MADAM BATTERFLAY: EVDARLIQDAN XANIMLIĞA
Azərbaycanda anadan olsaydı, adı yəqin ki, Gülya olardı: adının ilk heroqlifi belə tərcümə olunur. Lakin bu “gül” dünyanın digər ucunda – Xonsünun qərb sahilindəki Simane prefektura əyalətində çiçək açıb. Burada isti yay mövsümündə çiçəklənən meşələrdə rəngarəng kəpənəklər uçuşur.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.20.00
Stereotipə görə yapon qadını itaət nümunəsi olmalıdır, ancaq Hanaye çox sevdiyi kəpənəklərdən sərhədləri pozmaq arzusunu öyrənir. Gözəllik hissiyyatı, atasının öyüdlərinin əksinə onu ədəbiyyatı öyrənməyə yönəldib. Tekstil sənayeçisi ilə evləndiyinə görə öz ixtisası üzrə işləməyə macal tapmayıb. Mənfəətçil bir qadın olsaydı, evliliyi sonlandırmağı planlaşdırardı, amma Hanaye öz dediyinə görə klassik evdar qadın olaraq yalnız bir ay tab gətirə bildi. Sonra əllərinə diqqətlə baxdı və ləyaqətli həyat yoldaşı və ev xanımı olması üçün sol əlinin barmaqlarının kifayət edəcəyinə qərar verdi. Ailə xoşbəxtliyi ilə bağlı fikirlərini dəyişdirməli olan əri ilə bir ay da danışıqlar apardı. Və Hanaye tikiş kursuna yazıldı.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.22.46
Hanaye Morinin ilk studiyası Tokionun ən canlı səmtlərindən biri olan Sindzükuda açıldı, üç il sonra isə dizayner film üçün kostyum tikmək sifarişini aldı. Mori-san təcrübəsiz humanitarların nüfuzunu təmizə çıxarırdı, axı o, işində heç bir mühasibatlıq hesabatı aparmırdı. Geyim yaratmağın saf əyləncə olmadığı barədə vergi müfəttişliyindən öyrəndi. Və yenə də, həyat yoldaşının məşğuliyyətini biznes-janrının bütün qanunlarına uyğun tərtib edən əri onun yardımına gəldi. Sonrakı illərdə o, məhz dizayner-kostyumçu kimi tələb olunurdu və hətta gözəl kostyumlar yaratdığına görə mükafat qazanmışdı…
SKMBT_C20310081007422
“…sonra kino dəyişdi, – Madam bildirir. – Filmlər daha seksual oldu və artıq geyimlərə ehtiyac qalmadı... Yaponlar Paris modasını çox sevirlər, bu da yerli dizaynerlər üçün olduqca pisdir. Buna görə də tərzimi dəyişməyə qərar verdim”.
1961-ci ildə Hanaye Mori Parislə tanış olmaq üçün yola düşür. “Mən çox çalışırdım, Yaponiyada öz mağazalarım var idi, amma yenə də fransız dizaynerlərinə həmkar olduğumu etiraf etməkdən utanırdım, buna görə də onların müştərisi oldum, – deyərək xatırlayır. – O dövr Moda evlərinin başında Dior, Cardin, Givenchy-nin dayanığı dövr idi – onlar qadını gözəl, lakin kişi stausuna əlavə olaraq görürdülər, onlar məhz kişi üçün geyim hazırlayırdılar, qadın vasitəsilə cəmiyyətdəki mövqeyini göstərə bilsin deyə. Chanel fərqli idi. Onun paltarları qadınlar üçün və qadınlar haqqında idi. O, deyirdi ki, jaketin qolu ideal bədən xəttini yaratmaq üçün əsas amildir, onun sırf bədən ölçülərinə görə hazırlanmış bluzları və ətəkləri isə yüngülcəsinə və hiss edilmədən vücuda toxunurdu”. Bu görüşün xatirəsinə, Şərqdən olan Madam Qərbdən olan Madamın ona verdiyi jaketi qoruyub saxlayıb.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.26.58
İkinci Dünya Müharibəsindən sonrakı illərdə Hanaye Mori, amerika tənasüb sənətini mənimsəmək, lekal ilə işləməyi və geyimləri bədənə uyğunlaşdırmağı öyrənmək üçün çox çalışmalı olmuşdu. Əziyyətli əməyin nəticəsi 1965-ci ildə təqdim olundu: kolleksiyanın "Şərqlə Qərb görüşür" simvolik adı vardı. Brendin emblemi və dizaynerin talismanı olan kəpənəyin titrəyən qanadlarında dünyanın iki əks ucu yer almışdı.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.30.19
Hanaye Mori, Chanel-dən müştərilərinə fərdi yanaşmasını götürmüş və onu paltarın əl ilə tikilməli olduğunu bildirən Şərq fəlsəfəsi ilə əlaqələndirmişdi. Zəngin Yapon kimonolarından əsas xüsusiyyəti almış və mənzərəli geyimlər yaratmışdı. Batik texnikası ilə bəzədilmiş bütöv bir kolleksiya 2003-cü ildə təqdim edilmişdi: digərlərinin arasında podiumdan Hokusainin məşhur "Böyük dalğa" fırtınası keçmişdi. Dizayner şərq memarlığının obrazları ilə eksperiment aparıb, burulmuş düymələr icad edib, çəhrayı rəngdə avro-kimonoda Barbi kuklasının yapon versiyasını yaradıb, yapon stüardessaları üçün yeni forma hazırlayıb, həm də 1967-ci ildə hava limanının işçilərinə mini ətəklər geyindirirək əməlli səs-küyə səbəb olmuşdu.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.31.07
Madam özünə verdiyi sözü tutdu – onun sayəsində Qərbdə Yaponiyanın digər üzü tanındı. Axı, ondan əvvəl yapon paltarları ikinci dərəcəli mal hesab olunurdu və heç vaxt butiklərin yuxarı, lüks mərtəbələrində yer almırdı. Hanae Morinin fədakarlığı və rəssamlıq istedadı kəpənək effekti verdi: 70-ci illərdə, bu gün bəlkə də, daha məşhur olan digər yapon dizaynerlər – dünya modasını köklü şəkildə dəyişdirən Kenzo Takada, Issei Miyake, Yohji Yamamoto dünya arenasına çıxdılar. Onlar yapon pret-a-portesinin ən ilkləri idi..
00c2dd69ca1a30d8824bb775ee034c87
O, həmişə daha çox rəssam olub, nəinki biznesmen. Buna görə də Qərb bazarındakı iqtisadi böhran və şiddətli rəqabət onu təəccübləndirdi və iflas elan etməyə məcbur etdi. Amma yenə də Hanaye Mori aralarında Monako şahzadəsi Qreys, imperatriçə Miçiko, şahzadə Masako, Nensi Reyqan, Hilari Klinton, Sofi Loren, kral ailələrinin üzvləri və diplomatların xanımları kimi yüksək səviyyəli müştərilərini itirmədi.
59bd06c147071c41c620f67d2af60ce6
2004-cü ildə Hanaye Mori elə ilk dəfə olduğu kimi "Şərqlə Qərb qarşılaşır" adında sonuncu kolleksiyasını təqdim edir və gənc dizaynerlərə dəstək olmaq üçün təqaüdə çıxır. Çoxmilyonlu dollar dövriyyəsi bitdi. Arxasında yalnız məşhur bir ad, aristokratiyanın etimadı və kəpənəklərin ətirli buludlarını buraxdı. Axı bu zərafət əsl qiymət bilənlər üçündür.
dbf0a669f0e60ddd6202355492def5c9
Yeri gəlmişkən, aromatlar haqqında. Hələ eramızın birinci minilliyində yapon aristokratları aromatları yaratmaq və tanımaq üzrə yarışlar keçirirdilər. O dövrdə avropalılar öz gigiyenasına o qədər də əhəmiyyət vermədikləri haqqında danışmağa dəyərmi?
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.36.35
Bahalı, amma qiyməti barədə qışqırmayan incə yapon parfumeriyası – qədim bir ənənənin mirasıdır. Əgər arxipelaq modabazları paris kuturyelərinə üstünlük verirlərsə də, ətir məsələlərində özlərinə sadiqdirlər və bunda tamamilə haqlıdırlar, çünki gözəllik – heç də sizi başqalarına bağlayan uzun şleyf deyil, sağlamlıq və zəngin daxili dünyadır. Yüksək Moda Sindikatına üzv olan və Parisdə Moda Evini açan ilk yapon dizaynerindən zərif və nəzakətli fərdi ətirlər hələ də aktualdır. Kəpənəklər ətrin konsentrasiyasını göstərir: qəhvəyi rəngdə ətir, mavi – parfüm suyu, çəhrayı – tualet suyu, sarı – təravətləndirici su və yaşıl – bədən losyonları.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.36.47
O, deyirdi ki, ən əsası sağlam ruha sahib olmaq lazımdır və onsuz hər şey bitəcək. Və bu gün, 40 il əvvəl olduğu kimi, onun ruhu hələ də əla formadadır. Bu dəfə Jan-Pol Gotye və Valentino kimi dahilər tərəfindən dəvət olunmuş qayğısız, zamana tabe olmayan kəpənəklər isə yaz-yaz 2014 mövsümündə podiumda uçuşurlar.

Мадам Баттерфляй: от домохозяйки к хозяйке Дома
Родись она в Азербайджане, ее звали бы Гюлей: так переводится первый иероглиф ее имени. Но этот цветок расцвел на другом краю Земли – в деревушке в префектуре Симанэ на западном побережье Хонсю, где жаркое лето и над цветущими полянами порхают разноцветные облака бабочек.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.20.00
Стереотип гласит, что японка должна быть образцом послушания, но Ханае переняла у своих любимых бабочек стремление нарушать границы. Чувство прекрасного, вопреки наставлениям отца, привело ее к изучению литературы. По специальности поработать она не успела, так как вышла замуж за текстильного промышленника. Но если амбициозным планам иной женщины брак положил бы конец, то Ханае, по ее собственным словам, только месяц продержалась в роли классической домохозяйки. Потом внимательно посмотрела на свои руки и решила, что пальцев левой руки вполне хватит, чтобы быть приличной женой и хозяйкой. Еще месяц ушел на переговоры с мужем, которому пришлось менять свои представления о семейном счастье. И Ханае поступила на курсы кройки и шитья.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.22.46
Первая студия Ханае Мори открылась в одном из самых оживленных районов Токио – Синдзюку, а через три года дизайнер получила первый заказ на изготовление костюмов для фильма. Мори-сан оправдывала репутацию непрактичных гуманитариев, ведь она не вела никакой бухгалтерии. Тот факт, что конструирование одежды перестало быть невинной забавой, открыла для нее налоговая инспекция. И здесь на помощь пришел супруг, который оформил занятие жены по всем законам бизнес-жанра. В последующие годы она была востребована именно как дизайнер-костюмер и даже получила премию за создание превосходных костюмов…
SKMBT_C20310081007422
«…потом кино изменилось, – рассказывает Мадам. – Фильмы стали более сексуальными и больше не нуждались в одежде… Японцы очень любят парижскую моду, что плохо для местных дизайнеров. Поэтому я решила изменить свой стиль».
В 1961 году Ханае Мори отправилась навстречу Парижу. «Я много работала, у меня были свои магазины в Японии, но я тогда еще стеснялась признаться французским дизайнерам в том, что являюсь их коллегой, поэтому я стала их клиентом, – вспоминает она. – Это было время, когда во главе Домов моды стояли Dior, Cardin, Givenchy – они видели женщину прекрасной, но лишь дополнением к статусу мужчины, именно для него они делали одежду, чтобы он мог через женщину показать свое положение в обществе. Шанель была другой. Ее одежда была для женщин и о женщине. Она говорила, что пройма жакета является ключевым моментом создания превосходной линии тела, а ее блузы и юбки, которые были сделаны строго по фигуре, лишь легко и неуловимо касались тела». На память об этой встрече Мадам с Востока сохранила жакет, подаренный ей Мадам с Запада.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.26.58
В годы после Второй мировой войны Ханае Мори пришлось изрядно потрудиться, чтобы овладеть американским искусством пропорций, научиться работать с лекалами и подгонять одежду по фигуре. Результат кропотливого труда был представлен в 1965 году: коллекция имела символичное название «Восток встречает Запад». Бабочка – эмблема бренда и талисман дизайнера – уместила на своих подрагивающих крыльях два противоположных конца света.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.30.19
Ханае Мори переняла у Шанель индивидуальный подход к клиентам и соединила его с восточной философией, гласившей, что одежда должна быть сшита вручную. Она позаимствовала у богатых японских кимоно их главную фишку – и создавала платья-пейзажи. Целая коллекция, расписанная в технике батик, была представлена в 2003 году: в числе прочих по подиуму прошлась знаменитая «Большая волна» Хокусая. Дизайнер экспериментировала с образами восточной архитектуры, изобрела крученые застежки, создала японский вариант Барби в розовом евро-кимоно, разработала новую униформу для японских стюардесс, причем в 1967 году произвела настоящий фурор, одев сотрудниц аэропорта в мини-юбки.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.31.07
Мадам сдержала данное себе слово – благодаря ей на Западе узнали Японию с новой стороны. Ведь до нее японская одежда считалась второсортным товаром и никогда не появлялась на верхних, люксовых этажах бутиков. Самоотдача и художнический талант Ханае Мори произвели эффект бабочки: в 70-х годах на мировую арену вышли другие японские дизайнеры, пожалуй, более известные сегодня – Кензо Такада, Иссей Мияке, Йоджи Ямамото, которые изменили мировую моду в корне. Это были самые истоки японского прет-а-порте.
00c2dd69ca1a30d8824bb775ee034c87
Она всегда была в большей степени художником, чем бизнесменом, поэтому экономический спад и жестокая конкуренция на западном рынке застали ее врасплох и принудили объявить о своем банкротстве. Впрочем, Ханае Мори не потеряла своих высокопоставленных клиентов, среди которых в разное время были принцесса Монако Грейс, императрица Мичико, принцесса Масако, Нэнси Рейган, Хилари Клинтон, Софи Лорен, члены королевских семей и жены дипломатов.
59bd06c147071c41c620f67d2af60ce6
В 2004 году Ханае Мори представила свою последнюю коллекцию под тем же названием, что и первая – «Восток встречает Запад» – и ушла на пенсию, чтобы поддерживать молодых дизайнеров. Многомиллионный оборот иссяк, оставив только знаменитое имя, признание аристократии и ароматные облака бабочек, которые не нуждаются в рекламе, ведь это изящество – для ценителей.
dbf0a669f0e60ddd6202355492def5c9
Кстати, об ароматах. Еще в первом тысячелетии нашей эры японские аристократы устраивали состязания по созданию и распознаванию ароматов. Стоит ли говорить, что европейцы в это время не особо заботились даже о собственной гигиене?
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.36.35
Дорогая, но не кричащая о своей цене, деликатная японская парфюмерия – наследие древней традиции. И если модницы архипелага предпочитают парижских кутюрье, то в вопросах запахов они верны себе и абсолютно правы, ведь красота – это здоровье и богатый внутренний мир, а вовсе не длинный шлейф, навязывающий вас окружающим. Утонченные и тактичные именные ароматы от первого японского дизайнера, ставшего членом Синдиката высокой моды и открывшего свой Модный дом в Париже, по-прежнему актуальны. Бабочки указывают на концентрацию аромата: коричневыми отмечены духи, голубыми – парфюмированная вода, розовыми – туалетная вода, желтыми – освежающая вода и зелеными – лосьоны для тела.
Снимок экрана 2014-09-09 в 13.36.47
Она говорила, что самое главное – иметь здоровый дух и что без него всё будет кончено. И сегодня, как и 40 лет назад, ее дух по-прежнему в отличной форме. А беззаботные, неподвластные времени бабочки порхают по подиумам уже в сезоне весна-лето 2014, приглашенные на сей раз гениями Жана-Поля Готье и Валентино.