Pavel Lungin – ən məşhur və qeyri-adi müasir kino rejissorlarından biridir, Kann Film festivalının laureatı (1990), Rusiya Federasiyasının xalq artistidir (2008). Onun hər bir filmi – tamaşaçını laqeyd qoymayan bir təzahürdür. O, kino ilə uşaqlıqdan "bağlıdır": atası – məşhur ssenarist Semyon Lungindir, anası isə Liliana Lungina sovet oxucularına fransız və alman klassikasından bir çox rusca tərcümələr bəxş edib. 1976-cı ildə, Pavel ilk dəfə “Məsələ qardaşımdadır” filminin ssenarisinin yazılmasında iştirak edərək özünü kinoda sınayır. Rejissorluq arzusuna yalnız çətin 90-cı illərdə nail olur: onun "Taksi-Blyuz" filmi yenidənqurma dövrünün problemlərini ilk qaldıranlardan və insanları yeni formasiyada göstərənlərdən olub. Biz Pavel Semyonoviçlə kino rejissoru peşəsi, müasir kino problemləri haqqında həyat yoldaşı ilə birlikdə dincəlməyə gəldiyi mənzərəli Qəbələdə söhbət etdik.
Pavel Semyonoviçlə görüşümüz tamamilə təsadüfən baş verdi: biz komandamızla bərabər "Qəbələ" layihəsinin çəkilişlərində idik və Bakıya qayıtmağa hazırlaşanda bizə bildirdilər ki, rejissor "Chenot Palace" da istirahət edir.
Biz onu hava limanına gedərkən yaxaladıq, lakin metr gülər üzlə bizə zaman ayırmağa razılaşdı.
Pavel Semyonoviç, Azərbaycana xoş gəlmisiniz! Bizim Qəbələmiz, Bakımız xoşunuza gəldi?
Qəbələ çox xoşuma gəldi – çox gözəl təbiəti və ən əsası çox yaxşı sağlamlaşdırma mərkəzi var. Burada mənə artıq çəkimi atmağa kömək etdilər və indi mən özümü xeyli yaxşı hiss edirəm. Bakıda isə mən 10 il bundan əvvəl, beynəlxalq film festivalına gəlmişdim. Düzdür, o zamandan şəhər olduqca dəyişib, daha da gözəlləşib.
Bəlkə Sizin Bakı ilə bağlı hansısa film layihələriniz var?
Hələ ki, yoxdur. Sizin tərəfdən təklifləri gözləyirəm!
“Taksi-Blyuz” filminizi Siz qırx yaşında çəkmisiniz. Buna Sizi nə təşviq etmişdi?
Görünür ki, sadəcə onun vaxtı çatmışdı. Bu yenidən qurmanın qızğın çağı idi, belə bir imkan yaranmışdı... Mən isə öz filmimi çəkmək arzusunda idim. İxtisas üzrə mən ssenaristəm, amma rejissor olmaq istəyirdim, lakin mədəniyyət nazirliyindən keçmək çox çətin idi. Əgər mənim ssenarimi Fransızlar oxumasaydı və film kooperativ məhsul olmasaydı, bilmirəm hər şey necə olacaq idi... Demək olar ki, mənə həyat özü və əlbəttə ki, uğur elementi yardım etdi...
Bundan sonra Siz uzun illər Fransada yaşadınız. Amma heç vaxt Fransız olmadınız?
Gördüyünüz kimi. Deməliyəm ki, məni dəvət edən Fransızlar mənə sənəd, ev və s. məsələlərdə çox yardım etdilər. O vaxtı onlar kommunizm böhranından sonra Rusiyada yaşanan hər bir şeyə böyük maraq göstərirdilər. “Taksi-Blyuz” məğzinə görə ilk “yenidənqurma” filmi oldu: o, bütün yaranan münaqişələrin üstünü açırdı, yeni təfəkkürlü insanı göstərirdi. O zaman mənə Fransada yaşamaq rahat idi. Lakin mən orada heç vaxt fransızlar haqqında film çəkməmişəm – onlar mənə bir az pul verirdilər, mən də o pula Rus filmlərini çəkməyə davam edirdim. İndi anlayıram ki, bu axmaqlıq idi....
Keçmişdə olanlar üçün heyfsilənməyə dəyməz...
Mən heç də heyfsilənmirəm. Həm də, mən onsuz da fransız ruhunu dərindən dərk edə bilmədim, onların yaşantısını sonunadək anlaya bilmədim, yeri gəlmişkən, baxmayaraq ki, fransız dilində pis danışmıram.
Siz Parisdə özünüzü evdəki kimi hiss etmirdiniz?
Yəqin ki, belə demək olar. Moskvada mən münaqişələri hiss edirəm, insanları nəyin narahat etdiyini hiss edirəm...
Simalar, binalar... düşünürəm ki, burada hər şey əhəmiyyət ifadə edir...
Əlbəttə. Xüsusən simalar. Hər bir sima – açıqlamasını tapmaq istədiyin bir tapmacadır, şifrdir.
Gəlin kino haqqında danışaq. Necə düşünürsünüz, müəllif kinosu blokbaster axınına tab gətirə bilər? Yəqin ki, bu sualı Sizə tez-tez verirlər?
Bilirsiniz, kino üçün bu vacib sualdır. Onun gələcəyinin sualıdır. Mənə bu sualı tez-tez vermirlər, lakin mən özüm özümə bu sualı tez-tez verirəm. İlk əvvəl, yəqin ona görə ki, mən Tarkovski festivalının prezidentiyəm. Biz hər zaman müəllif filmlərini salamlayırıq, lakin son vaxtlar mən kütləvi və müəllif filmlərinin yollarının ayrıldığını görürəm. İndi bir çoxları müəllif kinolarından seriallara keçirlər. Bir şey sevindirir ki, – yaxşı seriallara.
Mən bu yaxınlarda Cud Lounun iştirakı ilə “Gənc Papa” amerikan serialının birinci mövsümünə baxdım, olduqca maraqlı idi. Amma bilmirəm, davamını gözləməyə dəyərmi?
Yəqin ki, yox: son dörd bölümdür ki, onun müəllifləri nə edəcəklərini bilmirdilər – süjet itmişdi və onlar sadəcə bu yarı iblis, yarı müqəddəs – əsas qəhrəman ilə bir şey etməli idilər.
Siz hesab edirsiniz ki, Rus kinosu Avropa və Amerikan filmlərinə qarşı durmalıdır?
Axı niyə o saat – qarşı durmalıdır? Bu axı boks deyil! Hər şeydən əvvəl bu maraqlı olmalıdır. Düzdür, kino sənayesində bizim öz problemlərimiz var. Əsas odur ki, kütləvi tamaşaçı müəllif kinosunu sevmir.
Onu yəqin ki, qavramaq çətindir...
Mən belə deyərdim: bu gün Rusiyada əksəriyyət problem haqqında düşünmək istəmir – hamı sadəcə yaşamaq və zövq almaq istəyir. Ona görə də yalnız şən və yüngül filmlərə baxmağa gedirlər. Rusiyada isə indi iki növdə filmlər çəkilir. Bu, ya böyük xəzinə toplayan “Vikinq” kimi tarixi mövzuda bahalı büdcəli filmlər...
Bu filmləri məmnuniyyətlə seyr edirlər?
Yəni, bilmirəm. Şübhəsiz, seyr edirlər. Bəlkə də, sonra tənqid edirlər, amma seyr edirlər... Bizim kinoda ikinci populyar janr isə – sadəlövh, axmaq komediyalardır. Bəlkə onlara da tüpürürlər, amma yenə də baxırlar. Lakin bizdə amerikan filmləri yaxşı baxılır – avropa filmləri çoxdan bizim ekranlardan yox olub...
Siz hesab edirsiniz ki, bununla necəsə mübarizə aparmaq olar?
Necə mübarizə aparmaq?! Bu sualla mədəniyyət nazirliyi məşğul olmalıdır. Fransada da bu cür problem yaranmışdı və mədəniyyət nazirliyi Fransızları milli kinoya alışdırmaq üçün əlindən gələni etdi. Bizdə də bu işdə kömək etmək istəyənlər var – məsələn Kino Fondu. Düzdür, o, sadəcə ticari filmlərə yardım edir. Amma niyə onlara yardım edirlər? Onlar onsuz da ticaridir. “McDonald’s”-a maddi olaraq heç kim yardım etmir ki...
O özü özünə yardım edir və bununla da, bizi məhv edir...
Bəli, biz isə sonra buraya, Qəbələyə qəlirik və fastvudun zərərli nəticələrindən təmizlənirik...
Puşkinin qeyri-adi povesti olan “Qaratoxmaq qadın” ekranlaşdırmanız haqqında nə deyə bilərsiniz – riskli deyildi mi?
Əlbətdə, riskli idi, bunu heç kim hələ etməmişdi. Amma mən hər zaman filmləri risk həddində çəkirəm.
Bu filmdə çox gözəl çəkilişlər olunub, maraqlı işıq quraşdırılıb...
Mənə elə gəlirdi ki, tamaşaçıya opera və triller janrlarının qarışığı, rus klassikası ilə müasir həyat elementlərinin birləşməsi maraqlı olacaq. Amma nədənsə filmi elə də çox insan seyr etmədi, o, uğur qazanmadı. Mən fikir vermişəm ki, bu gün bu cür mədəni layihələr tamaşaçıları özündən uzaqlaşdırır...
Ümid edək ki, bu müvəqqəti haldır və kino tamaşaçısı nəhayət təqribən əlli ildən sonra əsl sənəti qiymətləndirməyi öyrənəcək!
Mən bəzən zamanı qabaqlayıram.
Doğrudur, axı Siz xərçəng bürcündənsiniz: xəyalpərəst, həssas...
Kinoda çalışmaq üçün, yəqin ki, bu pisdir! Yeri gəlmişkən, mən həm də su bürclərindənəm – daim üzürəm.
Bilirsiniz, mən fikir vermişəm ki, çoxdandır heç kim yaxşı uşaq filmləri çəkmir...
Bu gün onlar heç lazım da deyil, bütün bu amerikan filmləri elə uşaq filmləridir. Axı indi qlobal infantilizasiya baş verir.
Mən əsl uşaq, mehriban filmləri nəzərdə tuturam. Məsələn, “Balaca və Karlson” kimi...
“Ulduz savaşları” məgər uşaq filmi deyil? Orada da kuklalar, böyük kuklalar iştirak edirlər...
Məndə elə təəssürat var ki, bu gün kino sadəcə sağ qalmağa çalışır...
Əgər Nitşenin sözlərini bir az başqa şəkildə ifadə etsək, o zaman demək olar ki: öldürmədiyiniz hər bir şey – sağ qalır!
O cümlədən, əsl, ağıllı kino tamaşaçısı da?
Əsl kino tamaşaçısı, bizim sənətin həqiqi qiymətini bilənlər üçün, mən kiçik, klub tərzində kinoteatrlar açardım. Fransada, məsələn, böyük çox zalı olan kinoteatrlarla yanaşı həm də müxtəlif, kiçik, köhnə kinoteatrlar mövcuddur: Parisin Latın məhəlləsində, başqa yerlərində... Bu kiçik, rahat, maksimum 100 nəfərlik zaldır. Tamaşaçı sayı isə burada beş nəfər də ola bilər. Lakin məhz burada heç də , xəzinə kinosu deyil, həqiqətən yüksək bədii film seyr etmək olur. Axı hər kəs, pivə içən və popkorn yeyən gənclərin yanında hansısa reklam olunmuş film seyr etmək istəmir... Hətta bu cür mini-kinoteatrda pivə və popkorn satılsa da, burada mühit tamamilə fərqlidir. Bəs sizdə kinoteatra gedirlər?
Əlbətdə, bizdə kinonu çox sevirlər. Düzdür, bizdə də əsasən blokbasterlərə baxmağa gedirlər. Təəssüf ki... amma mən indi kino mövzusundan bir az uzaqlaşmaq istəyirəm. Burada, Qəbələdə necə dincəlirsiniz? Mənzərəli ətrafla artıq tanış olmusunuz?
Yox, mən hələ otelin xaricinə çıxmamışam. Burada dincəlmək isə xoşuma gəlir.
Bakı və ya bizim ölkəmiz ilə əlaqədar hansısa bir film çəkmək istərdiniz mi?
Əlbəttə. Bu cəlbedici, macəralı, insani, qeyri-adi əhvalat olmalıdır: mənə hər hansı bir psixologizm, daxili gərginlik olmadan film çəkmək maraqlıdır.

Pavel Lungin is one of the most famous and extraordinary modern filmmakers, Cannes Film Festival winner (1990), People’s Artist of Russian Federation (2008). Each his film is a phenomenon, which never leaves the audience indifferent. He is tied up with cinema since his childhood: father – famous screenwriter Semen Lungin, and his mother, Lilianna Lungina, gave to soviet readers numerous Russian translations of French and German classics. In 1976 Pavel for the first time announced himself in filmmaking, by participating in screenwriting to the movie “This is about brother”. His dream about directing came true only in go-go 90’s: his film “Taxi-Blues” was one of the first to raise problems of restructuring period and show new formation people. We talked with Pavel Semenovich about modern filmmaking problems and profession of film director in picturesque Qabala, where he came with his spouse to rest.
screen_shot_2017-07-27_at_11.28.24_am
Our encounter with Pavel Semenovich was completely random: out team was on shooting for “Qabala” project and we were going to return when we heard that the filmmaker is staying at Chenot Palace.
We caught him already leaving for the airport, but master kindly agreed to share with us some of his time.
Pavel Semenovich, welcome to Azerbaijan! Did you like it here in Qabala and Baku?
I liked Qabala very much – incredible nature and, the most important, excellent wellness center. I got help here in losing weight, and now I feel much better. I have been in Baku 10 years ago, when I came to the international film festival. Actually, the city has really changed since then, became even more beautiful.
Maybe you have some film projects related to Baku?
Not yet, I am open for your proposals!
You shot your movie “Taxi-blues” in 40 years. What prompted you on that?
Obviously, its time just came. It was a peak of perestroika, an opportunity came out. You know I’m a script writer by profession, I wanted to become a filmmaker, but it was hard to pass the Ministry of Culture. And if the French guys didn’t read my script and the film wasn’t a co-production, I don’t imagine how it all would have worked out… I can say that life helped itself. And a little bit of luck, of course…
You lived in France for a long time since then. But you did not become French eventually?
As you can see. I must say that French people, who invited me there, helped a lot with documents, apartment etc. They had a high interest to everything that was going on in Russia then, experiencing the collapse of communism. “Taxi-blues”, basically, became the first among“perestroika” movies: it opened all those arising conflicts, showed people with new thinking. It was easier for me to live in France, but I never made films about French people – they gave me a little money, with which I continued filming Russian movies, what I realize now was stupid…
You shouldn’t regret about what is in the past…
I don’t. I could never embrace the French spirit anyway, understand their life, however, by the way, I speak French pretty good.
Didn’t Paris feel like home?
I guess it did not. In Moscow I feel the conflicts, I can feel what bothers people …
Faces, buildings… It all makes sense here…
Of course. Especially the faces. Each one is a riddle, a code which you want to figure out so much.
Let’s talk about movie. Do you think that independent film can survive in the flow of blockbusters? You probably hear a lot this one.
You know, this is the main question for cinema. The question of future. I don’t hear it a lot, but I ask it myself often. First of all, probably because I am a president of Tarkovsky festival. We always appreciate author films, but I notice recently how mass and independent films part ways. Today most author filmmakers move to the tv shows. The positive side – to the good ones.
screen_shot_2017-07-27_at_11.28.05_am
I recently watched first season of the American TV show “The Young Pope” starring Jude Law, it’s pretty interesting. Now I wonder, if I should wait for season two.
Most likely, no: in the last four episodes authors already didn’t know what to do – the story line disappeared and they just needed to deal with this half saint-half evil main character.
Do you think that Russian films should confront European and American films?
Why does they have to confront? It’s not boxing! It must be interesting first things first. However, we have our issues in film industry. The main one is that mass audience does not love author movies.
It must be hard to perceive them…
I’d say it this way: today most Russians do not want to think about problems – everyone just wants to live and enjoy it, that’s why they choose funny, easy movies. And Russia now produces two kinds of films. This is either high budget historic films like “Viking”, with good box office digits…
And people watch these films willingly?
Well, I don’t know. I mean, they do, of course. Maybe they curse them afterwards, but they watch… And the second popular genre, – unimaginative, cheesy comedies. Maybe they hate it too, but still watch as well. In cinemas they mostly show American films – European movies vanished from our screens a long time ago…
Do you think that there is a way to fight this somehow?
How to fight?! The Ministry of culture should be engaged in this. Such problem also appeared in France and their ministry of culture did everything possible to accustom Frenchmen to national films. We also have, for example, Cinema Foundation, who wants to help. However they only help to commercial films. Only why do they help? They are already commercial. “Mc Donald’s” does not get any financial aid from anyone…
It helps itself and in doing so, kills us…
Well yeah, and then we come here, to Qabala and cleanse ourselves from fast food’s damage…
What can you say about your extraordinary screening of Pushkin’s “Queen of Spades” – wasn’t it too risky?
Sure it was, nobody else did that before. But I often make films by taking the risks.
screen_shot_2017-07-27_at_11.37.26_am
It was filmed great, the light setting was very interesting…
I thought that the audience would love the mix of the opera and thriller genres, the combination of Russian classics with elements of modern life. But for some reason not so many people watched the movie, it didn’t have big success. I actually noticed that cultural projects of this kind today are rejected by most people…
Let’s hope that this is a temporary issue and cinema audience in about 50 years will eventually learn to value the real art!
Sometimes I go ahead of time.
This is true, because your zodiac sign is Cancer: you are a dreamer and sensitive person…
This is probably not so good for working in filmmaking! By the way, I am also in a water sign – I float all the time.
You know, I noticed that it’s been a long time somebody shot a good movie for kids…
There is no need for them now, since there are American films and movies for children. The global infantilism is taking over now.
I am talking about truly childish, kind movies. Like, for example, “Karlsson-on-the-Roof”…
And how the “Star Wars” is not the kids movie? It also has dolls, huge dolls…
I have an impression that today cinema is just surviving…
If I may a little rephrase Nietzsche, I would say: all that is not killed, – survives!
As well as the true, smart moviegoer?
I would open little cinema clubs for true moviegoers, real movie fans. In France, for example, besides huge multi hall cinemas, there are different little old cinema places: in Latin block of Paris and other places… this is a little cosy hall with 100 person capacity maximum. And it can have only five visitors, but this is where you can watch highly artistic films, and not fundraiser movies. Because not everyone wants to watch a highly commercialized movie with a company of youngsters, drinking beer and eating popcorn… And even if this mini-cinema sells beer and popcorn, it has a completely different atmosphere. Do people go to cinema here?
Sure, people love movies here. However they also mostly go to see blockbusters, unfortunately… But now I want to distract a little from the film topic. How do you rest here, in Qabala? Did you already have a chance to see local picturesque views?
No, I did not leave the territory of hotel yet. I love staying here very much.
Would you like to shoot a film about Baku, our country?
Of course. And it has to be an exciting adventure, extraordinary human story: I do not find shooting a movie without suspense, inner tension.
All right, we don’t want to keep you from leisure anymore… Thank you for this meaningful conversation!