FƏLSƏFƏ, SOSİOLOGİYA, KULTUROLOGİYA, MÜASİR İNCƏSƏNƏT NƏZƏRİYYƏSİ SAHƏLƏRİNDƏ GENİŞ BİLİYƏ MALİK BİR İNTELLEKTUAL. BÖYÜK BRİTANİYANIN ƏN HÖRMƏTLİ MÜASİR RƏSSAMLARINDAN BİRİ. SƏMİMİ, CANLI, ÖYRƏNMƏYƏ HƏVƏSLİ VƏ BALACA OĞLAN KİMİ SPONTAN...
HƏMYERLİMİZ ZEYQƏM ƏZİZOV AZƏRBAYCANIN ƏYALƏTİNDƏ ANADAN OLMUŞ VƏ KARYERASINI DÜNYA MƏDƏNİYYƏTİ VƏ SİVİLİZASİYASININ ƏN NÜFUZLU MƏRKƏZLƏRİNDƏN BİRİNDƏ QURMUŞDUR.
Zeyqəm, digər Azərbaycanlı rəssamlarla müqayisədə sənin olduqca qeyri-adi yaradıcı bioqrafiyan var – o öz-özlüyündə artıq özünəməxsus bir sənət əsəridir. Qət etdiyin bu yol haqqında qısaca danışa bilərsən?
Mən Salyan şəhəri yaxınlığında yerləşən kiçik bir Azərbaycan kəndində, filoloq-şərqşünas ailəsində anadan olmuşam. Tez-tez atamla Bakıya gəlirdim. Uşaqlıqdan rəsm çəkirdim, ssenarilər, pyeslər yazırdım, bəzən onları çap elətdirirdim, məktəbin divar qəzetinin tərtibatçısıydım. Kinonu çox sevirdim, həmçinin Azərbaycan filmlərini. Mənim "Sehrli xalat" filmi çox xoşuma gəlirdi... Amma mənim indiyənədək ən sevdiyim məşğuliyyət oxumaq olaraq qalır. Uşaq vaxtı atam mənə fəlsəfə haqqında danışardı və mən onunla erkən maraqlanmağa başladım. Sonra məktəbi bitirdim, orduda xidmət etdim, əsgərlikdən sonra Leninqrad (indiki Sankt-Peterburq) şəhərinə köçdüm və orada on il yaşadım, daha sonra isə İngiltərəyə, hal-hazırda yaşadığım Londona köçdüm. Orada məşhur Goldsmiths kollecində oxudum, sonra Stafford Universitetində fəlsəfə üzrə təhsil aldım. 90-cı illərin ortalarında Fransada, Grenoble şəhərində müasir sənət üzrə magistr, sonra Almaniyada, həmçinin Avstriyada fəlsəfə üzrə doktorluq təhsilini aldım. 90-cı illərin ortalarından etibarən bu zamana qədər vaxtımın çoxunu keçirdiyim ölkədə - Avstriyada sənət kontekstində müasir fəlsəfə üzrə dərs verirəm... Bundan əlavə, sərgilər və mühazirələr ilə bütün dünyaya səyahət etməli oluram. Çox səyahət edirəm, amma uçmağı dəhşətli dərəcədə sevmirəm - qatarla səyahət etməyi xoşlayıram, xüsusilə yaxşı bir kitabla. Həmin o "sehrli xalata" bənzər zaman maşınını xəyal edirəm.
Azərbaycandan, daha sonra SSRİ-dən sürətlə gedişinin səbəbi nə idi? Sanki gizli bir daxili təkan səni "xarici aləmlərə", bu yerlərdən uzaqlara itələdi...
Birincisi, mən Azərbaycandan Leninqrada getdikdə, bura bir ölkə idi - Sovet İttifaqı! Mən həmişə Leninqradda baş verən hadisələrlə həyəcanla maraqlanırdım. Mənim üçün Yuri Lotmanın mühazirəsində iştirak etmək unudulmaz hadisə idi (bu hələ də belədir) və Sergey Kuryoxin kimi insanlarla yaxın ünsiyyət isə həyatımda çox şeyi dəyişdi. Sonra İttifaq dağıldı, dünya "qloballaşdı" və mən də təhsilimi davam etdirmək üçün başqa bir postkolonial imperiyanın paytaxtı - Londona yollandım. Amma mən oğlum Filippin böyüdüyü Peterburqda daha çox vaxt keçirmək istərdim; həmçinin Nyu-Yorkda işləməyə də dəvət almışam. Baxarıq...
Yəni sənin Qərbə gedişinin dissidentliklə heç bir əlaqəsi yoxdur?
Qətiyyən! Mən guya kimsə incitdiyi üçün köçənlərə inanmıram. Əminəm ki, bütün cəmiyyətlərdə xoşbəxtlik payı olduğu kimi aqressiya payı da mövcuddur. Platonun həb təsirini xatırlayırsan: zəhərli, amma həm də faydalı. Əlbəttə ki, qaçqın problemi də var, amma bu başqa məsələdir! Bu zəmanəmizin faciəsidir. Və mən insanların gözünü sadə həqiqətə açmaq üçün əlimdən gələni edirəm: irqçilik - pisdir, ksenofobiya isə - vəhşilikdir.
Deməli, İngiltərədə ksenofobiya ilə qarşılaşdın?! Belə alınır ki, Qərbin elan etdiyi multikulturalizm - sadəcə riyakarlıqdır?
Tamamilə doğrudur! Məhz Qərbdə irqçiliyin nə olduğunu hiss etdim və anladım: bu, bir insanın özünü başqa birindən daha yüksək tutmasıdır. Orada isə elə tam olaraq bu müşahidə olunur - "ağ adamın" təkəbbürü; incə təkəbbürü, amma bu daha da qorxuncdur. Avropalılar qeyri-avropalıların zehniyyətini daha dərindən anlamaları üçün ağıllarını və ürəklərini açmalıdırlar, əks halda irqçilik və etnik vəziyyət daha da pisləşəcək...
Mən tez-tez düşünürəm: budur, bəşəriyyət İkar və Dedal dövründən bəri arzularını gerçəkləşdirməyə çox yaxındır, burada isə bürokratiya tikanlı tel ilə sərhədlər çəkməklə hədələyir. Doğrudanmı, müasir insanın taleyinin evsizlik olduğuna dair xəbərdarlıq edən Heidegger haqlı idi?!
Amma dünyanın bədii həyatını müşahidə edərək bir çox mühacir-rəssamların bəxtinin gətirdiyinə dair təəssürat yaranır - onlar karyera qura bilirlər...
Bütün məsələ bundadır ki, müasir sənətdə olan mainstream qeyri-qərb rəssamları ilə ekzotik heyvanlar kimi maraqlanır və onları gəlmə əhali kimi irəli çəkirlər. Və bir çox mühacir-rəssamlar bundan məharətlə istifadə edir. Qeyri-qərb rəssamı bildirəndə ki: "Mən ornament rəssamıyam" və ya "Milli ənənələri davam etdirirəm", o zaman bütün qalereya sahibləri - müasir ideologiyanın qapılarında dayanan qapıçılar belə bir rəssamın arxasınca qaçırlar. Və bu həmin o haldır ki, Fransız filosofu Althusserin sözlərinə görə "subyektlər özləri məmnuniyyətlə siyasətçilərin əvəzinə iş görürlər".
Beləliklə, sənin “Miqrasofiya” layihənə gəlib çatdıq.
Bu barədə danış.
“Miqrasofiya”, yəni "miqrasiya üstəgəl fəlsəfə" - mənim uzunmüddətli fənnlərarası layihələrimdən biridir. O sənət deyilən məfhumun iki anlayışını birləşdirir: birincisi - sənət araşdırma kimi. Mənim vəziyyətimdə isə - sənət təcrübəsi fəlsəfə kimi; və ikincisi, dəyişən qlobal dünya və insanların hərəkəti ilə münasibətdə sənət predmetinin özü, miqrasiya yaradıcı düşüncəyə impuls kimi. Dünyanın bəzi bilikləri hərəkət etmək üçün imkanlar yaradır, hərçənd bu bilik fəlsəfi olmaya bilər; buna baxmayaraq, həmin bu yeni biliklər doğuran yeni təcrübəyə gətirib çıxarır. Layihənin özü filmlərdən, fotolardan, rəsmlərdən, obyektlərdən, həmçinin iki və ya üç kombinasiyadan yaranan (məsələn "miqrasofiya" termini kimi) söz birləşməsi əsasında mətn işindən ya da mətbəə xətası və səhvlərin transformasiyasından (bu məsələdə layihə əhəmiyyətin və mənanın itdiyi və ya təhrifi anında baş verən transformasiyaya həsr olunub) ibarətdir.
Zeyqəm, sən həmişə müxtəlif vasitələrdən istifadə edərək, fənnlərarası yaradıcılıq formasına üstünlük vermisən. Ancaq son zamanlarda "hərəkətli təsvirlərə" müraciət etməyə başlamısan. Kino sənin üçün nədir?
Film çəkmək barədə həmişə düşünmüşəm. Qısaca desək: fənnlərarası sənət elə kino deməkdir. Axı o səs, görüntü və sözdən ibarərdir - hamısı birlikdə. Və qalereyalarda nümayişi məhdudlaşmır: filmlərin göstərilməsi üçün bir çox yerlər var. Hesab edirəm ki, kino ideal sənətdir, baxmayaraq ki, çox mürəkkəbdir!
Maraqlı bir tendensiya yaranıb: müasir rəssamlar kino sahəsinə keçirlər və tam metrajlı filmlər çəkirlər. Məsələn: Steve McQueen, Shirin Neshat, Julian Schnabel və başqaları. Gücünü böyük kinoda sınamaq istəmirsən?
Bəli, mütləq. Amma sadaladığın bütün o gözəl rəssamlardan fərqli olaraq mən həm də kinoya müasir incəsənət təcrübəsindən bir şey qatmaq istərdim.
Məsələn?
Bu yaradıcı sirdir! Zarafat bir yana, məsələn Harun Farocki və ya Chris Markerin təcrübələrini asanlıqla film sənayesinə keçirmək olar. Bunlar yalnız nümunələrdir, amma mən böyük filmimi çəkəndə, hər şey orada bəlli olacaq ...
Bu mövzu ilə bağlı sonuncu sual: ssenarin artıq var? Ya da üzərində işlədiyin ssenari ideyan?
Bəli, var! İdeyam var və mən onun üzərində işləyirəm.
Bu yolda uğurlar arzulayıram! Zeyqəm, son olaraq səndən bir şey soruşmaq istəyirəm... Uzun müddət Azərbaycan mədəniyyətindən kənarda çox uğurla çalışmısan, ancaq son bir neçə ildə nəhayət səni kəşf etdilər və yerli art-layihələrinə dəvət etməyə başladılar: 2011-ci ilin Venesiya Biennalesində milli pavilyonun iştirakçısı oldun, sənin filmin YARAT! Mərkəzində nümayiş olunur və s. Müasir Azərbaycan mədəniyyətinə aid olmaq sənin üçün nə qədər vacibdir?
Təşəkkür edirəm, Teymur! Mən bu suala uzun-uzadı cavab verə bilərdim, amma hələ ki, qısaca olaraq deyim: bu mənim üçün çox şey deməkdir və müasir incəsənətin Azərbaycanda daha geniş yayılmasını arzulayıram. Mən Azərbaycandan getdiyim zaman belə bir şey yox idi, Rusiyada da heç bir müasir incəsənət yox idi. Günümüzdə hər şey dəyişib və dəyişməyə davam edir, mən isə inanıram ki, istənilən iş dəyişikliyə aparır. Rəssam və intellektual üçün bu radikal ictimai-mədəni dəyişikliklərin bir hissəsi olmaq çox vacibdir. Buna görə də, Azərbaycanın bədii həyatında iştirakımın səbəbi şəxsi maraq və kultroloji amildən başqa - bu gün ölkəmizin mədəniyyət sahəsində baş verən transformasiya prosesləri ilə əlaqəli olmaq istəyimdən irəli gəlir.

"МИГРАСОФИЯ" Зейгама Азимова
ИНТЕЛЛЕКТУАЛ С ШИРОЧАЙШИМИ ПОЗНАНИЯМИ В ОБЛАСТИ ФИЛОСОФИИ, СОЦИОЛОГИИ, КУЛЬТУРОЛОГИИ, ТЕОРИИ СОВРЕМЕННОГО ИСКУССТВА. ОДИН ИЗ УВАЖАЕМЫХ СОВРЕМЕННЫХ ХУДОЖНИКОВ ВЕЛИКОБРИТАНИИ. НЕПОСРЕДСТВЕННЫЙ, ЖИВОЙ, ЛЮБОЗНАТЕЛЬНЫЙ И СПОНТАННЫЙ, КАК МАЛЬЧИК...
НАШ СООТЕЧЕСТВЕННИК ЗЕЙГАМ АЗИМОВ, РОДИВШИЙСЯ В АЗЕРБАЙДЖАНСКОЙ ГЛУБИНКЕ И СДЕЛАВШИЙ КАРЬЕРУ В ОДНОМ ИЗ ВЛИЯТЕЛЬНЕЙШИХ ЦЕНТРОВ МИРОВОЙ КУЛЬТУРЫ И ЦИВИЛИЗАЦИИ.
Зейгам, по сравнению с другими азербайджанскими художниками у тебя довольно необычная творческая биография – сама по себе уже своеобразное произведение искусства. Не мог бы ты вкратце рассказать об этом пути?
Я родился в небольшой азербайджанской деревне неподалеку от города Сальяны, в семье филолога-востоковеда. Часто с отцом ездил в Баку. С детства рисовал, писал сценарии, пьесы, иногда печатался, оформлял школьную стенгазету. Очень любил кино, в том числе азербайджанское. Мне очень нравился фильм «Волшебный халат»... Но моим самим любимым занятием было и до сих пор остается чтение. В детстве отец рассказывал мне о философии, и я очень рано стал ею интересоваться. Потом окончил школу, служил в армии, после службы переехал в Ленинград (ныне Санкт-Петербург), где прожил десять лет, а потом переехал в Англию, в Лондон, где и живу поныне. Там я учился в знаменитом колледже Goldsmiths’, потом изучал философию в Стаффордском университете. В середине 90-х учился на магистра по современному искусству во Франции, в Гренобле, потом в Германии, а также в Австрии – на доктора философии. С середины 90-х и до сих пор преподаю современную философию в контексте искусства в Австрии – это страна, где я провожу очень много времени... Помимо этого, очень часто приходится ездить с выставками или лекциями по всему миру... Много путешествую, но ужасно не люблю летать – люблю ездить в поезде, особенно с хорошей книгой. Мечтаю о машине времени, наподобие того самого «волшебного халата»...
Чем был вызван твой столь стремительный исход из Азербайджана, а затем и из СССР? Словно какой-то тайный внутренний импульс подтолкнул тебя в «заморские миры», прочь из этих пространств...
Во-первых, когда я уехал из Азербайджана в Ленинград, это была одна страна – Советский Союз! Я всегда живо интересовался тем, что происходит в Ленинграде. Для меня попасть на лекцию Юрия Лотмана было (и остается) незабываемым событием, а близкое общение с такими людьми, как Сергей Курехин, многое изменило в моей жизни. Потом Союз развалился, мир стал «глобальным», и я для продолжения учебы отправился в столицу другой постколониальной империи – в Лондон. Но я хотел бы больше времени проводить в Петербурге, где растет мой сын Филипп; есть также приглашение работать в Нью-Йорке. Посмотрим...
То есть в твоем марш-броске на Запад не было ничего от диссидентства?
Ни в коем случае! Я не верю тем, кто эмигрирует оттого, что их якобы кто-то обидел. Убежден, что доля агрессии существует во всех обществах, как и доля счастья. Помнишь, у Платона эффект пилюли: ядовито, но и полезно. Конечно, есть и проблема беженцев, но это другой вопрос! Это трагедия современности. И я делаю все, чтобы открыть людям глаза на простую истину: расизм – это плохо, ксенофобия – это варварство.
hard_spell_installation_at_kunstraum_lakeside_2007_copy
Так в Англии ты столкнулся с ксенофобией?! Получается, что декларируемый Западом мультикультурализм – это всего лишь лицемерие?
Совершенно верно! Именно на Западе я почувствовал и понял, что такое расизм: это когда один человек ставит себя выше другого. А там именно это и наблюдается – высокомерие «белого человека», тонкое, но от этого еще более страшное. Европейцам следует открыть свои умы и сердца для более глубокого понимания ментальности неевропейцев, иначе межрасовая и межэтническая ситуация будет только ухудшаться...
Я часто думаю: вот человечество так близко к осуществлению своей мечты со времен Икара и Дедала, а тут бюрократия грозится соорудить границы из колючей проволоки. Неужели прав оказался Хайдеггер, предупреждавший, что судьба современного человека – это бездомность?!
Но, наблюдая мировую художественную жизнь, получаешь впечатление, что многим художникам-мигрантам все же везет – им удается сделать карьеру...
Тут все дело в том, что мэйнстрим в современном искусстве интересуется незападными художниками, как экзотическими зверьками, и продвигает их в качестве этаких заезжих аборигенов. И многие художники-иммигранты этим ловко пользуются. Когда незападный художник заявляет: «Я орнаментальный» или «Я продолжаю национальные традиции», то все галеристы – эти швейцары у ворот современной идеологии – бегают за таким художником. И это тот самый случай, когда, по словам французского философа Альтюссера, «субъекты сами с удовольствием делают работу за политиков».
Вот мы и подошли к твоему проекту «Миграсофия».
Расскажи о нем.
«Миграсофия», то есть «миграция плюс философия», – это один из моих долгосрочных междисциплинарных проектов. Он сочетает в себе два понимания того, что есть искусство: первое – искусство как исследование, а в моем случае – опыт искусства как философии; и во-вторых, сам предмет искусства по отношению к меняющемуся глобальному миру и передвижение людей, миграция как импульс к творческой рефлексии. Некое знание мира создает возможности для передвижения, хотя это знание может быть и не философским; и, тем не менее, это приводит к новому опыту, порождающему новое знание. Сам проект состоит из фильмов, фотографий, рисунков, объектов, а также текстовых работ на основе словосочетаний, образуемых комбинацией двух или трех слов (как и сам термин «миграсофия»), или же трансформации опечаток и ошибок, – в этом смысле проект посвящен трансформации значения и смысла в момент их потери и искажения.
migrasophic_transformnation_with_stuart_hall__utopia_station_venice_biennale_2003_copy
Зейгам, ты всегда предпочитал междисциплинарные формы творчества, используя разнообразные средства. Но в последнее время ты все же стал отдавать предпочтение «движущимся изображениям». Что для тебя значит кино?
О том, чтобы снимать фильмы, я думал всегда. Если вкратце: кино и есть междисциплинарное искусство, ведь оно несет и звук, и изображение, и слово – все вместе. И не ограничено показом в галереях: мест, где можно показывать фильмы, очень много. Я считаю, что кино – это идеальное искусство, хотя и очень сложное!
Наметилась интересная тенденция: современные художники переходят в сферу кино и снимают полнометражные фильмы. Например, Стив МакКуин, Ширин Нешат, Джулиан Шнабель и другие. Не хочется ли и тебе попробовать силы в большом кино?
Да, обязательно. Но в отличие от тех замечательных художников, кого ты перечислил, я еще хотел бы привнести в кино кое-что из опыта современного искусства.
Например?
Это творческая тайна! Но если серьезно, то, к примеру, опыт Харуна Фароки или Криса Маркера вполне можно перенести в область киноиндустрии. Это всего лишь примеры, но когда я сниму свое большое кино, там все будет видно...
i
Последний вопрос на эту тему: сценарий у тебя уже есть? Или сценарная идея, над которой ты работаешь?
Да, есть! Идея есть, и я работаю над ней.
Желаю удачи на этом пути! Зейгам, напоследок хочу спросить тебя вот о чем... Долгое время ты вполне успешно работал вне азербайджанского культурного поля, но в последние несколько лет тебя наконец заметили и стали звать в местные арт-проекты: ты был участником национального павильона на Венецианской биеннале 2011 года, твой фильм демонстрируют в Центре YARAT! и т. д. Насколько важно для тебя принадлежать к современной азербайджанской культуре?
Спасибо, Теймур! На этот вопрос я мог бы отвечать долго, но пока скажу коротко: это для меня значит очень много, и я мечтаю, чтобы современное искусство стало более распространенным в Азербайджане. Когда я уезжал из Азербайджана, ничего подобного не было, не было современного искусства и в России. В наши дни все изменилось и продолжает меняться, а я верю в то, что любая работа ведет к переменам. Для художника и интеллектуала очень важно быть частью этих радикальных социокультурных перемен. Поэтому мое участие в художественной жизни Азербайджана обусловлено, кроме личной заинтересованности, и культурологическим фактором – моим глубоким желанием быть причастным к тем процессам трансформации, которые происходят ныне в культурной сфере нашей страны.