2008-ci̇ i̇ldə Fipa D’or ki̇no festi̇val müsabi̇qəsi̇ni̇n jüri̇si̇ ən yaxşi sənədli̇ fi̇lmə görə mükafati baş qəhrəmani belçi̇ka rəssami Sem Di̇llemansin olduğu "dəli̇li̇k - detallarla" fi̇lmi̇nə layi̇q görüb. 40 dəqi̇qə davam edən fi̇lm ərzi̇ndə Di̇llemansin gah sənət barəsi̇ndə danişib, eyni̇ zamanda qəzəblə boks hərəkətləri̇ etdi̇yi̇, gah da qəzəblə rəsm təsvi̇r edərək, dayanmadan si̇qaret çəkdi̇yi̇ ki̇no lent hi̇pnoz edi̇rdi̇. Münsi̇fləri̇n seçi̇mi̇ bi̇zi̇m redaksi̇ya heyəti̇ni̇n ondan müsahi̇bə almaq i̇stəyi̇ ki̇mi̇ aydindir. Vaxt barəsi̇ndə razilaşmaq gözləni̇lmədən çəti̇n oldu: Di̇llemans əksər hallarda gecələr çalişir, günortaya qədər yatir - asket həyati sürür.
Həftə sonu ailənizi ziyarət etməyə getmişdiniz. Evinizin kandarına ayaq basarkən nə hisslər keçirirsiniz?
Anam artıq 83 yaşındadır və o özünü o qədər də yaxşı hiss etmir. Amma hər şey nəzarət altındadır. Mənim həmişə valideynlərimlə normal münasibətim olub. Hər kəsdə olduğu kimi uşaqlıq dövründə ünsiyyətimizdə enişlər və çıxışlar olub. Mən heç vaxt asan uşaq olmamışam: çox vaxt rəsm çəkmək istəmişəm, bunu isə bəzən ətrafdakılar anlamırdı. Uşaqlıq dövrümün əksər zamanını nənəmlə keçirmişəm. O, çox gözəl insan idi, köhnəpərəst, ənənəyə sadiq biri idi: günorta və şam yeməyi cədvələ uyğun olardı... Onun üçün nizam-intizam çox vacib idi. Yəqin ki, uşaqlığımda yanımda belə bir köhnə ustanın olduğu üçün indi mən rəssamlığın köhnə ustadları ilə maraqlanıram. O, iki müharibə görüb və tez-tez bu haqda mənə danışardı. O, çox təmkinli, sakit biri idi... Və mənə öz ritmimlə yaşamağa – gündüzlər yatıb gecələr isə işləməyə icazə verirdi.
İlk dəfə rəsm çəkməyə nə vaxt başlamısınız?
Anam mənə Van Qoqun əsərlərini göstərəndə 10-11 yaşındaydım və mən elə o zamandan dəli kimi rəsm çəkməyə başladım. 12 yaşımda hər gün səkkiz saat rəsm çəkirdim. Kollecdə təhsil almaq mənim üçün çətin idi: mən gecələr işləməyə və gündüzlər yatmağa alışmışdım.
Necə oldu ki, yeddi il ərzində bir neçə sənət kolleci dəyişdiniz?
Təhsil aldığım dövrdə mənim bir rəsm müəllimim olub, geri qalan vaxtları mən model axtarırdım.
Hər iki-üç ildən bir kollec dəyişirdim. Mənim üçün çılpaq natura çəkmək vacib idi, ancaq modellərə pul verməyə imkanım yox idi, bunun üçün də oxumağa davam edirdim - çünki tələbələr üçün modellər pulsuz idi.
Bəs niyə təhsil bitdikdən sonra Siz 5 il rəsm çəkdiniz, lakin işlərinizi heç kimə göstərmirdiniz?
Çünki mənim üçün bu illər də təhsil idi. Mən çox rəsm çəkirdim, texnikanı inkişaf etdirirdim, köhnə ustaları kopyalayırdım... Mənim üçün təhsil almaq hələ də davam edirdi. Başa çatmamış işi niyə göstərməliyəm ki? Mən ümumiyyətlə hər il rəsmlərin sərgilələnməsini doğru hesab etmirəm. Həmişə əsərlərimdə düzəlişlər edirəm, tamamlama işləri aparıram, mükəmməlləşdirirəm...
Rəsm çəkəndə nə hisslər keçirirsiniz?
Xoşbəxtlik. Mən artıq bu günlə yaşamıram: zamanı tərk edirəm, ondan qaçıram. Mən artıq özümə aid olmuram. Və sonra olduqca transsendental an başlayır...
Siz 17 yanvarda, əfsanəvi boksçu Məhəmməd Əli ilə eyni gündə doğulmusunuz. Sizin üçün boks nədir?
Çalışdığım zaman çoxlu enerji toplayıram və boks onu çıxarmağa kömək edir. Bir çoxları bu idman növünün aqressiv olduğunu hesab edir, amma mənim üçün bu idman özünə nəzarəti, ritmi və digər amilləri inkişaf etdirməyə kömək edir... Mən peşəkar boksçu deyiləm, amma bu idman növü ilə çox məşğul oluram. Bu idman həm də mənə rəsm çəkməyə başlamazdan əvvəl çox kömək edir. Məni rahatlaşdırır. Digər tərəfdən isə boks mənə rəsm çəkmək üçün mövzu verir: mənə konfrontasiya vəziyyəti, iki çılpaq bədənin qarşıdurması çox maraqlıdır... Mən, məsələn, üzgüçüləri təsvir edə bilərdim, amma bunda heç bir qarşıdurma yoxdur. Rubensin əsərlərinə bədənlərin qarşıdurma mövzusu xas idi. Bu mənim üçün də həm bir rəssam, həm də bir boksçu kimi maraqlıdır. Mən əzələlərin necə işlədiyini bilirəm və buna görə boksla məşğul olan insanları təsvir etmək mənim üçün daha asandır.
Rəsm çəkərkən hansı musiqini dinləyirsiniz?
Bu Skarlattidən ABBA qrupuna qədər hər hansı bir musiqi ola bilər... Mən Baxın, Vivaldinin klassik musiqilərini dinləyirəm, amma həmçinin Bitls və ya ABBA qruplarını da dinləyə bilərəm. Yeganə qayda odur ki, musiqi mənim işimdən üstün, rəsmimdən daha vacib olmamalıdır. Musiqi mənim üçün bir fon olaraq səslənir. Amma o mənə öz atmosferimi yaratmaq üçün həqiqətən lazımdır. Üç ay eyni mahnının sədaları altında çalışa bilərəm.
Bəs sizin üçün kitab nə ifadə edir?
Onlar mənim işlərim üçün musiqidən də vacibdirlər. Mən 12-13 yaşından kitab oxumağa başlamışam: Dostoyevski, Çexov, Turgenev, Puşkin, Qorki, Kamyu, Flober... Onları sevirəm. Ədəbiyyat mənə rəssamlıqda çox kömək edir, mənə emosional intellekti cəmləşdirməyə imkan yaradır. Amma yalnız intellektual ədəbiyyatı deyil, çoxlu triller, yumoristik əsərlər də oxuyuram. Yumor, gülməyi bacarmaqdır - əslində həyatda ən vacib şeydir... Hər zaman ciddi olmaq mümkün deyil! Çoxlu dostlarım var; görüşdüyümüzdə saatlarla gülürük. Skype və telefonla danışmağı sevmirəm: insanla canlı ünsiyyət qurmaq, ona toxunmaq, onu hiss etmək mənim üçün vacibdir...
İşləmək maneranızı necə təsvir edərdiniz?
Sənət sirri əslində elə ondan ibarətdir ki, onu nə təsvir, nə də izah etmək asan deyil... Ancaq onu deyim ki, hər bir rəssamın işlərinin əsasında yaxşı təsvir yatır. Əgər rəsm çəkə bilmirsinizsə, o zaman artıq uğursuzluğa məhkumsunuz. Təsvir rəssama özünü ifadə etmək azadlığı verir. Buna görə hesab edirəm ki, rəssamlıqda ən vacib şey təsvirdir. Bu mənim bütün işlərimin əsasıdır. Mən əzələnin işləməsini çox araşdırmışam, insan bədəninin hərəkətini müşahidə etmişəm. İndi mən rəsmə əvvəlkindən daha diqqətli yanaşıram. Mən özümü ifadə etməkdə daha azadam, çünki artıq rəsm texnikasını mənimsəmişəm. Bu, əgər zirvəni fəth etmək istəyirsinizsə, onsuz keçinə bilmədiyiniz bir növ turist avadanlığıdır. Sənətdə irəliləmək istəyirsinizsə ilk növbədə onun əsaslarını öyrənməlisiniz. Məsələn, Pikasso doqquz yaşında Rafaeldən daha yaxşı rəsm çəkirdi, buna görə də eksperiment aparmağa, yeni formalar axtarmağa başlamışdı... Dahi Stravinski deyib: yeni sənətlə məşğul olmaq üçün əvvəlcə ənənələri öyrənməlisiniz. Yalnız onları öyrəndikdən sonra super-peşəkar rəssam ola bilərsiniz. Bir çox müasir rəssamlar öz texnikalarını tətbiq etmək üçün çox tənbəl olurlar və buna görə təxribatlara üstünlük verirlər. Onların konsepsiyası yaxşı ola bilər, amma texnikaları zəifdir. Sadəcə ideya kifayət etmir. Beynimdə ideya çoxdur, amma onları həm də yaxşı təsvir etmək lazımdır! Əslində nəyi təsvir etdiyiniz o qədər də vacib deyil. Məsələn, Renessans və ya Barokko dövründə bütün rəssamlar dini mövzulu rəsmlər çəkirdilər, əsərin predmeti vacib deyildi - əsas necə təsvir etdikləri vacib idi. Bir baxın El Qreko İsa peyğəmbəri necə təsvir edib: bu onu təsvir edən başqa rəssamların işlərinə heç bənzəmir!
Hansı rəssamlar sizin üçün daha əhəmiyyətli idi?
Hamısını sadalamaq çox vaxt aparacaq: Mone, Van Qoq, Pikasso, Matiss, Renessans dövrünün rəssamları... Gəncliyimdə onların çoxunun işlərini kopyalayırdım. Və mənim onların əsərlərinə qarşı şəxsi hissiyatım yarandı. Mən elə bil onlarda yaşaya bilərəm, özümü onların işlərinin daxilində hiss edə bilərəm... Pikasso mənim üçün ən əhəmiyyətli rəssamlardan biri oldu. Və həmişə belə olub - yeni, gənc nəslin rəssamları üçün ilham mənbəyi kimi köhnə rəssamların əsərləri xidmət edib. Onları hərtərəfli öyrənmək üçün gənc rəssamlar hər şeyi buraxıb və onların işlərini kopyalamalıdırlar.
Müsahibə aldığım hər bir Belçikalı rəssama bu sualı verirəm: necə düşünürsünüz, niyə məhz sizin ölkənizdə müasir sənətin səviyyəsi belə yüksəkdir?
Ölkəmizdə səviyyənin başqa yerlərdən daha yüksək olduğunu düşünmürəm... Yəqin ki, Belçikada sənət marketinqi digər ölkələrdən daha yaxşıdır. Və bu pis xəbərdir.. Ona görə pisdir ki, sənət marketinqinin sənətdən daha yaxşı olduğu ortaya çıxdı. Tələb olunan olmaq üçün rəssamlar "qaydalara görə" rəsm çəkməyə çalışırlar, professional rəssam olmaq yerinə, professional menecer olurlar. Onlar rəssam üçün əsas amilin sənət olduğunu unudaraq özlərini yaxşı satmaq dərdinə düşürlər. İndi sənətdə baş verənlər pop-art sənətinin gəlişindən sonra ölümə bənzəyir. Rəssamları rəsm əsərlərindən daha çox provokasiya maraqlandırır. Bütün bunlar iyrəncdir. Ətrafda zövqsüzlüyün diktaturasını görürəm. İncəsənət hər kəsin edə biləcəyi bir şey deyil. Hər kəs su içə bilir, ancaq bu sənət deyil.
Bir portreti bitirdikdə, təsvir etdiyiniz insanı üzərindəə başladığınızdan daha yaxşı anlayırsınız?
Portretini çəkməyə başlamazdan əvvəl o insan haqqında heç bir şey bilməməyə çalışıram. Onun üzünü, formasını anlamalıyam. Amma mən doktor Freydə dönüşmürəm. Yaxşı bir portret çəkmək üçün modellə məsafə saxlamalıyam. Paradoksal səslənə bilər, ancaq bu belədir - rəsmini çəkdiyim şəxslə məsafə saxlayaraq onu yaxşı təsvir edə bilərəm.
Günləriniz necə keçir?
Həmişə eyni. Kiməsə darıxdırıcı görünə bilər, amma mənə deyil. Mən rəsm çəkməyə günorta saat 4-də başlayıram və gecə 3-də bitirirəm. Bundan əvvəl məşq edirəm. Həftə sonunu isə rəfiqəmlə keçirirəm. Yaxşı işin sirri şəxsi intizam və həyatın müəyyən edilmiş ritmindədir. Mənə başqa bir istirahət lazım deyil, mən rəsm çəkərkən xoşbəxt oluram. Mən hətta doğum günümdə də rəsm çəkirəm. Uğursuz günlərim olduqda, özümlə küskün olduğumda və ya bir az qəzəbləndiyimdə, ya da məyus olduğumda - yenə də rəsm çəkirəm.

In 2008 the jury of the cinematic festival competition Fipa D’or awarded the prize for the tape lasting more than 40 minutes, during which Dillemans is furiously boxing while simultaneously arguing about the art, it is equally violent how he draws and smokes non-stop, acting hypnotically. Jury selection is understandable, as the desire of our editorial board to do an interview with him. Suddenly it has proved difficult to arrange a time: Dillemans lives ascetics, often working nights and sleeping off the afternoon.
At the weekend you went to visit family. What do you feel when crossing the threshold of your house?
My mother is already 83 and she is not feeling well. But everything is under control. I always had a normal relationship with my parents. Like everyone else, in childhood, there were periods of ups and downs in our communication. I was not always an easy child: I wanted to draw a lot, and this was often incomprehensible to others. I spent most of my childhood with my grandmother. She was a wonderful person, very old-fashioned, committed to traditions: lunches and dinners on schedule ... For her, discipline and order were important. Probably, and now I am fond of old masters of painting because in my childhood there was just such an old master next to me. She survived two wars and often told me about them. She was very balanced, always calm ... And she allowed me to work in my own rhythm - to sleep during the day and write at night.
When did you first start painting?
I was 10 - 11 years old when mom showed me pictures of Van Gogh and I started painting like crazy. When I was 12, I painted eight hours every day. It was not easy for me to study in college: I used to work at night and sleep at noon.
How did it happen that in seven years you changed a half dozen art colleges?
During my studies, I had only one art teacher, the rest of the time I was looking for models.
Every two or three years I changed college. It was important for me to draw nudes, but I could not pay models, so I studied - models were free for students.
But why, after your studies, did you spend five years drawing, but not showing your works?
Because for me these years were also studies. I wrote a lot, developed the technique, copied the old masters ... For me, the time of study was still going on. And why should I show not yet completed work? I do not consider it necessary to exhibit every year. All the time I correct something in my paintings, modify them, bring them to perfection ...
What do you feel when you paint?
Happiness. I am no longer in the present day: I am leaving our time, I am escaping from it. I no longer belong to myself. And then a very transcendental moment comes ...
You were born on January 17, on the same day as the legendary boxer Mohammed Ali. What is boxing for you?
When I work, I accumulate a lot of energy, and boxing helps to release it. Many people believe that this is an aggressive sport, but for me, it is a sport that helps to develop self-control, rhythm, another vision ... I am not a professional boxer, but I do this sport a lot. It also helps me get ready before I start drawing. Makes me more relaxed. On the other hand, boxing gives me drawing topics: I am interested in the situation of confrontation, the opposition of two naked bodies ... I could write, for example, swimmers, but this spirit of confrontation is not there. Rubens was inherent in the theme of contrasting bodies, I also find it interesting - both as an artist and as a boxer. I know how muscles work, and because of this, it is much easier for me to write boxing people.
What music do you listen to when drawing?
It can be any kind of music, from Scarlatti to ABBA ... I listen to classical music - Bach, Vivaldi, but also the Beatles or ABBA. The only rule is that music should not dominate my work, be more important than my painting. It sounds to me as a background. But I really need it to create my own atmosphere. I can work for the same song for three months.
And what are books for you?
They are even more important to my work than music. I began to read a lot from 12 to 13 years: Dostoevsky, Chekhov, Turgenev, Pushkin, Gorky, Camus, Flaubert ... I love them. Literature helps me a lot in painting and allows me to concentrate my emotional intelligence. But I love not only intellectual literature: I read many thrillers, humorous things. Humour, the ability to laugh is, in essence, the most important thing in life ... It is impossible to be serious all the time! I have many friends; when we are meeting, we can laugh for hours. I do not like Skype and telephone: human communication is important for me, the ability to touch a person, to feel it ...
How would you describe the manner in which you work?
The mystery of art lies in the fact that not everything in it can be described and explained ... But I will say that the basis of the work of any artist is a good drawing. If you do not know how to make a drawing, then you are already doomed to failure. The drawing gives the artist the freedom of expression. So I think that the most important thing in painting is drawing. It is the basis of all my work. I studied a lot of muscle work, watched the human body movements. Now I treat drawing with more attention than before. I am freer to express myself because I have already mastered the technique of drawing. This is a kind of tourist equipment, without which you can not do if you want to conquer the summit. To move further in art, you must first learn the basics. For example, Picasso painted better than Raphael at the age of 9, so he began experimenting, looking for new forms ... The Great Stravinsky said: in order to practice new art, you must first study traditions. Only by studying them will you become a super professional artist. Many modern artists are too lazy to engage in their technique, and therefore prefer provocations. The concept they can have is good, but the technique is lame. But one idea is not enough. I have a lot of them in my head, but they still need to be well portrayed! Actually, it is not so important what exactly you draw. For example, in the Renaissance or Baroque era, all artists painted religious themes, the subject matter was not so important - it was important how they depict it. See how El Greco portrays Jesus: this is not at all like the work of other artists depicting him!
Which artists were most important to you?
It would take a long time to list them all: Monet, Van Gogh, Picasso, Matisse, artists of the Renaissance ... In my youth, I copied the works of most of them for a long time. And I had my own feeling of their paintings. I can live in them, feel inside their works ... Picasso became for me one of the most important artists. And it always has been - for artists of the new, young generation, the source of inspiration was the work of artists of the past. In order to study them thoroughly, young artists need to abandon everything and copy their work.
The question I ask every Belgian artist I am interviewing: what do you think, why is the level of contemporary art so high in your country?
I do not think that in our country it is higher than anywhere else ... It is possible that marketing in the art in Belgium is better than in any other country. And this is bad news. The bad news is because now marketing in art has turned out to be much better than the art itself. Artists try to paint “by the rules” in order to be in demand, and as a result, they become professional managers, instead of becoming professional artists. They care more about how to better sell themselves, forgetting that for an artist the main thing is art. What is happening in art now seems like its death, which came with the advent of pop art. Artists are more interested in provocations than painting. It all tastes like shit. Around I see the dictatorship of bad taste. Art is not something that everyone can do. Everyone knows how to drink water, but this is not art.
When you finish a portrait, do you understand the person portrayed better than when you first started working on it?
I try not to know anything about the person before I proceed to the portrait. I need to understand his face, his form ... But I do not turn into a doctor Freud. In order to make a good portrait, I need to keep my distance with the model. It may sound paradoxical, but this is so - only by distance from the one I draw, can I draw it well.
How are your days going?
Always the same. To some it may seem boring, but not to me. I start painting at 4 pm and finish at 3 am Before that, I have a workout. And I spend the weekend with my girlfriend. The secret of good work is self-discipline and an established rhythm of life. I do not need rest as such, I am happy when I paint. I write even on my birthday. And when I have not very successful days, when I am at odds with myself or a little angry or disappointed - then I write too.