Peter Bense klavişlərə bir dəqiqədə 765 dəfə basaraq ən sürətli pianist olaraq Ginness Rekordlar Kitabına düşüb!
Pianoda ifa etmək ciddi və çətin bir işdir. Gənc musiqiçi yalnız fenomenal sürətli ifası sayəsində belə məşhur ola bilməzdi. Bəs onun şəxsiyyətini bu qədər cazibədar edən nədir?
Klassik şedevrlərin ifası? Populyar kompozisiyaların seçimi? İstedad?
Bizimlə görüşdən əvvəl Peter mətbuat konfransında müxbirlərin suallarına cavab verirdi. Onun danışıq manerasını yaxşı musiqi ilə müqayisə etmək olar: o fərqlidir, bezdirici deyil, amma buna rəğmən məna doludur. Peter əslən Macarıstandandır, buna görə də Ferens Listin yaradıcılığı ilə bağlı sual qaçınılmazdır. Lakin hətta bu cür gözlənilən suala belə o orijinal şəkildə cavab verir.
Sadəcə bir gün Bakıda. Sadəcə bir konsert. Və milyonlarla duyğu seli.
Pianoçu yoxsa bəstəkar?
Heç vaxt məni yaxşı pianoçu edən nədir deyə düşünməmişəm. Mən musiqi alətinin fərqli səslənməsi üçün ifa edirəm. Bu səslənmənin dinləyicilərə toxunmasını istəyirəm. Əla, təbii olmasını istəyirəm. Zaldakıların mənim eşitdiyimi eşitməsini istəyirəm. Buna görə də ifamda belə bir yanaşma seçmişəm – sürətli temp. Dinləyiciyə bu qədər not kombinasiyalarının düzgün səslənməsini çatdırmaq qeyri-adidir və olduqca çətindir. Mənə aid bir şey ifa etdiyimdə özümü bəstəkar kimi hiss edirəm. Sıfırdan yaradıram. Mənim üçün bu öz düşüncələrimi ifadə etmək imkanıdır. İnterpretasiyaya gəldikdə isə mən əsasən müasir pop ifaçıların musiqisini ifa edirəm. Maraqlı və qeyri-adi hesab etdiyim musiqini.
Texniki tərəf
Pianoda zədə almadan bu tempdə ifa etmək üçün yüksək texnikaya sahib olmalısan. Texnikadan savayı ifanın hissiyatı və musiqini anlamaq dəyərləndirilir. Mən uşaqlıqdan bəri bu tempdə ifa edirəm, buna görə də bu mənə çətinlik yaratmır. Mən hər hansı bir ifanı anlaşılmayan dərəcədə sürətli çalmazdım – bu mənasız olardı, insan melodiyanı hiss etməlidir və duymalıdır.
Klassiklərə sui-qəsd haqqında
Mən klassik əsərləri belə bir sürətli tempdə ifa etmirəm. Amma! Musiqi dünyasında günah yoxdur. Ən azından ona görə ki, bu dahi bəstəkarlar artıq yoxdurlar (gülür). Hətta sağ olsaydılar belə! İfaçının edə biləcəyi ən darıxdırıcı şey, bəstəkarın istədiyi kimi ifa etməkdir. Kompozisiyanı eyni tərzdə ifa etməyin nə mənası var? Siz bu kompozisiyanı orijinal versiyada dinləyə bilərsiniz, sonra isə başqa versiyada və hansını daha çox bəyəndiyinizə qərar verə bilərsiniz. Mənim üçün bu şəxsi baxışımı, öz nöqteyi-nəzərimi göstərmək imkanıdır.
Ən yaxşı istirahət haqqında
Mənim əllərim sığortalanmayıb. Əlbəttə onlar musiqi ilə uzun müddətli məşğuliyyətdən sonra dincəlməlidirlər. Onları necə qoruyuram? Bərpa olmaları üçün onları arabir odda yandırıram (gülür). Əllərim üçün ən yaxşı istirahət yuxudur, ya da ən azından hərəkətsizlikdir. Bundan başqa biləklər üçün müxtəlif hərəkətlər kompleksi və masaj lazımdır, çünki bütün əzələlər bir-biri ilə bağlıdır və onları rahatlaşdırmaq lazımdır.
Qismət haqqında
Mən həmişə pianonu bir çox səbəblərə görə alətlərin şahı hesab etmişəm. Məsələn, əgər sən fleytada ifa edirsənsə, o zaman müşaiyət və musiqinin dolğunluğu üçün başqa bir alətdə də ifa gərəkir. Lap əvvəllərdən maraq oyadan piano çox yetərli alətdir. Hərçənd hesab edilir ki, bu çox klassik alətdir və bu alətdə təmkinlə ifa etmək lazımdır, mən isə qeyri-adi bir şey etmək istədim. Mənim missiyam – klişeni qırmaq və pianoya mümkün qədər əla səslənmə imkanı verməkdir. Bəlkə də, mənim ifamı eşidən hər hansısa bir uşaq musiqi ilə maraqlanacaq, ilhamlanıb çalmağı öyrənmək istəyəcək. Bu baş verərsə mən çox xoşbəxt olaram. Musiqi həyatın həqiqi, təbii hissəsidir. Beyin, əhval və ruh üçün çox faydalıdır.

Самый быстрый пианист. Петер Бенце
Петер Бенце попал в книгу рекордов Гиннесса как самый быстрый пианист – 765 нажатий клавиш в минуту!
Игра на пианино – дело серьезное и сложное. Молодой музыкант не мог так прославиться только благодаря феноменально быстрой игре. Так что же делает его личность такой притягательной?
Исполнение классических шедевров? Выбор популярных композиций? Талант?
Перед встречей с нами Петер отвечает на вопросы журналистов на пресс-конференции. Его манеру общения можно сравнить с хорошей музыкой: она незаурядна, ненавязчива, но при этом слова полны смысла. Петер родом из Венгрии, поэтому ему не избежать хотя бы одного вопроса про отношение к творчеству Ференца Листа. Но даже на такой ожидаемый вопрос он дает оригинальный ответ.
Всего один день в Баку. Один концерт. И миллион эмоций.
Пианист или композитор?
Я никогда не думал о том, что делает меня хорошим пианистом. Я играю, чтобы заставить инструмент звучать по-новому. Хочу, чтобы его звучание затрагивало слушателей. Чтобы это было круто, естественно. Чтобы зал слышал то, что слышу я. Поэтому я выбрал такой подход к игре – быстрый темп. Это необычно и крайне сложно – донести до слушателя нужное звучание таким количеством нотных комбинаций.
Я ощущаю себя композитором, когда исполняю что-то свое. Создаю с нуля. Для меня это возможность выразить свои мысли. Что касается интерпретаций – в основном, я играю музыку современных поп-исполнителей. Ту, которую считаю интересной и незаурядной.
Технический вопрос
Нужно обладать техникой высокого уровня, чтоб играть на пианино в таком темпе без ущерба для исполнения. Помимо техники оценивается чувственность игры и понимание музыки. Я с детства играю в таком темпе, поэтому для меня это не составляет сложности. Я не стал бы исполнять что-то слишком быстро, настолько, чтоб исполнение было непонятным – это бессмысленно, человек должен чувствовать и слышать мелодию.
О покушении на классиков
Я не исполняю классические произведения в таком быстром темпе. Но! В мире музыки ничто не может считаться грехом. Еще и по той простой причине, что этих великих композиторов уже давно нет (смеется). Даже если бы они были живы! Самое скучное, что может делать исполнитель – это играть только так, как того хочет композитор. В чем смысл постоянно исполнять композицию в одинаковой манере? Вы можете прослушать ее в оригинальном исполнении, а затем в любом другом и решить, что нравится больше. Для меня это возможность проявить собственное видение, показать свою точку зрения.
О лучшем отдыхе
Мои руки не застрахованы. Конечно, им нужно отдыхать после многочасовых занятий музыкой. Как я оберегаю их? Я периодически сжигаю их в огне, пока они не восстановятся (смеется). Лучший отдых для моих рук – это сон или хотя бы бездействие. Кроме того, нужен комплекс различных упражнений для кистей рук и массаж, потому что все мышцы взаимосвязаны и нужно давать им расслабляться.
О своем предназначении
Я всегда считал, что пианино – это король инструментов по многим причинам. Например, если ты играешь на флейте, то требуется игра на еще каком-нибудь инструменте для сопровождения и полноты звучания. Пианино – самодостаточный инструмент, интерес к которому возник далеко не вчера. И хотя принято считать, что это очень классический инструмент, на котором нужно играть в выдержанной манере, мне хотелось сделать что-то необычное. Моя миссия – разбить клише и позволить звучать пианино настолько круто, насколько это возможно. Может быть, кто-то из детей, услышав мою игру, заинтересуется музыкой, вдохновится и захочет научиться играть. Я буду очень счастлив, если это произойдет. Музыка – естественная, природная часть жизни. Она полезна для мозга, для настроения и для души.