Fabrika işi ilə bağlı "xalq düşməninin" qızı idi, doğma anası həyat yoldaşının yolunu illərlə gözləyib və qızını Bağırovun ayaqları altında ataraq, sözün əsl mənasında, ərini güllələnmədən xilas edir. Bağırov uşağın xatirinə görə atasını güllələməməyə söz verir. Anası yeni bir həyat qurduğu gün - təkrar evləndikdə atası sürgündən geri qayıdır və ailəsini yenidən bir araya gətirmək üçün yalvarır. "Gecdir, heç kimin günahı yox idi, heç nəyi dəyişmək mümkün deyil artıq".
Qəhrəmanımızın həyatı şaxtaya baxmayaraq axşamdan başlayan və bütün gecəni davam edən həbsxana növbəsindən, həm də sanitar olmağa atıldığı, xəstələrin aqibətinə necəsə kömək etməyə çalışdığı müharibədən keçib. Özünü axtarışda bir tərəfdən o biri tərəfə sovrulmalar, bir il belə çəkməyən həkim və ya mühəndislik təhsili və budur, Bakıda Teatr İnstitutu açılır.
Gənc qız sənədlərini nə olduğunu bilmədiyi rejissorluq fakültəsinə verməyə tələsir. Bir gün əmisi deyəcək ki, ali məktəblərin və fakültələrin yollarındakı "qaçaqovun" sonu yaxşı bitməyəcək, rejissorluq - kişi işidir. Hər halda, o, heç bir qadın rejissor tanımır. "Yaxşı, demək, mən ilk olacağam!".
Və oldu...
Gülcahan Güləhmədova-Martınova - Azərbaycan xalq artisti, Azərbaycan Dövlət mükafatı laureatı, Azərbaycan Musiqi Akademiyasının professoru.
O, Bakı Teatr İnstitutunun rejissorluq şöbəsini bitirmiş, bundan sonra 70-dən çox tamaşa səhnələşdirdiyi Rus Dram teatrına (hazırda Səməd Vurğun adına) təyinat almışdır. 1982-ci ildən Bakı Musiqi Akademiyasında və Opera Studiyasında çalışmışdır. Vokalistlərə aktyorluq sənətindən dərs vermişdir. Onun dərhal qəbul edildiyini söyləmək səhv olardı. Daha doğrusu, o hər kəsi qıcıqlandırırdı. Ona səhnəyə deyil, təsadüfən səhnənin qarşısına düşmüş, rolu necə ifa edilməsini diktə edən və göstəriş verən gənc bir qız kimi baxırdılar. "Bu qız bizə nə verə bilər?" - bir çoxları onunla birlikdə işləməkdən qaçmağa çalışaraq bu sualı verirdilər. Ancaq o, həm sənəti, həm sözü, həm İttifaqın ən yaxşı səhnələrində çıxışları, həm tamaşaya qoyduğu Şiller və Saqandan Vurğun və Əfəndiyevə qədər pyeslərinin siyahısı, həm də onlarla opera tamaşası və ən yüksək mükafatları ilə sübut etdi ki, heç də, heç nə təsadüfi deyil.
Gülcahan xanım yalnız rejissor deyil, həm də arxasında dünyaya səpələnmiş böyük bir miras buraxdı, axı o, bir neçə məşhur opera sənətçi nəsli yetişdirib.
O, teatrdan tez-tez məhz istedadlı və parlaq insanlarla baş verən olduqca adi səbəbdən ayrıldı: "Bu janrın bütün qanunlarına uyğun olaraq qurulmuş bir intriqa idi - rüşvət, şantaj və yalan məktublar ilə olan intriqa. Teatrdakı rəhbərlik dəyişdi. Bir çoxları teatrı tərk etdi və mən də daxil olmaqla". O, heç nəyi aydınlaşdırmadı, sadəcə qapını çırpıb getdi və bir gün onun yanına bu məsələdə iştirak edənlərdən biri gəldi və göz yaşları içində bağışlanmaq üçün yalvardı.
İlk rəqs, 18 yaşında ilk baxışdan sevgi və bir aydan sonra yaraşıqlı-leytenant, dəniz məktəbinin məzunu Sergey Martınov ilə toy. Yeni evlilər anasının evinə sığınaraq, sonra kiçik otaqlarda və zirzəmilərdə yaşayaraq, yarıac yaşasalar da o, həmişə eyni sözü təkrar edirdi: "xoşbəxtlik". "Səkkiz ildən sonra, mənə teatrdan yataqxanada ev verdilər - iki otaqlı "xruşovka", iyirmi doqquz yarım kvadrat metr, altı mərtəbəli binanın altıncı mərtəbəsində ... Liftsiz... Biz müharibə əlili olan həyat yoldaşım ilə mənzilə girdik və üç gün oradan çıxmadıq... (Qorxurduq ki, zəbt edərlər)... Üzərimizə şinel örtərək yerdə yatırdıq... Bu xoşbəxtlik idi...". Onlar birlikdə 61 il yaşadılar "və bilirsiniz, son sözləri məndən nigaran qalması idi…”
O, sadəlövh, çalışqan və enerji dolu biri idi. O, başqalarının əllərini üzdüyü yerdə işıq görürdü... 2018-ci ilin 20 yanvar tarixində o, bu dünyanı tərk etdi. Amma insan yaşayır, dəqiq desək onu xatırlayılarsa - yaşayır.

HER STORY: THE HISTORY OF THE FIRST THEATER DIRECTOR IN AZERBAIJAN
Being the daughter of the " traitor" on a false charge, her own mother waited for her husband for years and literally saved her father from being shot, pushing her daughter under Baghirov's feet. He promised not to shoot his father for the sake of the child. On the day when her mother began a new life, - remarried, her father returned from exile and prayed to restore the family. "It's too late, no one is to blame, nothing can be changed."
Our heroine passed through the prison queue, for which she had gotten up in the evening and stood all night, despite the cold, and the war, in which she rushed as a nurse, trying to smooth out the fate of the patients somehow. Casting from side to side in search of herself, studying medicine or engineering, did not last for more than a year, and here in Baku the theater institute opened.
This girl ran to submit her documents to the faculty of directing, not knowing what it meant exactly. One day my uncle said that "running around" in universities and faculties would not lead to good, that direction was a man's occupation. Anyway, he was not aware of any woman-directors. "Well, I'll be the first!". And she became.
Guljahan Gulakhmedova-Martynova is the People's Artist of Azerbaijan, laureate of the State Prize of Azerbaijan, professor of the Azerbaijan Music Academy.
She graduated from the director's department of the Baku Theater Institute, after which she was appointed to the Baku Theater of Russian Drama (now named after Samad Vurgun). Here she performed more than 70 performances. Since 1982, she has worked at the Baku Music Academy and the Opera Studio. Taught the vocalists acting skills. Honestly, saying that it was accepted immediately would be untrue. Rather, she was annoyed. She was considered as a girl who accidentally stood up on the stage, but in for her, dictating and indicating was like playing. "What can this girl give to me?" - many asked this question, trying to avoid working together. But she proved both skill and words, and performances on the best stages of the Union, and a list of staged plays from Schiller and Sagan to Vurgun and Efendiyev, and dozens of opera productions, and the highest awards, that it's not at all random.
Guljahan khanum became not just a director, she left behind a huge heritage scattered around the world, because she has grown up more than one generation of famous opera artists.
She left the theater for a very ordinary reason, which often happens with talented and bright: "It was an intrigue, built according to all the laws of the genre - with bribery, blackmail and substitute letters. The power in the theater was replaced. Many left the theater, and I'm one of them. " She did not understand, just slammed the door. Time passed, and one day one of the accomplices ran up to her, asking for forgiveness in tears.
The first dance, love at first sight at age 18 and a wedding in a month with a handsome lieutenant, a graduate of the Naval School, Sergei Martynov. And although the newlyweds lived half-starved, huddled at first with Mom, and then in little rooms and cellars, she always repeated the same word: "Happiness."
"Eight years later I received from the theater a dormitory house - a two-room "Khrushchev " 29.5 meters- on the sixth floor of a six-story building ... Without an elevator ... We with my husband, a disabled veteran, entered the apartment and did not leave there for three days ... (they were afraid, that someone would occupy their place) ... We slept on the floor, hiding in  our greatcoats ... It was happiness ... "They lived together for 61 years. "And, you know, even in his last words he was uneasy about me ..."
She was gullible, hardworking and energetic, she saw a the light where others would give up ... On January 20, 2018, she left this world, but as we know, one is alive while the memory of his/her is alive. And the memory of her lives in our hearts.