70-80-ci illərin məşhur türk müğənnisi Nesrin Sipahinin şərəfinə nəvəsini adlandırarkən nənəsi balaca varisinin türk kinosu ulduzu olacağını yəqin ki ehtimal etməmişdi. Nəsrin Cavadzadə öz nəsli ilə həqiqətən qürur duyur: babası Azərbaycanda urologiya sahəsinin sütünlarından biri olan akademik Mirməmməd Cavadzadədir! Belə kökləri olan aktrisanın öz şöhrətli soyadını türk standartına uyğunlaşdırmaqdan niyə imtina etdiyi anlaşılır.
Nəsrinin iştirak etdiyi filmlər bu gün dəfələrlə onu ən yaxşı aktrisa elan edildiyi kinofestivalların müsabiqə proqramlarını bəzəyir. Və niyə olduğu bəllidir - ən müxtəlif obrazlardakı təbii və gerçək Nəsrin heç kimi biganə qoymur. Odri Totunun görünüşü və plastikasına, İzabel Yupperin ekran cazibəsinə sahib olan aktrisa xarici kövrəkliyinin arxasında güclü xarakterini gizlədir. Buraya onun gizli mesaj verən və xüsusi "əsəb" ya da drayv gizlətdiyi gözlərini də əlavə edək - və Nəsrin Cavadzadənin aktrisalıq istedadına dair bir təsəvvürünüz yaranacaq. Kinokameranın iti gözü sadə baxışla görünməyən daxili aləminin gizli guşələrini görə bilir. Onun qəhrəmanları həmişə özlərini sona qədər açmağa icazə verməyərək öz fikirlərini axıra qədər demirlər - amma yüksək gərginlikli cərəyan kimi tam söylənməmiş sözün arxasında intensiv daxili həyatın nəbzi vurur...
Nəsrin keçən il təşkil edilən 51-ci “Altın Portakal” beynəlxalq kinofestivalında "Quzu" türk-alman filmindəki roluna görə ən yaxşı aktrisa adına layiq görülüb, Berlin Film Festivalında isə "Quzu" filmi xüsusi "Panorama" proqramı çərçivəsində mükafatlandırılıb və ÜDKİ-də nümayiş olunub. Onun üçün bu ilk dəfə deyildi. Daha əvvəl, 2011-ci ildə "Gözəl Günlər Görəcəyik" filmindəki roluna görə ən yaxşı aktrisa olaraq təltif olunub. "Dilbərin səkkiz günü" filmi ona dörd - Sinema Yazarları Dərnəyi Mükafatlarından ən yaxşı qadın roluna görə və Ankara, Bursa və Ərzurum festivallarından müxtəlif mükafatlar gətirdi.
Hər il Nəsrin çəkilişlər və festivallarla dolu cədvəlində boş həftə tapan kimi doğma Bakı havasını almaq və "dünyanın ən möhtəşəm mətbəxinin" yeməklərindən zövq almaq üçün vətəninə gəlir. Bu ilin mart ayında isə o, sadəcə gəzməyə gəlməyib, həm də özü ilə sonuncu işini - "Son Məktub" adlı hərbi drama filmini gətirib. Filmin təqdimatı Bakının 28 Cinema kinoteatrında keçirilib.
İlk dəfə Bakı publikasının qarşısında çıxış edən Nəsrin həyəcanını gizlətmirdi – onun üçün vətənindəki qarşılamanın nə qədər vacib olduğu bəlli idi.
Nəsrin, Bakı sizin üçün nə ifadə edir?
Bakı – mənim uşaqlığımın şəhəridir, harada olmağımdan və nə etdiyimdən asılı olmayaraq var gücü ilə özünə çəkən şəhərdir. Burada hər şey mənə yaxın və doğmadır! Uşaqlıq xatirələri həmişəlik bizimlə qalır və bu xatirələrlə bağlı yerlər kədərləndirən nostalji hisslər yaşadır. Hər dəfə Bakıya gələndə mən neft ətirli əvəzsiz Bakı havasını sinəmə çəkirəm – və hər nəfəsdə özümü bütün qəlbini burada buraxan və yenidən əldə edən balaca qız kimi hiss edirəm…
Yəni on bir «azərbaycan» ili sizin yaddaşınızdan silinməyib?
Elə şey mümkündürmü? Türkiyədə Rəşid Behbudovun və ya Şövkət Ələkbərovanın səsini eşidəndə, anam azərbaycan yeməkləri bişirəndə, Bakıdan doğma insanlar gələndə - içimdə hər şey uçuşur… Mən həmişə öz mənşəyimlə və soyadımla qürur duymuşam. Yeri gəlmişkən, Türkiyədə bu çox maraq oyadır, çünki «zadə» sonluğu artıq çoxdandır ki, dəbdən düşüb. Osmanlı imperiyası zamanlarında isə bu cür soyadları zadəganlar daşıyırdı.
Haqqımda yazılan bütün məqalələrdə mənim «azərbaycanlı olduğumu» bildirmədən ötüşmürlər. Onlar bunu elə qeyd edirlər ki, sanki mən başqa planetdən gəlmişəm… Məni yad olaraq qəbul etmirlər, amma hələ ki doğma da olmamışam.
Kinoya necə gəlmisiniz?
Hələ liseydə oxuyarkən mən drama dərnəklərinə gedirdim, həvəskar teatrlarda oynayırdım. 19 yaşında təhsilimi bitirdikdə sənədlərimi İncəsənət akademiyasına verdim, amma ağır şərtləri olan müsabiqəni keçə bilmədim – 20 yerə 2000 abituriyent var idi. Əvəzində nüfuzlu Marmara Universitetinin televiziya və kino fakültəsinə daxil oldum. Anam dedi ki: «İndi sən hərəkətli rəsmləri yaradacaqsan».
Amma aktyorluq sənətinin sirlərinə marağı o qədər böyük idi ki, məqsədli, inadcıl tələbə həm də alternativ Şahika Tekand Studio məktəbinə daxil oldu, buranı bitirdikdən sonra «Yersiz yurdsuz» serialına dəvət alır. İlk rol uğur gətirir – yeni aktrisa tamaşaçıların diqqətini cəlb edir. Görünür ki, televiziyada uğurlu debüt alındı! Lakin gənc aktrisa sabun operalarında ilişib qalmır: onu ciddi rollar özünə çəkirdi! O, müəllif filmlərində oynamaq üçün yol alır və tez bir zamanda türk art-housunda birinci dərəcəli ulduza çevrilir.
Nəsrin, siz o aktrisalardansınız ki, qüsursuz reputasiyanızı qoruyaraq yalnız keyfiyyətli filmləri seçmək və layiqli rejissorlarla işləmək imkanına maliksiniz. Amma belə bir strategiyanın digər tərəfi belədir ki, bu sizə nə yaxşı qonorar, nə də kütləvi uğur gətirmir. Bəlkə elə buna görə sizi Azərbaycanda elə də yaxşı tanımırlar…
Bəli, ilk başda mən sadəcə mənə maraqlı olanı edirdim. Amma müstəqil rejissorların hər yeni rolu mükafatlarla bitirdi və bu məni çox ilhamlandırırdı. Düzgün yol seçdiyimi anladım, yaxşı bacardığım və mənə xoşbəxtlik verən işi görməyə davam etməyə qərar verdim. Peşəmdə zirvələrə çatdığımı düşünmürəm, bu sadəcə bir başlanğıcdır. Hər bir yeni rol mənim üçün – böyük işdir: başqasının həyatını canlandırmaq və yeni xarakter yaratmaq asan deyil. Rol üzərində işləmək mənim üçün premyera günü, filmi ekranda ilk dəfə gördüyüm an bitmir, çəkilişlərin sonuncu günü bitir: mənim bu obraza və xarakterə «səyahətim» bitir və mən başqa bir yenilik tapmağa tələbat hiss edirəm. Mən çətin, tam özümü təslim etdiyim rolu ifa etmək, mənim təbiətimdən tamamilə uzaq obraz yaratmaq istərdim. Və əgər bunun üçün jonqlyorluq etmək və ya hər hansısa bir musiqi alətində çalmağı öyrənmək lazım olarsa – gücümü əsirgəmədən öyrənəcəyəm. İllər keçdikdən sonra belə inanmayım ki, bu rolu mən oynamışam! Bir aktrisa kimi mənim üçün əsas – gördüyüm işdən özümün zövq almağımdır. Hər gün, hər an... tamaşaçıları da mənim kimi sevindirsin!
Material, artıq çapa hazır olduğunda, Türkiyədən sevindirici xəbər gəldi: bu yaxınlarda Nəsrini FBR agentləri haqqında «Əfsanələr» adlı amerikan kriminal-dram teleserialının ikinci mövsümündə görəcəyik, serialın birinci mövsümü artıq tənqidçilər və tamaşaçılar tərəfindən yaxşı rəylər alıb. Çəkiliş meydançasında Nəsrinin tərəfdaşları Şon Bin və 90-cı illərin supermodeli Ember Valletta olacaq. Necə deyərlər: böyük gəmiyə - böyük səyahət!

By naming her granddaughter Nesrin after Turkish singer of 70-80’s Nesrin Sipahi, grandmother could not even foresee, that her little heiress will become a Turkish movie star. Nesrin Javadzadeh is justly proud of her origin: her grandfather - academician Mirmammad Javadzadeh is one of the pillars of urology in Azerbaijan! It is quite clear why the actress with such ancestry has refused to adjust her loud surname to the Turkish standard.
Today movies with Nesrin decorate competition programs of film festivals on which she was announced the best actress not once. And for a good reason - natural and reliable in most different looks, Nesrin leaves no one indifferent. The actress with appearance and plasticity of Audrey Tautou and screen charm of Isabelle Huppert hides a strong character behind her external fragility. Let’s add here her eyes, hiding a message and special "nerve" or the drive – and you will get an impression about acting talent of Nesrin Javadzadeh. A sharp lens of camera also catches what is invisible to a usual sight – secret corners of inner world. Her heroines always kind of keep back, without allowing herself to open up completely, – but behind this understatement, like a high-voltage current, keeps beating a pulse of intensive inner life... Nesrin was awarded as the best actress for a role in the Turkish-German movie "Kuzu" ("Lamb") at the 51st international Altun Portagal Film Festival ("Golden orange"), which took place last year. Another award movie “Lamb” received in Berlin Festival within the special program “Panorama” and was shown in the VGIK. It was not a first time for her – earlier, in 2011 she was recognized as the best for a role in the movie "Güzel Günler Göreceğiz" ("Wonderful days wait for us"). And the movie "Eight Days of Dilber" has brought her four awards for Best Actress nomination – on Awards of Cinema Writers Circle and at festivals in Ankara, Bursa and Erzurum.
Every year, finding some time in her schedule full with filming and festivals, Nesrin comes back to homeland to have a fresh air of Baku and enjoy dishes of “the best cuisine in the world”. And in March of this year the actress did not come over to just stay for a while, but also has brought with herself the latest work – the military drama "Son mektup" ("The last letter"), presentation of which has taken place at trendy movie theater in Baku - 28 Cinema.
Nesrin did not hide her excitement at the first meeting with Baku audience – it was noticeable how important was for her the reception in her own homeland.
Nуsrin, tell us, please, what Baku means to you?
Baku is the city of my childhood, where I am constantly being drawn with an irresistible force, wherever I am and whatever I am doing. Everything here is really close and dear to me! Childhood memories remain with us till the rest of our lives, and those places that are connected with them, always cause the overwhelming sense of nostalgia. Every time, coming to Baku, I take a deep breath of unique Baku air with soft taste of oil – and with each sip of this air, I feel like the girl who has left her heart here and found it again...
Does this mean that eleven “Azerbaijani” years were not erased from your memory?
Is this even possible? When I hear voice of Rashid Behbudov or Shovket Alekperova in Turkey, when my mother cooks azeri dishes, when relatives from Baku come visit, in all these moments my heart sings…
I was always proud of my origins and my family name, which in Turkey, by the way, causes a big interest, because the ending “zadeh” is not actual here anymore. And at the times of the Ottoman Empire such surnames belonged to the elite.
Any publications about me always contain clarification “from Azerbaijan”. They always highlight my origin, as if I was from another planet…They don’t call me a stranger, but still, I am not one of them.
How did you get into the cinema?
I took part in drama classes and performed in amateur plays since high school. After finishing school in 19 years I applied my documents to the Academy of Arts, but I did not past the tough competition – 2000 students to 20 places. But I got into prestigious Marmara University, to the faculty of television and cinema. That’s when my mother told: "Now you will create moving pictures".
However, the passion for secrets of acting skills was so high that the ambitious, stubborn student also got into alternative school Şahika Tekand Studio, upon termination of which she has received the invitation to play in series "Yersiz Yurtsuz" ("Hermit"). Her first role brought her success – new actress was noticed by the audience. It looked like the first debut on television went perfect! But young actress did not stay in soap operas: she wanted serious roles. And she switched to the independent film, having quickly become a top star in Turkish arthouse.
Nesrin, you are one of those actresses, who dare to afford to choose only high quality movies and to work only with decent directors, keeping perfect reputation. But the flip side of such strategy is that it brings neither the stunning fees, nor massive success. Perhaps, that’s why you are not so well-known in Azerbaijan.
Yes, at first I just did what I found interesting. But almost each new role of independent filmmakers ended up with awards and this motivated me very much. I realized that chose the right path and I need to keep doing what I’m good at and what brings me joy. I don’t think that I achieved the highest point of career – it’s only the beginning. Each new role for me is a huge amount of work: it’s not so easy to live someone’s fate and create a completely new character. Working on a role for me finishes not in day of premiere, after watching the the movie on a big the screen, but in the last day of filming: my "travel" to this image and character comes to an end, and I feel the need to find something new... I would like to try a difficult role, requiring full devotion, to create the image absolutely far from my nature. And if I will need to juggle or play some musical instrument for this – I will study, sacrificing all my time and forces. So, after many years I would not believe myself, that it was actually me playing!
For me the most important as an actress is to enjoy what I do. Each day, each moment… And I want the audience to feel happy as much as I do.
When the material was almost ready for publishing, we got a great news from Turkey: soon we will be able to see Nesrin in the second season of American criminal-dramatic series “Legends” about FBI agents working undercover. The first season of the show received good reviews of critics and people. Nesrin’s set partners will be Sean Bean and supermodel of 90’s Amber Valletta. Well, a great ship asks deep waters!