Həm şirin, həm məst edici
Azərbaycan şərablarının şöhrəti, bütün Sovet İttifaqında olan məşhurluğu keçmişdə qaldı... Şərab sənayesi iqlim şəraitinin həqiqətən unikal olduğu Böyük Qafqaz dağlarının yamaclarında Savalan vadisində də inkişaf edirdi. Amma artıq, günümüzdə Aspi-Agro ASC üzüm şitillərinin istehsalı və satışı üzrə İtalyanın VIVA Cooperative Rauscedo VCR və Fransanın Gontard Freres kimi dünyanın aparıcı şirkətləri ilə sıx əlaqələr quraraq - Qəbələ rayonunda geniş üzüm plantasiyaları salmağı bacardı. Ölkəmizdə üzümçülüyün qədim ənənəsinin bərpa olduğuna əmin olmaq üçün biz şərab istehsalatına baş çəkdik və bu yaxınlarda inşa edilən şərab zavodunun enologu Daniel D'Andrea ilə bu mənzərəli yerdə necə yaşadığı və işlədiyi barədə söhbət etdik.
screen_shot_2017-06-13_at_12.52.39_pm
Harada doğulmusunuz?
İtaliyada, Rausçedo şəhərciyində.
Yəqin ki ora şərabçılıq məmləkətidir?
Əlbəttə! Mənim şəhərim seçilmiş üzüm növlərinin istehsalı ilə məşhurdur.
Neçə ildir Azərbaycanda işləyirsiniz?
Özünüz hesablayın, əgər ilk məhsul yığımı 2010-cu ildə olubsa... İndi mən bura tez-tez gedib gəlirəm, ilk başlarda Qəbələdə şərabçılıq zavodu inşa edilənə qədər daha sıx qalmaq məcburiyyətində olurdum.
screen_shot_2017-06-13_at_12.50.12_pm
Nümunə və təhlillərdən sonra avropalılar (onlar üçün) çox maraqlı kəşf etmişlər: məgər bu bölgədəki torpaq ən seçilmiş, yüksək keyfiyyətli üzüm növlərinin yetişdirilməsi üçün çox əlverişli imiş! Daha sonra İtaliyadan və Fransadan şitillər idxal olunmuş və aqrotexniki işlərin aparılması üçün xüsusi avadanlıqlar alınmışdır.
Deyirlər ki, Qəbələdəki zavod hər bir şeyi ilə İtaliyadakı zavoda bənzəyir?
Həqiqətən, zavodun ərazisində sanki İtaliyada olduğunuzu zənn edirsiniz. Həm texnologiya, həm xətlər - eynidir, prinsipcə qabaqcıl texnologiyalardır...
Siz şərabı yerli üzümdən hazırlayırsınız?
Hələ ki üzümün çox hissəsi İtaliyadan gəlir, əsas növü - Fransa mənşəlidir.
Sizin assortimentdə hansı üzüm növləri mövcuddur?
26-dan çox xüsusi texniki növlər və 14-ə yaxın süfrə üzümü növü... Yəni cəmi qırxa yaxın növləri var.
screen_shot_2017-06-13_at_12.53.12_pm
AspiWinery üzüm emalı üzrə müəssisənin istehsal gücü ildə min ton təşkil edir. Zavod ən məşhur İtaliya şirkətlərinin avadanlıqları ilə təchiz olunub. Hal-hazırda burada 18 növ məhsul buraxılır: Chardonnary, Viognier, Verdejo, Riesling, Traminer, Moscato, Syrah, Cabernet-Merlot, Aleatico, Limited Release, Cabernet Sauvignon Ripassato, Alicante Bouschet, Petit Verdot, Merlot, Marselan-Syrah, Rose, Special Edition, Merlo Desert. Bütün məhsullar yüksək ixtisaslı italyan texnoloqlar - Daniel D'Andrea və Eliza Vagnoninin nəzarəti altında zavodda istehsal edilir və yoxlanılır.
Bütün üzüm növləri şərab istehsalında istifadə olunur?
Xeyr, hamısı deyil. Süfrə üzümləri yemək üçün nəzərdə tutulub...
Sizin fikrinizcə üzüm daha harada istifadə oluna bilər olar?
Dondurmada, cemdə, tortda... Çox dadlıdır, onu elə belə də yemək olar.
screen_shot_2017-06-13_at_12.52.01_pm
Şərablar tələbata uyğun olaraq zirzəmidə, palıd çəlləklərində saxlanılır, bu da içkiyə xüsusi nəfis dad verir. Anbarda qaydalara ciddi riayət olunur: çəlləkləri mümkün qədər az silkələmək lazımdır, temperatur, nəmlik, işıqlandırma və xüsusi mikroiqlim rejimi ciddi qorunur. Bütün məhsullar lazer analizindən keçirilir.
Vaxtınızı Qəbələdə necə keçirirsiniz? Gününüzü necə doldurursunuz? İstirahət üçün vaxtınız qalırmı?
İş günüm çox uzundur, bütün 24 saatımı alır. Yox, əlbətdə ki, mən yatıram. Doğrusu, gecələr məhsuldar düşünürsən. Bəzən məhz yuxuda çox maraqlı bir şey görmək olar - məsələn, yeni şərab markası... Günümün saat neçədə başlaması - mövsümdən asılıdır. Bax indi biz yeni üzüm növlərinin əkininə başlayırıq, cavan üzüm ağaclarını növbəti mövsümə hazırlayırıq. Avqust ayında isə məhsul yığımı başlayır...
Burada şərab festivalı keçirmisiniz?
Festival da olacaq - hər şeyin öz vaxtı var. Hələ ki başqa qayğılar var idi: yer hazırlamaq, istehsal üçün bütün şəraiti yaratmaq, sonra isə şərab istehsalı prosesinə başlamaq üçün çalışmaq lazım idi... İndi isə bizdə İtaliyadakı kimi festival və bayramların keçirilməsi barədə düşünmək olar
Bir də balaca bir simpatik məkan təşkil etmək olar, yaxşı şərabların xəritəsi, pendir və digər atributlarla bir növ dequstasiya otağı kimi...
Bəli, İtaliyadakı kimi - orada hər bir şərab növü müəyyən yeməklərlə birlikdə istifadə olunur.
Siz özünüz hansı yerli şərabı digərlərindən üstün tutursunuz?
Mən hər hansı tək bir şərabın reklamını etmək istəmirəm, hər bir halda bu sadəcə mənim subyektiv fikrim olacaq. Məsələn, bəzilərinin bəyaz, digərlərinin qırmızı şərab xoşuna gəlir... Bir şeyi deyə bilərəm: əgər satışda "Savalan" markasını görsəniz, bilin ki, qarşınızda əla şərab var! Bizim loqotipli orijinal etiket bunun təminatıdır.
screen_shot_2017-06-13_at_12.53.52_pm
• Aspi-Agro ASC-dən bizə verilən məlumata görə, zavodun əsas məqsədi - qədim və şanlı tarixi olan yerli şərab sənayesinin bərpa olunmasıdır, habelə Azərbaycan vətəndaşlarını ən yüksək keyfiyyətli, dünyanın ən yaxşı üzüm növləri ilə və geniş şərab assortimenti ilə təmin etməkdir.
• Şərablar qonşu Rusiyaya, eləcə də Hollandiya, İsveçə, İsveçrəyə, Fransaya, Avstriyaya, Çinə, Belçikaya və Almaniya ixrac edilir.
• «Savalan» şərabları bir sıra yüksək dərəcəli dequstasiya müsabiqələrinin medalçısıdır. Bunların arasında International Wine Challenge (Böyük Britaniya); Mundus Vini (Noyştadte); Decanter World Wine Awards (Böyük Britaniya); Boloniyada Beşinci Beynəlxalq desert şərab sərgisi (İtaliya); Honkonqda Beşinci Beynəlxalq şərab sərgisi; Beynəlxalq Qida və PRODEXPO İçkilərinin Sərgisi (Moskva); Beynəlxalq Şərab Festivalı (Gəncə); Interwine (Quandjou, Çin) vardır.

Times when the glory of the Azerbaijani wines spread all over the Soviet Union are in the past… Winemaking flourished here, in the Savalan valley on the slopes of Greater Caucasus mountain range, where climatic conditions are truly unique. But nowadays Aspi-Argo LTD was able to lay vast grape plantations in Qabala district, by establishing close ties with leading world companies on production and sale of grape saplings – the Italian VIVA Cooperative Rauscedo VCR and the French Gontard Freres. We went to see winery in order to witness first-hand how the ancient wine production traditions are being revived, and chatted with oenologist of newly built wine factory – Daniel d’Andrea about his living and work in this picturesque area.
Where were you born?
In Italy, little town called Rauscedo.
Apparently, that is a wine-making area?
Sure! My town gained popularity by growing breeding varieties of grape.
For how many years have you been working in Azerbaijan?
You do the math, taking into the account that the first harvesting was is 2010… Now I come here over sometimes, but at first I had to stay more often, while the wine factory in Qabala was under construction.
After tests and analyses Europeans made discovery that surprised them: it appears, the soil in these regions disposes to cultivation of the most perfect, high-quality varieties of grapes! After that, seedlings from Italy and France and special equipment for agricultural works were imported.
They say, that factory in Qabala is similar to Italian in everything.
Indeed, on the territory of factory you feel yourself like in Italy. Technologies and lines – basically, the same advanced technologies…
Do you make wine from local grapes?
For now, grape is being imported mostly from Italy; the main variety is from France.
Which varieties of grapes do you have in your range?
Over 26 special technical varieties and around 14 sorts of table grapes. Thus, about 40 varieties in total.
Production capacity of the Aspi Winery grapes processing enterprise is one thousand tons per year. The plant is equipped from the most known Italian companies. Currently 18 types of products are produced here: Chardonnary, Viognier, Verdejo, Riesling, Traminer, Moscato, Syrah, Cabernet-Merlot, Aleatico, Limited Release, Cabernet Sauvignon Ripassato, Alicante Bouschet, Petit Verdot, Merlot, Marselan-Syrah, Rose, Special Edition, Merlo Desert. All products are made and checked at the plant under the guidance of highly qualified Italian technologists of Daniel d’Andrea and Elisa Vagnoni.
Are all the grape varieties used for wine production?
No, not all of them. Table grapes are just for eating.
Where else, in your opinion, grapes may be used?
In ice creams, jams, cakes… It is very delicious, you can just eat it.
Wines are stored, as appropriate, in the cellar, in oak barrels, which gives the drink a special, refined aroma. Strict rules are followed in a bodega: barrels need to be shaken as little as possible; temperature, humidity, lighting modes and a special microclimate are strictly maintained. All products pass the laser analysis.
How do you spend time in Qabala? What makes your day? Is there time left for leisure?
My workday is very long, it takes all 24 hours. No, I do sleep, of course. To be honest, thinking is more productive at nights. Sometimes you can dream something interesting in your sleep – new wine brand, for example… The start of my workday depends on the season. Right now we start planting new grape sorts, prepare grown up grape to the next season. And in August harvesting will start…
Did you hold a wine festival here?
There will be a festival – all in good time! We had other preoccupations: we had to work in order to prepare the place, create all conditions for production, then we had to begin the wine producing process… And now we can think about holding festivals and holidays, like the ones we have in Italy.
And it is also possible to organize small, nice space, some kind of tasting room, with the card of good wines, cheese and other attributes...
Yes, as in Italy – every sort of wine is consumed in combination with specific meals.
Which local wine would you prefer to others?
I don’t want to promote any specific wine, and it would be just my subjective opinion anyway. Some people like white wine, others – red… I can say one thing for sure: if you see “Savalan” brand, be aware – it is a great wine! And original label with our logo guarantees it.
- As we were informed in Aspi-Agro Ltd, the main goal of the factory is to restore local winemaking industry, with its ancient and glorious history, and also provide Azerbaijan citizens with best high quality varieties of grapes and wide range of wines.
- Wines are exported to neighboring Russia, and Netherlands, Sweden, Switzerland, France, Austria, China, Belgium and Germany.
- “Savalan” wines are medallists of big number of top class tasting competitions. Among them are International Wine Challenge (Great Britain); Mundus Vini (Neustadt); Decanter World Wine Awards (Great Britain); The Fifth International Exhibition of Dessert Wines in Bologna (Italy); The Fifth International Exhibition in Hong Kong; International Exhibition of Food and Drink PRODEXPO (Moscow); International Festival of Wines (Ganja); Interwine (Guangzhou, China).