Bir dəfə o, soyuq, boz Londonda “Bakıya uçuş: Azərbaycanın müasir incəsənəti” sərgisinə baş çəkəcək. 21 rəssamın əsərləri ona elə təsir bağışlayacaq ki, o, dərhal hava limanına üz tutacaq...
Bu onun Bakıya 10-cu səfəridir. Edvard Tvoxiq – oymaçı-rəssam, incəsənət kolleksiyaçısı, Birləşmiş Krallığın ən nüfuzlu təhsil müəssisələrindən olan Malboro kollecində insənət fakültəsinin yaradıcısı və müdiri. Onun yaratdığı “İçəri şəhərin 100 mənzərəsi, Bakı” əsəri nəinki dünyanın bir çox muzeylərində nümayiş etdirilir, hətta əlahəzrət II Elizabetin şəxsi kolleksiyasına da əlavə edilib.
img_1675
İçəri Şəhər və Bakıda ilk günüm mənim üçün tapıntı oldu. Gözlədiyim gördüyümdən çox fərqlənirdi. İşıqla kölgənin oyunu, olduqca fərqli orijinal fasadlar, çox sayda bina və eyvanlar, Köhnə şəhərin gizli və son dərəcə xeyixah xarakteri – bütün bunlar sanki ovcumun içində idi. Bura necə gəlib çıxmışdım? Heydər Əliyev Fondunun Filips de Pyuri Qalereyasında təşkil etdiyi sərgidən sonra sadəcə bilet aldım və Bakıya uçdum. Bu, 2012-ci ildə idi. İndi artıq hər məzuniyyətdə cizgilər və rəsmlər üçün albomlar, oyma taxtalar və s. ilə gəlirəm. Təkcə ilk səfərimdən sonra yağlı boyalarla 40 rəsm çəkdim.
image1_3_copy
Müxtəlif nəsillərə aid 21 azərbaycanlı rəssamın ideyalar, yeni rakurslar və qeyri-adi metodika toplusu – bu idi məni cəlb edən! Bu sərgi əsas oldu. 1851-ci ildə gənc Con Ryoskin Venesiyada olan atasına yazırdı: “Mən hər şeyə toxunaraq çəkmək istərdim, hər bir daşı, özümə hər detalı hopdurmaq üçün”. Mən də özüm haqqında eyni sözləri deyə bilərdimmi? Sözsüz! Bakının Köhnə şəhərinin bir çox küçələrində hər daşı toxunaraq tanımışam. Bir dəfə hava limanında gömrükçülər uzun-uzadı albomumu nəzərdən keçirirdilər, səhifələri vərəqlədikcə də sifət cizgiləri ciddiləşirdi. Mənim Azərbaycandan qədim sənətkarların əsərlərini çıxarmağımdan şübhələnmişdilər! O zaman mən hələ yenicə İçəri Şəhərin özəlliyini əks etdirən və sonradan yerli İncəsənət muzeyində sərgilənən 100 oymadan ibarət möhtəşəm silsiləni yaratmağa başlayırdım. Onlar üzərində yorulmadan bir il çalışdım. Bu layihə məni ovsunladı və valeh etdi, mən hələ də yaratmağa davam edirəm; kompozisiyaların sayı artıq çoxdan yüzü ötüb və təqribən 250-yə çatıb.
image1_6_copy
Ənənələrin və müasirliyin vəhdəti – budur İçəri Şəhər. Təəssüratlarımı ümumiləşdirmək istədikdə, yaddaşım məni obrazlar silsiləsiylə əhatə edərək Bakı qalasına qaytarır: dar küçələrin labirintləri, qədim daş binalar, tağlar və günbəzlər, minarələr və daşla döşənmiş yollar... Ərəb, Orta Asiya, İran, yəhudi ilə bərabər rus və Qərbi Avropa təsiri mədəniyyətlərin qarşılıqlı zənginləşməsinə səbəb olub: məhz bu, bəzən “geriyə gələcəyə” səyahəti xatırladan qəribə ayrılmaz qarışıq, Bakının müasir görünüşünü müəyyən edir. Mən çox yerdə olmuşam, bütün Avropanı gəzmişəm, amma qəlbimin bir hissəsi Bakının mərkəzində məskən salıb. Burada bütün sərhədlər pozulub, günün saatından – gün indi başlayır, günortadır və ya axşamdı - asılı olmayaraq atmosfer çox energetik və zəngindir. Mən İçəri Şəhərlə 3 dəfə tanış olmuşam – baharın əvvəlində, payızın sonunda və yayın əvvəlində. Və ilk dəfə detallara diqqət yetirərkən nəfəsimi dərmədən seyr etdiyimi özüm də dərhal anlamadım.
image2_2_copy
Bakı təcrübəsi ilə ilhamlanan bir sıra kompozisiyalarım Londondakı Britaniya muzeyi və Oksforddakı Aşmol muzeyinin kolleksiyalarında saxlanılır. Oymalarım eyni zamanda Əla Həzrətin, Albert və Viktoriya muzeyinin kolleksiyasında, Venesuelanın paytaxtı Karakasdakı Milli İncəsənət muzeyində, həmçinin burada, Azərbaycan Milli İncəsənət muzeyində yer alıb. İncəsənət nümunələri kolleksiyası sırasında Bakı və Qobustan haqqında iyirmi oymam Azərbaycanın Londondakı səfirliyində, daha 10 əsərim – Britaniya səfirliyinin ofislərində və daha 10-u – Bakıdakı Britaniya Şurasının ofislərində saxlanılır. İçəri Şəhərə həsr edilən ilk oymalarım monoxrom üslubda işlənilib – zəngin və parlaq qara rəngin ağ rənglə kontrastı. Deyə bilərsiniz ki, rəng çox azdır. Bəli, mən nadir hallarda rənglərə müraciət edirəm, o da əhvalın yaxşılaşdırılması məqsədi ilə. Amma son oyma işlərimdə bir qədər irəliyə getmişəm: Köhnə şəhərin sirlərini açaraq, rəng və xətlərin birləşməsi ilə bir-birini əvəzləyən mövsümlərin zəfərinə sevinirəm. Köhnə şəhər və Qobustanın petroqliflərindən ilhamlanan daha 35 oymamı Qız qalasının qalereyasında görmək mümkündür. Bundan əlavə, - iyuldan avqusta qədər, - Zəncirli Evdə “İçəri şəhərə qapılar” adlı sərgim keçirilir.
image3_3_copy
İsmayıllı, Qax, Qəbələ... Sumqayıtda dənizin kənarında isti qutablar barmaqlarımı yandırıb, Bakının bütün ucqar yerlərini gəzmişəm, cizgilər etmişəm, yağlı boya ilə çəkmişəm... Altı dəfə Qobustanda olmuşam. Qobustan oymalarımın hər biri fiqurludur. Bakıda çox erkən yuxudan oyanıram, Qalada gəzintiyə çıxıram, çox zaman eskizlər etmək və ya fotolar çəkmək üçün ayaq saxlayıram. İçəri şəhəri dan söküləndə, sakitlikdə seyr etsəniz, onun tədricən canlanmasını müşahidə etmək olar: məktəblilər dərsə gedirlər, turistlərin gəlməyinə 1 saat qalmış isə Qalada ənənəvi bol olan Azərbaycan səhər yeməklərinin ətri dolaşmağa başlayır... Əsərlərimin çox hissəsi buradakı yerlərə vizual-emosional reaksiyamdır. Mən İçəri Şəhər, Qobustan və onlarla kəskin kontrast yaradan kənd yerlərinin təkrarolunmaz gözəlliyini əks etdirmək istəyirdim. Niyə? Cavab sadədir: İçəri Şəhər haqqında monoxromatik və rəngli oymalarım toplusunda burada keçirdiyim bütün hissləri əks etdirmək istəyirəm ki, bununla digərlərində də maraq oyadım.
img_1628
Şəki xanları və onların sarayının dekorativ interyeri haqqında İrlandiyadakı məktəb müəllimimdən eşitmişdim.
Bir neçə dəfə Sarayı ziyarət etmişəm. Onu sehrli, daim bahar təravətli interyerini layiqincə vəsf etmək üçün söz tapmıram! Hesab edirəm ki, Urbinodakı Hersoq sarayı və Venesiyadakı Ka d’Oro sarayı ilə yanaşı Şəki xanlarının lirik Sarayı dünyada ən zərif və dərin təsir bağışlayan xarici görünüş və interyerə malikdir. Türkiyəli şair, nasir və dramaturq bir dəfə belə deyib: “Əgər Azərbaycanda heç bir digər qədim tikili olmasaydı, dünyaya Şəki xanlarının sarayını göstərmək kifayət edərdi”. Yüksək və əsaslı tərifdir! Bura ikinci və üçüncü ziyarətimdən sonra və “İçəri Şəhərin 100 mənzərəsi” silsiləsinin yaradılmasından öncə, Şəkiyə səfərlərimdən əldə etdiyim təəssüratlara əsaslanaraq 55 rəngli oyma və monotip hazırladım. Bu əsasən peyzajlardı – Göyçay və Kür çaylarını əhatə edən dağlar. Onlar yarımabstrakt üslubda təqdim edilib: düşündüm ki, məhz bu yolla Azərbaycan təbiətinin füsünkar gözəlliyini tam şəkildə çatdırmaq mümkündür.
image6_copy
Mənim üçün ən vacib nədir? Təbiət. Mənim qəhrəmanım, rəssam-yazıçı Con Ryoskin deyib: “Siz incəsənətin əks etdirdiyini daha çox sevməyənə qədər onu lazım olan dərəcədə heç zaman sevməyəcəksiniz”. O, dünyanı təbiət vasitəsi ilə qavramağın tərəfdarı olaraq elə təbiəti nəzərdə tuturdu. Mənim əksər kompozisiyalarım məhz peyzaj landşaftlarıdır.
Düzünü desəm, yerli rəssamların mənə təsir göstərəcəyindən qətiyyən ehtiyatlanmırdım. Əksinə, bu təsiri hiss etmək zövq verir: o mükəmməl və münbitdir. Bunu yaradıcılıq çayımı qidalandıran müəyyən qolların təsiri kimi qiymətləndirirəm, onların sayəsində o yalnız daha zəngin və daha mənalı olur. Bəxtim çox gətirib: mən bir çox yerli yaradıcı insanlarla, o cümlədən Fuad Hüseynovla, Anar Yolçuyevlə, Əliyar Əlimirzəyevlə, Kira Vekşina ilə dostlaşdım, Liana Latipovaya isə göstərdiyi misilsiz yardıma görə, ümumiyyətlə, oymalar həsr etdim...
img_1698
Sadalamağa davam edim? Əlbəttə ki, bu gözəl insanlarla ünsiyyət sayəsində Azərbaycan mədəniyyəti haqqında təsəvvürüm əhəmiyyətli dərəcədə zənginləşdi və inkişaf etdi. Mən Kamran Əsədov və Rövşən Hacızadənin heykəllərinin cizgiləri və ritmələrini sevirəm və Əli Şəmsi və Anar Yoçuyevin emalatxanalarını ziyarət zamanı onlarla söhbət əsnasında vaxtımı gözəl keçirmişəm. Bir dəfə mənə Hüseyn Əliyevin şəkillərinin reproduksiyaları olan gözəl cild hədiyyə etdilər... Qəribədir, onun tətbiq etdiyi üsullar və rəsmin ruhu necə də mənim düşüncəmlə üst-üstə düşür! Bəs musiqisiz keçinmək olarmı? Məcmuəmi yaradarkən, Fikrət Əmirovun klassik əsərləri ilə yanaşı Şahin Növrəsli ilə Renara Axundovanın yazılarını da dinləyirdim. Bu musiqiçilər Azərbaycanın fırça ustaları kimi məhəbbət, çoşqu, yaddaş, zəriflik, ümid ötürürlər.
Soyuqqanlı britaniyalılara təmkinlik xasdır. Lakin burada, Qalada, eyni ilə uzaq və ucqar yerli kənddəki dəstək və mehribanlıq avropalıya gözlənilməz, hətta hədsiz görünə bilər. Bir dəfə İçəri Şəhərdə həddən artıq yüksəklikdə yerləşən detalları sezə bilmirdim. Özümü itirmişdim. Birdən yaxınlıqdakı evdən oğlu və qızı ilə qadın göründü. Bir neçə dəqiqə içində onlar məni çaya qonaq etdilər, daha sonra isə mənə lazım olanları görmək üçün qadın evdən nərdivan gətirdi. Bunun sayəsində rəsmimi tamamlaya bildim, sərginin açılışına bir neçə gün qalmış isə mən şəxsən onlara dəvətnamələri təqdim etdim.
Ümumilikdə İçəri Şəhərin sakinləri çox mehriban və son dərəcə xeyirxahdılar. Bunu çox zaman hiss etmişəm: çox zaman mənə iş zamanı yastıqca ilə stul gətirirdilər, sinidə çay isə - ümumiyyətlə klassik ssenaridi, demək olar ki, ənənədir... Bütün bunlar İçəri Şəhər haqqında təəssüratlar mozaikamı tamamlayır. Bəlkə Azərbaycan mədəniyyətini elə bu səbəbdən sevmişəm? Ola bilər! Həm də o mənə uşaqlığımı və İrlandiyada aldığım tərbiyəni çox xatırladır... Əminəm: müsəlman və kelt mədəniyyətləri sıx əlaqəlidirlər və dərin ümumi köklərə malikdirlər.
image7_copy
Tələbələrimə təlqin etməyə çalışdığım yeganə şey özünəinamdır. Tədrisdə iki prinsipi əsas götürürəm: “Ustalıq daha çox azadlıq bəxş edir” və “Gənclərə tərif deyin – və onlar uğur qazanacaq”. Krallığın 3 ən yaxşı kollecində fakültələrə 18 ildən çox rəhbərlik etmişəm. Mən heç zaman eksentrik nəzərləri cilovlamamışam - əksinə, mən fərdiliyi yetişdirirəm və tərbiyələndirirəm! Təhsil və praktika vacibdir, ancaq ideyalar qədər yox. Mən İrlandiya Rəsm kollecinin Britaniya Şurasının oyma sənətini öyrənmək üçün ayırdığı stipendiyanı alan ilk tələbəsiyəm və o zamandan da ən ehtiraslı oymaçı rəssam olmuşam. Uşaqlıqdan cizgilərin gözəlliyi, onların misilsiz qüvvəsi məni cəlb edirdi. İş prosesi zamanı ən gözəl hissləri keçirirəm: bəli, burada şokoladdan alınan zövqdən daha artığı var! Amma mənim rəsmə olan sədaqətimi və məhəbbətimi qidalandıran amil əsərlərimin bütün dünyada sərgilənməsi anlayışıdır. 2016-cı ildə rəssam-oymaçıların London Kral Cəmiyyətinin üzvü seçildim, bu ilin martında isə onun həmişəlik üzvü oldum. Və fəxr edirəm ki, Kral Cəmiyyətində təqdim olunan işlərimin yarısı burada, Azərbaycanda yaratdığım əsərlərdir.
Azərbaycan rəssamlarının əsərləri mənə bol emosiya bəxş edir. Mən, məsələn, Əliyar Əlimirzəyevin işlərində olduğu kimi, cizgilərin, rənglərin və emosiyaların dialoqu prosesində meydana gələn böyük hisslərin cəmləşdiyi kompozisiyalar yaratmaq əzmindəyəm. Azərbaycan şirniyyatları ilə analogiya aparsaq, o zaman Tahir Salahovla Mikayıl Abdullayevin əsərlərini ədvası bol olan paxlavaya bənzədərdim; Əliəkbər Rzaquluyevin kompozisiyalarını şəkərbura, sevimlim Maral Rəhmanzadənin işlərini isə böyük şor-qoğala bənzətmək olar. Onun 1972-ci ilə aid “Neft daşları” silsiləsindən 3 oyma əsəri mənim qonaq otağımda vüqarla yer alıb...
Azərbaycanlı həmkarlarımdan nə mənimsədim, nəyi öyrəndim? Üç şeyi qeyd edərdim. Birincisi – rəssam qorxmaz, cəsarətli olmalıdır. İkincisi – kiminsə qəlbini açmağa çalışmalıdır. Üçüncüsü – yorulmadan işləməli, yaradıclıq prosesinə tam aludə olmalıdır. Bakı oymaları yaradıcılıq yolumun kulminasiyasıdır.

Однажды в холодном сером Лондоне он зайдет на выставку «Полет в баку: современное искусство Азербайджана». Работы 21 художника так впечатлят его, что он ринется в аэропорт... Это уже его десятый прилет в Баку. Эдвард Твохиг создал серию гравюр «сто видов Ичери Шехер», которые не только выставлены во многих музеях мира, но и попали в личную коллекцию Ее Величества Елизаветы II.
img_1675
Ичери Шехер и первый день в Баку стали для меня открытием. Ожидание сильно разнилось с увиденным. Игра света и тени, неимоверное разнообразие оригинальных фасадов, огромное количество зданий и балкончиков, загадочный и удивительно доброжелательный характер Старого города – все это было как на ладони. Как я сюда попал? После выставки, организованной Фондом Гейдара Алиева в Галерее Филипс де Пюри я просто взял билет и прилетел в Баку. Это было в 2012 году. И теперь каждый отпуск приезжаю с альбомом для набросков и рисунков, гравировальными досками и так далее. Только после первой поездки я создал сорок картин маслом.
image1_3_copy
Череда идей, новых ракурсов и необычных методик двадцати одного азербайджанского художника различных поколений – вот что привлекло меня! Эта выставка оказалась краеугольным камнем. В 1851 г. юный Джон Рёскин писал своему отцу из Венеции: «Я хотел бы зарисовать все на ощупь, камень за камнем, чтобы впитать в себя все детали». Мог бы я сказать о себе то же самое? Несомненно! На многих улочках бакинского Старого города мне каждый камень знаком на ощупь. Однажды в аэропорту таможенники долго рассматривали мой альбом, и по мере того, как переворачивали страницы, их лица все более серьезнели. Они заподозрили, что я пытаюсь вывезти из Азербайджана работы старинных мастеров! Это произошло, когда я только приступал к созданию впечатляющей серии из ста гравюр, отражающих самобытность Ичери Шехер и впоследствии выставленных в местном Музее искусств. Я трудился над ними без устали целый год. Этот проект поглотил и очаровал меня, я все еще продолжаю творить; количество композиций давно перевалило за сотню и достигло уже примерно 250.
image1_6_copy
Единение традиций и современности – вот что такое Ичери Шехер. Когда я пытаюсь как-то подытожить свои впечатления, память возвращает меня к бакинской Крепости, пронизывая чередой образов: лабиринты узких переулков, древние каменные здания, арки и купола, минареты и булыжные мостовые... Арабское, среднеазиатское, иранское, еврейское влияние, наряду с русским и западноевропейским, привело к взаимообогащению культур – это-то удивительное неразрывное сплетение, порой напоминающее этакое путешествие «назад в будущее», и составляет нынешний облик Баку. Я много где побывал, объездил всю Европу, но частица моего сердца прочно обосновалась в центре Баку. Здесь стерты все границы, атмосфера очень энергетичная и насыщенная, независимо от времени суток: рассвет ли сейчас, полдень или вечер... Я знакомился с Ичери Шехер трижды – в начале весны, в конце осени и в начале лета. И, впервые всматриваясь в детали, сам не сразу осознал, что стою буквально затаив дыхание.
image2_2_copy
Ряд моих композиций, вдохновленных бакинским опытом, хранится в постоянных коллекциях Британского музея в Лондоне и Музея Ашмола в Оксфорде. Мои гравюры также находятся в коллекции Ее Величества, в Музее Альберта и Виктории, в Национальном музее искусства в Каракасе, столице Венесуэлы, а также здесь, в Национальном музее искусств Азербайджана. Двадцать гравюр о Баку и Гобустане в составе коллекции произведений искусства находятся в посольстве Азербайджана в Лондоне, еще десять моих работ – в офисах британского посольства и десять – в офисах Британского Совета здесь же, в Баку. Самые первые серии гравюр, посвященных Ичери Шехер, сделаны в монохроме – тональности, изобилующей ярким, сочным черным в контрасте с белым. Совсем мало цвета, скажете вы. Да, я лишь иногда обращаюсь к цвету, и то для поднятия настроения. Но в последних гравюрах я продвинулся дальше: раскрывая тайны Старого города, посредством слияния цвета и линий радуюсь торжеству сезонов, сменяющих друг друга. Еще 35 моих гравюр, вдохновленных Старым городом и петроглифами Гобустана, можно увидеть в Галерее Гыз Галасы. Кроме того, целый месяц – с июля по август – проходит моя выставка «Двери в Ичери Шехер» в Доме с цепями.
image3_3_copy
Исмаиллы, Гах, Гябяля... На берегу моря в Сумгаите я обжигал пальцы об горячие кутабы, объездил все окраины Баку, делал наброски, рисовал маслом... Шесть раз побывал в Гобустане. Каждая из моих гобустанских гравюр фигуративна. В Баку я встаю очень рано, выхожу на прогулку по Крепости, часто останавливаюсь, чтобы делать наброски или фотографировать. Если созерцать Ичери Шехер на рассвете, в тишине, то можно наблюдать, как он постепенно оживает: школьники направляются на занятия, а за час до прибытия туристов по Крепости начинают витать аппетитные запахи традиционно обильного азербайджанского завтрака... Большинство моих работ – это моя визуально-эмоциональная реакция на здешние места. Я очень хотел передать неповторимую красоту Ичери Шехер, Гобустана и резко контрастирующей с ними сельской местности. Зачем? Ответ прост: в моем сборнике монохроматических и цветных гравюр об Ичери Шехер я хочу запечатлеть все то, что пережил здесь, тем самым заинтересовав и других.
img_1628
Шекинские ханы и декоративный интерьер их дворца стали мне известны от моего школьного учителя в Ирландии.
Несколько раз совершал «паломничество» к Дворцу. Не хватает слов воздать должное его волшебному, вечно весеннему интерьеру! Я полагаю, наряду с Герцогским дворцом в Урбино и дворцом Ка д’Oро в Венеции, у лиричного Дворца шекинских ханов самый изящный и впечатляющий в мире внешний вид и интерьер. Назым Хикмет, турецкий поэт, драматург и прозаик, как-то сказал: «Если бы не было в Азербайджане ни одного другого древнего здания, было бы вполне достаточно показать миру Дворец шекинских ханов». Высокая и обоснованная похвала! После второго и третьего визитов сюда и перед созданием серии «Сто видов Ичери Шехер» я подготовил 55 цветных гравюр и монотипов, основываясь на впечатлениях от поездок в Шеки. Это в основном пейзажи – горы, окаймляющие реки Гёйчай и Куру. Они переданы в полуабстрактном стиле: мне показалось, что он лучше всего воссоздаст все волшебство потрясающе красивой азербайджанской природы.
image6_copy
Что для меня важнее всего? Природа. Джон Рёскин, мой герой, художник-писатель, как-то сказал: «Вы никогда не полюбите искусство как следует, пока не будете сильнее любить то, что оно отражает». Он имел в виду природу, будучи приверженцем познания мира через нее. Большинство моих композиций – именно пейзажные ландшафты...
Если честно, я ничуть не боялся, что творчество местных художников окажет на меня влияние. Напротив, мне доставляет удовольствие чувствовать это влияние: оно убедительно и благодатно. Я воспринимаю это как воздействие неких притоков, питающих мою собственную реку творчества, благодаря чему оно становится только богаче и выразительнее. Мне очень повезло – я сдружился со многими из местных творческих людей, в частности, с Фуадом Гусейновым, Анаром Йолчиевым, Алияром Алимирзоевым, Кирой Векшиной, а Лиане Латиповой я и вовсе посвятил гравюры в благодарность за неоценимую помощь...
img_1698
Перечислять дальше? Конечно же, мое понимание азербайджанской культуры значительно обогатилось и развилось благодаря общению с этими чудесными людьми. Я люблю линии и ритмы скульптур Кямрана Асадова и Ровшана Гаджизаде и хорошо провел время в их обществе, в беседах во время посещений мастерских Али Шамси и Анара Йолчиева. Однажды мне вручили красивый том с репродукциями картин Гусейна Алиева... Удивительно, насколько применяемые им методы и душа рисунка совпадают с моим собственным мышлением! Ну, и как же без музыки? Создавая свой сборник, я наряду с классическими произведениями Фикрета Амирова слушал записи Шахина Новраслы и Ренары Ахундовой. Эти музыканты передают любовь, пыл, память, нежность, надежду точно так же, как и азербайджанские мастера кисти.
Холодным британцам присуща сдержанность. Но здесь, в Крепости, поддержка и дружелюбие, точно так же, как и где-нибудь в самой далекой и глухой местной деревне, могут показаться европейцу неожиданными, даже чрезмерными. Однажды в Ичери Шехер мне никак не удавалось разглядеть детали, расположенные слишком высоко. Я был растерян. Вдруг из соседнего дома появилась женщина с сыном и дочкой. В считанные минуты они организовали мне чай, а после этого женщина сходила за стремянкой, чтобы я мог получше рассмотреть то, что мне было надо. Благодаря этому я смог завершить свой рисунок, а за несколько дней до открытия выставки я лично передал им пригласительные.
В целом жители Ичери Шехер – люди очень любезные и бесконечно доброжелательные. Я часто это ощущал: нередко мне во время работы приносили стул с подушкой, а поднос с чаем – это вообще классический сценарий, можно сказать, традиция... Все это дополняет мозаику моих впечатлений от Ичери Шехер. Не за это ли я так полюбил азербайджанскую культуру? Возможно! К тому же она так напоминает мне мое детство и  воспитание в Ирландии... Я убежден: мусульманская и кельтская культуры сильно переплетены между собой и имеют глубокие общие корни.
image7_copy
Единственное, что я стараюсь внушить своим студентам, – это вера в себя. В преподавании я придерживаюсь двух принципов: «Мастерство приводит ко все большей свободе» и «Хвалите молодых – и они добьются успеха». Я руководил факультетами в трех самых лучших колледжах Королевства более 18 лет. Я никогда не сдерживал эксцентричное видение – напротив, я взращиваю и воспитываю индивидуальность! Образование и практика важны, но не настолько, как идеи. Я сам был первым студентом Ирландского художественного колледжа, получившим стипендию Британского Совета на обучение гравёрному делу, и с тех пор я стал самым увлеченным художником-гравёром. С детства меня привлекала красота линий, их неотразимая сила. Работая, всегда испытываю самые острые ощущения – да, здесь удовольствия больше, чем от шоколада! Но что подпитывает мою преданность и любовь к рисунку, так это сознание того, что мои работы висят на стенах по всему миру. В 2016 году я был избран членом лондонского Королевского Общества художников-гравёров, а недавно, в марте этого года, стал его бессрочным членом. И я горжусь тем, что половину моих работ, представленных в Королевском Обществе, составляют композиции, созданные здесь, в Азербайджане.
Работы азербайджанских художников переполняют меня эмоциями. Я настроен на создание композиций, в которых сконцентрировано большое чувство, возникающее в процессе диалога линий, цвета и эмоций, как, например, в работах Алияра Алимирзоева. А если провести аналогию с азербайджанскими сладостями, то работы Таира Салахова и Микаила Абдуллаева я бы сравнил с изобилующей ингредиентами пахлавой; композиции Алиакбера Рзагулиева можно сравнить с шекербурой, а работы любимой мной Марал Рахманзаде – с пышным шор-гогалом. Три ее гравюры из серии «Нефтяные Камни» 1972 года величаво разместились в моей гостиной...
Что я перенял от своих азербайджанских коллег, чему научился? Я бы выделил три вещи. Первое – художник должен быть смелым, бесстрашным. Второе – постараться раскрыть чью-то душу. Третье – без устали работать, быть полностью поглощенным процессом созидания. Бакинские гравюры – кульминация моего творческого пути.