Həm şirin, həm məst edici
Azərbaycan şərablarının şöhrəti, bütün Sovet İttifaqında olan məşhurluğu keçmişdə qaldı... Şərab sənayesi iqlim şəraitinin həqiqətən unikal olduğu Böyük Qafqaz dağlarının yamaclarında Savalan vadisində də inkişaf edirdi. Amma artıq, günümüzdə Aspi-Agro ASC üzüm şitillərinin istehsalı və satışı üzrə İtalyanın VIVA Cooperative Rauscedo VCR və Fransanın Gontard Freres kimi dünyanın aparıcı şirkətləri ilə sıx əlaqələr quraraq - Qəbələ rayonunda geniş üzüm plantasiyaları salmağı bacardı. Ölkəmizdə üzümçülüyün qədim ənənəsinin bərpa olduğuna əmin olmaq üçün biz şərab istehsalatına baş çəkdik və bu yaxınlarda inşa edilən şərab zavodunun enologu Daniel D'Andrea ilə bu mənzərəli yerdə necə yaşadığı və işlədiyi barədə söhbət etdik.
screen_shot_2017-06-13_at_12.52.39_pm
Harada doğulmusunuz?
İtaliyada, Rausçedo şəhərciyində.
Yəqin ki ora şərabçılıq məmləkətidir?
Əlbəttə! Mənim şəhərim seçilmiş üzüm növlərinin istehsalı ilə məşhurdur.
Neçə ildir Azərbaycanda işləyirsiniz?
Özünüz hesablayın, əgər ilk məhsul yığımı 2010-cu ildə olubsa... İndi mən bura tez-tez gedib gəlirəm, ilk başlarda Qəbələdə şərabçılıq zavodu inşa edilənə qədər daha sıx qalmaq məcburiyyətində olurdum.
screen_shot_2017-06-13_at_12.50.12_pm
Nümunə və təhlillərdən sonra avropalılar (onlar üçün) çox maraqlı kəşf etmişlər: məgər bu bölgədəki torpaq ən seçilmiş, yüksək keyfiyyətli üzüm növlərinin yetişdirilməsi üçün çox əlverişli imiş! Daha sonra İtaliyadan və Fransadan şitillər idxal olunmuş və aqrotexniki işlərin aparılması üçün xüsusi avadanlıqlar alınmışdır.
Deyirlər ki, Qəbələdəki zavod hər bir şeyi ilə İtaliyadakı zavoda bənzəyir?
Həqiqətən, zavodun ərazisində sanki İtaliyada olduğunuzu zənn edirsiniz. Həm texnologiya, həm xətlər - eynidir, prinsipcə qabaqcıl texnologiyalardır...
Siz şərabı yerli üzümdən hazırlayırsınız?
Hələ ki üzümün çox hissəsi İtaliyadan gəlir, əsas növü - Fransa mənşəlidir.
Sizin assortimentdə hansı üzüm növləri mövcuddur?
26-dan çox xüsusi texniki növlər və 14-ə yaxın süfrə üzümü növü... Yəni cəmi qırxa yaxın növləri var.
screen_shot_2017-06-13_at_12.53.12_pm
AspiWinery üzüm emalı üzrə müəssisənin istehsal gücü ildə min ton təşkil edir. Zavod ən məşhur İtaliya şirkətlərinin avadanlıqları ilə təchiz olunub. Hal-hazırda burada 18 növ məhsul buraxılır: Chardonnary, Viognier, Verdejo, Riesling, Traminer, Moscato, Syrah, Cabernet-Merlot, Aleatico, Limited Release, Cabernet Sauvignon Ripassato, Alicante Bouschet, Petit Verdot, Merlot, Marselan-Syrah, Rose, Special Edition, Merlo Desert. Bütün məhsullar yüksək ixtisaslı italyan texnoloqlar - Daniel D'Andrea və Eliza Vagnoninin nəzarəti altında zavodda istehsal edilir və yoxlanılır.
Bütün üzüm növləri şərab istehsalında istifadə olunur?
Xeyr, hamısı deyil. Süfrə üzümləri yemək üçün nəzərdə tutulub...
Sizin fikrinizcə üzüm daha harada istifadə oluna bilər olar?
Dondurmada, cemdə, tortda... Çox dadlıdır, onu elə belə də yemək olar.
screen_shot_2017-06-13_at_12.52.01_pm
Şərablar tələbata uyğun olaraq zirzəmidə, palıd çəlləklərində saxlanılır, bu da içkiyə xüsusi nəfis dad verir. Anbarda qaydalara ciddi riayət olunur: çəlləkləri mümkün qədər az silkələmək lazımdır, temperatur, nəmlik, işıqlandırma və xüsusi mikroiqlim rejimi ciddi qorunur. Bütün məhsullar lazer analizindən keçirilir.
Vaxtınızı Qəbələdə necə keçirirsiniz? Gününüzü necə doldurursunuz? İstirahət üçün vaxtınız qalırmı?
İş günüm çox uzundur, bütün 24 saatımı alır. Yox, əlbətdə ki, mən yatıram. Doğrusu, gecələr məhsuldar düşünürsən. Bəzən məhz yuxuda çox maraqlı bir şey görmək olar - məsələn, yeni şərab markası... Günümün saat neçədə başlaması - mövsümdən asılıdır. Bax indi biz yeni üzüm növlərinin əkininə başlayırıq, cavan üzüm ağaclarını növbəti mövsümə hazırlayırıq. Avqust ayında isə məhsul yığımı başlayır...
Burada şərab festivalı keçirmisiniz?
Festival da olacaq - hər şeyin öz vaxtı var. Hələ ki başqa qayğılar var idi: yer hazırlamaq, istehsal üçün bütün şəraiti yaratmaq, sonra isə şərab istehsalı prosesinə başlamaq üçün çalışmaq lazım idi... İndi isə bizdə İtaliyadakı kimi festival və bayramların keçirilməsi barədə düşünmək olar
Bir də balaca bir simpatik məkan təşkil etmək olar, yaxşı şərabların xəritəsi, pendir və digər atributlarla bir növ dequstasiya otağı kimi...
Bəli, İtaliyadakı kimi - orada hər bir şərab növü müəyyən yeməklərlə birlikdə istifadə olunur.
Siz özünüz hansı yerli şərabı digərlərindən üstün tutursunuz?
Mən hər hansı tək bir şərabın reklamını etmək istəmirəm, hər bir halda bu sadəcə mənim subyektiv fikrim olacaq. Məsələn, bəzilərinin bəyaz, digərlərinin qırmızı şərab xoşuna gəlir... Bir şeyi deyə bilərəm: əgər satışda "Savalan" markasını görsəniz, bilin ki, qarşınızda əla şərab var! Bizim loqotipli orijinal etiket bunun təminatıdır.
screen_shot_2017-06-13_at_12.53.52_pm
• Aspi-Agro ASC-dən bizə verilən məlumata görə, zavodun əsas məqsədi - qədim və şanlı tarixi olan yerli şərab sənayesinin bərpa olunmasıdır, habelə Azərbaycan vətəndaşlarını ən yüksək keyfiyyətli, dünyanın ən yaxşı üzüm növləri ilə və geniş şərab assortimenti ilə təmin etməkdir.
• Şərablar qonşu Rusiyaya, eləcə də Hollandiya, İsveçə, İsveçrəyə, Fransaya, Avstriyaya, Çinə, Belçikaya və Almaniya ixrac edilir.
• «Savalan» şərabları bir sıra yüksək dərəcəli dequstasiya müsabiqələrinin medalçısıdır. Bunların arasında International Wine Challenge (Böyük Britaniya); Mundus Vini (Noyştadte); Decanter World Wine Awards (Böyük Britaniya); Boloniyada Beşinci Beynəlxalq desert şərab sərgisi (İtaliya); Honkonqda Beşinci Beynəlxalq şərab sərgisi; Beynəlxalq Qida və PRODEXPO İçkilərinin Sərgisi (Moskva); Beynəlxalq Şərab Festivalı (Gəncə); Interwine (Quandjou, Çin) vardır.

Ушли в прошлое времена, когда слава азербайджанских вин гремела по всему Советскому Союзу... Процветало виноделие и здесь, в долине Савалан на склонах Большого Кавказского хребта, где климатические условия поистине уникальны. Но вот, уже в наши дни, ООО Aspi-Agro сумело, наладив тесные связи с ведущими компаниями мира по производству и продаже виноградных саженцев – итальянской VIVA Cooperative Rauscedo VCR и французской Gontard Freres, заложить обширные виноградные плантации в Гябялинском районе. Мы наведались на это винное производство, чтобы воочию убедиться, что в нашей стране возрождаются древние традиции виноградарства, и побеседовали с Даниэлем д'Андреа, энологом недавно отстроенного винного завода, о том, как ему живется и работается в этой живописной местности.
Где Вы родились?
В Италии, в городке Раусчедо.
Судя по всему, это винодельческий край?
Еще бы! Мой городок прославился выращиванием селекционных сортов винограда.
Сколько лет Вы работаете в Азербайджане?
Посчитайте сами, если первый сбор урожая был в 2010 году... Сейчас я здесь больше наездами, но поначалу приходилось оставаться чаще, пока в Гябяле строился винный завод.
После проб и анализов европейцы сделали удивительное (для них) открытие: оказывается, почва в этих краях располагает к выращиванию самых отборных, высококачественных сортов винограда! После этого из Италии и Франции были завезены саженцы и приобретена специальная техника для агротехнических работ.
Говорят, завод в Гябяле во всем похож на итальянский?
Действительно, на территории завода вы словно попадаете в Италию. И технология, и линии – те же, в принципе передовые технологии...
Вы делаете вино из местного винограда?
Пока что виноград поставляется большей частью из Италии, основной сорт – родом из Франции.
Какие сорта винограда имеются в вашем ассортименте?
Свыше 26 специальных технических сортов и около 14 сортов столового винограда. То есть всего примерно сорок сортов.
Производственная мощность предприятия по переработке винограда Aspi Winery составляет тысячу тонн в год. Завод оснащен оборудованием самых известных итальянских компаний. В настоящее время здесь выпускается 18 видов продукции: Chardonnary, Viognier, Verdejo, Riesling, Traminer, Moscato, Syrah, Cabernet-Merlot, Aleatico, Limited Release, Cabernet Sauvignon Ripassato, Alicante Bouschet, Petit Verdot, Merlot, Marselan-Syrah, Rose, Special Edition, Merlo Desert. Вся продукция производится и проверяется на заводе под руководством высококвалифицированных итальянских технологов Даниеля Д’Андреа и Элизы Вагнони.
Все сорта винограда идут на производство вина?
Нет, не все. Столовый виноград предназначен для еды.
Где еще, на Ваш взгляд, может использоваться виноград?
В мороженом, джеме, тортах... Он очень вкусный, его можно есть и так.
Вина хранятся, как им и положено, в подвале, в дубовых бочках, что придает напитку особый, изысканный аромат. В погребе соблюдаются строгие правила: бочки надо как можно меньше встряхивать, строго выдерживаются режимы температуры, влажности, освещения и особый микроклимат. Вся продукция проходит лазерный анализ.
Как Вы проводите время в Гябяле? Чем заполнен Ваш день? Остается ли время для отдыха?
Мой рабочий день очень длинный, он занимает все 24 часа. Нет, я сплю, конечно. Правда, по ночам продуктивно думается. Порой как раз во сне и может привидеться что-то интересное – новая марка вина, например... В котором часу начинается мой день – зависит от сезона. Вот сейчас мы приступаем к посадке новых сортов винограда, готовим подросший виноград к следующему сезону. Ну, а в августе начнется сбор урожая...
Вы проводили здесь фестиваль вина?
Будет и фестиваль – всему свое время! Пока что были другие заботы: пришлось поработать, чтобы подготовить место, создать все условия для производства, затем нужно было приступить к самому процессу производства вин... А теперь уже можно подумать и о проведении фестивалей и праздников, наподобие тех, что проходят у нас в Италии.
А еще можно организовать небольшое такое, симпатичное пространство, своего рода дегустационную комнату, с картой хороших вин, сыром и прочими атрибутами...
Да, как в Италии – там каждый сорт вина употребляется в сочетании с определенными блюдами.
Какое местное вино Вы сами предпочли бы остальным?
Я не хочу делать рекламу какому-то одному вину, да и все равно это будет только мое субъективное мнение. Одним нравится, к примеру, белое, другим – красное вино... Могу сказать одно: если увидите в продаже марку «Савалан», знайте – перед вами отменное вино! И оригинальная этикетка с нашим логотипом это гарантирует.
- Как нам сообщили в OOO Aspi-Agro, основная цель завода – восстановление местной винодельческой отрасли, имеющей древнюю и славную историю, а также обеспечение граждан Азербайджана самыми высококачественными, лучшими в мире сортами винограда и широким ассортиментом вин.
- Вина экспортируются в соседнюю Россию, а так же в Голландию, Швецию, Швейцарию, Францию, Австрию, Китай, Бельгию и Германию.
- Вина «Savalan» являются медалистами целого ряда дегустационных конкурсов высшего класса. Среди них International Wine Challenge (Великобритания); MundusVini (Нойштадте); Decanter World Wine Awards (Великобритания); Пятая Международная Выставка Десертных Вин в Болонье (Италия); Пятая Международная Винная Выставка в Гонконге; Международная Выставка Продуктов Питания и Напитков PRODEXPO (Москва); Международный Фестиваль Вина (Гянджa); Interwine (Гуанджоу, Китай).