BİR NEÇƏ ADI OLAN, MİNİLLİKLƏRİN DƏRİNLİKLƏRİNDƏN ZAHİR OLAN, BÖYÜK ŞİVA TƏRƏFİNDƏN ÖZÜNƏ YER ÜZƏRİNDƏKİ İQAMƏTGAHI SEÇİLƏN, MÜASİR SİVİLİZASİYANIN DƏRK ETMƏSİ MÜMKÜN OLMAYAN DASTANLAR VƏ QƏDİM KANONLARIN BUXURU İLƏ ƏTİRLƏNƏN ŞƏHƏR... DİNİ MAHİYYƏTİ OLAN VARANASİ ŞƏHƏRİNİN DAMARLARI SƏRT MƏSCİDLƏR, TƏNTƏNƏLİ KİLSƏLƏR, DƏBDƏBƏLİ MƏBƏDLƏR FONUNDA DÖYÜNÜR.
VARANASİNİ GÖRMƏK VƏ - ÖLMƏK
Ölümü anlama fəlsəfəsi burada tamamilə rahat, buna görə də bir qədər arsız xarakter daşıyır. İnsanlar burada dəfn edilmələrini vəsiyyət edirlər və ya özləri bura ölməyə gəlirlər. Həyatla burada, Varanasidə vidalaşmaq – yenidən doğulmaların əziyyətli dövrəsindən azad edən və həsrətlə gözlənilən sükutu bəxş edən həsəd oyadan aqibətdir.
Amma bu nemətə sahib olmayan da öz inildəyən bədənini alovun ağuşuna ataraq xeyir-dua ala bilər. Vahiməyə salan prosedur qapalı yerlərdə deyil, açıq səma altında, daşlar üzərində keçirilir. Gecə-gündüz burada tonqallar yanır və yüzlərlə göz odun şölələrinin əvvəlcə qorxaq və qərarsız halda mərhumun başını və cəsədini yalamasını, sonra isə, sanki iştaha gələrək, cəsədi qəzəblə udmasını izləyir. Ölənin yaxınları müqəddəs ayini ehtirassız müşahidə edərək yuyunurlar və dualar oxuyurlar. Onların ürəkləri şübhə və qorxu yükündən azaddır, onlar istənilən kədəri və təəssüfü özlərindən kənar qovurlar.
Onların qəlbləri ancaq fərəh və əmin-amanlıqla dolmalıdır. Cəsədin külə dönməsini gözləyərək, onlar arxaya boylanmadan, artıq göz yaşı tökmədən və əlavə emosiyasız çıxıb gedirlər. Beləliklə mərhumla mənəvi bağlar qırılır, onun vücudu bu həyatın yükündən azad olur.
Lakin bu aqibət hər dünyasını dəyişənə nəsib olmur. Əgər onun yoxsul qohumları tonqal üçün tələb olunan odunların pulunu ödəyə bilməsələr, o zaman səndəl ağacının yonqarı ilə və kədərlə Qanqın dalğaları üzərində yellənən bədənin ayrı-ayrı üzvlərinin rəmzi yandırılması ilə kifayətlənməli olacaqlar. Kremasiya edilməyənlərin də - cüzəm xəstələrinin, ilan sancanların, bakirə qızların, azyaşlı uşaqların və sadhuların da aqibətləri acınacaqlıdır. Belələrini qayıqla çayın ortasına gətirirlər və bədəninə ağır daş bağlayaraq suya buraxırlar.
ANA QANQ
Hindlilər üçün bu çayın əhəmiyyətini heç nə ilə müqayisə etmək olmaz. Ora meyitləri və ölənlərin qalıqlarını atırlar. Orada itlər, inəklər, keçilər üzürlər. Onun üzərində ifrazatlar və məişət tullantıları yayılıb. Və elə buradaca sakinlər və şəhərin qonaqları gündəlik işlərini görürlər – üzlərini qırxırlar, yuyunurlar, çimirlər, paltar yuyurlar. Bu suyu içir və bir birinə müqəddəs hədiyyə kimi təqdim edirlər...
Qanq fenomeni alimləri heyrətə gətirir: çayın suyunun həddindən artıq zəhərli olmasına rəğmən, ondan içənlər dərhal və ya sonra ölmürlər.
Hindular bunu belə izah edirlər: “Qanq bizim anamızdır. O, mehribandır və öz övladlarına zərər verməz”. Hər səhər, hələ dan yeri sökülməmiş, yerli sakinlər və zəvvarlar şəfəqi qarşılamaq, dua etmək, böyük çayda yuyunmaq üçün sahilə axışır. Oxunan müqəddəs mahnılar və dualar fonunda sanki zamanın özü də ehtiramla donub qalır. Turistlər üçün çox cəlbedici mənzərədir!
SANSARA DÖVRİYYƏSİ
Rəngarəng libaslara bürünən və parlayan Varanasi öz məstedici gözəlliyi və vəhşi ekzotikası ilə cəlb edir. Amma bununla yanaşı bu adi turist şəhərindən daha əhatəli bir şeydir. Bu, hər gün gözəgörünməz möcüzənin baş verdiyi paradoksal yarış meydanıdır: burada əbədi olaraq donan həyat laxtası cəmi bir an öncə saxlanması mümkün olmayan sansara çarxını – sükuta və həzzə aparan yolu kəsən tale mexanizmini dayandırır. Burada, tüstüləyən vahid qazanda mədəniyyət və din, həyat və ölüm, bolluq və yoxsulluq, təmizlik və çirkab, ilham və cinayət bir birinə qarışır... Hər kəsə də inamına görə bəxşlər edilir.
Şəhər bambuk xərəklərdə meyit daşıyan gülərüz hinduların vurnuxduğu dolanbac küçələri və döngələri ilə cəzb edir. Çox əhalisi olan yaşayış məhəllələrinin damlarından qayğısız uşaqlar böyük maraqla rəngbərəng çərpələngləri havaya buraxırlar. Damlardan və ağacların təpəsindən boylanan meymunlar və tutuquşular durmadan nə isə çığırırlar...
Guya vergi verilən bər-bəzəkli libasa bürünən sadhular turistlərə dərin mənalı əfsanələr danışırlar, bədənlərinin qıvraqlığını nümayiş etdirirlər və guya mərhumların yoxsul qohumları üçün pul dilənirlər: bu, kiminsə, yəqin ki, turistlərin, taleyinin təmizlənməsinə xidmət göstərəcək.
Şişman polislər mərhəmət yağdırırlar. Burada hər yerdə həşiş və tiryək çəkirlər. Şəhər narkotik alverçiləri ilə doludur. Onlara irad bildiriləndə isə dərhal cavab verirlər: guya Şivanın özü çətənəyə qarşı rəğbət bəsləyib.
Lakin alkoqoldan və narkotiklərdən beyinləri dumanlanan aqhorilər ilə görüşlər xüsusən vahimələndirir. Onların arıq bədənləri və sifətləri kremasiya külü ilə örtülüb, boyunlarından isə insan sümüklərindən hazırlanan boyunbağılar asılıb. Onlar sizinlə üz-üzə dayanıb azğın şəkildə qəhqəhə çəkə, ədəbsizcəsinə əlinizdən tuta və ya bağrına basa, kəllədən bir qurtum içməyi təklif edə bilərlər...
Onların ətrafa yaydıqları üfunət nəfəs kəsir və ürəkbulanması doğurur.
Hindistanda pərəstiş edilən inəklər və öküzlər tənbəlliklə şəhərdə gəzişir ya da yaxşıca sərilərək uzanıblar. Hindular bütün varlıqları ilə inanırlar ki, onların vəfat etmiş yaxınları istər insan cildində, istərsə də heyvan və ya bitki qismində yenidən dünyaya gələ bilərlər. Buna görə də onlar bütün canlılara qarşı səbr və mehribanlıq nümayiş etdirirlər. Burada insanlar heyvanlarla birlikdə uzanır, gəzişir və suda çimirlər. Bundan xoşhal olmaq da olardı. Əgər təəssüratları hər addım başı heyvanların sidik və nəcisinin üfunəti təlx etməsəydi.
SU ÜZƏRİNDƏ ALOVLAR
Varanasidə buddistlərin müqəddəs məkanı da var – Sarnatx şəhərətrafı qəsəbəsi. Məhz burada vergi verilən Budda ilk xütbəsini söyləyib və onun ilk dinləyiciləri marallar olub – onlara indi də ətraf yerlərdə rast gəlmək olar. Buddistlər daş sərdabələrin və məbədlərin qarşısında təmkinlə gəzişirlər və dini ustadları onların hər şeyi bilmək istəyən ruhlarını düşüncə dəhlizləri ilə parlaq həqiqətlər qəsrlərinə tərəf aparırlar...
Şəhərin cənub hissəsində, geniş yaşıl ərazidə, məbədlər və muzeylərin əhatəsində dünyanın ən mötəbər universitetlərindən biri - Benares yerləşir. Burada qarşınızda gözlənilmədən Varanasinin daha bir siması zühur edir – müasir, sivil, elm və mədəniyyətə açıq. Axşama yaxın isə, təəssüratlarınız nə qədər dərin olsa da, yenidən sahilə, günəş qürub edəndən sonra Odlu Pucci – “Ganga Maha Aartii” mərasimi keçirilən yerə cəzb olunursunuz. Meydançalarda “tanrıların” fiqurları düzülür, buxurlar yandırılır, dinamiklərdən məstedici mantralar səslənir. Boylu-buxunlu, yaraşıqlı brahmanlar dünyanın 4 tərəfinə tanrılara bəxşişlər göndərirlər. Rəngarəng, valehedici mənzərədi; daha sonra isə mərasim təamı – prasad paylanır. Daha sonra isə istəyi olanlar mərhumların ruhlarının digər dünyaya yollarını işıqlandırmaq üçün suya gül və yanan şamlar buraxırlar.
Varanasidə dünyanın heç bir yerində olmadığı qədər həyatla ölüm arasındakı sərhədin atmosferi, varlığa güzəştsiz və eyni zamanda həssas münasibət, Şivanın çoxmənalı təbəssümü ilə səssiz şərh edilən minilliklərin mistik əlaqəsi sezilir.

A CITY, ANSWERING TO SEVERAL NAMES, EMERGING TO SURFACE FROM MILLENIA DEPTHS, WHICH IS SELECTED BY GREAT SHIVA FOR ITS EARTHEN REALM, FUMIGATED BY LEGENDS AND PRIMITIVE CANONS, BEYOND SCOPE OF MODERN CIVILIZATION'S MIND... VEINS OF SACRAL CITY VARANASI PULSE CONTINUOUSLY AGAINST THE BACKGROUND OF AUSTERE MOSQUES, SOLEMN CHURCHES, ELEGANT TEMPLES.
TO SEE VARANASI AND TO DIE
Philosophical understanding of death, in this case, is of absolutely calm and thus, somewhat of a cynical character. People make their will to bury them here or arrive here especially for death purposes. To die here, in Varanasi is enviable destiny, liberating from the painful circle of regenerations and granting desirable calm.
However, a person awarded with these goods can also gain a blessing, exposing his bitter cold flesh to hot embraces of fire. In contrary to sheltered closed premises, the procedure causing dismay is held in the open air, on rocky Ghats. Day and night pyres blaze here and hundreds of eyes observe how initial tongues of pyre touch faintly and hesitatingly the dead person's head and body and then, as if, after acquiring the taste, fiercely devour mortal remains. Relatives of the deceased person perform ablution and say grace, while unemotionally observing religious rite. Their hearts are released from the burden of doubts and fears, they move away from any regret and grief.
Their souls should be filled only with enrapture and tranquility. After relics turn into cremains, they leave not turning around their heads, without unnecessary tears and emotions. Thus, spiritual ties get broken with deceased, releasing his essence from the burden of terrestrial life.
However, this destiny doesn't befall each deceased. If his poor relatives aren't able paying for wood, necessary for fire, they will be compelled to content themselves with sprinkling chips and symbolical firing of a particular body part, drearily rolling on Gange's waves. Destiny of those, not subjected to cremation, such as, persons, who were sick with leprosy, bitten by snakes, virgins, kids and saddhu is also sad. Such bodies are taken aboard, after reaching the middle of the river the corpses are submerged by attaching a heavy stone to them.
GANGA IS A MOTHER
The importance of this river for Indians is incomparable with anything. Ashes and not completely burnt remains of deceased are submerged into it. Dogs, cow, and goats splash in it. Excrements and household wastes float in it. Inhabitants and city visitors perform everyday routines in it, shave, wash, take a bath, and wash clothes. They drink water and present it to each other, as a sacred gift...
Scientists are amazed by Ganga phenomenon: in spite of high toxicity of river, people drinking its water don't fall dead at once thus, or little later.
«Ganga is our mother. Hindus explain: "She is kind and incapable of inflicting harm to its children». Every morning, ere yet the dawn breaks, local residents, and pilgrims come to the shore in flocks with the aim to see the dawn, to pray, to make ablution in waters of the majestic river. It appears, time itself, reflecting in the background with sacred canticles and prayers stands in awe. The show for tourists is absolutely amazing!
SAMSARA'S CIRCULATION
Shining Varanasi, dressed in colored clothes, attracts with its charming beauty and queer exotic, however, at the same time, it is something bigger, compared with a touristic city. This is a surprising yard with an invisible miracle, taking place every day: eternally stagnated life cluster here, paralyzes samsara wheel, which was unstoppable just a moment ago, Karmic mechanism blocks a way to peace and blissfulness. Cultures and religions, life and death, abundance and poverty, cleanliness and dirt, spirituality and criminality are mixed up here in common steaming boiler...Everyone gets his desserts according to his belief.
The city attracts with its exotic Gali- narrow, twisting back streets and lanes, with habitually scurrying and smiling Hindus, carrying bamboo stretchers with corpses. From mohalla roofs, heavily populated residential quarters, happy-go-lucky boys passionately fly multicolored kites. Monkeys and parrots, hang over roofs and tops of trees, incessantly chatter amazingly about something...
Pseudo-elucidated disguised sadhu share legends, having intellectual depth with tourists, display flexibility of their bodies and cadge money, claiming they want to help poor relatives of deceased persons, which definitely, should further purification of someone's Karma, apparently, tourists' Karma.
Well-nourished policemen exude good nature. People smoke opium and hashish in every spot. A city is infested with drug dealers, who in response to reproaches, state haughtily as follows: they say, even Shiva himself had a soft spot for hemp.
However, encounters with woozy Aghori cause special dread. Their lean bodies and faces are covered with cremation ashes and necklaces from human bones decorate their necks. They can roar in laughter to you in the person, roughly grasp your arm or lock yourself in their arms, suggest taking a drink from a skull cup...
The stench, emanating from them, takes a person's breath away and turns his stomach.
Cows, revered in India and buffalos walk lazily or sprawl in slow distraction in every part of the city. Hindus strongly believe that their deceased relatives may be born again, as in human shape, so in shape of animals or plants. Thus, they profess tolerance and amiability to all living creatures. People lie, walk here, splash in the water side by side with animals. One could be affected, unless impression is saddened by the common stench, coming from urine and excrements of animals.
FIRE ON WATER SURFACE
There is a sacred place of Buddhists, Sarnath suburb, in Varanasi. Receiving enlightenment, namely here, Buddha used to utter his first confession and deer were his listeners, one may see them in suburbs now too. Buddhists have their seats ceremoniously at the base of steps and their spiritual Masters lead their enquiring souls through consciousness corridors to halls of bright faith...
Surrounded by temples and museums, one of the famous international universities, Benares is located in the city's southern part, in the vast green territory. Unexpectedly, Varanasi's another modern, civilized face, open to science and culture, is disclosed to you. However, by the evening, independent on your satiation with impressions, you repeatedly gravitate to the embankment, where Fiery Puja, Ganga Maha Aarti ritual is performed after sunset. Figures of divinities are fixed on platforms, aromas are lighted, and bewitched mantras are heard from speakers. Stately, beautiful Brahman make an oblation to gods towards four parts of the world. It is eye-catching, enchanting performance, followed by ritual Prasad food. And then, those who wish to put flowers and light candles on the water with an aim to illuminate for dead souls the way to another world.
Nowhere in the whole world, but in Varanasi, this boundary atmosphere between life and death, non-compromising and, at the same time, sensitive relationship to life, mystic communication of millennia, silently commented by Shiva's meaningful smile is perceived.