Şahmatçi ailəsində doğulmaq, qrossmeyster-bacilarla birlikdə böyümək, hələ üstəlik şəhriyar adini daşimaq... Görünür, onun alin yazisi belə yazilib ki, o tarixdə gənc şahmatçilar arasinda ilk və hələ ki, yeganə ikiqat çempion olsun!
Amma bu nailiyyət – sürətli şahmat üzrə çempionun, şahmat olimpiadasinin qizil medalçisi və Azərbaycan milli komandasinin tərkibində üçqat çempion Şəhriyar Məmmədyarovun sadəcə yolunun başlanğicidir.
Sürətli şahmata aşiq olan Şəhriyar ağ fiqurlarla oynamağa üstünlük verir, iqtisadiyyatdan anlayişi var, ambivertlərə inanir, bizim suallarimizi isə oyun vərdişinə əsasən sürətli və dəqiq cavablandirir...
Hər kəsin şahmatla peşəkar dərəcədə məşğul olduğu bir ailədə böyümək necə bir hissdir?
Bacılarımla yaş fərqimiz olduğundan aramızda xüsusi bir rəqabət olmayıb, əsasən də Türkanla. Əksinə, bir şahmatçı kimi gücləndiyimdə bacılarıma turnirlərə və birbaşa partiyalara hazırlaşmağa yardım edirdim.
Başqa seçiminiz olubmu, şahmatçıdan başqa kim ola bilərdiniz?
Düşünürəm ki, peşəkar şahmatçı olmaqdan başqa bir seçimim olmayıb. Sadəcə özümü heç bir vaxt başqa bir rolda və ya mühitdə təsəvvür etməmişəm. Uşaq vaxtı futbol oynayırdım, həm də kifayət qədər yaxşı oynayırdım, lakin heç vaxt futbolla peşəkar dərəcədə məşğul olmamışam.
Necə düşünürsünüz, əgər həyatınızda şahmat olmasaydı özünüzə hansı sahədə yer tapardınız?
Yəqin ki, yaxşı maliyyə analitiki, bankir və ya psixoloq olardım... Mən heç vaxt şahmatsız gələcək planları qurmamışam.
Necə düşünürsünüz, uşaqlıqda şahmatla məşğul olmaq şəxsiyyətin formalaşmasına təsir göstərir?
Hər şey necə məşğul olduğundan asılıdır: peşəkar dərəcədə ya yox. Peşəkar şahmat təhsilə mane ola bilər - təlimlərə və səfərlərə çox vaxt sərf etmək məcburiyətində qalırsan. Zövq üçün isə şahmatla məşğul olmaq - çox faydalıdır: bu məşğələ riyazi zəkanı, məntiqi, məhdud vaxt şəraitində qərar vermə bacarığını inkişaf etdirir. Şəxsən mənə tez-tez bir çox fənlərdə irəliləməyə kömək edir. Şahmat birmənalı şəkildə yaddaş və düşüncə sürətini inkişaf etdirir.
Uşaqlarınıza şahmat öyrədəcəkmisiniz?
Öyrətməyinə öyrədəcəm, amma məcbur etməyəcəyim dəqiqdir.
Gənclər arasında iki dəfə dünya çempionu olmaq - bu böyük məsuliyyətdir, yoxsa şahmat karyerasında yalnız bir pillədir?
Yəqin ki, ikincisi. Nə qədər tez irəliləsən, bir o qədər yaxşıdır.
Şahmat, sizin fikrinizcə, daha çox idman, elm və ya sənətdir?
Əlbəttə, daha çox idmandır və yalnız bundan sonra sənət və elmdir.
Yaxşı bir oyun üçün istedad, əzm və konsentrasiya qabiliyyəti kifayət edirmi? Yoxsa başqa bir amilə ehtiyac var?
Bütün sadalananlar mütləqdir, əlavə olaraq da bir çox başqa amillərə ehtiyac var.
Məsələn, psixoloji və fiziki hazırlıq - axı tez-tez şahmat taxtasının arxasında altı-yeddi saat oturmaq lazım gəlir.
Niyə dünyanın ən yaxşı şahmatçıları siyahısında qadın yoxdur? Şahmat - daha çox kişi oyunudur?
Fiziki idman növlərini saymasaq, qadınlara şahmatda bir qədər kişilərə xas olan möhkəmlik çatmır.
Ən çox kiminlə oynamaq xoşunuza gəlir?
Daim məğlub etdiyim oyunçularla.
Oyun zamanı kiminlə mübarizə edirsiniz: rəqibinizlə yoxsa özünüzlə?
Əlbəttə rəqiblərlə. Öz zəifliklərimə mübarizədə çoxdan qalib gəlmişəm.
Deyirlər ki, yalnız güclü şahmatçı öz zəif tərəflərini bilir. Gizlətmək istədiyiniz hər hansı zəif cəhətləriniz varmı?
Daha doğrusu gizlətmək yox, düzəltmək. Bəli, belə keyfiyyətlərim var və mən onları aradan qaldırmağa çalışıram.
Əsas rəqibiniz kimdir?
Yəqin ki, şahmat üzrə hazırki dünya çempionu - Maqnus Karlsen.
Şahmatda Sizin üçün ən vacib olan nədir: qələbə yoxsa oyun prossesi?
Nəticə, əlbəttə ki, daha vacibdir. Amma partiyanın keyfiyyəti də vacibdir. Tamamilə qazanılmış partiya böyük məmnuniyyət hissi verir!
Süni intellektə qarşı oyun haqqında nə düşünürsünüz?
Peşəkar şahmatçılar əsasən təlim üçün şahmat proqramlarından istifadə edirlər. "Proqram" ilə oyun heç bir maraq oyatmır: onların əsəbi yoxdur, onlar insan səhvlərini etmirlər. Tərəfdaşın duyğularını gördüyün üzbəüz oyun zövqünü heç nə əvəz edə bilməz.
İctimaiyyətin yüksək diqqəti, tamaşaçıların ümumi sevgisi oyuna mane ola bilər?
Onlar heç bir şəkildə mane ola bilməz, əksinə olduqca kömək edə bilər.
Şahmatçılar da bir növ yaradıcıdırlar və onlara tamaşaçı üçün yaratmaq olduqca xoşdur.
Sizin üçün ailə məfhumu, həyat yoldaşınızın dəstəyi nə qədər vacibdir?
Mən deyərdim - qiymətsizdir! Məsələn, ailə qurduqdan sonra mənim reytinqim sürətlə artmağa başladı.
Adi gününüz necə keçir?
Adətən səhər 10-da oyanıram, ailəmlə vaxt keçirirəm, şahmatla məşğul oluram, axşamlar isə dostlarımla görüşürəm.
Şahmatdan Sizi nə ayıra bilər?
Mən futbolu seyr etməyi, dostlarla domino oynamağı sevirəm. Aktiv idman növlərindən stolüstü tennisə üstünlük verirəm.
Necə hesab edirsiniz, Siz daha çox ekstravertsiniz yoxsa introvert? Bu keyfiyyətlərdən hansı biri oyunda daha çox kömək edir?
Şahmatda əlbəttə ki, introvertlərə daha asandır. Amma şahmatçıları iki düşərgəyə - ekstravertlərə və introvertlərə bölmək istəməzdim. Axı bir də ambivertlər var, onlar da böyük şahmatçı ola bilərlər.
Siz komanda oyunçususunuz yoxsa fərdiyyətçi?
Cavab vermək çətindir... Yəqin ki, hər ikisi. Amma komanda turnirlərində oynamağı daha çox sevirəm, baxmayaraq ki, bu daha çətindir: çox vaxt öz şəxsi maraqlarından daha çox komandanın maraqlarını düşünməlisən.
Sülhməramlı olmasına baxmayaraq, şahmat - hərbi strategiyadır. Necə düşünürsünüz, bir şahmatçı real həyatda lider ola bilər?
Düşünürəm ki, ola bilər. Peşəkar şahmatçılar menecerə də lazım olan bir çox xüsusiyyətlərə malikdirlər: əzmkarlıq, liderlik keyfiyyətləri, rəqabət mühitində fəaliyyət göstərmə vərdişi...
Dünyanın ən yaxşı şahmatçılarının yaşı azalır. Necə hesab edirsiniz, zəfər və yaş bir-biri ilə bağlıdır?
Burada hər şey fərdidir: kimi çox gənc yaşda buna nail olur, kimi isə kifayət qədər yetkin yaşda belə çox yaxşı oynamağa başlayır.
Ən intellektual oyunun şöhrəti şahmatı tənqiddən etibarlı şəkildə qoruyur. Sizin fikrinizcə, dahi şahmatçı olmaq çox ağıllı bir insan olmaq deməkdir?
Şübhəsiz ki, əlaqə var.
Gülümsəməyi sevdiyinizə diqqət yetirməmək mümkün deyil. Bu oyunda sizə kömək edirmi?
Oyun zamanı gülümsəmirəm, bu düzgün şəkildə köklənməyə mane olur. Odur ki, güman etmirəm.
Bir dəfə demisiniz ki, bu idmana əldə etdiyinizdən daha çox vermisiniz. Siz, FİDE reytinqində ikinci yeri tutan ilk Azərbaycanlı olaraq, həqiqətən də belə düşünürsünüz?
Açıqlamaq istərdim: dünyada ikinci yerdə canlı reytinqdə idim. İndi isə üçüncüyəm. Ümid edirəm ki, birinci olacam və belə hesab etməyə son qoyacam!
Belə bir mükafat və qələbələr varmı ki, onlardan sonra: "Mən istədiyim hər şeyə nail oldum" deyə biləsiniz?

Родиться в семье шахматиста, расти с сестрами-гроссмейстерами, да еще и носить имя Шахрияр... Видимо, все неспроста сложилось так, чтобы он стал первым и пока единственным в истории двукратным чемпионом мира среди шахматистов юниоров!
Но это достижение – лишь начало пути Шахрияра Мамедъярова, чемпиона мира по быстрым шахматам, золотого медалиста шахматной олимпиады и трехкратного чемпиона Европы в составе Сборной Азербайджана.
Влюбленный в быстрые шахматы Шахрияр предпочитает играть белыми, разбирается в экономике, верит в амбивертов, а на наши вопросы, следуя игровой привычке, отвечает быстро и четко...
Каково это – расти в семье, где все профессионально занимаются шахматами?
Особого соперничества с сестрами у меня не было из-за разницы в возрасте, особенно с Туркан. Наоборот, по мере моего усиления как шахматиста я стал больше помогать сестрам при подготовке к турнирам и непосредственно к партиям.
У Вас был выбор, Вы могли стать кем-то еще, кроме как шахматистом?
Думаю, особого выбора, кроме как стать профессиональным шахматистом, у меня не было. Просто я себя никогда не представлял ни в какой другой роли или среде. В детстве играл в футбол, и довольно неплохо, но никогда профессионально им не занимался.
А как Вы думаете, в какой области Вы могли бы найти себе применение, не будь в Вашей жизни шахмат?
Наверное, мог бы стать хорошим финансовым аналитиком, банкиром или психологом... Я никогда не строил планов на будущее без шахмат.
Как Вы считаете, занятия шахматами в детстве влияют на становление личности?
Все зависит от того, как заниматься: профессионально или нет. Профессиональные шахматы могут и помешать учебе – приходится очень много времени отдавать тренировкам и поездкам. А вот занятия шахматами для души – только во благо: они помогают развитию математического склада ума, логики, навыков принятия решений в условиях ограниченного времени. Мне лично шахматы часто помогают подтянуться по многим предметам. Шахматы однозначно развивают память и скорость мышления.
Будете ли учить шахматам своих детей?
Учить – может быть, но заставлять не буду точно.
Дважды стать чемпионом мира среди юношей – это большая ответственность или только ступень карьеры шахматиста?
Скорее второе. И чем чаще им становишься, тем лучше.
Шахматы, на Ваш взгляд, больше спорт, наука или искусство?
Конечно, в гораздо большей мере спорт и только затем – искусство и наука.
Для хорошей игры достаточно таланта, усидчивости и способности к концентрации? Или необходимо что-то еще?
Необходимо все перечисленное, плюс многое другое.
Например, психологическая, да и физическая подготовка – ведь зачастую приходится сидеть за доской по шесть-семь часов.
Почему в списке лучших шахматистов мира нет женщин? Шахматы – больше мужская игра?
Если не говорить о физических видах спорта, то в шахматах женщинам немного не хватает напористости, присущей мужчинам.
С кем Вам нравится играть больше всего?
С теми, кого постоянно обыгрываю.
А с кем Вы боретесь во время игры: с соперником или с самим собой?
С соперниками, конечно. Со своими слабостями я уже давно отборолся.
Говорят, только действительно сильный шахматист знает, в чем он слаб. Есть ли у Вас слабости, которые Вы хотели бы скрыть?
Скорее не скрыть, а исправить. Да, такие качества есть, и я стараюсь от них избавиться.
Кто Ваш главный соперник?
Наверное, все же действующий чемпион мира по шахматам – Магнус Карлсен.
Что для Вас в шахматах важнее: победа или сам процесс игры?
Результат, конечно же, важнее. Но и качество партии тоже важно. Чисто выигранная партия может принести огромное удовольствие!
Что Вы думаете об игре против искусственного интеллекта?
Профессиональные шахматисты пользуются шахматными программами в основном для тренировок. Игра с «прогами» не представляет никакого интереса: у них нет нервов, они не совершают человеческих ошибок. Ничто не заменит удовольствия от игры лицом к лицу, когда видишь эмоции партнера.
Повышенное внимание публики, всеобщая любовь зрителей могут помешать в игре?
Помешать никак не могут, а вот помочь – вполне.
Шахматисты тоже своего рода творцы, и им, безусловно, приятно творить ради зрителей.
Насколько для Вас важна семья, поддержка супруги?
Я бы сказал – неоценима! К примеру, после того как я создал семью, мой рейтинг стал стремительно расти.
Как выглядит Ваш обычный день?
Обычно я просыпаюсь к 10 утра, провожу время с семьей, занимаюсь шахматами, а по вечерам встречаюсь с друзьями.
Чем Вы отвлекаетесь от шахмат?
Люблю смотреть футбол, играть в домино с друзьями. Из активных видов спорта предпочитаю настольный теннис.
Как Вы считаете, Вы больше экстраверт или интроверт? И какое из этих качеств больше помогает в игре?
Интровертам, конечно же, в шахматах проще. Но я не стал бы разделять шахматистов на два лагеря – экстравертов и интровертов. Есть ведь еще и амбиверты, они тоже могут становиться большими шахматистами.
Вы командный игрок или индивидуалист?
Трудно ответить... Наверное, и то, и другое. Но я больше люблю играть командные турниры, хоть это и гораздо сложнее: зачастую приходится думать об интересах команды, а не о своих собственных.
Несмотря на мирный настрой, шахматы – военная стратегия. Как Вы считаете, может ли шахматист стать лидером в реальной жизни?
Думаю, может. Профессиональным шахматистам присущи многие качества, необходимые и менеджеру: усидчивость, лидерские качества, привычка действовать в конкурентной среде...
Возраст лучших шахматистов мира снижается. Как Вы считаете, победа и возраст взаимосвязаны?
Тут все индивидуально: кто-то раскрывается в самом юном возрасте, а кто-то начинает очень хорошо играть и в достаточно зрелом.
Реноме самой интеллектуальной игры надежно защищает шахматы от критики. Как Вы считаете, быть гениальным шахматистом означает быть очень умным человеком?
Связь, безусловно, имеется.
Невозможно не заметить, что Вы любите улыбаться. Помогает ли это Вам в игре?
Я не улыбаюсь во время партии, это мешает настроиться нужным образом. Так что вряд ли.
Вы как-то сказали, что отдали спорту больше, чем получили взамен. Вы, первый азербайджанец, поднявшийся на второе место в рейтинге ФИДЕ, действительно так считаете?
Хотелось бы уточнить: вторым в мире я был в живом рейтинге. А сейчас являюсь третьим. Надеюсь, что стану первым и перестану так считать!