Almodovar, Tarantino və Curmuş kimi dünya film sənayesinin nəhənglərini gözlənilməz yeni adların geridə qoyduğu 72-ci Kann Film Festivalı sona çatdı.
Film festivalı tarixində ilk dəfə "Qızıl palma budağı" Koreyaya yollandı: onu "Parazitlər" adlı qara komediyanın rejissoru Pon Çjun Ho apardı.
Bu il qran-prini "Atlantika" filminə görə Seneqal əsilli rejissor Mati Diop qazandı. Festivalın 72 illik tarixində ilk dəfə olaraq Afrikalı qadın mükafat aldı! Onun ilk tam metrajlı filminin olmasına və filmdə peşəkar aktyorların olmamasına baxmayaraq, on il əvvəl onun “Atlantiques" qısametrajlı filmi artıq böyük alqış toplamışdı, o vaxtdan bəri, Avropada mükafatlar toplayaraq öz yolunu çizirdi. Seneqallı elektron musiqiçi Fatima Al Kadirinin əli dəydiyi xüsusi atmosferli saundtreki ayrıca qeyd etməyə dəyər.
Ən yaxşı kişi roluna görə mükafat "Ağrı və qələbə" filmində Pedro Almodovarı canlandıran Antonio Banderasa təqdim olunub. Bu, yaradıcı böhranın əzabı və görünməyən tərəfləri haqqında dərin və olduqca şəxsi filmdir. Banderas demək olar ki, yalnız bir mimikadan istifadə edərək Almodovarı çox gözəl canlandırıb, həm də yaşa dolduqca qrimsiz də ona çox bənzəyirdi.
Aleksandro Qonsales İnyarritu başda olmaqla münsiflər heyəti ən yaxşı qadın roluna görə mükafatı "Baby Joe" filmində ifa edən britaniyalı aktrisa Emili Biçi layiq gördü.
"Fildişi Qülləsi" filmi ilə tanınan Fransız ssenarist Selin Skyamma "Atəşli gənc qızın portreti" filminə görə ən yaxşı ssenari mükafatına layiq görüldü. Bu yaradıcılıq və sevgi haqqında tam bir qadın filmidir.
Ən yaxşı rejissorlar 13 yaşında cihadın başlanğıcı kimi qəbul edərək Belçikalı müəllimini öldürməyi düşünən “Gənc Əhməd” haqqında neorealistik və gərgin filmi çəkən Dardenn qardaşları oldu.
Jüri mükafatını Hugonun "Səfillər" əsərini miqrasiya prizmasından görən Lac Li və tanınmış Udo Kirin ifa etdiyi "Bakurau" filmi ilə Braziliyalı rejissor Kleber Mendoza Jr. aralarında paylaşdılar.
Fələstinli rejissor Eliya Süleymanın cənnətə getməyin nə qədər çətin olduğu barədə “Yəqin, bu cənnətdir” filmini xüsusi qeyd etmək lazımdır.

Каннские победители: что смотрим в 2019 году
Закончился 72-й Каннский кинофестиваль, на котором неожиданные новые имена потеснили таких гигантов мировой киноиндустрии, как Альмодовар, Тарантино и Джармуш.
«Золотая пальмовая ветвь» впервые в истории кинофестиваля уехала в Корею: ее увез режиссер черной комедии «Паразиты» Пон Чжун Хо.
Гран-при достался сенегальке Мати Диоп за фильм «Атлантика». Впервые за 72-летнюю историю фестиваля награду получила женщина из Африки! Хотя это ее первый полнометражный фильм и в нем нет профессиональных актеров, десять лет назад она уже сорвала продолжительные аплодисменты за короткометражку Atlantiques, а с тех пор отрабатывала свой индивидуальный почерк, собирая награды по всей Европе. Отдельного упоминания заслуживает атмосферный саундтрек, к которому приложил руку модный сенегальский электронный музыкант Фатими Аль Кадири.
Приз за лучшую мужскую роль взял Антонио Бандерас, сыгравший в фильме Педро Альмодовара «Боль и слава». Это пронзительное и очень личное кино о муках и неприглядных сторонах творческого кризиса. Бандерас блестяще сыграл Альмодовара, пользуясь практически одной только мимикой, тем более с возрастом они и без грима стали очень похожи.
Приз за лучшую женскую роль жюри во главе с Алехандро Гонсалесом Иньярриту отдали британской актрисе Эмили Бичем за роль в фильме «Малышка Джо».
Французская сценаристка Селин Скьямма, известная также по фильму «Башня из слоновой кости», получила приз за лучший сценарий – к фильму «Портрет женщины в огне». Это исключительно женское кино о творчестве и о любви.
Лучшими режиссерами были признаны братья Дарденн, снявшие неорелистичное и напряженное кино о «Юном Ахмеде», в свои 13 лет замыслившего убийство своей бельгийской учительницы как начало джихада.
Приз жюри поделили между собой Ладж Ли, увидевший  «Отверженных» Гюго через призму эмиграции, и бразильский режиссер Клебер Мендоса-младший с фильмом «Бакурау» с культовым Удо Киром.
Специального упоминания заслужил фильм палестинского режиссера Элии Сулейман «Должно быть, это рай» – разумеется, о том, как сложно попасть в рай.