Berlin dəfələrlə özünü dünyaya ağ-qara çalarlarla təqdim edib. Səssiz mələklərin küçələrdə gəzişmələri, qotik kilsələrin şpillərinə dirmanmalari, ümumi kitabxanalara baş çəkmələri əks olunan “Berlin üzərində səma” filmini xatırlamaq olar... Bizim müsahibənin qəhrəmani da bu ənənəni davam etdirir, bir fərqlə ki, onun fotoşəkillərindən qüvvətli alman oğlanlarinin və sərt alman qadinlarinin təbəssümsüz simalari boylanir.
Məşhur Berqhaym klubunun sadiq kerberi, və onun əvəzsiz qapiçisi, texno musiqi vurğunlarinin qənimi Sven Markvardt bu ilin mart ayinda özünün “Mehrab” audiovizual instalyasiyasi ilə bakida oldu. “Kapelhaus” divarlari arasinda təşkil olunan bu sərgidə Berlin andeqraundunun xarizmatik personajlari Vaqner melanxoliyasinin cazibədarliği ilə təcəssüm etdi.
dsc01346_copy
Sizin əsərləriniz əsasən monoxromdur. Ağ-qara estetikaya belə aludəliyin səbəbi nədir?
Ağ-qara fotolar yüksək kontrast təsəvvürü yaradır. O, böyük dramatizm və poetikliyə malikdir... Fotoqrafiya maraqlanmağa başlayanda yalnız rəngli plyonka ilə işləyirdim. İndi də, moda üçün çəkiliş apardıqda, hərdən rəngə müraciət edirəm.
Ümumiyyətlə fotoqrafiyaya marağınız haradandır?
Mən reallığı, indiki anı, necə deyərlər, zamanın ruhunu əks etdirmək istəyirdim... Sonralar, 80-ci illərdə, mən musiqinin pank-rok və nyu veyv istiqamətləri ilə maraqlanmağa başladım. O zamanlar Berlində hakimiyyətdəki diktaturaya qarşı andeqraund mədəniyyəti inkişaf edirdi. Doğulduğum və boya-başa çatdığım ADR-də rejimin sərt çərçivəsi daxilində özünü ifadə etmək istəyi yaranırdı, meydana çıxan sub-mədəniyyətin səciyyəvi xüsusiyyəti elə bu idi. Lakin 1989-cu ildə Berlin divarının çökməsi ilə bizim üçün tamamilə başqa həyat başladı. Bu, dəyərlərin yenidən qiymətləndirilməsi dövrü idi: insanlar əvvəlki təsəvvürləri ilə necə davranacaqlarını bilmirdilər. Mən də onların sırasında idim.
O zamanlar Berlində yenicə peyda olan klubların atmosferinə dalmaq mənə ətraf mühitdən təcrid olunmağa yardım etdi. Mən maraqlarımdan əl çəkdim, ünsiyyət qurduğum çevrəm dəyişdi. Bəli, mən nələri isə itirdim, amma bununla yanaşı yeni nə isə qazandım. Fotoqrafiyaya 2000-ci illərin əvvəllərində qayıtdım və bu həvəs indiyə qədər səngimir. Amma həyat ümumən çox dəyişkəndir.
Mən də dəyişirəm, mənim dostlarım da, lakin fotolar mənə qeybə çəkilən reallığın anlarını əks etdirməyə imkan verir.
dsc01389
Siz hələ də plyonka ilə işləyirsiniz?
Bəli, çünki mənim rəqəmsal fotoaparatdan istifadə edən fotoqraflar kimi bir dəfəyə 5 min kadr çəkmək istəyim yoxdur.
Plyonkaya çəkiliş fotoçəkiliş prosesinin özünə ehtiyatlı yanaşma yaradır: fikrini cəmləmək, hər şeyi əvvəlcədən düşünmək lazımdır... Elə prosesin özü də çox vaxt aparır, bu isə intizar hissi yaradır. Sənin necə gördüyünlə nə alındığı arasında fərqi müşahidə etmək maraqlıdır.
Məni tez-tez gənc DJ-lərin şəkillərini çəkməyə dəvət edirlər, lakin mən onda da analoq foto çəkilişindən istifadə edirəm. Əsasən gənclərlə ünsiyyətdə olduqca, onlarla əlaqəni hiss edirəm, aramızda məlumat mübadiləsi baş tutur, amma texnikaya gəlincə, mən prinsiplərimə sadiqəm. Yeri gəlmişkən, “Mehrab” audiovizual instalyasiyasında mənim sellüloidə çəkilmiş şəkillərim Marsel Dettmannın texno musiqisi ilə uzlaşdırılıb – zənnimcə, maraqlı ahəngdir.
Sizə təsir göstərmiş fotoqrafların adlarını çəkə bilərsiniz?
Bu, Robert Meppltorp, Herbert Tobias kimi portret və pornoqrafik fotoqrafiya ustaları, həmçinin Uilyam Klayn, Nen Holdinqdir... Amma mən insanlarla ünsiyyətdən, modadan, digər əlaqəli incəsənət növlərindən də ilhamlanıram.
img_0314_copy
Siz fotoqrafiyada müəyyən üsluba riayət edirsiniz: parlaq, qeyri-adi tipajlarla tərtibat. Başqa janrlara, məsələn reportaj çəkilişinə və ya strit-fotoqrafiyaya müraciət etmək istəyi yaranmır?
Mən hər gördüyünü çəkən fotoqraflardan deyiləm. Amma mən, əlbəttə ki, impuls axtarışında insanları çox müşahidə edirəm. Hazırda mən konseptual fotoqrafiya ilə maraqlanıram və bu yöndə çalışıram: gələcək setlər üçün mövzular seçirəm, səhnə mizanı hazırlayıram... Mənim fotolarımın protaqonistləri – yaxın adamlarım, musiqiçilər, artistlər, ümumiyyətlə klubda çalışdığım insanlardı.
Dokumentalistikaya müraciət etməsəm də, fotolarımda Berlinin atmosferini hiss etdiyim kimi çatdırmağa çalışıram. Son bir neçə ildə Berlinin gecə klub həyatının nümayəndələrini plyonkada əks etdirirəm. Həmçinin Belqradda layihə həyata keçirirəm. Bu şəhərdə 6 həftəyə yaxın oldum. Belqrad qəribədir, göz önündə dəyişir. Orada kafelərdə, barlarda maraqlı tipajlarla qarşılaşırdım, sonra isə onları çəkiliş üçün studiyama dəvət edirdim. Bu səfər növbəti layihə seçimimə çox böyük təsir etdi. Mən dünyanı kifayət qədər gəzib-dolaşmışam, amma ilhamı məhz Belqradda tapmışam.
Bəlkə sosialist Almaniyasını xatırladan bu şəhərin vizual estetikası Sizdə müəyyən nostalji hisslər oyadıb?
Bəli, orada ötən əsrin sonlarının Berlinini xatırladan amillər var, amma bu tam nostalji hisslər deyil, sanki 90-cı illərə dönmək istəyidir... Şərqi Avropanın bir çox paytaxtlarından fərqli olaraq, Belqrad hələ kardinal dəyişikliklərə uğramayıb. Bunun da səbəbi əsasən müharibədir. Məni həm yarımdağılmış zülmət binaları olan şəhər landşaftları, həm də insanlar – qürurlu, gözəl serblər cəlb etdi.
dsc01446_copy
“Mehrab” audiovizual instalyasiyasını ilk olaraq Bakı tamaşaçıları gördülər, yoxsa əvvəllər başqa ölkələrdə nümayiş olunmuşdu?
Bir neçə il əvvəl Marsel Dettmannla görüşdüm. O, birlikdə, - mən fotolarımla, o isə musiqi ilə - nə isə bilərik, deyə sual verdi. Həmin vaxtlar bizi artıq Berlin klub həyatı birləşdirirdi, mənim ilk musiqili portretlərim Dettmannla əməkdaşlıq sayəsində yaranmışdı. 2014-cü ildə biz kurator Alfons Huqla tanış olduq; o, “Berlinin ruhu” sərgisi üzərində çalışırdı və maraqlı ideyalar arayırdı. Bir il sonra biz “Mehrab”ı San-Pauluda, daha bir müddət sonra isə bir sıra Asiya ölkələrində, Kanadada təqdim etdik, indi də, nəhayət, Bakıya gəldim.
YouTube-da Sven Markvardtın feyskontrolundan necə keçmək və əfsanəvi Berqhayma necə yol tapmağa dair ətraflı məsləhətlər verən çox sayda rolik var. Klub ziyarətçilərini seçərkən nəyi rəhbər tutursunuz?
Otuz ildir ki, texno musiqi atmosferində yaşayıram və Berqhaym mənim iş yerimdir. Bu klubun nümayəndəsi kimi, mənim üçün əsas – təhlükəsizlikdir. Şəhər dəyişir, biz artıq beynəlxalq miqyasda şöhrət qazanmışıq. Təbii ki, bütün dünyada tanınan kluba baş çəkmək istəyən turistlərin sayı da çoxalıb. Berqhayma bütün buraxılış şərtləri – bu məkanın konsepsiyasının tərkib hissəsidir. Burada müəyyən qaydalar yoxdur, hər şey fərdidir, intuisiya üzərində qurulub.
dsc02387
Çox sayda döyməniz var. Onlar həyatınızdakı hansısa hadisələrlə əlaqəlidir?
Bu mənim gündəliyimdir, mən onu artıq uzun illərdir ki, yazıram. Burada mənim hisslərim, bütün həyatım cəmlənib...

MONOCHROMATIC MELANCHOLY OF TECHNO BERLIN
Berlin presented itself to the world in black-and-white on several occasions. Let us recall the film «Wings of Desire» with silent angels walking the streets, climbing up spikes of gothic churches, getting into public libraries... And here our interview’s hero carries on this tradition, except for gloomy faces of German guys and brutal women, casting their eyes from his photos.
The incorruptible Cerberus of Bergheim cult club and his permanent gateman, Sven Marquardt visited Baku with his "Altar” audio visual installation in March this year. Sven Marquardt is a thunderbolt for all techno music fans. Charismatic characters of Berlin underground appeared in all its glory of Wagnerian melancholy at this exhibition, held in «Kappelhaus» walls.
dsc01346_copy
Your works are mostly monochromatic. Why are you so fond of black-and-white aesthetics?
Black-and-white photo creates impression of high contrast. It possesses big dramatic feature and poetic sentiment... When I just became interested in photo, I worked exclusively with a color film. And presently, while shooting for fashion, I sometimes apply to color.
Where did your interest to photo come from?
I wished to capture reality, instants of present, so-called time spirit... Later, in 80th, I was carried away with such music genres, as punk rock and new wave. Then underground culture started developing in Berlin, it was in opposition to leading dictatorship. I was born and brought up in GDR, aspiration for self-expression in strict frames of regime was forced and that was characteristic feature of created subculture. However, after the Fall of Berlin wall, in 1989, absolutely different life started for us. It was a period of re-estimation of values: people were unaware, what to do with their former views. And I was also among them.
Immersing into atmosphere of clubs, appeared then in Berlin, helped me to isolate from the external world. I left my hobby, circle of my communication changed, although I lost something, however, at the same time I acquired something new. I returned to photo activity in the beginning of 2000th, and this passion hasn’t been ceased hitherto. However, the life is changeable at all.
I change, my friends change and photo allows me capturing instants of escaping reality.
dsc01389
Do you still work with film?
Yes, as I have no desire of snapping out five thousand shots, like photographers shooting on "digital". Film shooting creates careful attitude to photographic process itself: it is necessary to concentrate, to think over in advance... And the process itself takes a lot of time and this gives rise to anticipation feeling. It is interesting to observe difference between how you saw it and what was in the result.
I am frequently invited to shoot photos of young DJs, however here also I use analogue photo. Running mostly around young men, I feel connections with them, we have exchange of knowledge, however, as for equipment, then I am loyal to my principles in this case. By the way, in "Altar" audio visual installation my shots, captured on celluloid, are combined with Marseilles Dettmann’s techno music - it seems to be an amazing combination.
Can you tell the names of photographers, influencing on your activity?
These are masters of portrait and pornographic photo, such as Robert Mapplethorpe, Herbert Tobias, and also William Klein, Nan Goldin... However, I derive inspiration from my communication with people, fashion and other adjacent arts.
img_0314_copy
You stick to certain style in photo: setting with bright, extravagant types. Didn’t you wish to reach out to other genres, for example, to event photography or to street photography?
I don’t refer myself to photographers, who shoot everything they see. However, of course, in search of pulse, I keep watching over people much time. Presently, I am fond of conceptual photo and I work in this context: I choose themes for future sets, I develop stage settings... Protagonists of my photos are persons, close to me, musicians, actors, in general, those persons, with whom I work with in the club.
Though I don’t refer to documentation, I try to transfer Berlin’s atmosphere in my photos, similar to my feelings of it. Last few years I shoot representatives of Berlin’s night club life. I realize the project in Belgrade too. I spent about six weeks in that city. Belgrade is amazing, it is transforming in full view. There I came across interesting types in cafe, bars and then I called them to my studio for shootings. This trip affected strongly on my choice for the following project. I travelled a lot all over the world, however I found inspiration in Belgrade.
Perhaps visual aesthetics of this city, driving away to the socialist Germany, caused your nostalgia to some extent?
Yes, there are references to Berlin of the end of the last century, however, it isn’t quite nostalgia, but something similar to desire to return to 90... Unlike to many capitals of the Eastern Europe, Belgrade wasn’t subjected to fundamental changes, caused in many respects by war. City landscapes with its half ruined gloomy buildings and its inhabitants, proud, beautiful Serbs attracted my attention.
dsc01446_copy
Was Baku audience the first to watch the "Altar" audio visual installation or was it demonstrated earlier in other countries?
Several years ago I met Marseilles Dettmann and he asked me about possibility of our cooperation, by combining my photos with his music. At that point we were already united by Berlin club life and my first musical portraits were created, as a result of cooperation with Dettmann. In 2014 we got acquainted with the curator Alfonce Hugo; he worked on exhibition «Spirit of Berlin» and was in search of interesting ideas. After one year we presented "Altar" in São Paulo, then in several Asian countries, in Canada and here, at last I have arrived to Baku.
YouTube is riddled with clips, containing detailed tips on ways of bypassing face control of Sven Marquardt and getting into legendary Bergheim. What influences on you at choice of club visitors?
For thirty years I have lived in atmosphere of techno music and Bergheim is my workplace. As a representative of this club, the priority for me is safety. City changes and international reputation has been formed here, flow of tourists, wishing to appear within the walls of internationally known club has been increased. All conditions for admission to Bergheim is a part of concept of this institution. There are no certain rules here, everything is individual, it is based on intuition.