O, Kral İncəsənət kollecinin magistri, performans ustası və video-rəssam, avar şairi Rəsul Həmzətovun nəvəsidir. Onun “alter eqosu” – “Dağıstandan olan rəfiqəsi”, Maxaçevanın əvəzinə mükafatlar qazanan, bəzən “qırmızı xətlərə” həddindən çox yaxınlaşaraq oturuşmuş qafqaz mentallığını qəhrəmancasına “dişinə vuran”, özü adlandırdığı kimi, super-Tausu var. Onun əsərləri dünyanın iri rəssamlıq mərkəzlərinin – Britaniyanın “Tate Modern”, Niderlandın “Muhka”, Fransanın “Centre Pompidou” və “Kadist Art Foundation” – kolleksiyalarında yer alır. Biz Tausla müasir incəsənətin necə və harada yaranması, nəyin üzərində təşəkkül tapması və istedaddan nəyin daha vacib olması barədə söhbətləşdik.
Taus Maxaçevanın yaradıcılıq yolu nədən başladı? Həyatda əsas ehtiras kimi rəsm yaradıcılığının və müasir incəsənətin seçimi necə baş verdi?
Paradoksaldır, lakin əvvəlcə mən “dünya iqtisadiyyatı” ixtisası üzrə universiteti bitirdim. Məsələ burasındadır ki, anam sənətşünasdır və gözəl anlayır ki, incəsənətlə məşğul olaraq pul qazanmaq olduqca çətindir. O istəyirdi ki, neft şirkətində menecer olum. Amma alınmadı, bu, mənlik deyildi. Universiteti bitirdikdən sonra özüm Londonda incəsənət üzrə hazırlıq kurslarına qəbul oldum və anamdan xahiş etdim ki, məni, belə demək mümkündürsə, böyük həyata buraxsın. Əlbəttə ki, o, qorxdu, amma bu addımı atmağa özündə güc tapdı. Təhsilə fotoqrafiyadan başladım, amma çox tez anladım ki, bu kifayət deyil və müasir incəsənəti öyrənməyə davam etdim. Bitirdikdən sonra bir il fotoredaktor kimi çalışdım, sonra isə incəsənətdə öz yolumu tapdım. Mənim nümunəm – özünü reallaşdırmağın nümunəsidir. İncəsənətdə “doqquzdan beşə qədər” dəqiq qrafik yoxdur, sən öz işini özün qurursan. İndi az-çox nizamlanıb, iki gözəl köməkçimin çalışdığı öz emalatxanam var. Amma bu, əlbəttə ki, birdən olmadı.
Rusiya, Britaniya, Almaniya, Türkiyə və s. ölkələrdə keçirilən beynəlxalq və regional festival və müsabiqələrdə qalib gələrək dünyanın müxtəlif bölgələrində nisbətən qısa zaman çərçivəsində məşhurlaşmağı necə bacardınız?
Deməzdim ki, tez-tez qalib gəlmişəm, sadəcə yaxşı sərgilərdə iştirak etmişəm. Və çox çalışırdım. Anadangəlmə istedada malik olmağıma əmin deyiləm: mənə elə gəlir ki, hər şey inada və işə bağlıdır, müvəffəqiyyət də onların müqabilində qazanılır. Və əgər rəssamın deməyə sözü yoxdursa, yaxşısı budur ki, heç çalışmasın da. Bu çox çətin yoldur. Burada məsələ gəlirdə, məşhurluqda deyil, məsələ burasındadır ki, yaratmaq istəyirsən. Mətn və ya plakatlar vasitəsi ilə deyil, obrazlarla danışasan. Nə vaxtsa bundan təngə gəlsəm, nə isə başqa işlə məşğul olacağam – məsələn, Spa-salon açacağam ki, insanlar istirahət və gözəllikdən zövq alsınlar.
“Şarivari” instalyasiyanızda əks olunan mövzu Sizi nə ilə maraqlandırdı? Və Sizin üçün sirk nə deməkdir: incəsənət, əyləncə, uşaqlıq haqqında xatirə və ya nə isə başqa bir şey?
Uşaqlıqda sirki çox sevirdim, hətta kloun olmaq arzusundaydım. Digər mədəni sahələrdən fərqli olaraq, sovet dövründə sirkdə zarafat etmək olardı, orada özünəməxsus özünü ifadə etmək azadlığı var idi. Mən isə ciddi məsələlər qabardılan və ya ciddi təlaş və qorxudan söz açılan əsərləri çox sevirəm. Biz turbulent dövrdə yaşayırıq. Müəyyən mənada insan hər zaman bir ballıq və ya iki ballıq zəlzələ vəziyyətindədir. Bir çox oriyentirlər qeybə çəkildi, yeniləri isə peyda olmadı və cəmiyyət inkişafın nə olduğunu və inkişafı necə davam etdirməyi anlamayaraq müxtəlif dəyərlər sistemləri arasında vurnuxur. Ya öz sərt örtüyün və daşlaşmış köhnə dəyərlərindən tutasan, ya da çevik olasan. Zənnimcə, Qafqazda çeviklik anlayışı iki cür qəbul edilir. Bir tərəfdən, bu cəmiyyət çox çevikdir, digər tərəfdən isə - çevikliyin müəyyən növlərindən qorxur, qorxur ki, onlar əslində daşlaşmış eyniliyini məhv etsin.
Bu çeviklik qorxusu şərq və qərb mentallığının qarşılıqlı təsiri ilə əlaqəli deyilmi?
Bilmirəm. Ümumiyyətlə, düşünmürəm ki, mentallığı qərb və şərq növlərinə bölmək olar. Çeviklikdən söz açdıqda, mən müstəqil və ya psixoanalitikin yardımı ilə öz inkişafında hər kəsin keçdiyi yolu nəzərdə tuturam.  Mənə elə gəlir ki, dəyərləri qərb və şərq üzrə bölmək və hansının mütərəqqi olmasını təyin etmək – ötən əsrin işidir, həm də olduqca təhlükəlidir.
Bəli, bu sivilizasiyalar toqquşmasına səbəb ola bilər...
Ümumiyyətlə “sivil” yanaşma, zənnimcə, keçmişin qalığıdır.
Əsərləriniz üçün mövzuları necə tapırsınız? Sizi nə ilhamlandırır: təbiət, insanlar, həyatın tempi, emosiyalar, həyat təcrübəsi?
İlk növbətə ünsiyyət ilhamlandırır. Məsələn, Liverpul biennalesi üçün işlər zamanı mən Moskvada bərpaçı ilə görüşdüm və o mənə rəsm əsərlərinin bərpası üçün ən yaxşı materialın insan tüpürcəyi olduğunu söylədi. Bu necəsə qələvi balansla əlaqəlidir... O Tretyakov qalereyasında ikonanı öz ağız suyu ilə bərpa edirdi və çox xoşbəxt idi ki, onun DNT-si bu ikonada uzun illər, bəlkə də əbədi olaraq iz buraxacaq. Mənim anlamımda bu – mikro-inqilabdır! Bu, müəyyən peşədə mövcud olan qeyri-adi bilikdir. Buna görə də mən müxtəlif peşə sahibləri ilə söhbət etməyə çalışıram. Burada da, Bakıda, mən müxtəlif əhvalatlar eşitmişəm. Təbii ki, Qobustana baş çəkdim, palçıq vulkanlarını seyr etdim. Mənə Bərbərovların əhvalatını danışdılar və mən insanlarla heyvanların birgə yaşaması mövzusu barədə fikrə daldım. Sirk mövzusu ilə mən 1967-ci ildə sənədli filmi seyr edəndən sonra maraqlandım. Bu filmdə milli sirklərin, o cümlədən azərbaycanlı gimnastlar Tamilla və Rüfət Nəzirovların, Özbəkistandan olan kloun Əkrəm Yusubovun və başqalarının çıxışları nümayiş etdirilmişdi. Bunlar hamısı sovet sirki idi, amma milli ənənələrlə. Bu da məni ilhamlandırırdı. Bədii praktikalar son dərəcə fərqlidir, lakin onlar yenə də təmas nöqtələrinə malikdirlər. Ümumi məqamlardan biri – cəmiyyət sərhədlərinin, qarşıdurmanın testdən keçirilməsidir, bu mənim praktikama xasdır.  YARAT-dakı instalyasiya haqqında daha ətraflı söz açsaq, daşlaşmış, istifadəyə yaramayan kostyumları, üzərinə qədəm basılması mümkün olmayan fəzadakı rəsmi qeyd etmək olar – bunlar hamısı nə isə real, amma eyni zamanda xəyali elementlərə malik metaforik obrazlardır. Mənim üçün işin əsas komponenti – audio-instalyasiyadır. O, yarım saatdan bir qədər çox davam edir və zənnimcə fantastik yazıçı Aleksandr Snegiryov tərəfindən qələmə alınan 10 novelladan ibarətdir. Orada virtual reallıq sirki əks olunub: həyatımızı, onun müxtəlif tərəflərini, məsələn, ailəni, kulinar adətləri, təbiətə və heyvanlara münasibəti metaforik, təşbihlərlə təsvir edən danışan at, digər hekayələr. Bu bir qədər Borxesə bənzəyir, hərdən satira və istehza ilə bərq vuran nə isə bir ecazkar realizm. Rəssamın işinin əsası – onun ətrafındakı həyat, onun səyahətləri, düşüncələri, reallığı qavramasıdır.
Fikrinizcə, müasir incəsənətin gələcəyi necə olacaq? Və onun inkişafında yeni texnologiyaların rolu nədir?
İlk növbədə bu – virtual reallıqdır. Bir video-oyun dizayneri bir dəfə mənə dedi ki, hazırda oyunçuya kreativ üçün sonsuz imkanlar verən çox sayda oyunlar mövcuddur: o özü oyunu dəyişdirərək, onun tamdəyərli həmmüəllifi ola bilər. Bu son dərəcə valehedicidir! Ətirlərlə işləyən rəssamlar var – bu da bir növ texnologiyadır. Amma əsas, həlledici faktor olaraq rəssamın şəxsiyyəti, onun dünyaya baxışı qalır. Belə insanların mövcudluğu vacibdir – onlar əşyalara, ideyalara yeni baxış təqdim edirlər.
Əsərlərinizdən hansıları Sizə daha yaxın və sevimlidir?
Mənim əsərlərim – yaratmaya bilmədiyim şeylərdir. Əks təqdirdə orta təbəqəli menecer olardım və ya öz biznesimi açardım. Lakin mən yeni mənalar yaratmaq, yeni ideyalar katalizatoru olmaq, birgə yaratmaq üçün insanları toplamaq istəyirəm. Bu gün təqdim etdiyim layihədə böyük kollaboratorlar var – Aleksandr Snegiryov, Mariya Serova. Axı incəsənət müxtəlif ideyaları ifadə edə bilər. Məsələn, muzeyin yeni binaya bir həftə ərzində köçmək məcburiyyətində qaldığını eşitdikdə, bunun fiziki cəhətdən nə qədər çətin olduğunu anlayırsan. Əlbəttə, etiraz etmək, hiddətlənmək olar. Amma alleqoriya da etmək olar – kəndirbaz bir dağdan o birinə nəhəng rəsm əsərlərini daşıyır. Və tamaşaçılar anlayacaqlar ki, söhbət muzeylərin və rəssamların vəziyyətinin zəifliyindən gedir. Əminəm ki, hər bir rəssam özünə belə sual verir: etdiyinin mənası varmı, bu, gələcəkdə qalacaqmı? Mənim işlərimə gəldikdə isə, onların arasından sevimliləri qeyd edə bilmirəm. Mən digər müəlliflərin işlərini sevirəm.
Məsələn, kimin? Ad çəkə bilərsiniz?
Məsələn, Yasminu Çibiç, çox maraqlı rəsmlər yaradan Sen Kim: eşitmə qüsurlu olaraq, o, başqa kommunikasiya tipi istifadə olunan öz reallığı haqqında qeyri-adi süjetlər ərsəyə gətirir.
Müasir incəsənətin Azərbaycanda inkişafı barədə nə deyə bilərsiniz? Hansı istiqamətlər, hansı adlar Sizdə maraq doğurur?
Fərhad Fərzəliyevin yaradıcılığını çox bəyənirəm. Orxan Hüseynov incə, maraqlı video-işlər yaradır. Zənnimcə, Azərbaycanda yeni rəssamlar nəsli əmələ gəlir və onlar get-gedə çoxalır. Onların əksəriyyəti YARAT-la əməkdaşlıq edir. Bundan başqa, dünyaca məşhur rəssamlar və dizaynerlər Bakıya gəlir və burada öz əsərlərini yaradırlar. O cümlədən, bu ünsiyyət sayəsində ölkəmizdə yeni yaradıcı, bədii mühit genişlənir və inkişaf edir.
Gələcəkdən nə gözləyirsiniz?
Gələcəkdən heç nə gözləmirəm, mən planlaşdırıram. Yaxın 3 ilə layihələrim nəzərdə tutulub. Möhtəşəm bir şey olmayacaq, doktorluq dissertasiyası yazmağı planlaşdırmıram. Ümumiyyətlə, mən mətnlə işləməyi sevmirəm, bu mənim üçün hətta müəyyən mənada travmatik təcrübədir... Yeni əsərlər yaratmağı planlaşdırıram, eksperiment etmək istəyirəm. Venesiya biennalesindən sonra məndə qəribə bir dövr başladı. Əvvəlcə elə düşünürdüm ki, bu yaradıcılığımın zirvəsi olacaq, amma festival başa çatdı, zirvə hissi isə yaranmadı. Və mən anladım ki, mənim üçün rəsm praktikası daha vacibdir, istədiyin şeyi etmək daha əhəmiyyətlidir. Bir də, heç nədən qorxmamaq, sadəcə yenilikləri sınaqdan keçirmək və irəli getmək. Bu, hazırda mənim işimi şərtləndirən göstəricidir.
Müsahibə: Cavidan Quliyev
Material 67-ci buraxılışda dərc olunmuşdur.
Müsahibə və çəkilişin təşkilində göstərdiyi köməyə görə YARAT Müasir İncəsənət Məkanına təşəkkürümüzü bildiririk.

ТАУС МАХАЧЕВА – WONDER WOMAN OF ART
Она − магистр Королевского колледжа искусств, мастер перформанса и видеохудожник, внучка аварского поэта Расула Гамзатова. У нее есть alter ego, «подруга из Дагестана», как она сама ее называет, супер Таус , которая выигрывает за Махачеву премии, супергеройски «пробуя на зуб» устоявшуюся систему кавказской ментальности, порой балансируя на грани фола. Ее работы находятся в собраниях крупных мировых художественных центров: британского Tate Modern, нидерландского Muhka, французских Centre Pompidou и Kadist Art Foundation. Мы поговорили с Таус о том, как и откуда берется Совриск, на чем замешано искусство и что важнее таланта.
С чего начался творческий путь Таус Махачевой? Как сложился выбор художественного творчества и современного искусства как главной страсти в жизни?
Парадоксально, но сначала я окончила университет по специальности «мировая экономика». Дело в том, что моя мама искусствовед и прекрасно понимает, что зарабатывать, занимаясь искусством, очень трудно. Она хотела, чтобы я была менеджером в нефтяной компании. Но не сложилось, это было не мое. После университета я сама поступила на подготовительные курсы по искусству в Лондоне и попросила маму отпустить меня во взрослую жизнь, так сказать. Она, конечно, испугалась, но нашла в себе силы сделать это. Начала я обучение с фотографии, но очень быстро поняла, что этого недостаточно, и продолжила изучать современное искусство. После окончания год работала фоторедактором, а потом нашла свой путь в искусстве. Моя история − пример самореализации. В искусстве нет четкого графика «с девяти до пяти», ты сам выстраиваешь свою работу. Сейчас уже все более-менее налажено, у меня своя мастерская, в которой работают два моих замечательных помощника. Но все это, конечно, пришло не сразу.
Как Вам удалось сравнительно скоро стать известной в различных регионах мира, побеждая на международных и региональных фестивалях и конкурсах в России, Британии, Германии, Турции и т.д.?
Я бы не сказала, что побеждала так уж часто, просто участвовала в хороших выставках. И много работала. Не уверена, существует ли некий врожденный талант: мне кажется, все дело в настойчивости и работе, благодаря им и достигается успех. И если сказать художнику нечего, то лучше и не пытаться. Это очень нелегкий путь. Тут дело не в заработке, не в известности, а в том, что хочется творить. Говорить не текстом или с помощью плакатов, а образами. Если мне это когда-нибудь надоест, я займусь чем-нибудь другим − открою Spa-салон, например, чтобы люди могли наслаждаться отдыхом и красотой.
Чем Вас заинтересовала тема, раскрытая в Вашей инсталляции «Шаривари»? И что для Вас значит цирк: искусство, развлечение, воспоминания о детстве, что-то еще?
В детстве я очень любила цирк, даже мечтала стать клоуном. В цирке, в отличие от других культурных площадок, в советское время можно было шутить, там была своеобразная свобода самовыражения. А я очень люблю работы, в которых поднимаются серьезные вопросы или идет речь о серьезных опасениях и страхах. Мы живем в турбулентное время. В каком-то смысле человек все время находится в состоянии однобалльного или двухбалльного землетрясения. Очень многие ориентиры исчезли, а новых не появилось, и общество мечется между разными системами ценностей, не понимая, что такое развитие и как дальше развиваться. Надо либо держаться за свою жесткую оболочку и окаменевшие старые ценности, либо становиться гибким. На Кавказе, как мне кажется, понятие гибкости воспринимается двояко. С одной стороны, это общество очень гибкое, но с другой − оно боится определенных видов гибкости, боится, что они могут разрушить его идентичность, которая на самом деле окаменела.
Не связан ли этот страх гибкости со взаимодействием восточной и западной ментальности?
Не знаю. И вообще не думаю, что можно разделять ментальность на восточную и западную. Когда я говорю о гибкости, то имею в виду путь, который проходит в своем развитии, самостоятельно или с помощью психоаналитика, каждый. Мне кажется, делить ценности на западные и восточные и определять, что есть прогресс, – это занятие прошлого века, к тому же крайне опасное.
Да, это может вызвать столкновение цивилизаций...
Да и вообще «цивилизационный» подход мне кажется неким пережитком прошлого.
Как Вы находите темы для своих работ? Что Вас вдохновляет: природа, люди, темп жизни, эмоции, жизненный опыт?
В первую очередь вдохновляет общение. Например, во время работы для Ливерпульской биеннале я встречалась с реставратором в Москве, и она мне рассказала, что лучший материал для реставрации картин – это... человеческая слюна. Это как-то связано со щелочным балансом... Она восстанавливала икону в Третьяковке своей слюной и была очень счастлива, что ее ДНК запечатлелась в этой иконе на долгие годы, может быть, даже навечно. В моем понимании это микрореволюция! Это удивительное знание, которое содержится в определенной профессии. Поэтому я стараюсь разговаривать с людьми самых разных профессий. И здесь, в Баку, я слышала разные истории. Естественно, я съездила в Гобустан, посмотрела на грязевые вулканы. Мне рассказали историю Берберовых, и я задумалась над темой совместного проживания животных и людей. Темой цирка я заинтересовалась, посмотрев документальный фильм 1967 года, в котором были показаны работы национальных цирков, в том числе азербайджанских гимнастов Тамилы и Руфата Назировых, клоуна Акрама Юсупова из Узбекистана и других. Все это был советский цирк, но с местными традициями. Это и вдохновило меня. Художественные практики невероятно разные, но они все же имеют и точки соприкосновения. Один из общих моментов – тестирование границ общества, тестирование противостояния, это свойственно моей практике. Если говорить об инсталляции в YARAT подробнее, можно отметить окаменевшие, непригодные для использования костюмы, рисунок в пространстве, на который невозможно наступить, − это все метафорические образы, нечто реальное и в то же время несущее элемент воображаемого. Для меня главный компонент работы – это аудиоинсталляция. Она длится чуть более получаса и состоит из десяти новелл, написанных фантастическим, на мой взгляд, писателем Александром Снегиревым. Там описан цирк виртуальной реальности: говорящая лошадь, другие истории, которые метафорично, образно описывают нашу жизнь, ее различные стороны – например, семью, кулинарные привычки, отношение к природе и животным. Это немного похоже на Борхеса, некий магический реализм, местами искрящийся сатирой и иронией. Основа работы художника – это жизнь вокруг него, его путешествия, размышления, восприятие реальности.
Каково, по-Вашему, будущее современного искусства? И какова роль новых технологий в его развитии?
В первую очередь это виртуальная реальность. Один дизайнер видеоигр как-то сказал мне, что сейчас есть множество игр, предоставляющих игроку неограниченные возможности для креатива: он может модифицировать игру, становясь ее полноценным соавтором. Это просто поразительно! Есть художники, работающие с запахами, – это тоже своего рода технология. Но главным, решающим фактором остается личность художника, его видение мира. Существование таких людей важно – они дают новый взгляд на вещи, новые идеи.
Какие из Ваших работ для Вас особенно близки и любимы?
Мои работы – это то, что я не могу не делать. Иначе я стала бы каким-нибудь менеджером среднего звена или вела бы свой бизнес. Но мне хочется создавать новые смыслы, быть катализатором новых идей, собирать людей, чтобы творить вместе. В проекте, который я представляю сегодня, у меня крупные коллабораторы – Александр Снегирев, Мария Серова. Искусство ведь может выражать самые разные идеи. Например, услышав историю о том, как музею пришлось за неделю переехать в новое здание, понимаешь, как это было сложно физически. Конечно, можно протестовать, возмущаться. А можно сделать аллегорию − как канатоходец переносит огромные картины с одной горы на другую. И зрителям будет понятно, что речь идет об уязвимом состоянии музеев и уязвимости самих художников. Уверена, каждый художник задается вопросом: имеет ли смысл то, что он делает, останется ли это в будущем? Что до моих работ, то выделить какие-то любимые я не могу. Я люблю работы других авторов.
Кого, например, Вы могли бы назвать?
Например, Ясмину Чибич, Сен Ким, которая делает очень интересные рисунки: имея ограничение по слуху, она создает удивительные сюжеты о своей реальности, где используется другой тип коммуникации.
Что Вы можете сказать о развитии современного искусства в Азербайджане? Какие направления, какие имена Вам интересны?
Мне очень нравится творчество Фархада Фарзалиева. Орхан Гусейнов делает тонкие, интересные видеоработы. Мне кажется, в Азербайджане появляется плеяда новых художников, и их все больше. Многие из них сотрудничают с YARAT. Кроме того, в Баку приезжают и делают здесь свои работы известные в мире художники и дизайнеры. В том числе благодаря этому общению у нас в стране растет и развивается новая творческая, художественная среда.
Чего Вы ждете от будущего?
Я ничего не жду от будущего, я планирую. У меня намечены проекты на ближайшие три года. Ничего грандиозного, докторскую писать я не планирую. Вообще не люблю работать с текстом, для меня это где-то даже травматичный опыт... Планирую делать новые работы, хочу экспериментировать. У меня после Венецианской биеннале наступил удивительный переходный период. Сначала я думала, что это станет вершиной моего творчества, но фестиваль прошел, а ощущения пика не было. И я поняла, что для меня важнее художественная практика, важно делать то, что хочется. А еще − ничего не бояться, просто пробовать новое и идти вперед. Это на сегодня стало определяющим критерием в моей работе.