Almodovar, Tarantino və Curmuş kimi dünya film sənayesinin nəhənglərini gözlənilməz yeni adların geridə qoyduğu 72-ci Kann Film Festivalı sona çatdı.
Film festivalı tarixində ilk dəfə "Qızıl palma budağı" Koreyaya yollandı: onu "Parazitlər" adlı qara komediyanın rejissoru Pon Çjun Ho apardı.
Bu il qran-prini "Atlantika" filminə görə Seneqal əsilli rejissor Mati Diop qazandı. Festivalın 72 illik tarixində ilk dəfə olaraq Afrikalı qadın mükafat aldı! Onun ilk tam metrajlı filminin olmasına və filmdə peşəkar aktyorların olmamasına baxmayaraq, on il əvvəl onun “Atlantiques" qısametrajlı filmi artıq böyük alqış toplamışdı, o vaxtdan bəri, Avropada mükafatlar toplayaraq öz yolunu çizirdi. Seneqallı elektron musiqiçi Fatima Al Kadirinin əli dəydiyi xüsusi atmosferli saundtreki ayrıca qeyd etməyə dəyər.
Ən yaxşı kişi roluna görə mükafat "Ağrı və qələbə" filmində Pedro Almodovarı canlandıran Antonio Banderasa təqdim olunub. Bu, yaradıcı böhranın əzabı və görünməyən tərəfləri haqqında dərin və olduqca şəxsi filmdir. Banderas demək olar ki, yalnız bir mimikadan istifadə edərək Almodovarı çox gözəl canlandırıb, həm də yaşa dolduqca qrimsiz də ona çox bənzəyirdi.
Aleksandro Qonsales İnyarritu başda olmaqla münsiflər heyəti ən yaxşı qadın roluna görə mükafatı "Baby Joe" filmində ifa edən britaniyalı aktrisa Emili Biçi layiq gördü.
"Fildişi Qülləsi" filmi ilə tanınan Fransız ssenarist Selin Skyamma "Atəşli gənc qızın portreti" filminə görə ən yaxşı ssenari mükafatına layiq görüldü. Bu yaradıcılıq və sevgi haqqında tam bir qadın filmidir.
Ən yaxşı rejissorlar 13 yaşında cihadın başlanğıcı kimi qəbul edərək Belçikalı müəllimini öldürməyi düşünən “Gənc Əhməd” haqqında neorealistik və gərgin filmi çəkən Dardenn qardaşları oldu.
Jüri mükafatını Hugonun "Səfillər" əsərini miqrasiya prizmasından görən Lac Li və tanınmış Udo Kirin ifa etdiyi "Bakurau" filmi ilə Braziliyalı rejissor Kleber Mendoza Jr. aralarında paylaşdılar.
Fələstinli rejissor Eliya Süleymanın cənnətə getməyin nə qədər çətin olduğu barədə “Yəqin, bu cənnətdir” filmini xüsusi qeyd etmək lazımdır.

The 72nd annual Cannes Film Festival came to end, where unexpected new names displaced such giants of the world film industry as Almodovar, Tarantino and Jarmusch.
"Palme d'Or" for the first time in the history of a film festival went to Korea: it was taken away by the director of the dark comedy "Parasite" Bong Joon-ho.
The senegalese Mati Diop got the Grand Prix for the movie "Atlantique". For the first time of festival's 72-year history the award was received by a woman from Africa! Though it is her first full-lenght film with no professional actors involved, ten years ago she already won a big round of applause for the short film Atlantiques, and since then she worked on her individual style, collecting awards across the whole Europe. Particularly noteworthy is an ambient soundtrack which had a hand of a popular Senegalese electronic musician Fatima Al Qadiri.
The prize for best male actor was taken by Antonio Banderas who played in the movie by Pedro Almodovar "Pain and Glory". This is a stirdent and very intimate film about torments and invidious parts of creative block. Banderas brilliantly played Almodovar, using almost nothing but facial expressions, all the more they became to look very alike with age even without make-up.
The jury headed by Alejandro González Iñárritu gave the prize for the best female role to British actress Emily Beecham for a role in the movie "Little Joe".
The French screenwriter Céline Sciamma also famous for the movie "Ivory Tower", won a prize for the best scenario – to the film "Portrait of a Lady on Fire". This is exceptionally women's movie about art and love.
Dardenne brothers who shot unrealistic and intense film about "Young Ahmed", at the age of 13 planning a murder of his Belgian teacher as the beginning of jihad, were recognized as the best film directors.
The jury divided prize between Ladj Ly who presented "Les Miserables" of Hugo through an emigration prism and the Brazilian director Kleber Mendonça Jr. with the movie "Bacurau" with iconic Udo Kier.
The special mention was deserved by the movie of the Palestinian filmmaker Elia Suleiman "It must be heaven" – surely about the difficulty of getting to heaven.
27-year-old Kantemir Balagov received an award in the category "dissenting opinion" for the movie "Beanpole".