Bu yaxınlarda ekranlarda "Духless-1" filminin müvəfəqiyyətli nümayişi baş tutdu və budur, biz artıq nəfəsimizi qısaraq "Духless-2"nin premyerasını izləyirik. Əlbəttə ki, ilk növbədə ona – milyonlarla tamaşaçının qəlbini fəth edən, baş rolun ifaçısı – Danila Kozlovskiyə görə.
Yeni ulduzun (özü də yaxınlarda “Rusiya kinematoqrafının yeni seks-simvolu” adına layiq görülmüş) intizarı həmişə yorucudur. Danila çox gecikirdi və mən artıq xəyalımda onun portretini canlandırmağa başladım: gecikirsə, deməli “ulduz xəstəliyinə” yoluxub. Yəqin ki, indi gələcək, məğrur və əlçatmaz, “qızıl oğlanın” zirehini ram etmək məcburiyyətində qalacam. Onun “Mən”ini hiss etməyi, əsl portretini çəkməyi bacaracammı? O zaman təsəvvür edə bilməzdim ki, Danila gələcək və aktyor təmtərağı olmadan sadəcə gecikdiyinə görə üzr istəyəcək, söhbət zamanı isə açıq və səmimi olacaq. Amma bütün kartları masa üzərinə qoyacaq dərəcədə yox. Etiket və təriflərdən yayınaraq, Danila onun necə biri olduğu haqqında təsəvvür yaratmağı mənim özümə həvalə etdi: realist ya romantik, idealist ya praqmatik, fatalist ya çalışqan? O, sanki obrazının pazllarının bütün hissələrini təqdim etdi, amma bütöv portreti onun cavablarından özümüz yığmalı olacağıq. Başlayaq...
Danila, Sizin qəhrəmanlarınız real həyatınıza təsir göstərirmi?
Yəqin ki, film və ya tamaşa üzərində çalışdığım zaman təsir göstərir. O da, zənnimcə, müəyyən dərəcədə. Əlbəttə, əgər küçədə gedərkən öz-özünlə danışaraq rolunu məşq etmirsənsə (bu isə kifayət qədər tez-tez olur), sonra da insanların ya da tıxacda qalan sürücülərin təəccüblü nəzərlərini üzərində hiss etmirsənsə... Ola bilsin ki, fərqinə varmadığım, sadəcə görmədiyim proseslər baş verir, amma hər hansı güclü təsiri hiss edim – bu, yəqin ki, yoxdur.
«Духless-2»də Siz Bali adasında yaşayırsınız və okeanla dostluq edirsiniz. Bu dostluqdan yaranan təəssüratlarınızı bölüşərdiniz. Bəlkə Sizdə mənəvi cəhətdən hər hansı dəyişikliklər baş verib?
Okean çox gözəldir. Və ola bilər ki, o hətta dünya görüşünü və dünya duyumunu bütövlükdə dəyişmək iqtidarındadır, amma bunun üçün çəkiliş prosesinə ayrılan zamandan xeyli çox vaxt tələb olunur. Bir ay ərzində özündə nəyi isə dəyişmək, zənnimcə, çox çətindir. Amma bu ada haqqında nə isə anlamaq üçün təəssüratlar toplamaq, işindən və insanlarla – həm çəkiliş qrupu, həm də yerli sakinlərlə - ünsiyyətdən zövq almaq, bütün bunlar, əlbəttə ki, alındı. Bu mənada Bali unikal adadır! Orada tamamilə hər şey var, serfinq, çimərlik istirahətindən başlayaraq yoqaya qədər. Əlbəttə, bir qədər çox vaxtım olsaydı, mən, çox güman, nə isə maraqlı bir şey axtarardım...
Darıxırsınız?
Yarım il keçməsinə rəğmən, mən çox zaman xatırlayıram və, yəqin ki, bəli, hətta o zaman üçün darıxıram. Erkən oyanmağıma və kifayət qədər gərgin qrafikə baxmayaraq: rejim, ən əsası isə işığı itirməmək üçün, səhər saat 5-də oyanırdıq, çünki artıq saat 6-da günəş çıxırdı və qüruba qədər, haradasa 6 ay çalışırdıq. Sanki bir anın içində günəş “sönürdü”. Çəkilişlərdən sonra yorğun qayıdırdım və yatırdım... Amma istənilən halda gözəl zaman idi!
Gözəl Bali xatirələrindən günümüzün reallığına keçid alaraq, Rusiya kinematoqrafı mövzusuna toxunmaya bilmirəm, daha dəqiq isə, onun dünya bazarındakı mövqeyinə. Və müvafiq sual: rəqabəti nəzərə alaraq, Rusiyanın ən yaxşı aktyorlarından biri olmaq, Hollivudda rol almaq, məşhur dünya brendi ilə müqavilə bağlamaq çətin deyilmi?
Hətta bilmirəm, çətindir ya yox. Elə anlar olur ki, hər şey bir araya toplanır və bir həftə ərzində o qədər iş görmək lazım gəlir ki, – görüşlər, çəkilişlər, müsahibələr, hər şey: insanların adətən bir aya gördüyü işləri sən non-stop rejimində bir həftəyə etməli olursan! Əlbəttə ki, bu, asan olmur: yuxu vaxtı azalır, ailə ilə ünsiyyət azalır, dostlar barədə ümumiyyətlə söz açmıram. Gecədən xeyli keçmiş bir fikirlə yuxuya dalırsan: sabah yenə də tezdən oyanmaq lazımdır... Bilirsiniz, ən çətin an var – çarpayıdan duşa tərəf gedəndə, mən bu zaman aralığını günün ən mürəkkəb hissələrindən biri adlandırardım. Amma hətta bütün bunlara baxmayaraq, sevimli işinlə məşğul olduğunu, ondan sonsuz zövq aldığını, onun səni unikal insanlarla tanış etdiyini, üz-üzə gətirdiyini, bütün bu prosesdən inkişaf etmək və xoşbəxt olmaq imkanı qazandığını anlayırsan... Əksinə, buna görə təşəkkür edirəm!
Jurnalımızın aprel sayı “Tale” adlanır. Və əlbəttə ki, soruşmaya bilmirəm: taleyə nə dərəcədə inanırsınız?
Mən, sözsüz ki, taleyə inanıram, buna da həyatımdan kifayət qədər sübut var. Mən hələ tarixdən, dahi insanların həyatından bildiyimiz taleyin təcəssümlərindən danışmıram. Əlbəttə ki, mən inanıram. Jurnalınızın bu anlayışa diqqət yetirməsi və bir daha talenin olmasını xatırlatması çox gözəldir. Hesab edirəm ki, bu – lüğətimizdə və həyatımızda açar sözlərdən biridir.
Bəs hansı taleyüklü hadisələr Sizin həyatınıza təsir edib?
Hesab edirəm ki, birincisi, dünyaya gəlməyim. Mənim üçün bu kifayət qədər taleyüklü məsələdir! Teatr akademiyasına daxil olmağım və müəllimlərimlə - Lev Dodin və Valeriy Qalendeyevlə görüşüm. Ümumiyyətlə, taleyüklü epizodlardan söz açası olsaq, mənim həyatımda bir qayda olaraq bu, – mənə əhəmiyyətli dərəcədə təsir edən müəyyən insanlarla görüşlərdir, onlarla həm peşəkar, həm də şəxsi həyatım bağlıdır. İstər bu mənim müəllimlərim olsun, istər Nyu-Yorkda tanış olduğum görkəmli balet artisti Mixail Nikolayeviç Barışnikov və ya rejissorlar olsun, - bu və ya digər tərzdə hər şey insanlarla bağlıdır...
Yəqin ki, Sizin üçün müəyyən faktorların və şəxsi göstəricilərin, məsələn (kompliment kimi qəbul etməyin), xarici görünüşün, intellektin, istedadın uğurla birlikdə cəmi tale əhəmiyyətli olub? Bu “faktorların” daşıyıcısı kimi özünüzü necə hiss edirsiniz?
Mən bu barədə düşünməmişəm...
Ola bilməz...
Yox, xoşbəxtlikdən bu həqiqətdir. Ümumiyyətlə, bu barədə mənə nə üçün dediniz!? İndi bu barədə düşünməyə başlayacam. Və məsuliyyət məni cənginə alacaq.
İnanmıram! Hansı bürcdənsiniz?
Buğa.
O zaman heç inanmıram: məhz Buğalarda özünüdərk kifayət qədər dərin təzahür edir...
Özünüdərk bir şeydir, Sizin sadaladığınız keyfiyyətlər isə – başqa şey. Onlar hamısı, yumşaq desək, müsbətdir, amma bundan artıq özünüdərk deyil, özünəvurğunluq və hətta narsisizm qoxusu gəlir... Yeri gəlmişkən, intellekt məsələsi kifayət qədər mübahisəlidir: burada, təəssüflər olsun ki, problemlər mövcuddur...
İntellektdən söz açarkən coğrafiya incəlikləri və ya riyazi düsturlardan xəbərdar olmağı nəzərdə tutmuram. Şəxsən mənim üçün insanın intellektinin təzahürü onun həyatı anlamasından ibarətdir. İnsan hər hansı sahədə uğur qazanıbsa, - Siz isə karyeranızda uğur qazanmısınız, - deməli, intellekt də qaydasındadır. Yeri gəlmişkən, nə zamansa xarici görünüşünüzə güvənmisiniz?
Xeyr.
Bax, görürsünüz, hələ deyirsiniz ki, intellektlə bağlı problemlər var! Bəs nəyə güvənmisiniz?
Qarşımda duran müəyyən məsələləri həll etmək imkanına. Bu, ilk növbədə. Bu da, yəqin ki, müəyyən qədər peşə, məktəb, peşəkarlıqla bağlıdır... Zənnimcə, ancaq bunda özünə güvənmək olar. Ən azından həm teatrda, həm də kinoda çalışdığım rejissorlar üçün zahiri görünüş məsələsi heç də birinci, hətta ikinci deyil.
Amma yenə də aktyor karyerası qurmaq istəyən və istedada malik bir çoxları narahatlıq keçirir və hətta komplekslərə malikdirlər, düşünürlər ki, bu gün ancaq gözəl simalar lazımdır və irəli getməyə qorxurlar. Mən indi kommersiya kinosundan söz açıram. Razılaşın ki, bu faktor mövcuddur və mənə suallarıma görə nifrət etməyin.
Yox-yox, mən sadəcə quru təsiri bağışlamağımdan qorxuram!.. Amma mən həqiqətən düşünürəm ki, əsas – inadkarlıq və çalışqanlıqdır. Bax, bu özünütəkmilləşdirmə prosesi... Heç bilmirəm nədən asılıdır...
Mənə elə gəlir ki, Siz məsləhət verməyi o qədər də sevmirsiniz.
Yox, ümumiyyətlə məsləhət verməyi sevmirəm.
Bəs özünüz dinləyirsiniz?
Çalışıram. Kimin verməsindən asılıdır.
Bəs nə dərəcədə açıq insansınız? Danila Kozlovskinin sabah problemi yaransa, o bunu bölüşəcəkmi? Və kiminlə?
Bölüşə biləcəyim insanlar var, amma çox azdır. Və hər ötən il də azalır. O mənada yox ki, onlar vəfat edirlər, xeyr, Allah onlara can sağlığı bəxş etsin! – sadəcə olaraq müəyyən hadisələr və faktorlar nəticəsində birdən anlayırsan ki, prinsipcə, söhbət etmək olardı, amma sonra anlayırsan ki, bunu etməsən daha yaxşıdır.
Deməli, razılaşarsınız ki, insan uğur qazandıqca onun ünsiyyət dairəsi daralır?
Uğur qazanan insanlardan söz açsaq... Hamımız insanıq və hər birimizin xarakterinin özəllikləri, öz ambisiyalarımız, hiss və emosiyalarımız, müəyyən şeylərdən narazılıq, həsəd və sair mövcuddur. Bax, həsəd – çox güclü faktordur, mən onu ilk mərhələdə kənarlaşdırmağa çalışıram. Amma düşünmürəm ki, dostlar həsəd aparmağa qadirdilər. Tanışlar, həmkarlar, yoldaşlar – hə, amma dostlar – yox. Bu mənada dostların az olması daha pisdir...
Nə üçün insanlar Sizi şəxsən tanımadan barənizdə mənfi fikirlər söyləyirlər? Nə üçün insanlara özlərinin deyil, onlara bənzər birisinin irəli getməsi xoş gəlmir? Məgər bu həsəd deyil?
Mənə elə gəlir ki, “həsəd”, “qəzəb” kimi sözlərdən istifadə etməklə biz bu neqativ prosesi sadələşdiririk. Məncə, burada məsələ bir qədər mürəkkəbdir, sadəcə həsəd deyil. Yəqin ki, müəyyən qədər özündən narazılıq, öz ambisiyaları, nəyə isə nail olan adama deyil, özünə bir qəzəb də var: məndə niyə alınmır? Və, əlbəttə ki, həqiqətən işləyənlər, amma uğur əldə etməyənləri unutmaq olmaz, onlar ümidsizliyə qapılırlar. Mən onların qəzəbini və məyusluğunu anlayıram. İnsani mövqedən bununla müəyyən konfliktə girə bilərəm, ancaq bunu yenə də anlaya bilirəm. Heç nə etməyən və sadəcə danışanlar haqqında isə heç söz açmaq istəmirəm.
Həyatınızda ən vacib insan kimdir?
Əlbəttə ki, anam. Müəllimlərim, sevgilim. Ailəm.
Məhəbbət haqqında nə deyərdiniz?
Məhəbbət insan həyatının əsas vəziyyətidir. Məhəbbətsiz heç nə mümkün deyil. Onsuz biz supermarketə sadəcə vaxt öldürmək üçün gedən insanlara bənzəyirik. Məhəbbət əsas təkanverici qüvvədir, bu hiss həm yaratmağa, həm də dağıtmağa, insanı xoşbəxt və bədbəxt etməyə qadirdir. Lakin o, çox gözəldir. Və mənə deyəndə ki, əslində məhəbbət yoxdur, ehtiras mövcuddur, mən, ola bilsin ki, bununla haradasa razılaşa bilərdim. Mənə deyirlər: sən axı qızla bir il ərzində görüşürdün, nəticədə isə ayrıldınız. Mən isə cavab verirəm: bəli, biz ayrıldıq, amma mən bu hissə və bu qıza bu bir il ərzində baş verənlərə görə o qədər minnətdaram ki! Bu mənə çox şey bəxş etdi və əminəm ki, sonra, lap sonralar da bəxş edəcək... Bu artıq həmişə mənimlə olacaq və heç kim onu məndən almayacaq! Buna görə də mənim üçün məhəbbət əsas hissdir.
Var aşiqlik, bir də var məhəbbət. Siz indi sevirsiniz ya aşiqsiniz?
Bu suala cavab verməyəcəm. Yoxsa elə alınar ki, jurnal vasitəsi ilə eşq elan edirəm.
Siz tez vurulursunuz?
Bəli, çox tez.
Bəs hansı vurğunluğunuzu məhəbbət adlandıra bilərdiniz.
Bir neçəsi var...
Sizi bir yaradıcı insan kimi əslində çox gözəl anlayıram. Məni də dostlarım tez-tez tənbeh edirlər, deyirlər: göylərdən yerə en, sən kinoda yaşamırsan! Mən isə bəzən bunu heç istəmirəm...
Ümumiyyətlə, mənə “realist ol” deyəndə xoşlamıram. Mən realist olmaq istəmirəm! Mənə məişət qayğıları kifayətdir: kimyəvi təmizlik məntəqəsinə, dükana getmək – bunun üçün realist olacağam, məhəbbət hissi üçün isə praktiki deyil, romantik hissi qorumağa çalışmaq daha yaxşıdır. Mənə münasibətlərə rasional yanaşma təklif edəndə, qətiyyətlə buna qarşı çıxıram – bu mənim üçün avtomobilə yanacaq doldurmaq kimidir.
Deməli, Siz romantiksiniz?
Gəlin, kim olduğuma dair Siz qərar verin, mən isə romantik olub-olmadığımı deməyəcəm.
Bilirsiniz, Sizi Bakıda çox sevirlər...
Hə?! Təsəvvür edə bilməzsiniz, nə qədər Bakıya gəlmək istəyirəm! Bu füsunkar şəhər haqqında o qədər eşitmişəm ki! Onun çox gözəl olduğunu, inkişaf etdiyini, heyranedici sakinlərinə və ağılasığmaz mənzərələrə malikliyini mənə deyiblər... Cənub, yaşıl, isti... Bakıya, Azərbaycana getməyi çox istəyirəm!
Qonaq dəvət edirəm! Və sonda yaradıcı planlarınız haqqında soruşum.
Yaxınlarda Moskvada Böyük teatr və Peterburqda Aleksandrinsk teatrının səhnələrində musiqi debütüm baş tutacaq – “Adi insanın böyük arzusu” musiqili tamaşası. Bu musiqi materialında Frenk Sinatra, Toni Bennet və ötən əsrin 50-60-cı illərinə aid Amerika cazının daha bir neçə “qızıl” nümayəndəsinin mahnıları səslənəcək. Daha sonra “Statusu azaddır” filmi çıxacaq – romantik komediya, baş rollarda mən və Liza Boyarskaya. Bu mənim ilk prodüser təcrübəmdir, tanınmış prodüser Yevgeni ilə birlikdə, rejissor Paşa Ruminovdur. Daha sonra “Hard-rok” işıq üzü görəcək – tamamilə vasitəçi olmadan ingilis dilində rusiyalı rejissor İlya Nayşul tərəfindən çəkilib. Daha sonra Nikolay Lebedevin “Ekipaj” filmi çıxacaq. Sonra, ümid edirəm ki, Aleksey Uçitelin “Matilda” filmi çıxacaq. O zamana qədər, düşünürəm ki, rejissor Kravçuqun “Vikinq” filmi üzərində işi tamamlayacağıq – bu, knyaz Vladimir haqqında əhvalatdır. Əgər hər şey qaydasında olsa, iyunda Dodinlər doğma teatrda “Hamlet”in məşqlərinə başlayırıq. 2016-cı ilin martında isə premyera olacaq!

Совсем недавно победоносно прошелся по экранам «Духless-1», и вот уже мы с замиранием духа смотрим премьеру «Духless-2». Конечно же, в первую очередь из-за него – Данилы Козловского – исполнителя главной роли, покорившего сердца миллионов зрителей.
Ожидание новой звезды (к тому же недавно окрещенной «новым секс-символом» российского кинематографа) всегда изнурительно. Данила сильно опаздывал, и я уже начала рисовать в воображении его портрет: опаздывает, значит, зазвездился. Сейчас явится, наверное напыщенный и неприступный, придется пробиваться сквозь броню «золотого мальчика». Получится ли нащупать его «Я», нарисовать его истинный портрет? В тот момент я не могла предугадать, что Данила придет и просто без актерских витиеватостей извинится за опоздание, а в разговоре будет открыт и простосердечен. Но не настолько, чтобы выложить все карты на стол. Избегая ярлыков и определений, Данила предоставил мне самой судить, какой он: реалист или романтик, идеалист или прагматик, фаталист или трудоголик? Он будто предоставил все кусочки пазла своего образа, но цельный портрет из его ответов нужно будет собрать нам самим. Приступим…
Данила, влияют ли Ваши герои на Вашу реальную жизнь?
Влияют, наверное, в период работы над фильмом или спектаклем. И то, я думаю, довольно опосредованно. Ну, если только не идешь по улице и не репетируешь роль, проговаривая сам с собой, что довольно часто бывает, а потом ловя на себе удивленные взгляды прохожих или водителей, застрявших в пробке… Может быть, происходят какие-то процессы, в которых я не отдаю себе отчета, которых просто не замечаю, но так, чтобы я чувствовал какое-то сильное влияние, – такого, наверное, нет.
В «Духless-2» Вы живете на острове Бали и дружите с океаном. Расскажите о своих впечатлениях от этой дружбы. Может, что-то в Вас духовно изменилось?
Океан прекрасен. И, возможно, он даже способен менять мировоззрение и мироощущение в целом, но для этого нужно намного больше времени, чем то, которое было выделено на съемочный процесс. За месяц поменять в себе что-то, на мой взгляд, достаточно сложно. Но нахвататься впечатлений, чтобы понять что-то об этом острове, получить удовольствие от работы и общения с людьми – как со съемочной группой, так и с местными жителями, – вот это, конечно, удалось. В этом смысле Бали – уникальный остров! Там есть абсолютно все, начиная с серфинга, пляжного отдыха и заканчивая йогой. Конечно, если бы у меня было больше времени, я бы, скорее всего, был в поиске чего-то интересного…
Скучаете?
Хотя прошло уже полгода, я часто вспоминаю и – да, наверное, даже скучаю по этому времени. Несмотря на ранние подъемы и достаточно напряженный график: чтобы не потерять режим и, главное, свет, приходилось просыпаться в 5 утра, так как в 6 уже всходило солнце, и работать до заката – он был где-то к 6 вечера: как будто по щелчку, солнце «выключалось». После съемок приходил усталый и ложился спать… Но все равно это было прекрасное время!
Переходя от прекрасных балийских воспоминаний к сегодняшней реальности, не могу не затронуть тему российского кинематографа, а точнее, его позиций на мировом рынке. И, соответственно, вопрос: не сложно ли, учитывая конкуренцию, быть одним из ведущих российских актеров , получить роль в Голливуде, подписать контракт с известным мировым брендом… могу еще долго перечислять?..
Даже не знаю, сложно или не сложно… Бывают моменты, когда все концентрируется и нужно за одну неделю умудриться проделать такое количество дел – встреч, съемок, интервью, да все что угодно – то, что обычно люди проделывают за месяц, тебе нужно сделать за неделю, в режиме нон-стоп! Конечно, это бывает непросто: мало сна, общения с семьей, про друзей я уже вообще не говорю. Ложишься спать глубокой ночью с одной мыслью: что завтра опять нужно рано проснуться… Знаете, есть самый сложный момент – когда идешь от кровати к душу, я бы назвал этот промежуток одной из самых сложных частей дня. Но даже несмотря на все это, ты понимаешь, что занят делом, которое любишь, от которого получаешь колоссальное удовольствие, которое тебя знакомит, сталкивает с уникальными людьми, где ты имеешь возможность развиваться и получать счастье от всего этого процесса… Наоборот, спасибо за это!
Апрельский номер нашего журнала называется «Судьба». И, конечно, я не могу не спросить: насколько Вы верите в судьбу?
Я, безусловно, верю в судьбу, и тому есть уже немало доказательств в моей жизни. Я уж не говорю о тех проявлениях судьбы, которые мы знаем из истории, из биографий великих людей и так далее. Конечно, я верю. Замечательно, что ваш журнал на этом понятии так сфокусировался и еще раз напоминает, что есть такое явление, как судьба. Я считаю, что это – одно из ключевых слов в нашем словаре и нашей жизни.
А какие судьбоносные события повлияли на Вашу жизнь?
Думаю, во-первых, рождение. Для меня это довольно судьбоносное событие! Поступление в театральную академию и встреча с моими учителями: Львом Додиным и Валерием Галендеевым. Вообще, если говорить о судьбоносных эпизодах, то в моей жизни это, как правило, встречи с определенными людьми, которые оказали на меня сильное влияние, с которыми связана моя и профессиональная, и личная жизнь. Будь то мои учителя, великий артист балета Михаил Николаевич Барышников, с которым я познакомился в Нью-Йорке, или режиссеры, с которыми я работал, – так или иначе, все связано с людьми…
Наверное, судьбоносной для Вас стала совокупность определенных факторов и личных данных, таких как (не сочтите за комплимент): внешность, интеллект, талант, помноженные на удачу? Каково ощущать себя носителем всех этих «факторов»?
Я не думал об этом…
Не может быть…
Нет, к счастью, это правда. И зачем вы мне об этом сказали! Теперь я буду об этом думать. И ответственность меня сожрет.
Не верю! Кто Вы по знаку Зодиака?
Телец.
Тогда тем более не поверю: как раз Тельцы уходят достаточно глубоко в осознание себя…
Ну, одно дело – попытка осознания себя, а другое – перечисление всех этих качеств, о которых Вы сказали. Они все, мягко говоря, положительные, но это уже не осознанием попахивает, а какой то самовлюбленностью и даже нарциссизмом… Кстати, с интеллектом вопрос достаточно спорный: тут, к сожалению, есть проблемы…
Ну, говоря об интеллекте, я не имею в виду знание тонкостей географии или математических формул. Лично для меня проявление интеллекта человека заключается в его понимании жизни. А если человек успешен в чем- либо – в данном случае Вы успешны в своей карьере, – значит, и с интеллектом все в порядке. Кстати, Вы когда-нибудь рассчитывали на свою внешность?
Ну вот видите, а говорите, с интеллектом проблемы!
А на что рассчитывали? На возможность решить определенные задачи, которые были передо мной поставлены. Это в первую очередь. И это, наверное, как-то связано с ремеслом, со школой, с профессионализмом… Думаю, если рассчитывать на себя, то только в этом. По крайней мере, для тех режиссеров, с которыми я работал, как в театре, так и в кино, – для них вопрос внешности далеко не первый и даже не второй.
Но тем не менее очень многие, пытаясь делать актерскую карьеру и имея талант, все же испытывают неудобство и даже имеют комплексы, боятся идти вперед, думая, что сегодня нужны только смазливые лица. Я сейчас говорю о коммерческом кино. Согласитесь, что этот фактор имеет место, и не ненавидьте меня за мои вопросы.
Нет-нет, я просто боюсь показаться каким-то таким гуру!.. Но я на самом деле думаю, что главное – это упорство и работа. Вот этот процесс самосовершенствования, он все-таки во многом зависит от… не знаю от чего…
Мне кажется, Вы не очень-то любите давать советы.
Нет, вообще не люблю давать советы.
А сами прислушиваетесь?
Стараюсь. Зависит от того, кто их дает.
А насколько Вы открытый человек? Если завтра у Данилы Козловского возникнет проблема, будет ли он ею делиться? И с кем?
Есть люди, с которыми я могу поделиться, но их очень мало. И с каждым годом становится все меньше. Не в том смысле, что они умирают, нет – дай Бог всем здоровья! – просто в силу определенных обстоятельств и факторов вдруг понимаешь, что, в принципе, можно было бы поговорить, а потом понимаешь, что лучше не надо.
Значит, Вы согласитесь, что, чем человек успешнее, тем уже круг его общения?
Если говорить об успешных людях… Мы все люди, и у всех нас есть свои особенности характера, свои амбиции, свои чувства и эмоции, несогласие с какими-то вещами, зависть и так далее. Так вот, зависть – это очень сильный фактор, который я, во всяком случае, стараюсь отсеивать на первом этапе. Но я не думаю, что друзья могут завидовать. Приятели, коллеги, товарищи – да, но не друзья. Хуже, когда друзей мало в этом смысле…
Почему люди нелестно отзываются о Вас, не зная лично? Почему людям не нравится, когда вроде такой же, как и они, но тем не менее ушел вперед, а они нет? Разве это не зависть?
Мне кажется, используя такие слова, как зависть, злоба, мы как-то упрощаем весь этот негативный процесс. Мне кажется, тут все чуть сложнее, чем просто зависть. Наверное, есть еще какая-то собственная неудовлетворенность, какие-то свои амбиции, злость не на человека, у которого что-то получается, а на самого себя: почему у меня не получается? И, конечно, нельзя забывать о тех, кто действительно работает, а у них все равно не получается, и они доходят до отчаяния. Я понимаю их злость и разочарованность. С человеческой позиции я могу входить с этим в какой-то конфликт, но все-таки я могу понять это. А вот тех, кто ничего не делает и просто так говорит, – эту категорию людей я даже обсуждать не хочу.
Кто самый важный человек в Вашей жизни?
Моя мама, конечно. Мои учителя, моя девушка. Моя семья.
Что скажете о любви?
Любовь – это ключевое состояние в жизни человека. Без любви ничего невозможно. Без нее мы превращаемся в людей, которые просто ходят в супермаркет, чтобы провести там время. Любовь – главная движущая энергия, это чувство способно и создать, и разрушить, сделать человека счастливым и несчастным. Но оно прекрасно. И когда мне говорят, что любви на самом деле нет –есть страсть, я, возможно, мог бы где-то в этом согласиться. Мне говорят: вот ты же встречался с девушкой год, а в итоге вы расстались. А я отвечаю: да, мы расстались, но я так благодарен этому чувству и этой девушке за все, что у меня за этот год произошло, и дало мне это очень многое и, уверен, даст еще потом, где-то там, далеко… Это уже будет всегда со мной, и никто у меня этого не отнимет! Поэтому для меня любовь – это главное чувство.
Есть влюбленность, а есть любовь. Вы сейчас любите или влюблены?
Не буду отвечать на этот вопрос. А то получается, я могу сделать признание в любви посредством журнала.
А Вы влюбчивый?
А какую из своих влюбленностей Вы бы могли назвать любовью?
Ну, есть несколько…
Вас как человека творческой профессии я на самом деле прекрасно понимаю. Меня тоже часто друзья ругают, говорят: спустись с небес на землю, ты не в кино живешь! А мне так порой не хочется…
Я вообще не люблю, когда мне говорят: старик, будь реалистом. А я не хочу быть реалистом! Мне достаточно бытовых забот: в химчистку там сходить, в магазин – вот для этого буду реалистом, а для чувства любви лучше попытаться сохранить к этому романтическое отношение, а не практическое. Когда мне предлагают рациональный подход к отношениям, я против этого категорически – для меня это то же самое, что заправить машину.
Значит, Вы романтик?
Давайте Вы будете решать, кто я, а не я буду говорить, романтик я или не романтик.
Знаете, Вас очень любят в Баку...
Да?! Вы не представляете, как я хочу в Баку! Я столько слышал про этот потрясающий город! Мне говорили, что он стал невероятно красивым, так развивается, что у вас там потрясающие жители, какие-то невероятные виды… Южный, зеленый, теплый… Очень хочу в Баку, хочу в Азербайджан!
Приглашаю в гости! И напоследок спрошу о творческих планах.
Скоро состоится мой музыкальный дебют на сцене Большого театра в Москве и на сцене Александринского театра в Петербурге – музыкальное представление «Большая мечта обыкновенного человека» . Это музыкальный материал, в котором прозвучат песни Фрэнка Синатры, Тони Беннета и еще некоторых «золотых» представителей джаза Америки 50-60-х годов прошлого века. Позже выйдет фильм «Статус Свободен» – романтическая комедия о расставании, в главных ролях я и Лиза Боярская. Это мой первый продюсерский опыт, который мы делаем с Евгением, известным продюсером, режиссер Паша Руминов. Потом выйдет «Хард-рок» – этот фильм, который целиком и полностью снят от первого лица, снимался на английском языке русским режиссером Ильей Найшулем. После этого выйдет фильм «Экипаж» Николая Лебедева. Потом, надеюсь, выйдет фильм «Матильда» Алексея Учителя. К тому времени, думаю, закончим работу над картиной «Викинг» режиссера Кравчука – это история о князе Владимире. Если все будет в порядке, в июне приступаем к репетициям «Гамлета» с Додиным в родном театре. И в марте 2016-го будет премьера!