinə nəhəng Xərçəng göndərmişdi və daha sonra isə onun göylərə qaldırır.
Şir: heyvanların şahı
Qədim Assuriyada onu Böyük Alov adlandırırdılar. Şir bu bürcün simvolu olaraq ilk dəfə qədim misirlilər arasında yaranıb və əbəs yerə deyil: yay quraqlığı zamanı bütün Nil daşqınına çoxlu aslan sürüləri yığılmışdı. Yunanlar hesab edirdilər ki, bürcdəki Şiri – dərisinin oxlar, qılınc və nizə üçün keçilməz olduğundan Heraklın çılpaq əlləri ilə boğmaq məcburiyyətində qaldığı Nemey şiridir. Qəhrəman o vaxtan bəri öldürdüyü şirin dərisini üzüb və plaş əvəzinə çiyninə taxıb. Şir bürcünün simvolu çox müxtəlifdir. Bu simvolda həm bu heyvanın sxematik təsvirini (baxmayaraq ki, mümkün qədər qısa – yal və quyruq), həm yunan əlifbasından "lambda" hərfini və hətta yeni bir həyatın doğulmasının simvolu olaraq... spermatozoidi görürlər, ünki Şir atalıqla əlaqələndirilir.
Qız: əlində sünbül
Qız bürcünün simvolu (Latın dilində Virgo) – bütün Bürc dairəsində ən mürəkkəb və sirli simvoldur. Xristian dünyasının münəccimləri bu simvolda həzrəti Məryəm – MV, yəni Maria Virgo monoqramını şərh edirlər. Xristianlıqdan əvvəlki dövrlərdə bu bürc gah Zevsin anası Reyaya, gah məhsuldarlıq ilahəsi Demetraya, gah ədalət ilahəsi Astreyaya, gah da Femidaya həsr olunurdu. Femidanın adı ilə bu bürcü ona görə adlandırırdılar ki, bu ədalət ilahəsi əlində tərəzi saxlayır. Ancaq ən çox yayılmış versiya, Qız – yunan sülh ilahəsi Eyrena və ya İrinanın olduğu versiyadır. Simvolun başqa bir xüsusiyyəti Qızın əlində sünbüllər topasını tutmasdır. Bu bürcün ən parlaq ulduzu “sünbül” mənasını verən Spikadır.
Tərəzi: ədalət atributu
Tərəzi bürcünün simvolu vizual olaraq təsvirə tam uyğundur: bu işarə iki piyaləsi olan qədim bir tərəzini xatırladır. Qədim dövrlərdə hesab olunurdu ki, bu tərəzi üzərində ədalət ilahəsi Femida insanların günahlarını və təqsirlərini çəkirmiş. Bu bürcü müstəqil bürc kimi ilk olaraq qədim romalılar müəyyən ediblər. Onlar əvvəlcə bürcün təsvirində tərəzi olduğunu qəbul etməyiblər: bu həm səcdəgah, həm lampa kimi də şərh ediblər. Qədim yunanlar isə bu bürcdə Əqrəbin və onun caynağının davamını görərək bu bürcün müstəqilliyindən ümumiyyətlə imtina ediblər. Düzü, etiraf edək ki, təxəyyülümüzü cəmləşdirsək, Tərəzi simvolu həqiqətən caynağa bənzəyir. Maraqlı bir nüans: bəzən Tərəzi işarəsi gün batımının təsviri kimi şərh olunur.
Əqrəb: ox yoxsa iynə?
Bu bürc digər, bürc olmayan Orion ilə sıx əlaqəlidir. Əfsanəvi ovçu Orion fırtınalı bir həyat yaşayırmış, buna görə öldürülüb... amma nə ilə və niyə – bu barədə bir çox versiya var. Bu versiyalardan biri də, ehtirasa tutulan Orion yeddi Pleyada bacılarının arxasınca düşür və bu zaman tanrılar onun üzərinə nəhəng bir Əqrəb göndərir, o da Orionun ayağından sancır (ulduz xəritələrində Orion ayaqları ona müraciət edərkən təsviri verilib). Başqa bir versiya, ov ilahəsi bakirə Artemis ilə əlaqədardır: guya Orion ona da göz salıb, ancaq onun oxundan ölüb. Beləliklə, “quyruğu” olan simvolunda ya əqrəb iynəsi, ya da Artemisin oxu təsvir olunub, lakin hər halda öldürücü bir şeydir. Latın “m” hərfini xatırladan işarənin qalan hissəsi isə antik dövrün bir çox astroloqlarının fikrinə görə Əqrəbin sancmaq üçün xəlvətcə yaxınlaşdığı Orionun ayaqlarından başqa bir şey deyil.
Oxatan: ən müdrik kentavr
Oxatan simvolu özü-özlüyündə çox sadə simvoldur: yayın içinə taxılmış və atılmağa hazır olan oxdur. Bəs bu kimin oxudur? Şumerlər bu bürcdə öz dastanlarının qəhrəmanı, yeraltı dünyanın döyüşçüsü Pabilsaqı görürdülər. Qədim Yunan mifologiyasında onun hekayəsi ən müdrik kentavr Hiron ilə əlaqələndirilir. Məhz o, arqonavtlar üçün ilk göy qlobusunu düzəldib və orada özü üçün yer ayırdığı güman edilir. Lakin, bir versiyaya görə zalım və hiyləgər kentavr Krotos bu yeri ondan əvvəl tutur və Hiron Sentavra (Latınca belə səslənir) bürcündə məskunlaşmaq məcburiyyətində qalır. Başqa bir versiyaya görə, bürcdəki yer təsadüfən Heraklın zəhərlənmiş oxundan yaralanan və zəhərdən əziyyət çəkərək bu dünyanı tərk etməyi üstün tutan əsl sahibinə - Hirona qalır. Görünür, bu ox elə işarənin simvolu oldu.
Oğlaq: panikaya ehtiyac yoxdur!
Şir bürcündə olduğu kimi, Oğlaq simvolunda da bir çoxları bu işarənin adını daşıyan məxluqun təsvirini görürlər. Düzdür, bu işarə daha dolaşıqdır, çünki bu məxluq daha da qəribədir. Qədim əfsanəyə görə meşələrin tanrısı, keçiayaqlı Pan bir dəfə çayın sahilində tütək çalırmış və bu vaxt Zevslə yüz əjdaha başı və ayağı yerinə ilanlar olan yırtıcı Tifon döyüşmək qərarı alırlar. Nəhəng Tifon çox qorxunc idi. Onu görən Pan dəhşətli bir fəryad edərək qorxudan çaya atılır: o, balığa çevrilməyi bacarırdı və qaçacağına ümid edirdi. Ancaq nədənsə yazıq arada qalır və bədəninin yuxarı hissəsi keçi şəklində qalır, aşağı hissəsi isə balıq quyruğuna çevrilir. Ancaq Panın çığırtısı Tifonun diqqətini bir az yayındırır, bu da Zevsə düşməni yandırmaq üçün ildırım silahını götürməyə imkan verir. Bunun üçün minnətdarlıq olaraq Zevs şəklini dəyişmiş Panı göylərə ucaldır.
Dolça: külək və dalğalar
Dolça bürcünün iki dalğalı xətt simvolunun Qədim Misirdə düşünüldüyü hesab olunur. Günəşin bu bürcdə qonaq olduğu bir vaxtda çayların aşması bir çox sivilizasiyalara tanış idi, lakin Dolça simvolunda böyük Nil çayının iki – Ağ və Mavi qolunu əbədiləşdirən məhz misirlilər olub. Demək olar ki, qədim dünyanın bütün xalqları: şumerlər, romalılar, ərəblər və digərlərində bu bürc mənası “su tökən” olaraq təxminən eyni adlanıb. Düzdür, konkret personaj fərqli olub – həyat yoldaşı Pirra ilə dəhşətli daşqından hilas olmuş Nuhun analoqu olan Devkaliondan tutmuş Zevsin istəyi ilə tanrıların saqisi olması üçün Olimpə yüksələn yaraşıqlı gənc Hanimedə qədər – burada artıq su yox, daha sərt bir şey axır. Ancaq bürcün mahiyyəti bununla dəyişmir. Dolça bürcünün su deyil, hava ünsürünə aid olması maraqlıdır. Bu ünsür simvolda çayları təsvir edən dalğalı xətlər şəklində əks olunur: külək olmasa, dalğalar necə yaranar?
Balıqlar: ikisi birində
Bu bürcün simvolunda sxematik olaraq “göbəkbağı” ilə birləşmiş iki balıq təsvir olunub. Bu təsvir insan qəlbində dünyavi və ilahi qarşıdurma və əlaqə kimi şərh olunur. Şumerlərdə bu bürc “quyruq” mənasını verir və görünür ki, əbəs yerə deyil: axı Balıqlar Bürc dairəsini tamamlayır və bununla da təqvim ili başa çatır. Bu bürcün yaranması ilə bağlı əfsanələr bir çox qədim sivilizasiyalarda bənzərdir, çünki Günəşin Balıq bürcünə daxil olması balıq ovu mövsümünün başlanmasına start verir. Bir çox miflərdə söhbət qorxudan suya atlayıb balığa dönüşən kişi və qadından gedir. Yunanların bu haqda iki mifi var. Biri, Panın da gözünü qorxudan Tifondan hürkən sevgi ilahəsi Afrodita və onun oğlu Erot haqqındadır. Digəri iki sevən cütlükdən bəhs edir: nereida (dəniz pərisi) Qalateya və Panın oğlu Akid Qalateyaya ehtirasla alışan qəzəbli siklop Polifemdən qaçaraq suya atılıblar.
İlan: yüksəkliyə can atma
Bürclər dairəsində on üçüncü, gizli bürc də var – bu İlan bürcüdür. Onun dövriyyəsi təxminən noyabrın sonundan dekabrın ortalarına qədər davam edir. Bu bürclə bağlı Apollonun ölüləri diriltməyi bacaran (digər versiyaya görə sadəcə öldürülmüş Orionu diriltməyə çalışan) ilahi həkim Asklepiy (romalılarda Eskulap) haqqında qədim əfsanə var. Zevs onun hörmətsizliyinə qəzəblənir və onu ildırımla məğlub edir, lakin sonra rəhm edib Asklepiyi göylərə qaldırır, kentavr Hiron isə ona öz ölümsüzlüyünü verir. Həkimliyin simvolu olan Asklepiyin əlindəki ilan bu bürcün simvolunda təsvir olunub. Mayya kahinləri bu bürcün işarəsində yarasanın təsvir olunduğunu şərh edirlər, iran mifologiyasında isə “Avesta”da təsvir olunan üç başlı ilan şahı Dahhak bu bürclə əlaqəlidir. İlan bürcü günlərində insan alışdığı problemlər dairəsindən çıxıb yuxarıya doğru yönələn bu dairəni spiral şəklinə salaraq yüksəkliyə qalxa biləcəyinə inanılır.

Круг символов и легенд
Уж сколько написано про знаки зодиака, созвездия, по которым проходит годичный путь Солнца, – символика всей этой небесной братии, пожалуй, самая популярная в мире! Но попробуем разобраться: что на самом деле обозначают отображенные значки, какие астрологические и астрономические открытия, мифы и легенды стоят за этим звездным зверинцем?
Овен: упорство и отвага
Устаревшее слово «овен» означает «взрослый баран», то есть самец вида ovis aries («овца домашняя»). Если быть точнее, то созвездие было названо в честь круторогого летающего барашка из греческой мифологии, чья шкура стала знаменитым золотым руном, а изогнутые рожки легко заметить в символе этого знака. Однако имеется и целый ряд других догадок на сей счет. В этом знаке одни видят латинскую букву V, расшифровывая ее как символ победы – от слова victoria, другие − взрыв либо фонтан, что вполне соответствует бурному, настойчивому характеру людей, рожденных под этим знаком. Поскольку Овен – первый из зодиакальных знаков, некоторые астрологи в его символе усматривают восход Солнца. А иные иронично утверждают, что Овны носят свой символ буквально на лице – для них якобы не редкость сросшиеся брови.
Телец: крепкий дух
Символ знака Тельца очень узнаваем: он похож на бычью голову с рогами. Между тем астрологи видят в нем не только это. Одни считают, что круг здесь символизирует человеческий дух, а дуга рогов – душу; другие видят в этом знаке схематическое изображение человеческой гортани. Отметим, что в медицинской астрологии этот знак ведает шеей и глоткой. Мифологические корни этого созвездия уходят в глубокую древность − к первобытным культам плодородия и доисторическим мифам, самый известный из которых − миф о похищении Зевсом финикийской царевны Европы. Как известно, этот любвеобильный председатель античного пантеона, чтобы соблазнять красавиц – богинь, цариц, простых женщин, – умел принимать самые разные обличья. Одним из них и стал белоснежный бык, унесший финикийскую царевну на остров Крит.
Близнецы: братские узы
Символ этого знака напоминает римскую «двойку» II и изображает пару братьев, объединенных бесконечной дружбой. У разных народов они носили разные имена, но всегда это были два брата, разлученные и стремившиеся соединиться. Дуги вверху и внизу значка – тянущиеся руки, сам же знак Близнецов, согласно медицинской астрологии, «заведует» именно верхними конечностями. Этот знак связывают с легендой о Диоскурах – Касторе и Поллуксе, сыновьях Леды (от разных отцов, хоть и близнецы, – в мифах бывает и не такое!). Когда Кастор, рожденный от смертного – мужа Леды, царя Тиндарея – погиб в бою, Поллукс, сын самого Зевса, просил отца лишить его бессмертия, не желая пережить брата. И тогда Зевс разрешил им жить поочередно то в царстве мертвых, то на Олимпе. В основу легенды о разлученных братьях мог лечь и астрономический факт: одна из двух самых ярких звезд созвездия Близнецов – Кастор – видна утром, а другая, Поллукс, вечером.
Рак: Инь и Янь
Символ Рака очень похож на китайский «инь-янь», то есть соединение мужского и женского начал. Еще эти две «запятые» похожи на шестерку и девятку. И это тоже о мужском и женском начале: 6 – число Венеры, а 9 – число Марса. Неспроста этот знак ведает материнством. Кстати, некоторые исследователи утверждают, что бакинская Девичья башня была частью пары храмов, посвященной этим планетам. Она в плане напоминает девятку, а по другую сторону Каспия, как думают они, когда-то был парный к нему храм, к сожалению, не сохранившийся, но напоминавший в плане шестерку. А еще символ знака Рака похож на клешни, что подводит нас к легендам, объясняющим название этого созвездия. Древние астрологи увязывали его с тем, что, как рак движется хвостом вперед, так и Солнце, войдя в этот знак, начинает «пятиться назад»: дни идут на убыль. Фигурирует Рак и в легенде о втором подвиге Геракла – убийстве девятиголовой Лернейской гидры: богиня Гера терпеть не могла этого героя и подослала к нему гигантского Рака, которого потом вознесла на небо.
Лев: царственный зверь
В Древней Ассирии его называли Великий огонь. Лев как символ этого созвездия впервые появился у древних египтян, и неспроста: в летнюю засуху к разливающемуся Нилу собирались целые стаи львов. Греки же считали, что звездный Лев – это тот самый Немейский лев, которого Гераклу пришлось задушить голыми руками из-за того, что шкура его была непробиваема для стрел, меча и копья. Эту шкуру герой с него снял и с тех пор носил на плечах вместо плаща. Символ знака Льва очень многозначен. В нем видят и схематическое изображение этого животного (правда, максимально лаконичное − грива да хвост), и греческую букву «лямбда», и и даже... сперматозоид как символ зарождения новой жизни, поскольку Лев связан с отцовством.
Дева: держащая колосья
Символ знака Девы (на латыни Virgo) – один из самых сложных и загадочных во всем зодиакальном круге. Астрологи христианского мира усматривали в нем монограмму богоматери – MV, то есть Maria Virgo, Мария Дева. В дохристианские же времена это созвездие посвящали то матери Зевса – богине Рее, то богине плодородия Деметре, то богине справедливости Астрее, то Фемиде: ее именем называли это созвездие потому, что в руке эта богиня правосудия держит весы. Но наиболее распространена версия, что Дева – это греческая богиня мира Эйрена, или Ирина. Отсюда еще одна особенность символа – сноп колосьев в руках у Девы. А ярчайшая звезда этого созвездия называется Спика, что означает «колос».
Весы: атрибут правосудия
Символ Весов визуально полностью соответствует обозначаемому: он очень напоминает старинные весы с двумя чашами. В античности считалось, что на этих самых весах богиня правосудия Фемида взвешивала людские грехи и проступки. Первыми выделили это созвездие в самостоятельное древние римляне. Они не сразу признали в его очертаниях весы: оно успело побывать и Алтарем, и Лампой... А древние греки поначалу вообще отказывали этому созвездию в самостоятельности, видя в нем всего лишь продолжение соседнего созвездия, Скорпиона, – его клешни. Что ж, надо признать, если включить воображение, то символ Весов действительно напоминает клешни. Любопытный нюанс: иногда значок Весов трактуют как изображение заката Солнца.
Скорпион: стрелы или жало?
Это созвездие тесно связано с другим, не зодиакальным – Орионом. Легендарный охотник Орион вел бурную личную жизнь, из-за чего, собственно, и погиб, пронзенный... а вот чем именно и почему – о том версий много. По одной из них, охваченный страстью Орион погнался за сестрами Плеядами, причем сразу за всеми семью, и тогда боги натравили на него гигантского Скорпиона, который и ужалил его в ногу (на звездных картах Ориона рисовали обращенным к нему ногами). Другая версия связана с богиней охоты, девственной Артемидой: к ней Орион якобы тоже подкатывал, но погиб от ее стрелы. Таким образом, «хвост» символа со стрелкой изображает не то жало Скорпиона, не то стрелу Артемиды, но в любом случае – нечто смертоносное. Остальная же часть значка, напоминающая латинскую букву m, представлялась многим астрологам античности не чем иным, как ногами Ориона, к которым подбирается Скорпион, чтобы ужалить.
Стрелец: мудрейший из кентавров
Символ Стрельца сам по себе очень прост: это стрела, вложенная в лук и готовая слететь с тетивы. Но вот чья это стрела? Шумеры видели в этом созвездии героя своего эпоса, воина подземного мира Пабильсага. В древнегреческой же мифологии его история связывается с Хироном, мудрейшим из кентавров. Это он сделал для аргонавтов первый небесный глобус и, как считается, зарезервировал на нем местечко и для себя. Но, по одной из версий, злой и хитрый кентавр Кротос сумел занять это место раньше, так что Хирону пришлось разместиться в другом созвездии – Центавра (так оно зовется на латинский манер). По другой версии, место в зодиаке досталосьтаки законному хозяину – Хирону после того, как он случайно поранился отравленной стрелой Геракла и, мучаясь от яда, предпочел сам оставить этот мир. Видимо, эта стрела и стала символом знака.
Козерог: не надо паники!
Как и в случае со Львом, в символе Козерога многие усматривают изображение того существа, чье имя носит этот знак. Правда, тут значок позаковыристее, ну так ведь и существо гораздо более причудливое. Согласно античной легенде, бог лесов, козлоногий Пан однажды играл на свирели на берегу реки, и как раз в это время Зевсу и Тифону, чудовищу с сотней драконьих голов и змеями вместо ног, вздумалось устроить там свой поединок. Великан Тифон был очень страшен. Увидев его, Пан издал жуткий вопль и со страху кинулся в реку: он умел превращаться в рыбу и надеялся улизнуть. Но по какой-то причине бедняга застрял в промежуточном состоянии – верхняя половина его тела осталась козлоподобной, хотя нижняя успела превратиться в рыбий хвост. Однако его крик ненадолго отвлек Тифона, что дало Зевсу возможность выхватить свое грозное оружие – молнии, чтобы испепелить противника. В благодарность за это Зевс и вознес видоизмененного Пана на небо.
Водолей: ветер и волны
Считается, что символ знака Водолея – две волнистые линии – придумали в Древнем Египте. Разлив рек в то время, когда Солнце гостит в этом созвездии, был привычен для многих цивилизаций, но именно египтяне увековечили в символе Водолея два полноводных притока своей великой реки – Белый и Голубой Нил. Практически у всех народов древнего мира: шумеров, римлян, арабов и т.д. – созвездие называлось примерно одинаково, что-то вроде «льющий воду». Правда, конкретный персонаж при этом был разный – от Девкалиона, древнегреческого аналога библейского Ноя, спасшегося со своей женой Пиррой от страшного потопа, до прекрасного юноши Ганимеда, по воле Зевса вознесенного на Олимп, чтобы стать виночерпием богов, − вот тут уже льется не вода, а кое-что покрепче. Впрочем, суть знака от этого не меняется. Интересно, что знак Водолея относят не к водной, а к воздушной стихии. Эта стихия нашла отражение в символе в виде волнистых линий, изображающих реки: откуда взяться волнам, если нет ветра?
Рыбы: два в одном
Символ этого знака схематически изображает двух рыб, соединенных некоей «пуповиной». Это толкуется как противостояние и взаимосвязь земного и божественного в человеческой душе. У шумеров этот знак обозначал слово «хвосты» и, видимо, неспроста: ведь Рыбы завершают зодиакальный круг, а с ним и календарный год. Легенды о происхождении этого созвездия у многих древних цивилизаций схожи, так как вступление Солнца в знак Рыб давало старт сезону рыбной ловли. Во многих мифах речь идет о мужчине и женщине, в страхе бросившихся в воду и превратившихся в рыб. У греков было целых два таких мифа. Один – о богине любви Афродите и ее сыне Эроте, испугавшихся Тифона, того самого, который напугал Пана. Другой повествует о паре влюбленных: нереида (морская нимфа) Галатея и сын Пана Акид бросились в воду, спасаясь от неистового циклопа Полифема, воспылавшего страстью к Галатее.
Змееносец: стремление ввысь
В зодиакальном круге есть и тринадцатый, скрытый знак – это Змееносец. Его действие длится примерно с конца ноября до середины декабря. С ним связана античная легенда о божественном врачевателе Асклепии (у римлян Эскулап), сыне Аполлона, умевшем оживлять мертвых (по другой версии – только пытавшемся оживить убитого Ориона). Зевс разгневался на такую дерзость и сразил его молнией, но потом смилостивился и вознес Асклепия на небо, а кентавр Хирон отдал ему свое бессмертие. Змея в руках Асклепия – символ врачевания – отражена в символе этого созвездия, изображающем человека со змеей в руках. Жрецы майя видели в этом созвездии летучую мышь, а в иранской мифологии с ним связан описанный в «Авесте» трехголовый змеиный царь Даххак. Считается, что в дни Змееносца человек может вырваться из замкнутого круга привычных проблем и пойти на взлет, преобразив этот круг в спираль, устремленную ввысь.