Qatı modapərəst Ulya Məmmədova və Nura Muxtarovanın Dəb sənayesində bir neçə illik iş təcrübəsində qazanılmış bilik və bacarıqları bu iki rəfiqəyə gizli xəyallarını uğurlu biznesə çevirməyə yardımçı oldu. Moskvada Wonder Wander multibrend şourumunun yaranmasından cəmi bir il sonra artıq qızlar moda biznes strategiyalarına çox yaxşı bələddirlər və Londonda uğurlu pop-up tədbirlər keçirirlər. Budur - zəmanəmizin real qəhrəmanları. Uydurulmamış Ulya və Nura.
Modaya qarşı ciddi olduğunuzu nə vaxt anladınız?
Ulya: 17 yaşımda. Elə həmin vaxt Christian Dior şirkətinin Rusiyadakı nümayəndəliyinin PR departamentində mənə ilk peşəkar təcrübəmi qazanmaq nəsib oldu. Bizim komanda brendin Rusiyadakı bütün daxili əlaqələrinə cavabdeh idi – jurnalistlər və top çap nəşrlərinin reklam şöbələri ilə işgüzar ələqələrin qurulması, çəkilişlərin aparılması, tədbirlərin təşkili və sair... Diorda mən şəxsi intizama və işgüzar danışıqların aparılmasının ilkin biliklərinə yiyələndim. Düzdür, professional ambisiyalarımı Buro 24/7 Russia-da reallaşdırmağa nail oldum. Elə burada mənim moda dünyasına böyük səyahətim başladı: moda sənayesinin nüfuzlu təmsilçiləri ilə görüşlər, ilk işgüzar səfərlər, şəxsi layihələr və sair... 5 il sonra da mən moda ilə məşğul olmağa davam edirəm, sadəcə daha ciddi tərzdə.
Nura: Sanki dünən “Baku” jurnalının Londondakı baş qərargahında təcrübə keçirdim. Məhz orada mənim dünyagörüşümə təsir edən stilist Melina Nikoled ilə tanış olmuşdum. Bu günə kimi çoxsaylı çəkilişlərimizi təbəssümlə yada salıram. Ən yadda qalanı isə iki hissəli “Nimfoman” kino lentinin qəhrəmanı Sofi Kennedi Klark ilə apardığımız çəkilişlər idi. İşimizin hər addımı məni valeh edirdi! Chanel və Diordan dəbli bəzəkli bağlamaları açmaq, stilistə ağlagəlməz fikirlərini həyata keçirməyə kömək etmək, yerli təsərrüfat dükanlarında qeyri-adi əşyalar axtarmaq mənə maraqlı idi: misal üçün neon skotç, sellofan paketlər, sıxaclar, tilov ipləri və sair... Heç bir çəkiliş bu atributlarsız aparılmırdı, məhz onlar bu işi xüsusi və eyni zamanda düşüncələrimi azad və geniş edirdi.
Siz Azərbaycan ailələrində doğulmusunuz. Bu sizin zövqünüzə və estetikanıza təsir göstəribmi?
Ulya: Əminəm ki, zövqün və estetika mədəniyyətinin formalaşması üç amildən asılıdır: irsiyyətdən, sosial mühitdən və gündəlik öz üzərində çalışmaqdan. İrsiyyat cəhətdən bəxtim gətirmişdi, çünki ailə üzvlərim Azərbaycan ziyalılarının nümayəndələrindəndir, babam isə uzun illər Azərbaycanda nazir vəzifəsində işləyib. Biz mədəni mühitdə böyüyüb tərbiyə alırdıq. Valideyinlərim bizi uşaqlıqdan ən gözəl şeylərə – yaxşı musiqiyə, kinoya, kitablara, səyahətlərə alışdırırdılar, təhsilə maraq və əməyə sevgi yaradırdılar. Böyüdükcə hansı təhsili almaq istədiyimi dəqiq bilirdim, ona görə də MDU-ya daxil oldum və burada gələcək həyatımda vacib rol oynayan çoxlu maraqlı insanlarla tanış oldum.
Nura: Ailəm mənə yaxşı təhsil almaq və müxtəlif ölkələrdə yaşamaq imkanı verdi, bu da öz növbəsində dünya görüşümü formalaşdırdı.
Müasir həyatda ənənələrin çoxsaylı olması və mədəniyyətlərin qarışıqlığının üzə çıxması, Şərqlə Qərbin əbədi qarşıdurması və qarşılıqlı nüfuz etməsi – məhz bunlar mənim həyata baxışımı formalaşdırdı
Siz necə tanış oldunuz? Və Wonder Wander necə yarandı?
Nura: Biz 8 il əvvəl ortaq tanışlarımızın sayəsində tanış olduq. O vaxtdan hər ikimiz tələbə partasını iş masasına dəyişməyi bacardıq. İllər keçdikdə müxtəlif şirkətlərin xeyri naminə işlədikdən sonra biz ideal iş haqqında olan öz təsəvvürlərimizi cəmləyib bir obraz yaratmaq qərarı verdik və həmin illər boyu qurulmuş bizness əlaqələrimiz və şəxsi qabiliyyətlərimizdən uğurlu bir miks alındı.
Şəxsi işinizdə fəaliyyətə başlamazdan əvvəl hər biriniz müəyyən yaradıcılıq məktəbini keçmisiniz. Əvvəlki təcrübənizin bu gün sizə nə qədər köməyi dəyir?
Ulya: Qısaca desək, istənilən uğurla inkişaf edən bizness onun yaradıcılarının ideya, bacarıq və bilikləri üzərində dayanır. Ən çox təcrübəni məhz korporativ mühitdə qazanırsan. Bu elə mühitdir ki, burada komanda şirkətin taleyini həll edə biləcək məsuliyyətli qərarlar verir, burada səhv etmədən işləmək olmur və şəxsi rahatlığından keçərək məsuliyyəti öz üzərinə götürməli olursan.
Nura: Şəxsi bizness – böyük xoşbəxtlikdir, lakin ona hazırlıqlı olaraq başlamalısan. Ümumilikdə, böyük şirkətlərdə 10 illik iş təcrübəmiz imkanlarımızın real dairəsini aşkarlamağa imkan verdi.
Moda sahəsində işləməyə başladıqdan sonra, siz ona fərqli yöndən baxmağa başladız?
Ulya: İki ilə biznes idarə edilməsində istiqamətimizi kökündən dəyişdik. Axı sıravi istehlakçıdan biz müşahidəçi və yaradıcıya çevrildik. Bu gün biz təkcə onlayn mağazaların xarici və yerli kolleksiyalarının yeniliklərini izləməkdən savayı, onunla bərabər bizness-məlumatlarının ətraflı monitorinqini keçirməyə və müəyyən mövzularda xəbərlər izləməyə çalışırıq. Moda biznesi istənilən biznes kimi bir mexanizmdir və gündən günə onun idarəetməsini təkmilləşdirmək lazımdır.
Əsas tənqidçiniz kim olub?
Nura: Bizim üçün əsas tənqidçi bizim müştərimizdir. Çətin ki, başqa birisi bizim işimizi bu qədər obyektiv qiymətləndirsin, üstün və mənfi cəhətlərimizi göstərsin, əskik və nöqsanlarımızı üzə çıxartsın. Müştərilərimizin rəylərinə və əhval-ruhiyyələrinə xüsusi həssaslıqla yanaşırıq.
Sizlərdən kim nə ilə məşğuldur? Vəzifə öhdəliklərinizi necə bölürsünüz?
Nura: Biznesin yaranmasının ilkin mərhələlərində vəzifələri bölüşdürmək asan deyildi, çünki komandamızda hələ heç bir əməkdaş yox idi. Bu gün bizim balaca şirkətimiz böyüyür və hərənin öz fəaliyyət sahəsi var. Satışla şourumun köməkçisi məşğul olur; kargüzarlıqla və hesabatla – mühasibatlıq; brendinqlə - birgə onlayn saytımızı hazırladığımız gözəl dizayn-bürosu: PR , reklam və kommunikasıya ilə - Ulya; dizaynerlərin koordinasiyası ilə - mən, logistika məsələlərini isə öz aramızda bərabər bölürük. Hər hansı digər məsələlərlə bağlı isə biz birlikdə qərarlar qəbul edirik.
Sizin ilk birgə layihəniz kulinariya mövzusunda idi. Bu haqda bizə danışın.
Ulya: Bəli, bizim birinci biznes ideyamız Qutab Lab adlı qastronomiya layihəsi olub və xoşbəxtlikdən onu ən əlvervişli vaxtda sınamaq nəsib oldu. 2012-2013-cü illərdə Rusiyada sürətlə qərbyönlü küçə yeməyi (street food) dəbi inkişaf edirdi, qastronomiya sahibkarlığının inkişafı üçün yeni platformalar yaranırdı, lokal layihələri test etmək üçün meydançalar açılırdı...
Nura: Həmin məqamadək mənim MDBMİ-dən tələbə yoldaşım olan digər rəfiqəmizlə birgə hazırladığımız “müasir qutablar” konsepsiyasını işləyib tamamlamışdıq və təkcə onu həyata keçirmək qalmışdı. Altı ay biz layihəni şəhər festivallarında test etdik, az sonra isə Moskvanın mərkəzində miniatür bir kafe açdıq.
Bəs niyə onu bağlamalı oldunuz? Nəsə istədiyiniz kimi getmədi?
Ulya: Təəssüf ki, insanlarda geniş maraq və KİV-lərdə müsbət əks-səda yaratmağına baxmayaraq layihənin göstəriciləri gözləntilərimizi doğrultmadı. Əlavə investisiyaya ehtiyacımız yarandı, hansına ki biz hələ hazır deyildik. Bu gün biz etiraf edirik ki, sadəcə biznesin növbəti mərhələlərinə hazırlıqlı deyildik. Təcrübəsizlik, iş prosesinin səmərəsiz təşkili, əsassız gözləntilərimiz və sair kimi amillər bizə qarşı oldu...Buna baxmayaraq Qutab Lab layihəsindən bacarıqlardan savayı özümüz üçün bir çox faydalı dərs çıxardıq. Onlardan biri uğursuzluqları dramatikləşdirməmək oldu. Dzenə nail olmaq üçün, keşməkeşli yollardan keçib öz şəxsi yolunu çəkməlisən.
Sizin brendiniz əsasən pop-up store formatında fəaliyyət göstərir. Bu formatın üstün və çatışmayan cəhətləri nədir?
Nura: Əgər bu sualı bizə bir il yarım əvvəl, biznesimizin əsas formatı pop-up olanda versəydilər, çatışmazlıqlar indiki üstün cəhətlərimiz olan aspektləri deyərdik. Wonder Wander – Moskvanın mərkəzində yerləşən qeyri adi şourumdur, wonderwander-shop.com onlayn saytıdır (hazırlıq səviyyəsindədir). Londonda filial açmış az saylı rus mağazalarından biridir... Ona görə də biz əminliklə özümüzü Rusiya və digər MDB ölkələrində “müvəqqəti səyyar mağaza – pop-up” qərbyönlü konseptinin yaradanlarına aid edirik, çünki biz bu cür biznes-modellə bazara çıxan ilklərdən biriyik.
Ulya: Çatışmazlıqlar və üstünlüklər sualına qayıdaraq demək istəyərdik ki, müştərinin fiziki mağazamızın olmaması səbəbindən bizim mal çeşidlərimizlə canlı olaraq tanış ola bilməməsi əsas problem idi. Eyni zamanda bu yanaşma böyük maraq dalğasını yaradırdı. Müştərilər artıq növbəti pop-apın harada baş tutacağını, orada yeni nə təqdim olunacağını və göz yetirdiklərini almağa çatdıra biləcəklərini təxmin etməkdən əl çəkmirdilər. Axı təqdim edilmiş əşyaları ancaq pop-updan əldə edə bilərdilər. Bir sözlə, maraq oyadan “sirli bir pərdə” var idi.
Yəqin ki sizə çoxlu əməkdaşlıq təklifləri gəlir. Siz onları necə seçirsiniz?
Nura: İstənilən layihə canlı bir orqanizmdir və onu düzgün tanımaq, başqa sözlə desək, hiss etmək vacibdir. Zamanla biz Wonder Wander-in inkişafı üçün konkret nə lazım olduğunu, hansı istiqamətdə irəliləməyi və bunun üçün nə lazım olduğunu müəyyən etməyi öyrəndik. Layihənin idealogiyasının aydın anlamağımız bu gün bizə əsas “filtr” xidmətini göstərən möhkəm bünövrə qoymağımıza kömək etdi. Bizə müxtəlif, bəzən ən gözlənilməyən təkliflər gəlir... Sonuncu “ən çox arzuladığımız təklif” – layihəni Londonda işə salmaq oldu və biz onu bir müddət sonra bizim Londondakı həmkarımızla Darina Faizova ilə birgə reallaşdırdıq.
Bu və ya digər şəhərə səfər etməzdən əvvəl, potensial alıcıların zövqlərini araşdırısınızmı?
Nura: Getmək istədiyimiz regionun qadınlarının nəyə üstünlük verdiklərini və psixologiyaları haqqında öyrənə biləcəyimiz mobil proqram və ya sayt yaratmaq istəyərdim. Bənzər bir fikir bizim işimizi yüngülləşdirərdi. Təəssüf ki, təfərrüatları bilməyin yeganə yolu, ora özünün getməyindir. Pop-up keçirməyi planlaşdırdığın gələcək biznes partnyorunu yaxından tanıdıqdan sonra çox vaxt onun nələrə üstünlük verdiyinin ümumi təsvirini çəkmək olur.
Ulya: Müştərilərdən başqa satışın həcminə digər vacib amillər təsir edə bilər: mövsümilik, ölkədəki iqtisadi vəziyyət, tədbirin elanının təşkili... Adətən biz hər bir pop-ap üçün kolleksiyaların seçimini əvvəlcədən edirik, ona görə ki, zövqlər hər yerdə müxtəlifdir. Misal üçün, Londonda populyar və yüksək tələbata malik olan paltarlar çətin ki Bakıda satılsın və ya əksinə. Bəzən Moskvada müştərilərimizə təqdim olunmamış bir sıra yeni kolleksiyaların axtarışına ehtiyac duyulur.
Keçən il siz Bakıya səfər etmişdiniz. Yerli qadınların nəyə üstünlük verdiklərini müəyyən edə bildinizmi?
Ulya: Biz Bakıya pop-ap keçirmək məqsədi ilə hər mövsüm, ildə dörd dəfə gəlirik. Tədbirləri gözəl tərəfdaşımız Elnarə Bakirlə birgə Four Seasons otelində keçiririk. Çox böyük dəyər verdiyimiz qonaq və müştərilərimiz üçün ən yaxşı kolleksiyaları təqdim edəcəyimiz tədbirlər keçirməyə çalışırıq. Yeri gəlmişkən pop-up tədbirlərində malların hamısı tək bir nüsxədə təqdim olunur, başqa sözlə desək, bizdən mal alan müştəri 90% hallarda eksklüziv paltar əldə etmiş olur. Qeyd etmək lazımdır ki, bakılı müştərilər incə zövqləri ilə fərqlənirlər. Bizim üçün onların gözləntilərini doğrultmaq çox vacibdir.
Londonda sizi necə qarşıladılar?
Nura: Oktyabrın axırı - Hellouin ərəfəsi, üstəlik londonluların çox məşğul ayı idi. Yer seçimi ideal idi: Old Brompton Gallery-də moda qalereyası yaratdıq – divarlarda şəkil əvəzinə paltarlar yerləşdirilmişdi. Londondakı işgüzar tərəfdaşımız Darina Faizova qonaqlara görə məsuliyyət daşıyırdı və nəticədə öz planını 200%-lıq üstünlüklə yerinə yetirdi. Tədbirdə bizi dəstəkləməyə 90 nəfərdən çox adam gəlmişdi.
Ulya: Köhnə tanışları, təsadüfi müştəriləri, məşhur bloggerləri görmək eyni dərəcədə xoş idi... Əslində, biz reklama elə də çox güc sərf etməmişdik, qonaqları ortaq səylərimizin nəticəsində dəvət etməyə müvəffəq olmuşduq. Həmçinin satışlar da bizi sevindirdi. Bu yaz biz daha iki irimiqyaslı pop-up keçirməyi planlaşdırırıq, onlardan biri Martın 21-dən 27-dək, 227 Kings Road-da təşkil olunacaq. Tədbirdə, bizim mağaza Londonun 20-dən çox məşhur brendləri ilə yanaşı iştirak edəcək. Lakin səyyar mağazaların uğuruna baxmayaraq, biz yenə də o nəticəyə gəldik ki, marağın qorunması və nəticələrin yaxşılaşması üçün bizə şəxsi şourum lazımdır.
Hansı növ geyimə sizin şourumda rast gəlmək mümkün deyil?
Ulya: Bizim mağazada müxtəlif üslublarda - klassikadan gündəlik geyimə, qranjdan etnoya qədər geyimlər təqdim olunur, nadir hallarda isə avanqard tərzə rast gəlmək mümkündür. Dəb çox dinamikdir, ona görə də bizə bir pərakəndə tacir kimi istisnalar gətirmək və heç vaxt bizim şourumda görə bilməyəcəyiniz geyimi adlandırmaq çətindir.
Dəb biznesinin hal-hazırkı vəziyyəti və marketinqin təsiri haqqında, misal üçün, see now buy now konsepsiyası barədə nə düşünürsünüz?
Nura: Dəb evlərinin satış sistemlərinin yenidən qurulmasına çoxdan ehtiyac var. See now buy now isə ola bilsin ki, bütün dəb sənayesini dəyişə biləcək dahi bir üsuldur. Lakin bundan yalnız öz istehsalı və satış kanalları olan böyük şirkətlərin istifadə etmək imkanı var. Business of Fashion onlayn portalına əsasən, Tommy Hilfiger artıq dərhal satış sisteminə tam keçməyi planlaşdırır.
Ulya: Amma mənfi cəhətləri də qeyd etmək lazımdır: paltarları dərhal nümayişdən sonra satdıqda lüks kütləvi satışa çevrilir. Eksklüzivlik itir, 6 ay həsrətində olduğun malın yorucu intizarını mausun bir düyməsi öldürür.

The skills and knowledge gained over several years of work in the fashion industry helped avid fashionistas, friends Ulya Mammadova and Nura Mukhtarova to put their cherished dreams into a successful business project. Just a year after the foundation of the WonderWander multi-brand showroom in Moscow, the girls are already well-versed in business strategies and successfully launch pop-ups in London. Here they are – the real heroines of our time. Unfabled.
When did you understand that you were serious about fashion?
Ulya: At the age of 17. Then I was lucky to get my first professional experience by becoming a member of the team of the Russian PR department of the Christian Dior representative office. Our team was responsible for all the brand’s external communications in Russia – building business relationships with journalists and advertising departments of top print publications, filming, organizing events... At Dior, I learned self-discipline and gained my first knowledge of business communication. True, I was able to truly realize my professional ambitions already in Buro 24/7 Russia. This is where my great journey into the world of fashion began: meetings with influential representatives of the industry, first business trips, my own projects. Five years later, I continue to engage in fashion, but in a slightly different, more serious way.
Nura: It seems that just recently I did an internship at the headquarters of the Baku magazine in London. It was there that I met the stylist Melina Nicolad, whose work influenced my worldview. To this day, with a smile, I remember our many hours of shooting, the most memorable of which was with the star – Sophie Kennedy Clark, the heroine of a two-part film. Nymphomaniac... I was captured by every step of our work! It was interesting to unpack parcels with couture dresses from Chanel and Dior, to assist the stylist in her crazy undertakings, to look for unexpected objects in the local hardware store: neon tape, cellophane bags, clips, fishing line... Not a single shooting took place without this paraphernalia – it made her special, at the same time liberating and expanding my consciousness.
You were born in Azerbaijani families. Has it somehow influenced your vision and aesthetics?
U: I am convinced that the formation of taste and aesthetic culture depends on three factors: heredity, social environment and daily work on oneself. I was lucky with heredity: my family members are representatives of the Azerbaijani intellectuals, and my grandfather served as minister in Azerbaijan for many years. We grew up and were brought up in a cultural environment. From childhood, parents introduced us to the beautiful – good music, movies, books, travels, instilled an interest in knowledge and a love of work. Growing up, I clearly understood what kind of education I should receive, so I entered Moscow State University, where I met many interesting people who subsequently played an important role in my life.
N: My family gave me the opportunity to get a good education and live in different countries, which, in turn, shaped my worldview. The versatility of traditions and the mixing of cultures that are manifested in the modern world, the eternal confrontation and the interpenetration of the West and the East – this is what formed my vision of life.
How did you meet? And how was Wonder Wander born?
N.: We met eight years ago thanks to mutual acquaintances. Since then, both of us managed to change the student desk to the desktop. After years of service for the benefit of corporations, we decided to combine our idea of ideal work into a single image, and we got a successful mix of contacts and personal abilities developed over the years.
Each of you went through a certain creative school before starting your own business. How does past experience help you today?
U.: In thesis, any successfully developing business is based on the ideas, skills and abilities of its creators. Most of these skills can be obtained is in a corporate environment – where the team are taking serious decisions that determine the fate of the company, which is not without errors, and often have to take on responsibility, on a daily basis from the comfort of your own comfort zone.
N.: One`s own job is a great happiness, but you need to start it prepared. In total, ten years of experience in large organizations have allowed us to identify the real area of our capabilities.
Did you begin to look at fashion from a different angle when you started working in it?
U.: In two years of business, our benchmarks have totally changed – we moved from ordinary consumers to the category of observers and creators. Today, we are trying not only to follow the updates of collections of foreign and domestic online stores, but also to conduct detailed monitoring of business publications, track news on certain topics. A fashionable business is the same machine as any other business, and you need to improve its management every day.
Who was your main critic?
N.: For us, the main critic is our client. It is unlikely that anyone else will be able to objectively evaluate our work, identify the pros and cons, identify shortcomings and flaws. We regard the opinion and mood of customers with particular sensitivity.
Tell us who is doing what? How do you share responsibilities?
N.: At the initial stages, when the business was just being created, it was not easy for us to allocate responsibilities, since there were no employees in the team yet. Today our small staff is growing, and each has her own field of activity. Assistant to the showroom is engaged in sales; record keeping and reporting – accountant; branding – a wonderful design bureau, with which we develop our online site; PR, advertising and communications – Ulya; I am the coordination of designers, and we divided the logistics issues equally among ourselves. Regarding any other issues, we make decisions together.
Your first collaborative project was culinary. Tell us about it.
U.: Yes, the idea of the Qutab Lab gastronomic project was our first business idea, and we were lucky to try it at the most favorable time. In 2012-2013, a pro-Western fashion for street food rapidly developed in Russia, new platforms for the development of entrepreneurship in gastronomy appeared, platforms for testing local projects opened...
N.: By that time, our concept of “modern qutabs”, developed in conjunction with a third friend, my fellow student at Moscow State Institute of International Relations, was “popped up in our mind” and could only bring it to life. For six months we tested the project at city festivals, and a little later acquired a miniature cafe in the center of Moscow.
Why did you have to close it? Something went wrong?
U.: The project indicators, unfortunately, left much to be desired, despite the wide public interest and positive resonance in the media. There was a need for additional investment – a stage for which we were not ready... However, today we admit the idea that we were simply not prepared for the subsequent stages of the business. A whole combination of factors played against us: inexperience, inefficient organization of the workflow, unreasonable expectations... Nevertheless, in addition to skills, we learned a lot of useful lessons from the Qutab Lab project. One of them is not to dramatize failures. To reach Zen, you need to try a winding road, and then pave your own path.
Your brand mainly operates in a pop-up store format. What are the advantages and disadvantages of this format?
N.: If we were asked about this a year and a half ago, when the basis of our business was the pop-up format, we would call the disadvantages those aspects in which we see our advantages today. Wonder Wander is an unusual showroom in the heart of Moscow, the wonderwander-shop.com online site (it is still under development), and also one of the few Russian stores that opened a branch in London. So we boldly classify ourselves as the progenitors of the pro-Western concept of a “temporary out-door store – pop up” in Russia and other CIS countries, since we were one of the first to enter the market with such a business model.
U.: Returning to the question of the disadvantages and advantages, we can say that the lack of a physical store where a client could get to know our product range live was the main problem. At the same time, this approach generated a wave of interest. Customers did not stop wondering where the next pop-up would take place, what new would be presented on it and whether they would manage to purchase what they noticed, because they could only buy the declared item at a pop-up. In a word, there was a certain “veil of mystery” that warmed up interest.
You will surely receive many offers of cooperation. How do you weed them out?
N.: Any project is a living organism, and it is very important to recognize it correctly - in other words, to feel it. Over time, we learned to determine what exactly is needed for the development of Wonder Wander, where we want to move and what we need for this. A clear understanding of the project’s ideology helped create a strong foundation, which today serves as our main “filter”. We receive various, sometimes most unexpected, offers... One of the last was the “proposal of our dreams” – to launch a project in London, and after some time we implemented it together with our London colleague Darina Faizova.
Do you study the taste preferences of potential buyers before visiting this or that city?
N.: I would like to create an application or website where you can learn about the psychology and preferences of women in the region you like! Such an undertaking would facilitate our work. But, unfortunately, the only way to find out the details is to go there yourself. Most often, the overall picture of customer preferences can be described by learning more about the future business partner with whom the pop-up is planned.
U.: In addition to customers, other important factors can affect the number of sales: seasonality, the economic situation in the country, organization of the announcement of the event... We usually pre-select collections for each pop-up, because taste preferences are really different everywhere – clothes, which is popular and in demand in London, is unlikely to sell in Baku and vice versa. Sometimes you have to look for a number of new things and collections that are not presented to our customers in Moscow.
Last year you came to Baku. Did you manage to determine what local women prefer?
U.: We visit Baku to conduct a pop-up store four times a year, every season. We hold events at the Four Seasons Hotel, in collaboration with our wonderful partner Elnara Bakir. For our guests and clients, which are of great value to us, we try to organize events where we present a selection of the best collections. By the way, almost all products in our pop-up store are presented in a single copy; in other words, when purchasing clothes from us, the client buys an exclusive outfit in 90% of cases. It is important to note that Baku customers are distinguished by their refined taste, and it is very important for us to meet their expectations.
Tell us how you were met in London?
N.: It was the end of October - the eve of Halloween, moreover, it was generally a very busy month for Londoners. The location was chosen perfectly: in the Old Brompton Gallery we recreated the image of a fashion gallery – instead of paintings on the walls, clothes were hung. Our business partner in London, Darina Faizova, was responsible for the guests and, as a result, exceeded her plan by 200%. The event came to support us more than 90 people.
U.: It was equally nice to see old acquaintances, casual clients, well-known bloggers... In truth, we didn’t spend much effort on advertising – we managed to collect the guests together. Sales also pleased us. This spring we are planning two more large-scale pop-ups, one of them is from March 21 to March 27 at 227 Kings Road. Our store will participate in the event along with more than twenty well-known brands in London. But, despite the success of the on-site shops, we still came to the conclusion that to maintain interest and improve results, we need our own showroom.
What clothes can you never find in your showroom?
U.: In our store there are clothes of various styles – from classic and casual to grunge and ethno, less often you can find something avant-garde. Fashion is very dynamic, so it is difficult for us as retailers to identify exceptions and name clothes that you definitely will never meet in our showroom.
What do you think of the current situation in the fashion business and the impact of marketing - the concept of see now buy now, for example?
N.: Fashion houses have long needed a global reorganization of the trading system, and see now buy now is a brilliant method that may turn the entire fashion industry upside down. However, only large players with their own production and distribution channels can afford such a pleasure. According to the online portal Business of Fashion, Tommy Hilfiger already plans to completely switch to an instant sales system.
U.: But it is important to mention the negative aspects: when they sell products immediately after the shows, the luxury turns into a mass market. Exclusivity disappears, six months of languid expectation of a desired thing kills with one click of the mouse.