Caz musiqisi – dünyanın etnik mədəniyyətlərinin unikal və təkrarolunmaz sintezidir. JAZZ – ən demokratik musiqi tərzi və yaradıcılıq üslubudur.
Caz improvizasiyaları ilə dolu ənənəvi Bakı payız festivalı bu sənətin pərəstişkarlarına müxtəlif musiqi yenilikləri və görüşləri vəd edir.
Oktyabrın 18-dən 27-dək Bakıda keçirilən “BAKU JAZZ FESTIVAL – 2019” festivalının proqramına müxtəlif üslub və istiqamətlər daxildir: avanqard, etnik jazz, simfojazz... Bu il festival – More jazz, more intellect (“Daha çox jazz, daha çox intellekt”) şüarı altında keçiriləcək! Arzu edən hər bir kəs musiqiçilərin ustad dərslərinə, rəsm və foto sərgilərinə, dünya kinosunun jazz mahnılarına dair müzakirələrə, həmçinin tematik, praktik və məlumatverici proqramlara qatıla bilər. Festival bir neçə məkanda fəaliyyət göstərəcək: Landmark, Muğam Mərkəzi, Azərbaycan Dövlət Akamedik Musiqili Teatrı, Kamera-Orqan Musiqisi Zalı (Kircha).
Jazz festivalının gözəçarpan məqamlarından biri də gecəyarısı jam-session’dur. Bakı festivalı “Round Midnight” jazz kompozisiyasına əsaslanan dünya festival ənənələrini dəstəkləyir! Bakı festivalı dünya festival ənənələrindən geri qalmır – bu cür təbii meydançalarda həm üslub, həm musiqi istiqamətlərinə görə kulturoloji cəhətdən bir-birinə tam diametral əkslər kəsişir.
Əvvəllər heç yerdə belə bir musiqi kollektivləri tərəfindən səslənməyən improvizasiya seansları – tamaşaçılar və jaazmenlərə eksklüziv intellektual zövq yaşadacaq. Bu, istənilən səviyyəli musiqiçilər üçün imtahan sessiyası və hər şeydən öncə, Azərbaycan jaazmenlərinin potensiallarını nümayiş etdirmələri üçün bir şansdır. Əvvəlki illərdən fərqli olaraq, bu dəfə bütün musiqi həvəskarları və jazz sevərlər üçün gecə yarısı keçirilən sessiyalara giriş sərbəst olacaq. Jazz konsertləri üzrə ixtisaslaşan avstriyalı ekstra-sinif səs rejisoru (tonmeister) təşrif buyuracaq. Əvvəlki festivalların səs yazısını qüsursuz qeydə almış avstriyalı ustadın səsləndirmə sistemi Avropa jazz klubları səviyyəsində qurulmuşdu.
Daha cavan ifaçıları gənc istedadların beynəlxalq jazz müsabiqəsində dinləmək mümkün olacaq. Münsiflər heyətinin adları barədə, habelə müsabiqədə iştirak etmək üçün detallarla tanış olmaq üçün festivalın veb saytında tam məlumat əldə etmək mümkündür.
Festivalın təşkilat komitəsi ali təhsil müəssisələrinin tələbələri üçün 50%-lik endirim təmin edir. Tələbə biletini təqdim edən hər bir kəs bütün kassalarda biletləri endirimli qiymətə əldə edə biləcək. Festival proqramı haqqında ətraflı məlumatı festivalın rəsmi saytında əldə etmək mümkündür: bakujazzfestival.com

Jazz is a unique synthesis of ethnic cultures of the world and the most democratic style, a way of life in the musical art.
Traditional festival autumn in Baku, full of wide variety of jazz improvisations, promises to lovers of this art a lot of musical discoveries and encounters.
“BAKU JAZZ FESTIVAL – 2019” which will take place from 18 to 27 October, will present a variety of styles and trends: from avant-garde to traditional classics, and from ethno-programs to symphonic jazz! More jazz, more intellect! – That’s the motto of this year’s festival, which means that participants will be able to try thematic programs with master classes of musicians in free access, painting and photography exhibitions, and lectures on world cinematic jazz soundtracks. The festival operates at several venues: Landmark Business Center, Mugam Center, Musical Comedy Theater, Chamber and Organ Music Hall (Kirche).
The highlight of jazz festivals is the midnight jam session, and the Baku festival supports these world festival traditions, rooted in the jazz composition “Round Midnight”, a standard “must-know” for jazz lovers.
Baku Festival does not stay away from world festival traditions – during festival variety of musicians will intersect with diametrically cultural opposites, both in style and in musical directions often with diametrically opposite background.
As a rule, jazz musicians perform impromptu sessions, never before recorded in unison, and this is an exclusive musical relish for the intellectual audience of jazz spectators. According to the conditional format, this is an impromptu examination session for any level of musicians and, above all, a chance for Azerbaijani jazzmen to demonstrate their potential. Unlike the previous years, this time there are midnight sessions with free entry for all intellectuals and connoisseurs of jazz. An extra-class sound engineer specializing in recording jazz concerts will again arrive from Austria. Everything was perfect with the sound by the masterwork at the level of European jazz clubs at previous festival.
You will hear the potential of young performers at the international jazz competition of young talents. You can find full information with the names of the jury, as well as with all the details for participating in the competition on the festival website.
For university students, the festival organizing committee provides a 50% discount concert tickets; you can purchase them at any box office upon presentation of a student ID. For all the details about the festival program, information is available on the official website of the festival: bakujazzfestival.com