ZEYNƏB CAHAN: GUERNICA
İlk dəfə deyil ki, oxucumu Parisdəki Picasso Muzeyinə dəvət edirəm. Le Marais səmtində gizlənmiş bu üç mərtəbəli bina hər ziyarətimdə məni yeni, maraqlı sərgiləri ilə özünə cəlb edir. Bu binanın hər şeyi gözəldir - kiçik növbələri; işıqlarla dolu böyük zalları; bizi küncdə gözləyən muzey daxilində mağaza barəsində ümumiyyətlə susuram!
img_4680
Bu günlərdə muzeydə elə həmin Parisdə 1937-ci ildə dünya sərgisində "sadəcə ziyarətçilərin arxasını görən" ispan metrinin işləri sərgilənib. Məşhur "Guernica" Pikassonun pərəstişkarlarını fəth etməyi və XX əsrin ikonasına çevrilməyi bacarmışdır. İspaniyada Respublikaçılar və Franksistlər arasında baş vermiş Vətəndaş müharibəsi dövründə (1936-1939) ərsəyə gələn Guernica eyni zamanda həm şedevr, həm də siyasi simvoldur. Pikassonun həyatı bu əsərdə onun obrazını sadiq və parlaq rəssam kimi işıqlandırılaraq dərin izlə vurğulanmışdır.
img_4706
Pikasso 1937-ci il 1 may - 4 iyun tarixlərində Parisdə studiyada, Grands Augustins küçəsində gündə 12 saat Guernica üzərində çalışmışdı. Daha sonra o, dünyanın hər yerində sərgilənmiş və dəfələrlə təkrarlanmışdır. 1975-ci ildə rəsm əsəri İspaniyaya gəlir və bir daha Vətənini tərk etmir, bu gün isə bu əsər Madriddə yerləşən Kraliça Sofiya İncəsənət Mərkəzinin Milli Muzeyinə məxsusdur. Paris sərgisi İspan rəssamı və onun şedevri arasındakı əlaqənin hekayəsi, eləcə də onun nüfuzlu gücü barəsində bəhs edir.
Bir qədər kompozisiya haqqında: əgər Pikassonun əvvəlki əsərlərində at qadını, buğa isə müəyyən mənada rəssamın özünü təcəssüm edirdisə, hazırki "fantasmaqoriya"da* at ispan millətçiliyini simvollaşdırır, buğa isə deyəsən xalqın simvolu kimi görünür. Xüsusən də, bu heyvan İspaniya "yarımadasının" Totemi sayılır,  İspanlar isə ona ehtiras ilə sitayiş edirlər.
512504
Guernica, xüsusilə buğa və at fiqurları ilə bağlı bir çox təfsirlərə səbəb olub. Pablo digər işlərində olduğu kimi bu dəfə də özü son interpretasiyanı verməkdən imtina edir. Sərginin qalan hissəsi həmin illər İspaniya vətəndaş müharibəsinin fraqmentlərini nümayiş etdirir.
Sərgini 29 İyun 2018-ci il tarixindən etibarən 5, rue Thorigny, 75003, Paris ünvanında ziyarət etmək mümkündür.
img_4689
*Phantasmagoria - qorxulu təsvirlərin yaradılması üçün bir və ya bir neçə fənərin istifadə edildiyi qorxu teatrı janrlarından biridir.

ЗЕЙНАБ ДЖАХАН: ГЕРНИКА
В парижский музей Пикассо я приглашаю читателя не в первый раз. Это трехэтажное здание, спрятанное в квартале Марэ, манит в каждый мой приезд новыми, интереснейшими выставками. В нем прекрасно все: маленькие очереди и большие, наполненные светом залы; а про магазин при музее за углом я вообще молчу!
img_4680
В эти дни в музее выставляется работа испанского мэтра, что "видела только спины посетителей" на всемирной выставке в Париже в 1937 году. Знаменитая «Герника» успела с тех пор покорить поклонников Пикассо и стать иконой XX столетия. Созданная во время гражданской войны в Испании между республиканцами и франкистами (1936-1939), «Герника» является одновременно и шедевром, и политическим символом. Жизнь Пикассо была глубоко отмечена этим произведением, которое прославило его как блестящего художника.
img_4706
Пикассо работал над «Герникой» в студии на улице Grands Augustins в Париже. Он писал ее с 1 мая по 4 июня 1937 года - по 12 часов в день. Позже она была выставлена по всему миру и неоднократно воспроизведена. В 1975 году картина попала в Испанию и больше не покидала родину, а сегодня она принадлежит Национальному музею Центр искусств королевы Софии, который находится в Мадриде. Парижская выставка рассказывает об истории взаимоотношений между испанским художником и его шедевром, а также о его влиянии.
Немного о самой композиции: если в предыдущих работах Пикассо лошадь олицетворяла женщину, а бык, в определенном смысле, самого художника, в данной "фантасмагории"* лошадь символизирует испанский национализм, а бык является символом народа. Тем более, что это животное считается почти тотемом испанского "полуострова", и сами испанцы почитают его со страстным энтузиазмом.
512504
«Герника» породила множество толкований, в частности, касающихся фигур быка и лошади. Сам Пабло отказывался давать своей работе окончательную интерпретацию, впрочем, как и всем другим. Остальная часть выставки рассказывает и показывает фрагменты гражданской войны в Испании.
Посетить выставку можно до 29 июля 2018 года по адресу: 5, Rue Thorigny, 75003, Paris
img_4689
* Phantasmagoria - один из жанров театра ужасов, где используется один или несколько фонарей для создания пугающих изображений.