«Dirijor – şəxsiyyət peşəsidir»
Artıq 18 ildir ki, o, ailəsi ilə birlikdə İstanbulda yaşayır. 2013-cü ildə o, qardaşı və atası, həmçinin musiqiçilərlə birlikdə vətənini ziyarət edib və musiqi məktəblərində 18 konsert veriblər. Eyni ilin avqust ayında Rumıniyada İohann Ştraus Festivalında kral ailəsinin qarşısında konsert proqramı ilə çıxış ediblər.
Uşaq vaxtı həkim olmaq arzusunda idi. Amma sonda tamamilə fərqli bir yol seçib, gündəlik çox vaxt tələb edən zəhmətli bir yol.
Türk dünyasının azsaylı qadın dirijorlarından biri olan Turan Manafzadə bizə sənət adamı olmağın nə demək olması, dirijor pultunda qadınlara frak geyinməsinin lazımlılığı, stereotipləri pozmaq və hər şeydə ilham tapmağın necə bir hiss olması haqqında danışdı.
image3
Elə görünə bilər ki, dirijor olmaq asandır. Dirijor və orkestr arasında ən kiçik jestləri anlayıb başa düşmək və bir-birini hiss etmələri üçün əlaqə, kontakt olmalıdır. Hər bir orkestrin öz xüsusiyyətləri var – psixoloji, mental, milli. Dirijor bu və ya digər orkestrlə hansı vasitələrlə əlaqə qurmaq lazım olduğunu özü bilir. Mən sadəcə bir neçə ildir ki dirijor olaraq çalışıram və musiqiləri uğurlu və uğursuz dərəcələrə bölmürəm. Yaxşı ifanın sirri - hər bir əsərə individual yanaşmadır. Bu ilin may ayında İstanbul opera və balet teatrının səhnəsində Hendelin «Apollon və Dafni» operası səhnələşdirilib. Mən orkestrə dirijorluq edirdim və bu tamaşanın bütün musiqi məsələləri ilə məşğul olurdum. Biletlər satılmışdı, bizim ifamızda səslənən opera isə tamaşaçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılandı. Tamaşanın uğuru bir çox faktorlardan asılıdır və bunlardan biri ən vacibidir – dirijor orkestri hiss edə bildimi.
Sənət insanının yolu çox çətindir. Güclü əsəblərə və dayanıqlı psixikaya sahib olmalıdır. Dünyada klassik musiqini dinləyən az insan var, buna görə musiqiçilər üçün onların əməyinin diqqətə alınması çox vacibdir. Musiqiçi təbii materialdan hazırlanmış alətlə ünsiyyət qurur, vaxt sərf edir və onun bacarığını bütün dünyanın dəyərləndirməsi üçün böyük səy göstərir. Sənin musiqini anlayıb qiymət vermələri çox xoşdur. Layiq görüldüyün mükafatlar öz peşəndə uğura daha bir addım atdığının sübutudur. Biz qardaşımla dünyanın ən yaxşı pedaqoqlarının  bir çox ustad dərslərində iştirak etmişik, bir çox çətinliklərlə üzləşmişik, amma hər şeyə öz gücümüzlə nail olmuşuq. Fortepianoda əllərin ağrıyanadək gündə 16 saat çalmaq nə deməkdir bilirəm. Nail olduğunla kifayətlənməməlisən. Buna görə mənim üçün həm də bəstəkar olmaq çox vacibdir: bu dünyaya yaratdığın bir şeyi göstərmək üçün fürsətdir.
image1_1
Bu yaxınlarda Kaliforniyada qardaşımın musiqili  əsərinin premyerası baş tutub.  Bu dünyada ilk balaban konserti idi. Çox qeyri-adi və maraqlı idi. Balaban özəl alətdir. Bu alət ölkəmizin tarixi üçün çox vacibdir.  Bizim Azərbaycan xaricində yaşayıb işlədiyimizə baxmayaraq, biz ona musiqi vasitəsilə yaxın olmağa çalışırıq. İstanbul opera və balet teatrında müxtəlif repertuar səslənir, amma onun səhnəsində həm də həmişə azərbaycanlı bəstəkarların əsərləri də səslənir.  Mən öz bəstələrimi və azərbaycan xalq mahnılarını öz aranjimanımda ifa edirəm. Keçən ilin iyul ayında isə məni Kiprdə keçirilən Üçüncü Beynəlxalq musiqi mətbuatında «İpekyolu» orkestrinə dirijorluq etməyə dəvət etdilər, orada türk dünyasının bəstəkarlarının əsərləri, o cümlədən Qara Qarayevin üç miniatürü səsləndi.
Qadın-dirijor qadın-bəstəkar kimi ölkəmiz üçün nadir haldır, halbuki dünyada belə nümunələr az deyil. Əlbəttə, burada stereotipin öz yeri var: bir çoxları düşünür ki, dirijorluq sırf kişi peşəsidir. Amma bu belə deyil. Dirijor yerində qadın fiquru gördükdə çox sevinirəm.  Qadın-dirijorlar çox vaxt öz şəxsiyyətlərinin çəkisini çoxaltmaq üçün kişilər kimi frak geyinirlər, əslində bu vacib deyil. Bugünkü günə qədər çalışdığım orkestrlər üçün cinsiyyətim önəmli deyil. Dirijor – şəxsiyyət peşəsidir. Orkestrın qarşısında hansı enerji ilə çıxış etdiyin vacibdir. Əsas odur ki, sənin sözünə hörmət etsinlər.  Və əgər əvvəllər dirijor fiquru kultlaşmışdırsa, indi o, orkestrin fikrini dinləməlidir. Türkdilli dünyada qadın-dirijor azdır və mən çox şadam ki, özümü bu sıraya aid edə bilirəm.
image4
İlhamsız bütün vaxtınızı sevimli işinizə belə həsr etmək çox çətindir. Həyatın müxtəlif dövrlərində mənə müəyyən insanlar və hətta hadisələr güc verib. Bu düşünülməmiş, bəzən də gözlənilmədən baş verir. Xüsusilə məni ölkəmdə tanınmam ilhamlandırır: 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının əməkdar artisti fəxri adına layiq görülmüşəm. Ailəmiz bütün dünyaya Azərbaycanı təmsil edir və bu böyük bir şərəfdir - xalqımızı dünyada uğurla və layiqincə təmsil etmək.
İncəsənət birləşdirir. Öz orkestrimi qurmaq fikrim var və indi sponsor axtarışındayam. Belə bir orkestrdə ifa edə biləcək bir çox dostum var. Bu yaxınlarda Budapeştdə F. Liszt Musiqi Akademiyasının məzunu olan skripkaçı xanım tanışımla Qara Qarayevin kvartetini ifa etdik. O, Qara Qarayevin yaradıcılığından o qədər dərindən təsirləndi ki, Yaponiyadan olan kurs yoldaşları ilə birlikdə yaratdığı kvartetə onun adını verib. Onlar öz repertuarlarına onun ikinci skripka konsertini daxil ediblər. Elə alındı ki, mən bu konsert haqqında yaxşı rəyləri Budapeştdə səfərdə olan dostlarımdan eşitdim. Kənar şəxslərdən belə rəyləri eşitmək çox xoşdur.

"Conductor is a profession of personality"
Already for 18 years she lives in Istanbul with her family. In 2013 she, her brother and father, also musicians, visited their homeland and gave 18 concerts in musical colleges. In the August of the same year they performed in Romania for Royal family at the festival of Johann Strauss.
She dreamed of becoming a doctor when she was little. But eventually she chose another path for herself, also related with long hours of working every single day.
One of the few female conductors of the Turkic world, Turan Manafzade told us about the meaning of being an artist, women wearing tailcoats behind a conductor’s desk, breaking stereotypes and finding inspiration in everything.
image3
It may seem like being a conductor isn’t difficult. But there has to be a contact, connection between the conductor and orchestra, so they can understand each other, catch the slightest gestures and feel each other. Each orchestra has its features – psychological, mental, national. The conductor himself knows how to communicate with certain orchestra. I practice conducting for only several years and I do not recognize the compositions as successful and unsuccessful. A secret of a good performance is in individual approach to each composition. In May of this year the opera by Handel "Apollo and Daphne” was put on the stage at the Turkish State Opera and Ballet Theatre. I conducted orchestra and was in charge of all musical issues of the staging. Tickets were sold out, and the opera in our performance generated great interest from the audience. Success of a performance depends on many factors, and one of the most important is the conductor’s ability to feel the orchestra.
The road of an artist is very difficult. You should have nerves of steel and steady mentality. Not many people in the world listen to classical music, therefore recognition of their works is so important to musicians. The musician communicates with his instrument, which is made of natural materials, spends time and makes huge efforts to get appreciated by the world. It is a great feeling when your work can be understood and valued. The received awards show that you took another step to success in your profession. Me and my brother participated in many master classes by the best teachers from around the world, passed through multiple difficulties on our way, and achieved everything by our own efforts. I know what it is like to play piano for 16 hours a day until your hands hurt. You can’t be satisfied with what you get. Therefore it is so important for me to be a composer as well: it is an opportunity to show your creation to the world.
image1_1
The premiere of my brother’s new composition took place recently in California. It was a first Balaban concert in the world. It was very interesting and extraordinary. This concert was very important for the history of our county. Despite the fact, that we live and work outside Azerbaijan, we try to be closer to it through music. Various music repertoire sounds at the Opera and Ballet Theater in Istanbul, but it always includes works of the Azerbaijani composers. I perform my compositions and the Azerbaijani national songs in my own arrangement. And in July of last year I was invited to conduct orchestra "İpekyolu" at the Third International musical conference which took place in Cyprus. Works of Turkic composers, including three miniatures by Qara Qarayev were heard there.
Female conductor, as well as female composer, is a big rarity in our country, however, there are many examples of female conductors around the world. It’s because of the stereotype: most people think that conductor is exclusively a male profession. But that’s not true. I feel joy, when I see a female figure at a conductor’s desk. Female conductors often wear a tailcoat like men, in order to add weight to their personality, but I think that’s not necessary. The orchestras that I worked with did not care about my gender. Conductor is a profession of personality. Your energy is important. And it is essential that your word would be respected. Whereas previously the conductor was an icon, now he/she has to listen to the opinion of orchestra. There are not enough female conductors in the Turkic world, and I am very glad that I can count myself amongst them.
image4
Without inspiration you can’t work all time, even if it is your most favorite job. During various periods of my life I was fueled by certain people or events. It happens unconsciously, sometimes even unexpectedly. Especially the recognition in home country inspires me: in 2017 I was awarded an honorary title of the Honored artist of the Azerbaijan Republic. Our family represents Azerbaijan worldwide, and it is a great honor to successfully and honorably represent our nation around the world.
Art unites. I have an idea to gather my own orchestra, and I am now searching for sponsors. Many friends of mine could play in such orchestra. Recently me with my friend violinist, the undergraduate of Franz Liszt Academy of Music in Budapest, performed the quartet of Qara Qarayev. She was so into his music that decided to call the quartet which she created together with fellow students from Japan, the Qara Qarayev quartet. They included his second violin concert in their playlist. So it happened, that I heard a review of this concert’s performance from the acquaintances who visited Budapest. It is so nice to hear such feedbacks from strangers!