HER STORY: AMERİKANIN İLK QADIN SƏNƏTŞÜNASLARINDAN BİRİ OLAN QƏMƏR AĞA-OĞLU
15 oktyabr 1903-cü il, Şuşa, Azərbaycan. Qarabağ xanlığına mənsub, Çar Rusiyası və ADR dövründə polis pristavı Talıbxan bəy Talıbxanovun (1859-1920) və Xеyrannisə xanımın ailəsində dörd qızdan ortancılı Qəmər anadan olacaq. Daha sonra bacıların bir də Hüseyn adlı qardaşları dünyaya gələcək.
Qəmər Bakının məktəblərindən birində təhsil alır. Təəssüf ki, onun uşaqlıq dövrü barədə dəqiq məlumat yoxdur. Sovet hakimiyyətinin gəlməsi ilə bu ailənin Azərbaycanda qalması təhlükəli olmağa başlayır. Qəhrəmanımızın doğma dayısı, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin və Yusif Vəzir Çəmənzəminlinin yaxın dostu, hər kəsin "dayı" deyə müraciət etdiyi Hüseyn Yanar Mirzəcamalоv onlara Türkiyəyə getməyə yardım edir. Müəllim, şair, tərcüməçi və ictimai xadim olan Hüseyn bəy özü Azərbaycan mühacirətinin ilk və görkəmli nümayəndələrindən biri kimi iz buraxacaqdır. Onun nə ailəsi, nə də uşağı olmayıb, buna görə bütün sevgisini və qayğısını bacısı Xеyrannisə xanımın uşaqlarına göstərib.
Onun səyləri boşa çıxmadı, çünki bacısının üç uşağı da öz dövrlərinin elm və mədəniyyətinə töhfələrini verə biliblər. Belə ki, ən böyük qız Sürəyya (1899-1974) görkəmli filoloq, folklorçu olacaq, elmi əsərlərini və məqalələrini Azərbaycan dilinə həsr edəcək. Dilşad Talıbxan Elbrus (1915-1979) – nüvə fizikası üzrə ilk Azərbaycanlı qadın alimi olacaq.
Dilşad Talıbxan Elbrus
Bütün uşaqlar xarici dillərdə yaxşı danışırdılar: Türk, Rus, İngilis. Qəmər və Dilşad isə alman dilində sərbəst danışırdılar. Amma, gəlin, ortancıl qıza, Qəmərə qayıdaq.
ADR dağıldığında Qəmər 18 yaşında idi. Çox güman ki, məhz Bakıda, Mehmet Ağa-Oğlu kimi tarixə düşən, az tanınmış Məhəmməd Ağayevlə tanış olur. Mühacirət etdikdən bir müddət sonra gənc cütlük ailə həyatı qururlar.
1922-ci ildə yeni evlilər Almaniyaya, daha sonra isə Avstriyaya köçürlər. Onlar ikisi də Avropanın aparıcı universitetlərində təhsil alırlar, bir ildən sonra elə burada onların yeganə övladları Gültəkin dünyaya gəlir.
1927-ci ildə Qəmər xanım İstanbul Universitetində Şərq tarixi sahəsində doktorluq dərəcəsi alır. O, həyatını incəsənətə həsr edir, 1929-cu ildə isə həyat yoldaşını Detroyt Gözəl Sənətlər İnstitutuna dəvət etdiklərində Qəmər xanım onunla və qızı ilə birlikdə okeanın o biri tayına gedir. Bu dəfə həmişəlik.
Amerikada gənc ailənin işləri hələ ki yaxşı gedir. 1933-cü ildə Şərq sənəti sahəsində elmi işçi və müəllim olan Mehmet Ağa-Oğlu Amerikada İslam sənət tarixinin ilk kafedrasını yaradır.
Onların evi amerika standartlarına görə çox sadə idi, ancaq evin qapıları həmişə qonaqlara açıq olurdu. Çox vaxt Azərbaycanlı və Türk gənclər onların evində toplaşırdı, musiqi səslənirdi, bəzən canlı ifalar olurdu, keçmişə dair söhbətlər aparılırdı. Amma tamamilə ev işləri ilə məşğul olmaq və yorulmadan qonaqları qarşılamaq qəhrəmanımızın əsas məqsədi deyildi.
1937-ci ildən 1938-ci ilə qədər Qəmər xanım Miçiqan universitetində aspirantura kursuna gedir. Bundan dərhal sonra onu Antropologiya Muzeyində elmi araşdırma aparmağa dəvət edirlər. Daha sonra isə İkinci Dünya Müharibəsi gündəlik həyat tərzinə öz damğasını vurur.
Müharibə illərində o, Amerika Ordusu zabitlərinin dil hazırlığı ilə məşğul olur: iki il boyunca onlara rus dili dərsi verir.
Müharibədən sonra muzeyə qayıdır, karyerası boyunca (1974-cü ilə qədər) o, yeganə qadın kurator olaraq qalır. Muzeyin rəsmi saytında qeyd olunub ki, "Qəmər xanım Asiya keramika tədqiq sahəsini təkbaşına yenidən yaradıb". Bundan əlavə, onun üçün doğma olan alma-materdə professor dərəcəsinə çataraq dərs deyir.
Qəmər Aqaoğlu
Qəmər xanım Cənub-Şərqi Asiya keramikası üzrə aparıcı mütəxəssis və ekspert olub. Qazıntıların nəticələri ilk olaraq ona təqdim edilirdi. O, 40-dan çox nəşrin və bu günədək internet məkanında mövcud olan bir neçə kitabın müəllifidir. Qəmər xanım maddi-mədəni irsin öyrənilməsinə öz töhfəsini verərək dünya muzeylərini ziyarət edib.
Yanvar, 1948-ci il. Qəmər xanım böyük Tsin sülaləsinin çin tədbirlərində geyindiyi iki libası nümayiş etdirir. Fotodakı masa və taburet 1884-cü ildə Yeni Orleanda keçirilən Dünya Sərgisindən sonra Çin hökuməti tərəfindən Antropologiya Muzeyinə hədiyyə edilmiş çin mebel kolleksiyasının bir hissəsidir
Təəssüf ki, elm sahəsində uğur qazansalar da alimlərin şəxsi həyatı zərər görür və nəticədə dağılır. Mehmet Ağa-Oğlu nun ikinci həyat yoldaşı toplanmış bütün materialları Freer Gallery of Art sənət qalereyasının arxivinə təqdim edir. 1959-cu ildə Qəmər xanım keçmiş həyat yoldaşının bütün əlyazmalarını və bitməmiş işlərini həmin qalereyaya təqdim edərək kolleksiyanı tamamlayacaqdır.
Hər kəsin Gilli kimi tanıdığı yeganə övladları Gültəkin də valideynlərinin yolu ilə gedəcək və həyatını incəsənətə həsr edəcək. Anasının vəfatından sonra Qəmər xanıma məxsus bütün dəyərli materialları və kitabları Antropologiya Muzeyinə hədiyyə edəcək. Təəssüf ki, Gültəkin xanım keçən il, 2018-ci ilin avqust ayında Ohayo şəhərində vəfat edib.

HER STORY: ONE OF THE FIRST FEMALE ART SCHOLARS OF THE U.S, KAMER AGA-OGLU
October 15, 1903, Shusha, Azerbaijan. In a family of Talibkhan bek Talibkhanov (1859-1920), the descendant of the Karabakh khans and the police officer at the time of Imperial Russia and ADR, and Kheyrannisa khanum a second of four daughters Kamer will be born. Sisters will also have a brother Guseyn.
Kamer will study at one of Baku schools. Unfortunately, there is no reliable information concerning her childhood. With the establishment of Soviet power, staying in Azerbaijan becomes dangerous for the family. Uncle of our heroine, a close friend of Mammad Emin Rasulzade and Yusif Vezir Chemenzeminli, Guseyn Yanar Mirzajamalov whom many called "uncle", assists them in moving to Turkey. Guseyn bek, a teacher, poet, interpreter, and public figure, will be remembered as one of the first and prominent representatives of the Azerbaijani migration. He had neither family nor children, therefore he concentrated all his love and care on his sister’s, Kheyrannisa khanum's children.
His efforts haven't gone in vain, as three of his nieces have made a contribution to the science and culture of that time. The elder sister Suraya (1899- 1974) will become a prominent linguist, folklorist devoting scientific works and articles to the Azerbaijani language. Dilshad Talibkhan Elbrus (1915-1979) – the first female scientist of Azerbaijan in the field of nuclear physics.
Dilshad Talibkhan Elbrus
All children are fluent in foreign languages: Turkish, Russian, English, and Kamer and Dilshad also freely speak German. Nevertheless, let us return to the middle daughter Kamer.
At the time of decay of ADR Kamer is only 18 years old. Probably in Baku, she meets still not so well-known Muhammad Agayev who will be recognized sooner as Mehmet Aga-Oglu. Little later after their migration, the young couple will get married.
In 1922 young family moves to Germany, and then to Austria. They both will study in the leading schools in Europe. One year later their only daughter Gultekin will be born.
In 1927 Kamer khanum will receive doctor's degree at the University of Istanbul in the field of art history of the East. She will dedicate her life to art; furthermore, when in 1929 her husband gets an invitation to the Detroit Institute of Arts, she will move with him and their daughter across the ocean. Forever.
In the US the young family does well so far. In 1933 Mehmet Aga-Oglu, the research assistant and the professor in the field of eastern art creates the first department of history of Islamic art in America.
By the American standards, their apartment is simple, but the doors are always open to guests. Frequently Azerbaijani and Turkish youth gather at their house, sounds the music, sometimes even live, expresses thoughts about old, good times. But entirely diving into household chores and tirelessly welcoming guests is not the main goal of our heroine.
From 1937 to 1938 Kamer khanum takes a postgraduate course at the University of Michigan. Right after she gets invited to conduct scientific research in the Museum of Anthropology.  World War II makes its own adjustments to usual livelihoods.
During war years she will be engaged in language training of officers of the American army: for the whole two years, she will teach them Russian.
After the war, she returns to the museum, and throughout all her career (up to 1974) she will be the only female curator there. On the official site of the museum is noted that "Kamer khanum single-handedly transformed the study of Asian ceramics". Furthermore, she teaches in her native Alma mater, having reached a professor's degree.
Kamer Aga-Oglu
Kamer khanum was the leading expert and the ceramics expert of South-Eastern Asia. The results of the excavation are always first brought to her, she is the author of more than 40 publications and several books which can still be found on the Internet. Kamer khanum has traveled around the world museums, making her contribution to studying works of material inheritance.
January 1948. Kamer khanum demonstrates two Chinese dresses included in a collection of the Chinese ceremonial attires of the Qing dynasty. The table and stools on the photo are a part of a Chinese furniture collection which was donated to the Museum of Anthropological Archaeology by the government of China after the World Exposition in New Orleans 1884
But, unfortunately, having achieved success in a scientific domain, the private life of scientists has suffered, and as a result, the family fells apart. The second spouse of Mehmet Aga-Oglu Dorotha will present all collected materials to the archive of Freer Gallery of Art. In 1959 Kamer khanum will augment the collection, by providing all manuscripts and incomplete works of her ex-husband.
The only daughter Gultekin whom everybody has called Gilly will also follow her parents' footsteps and dedicate her life to art. After mother's death, she will present all priceless materials and books belonging to Kamer khanum, to the Museum of Anthropological Archaeology. Unfortunately, Gultekin khanum died last year, in August 2018 in Ohio.