HER STORY: AMERİKANIN İLK QADIN SƏNƏTŞÜNASLARINDAN BİRİ OLAN QƏMƏR AĞA-OĞLU
15 oktyabr 1903-cü il, Şuşa, Azərbaycan. Qarabağ xanlığına mənsub, Çar Rusiyası və ADR dövründə polis pristavı Talıbxan bəy Talıbxanovun (1859-1920) və Xеyrannisə xanımın ailəsində dörd qızdan ortancılı Qəmər anadan olacaq. Daha sonra bacıların bir də Hüseyn adlı qardaşları dünyaya gələcək.
Qəmər Bakının məktəblərindən birində təhsil alır. Təəssüf ki, onun uşaqlıq dövrü barədə dəqiq məlumat yoxdur. Sovet hakimiyyətinin gəlməsi ilə bu ailənin Azərbaycanda qalması təhlükəli olmağa başlayır. Qəhrəmanımızın doğma dayısı, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin və Yusif Vəzir Çəmənzəminlinin yaxın dostu, hər kəsin "dayı" deyə müraciət etdiyi Hüseyn Yanar Mirzəcamalоv onlara Türkiyəyə getməyə yardım edir. Müəllim, şair, tərcüməçi və ictimai xadim olan Hüseyn bəy özü Azərbaycan mühacirətinin ilk və görkəmli nümayəndələrindən biri kimi iz buraxacaqdır. Onun nə ailəsi, nə də uşağı olmayıb, buna görə bütün sevgisini və qayğısını bacısı Xеyrannisə xanımın uşaqlarına göstərib.
Onun səyləri boşa çıxmadı, çünki bacısının üç uşağı da öz dövrlərinin elm və mədəniyyətinə töhfələrini verə biliblər. Belə ki, ən böyük qız Sürəyya (1899-1974) görkəmli filoloq, folklorçu olacaq, elmi əsərlərini və məqalələrini Azərbaycan dilinə həsr edəcək. Dilşad Talıbxan Elbrus (1915-1979) – nüvə fizikası üzrə ilk Azərbaycanlı qadın alimi olacaq.
Dilşad Talıbxan Elbrus
Bütün uşaqlar xarici dillərdə yaxşı danışırdılar: Türk, Rus, İngilis. Qəmər və Dilşad isə alman dilində sərbəst danışırdılar. Amma, gəlin, ortancıl qıza, Qəmərə qayıdaq.
ADR dağıldığında Qəmər 18 yaşında idi. Çox güman ki, məhz Bakıda, Mehmet Ağa-Oğlu kimi tarixə düşən, az tanınmış Məhəmməd Ağayevlə tanış olur. Mühacirət etdikdən bir müddət sonra gənc cütlük ailə həyatı qururlar.
1922-ci ildə yeni evlilər Almaniyaya, daha sonra isə Avstriyaya köçürlər. Onlar ikisi də Avropanın aparıcı universitetlərində təhsil alırlar, bir ildən sonra elə burada onların yeganə övladları Gültəkin dünyaya gəlir.
1927-ci ildə Qəmər xanım İstanbul Universitetində Şərq tarixi sahəsində doktorluq dərəcəsi alır. O, həyatını incəsənətə həsr edir, 1929-cu ildə isə həyat yoldaşını Detroyt Gözəl Sənətlər İnstitutuna dəvət etdiklərində Qəmər xanım onunla və qızı ilə birlikdə okeanın o biri tayına gedir. Bu dəfə həmişəlik.
Amerikada gənc ailənin işləri hələ ki yaxşı gedir. 1933-cü ildə Şərq sənəti sahəsində elmi işçi və müəllim olan Mehmet Ağa-Oğlu Amerikada İslam sənət tarixinin ilk kafedrasını yaradır.
Onların evi amerika standartlarına görə çox sadə idi, ancaq evin qapıları həmişə qonaqlara açıq olurdu. Çox vaxt Azərbaycanlı və Türk gənclər onların evində toplaşırdı, musiqi səslənirdi, bəzən canlı ifalar olurdu, keçmişə dair söhbətlər aparılırdı. Amma tamamilə ev işləri ilə məşğul olmaq və yorulmadan qonaqları qarşılamaq qəhrəmanımızın əsas məqsədi deyildi.
1937-ci ildən 1938-ci ilə qədər Qəmər xanım Miçiqan universitetində aspirantura kursuna gedir. Bundan dərhal sonra onu Antropologiya Muzeyində elmi araşdırma aparmağa dəvət edirlər. Daha sonra isə İkinci Dünya Müharibəsi gündəlik həyat tərzinə öz damğasını vurur.
Müharibə illərində o, Amerika Ordusu zabitlərinin dil hazırlığı ilə məşğul olur: iki il boyunca onlara rus dili dərsi verir.
Müharibədən sonra muzeyə qayıdır, karyerası boyunca (1974-cü ilə qədər) o, yeganə qadın kurator olaraq qalır. Muzeyin rəsmi saytında qeyd olunub ki, "Qəmər xanım Asiya keramika tədqiq sahəsini təkbaşına yenidən yaradıb". Bundan əlavə, onun üçün doğma olan alma-materdə professor dərəcəsinə çataraq dərs deyir.
Qəmər Aqaoğlu
Qəmər xanım Cənub-Şərqi Asiya keramikası üzrə aparıcı mütəxəssis və ekspert olub. Qazıntıların nəticələri ilk olaraq ona təqdim edilirdi. O, 40-dan çox nəşrin və bu günədək internet məkanında mövcud olan bir neçə kitabın müəllifidir. Qəmər xanım maddi-mədəni irsin öyrənilməsinə öz töhfəsini verərək dünya muzeylərini ziyarət edib.
Yanvar, 1948-ci il. Qəmər xanım böyük Tsin sülaləsinin çin tədbirlərində geyindiyi iki libası nümayiş etdirir. Fotodakı masa və taburet 1884-cü ildə Yeni Orleanda keçirilən Dünya Sərgisindən sonra Çin hökuməti tərəfindən Antropologiya Muzeyinə hədiyyə edilmiş çin mebel kolleksiyasının bir hissəsidir
Təəssüf ki, elm sahəsində uğur qazansalar da alimlərin şəxsi həyatı zərər görür və nəticədə dağılır. Mehmet Ağa-Oğlu nun ikinci həyat yoldaşı toplanmış bütün materialları Freer Gallery of Art sənət qalereyasının arxivinə təqdim edir. 1959-cu ildə Qəmər xanım keçmiş həyat yoldaşının bütün əlyazmalarını və bitməmiş işlərini həmin qalereyaya təqdim edərək kolleksiyanı tamamlayacaqdır.
Hər kəsin Gilli kimi tanıdığı yeganə övladları Gültəkin də valideynlərinin yolu ilə gedəcək və həyatını incəsənətə həsr edəcək. Anasının vəfatından sonra Qəmər xanıma məxsus bütün dəyərli materialları və kitabları Antropologiya Muzeyinə hədiyyə edəcək. Təəssüf ki, Gültəkin xanım keçən il, 2018-ci ilin avqust ayında Ohayo şəhərində vəfat edib.

15-е октября 1903 года, Шуша, Азербайджан. В семье Талыбхан бека Талыбханова (1859-1920), потомка карабахских ханов, полицейского пристава во времена царской России и АДР, и Хейраннисы ханум на свет появится средняя из четырех дочерей Гямяр. У сестер родится и брат Гусейн.
Гямяр будет учиться в одной из школ Баку. К сожалению, достоверной информации о ее детстве не сохранилось. С приходом советской власти семье оставаться в Азербайджане становится опасно. Родной дядя нашей героини, близкий друг Мамеда Эмина Расулзаде и Юсифа Везира Чеменземинли, Гусейн Янар Мирзаджамалов, к которому многие обращаются, называя «дядя», помогает им перебраться в Турцию. Сам Гусейн-бей – преподаватель, поэт, переводчик и общественный деятель – оставит свой след в истории как один из первых и видных представителей азербайджанской миграции. У него не было ни семьи, ни детей, поэтому всю свою любовь и заботу он направил на деток своей сестры, Хейраннисы ханум.
Его усилия были не напрасны, ведь три его племянницы смогли внести свою лепту в науку и культуру своего времени. Так, старшая из сестер Сурая (1899-1974) станет видным филологом, фольклористом, будет посвящать научные работы и статьи азербайджанскому языку. Дильшад Талыбхан Эльбрус (1915-1979) – первая женщина-ученый Азербайджана в области ядерной физики.
Дильшад Талыбхан Эльбрус
Все дети свободно владели иностранными языками: турецким, русским, английским, а Гямяр и Дильшад свободно говорили и на немецком. Однако вернемся к средней из дочерей, к Гямяр.
На момент распада АДР Гямяр – 18 лет. Скорее всего, именно в Баку она знакомится с тогда мало кому известным Мухамедом Агаевым, который войдет в историю как Мехмет Агаоглу. Через некоторое время после миграции молодая пара свяжет себя узами брака.
В 1922 году молодые уезжают в Германию, а затем в Австрию. Они оба будут учиться в ведущих вузах Европы, здесь же еще через год родится их единственная дочь Гюльтекин.
В 1927 году Гямяр ханум получит докторскую степень в университете Стамбула в области восточной истории. Она посвятит свою жизнь искусству, а когда в 1929 году ее мужа пригласят в Детройтский институт изобразительных искусств, она переберется с ним и дочкой за океан. Уже навсегда.
В Америке у молодой семьи пока все благополучно. В 1933 году Мехмет Агаоглу, научный сотрудник и преподаватель в области восточного искусства, создает первую в Америке кафедру истории исламского искусства.
Их квартира была скромной по американским меркам, но зато двери дома всегда были распахнуты гостям. Зачастую азербайджанская и турецкая молодежь собиралась именно у них, звучала музыка, а порой и живая, велись беседы о былом. Но уходить всецело в домашние дела и без устали встречать гостей не было целью нашей героини.
С 1937 по 1938 Гямяр ханум проходит аспирантский курс в университете Мичигана. Сразу после этого ее приглашают вести научные исследования в Музее антропологии. А затем Вторая мировая война вносит свои корректировки в привычный уклад жизни.
В военные годы она займется языковой подготовкой офицеров американской армии: целых два года она будет преподавать им русский.
После войны она вернется в музей, на протяжении всей своей карьеры (вплоть до 1974 года) будет единственной женщиной-куратором. На официальном сайте музея отмечают, что «Гямяр ханум единолично преобразовала сферу изучения керамики Азии». Кроме этого, она преподает в родной для нее alma mater, дойдя до степени профессора.
Гямяр Агаоглу
Гямяр ханум была ведущим специалистом и экспертом керамики южно-восточной Азии. Результаты раскопок подносили в первую очередь к ней, она – автор более 40 публикаций и нескольких книг, которые до сих пор можно найти на просторах интернета. Гямяр ханум объехала музеи мира, внося свой вклад в изучение произведений материального наследия.
Январь, 1948 год. Гямяр ханум демонстрирует два китайских наряда, включенных в коллекцию китайских церемониальных одеяний великой династии Цинь. Стол и табуретки на фотографии являются частью коллекции китайской мебели, которая была передана в дар музею Антропологии правительством Китая после Всемирной выставки в Новом Орлеане в 1884 году
К сожалению, достигнув успеха на научном поприще, ученые не смогли спасти свою личную жизнь, и семья в итоге распалась. Вторая супруга Мехмета Агаоглу Дорота подарит все накопившиеся материалы галерее искусства Freer Gallery of Art. В 1959 году Гямяр ханум дополнит коллекцию, преподнеся той же галерее все рукописи и незавершенные работы бывшего мужа.
Единственная дочь Гюльтекин, которую все называли Гилли, также пойдет по стопам родителей и посвятит свою жизнь искусству. После смерти матери она подарит все бесценные материалы и книги, принадлежавшие Гямяр ханум, Музею антропологии. К сожалению, Гюльтекин ханум скончалась в прошлом году, в августе 2018 года в Огайо.