Bütün kişilərin adlarının Hesus, qadınların isə sadəcə Mariya olduğu bir ölkə. Bığlı mariaçilərin musiqisi altında kəskin küləyin gecə-gündüz aqavadan tutmuş kaktusa qədər çöl bitkilərini sürükləyən bir ölkə. Meksika. Okeanın o tayından olan sakinlər bu ölkəni belə görür. Ancaq bu adət olunmuş obraz altında Meksikanı əslinə olduğu kimi, sirli və bir az da qorxulu görmək mümkündür.
1-2 noyabr tarixlərində bütün ölkə, kiçikdən böyüyə qədər küçələrdə gəzir: əsas milli bayramı – Ölülər Gününü qeyd edir. Yeni Dünyanın “Yeni” adlandırılmasından yüz illər əvvəl hindilər canlıların balqabaq və qarğıdalı toplamasından sonra ölülərlə söhbət edə, xəbərləri paylaşa və onlardan məsləhət istəyə bilsinlər deyə onların ruhlarının yer üzünə baş çəkdiklərinə inanırdılar. Əlbəttə ki, avropalılar gəmilərlə buraya gəldikdən sonra katolik kilsəsi yad adət ilə özünəməxsus mübarizə aparmağa cəhd göstərdi. "Parçala və hökmranlıq et" – deyə keşişlər qərar verdilər... yox, belə deyil. "Qalib gələ bilmirsənsə – rəhbərlik et" – budur! Və beləliklə hindilərin qədim bayramını xristian bayramı ilə birləşdirməyə qərar verdilər: Ölülər üçün Dua günü və Bütün müqəddəslər günü bayramı.
Asteklərin və mayyaların əlvan çiçəkli adətlərini asketik ispan katolisizmi ilə qarışdırsan nə alınar? Şübhəsiz ki, qeyri-adi bir şey! Qurban gətirmə ənənəsinin kökü kəsildi və bütün ay davam edən bayramı cəmi bir-iki gün qeyd etməyi qərara aldılar. Katoliklər buna baxmayaraq mədəniyyətlər mübarizəsində qismən qələbə qazana bildilər. Но Dia de los Muertos – Ölülər Günü – bunun da öhdəsindən gəldi (bağışlayın).
Dia de los Muertos ölülər gününün böyük təmtərağı hər kəsi əhatə edir. İstənilən vacib milli bayram kimi Ölülər gününə də öncədən hazırlaşmaq lazımdır və bu hazırlıqlar bir sıra mərhələlərdən ibarətdir. Əvvəlcə evlər təmizlənir və bəzədilir. Ölülər üçün onların sevimli yeməkləri və xüsusi pan de muerta çörəyi bişirilir. Süfrəyə uzun bir səfərdən sonra susuzluqlarını yatırmaq üçün su (uşaqlara şərab olmaz!) və sümüklərinin möhkəm olması üçün duz qoyulur. Bəziləri mətbəxdə biş-düş edərkən, digərləri ölülər üçün xüsusi səcdəgah qururlar. Bu səcdəgahı ölülərin fotosundan düzəldirlər, çiçəklər, şamlar, sevimli əşyalarla bəzəyirlər.
Əvvəllər səcdəgahın qurulması sırf ailənin işi idi, amma indi bunu ictimai yerlərdə də görmək olur: universitetlər, hava limanları, polis məntəqələri... Bəzən səcdəgahın həsr olunduğu şəxslərin peşəsini bildirən fiqurlar yerləşdirilir. Ailə səcdəgahının olub-olmamasının fərqi yoxdur, hər halda bir şey dəyişməz olaraq qalır – ora mütləq kəllə qoyulur. Kiminsə əcdadının həqiqi bir kəllə sümüyünə rast gəlməyiniz ehtimalı yoxdur – çünki nə olursa olsun ənənələr min illər ərzində zəifləyir və onları şəkərdən hazırlanmış rəngli kəllələr uğurla əvəzləyir.
Kalavera – ispan dilindən tərcümədə "kəllə" – Ölülər Gününün dəyişməz atributudur. Birincisi bu şən ornamentlə bəzədilmiş şəkər kəlləsinin özüdür. İkincisi kalavera komik və ya qorxulu "ölü" makiyajıdır. Əlbəttə ki, kalavera haqqında danışdıqda Kalavera Katrinadan bəhs etməsək olmaz. Yüz ildən bir qədər çox əvvəl, 1913-cü ildə meksikalı rəssam, illüstrator və karikaturaçı Xose Quadalupe Posada litoqrafiya üsulu ilə dəbdəbəli şapkada skelet təsvir edir. Bu obraz bir vaxtlar bu bayrama himayədarlıq etmiş astek ilahəsi Miktlansiuatlı xatırladır. Baş yerinə kəllə təsvir olunmuş nəcib qadının infernallığı meksikalıların o qədər ürəyincə olmuşdu ki, bu gün bu bayramı onsuz təsəvvür etmək mümkün deyil. Dios de los Muertos zamanı o, əlində çətirlə şəhəri gəzir ya da oyuncaq fiqur şəklində masada yer alır.
Şənlik iki gün (daha doğrusu, iki gecə) davam edir və iki mərhələdə baş verir. 31 oktyabr – 1 noyabr gecəsində ailələri ilə bir gün daha vaxt keçirmələri üçün balaca uşaqları ("anhelitos" – mələkləri) yad edirlər. 1-dən 2-nə keçən gecə isə böyüklər yad olunur. Elə həmin gün ümumxalq şənliklərinin küçələrdə qeyd olunduğu gündür. Karnaval yürüşləri və paradları sevimli skeletlər – sifarişlə çalan küçə musiqiçiləri müşayiət edir. Axşam tərəfi meksikalılar qohumlarının məzarlarını çiçək və şam ilə bəzəmək üçün ailə qəbiristanlığına gedirlər.
Yaşlı biri mütləq mərhumun həyatından gülməli bir hadisə danışır və ya onun haqqında komik şeirlər oxuyur. Göz yaşı nəyə lazımdır, onsuz da bir ildən sonra yenidən görüşmək imkanı olacaq! Qəbiristanlıqlarda pan de muerta çörəyini parçalayırlar, əylənirlər və rəqs edirlər: küçə musiqiçilərinin "skeletləri" sizi burada da tapacaqlar. Onlar öz ətraflarına əylənənləri və avaraları toplayırlar – bu mərasim comparsa adlanır. Komparsanın həyat kimi dəqiq marşrutu yoxdur.
Bu mərasim şam və musiqi axını kimi insanları gecə vaxtı küçələrə, turistlərin və yerli sakinlərin arasına atır. Bütün təamlar yeyildikdən və sərin sübh havasında son akkord səsləndikdən sonra insanlar evlərinə gedirlər. Ölülər bir ildən sonra yenidən ailələrini ziyarət etmək üçün gəldikləri yerə qayıdırlar. Canlılar isə növbəti Dia de los Muertos ölülər bayramına hazırlaşmağa başlamazdan əvvəl doyunca yatmalıdırlar.

Страна, где всех мужчин зовут Хесус, а женщин – просто Мария. Где под музыку усатых мариачи жгучий ветер гоняет сутки напролет перекати-поле от агавы до кактуса. Мексика. Такой она видится обывателю из-за океана. Но можно под этим привычным образом увидеть Мексику аутентичную что ни на есть, таинственную и немного страшную.
screen_shot_2016-12-09_at_16.12.51
1 и 2 ноября вся страна, от мала до велика, гуляет: отмечает главный народный праздник – День мертвых. За века до того, как Новый Свет придумали называть Новым, индейцы считали, что души умерших посещают землю, чтобы живые, закончив собирать тыкву и маис, могли с ними пообщаться, рассказать о новостях и попросить совета. Конечно, когда сюда приплыли корабли с европейцами, католическая церковь попробовала по-своему бороться с чуждым обычаем. «Разделяй и властвуй» – решили священники... нет, не то. «Не можешь победить – возглавь» – вот! И древний индейский праздник решили объединить с христианскими: Днем поминовения всех усопших и Днем всех святых.
screen_shot_2016-12-09_at_16.13.05
Что произойдет, если смешать цветастые обычаи ацтеков и прочих майя с аскетичным испанским католицизмом? Точно что-то неординарное! Традицию жертвоприношений искоренили, да и праздновать решили вместо целого месяца только пару дней, по-скромному. Частичную победу в борьбе культур католикам все же удалось одержать. Но Dia de los Muertos – День Мертвых – пережил и это (простите).
Все жадное до жизни великолепие Dia de los Muertos охватывает каждого. Как ко всякому важному народному празднику, ко Дню мертвых надо готовиться заранее, и приготовления состоят из ряда этапов. Сначала прибирают и украшают дом. Для мертвых готовят их любимые блюда, пекут особый хлеб – пан де муэрта. Ставят воду, чтобы они утолили жажду после долгого путешествия (никакого вина детям!), и соль – чтобы кости были крепкими. Пока кто-то хозяйничает на кухне, остальные должны возвести для мертвых специальный алтарь. Его сооружают из фотографий умерших, украшают цветами, свечами, любимыми предметами.
screen_shot_2016-12-09_at_16.13.27
Раньше сооружение алтарей было делом сугубо семейным, но теперь их можно увидеть и в общественных местах: университетах, аэропортах, полицейских участках. Иногда туда ставят фигурки, указывающие на профессию или занятие тех, кому алтарь посвящен. Семейный алтарь или нет, в любом случае одно неизменно – там будет присутствовать череп. Настоящий череп чьего-то предка вам вряд ли попадется – все-таки традиции, как ни крути, ослабевают за тысячи лет, – но их вполне успешно заменяют разноцветные черепа из сахара.
screen_shot_2016-12-09_at_16.13.59
Калавера – в переводе с испанского «череп» – неизменный атрибут Дня мертвых. Во-первых, это сам сахарный череп, украшенный веселым орнаментом. Во-вторых, калавера – это комический или устрашающий макияж «под мертвеца». И, конечно, рассказывая про калаверу, нельзя не рассказать о Калавера Катрина. Немногим больше ста лет назад, в 1913 году, мексиканский художник, иллюстратор и карикатурист Хосе Гуадалупе Посада взял и изобразил на литографии скелет в роскошной модной шляпке. Этот образ напоминает о Миктлансиуатль, ацтекской богине, которая когда-то покровительствовала празднику. Инфернальность благородной дамы с черепом вместо головы настолько запала мексиканцам в душу, что представить себе праздник без нее сегодня уже невозможно. Во время Dios de los Muertos она прогуливается с зонтом по городу или присутствует на столе в виде маленькой игрушечной фигурки.
screen_shot_2016-12-09_at_16.14.13
Празднование длится два дня (точнее, две ночи) и проходит в два этапа. В ночь с 31 октября на 1 ноября поминают маленьких детей («анхелитос» – ангелочков), которые, таким образом, могут побыть с семьей на день дольше. А с 1-го на 2-е проходит поминовение взрослых. Это и есть тот день, когда всенародное веселье выплескивается на улицы. Карнавальные шествия и парады сопровождают милейшие скелеты – уличные музыканты, от души играющие на заказ. Ближе к вечеру мексиканцы семьями отправляются на кладбища украшать могилы родственников цветами и свечами.
screen_shot_2016-12-09_at_16.14.30
Кто-нибудь постарше обязательно расскажет смешной случай из жизни покойного или прочитает шуточные стихи про него. К чему слезы, ведь все равно через год появится возможность снова увидеться! На кладбищах преломляют пан де муэрта, веселятся и танцуют: «скелеты» уличных музыкантов найдут вас и здесь. Они собирают вокруг себя веселящихся и зевак – такая процессия называется comparsa. Компарса, как сама жизнь, не имеет строгого маршрута.
screen_shot_2016-12-09_at_16.14.43
Она, словно река из свечей и музыки, захватывает и несет людей по ночным улицам, навстречу туристам и местным жителям – живым и не очень. Когда все угощения будут съедены и в прохладном предрассветном воздухе отзвучит последний аккорд, люди разойдутся по домам. Мертвые вернутся туда, откуда пришли, чтобы снова навестить вас через год. А живым нужно выспаться, после чего можно начать готовиться к следующему Dia de los Muertos.