ƏLİ BƏY HÜSEYNZADƏNİN UNUDULMUŞ RƏSM ƏSƏRLƏRİ
2017-ci ildə azərbaycanlı mütəfəkkir, həkim, yazıçı-publisist, rəssam Əli bəy Hüseynzadənin arxivi qızı Feyzavər Alpsar tərəfindən Azərbaycan İstiqlal Muzeyinə hədiyyə edildi. Bu qiymətli nümunələr arasında 37 təsviri sənət əsəri, 48 fotoşəkil, 53 şəxsi əşya, 22 orden, medal və nişanlar, eləcə də ipək üzərində çap olunmuş “Həyat” qəzeti var. Bu əsərlərin 61 ədədi Azərbaycana gətiriləndən sonra bərpa olundu.
Əli bəy Hüseynzadənin arxivi ilə tanış olmaq üçün İstiqlal muzeyində olduq, hədiyyə edilən əşyaların fotoşəkillərini əldə etdik.
eli_bey_huseynzade_2
Əli bəy Hüseynzadə 1864-cü ildə Salyan şəhərində doğulub. Ana babası Qafqazın Şeyxülislamı Şeyx Əhməd Səlyanidir.
Anası öldükdən sonra Əli bəyin atası Hüseyn Hüseynzadə onu və qardaşı İsmayılı Tiflisə aparır. Dövrün mütərəqqi şəxslərindən olan babası Şeyx Əhməd 1875-ci ildə onu Tiflis-rus gimnaziyasına yazdırır. 10 il burada təhsil alan Əli bəy rus, latın, yunan, ərəb və fars dillərini öyrənir. Əli bəy bu məktəbdə Qərb mədəniyyəti ilə tanış olur, yunan və alman klassiklərinin əsərlərini mənimsəyir.
1885-ci ildə Əli bəy bu məktəbi bitirir. Babası bu dəfə onu təhsil almaq üçün Peterburqa göndərir. Fizika-riyaziyyat fakultəsinə daxil olan Əli bəy Vaqner, Mendeleyev kimi məşhur şəxslərdən dərs alır.
Bu dövrdə Peterburq Universiteti Çar Rusiyasına qarşı tələbə hərəkatının əsas ocaqlarından biri idi. Buna görə də tələbələr təzyiqə məruz qalır, sürgün edilir, həbs olunurdular. Ona görə də Əli bəy təhsilini tamamladıqdan sonra Osmanlıya doğru yola düşür. 1889-1895-ci illərdə Əli bəy İstanbul Universitetinin Əsgəri-Tibbiyyəsində təhsil alır. Əli bəy bu dövrdə Türkiyə tarixində mühüm rol oynayan “İttihad və Tərəqqi” cəmiyyətinə üzv olur, onun fəaliyyətində iştirak edir.
1895-ci ildə Əli bəy hərbi tibb məktəbini bitirir, Heydərpaşa hərbi xəstəxanasının dəri-zöhrəvi xəstəlikləri kafedrasına asistent təyin edilir.
Türkiyədə qaldığı müddətdə Əli bəy tibblə bağlı elmi əsərlər üzərində çalışır, Bodenştedt, Con Milton, Heyne və digərlərindən nümunələri türk dilinə tərcümə edir. Lakin sultanlığın nəzarətində olduğu üçün 1903-cü ildə Azərbaycana dönür.
Bakıda Əli bəy ən yaxın dostu Əhməd bəy Ağayev ilə birlikdə 1905-ci ildə “Həyat”qəzetinin redaktoru vəzifəsini icra etməyə başlayır. Qəzetin sahibi Hacı Zeynalabdin Tağıyev, naşiri Əlimərdan bəy Topçubaşov idi. Əli bəyin ən məşhur əsərlərindən biri olan “Türklər kimlərdir və kimlərdən ibarətdir” məqaləsi “Həyat”da dərc olunur.
Əli bəyin bu dövrdə Bakıda çap olunan “Kaspi”, “İrşad”, “Tərəqqi”, “Həqiqət” kimi qəzetlərdə yazıları çap edilir. Onun Bakıda nəşr etdiyi ən məşhur mətbu orqan Tağıyevin sponsorluğu ilə çıxan “Füyuzat” dərgisi olur.
Mətbu fəaliyyəti ilə yanaşı Bakıdakı “Səadət” məktəbində ədəbiyyat müəllimi kimi də çalışır.
eli_bey_huseynzade_3
Osmanlıda Gənc Türklərin qələbəsindən sonra Əli bəy dostlarının dəvəti ilə 1910-cu ildə yenidən İstanbula qayıdır. O, 1911-ci ildə qurulan “Türk yurdu” cəmiyyətinin üzvləri arasında yer alır. Eləcə də “İttihad və Tərəqqinin” mərkəzi təşkilatına üzv seçilir. 1915-1916-cı illərdə bu təşkilatın tapşırığı ilə Qərbi Avropa ölkələrində olur, Rusiya müsəlmanlarının problemləri ilə bağlı fəaliyyət göstərir.
1918-ci ildə Əli bəy Azərbaycanda olur, “Azərbaycanda düşündüklərim” adlı məqalə yazır. 1919-cu ildə İstanbul ingilislər tərəfindən işğal edildiyi üçün Əli bəy də digər ittihadçılar kimi həbs olunur. Qısa müddət sonra azad edilir.
Osmanlıda yaşadığı müddətdə o, həkimlik fəaliyyəti ilə məşğul olur. 1910-1926-cı illərdə Heydərpaşa hərbi xəstəxanasının tibb fakultəsində dəri-zöhrəvi xəstəlikləri üzrə müəllim işləyir. Əli bəy bir daha Azərbaycana 1926-cı ildə I Türkoloji qurultayda iştirak etmək üçün gəlir. Geri döndükdə isə Mustafa Kamal Atatürkə sui-qəsddə iştirak ittihamı ilə həbs edilir. Lakin Əli bəyin bu sui-qəsd məsələsində iştirak etmədiyi aydın olduğu üçün azad edilir. Çünki onun Türkiyə Cümhuriyyətinin qurucusu Mustafa Kamal Atatürkə həmişə hörmət və ehtiramı olub. Qızı Feyzavər xanım xatırlayır: “Karaköydən gəmiyə minib evə getdim, atam məni qarşıladı. Atatürkün vəfat etdiyini dedim. “Təəssüf” dedi. Bir də gördüm ki, atam Əhməd Ağaoğlunun fotosunun qabağında durub, “mənim heç kimim qalmadı” - deyib ağlayır. Atamı ilk dəfə onda ağlayarkən gördüm”.
Atatürkün ölümündən iki il, Əhməd bəy Ağaoğlunun vəfatından isə bir il sonra Əli bəy də dünyasını dəyişir.
Əli bəy 1940-cı ildə İstanbulda vəfat edir, Qaraca Əhməd məzarlığında dəfn edilir.
Rəssam Əli bəy
Əli bəy Hüseynzadənin rəssamlığa böyük həvəsi vardı. Hətta Peterburqda təhsilini bu sahə üzrə almağı düşünüb. Bu istəyi barədə yazırdı: “Bir vaxtlar rəssamlığa çox həvəsim var idi, hətta az qaldı Peterburqun Sənayei-Nəfisə Akademiyasına girirdim. Ancaq din və təbiət təhsilinə meylim qalib gəlib məni ayrı yollara sövq etdi...”.
Buna baxmayaraq, Peterburq Rəssamlıq Akademiyasının məşğələlərində iştirak edir. Qızı müsahibəsində atasının rəssamlığı ilə bağlı deyir: “Atam həbsxanada yatanda məni onunla görüşə aparmışdılar. 4 yaşım vardı. Məni qucağına aldı. Divarlara həbsxanada yatan gənclərin portretlərini çəkmişdi. Atam bir neçə dəfə həbsə düşmüşdü, həmişə onunla həbsdə olanların portretini çəkirmiş”.
Maraqlı faktlardan biri də alman rəssamın Əli bəyin portretini çəkməsidir. Belə ki, Tesaliya müharibəsi zamanı Almaniya imperatoru Vilhelm tərəfindən Dümekeyə göndərilən məşhur rəssam Roçhol onunla görüşərək yağlı boya ilə böyük rəsmini çəkib. Əli bəyin özünün yazdığı məlumata görə, o, rəssamı müalicə edib, onun albomuna xatirə olaraq bir rəsm çəkib.
Əli bəyin rəssamlıq fəaliyyəti oğlu Səlim Turan tərəfindən davam etdirilib, atasından fərqli olaraq o, Türkiyənin məşhur rəssamlarından birinə çevrilib.
Əli bəyin rəsm əsərləri
Əli bəy Hüseynzadənin əsərləri hazırda müxtəlif dövlət muzeylərində saxlanılır. Məsələn, onun yağlı boya ilə çəkdiyi məşhur “Şeyxülislamın portreti” Azərbaycan İncəsənət Muzeyindədir. Azər Turanın yazdığına görə, bu əsəri Hüseynzadə Peterburqda təhsil alarkən tətillərdən birində-Tiflisdə çəkib. İstanbul Universitetinə gedərkən portreti nənəsinin dəvəyunu şalına büküb özü ilə aparıb. 1903-cü ildə Bakıya gətirib və qardaşı İsmayıl Hüseynzadəyə bağışlayıb. Muzeyə isə onu İsmayıl bəyin qardaşı oğlu Bəhram Hüseynzadə və onun həyat yoldaşı Sara Aşurbəyli təqdim edib
“Tesaliya hərbində türk əsgərləri” portretinin Berlin Hərb Tarixi Muzeyində saxlanıldığı iddia olunur. Əli bəy özü bu əsərin Sultan Əbdülhəmidə verildiyini yazır. “Plevnə qəhrəmanı Qazi Osman paşanın rəsmi” əsərinin Tehranda olduğu ehtimal olunur. Bu əsərə görə Əli bəy Qacar şahı Müzəfərəddin tərəfindən “Şiri-xurşid” ordeni ilə təltif olunub.
İstiqlal muzeyindəki rəsm əsərlərini təqdim edirik:
eser_1
Əli bəy Hüseynzadənin qohumları: “Nisə xanım və İsmayıl bəyin qızı Böyükxanım”. Material: kətan, yağlı boya, ölçü 90x72
eser_2
“Natürmort”. Material: kətan, yağlı boya, ölçü 60x44
eser_3
“Səidə Turan”. Material: kətan, yağlı boya, ölçü 34x26
eser_4
“Səlim Turanın uşaqlığı”. Material: kağız, rəngli karandaş, ölçü 34x23
eser_5
“Mustafa Kamal Atatürk”. Material: kağız, rəngli karandaş, ölçü 14x9.5
eser_6
“Əli Bəy Hüseynzadə həbsxanada”. Material: kağız, rəngli karandaş, ölçü 25x18.5
eser_7
“Musa Peyğəmbər və Çoban”. Material: kətan, yağlı boya, ölçü 30x22. Oğlu Səlim Turanla birlikdə çəkib.
eser_8
“Bibiheybət”. Material: kağız, sulu boya, ölçü 28x21
eser_9
“Şah Süleyman Türbəsi”. Material: kağız, sulu boya, ölçü 21x16
eser_10
“Şamaxı zəlzələsi”,  1903-cü il. Material: kağız, karandaş, ölçü 28x21
eser_11
“Atatürk və Lətifə xanım”. Material: kağız, karandaş, ölçü 26.5x18.5
eser_12
“Mənzərə”. Material: kağız, rəngli karandaş, ölçü 31x21.5
eser_13
“Cənnət qılıncların kölgəsi altındadır”. Material kağız, tuş, pero, ölçü- 30.5x22
P.S. Əli bəy Hüseynzadənin əsərlərinin surətini bizə verdiyi üçün İstiqlal Muzeyinin fond müdiri Aidə Axundovaya təşəkkür edirik.

Забытые произведения Али бека Гусейнзаде
В 2017 г. дочь азербайджанского мыслителя, врача, писателя-публициста, художника Али бека Гусейнзаде Фейзавер Альпсар подарила его архив Азербайджанскому Музею независимости. В числе ценных экспонатов - 37 произведений изобразительного искусства, 48 фотографий, личные предметы в количестве 53 штук, 22 ордена, медали и знаки отличия, а также газета «Хаят», напечатанная на шелке. После доставки в Азербайджан 61 элемент был отреставрирован.
Для ознакомления с архивом Али бека Гусейнзаде мы посетили Музей независимости и сняли фотографии подаренных предметов.
eli_bey_huseynzade_2
Али бек Гусейнзаде родился в 1864г. в г. Сальяны. Его дедушка по материнской линии шейх Ахмед Сальяни был шейх-уль-исламом Кавказа.
После смерти матери отец Гусейн Гусейнзаде отправляет Али бека и его брата Исмаила в Тбилиси. Будучи одним из прогрессивных деятелей своего времени, его дедушка шейх Ахмед в 1875г. отправляет его учиться в тифлисско-русскую гимназию. В течение 10 лет Али бек изучает здесь русский, латинский, греческий, арабский и персидский языки. Али бек знакомится в этой школе с западной культурой, осваивает произведения греческих и немецких классиков.
В 1885г. Али бек окончил эту школу. Далее дедушка отправляет его в Петербург для получения высшего образования. Поступив на физико-математический факультет, Али бек обучается у таких известных личностей, как Вагнер и Менделеев.
В то время Петербургский университет считался одним из основных центров студенческого движения против царской России. Поэтому студенты подвергались давлению, их отправляли в ссылки, арестовывали. По этой причине после завершения образования Али бек отправился в Османскую империю. В 1889-1895гг. он проучился на военно-медицинском факультете Стамбульского университета. В этот период Али бек стал членом общества «Иттихад и Терегги», сыгравшего важную роль в истории Турции, и участвовал в его деятельности.
В 1895г. Али бек окончил военно-медицинскую школу и был назначен ассистентом на кафедру кожно-венерологических болезней военной больницы Гейдарпаша.
Во время пребывания в Турции Али бек занимался научными работами по медицине, перевел на турецкий язык образцы работ Боденштедта, Джона Мильтона, Гейне и других авторов. Но, подвергаясь преследованиям султанского правительства, возвратился в 1903 г. в Азербайджан.
В 1905 г. в Баку Али бек вместе со своим близким другом Ахмед беком Агаевым приступает к работе на должности редактора газеты “Хаят”. Владельцем газеты был Гаджи Зейналабдин Тагиев, а издателем - Алимардан бек Топчубашов. Одна из самых известных работ Али бека - статья «Кто такие турки и из кого они состоят» была опубликована в газете «Хаят».
В этот период были опубликованы работы Али бека в печатающихся в Баку газетах «Каспи», «Иршад», «Тарагги», «Хагигат». Самым известным печатным органом, публикующимся в Баку, стало издание «Фиюзат», которое выпускалось при спонсорстве Тагиева.
Наряду с издательской деятельностью он также работает в качестве учителя в бакинской школе «Саадет».
eli_bey_huseynzade_3
После победы младотурков в Османской империи, по приглашению своих друзей в 1910 г. Али бек вернулся в Стамбул. В 1911 г. он вошел в состав общества «Тюрк юрду», а также избирался в члены центрального аппарата «Иттихад и Тарагги». По заданию этой организации в 1915-1916 гг. посетил страны Западной Европы, работал над проблемами российских мусульман.
В 1918 г. Али бек приехал в Азербайджан, написал статью под названием «Размышления в Азербайджане». В 1919 г. в результате оккупации Стамбула англичанами Али бек, как и другие союзники, был арестован. Через некоторое время его освободили.
Во время проживания в Стамбуле он занимался врачебной деятельностью. В 1910-1926гг. он работал учителем по кожно-венерологическим болезням на медицинском факультете военной больницы Гейдарпаша. В очередной раз Али бек приехал в Азербайджан в 1926г. для участия на I конгрессе по тюркологии. По возвращении он был арестован по обвинению в участии в заговоре против Мустафы Кемаля Ататюрка. Однако после выяснения его непричастности к заговору Али бек был освобожден. Он всегда с уважением и почетом относился к основоположнику Турецкой Республики Мустафе Кемалю Ататюрку. Его дочь, госпожа Фейзавер, вспоминает: “Сев на корабль, следующий из Каракёя, я отправилась домой, меня встретил мой отец. Я сообщила ему о смерти Ататюрка. Он ответил «Жаль». «И вдруг я заметила, что отец стоит перед фотографией Ахмеда Агаоглу и плачет, приговаривая: «Я остался один». Я впервые увидела своего отца плачущим».
Через два года после смерти Ататюрка и спустя год после кончины Ахмед бека Агаоглу, Али бек тоже уходит в мир иной.
Али бек умер в Стамбуле в 1940г. и был похоронен на кладбище Гараджа Ахмеда.
Художник Али бек
Али бек Гусейнзаде сильно увлекался живописью. Он даже подумывал о получении образования в этой области в Петербурге. Он писал о своем желании: “Было время, когда я сильно увлекся живописью, даже чуть не поступил в Петербургскую академию изобразительного искусства. Однако моя предрасположенность к образованию в области религии и естествознания сыграли свою роль, и я направился по другому пути...”.
Несмотря на это, он участвует на занятиях Петербургской академии живописи. В отношении живописи его дочь высказалась в интервью: “Когда мой отец находился в тюрьме, меня отвели к нему на встречу. Мне было 4 года. Он обнял меня. На стенах им были нарисованы портреты молодых заключенных. Мой отец несколько раз сидел в тюрьме, и каждый раз рисовал портреты сидевших с ним в камере заключенных”.
Одним из примечательных фактов является портрет Али бека, сделанный немецким живописцем. Дело в том, что во время войны у Тесалии известный художник Рочхол, отправленный немецким императором Вильгельмом в Дюмеке, встретился с ним и масляными красками нарисовал его большой портрет. По словам Али бека, он лечил художника и тот на память нарисовал для альбома портрет Али бека.
Художественную деятельность Али бека продолжил его сын Салим Туран, который, в отличие от отца, стал одним из известных художников Турции.
Художественные произведения Али  бека
В настоящее время работы Али бека Гусейнзаде хранятся в различных государственных музеях. Например, нарисованный им масляными красками известный «Портрет шейх-уль-ислама» находится в Азербайджанском музее искусств. По воспоминаниям Азер Турана, Гусейнзаде нарисовал эту работу, будучи на каникулах в Тбилиси, во время своей учебы в Петербурге. Направляясь в Стамбульский университет, он завернул портрет в шаль из верблюжьей шерсти, принадлежавшую его бабушке, и увез его с собой. В 1903г. он привез картину в Баку и подарил ее брату Исмаилу Гусейнзаде. А племянник Исмаил бека Бахрам Гусейнзаде с супругой Сарой Ашурбейли передали его в музей.
Утверждают, что портрет “Турецкие солдаты в войне у Тесалии” хранится в Берлинском музее военной истории. Али бек писал, что он сам передал это произведение султану Абдульгамиду. Предполагается, что “Портрет героя Плевны - Паши Гази Османа” находится в Тегеране. За эту работу Али бек был  награжден Гаджар шахом Музефереддином орденом «Шири Хуршид».
Представляем художественные произведения, находящиеся в Музее независимости:
eser_1
Родственники Али бек Гусейнзаде: “Ниса ханум и дочь Исмаил бека Бёюкханум”. Материал: лён, масляные краски, размеры 90x72
eser_2
“Натюрморт”. Материал: лён, масляные краски, размеры 60x44
eser_3
“Саида Туран”. Материал: лён, масляные краски, размеры 34x26
eser_4
“Детство Селим Турана”. Материал: бумага, цветной карандаш, размеры 34x23
eser_5
“Мустафа Кемаль Ататюрк”. Материал: бумага, цветной карандаш, размеры 14x9.5
eser_6
“Али бек Гусейнзаде в тюрьме”. Материал: бумага, цветной карандаш, размеры 25x18.5
eser_7
“Пророк Муса и пастух”. Материал: лён, масляные краски, размеры 30x22. нарисована совместно с сыном Салимом Тураном.
eser_8
“Биби-Эйбат”. Материал: бумага, акварель, размеры 28x21
eser_9
“Гробница Шах Сулеймана”. Материал: бумага, акварель, размеры 21x16
eser_10
“Шемахинское землетрясение” 1903г. Материал: бумага, карандаш, размеры 28x21
eser_11
“Ататюрк и Лятифа ханум”. Материал: бумага, карандаш, размеры 26.5x18.5
eser_12
“Пейзаж”. Материал: бумага, цветной карандаш, размеры 31x21.5
eser_13
“Рай находится в тени мечей”. Материал: бумага, тушь, перо, размеры  30.5x22
P.S. Выражаем признательность директору фонда Музея независимости Аиде Ахундовой за передачу нам копий работ Али бека Гусейнзаде.
Источники:
1. Проф. др. Али Гейдар Баят “Али бек Гусейнзаде и распространенные в Турции его произведения ”, Стамбул, 1992г.