Yalnız muzeyləri ziyarət etməklə deyil, onların dəyərinin təyin edilməsində, yəni auskionda iştirak etməklə də incəsənətə qərq olmaq mümkündür. Hətta Sezanın “Qumarbazlar”ına görə külli miqdarda pul qoymasanız da auskion - açıq publika üçün nəzərdə tutulmuş dövlət muzeylərində olmayan ən nadir rəsm əsərlərini, sevimli ustadların heykəllərini görmək, incəsənət əsərinin “çəkicdən” adlı-sanlı kolleksiyaçılara və şəxsi muzeylərə getdiyinin şahidi olmaq üçün unikal fürsətdir.
Belə yığıncağa düşmək isə o qədər də asan deyil. Xoşbəxtlikdən, bu gün internet məkanı, demək olar ki, hər şeyi mümkün edir! Beləliklə, dünyanın ən yaxşı auksionlarını onlayn formatda izləmək mümkündür.
Bir neçə hərrac növü mövcuddur, ən geniş yayılmışı isə ingilislərə məxsusdur – o hələ XIII əsrdə ticarətin komission növü kimi inkişaf etməyə başlamışdı. Əvvəlcədən təyin olunmuş qiymət, bir qayda olaraq, iştirak edən alıcıların təşəbbüsü ilə artırılır. Bu gün üçün ən qədim auksion evlərindən biri «Sotheby’s» hesab edilir. Əsası 1743-cü ildə Londonda qoyulmuşdur, daha sonralar qərargahı Nyu-York olmaqla müxtəlif kontinentlərə yayılmağa başladı. Son onillikdə Sotbis müasir incəsənət əsərlərinin satışı üzrə auksion evlərinin lideri pozisiyasını möhkəmləndirdi.
Sotbis evi tərəfindən satılmış ən məşhur “şedevr” (95 milyon ABŞ dolları) Monmartda 24 yaşlı Pikasso tərəfindən çəkilmiş “Tənbəki çubuqlu oğlan” olmuşdur. Həmçinin Renuarın “Mulen de Qaletdə bal” və Rotkonun “Ağ Mərkəz” əsərləri də onların hesabındadır.
Auksion dünyasının digər nəhəngi 1766-cı ildə Ceyms Kristi tərəfindən əsası qoyulmuş “Christies” auksion evidir. Kristis hər il geniş ictimaiyyəti auksiondan əvvəl sərgilərlə sevindirməklə fərqlənir. Yəni tezliklə auksiondan gedəcək əsərləri böyük kolleksiyaçının evinə qonaq gəlmiş kimi realda görmək mümkündür. Kristis də Sotbis kimi Pikassonun əsərlərinin satışı ilə məşhurdur – onlar tərəfindən satılmış “Çılpaq, yaşıl yarpaqlar və büst” indiyədək satılmış ən bahalı əsərdir! (106 milyon ABŞ dolları).
Mədəni irs obyektlərinin satışı üzrə liderlərdən biri də britaniya auskion evi “Bonhams”dır. Əsası 1793-cü ildə çap dileri Tomas Doddun kitab mütəxəssisi Valter Bonhams ilə əməkdaşlığı ilə qoyulmuşdur. Böyük dördlükdə yeganə də olsa alman kökləri olan avstriyalı “Doroteum” auksion evi var. Doroteumun özəlliyi 300 il unikal kolleksiyanın toplanmasından sonra şəxsi zərgərlik mağazasını yaratmasıdır!
Kristisin növbəti həvəslə gözlənilən auksionu 2018-ci ilin sentyabrında baş tutacaq və bizim Sizinlə bütün detalları aydınlaşdırmaq, bəxtimiz gətirərsə öncədən keçiriləcək sərgidə iştirak etmək üçün kifayət qədər vaxtımız var.

ЗЕЙНАБ ДЖАХАН: ИЗВЕСТНЫЕ АУКЦИОНЫ МИРА
Окунуться в мир искусства можно не только  посещая музеи, но и приняв участие в формировании их стоимости, а точнее, аукционе. Даже если вы не собираетесь оставить крупную сумму за «Картежников» Сезанна, аукцион - уникальная возможность увидеть редчайшие картины и скульптуры любимых мастеров, зачастую именно те, которых нет в государственных коллекциях для широкой публики,  а также стать свидетелем ухода произведения искусства «с молотка» в руки именитых коллекционеров или запасники частных музеев.
img_5453
Однако попасть на такое собрание не так уж и просто. Благо, интернет-пространство сегодня делает возможным почти все! Теперь лучшие торги мира можно наблюдать в онлайн-формате.
Итак, существует несколько видов аукционов, и самый распространенный принадлежит англичанам - он стал развиваться как комиссионный вид торговли еще в 13 веке. Заранее установленная цена, как правило, повышается по инициативе присутствующих покупателей. Одним из старейших аукционных домов на сегодняшний день является «Sotheby’s». Он был основан в 1743 году в Лондоне, далее разросся по разным континентам со штаб-квартирой в Нью-Йорке. За последние десятилетия Сотбис твердо закрепил за собой позицию лидирующего аукционного дома по продаже произведений современного искусства.
img_5452
Наиболее известным шедевром, проданным домом Сотбис (кстати, за 95 миллионов долларов США), стал «Мальчик с трубкой», написанный 24-летним Пикассо на Монмартре. У них в копилке также «Бал в Мулен де Галет» Ренуара и «Белый Центр» Ротко.
img_5454
Другим колоссом аукционного мира является аукционный дом «Christies», основанный в 1766 году антикваром Джеймсом Кристи. Кристис отличается тем, что радует широкую общественность ежегодными предаукционными выставками. То есть увидеть то, что вот-вот уйдет с торгов, вполне реально - как будто вы пришли в гости к большому коллекционеру! Кристис, так же как и Сотбис, славится продажами Пикассо - проданная ими «Обнаженная, зеленые листья и бюст» является одной из самых дорогих когда-либо проданных картин! (106 млн долларов США).
img_5455
Лидерами продаж объектов культурного наследия является еще один британский аукционный дом «Bonhams». Его в 1793 году основал дилер печати Томас Додд в партнерстве с книжным специалистом Вальтером Бонхамсом. В большой четверке есть и один аукционный дом с немецкими корнями - австрийский Doroteum. Особенностью Доротеума является создание собственного ювелирного магазина после 300 лет коллекционирования  уникальнейших работ!
Следующий долгожданный аукцион Кристис ожидается в сентябре 2018, и у нас с вами есть время выяснить все подробности, а если повезет, посетить их предварительную выставку!