ŞƏHƏR BÜRCLƏRİ VƏ YA BAKININ 12 SEKTORU
Astrologiyanın maraqlı bir hissəsi yaşayış məntəqələrinin horoskopunu tərtib etməkdir. Bunun üçün obyekti 12 bərabər sektora bölən xəyali xətlər çəkilir (hesablama nöqtəsi olaraq coğrafi mərkəz götürülür). Sektorlar bu cür yerləşdirilmişdir: şərq  Qoç, cənub  Xərçəng, qərb  Tərəzi, şimal  Oğlaq; qalan digərləri bürclərin araşdırma qaydalarına əsasən yerləşdirilib. Bununla yanaşı, hər sektorda qəribə olsa da, həmişə müvafiq bürcün mahiyyətini əks etdirən obyektlər olur. Gəlin bu nəzəriyyə prizmasından Bakının ətraf ərazilərinə nəzər salaq. Buna əsas olaraq paytaxtımızın ən mərkəzində yerləşən nöqtəni  Keşlə dəmiryol stansiyasını götürsək, "şəhər bürcü" nəzəriyyəsinin Bakı həqiqətlərində nə qədər aydın şəkildə ortaya çıxdığını öyrənəcəyik.
Qoç
BABƏK PROSPEKTİ, ZİRƏ VƏ GÜRGƏN ŞƏHƏRƏTRAFI QƏSƏBƏLƏRİ, PİRALLAHI ADASININ CƏNUB-QƏRB HİSSƏSİ
Qoç  başlanğıc nöqtəsi, bürcün ilk işarəsidir. Onun sektorunda, adətən, şəhərin təməli və ya ərazinin tarixi adları ilə əlaqəli yerlər, o cümlədən, yerli sənayenin əsas obyektləri yerləşir. Üstəlik, qabaqcılların və ixtiraların mövzusu da çox vaxt burada öz əksini tapır. Od ünsürünə aid olan Qoç bürcü yolu işıqlandırır, buna görə də burada mayaklara rast gəlmək mümkündür; bu həm də qəhrəmanların işarəsidir, odur ki, burada onların adları obyektlərin adlarında öz əksini tapa bilər. Kənd təsərrüfatında bu işarə nadir bitkilərin və növlərin yetişdirilməsini "idarə" edir. Bakıda Qoç sektorunda Babək prospekti yerləşir  budur, qəhrəmanın adı ilə əlaqəli bir toponim! Şəhər kənarında, eyni sektorda nadir və bahalı kənd təsərrüfatı məhsulu olan zəfəran yetişdirilən Zirə qəsəbəsi yerləşir. Bir az şərqdə, Gürgən qəsəbəsinin yaxınlığında bütün yarımadaya adını verən Abşeronun qədim yaşayış yerinin xarabalıqları var. Yeri gəlmişkən, burada ən böyük Abşeron mayaklarından biri yerləşir. Qoç bürcünün əlamətlərinin siyahısı bununla bitmir. Daha sonra nə vaxtsa Azərbaycanda dənizdə neft hasilatına başlayan Pirallahı adası gəlir. Ötən əsrin ortalarında adanı dəniz yataqlarından hasil edilən neftin ixracı üçün materiklə birləşdirən iddialı damba layihəsi həyata keçirildi. Ancaq qabaqcılların ən böyük enerjisi Qoç sektorundakı son səyahət nöqtəsində hiss olunur. Çünki bu məntəqə  Neft Daşlarıdır. Dənizin ortasında inşa edilən məşhur neft şəhəri tariximizin şanlı bir hissəsi olmaqdan savayı, həm Azərbaycanın uzaq şərq nöqtəsidir, həm də Ginnesin Rekordlar Kitabına düşən ən birinci dəniz neft platformasıdır.
Buğa
ƏHMƏDLİ VƏ HƏZİ ASLANOV METRO STANSİYALARI ƏTRAFI, GÜNƏŞLİ QƏSƏBƏSİ, ZIĞ ŞOSSESİ
Buğa yemək yeməyi sevir və buna görə də qida sənayesi və ictimai iaşə sahələrinə yaxşı bələddir. Onun sektorunda ləzzətli meyvə və tərəvəzlər yetişdirilə bilər. Bu işarə dulusçuluq sənətini də “idarə edir”: çünki keramika üçün material olaraq gil, torpaqdan istifadə olunur, Buğa isə Torpaq ünsürünə aid işarədir. Veneranın himayəsində olan Buğa bürcü xeyirxah və başqalarına kömək etməyə meyllidir, bu da xeyriyyəçilik məntəqələrinin çoxluğu ilə özünü büruzə verir. Həm də Buğa sektorunda başqalarına nisbətən öz idarəçisi haqqında vizual xatırlatmaları var  buğa və onunla bağlı toponimlərin təsvirləri. Bakıda Buğa sektoru Həzi Aslanov metro stansiyasının yaxınlığında yerləşən restoran, kafe və şirniyyat mağazaları əsl bürcləri ilə əlamətdardır. Estafeti Günəşli qəsəbəsi davam etdirir, burada öküz heykəlini görmək mümkündür. Yaxınlıqda kərpic zavodu var, bişirilmiş kərpiс isə dulusçuluq işidir! Şəhərdən kənarda Buğanın nüfuzunu uzunsov və acı dadı olan unikal soğan növünün yetişdirildiyi Hövsan qəsəbəsi dəstəkləyir. Xeyriyyəçilik isə bu sektorda Zığ şossesində yerləşən katolik evsizlər sığınacağı ilə təmsil olunur.
Əkizlər
HƏZİ ASLANOV QƏSƏBƏSİ, NOBEL PROSPEKTİNİN BİR HİSSƏSİ, ZIĞ QƏSƏBƏSİ
Hava ünsürünə aid Əkizlər bürcü səyahət və kommunikasiya, qısa nəqliyyat məntəqələri və nəqliyyat məhsulları istehsalı, həmçinin məlumat mərkəzləri, təhsil və ticarət obyektlərini "idarə edir". Əkizlərin Bakı sektorunda bölgə üzrə haqqı çatdığı hər bir şeyi tapmaq olar. Nobel prospektində paytaxtın televiziya kanallarından birinin  Xəzər TV-nin qərargahı yerləşir. Bir az şərq tərəfə doğru, Həzi Aslanov metro stansiyası ərazisində paytaxtın ən böyük "Bravo" marketi yerləşir. Şəhər kənarında Əkizlər bürcünün mahiyyətini C.Naxçıvanski adına Hərbi lisey və yeni “Zığ” Quru Yük Limanı təcəssüm edirlər. Yeri gəlmişkən, sovet dönəmində Zığ qəsəbəsi yaxınlığında ekranoplanların modelləri  dinamik hava yastığı üzərində gəmilər, desantçının enişi ilə əlaqəli xüsusi nəqliyyat növü sınaqdan keçirilirdi.
Xərçəng
KEŞLƏ QƏSƏBƏSİ, AĞ ŞƏHƏR
Xərçəng sektorunun ərazisi kütləvi tarixi abidələrlə və kultlaşmış inşalarla qeyd olunur. Bundan əlavə, pul vəsaiti Xərçəngə müxtəlif şəkildə axın edir. Əlbəttə ki, su ünsürünə aid Xərçəng su hövzələrini təcəssüm edir. Daha doğrusu, dəniz, çay portları və limanlarını. Bakının Xərçəng sektorunda tarix və maliyyə bir-biri ilə bağlıdır. İnqilabdan əvvəlki və sovet illərindəki neft müəssisələrinin indiki Ağ şəhərdə yerləşməsi bunun sübutudur, həmçinin Nobel qardaşlarının Ev-Muzeyinin keçmiş iqamətgahının yeri  bu ərazinin zavod rayonu olduğu və Qara şəhər adlandırıldığı dövrlərin xatırlatmasıdır. Bakı yük limanı uzun müddət burada yerləşib  hazırda Ələt qəsəbəsinə köçürülüb. Xərçəng sektorundakı kultlaşmış binalardan Keşlə qəsəbəsində yerləşən Şah Abbas məscidini (XVII əsr) qeyd etmək olar. Eyni sektorda biz Azərbaycan Tibb Muzeyini görürük – bu bürcün ərazisində hətta tibb də tarixi bir şəkildə təqdim olunur. Xərçəng bürcü altında anadan olmuş Şah İsmayıl Xətainin adını daşıyan metro stansiyası da burada yerləşir.
Şir
28 MAY, SAHİL, İÇƏRİŞƏHƏR METRO STANSİYALARININ ƏTRAFI, DƏNİZKƏNARI PARK, BAYIL
Şir  yaradıcılıq, təmtəraq və dinc dövləti təmsil edən bayram bürcüdür. Onun sektoru adətən ən çox ziyarət edilir, çünki burada, bir qayda olaraq, mədəniyyət və incəsənət müəssisələri, administrasiya binaları, parklar, oyun sahələri və digər əyləncə yerləri, habelə müxtəlif uşaq məktəbdənkənar müəssisələri yerləşir. Paytaxtımızda Şir sektoru şəhər bürcünün nəzəriyyəsini tamamilə doğruldur: sözün əsl mənasında burada yan-yana Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının binası, şəhərin tarixi mərkəzi, Fəvvarələr Meydanı, Dövlət Filarmoniyası, Dənizkənarı Park, Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi, o cümlədən, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Milli Azərbaycan Tarix Muzeyi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və Muzey Mərkəzi daxil olmaqla bir neçə muzeylər yerləşir.
Qız
NİZAMİ, ELMLƏR AKADEMİYASI VƏ İNŞAATÇILAR METRO STANSİYALARININ ƏTRAFI, BADAMDAR QƏSƏBƏSİ
Qız – şəfa tapmağı və öyrənməyi sevir. Onun şəhər sektorunda, bir qayda olaraq, bir çox tibb müəssisəsi, müxtəlif profilli universitetlər, həmçinin standartlaşdırma və statistika ilə əlaqəli elmi müəssisələr və obyektlər var. Bakıda Qız bürcünün sektoru Yasamal qəsəbəsində xəstəxanalar və klinikaların sıx yerləşməsi ilə qeyd olunur. Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və onun adını daşıyan metro stansiyası, Azərbaycan Dillər Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti də burada yerləşir. Qız bürcü sektoruna xas olan digər qurumlardan Dövlət Statistika Komitəsi və Azərbaycan Hidrometeorologiya Mərkəzini qeyd etmək lazımdır.
Tərəzi
NƏRİMAN NƏRİMANOV VƏ GƏNCLİK METRO STANSİYALARI ƏTRAFI, YENİ YASAMAL QƏSƏBƏSİ
Tərəzi bürcü  harmoniya, komfort və gözəllik işarəsidir. Onların sektorunda adətən diplomatiya, həmçinin incəsənət və əyləncə ilə əlaqəli qurumlar var. Orada, bir qayda olaraq, elit butiklər və gözəl infrastrukturu olan sıx salınmış yaşayış məhəllələri yerləşir. Bakıda, Tərəzi bürcünün ərazisində yazıçı və diplomat N.Nərimanov adına metro stansiyası var. Burada ölkənin ən böyük muzey və sərgi məkanlarından biri  Heydər Əliyev Mərkəzi, o cümlədən, Tofiq Bəhramov adına stadion yerləşir. Əyləncə və ticarət (qlamur ab-havası ilə) böyük Gənclik Mall ticarət mərkəzi, geniş infrastruktura malik məhəllələr isə Yeni Yasamal qəsəbəsində yaşayış komplekslərinin çoxluğu ilə ilə təmsil olunur.
Əqrəb
20 YANVAR VƏ MEMAR ƏCƏMİ METRO STANSİYALARININ ƏTRAFI, AVTOVAĞZAL
Hər bir su ünsürünə aid bürclər kimi, Əqrəb də su hövzələrini təcəssüm edir, lakin onun idarəsi altında əsasən yeraltı – torpaq və kanalizasiya sisteminin suları var. Bu bürc həm də zirzəmiləri də idarə edir, odur ki, onun ərazisinin sektorunda müvafiq obyektlərə rast gəlmək olar. Bundan əlavə, hərbi fənlər və idmanla əlaqəli qurumlar da onun təsir zonasına aiddir. Bakıdakı Əqrəb sektorunda Xocahəsən gölü, həmçinin paytaxtın kanalizasiya sistemindən məsul olan Azərsu şirkətinin baş ofisi yerləşir. Yeraltı sular mövzusunu eyni sektorda, lakin şəhərdən kənar yerləşən məşhur palçıq vulkanları davam etdirir. Zirzəmi mövzusunu isə Bakı metropoliteninin təmiri üçün tikilən iki böyük depo: "Xocahəsən" və "Dərnəgül" davam etdirir. Əqrəb sektorunun hərbi-idman istiqaməti Bakı Atıcılıq Mərkəzi və taekvondoçu heykəli ilə təcəssüm olunur.
Oxatan
NƏSİMİ VƏ AZADLIQ METRO STANSİYALARININ ƏTRAFI, BİNƏQƏDİ VƏ BİLƏCƏRİ QƏSƏBƏLƏRİ
Oxatan bürcü  güc və dəyişiklik işarəsidir, dəyişikliklər isə çox vaxt yollarla bağlıdır. Oxatan sektorunda uzun məsafəli nəqliyyatla əlaqəli obyektlərin yerləşməsi təəccüblü deyil. Şəhərdən gələn ən uzun yollar buradan başlayır. Bundan əlavə, bu sektorda tez-tez atlarla əlaqəli obyektləri tapa bilərsiniz: axı Oxatan, əslində kentavrdır! Bakı yaxınlığındakı Oxatan sektorunda Azərbaycan Dəmir Yolunun ən böyük çeşidləmə stansiyalarından biri olan Biləcəri stansiyası yerləşir. Buradan bütün ölkədən keçən dəmir yolunun əsas xətti başlayır. Oxatan və Əqrəb sektorlarının sərhədində Bakı Dövlət Cıdır Meydanı yerləşir. Binəqədi qəsəbəsində isə unikal bitum gölü mövcuddur ki, burada tarixdən əvvəlki heyvanların, o cümlədən atların qalıqları tapılmışdır.
Oğlaq
ULDUZ VƏ BAKMİL METRO STANSİYALARININ ƏTRAFI, BÖYÜKŞOR GÖLÜ
Oğlaq bürcünün idarəsində "dağlar"  aşağı mərtəbəli binaların arasında yerləşən şəhərin ən hündür mərtəbəli binaları, o cümlədən inzibati qurumlar və ağır sənaye müəssisələri yerləşir. Bundan əlavə, Oğlaq sektorunda buz və duz mədəni ilə əlaqəli obyektləri tapmaq olar. Bakıda Oğlaq "dağları"  Heydər Əliyev prospektindəki göydələnlərdir və onlar həqiqətən az mərtəbəli binalar arasında yerləşir: bura uzun müddət yaşayış binalarının tikilməsi qadağan olunduğu zavod zonası olub. Bu yeni göydələnlərin bəzilərində böyük şirkətlərin ofisləri yerləşir. Bir vaxtlar burada yerləşən zavodlar arasında Bakı Məişət Kondisionerləri zavodu da var idi  bu da Oğlaq bürcünün buzudur! Böyükşor gölündə isə uzun müddət duz mədəni olub.
Dolça
QARA QARAYEV VƏ NEFTÇİLƏR METRO STANSİYALARININ ƏTRAFI, BİNƏ, ZABRAT, BALAXANI, NARDARAN QƏSƏBƏLƏRİ
Dolça yüksək texnologiyalar, elektrik, kino və hava nəqliyyatı ilə əlaqəli hər şeyə himayəçilik edir. O, super müasir memarlığı sevir, bundan əlavə isə bu bürcün idarəsi altında xarici ölkələrlə əlaqə qurmaq üçün cavabdeh olan obyektlər yer alır. Dolçanın Bakı sektoru bu təsvirə mükəmməl uyğun gəlin: burada paytaxtın əsas hava qapıları  Heydər Əliyev Hava Limanı, həmçinin Zabrat qəsəbəsində vertolyot meydançası yerləşib. Futuristik memarlıq Milli Gimnastika Arenasının binası ilə təcəssüm olunub. Dolça sektoruna həm də 1898-ci ildə Azərbaycanda ilk film nümayişinin keçirildiyi işçi klubunun yerləşdiyi Balaxanı qəsəbəsi də daxildir. Film nümayişini bakılı fotoqraf Aleksandr Mişon keçirib. Xarici münasibətlərdən danışsaq, o zaman Qara Qarayev metro stansiyasının yaxınlığında Azərbaycan vətəndaşlarının xarici vətəndaşlarla nikahlarının bağlandığı şöbə yerləşir. Nardaran qəsəbəsində isə Böyük Vətən Müharibəsi illərində düşmən cəbhəsinə keçmək üçün hazırlaşdırılan kəşfiyyatçı məktəbi fəaliyyət göstərirdi.
Balıqlar
SURAXANI, QALA, ŞÜVƏLAN, MƏRDƏKAN QƏSƏBƏLƏRİ
Balıqlar bürcü sirr və din işarəsidir. Onun ərazisində, bir qayda olaraq, kultlaşmış tikililər, ibadət yerləri, o cümlədən, monastırlardan sanatoriyalara qədər tək qalmaq üçün yerlər və çoxlu yaşıllıqlar var: bağlar, parklar, meşələr. Əlbəttə ki, çox sayda su hövzələri  axan deyil, durğun sular var: gölməçələr, göllər və s. Balıqlar dar, əyri-üyrü yolları sevirlər. Balıqların Bakı sektorunda ən məşhur nöqtəsi Suraxanı qəsəbəsində yerləşən atəşpərəstlərin "Atəşgah" məbədidir. Əhəmiyyətli dini tikili olaraq eyni zamanda Şüvəlan qəsəbəsində Mir-Mövsüm ağa məscididir. Turistlər həvəslə Qala qəsəbəsində etnoqrafik muzey-qoruğu ziyarət edirlər. Burada məscidlərin birində vaqon rəfləri kimi dar münzəvi hücrələri qorunub saxlanılıb  əsl tək qalmaq üçün yer! Balıqlar sektorunun etalon təcəssümü çox sayda ziyarətgah, kurort, yaşıllıq və dendrari parkında böyük süni göldür. Bütün bu möhtəşəmlik dolaşıq dalanlarla birləşir, burada azmamaq mümkün deyil.

City zodiac, or 12 sectors of Baku
An interesting section of astrology is the compilation of a horoscope for settlements. For this, imaginary lines are drawn dividing the object into 12 equal sectors (the geographical center serves as a reference point). The sectors are as follows: eastern  Aries, southern  Cancer, western  Libra, northern  Capricorn; between them all the others, according to the order of the zodiac signs. Moreover, in every sector, strangely enough, it is always those objects that reflect the essence of the corresponding sign. Let us examine through the prism of this theory Baku with its suburbs. As a basis we take a point in the very center of our capital - the Keshla railway station  we will find out how clearly the theory of the "city zodiac" is manifested in Baku realities.
Aries
BABEK AVENUE, THE SUBURBAN VILLAGES OF ZIRA AND GYURGYAN, THE SOUTHERN PART OF THE ISLAND OF PIRALLAHI
Aries is the starting line, the first sign of the zodiac. In its sector usually it is something connected with the foundation of the city or the historical name of the area, as well as objects of the main branch of the local industry. Moreover, the theme of pioneers and inventions is often reflected. The fiery Aries illuminates the path, so here you can find lighthouses; it is also a sign of heroes, hence here their names can become the names of objects. In agriculture, this sign “supervises” the cultivation of rare crops and breeds. In Aries sector in Baku is located Babek Avenue  that’s the toponym with the name of the hero! Outside the city, in the same sector, is the village of Zira, where saffron is grown - a rare and expensive agricultural crop. Further east, near the village of Gyurgyan, are the ruins of the ancient settlement of Absheron, which gave the name to the entire peninsula. By the way, here is the largest of the Absheron lighthouses. The list of bright signs of Aries does not end there. Next is the island of Pirallahi, near where offshore oil production in Azerbaijan once began. In the middle of the last century, a bold dam project was implemented here, connecting the island with the mainland to export oil extracted from offshore fields. But most of all, the energy of the pioneers is felt at the final point of travel in the Aries sector. Because this is Oil Rocks. The famous city of oil workers, built in the middle of the sea, is not only a glorious part of our history, but also the extreme eastern point of Azerbaijan, as well as the oldest oil platform in the world, listed in the Guinness Book of Records.
Taurus
NEIGHBORHOOD OF THE METRO AHMADLI AND HAZI ASLANOV STATIONS, VILLAGES GUNESHLI, ZIKH HIGHWAY
Taurus loves to eat, and therefore knows the food industry and catering. Delicious fruits and vegetables can be grown in its sector. This sign "supervises" pottery: because the material for ceramics is clay, earth, and Taurus is the sign of the Earth. Taurus tutored by Venus is kind and inclined to help others, which is manifested in the presence of charity points. And in the Taurus sector more often than in others, there are visual reminders of his manager  images of bulls and toponyms associated with them. In Baku, the Taurus sector is marked by a real constellation of restaurants, cafes and pastry shops near the Həzi Aslanov metro station. The baton continues the village of Guneshli, where you can see a statue of a bull. The nearby brick factory, and fired bricks  the same pottery! The baton continues with the village of Guneshli, where you can see a statue of a bull. The nearby brick factory, and fired bricks  the same pottery! Well, and charity in this sector is represented by a Catholic shelter for the homeless in the Zikh highway.
Gemini
HAZI ASLANOV VILLAGE, PART OF THE NOBEL AVENUE, ZIKH VILLAGE
Gemini, the sign of Air, “manages” travel and communications, short transportation points and transport developments, as well as information centers, educational and trade facilities. In the Baku sector of Gemini, you can find everything that is supposed to be his state. On Nobel Avenue, here is the headquarters of one of the capital's television channels  Khazar TV. A little to the east, in the metro area Həzi Aslanov, is the largest Bravo market in the capital. Outside the city, the essence of the Gemini sign is embodied by the Military Lyceum named after J. Nakhchivansky and the new dry cargo port Zikh. By the way, near the village Zikh, in the Soviet time tested model of WIG-Navy vessels on a dynamic air cushion, a special mode of transport, associated with the landing operation.
CANCER
KESHLA VILLAGE, WHITE CITY
The territory of the Cancer sector is marked by a mass of historical monuments, as well as religious buildings. In addition, Cancer flocks finances in a very different way. And, of course, like any sign of Water, Cancer knows the ponds. More precisely, sea and river ports and marinas. In the Cancer sector of Baku, history and finance are intertwined inextricably. This is evidenced by the accumulation of oil enterprises in the pre-revolutionary and Soviet years on the site of the current White City, as well as the Nobel Brothers House-Museum in their former residence  a reminder of the times when this territory was a factory district and was called the Black City. The Baku cargo port was located here for a long time  now it has been moved to the village of Alat. Of the religious buildings in the Cancer sector, the Shah Abbas Mosque (XVII century) in the village of Keshla can be noted. In the same sector, we see the Azerbaijan Museum of Medicine  on the territory of this sign, even medicine is served in a historical manner. There is also a metro station named after Shah Ismail Khatai, born under the sign of Cancer.
Leo
SURROUNDINGS OF METRO STATIONS 28 MAY, SAHİL, İCƏRİ ŞƏHƏR, SEASIDE PARK, BAYIL
Leo – a holiday sign in charge of creativity, celebrations and peaceful authority. Its sector is usually the most visited, because here, as a rule, there are cultural and art institutions, administrative buildings, parks, play areas and other places of entertainment, as well as various children's out-of-school institutions. In our capital, the Leo sector fully justifies the theory of the urban zodiac: literally side by side there are the building of the Presidential Administration of Azerbaijan, the historical center of the city, Fountain Square, Azerbaijan State Academic Philharmonic Hall, Seaside Park, the Republican Center for the Development of Children and Youth, as well as a number of museums, including the Azerbaijan National Carpet Museum, the National Museum of the History of Azerbaijan, Azerbaijan National Museum of Art and Museum Center.
Virgo
SURROUNDINGS OF METRO NİZAMİ, ELMLƏR AKADEMİYASI И INSHAATCILAR, BADAMDAR VILLAGE
Virgo loves to heal and learn. In its sector of the city, as a rule, there are many medical institutions, universities of various profiles, as well as scientific institutions and objects related to standardization and statistics. In Baku, the Virgo sector is marked by a conglomeration of hospitals and clinics in the village of Yasamal. The National Academy of Sciences of Azerbaijan and the metro station named after it are also located here, Azerbaijan University of Languages, Azerbaijan University of Architecture and Construction, Baku State University. Of the other institutions typical of the Virgo sector, it is worth noting the State Committee for Statistics and the Hydrometeorological Center of Azerbaijan.
Libra
SURROUNDINGS OF METRO NARİMAN NARİMANOV AND GANJLIK, YENI YASAMAL VILLAGE
Libra – sign of harmony, comfort and beauty. In this sector, there are usually institutions associated with diplomacy, as well as institutions related to art and entertainment. There, as a rule, elite boutiques and densely built-up residential areas with excellent infrastructure are located. In Baku, on the territory of Libra, there is a metro station named after N. Narimanov, a writer and diplomat. Here is one of the country's largest museum and exhibition venues  the Heydar Aliyev Center, as well as the Tofig Bakhramov Stadium. Entertainment and trade (with a touch of glamor) are represented by the large shopping center Ganjlik Mall, and neighborhoods with extensive infrastructure are represented by a cluster of residential complexes in the village of Yeni Yasamal.
SCORPION
SURROUNDINGS OF 20 YANVAR AND MEMAR AJAMİ, AVTOVAGZAL
Like any watermark, Scorpio manages the reservoirs, but under its head are mainly groundwater: groundwater and the sewage system. He knows in general all sorts of dungeons, so that in his sector of the area you can meet the relevant objects. In addition, institutions related to military disciplines and sports belong to its zone of influence. In the Scorpio sector in Baku, there is Lake Khojasan, as well as the head office of the Azərsu company, which is also responsible for the sewage system of the capital. The theme of groundwater continues with the famous mud volcanoes located in the same sector, just outside the city. And the topic of the dungeons is two large depots under construction for the repair of Baku metro carriages: “Khojasan” and “Darnagul”. The military sports direction of the Scorpio sector is embodied by the Baku Rifle Center and a monument to the taekwondo player.
Sagittarius
SURROUNDINGS OF NASİMİ AND AZADLIG, BINAGADI AND BALAJARI VILLIGES
Sagittarius – a sign of power and change, and change is often somehow connected with the roads. It is not surprising that in the Sagittarius sector, objects associated with long-distance transport are usually located. Here begins the longest roads leading from the city. In addition, in this sector you can often find objects related to horses: Sagittarius, in fact, is a centaur! Sagittarius near Baku is one of the largest sorting stations of the Azerbaijan Railway  Balajara. From it originates the main line of the railway crossing the whole country. On the border of the Sagittarius and Scorpio sectors is the Baku State Hippodrome. And in the village of Binagadi there is a unique bitumen lake in which the remains of prehistoric animals, including horses, were found.
Capricorn
SURROUNDINGS OF ULDUZ AND BAKMİL M/S, LAKE BOYUKSHOR
Capricorn is responsible for the "mountains" the tallest buildings in the city, located among low-rise buildings, as well as administrative offices and heavy industry enterprises. In addition, in the Capricorn sector, you can find objects related to ice and salt mining. The "mountains" of Capricorn in Baku are skyscrapers on Heydar Aliyev Avenue, and they are really located in the lower development area: For a long time it was a factory zone where it was forbidden to build residential buildings. Some of these latest skyscrapers have headquarters for large companies. Among the plants that once were located here, and was the Baku factory of household air-conditioners  here it is, the ice of Capricorn! And for a long time, salt mining was carried out on Lake Boyukshor.
Aquarius
SURROUNDINGS OF QARA QARAYEV И NEFTCİLAR, BINA VILLAGE, ZABRAT, BALAKHANI, NARDARAN
Aquarius takes care of everything related to high technology, electricity, cinema and air transport. He loves ultra-modern architecture, and in addition, this sign is run by objects that are somehow responsible for communications with foreign countries. The Baku sector of Aquarius fits this description perfectly: here are the main air gates of the capital  Heydar Aliyev Airport, as well as a helipad in the village of Zabrat. Futuristic architecture is represented by the building of the National Gymnastics Arena. The settlement of Balakhany also enters the Aquarius sector, in the working club of which the first film show in Azerbaijan took place in 1898 - it was conducted by Baku photographer Alexander Mishon. If we talk about relations with abroad, then near the Qara Qarayev metro station there is a registry office in which the marriages of Azerbaijani citizens with foreigners are registered. And in the village of Nardaran during the Great Patriotic War, there was a school of scouts who were prepared for being thrown behind enemy lines.
Pisces
SURAHANI VILLAGE, GALA, SHUVALAN, MARDAKAN
Pisces – the sign of mystery and religion. On its territory, as a rule, there are religious buildings and places of worship, as well as all kinds of places of solitude  from monasteries to sanatoriums  and a lot of greenery: gardens, parks, groves. And, of course, there are many bodies of water  usually not flowing, but with standing water: ponds, lakes, etc. And Pisces love narrow, winding streets. The most famous point of the Baku Pisces sector is the temple of fire-worshipers Ateshgah, in the village of Surahani. An important religious building is also the Mir-Movsum Aga mosque in the village of Shuvalan. Tourists willingly visit the ethnographic museum-reserve in the village of Gala, where in one of the mosques hermits' cells, as tight as wagon shelves, are the true places of solitude! The reference embodiment of the Pisces sector is the village of Mardakan with its many shrines, sanatoriums, dense greenery and a large pond in the arboretum. All this magnificence is connected by winding streets, in which it is not surprising to get lost.