16 oktyabr 2017-ci ildə Moskvada Crocus City Hall-ın konsert zalında XVI əsrin dahi şairi Füzulinin eyni adlı faciəvi əsərinin motivlərinə əsasən 1908-ci ildə görkəmli Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyli tərəfindən yaradılmış Azərbaycan milli musiqi mədəniyyətinin incisi sayılan "Leyli və Məcnun" operasının tamaşası həyata keçəcək. Bu opera sadəcə ilk Azərbaycan milli operası deyil, həm də Şərqin ilk operasıdır.
Əsərin yaradılması musiqi inkişafının müasir vasitələrinin sintezinin və xalq incəsənətinin milli xüsusiyyətlərinin təməlini qoydu. Beləliklə, Azərbaycanda 20-ci əsrin əvvəllərində, Şərqdə ilk dəfə olaraq, zəngin simfonik musiqini və Azərbaycan milli musiqi alətləri ilə müşayiət olunan əfsanəvi muğamı birləşdirən yeni opera janrı yarandı.
Şair Füzuli librettonun özülündə bütün Şərqdə və Asiyada məşhur olan faciəvi klassik sevgi hekayəsinə əsaslanan ərəb əfsanəsindən istifadə etmişdir.
Tamaşaçılar YUNESKO-nun Ümumdünya maddi mədəni irsinin şedevr əsərlərinin siyahısına daxil edilmiş əfsanəvi muğam və tarda virtuoz ifanın şahidi olacaqlar və ifaçıların vokalının, həmçinin simfonik və Azərbaycan milli musiqisinin sintezinin möhtəşəmliyini qiymətləndirə biləcəklər.
Tamaşada əsas partiyaları Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının solistləri: Azərbaycan xalq artisti Mənsum İbrahimov Məcnun obrazını və beynəlxalq müsabiqələrin laureatı, YUNESKO mükafatının qalibi Arzu Əliyeva Leyli obrazını ifa edəcəklər. Tamaşada həmçinin digər solistlər, habelə xor və balet çıxış edəcək.
Simfonik orkestrin dirijoru Azərbaycan xalq artisti Yalçın Adıgözəlovdur. Operanın quruluşçu rejissoru Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi Hafiz Quliyevdir.
Opera yaradılmasından təxminən 110 il sonra Moskvada baş tutacaq tarixi premyera Crocus City Hall-ın Böyük zalında keçiriləcək. Şərqin sevgi hekayəsi və parlaq dekorasiya kimsəni laqeyd qoymayacaq.
Tədbirin təşkilatçılığı 2010-cu ildə Azərbaycan Milli Konservatoriyası ilə birgə yaradılmış Moskvada Azərbaycan Mədəniyyət və İncəsənət studiyası və Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilir.

Премьера оперы «Лейли и Меджнун» в России
16 октября 2017 года в Москве, в концертном зале Crocus City Hall, прозвучит опера «Лейли и Меджнун» - жемчужина азербайджанской национальной музыкальной культуры. Опера была создана в 1908 году выдающимся азербайджанским композитором Узеиром Гаджибейли по мотивам одноименной трагедии великого поэта XVI века Физули. Произведение является не только первой азербайджанской национальной оперой, но и первой оперой на Востоке.
Произведение положило начало синтезу современных средств музыкального развития и национальных черт народного искусства. Таким образом, в начале XX века в Азербайджане  впервые на Востоке возник новый оперный жанр, сочетающий в себе богатую симфоническую музыку и легендарный мугам в сопровождении азербайджанских национальных музыкальных инструментов.
В основе либретто - арабская легенда, основанная на популярной по всему Востоку и Азии классической истории трагической любви, пересказанная великим Физули.
У зрителей есть шанс стать свидетелями исполнения легендарного мугама и виртуозной игры на таре, которые включены в список шедевров устного и  нематериального культурного наследия человечества ЮНЕСКО, они смогут оценить красоту вокала исполнителей, синтез симфонической и азербайджанской национальной музыки.
Главные партии в спектакле исполнят солисты Азербайджанского Государственного академического театра оперы и балета: народный артист Азербайджана Мансум Ибрагимов (Меджнун),  лауреат международных конкурсов и обладатель премии ЮНЕСКО Арзу Алиева (Лейли). Дирижер симфонического оркестра-народный артист Азербайджана Ялчин Адигезалов. Режиссер-постановщик оперы - заслуженный деятель искусств Азербайджана Хафиз Гулиев.
Историческая премьера в Москве, спустя почти 110 лет после создания оперы, пройдет в большом зале Crocus City Hall. Восточная история любви и яркие декорации не оставят равнодушными никого.
Организатор мероприятия - Студия Азербайджанской культуры и искусств в Москве, созданная в 2010 году совместно с Азербайджанской Национальной Консерваторией и при поддержке Министерства культуры и туризма Азербайджана.