ƏLİ BƏY HÜSEYNZADƏNİN UNUDULMUŞ RƏSM ƏSƏRLƏRİ
2017-ci ildə azərbaycanlı mütəfəkkir, həkim, yazıçı-publisist, rəssam Əli bəy Hüseynzadənin arxivi qızı Feyzavər Alpsar tərəfindən Azərbaycan İstiqlal Muzeyinə hədiyyə edildi. Bu qiymətli nümunələr arasında 37 təsviri sənət əsəri, 48 fotoşəkil, 53 şəxsi əşya, 22 orden, medal və nişanlar, eləcə də ipək üzərində çap olunmuş “Həyat” qəzeti var. Bu əsərlərin 61 ədədi Azərbaycana gətiriləndən sonra bərpa olundu.
Əli bəy Hüseynzadənin arxivi ilə tanış olmaq üçün İstiqlal muzeyində olduq, hədiyyə edilən əşyaların fotoşəkillərini əldə etdik.
eli_bey_huseynzade_2
Əli bəy Hüseynzadə 1864-cü ildə Salyan şəhərində doğulub. Ana babası Qafqazın Şeyxülislamı Şeyx Əhməd Səlyanidir.
Anası öldükdən sonra Əli bəyin atası Hüseyn Hüseynzadə onu və qardaşı İsmayılı Tiflisə aparır. Dövrün mütərəqqi şəxslərindən olan babası Şeyx Əhməd 1875-ci ildə onu Tiflis-rus gimnaziyasına yazdırır. 10 il burada təhsil alan Əli bəy rus, latın, yunan, ərəb və fars dillərini öyrənir. Əli bəy bu məktəbdə Qərb mədəniyyəti ilə tanış olur, yunan və alman klassiklərinin əsərlərini mənimsəyir.
1885-ci ildə Əli bəy bu məktəbi bitirir. Babası bu dəfə onu təhsil almaq üçün Peterburqa göndərir. Fizika-riyaziyyat fakultəsinə daxil olan Əli bəy Vaqner, Mendeleyev kimi məşhur şəxslərdən dərs alır.
Bu dövrdə Peterburq Universiteti Çar Rusiyasına qarşı tələbə hərəkatının əsas ocaqlarından biri idi. Buna görə də tələbələr təzyiqə məruz qalır, sürgün edilir, həbs olunurdular. Ona görə də Əli bəy təhsilini tamamladıqdan sonra Osmanlıya doğru yola düşür. 1889-1895-ci illərdə Əli bəy İstanbul Universitetinin Əsgəri-Tibbiyyəsində təhsil alır. Əli bəy bu dövrdə Türkiyə tarixində mühüm rol oynayan “İttihad və Tərəqqi” cəmiyyətinə üzv olur, onun fəaliyyətində iştirak edir.
1895-ci ildə Əli bəy hərbi tibb məktəbini bitirir, Heydərpaşa hərbi xəstəxanasının dəri-zöhrəvi xəstəlikləri kafedrasına asistent təyin edilir.
Türkiyədə qaldığı müddətdə Əli bəy tibblə bağlı elmi əsərlər üzərində çalışır, Bodenştedt, Con Milton, Heyne və digərlərindən nümunələri türk dilinə tərcümə edir. Lakin sultanlığın nəzarətində olduğu üçün 1903-cü ildə Azərbaycana dönür.
Bakıda Əli bəy ən yaxın dostu Əhməd bəy Ağayev ilə birlikdə 1905-ci ildə “Həyat”qəzetinin redaktoru vəzifəsini icra etməyə başlayır. Qəzetin sahibi Hacı Zeynalabdin Tağıyev, naşiri Əlimərdan bəy Topçubaşov idi. Əli bəyin ən məşhur əsərlərindən biri olan “Türklər kimlərdir və kimlərdən ibarətdir” məqaləsi “Həyat”da dərc olunur.
Əli bəyin bu dövrdə Bakıda çap olunan “Kaspi”, “İrşad”, “Tərəqqi”, “Həqiqət” kimi qəzetlərdə yazıları çap edilir. Onun Bakıda nəşr etdiyi ən məşhur mətbu orqan Tağıyevin sponsorluğu ilə çıxan “Füyuzat” dərgisi olur.
Mətbu fəaliyyəti ilə yanaşı Bakıdakı “Səadət” məktəbində ədəbiyyat müəllimi kimi də çalışır.
eli_bey_huseynzade_3
Osmanlıda Gənc Türklərin qələbəsindən sonra Əli bəy dostlarının dəvəti ilə 1910-cu ildə yenidən İstanbula qayıdır. O, 1911-ci ildə qurulan “Türk yurdu” cəmiyyətinin üzvləri arasında yer alır. Eləcə də “İttihad və Tərəqqinin” mərkəzi təşkilatına üzv seçilir. 1915-1916-cı illərdə bu təşkilatın tapşırığı ilə Qərbi Avropa ölkələrində olur, Rusiya müsəlmanlarının problemləri ilə bağlı fəaliyyət göstərir.
1918-ci ildə Əli bəy Azərbaycanda olur, “Azərbaycanda düşündüklərim” adlı məqalə yazır. 1919-cu ildə İstanbul ingilislər tərəfindən işğal edildiyi üçün Əli bəy də digər ittihadçılar kimi həbs olunur. Qısa müddət sonra azad edilir.
Osmanlıda yaşadığı müddətdə o, həkimlik fəaliyyəti ilə məşğul olur. 1910-1926-cı illərdə Heydərpaşa hərbi xəstəxanasının tibb fakultəsində dəri-zöhrəvi xəstəlikləri üzrə müəllim işləyir. Əli bəy bir daha Azərbaycana 1926-cı ildə I Türkoloji qurultayda iştirak etmək üçün gəlir. Geri döndükdə isə Mustafa Kamal Atatürkə sui-qəsddə iştirak ittihamı ilə həbs edilir. Lakin Əli bəyin bu sui-qəsd məsələsində iştirak etmədiyi aydın olduğu üçün azad edilir. Çünki onun Türkiyə Cümhuriyyətinin qurucusu Mustafa Kamal Atatürkə həmişə hörmət və ehtiramı olub. Qızı Feyzavər xanım xatırlayır: “Karaköydən gəmiyə minib evə getdim, atam məni qarşıladı. Atatürkün vəfat etdiyini dedim. “Təəssüf” dedi. Bir də gördüm ki, atam Əhməd Ağaoğlunun fotosunun qabağında durub, “mənim heç kimim qalmadı” - deyib ağlayır. Atamı ilk dəfə onda ağlayarkən gördüm”.
Atatürkün ölümündən iki il, Əhməd bəy Ağaoğlunun vəfatından isə bir il sonra Əli bəy də dünyasını dəyişir.
Əli bəy 1940-cı ildə İstanbulda vəfat edir, Qaraca Əhməd məzarlığında dəfn edilir.
Rəssam Əli bəy
Əli bəy Hüseynzadənin rəssamlığa böyük həvəsi vardı. Hətta Peterburqda təhsilini bu sahə üzrə almağı düşünüb. Bu istəyi barədə yazırdı: “Bir vaxtlar rəssamlığa çox həvəsim var idi, hətta az qaldı Peterburqun Sənayei-Nəfisə Akademiyasına girirdim. Ancaq din və təbiət təhsilinə meylim qalib gəlib məni ayrı yollara sövq etdi...”.
Buna baxmayaraq, Peterburq Rəssamlıq Akademiyasının məşğələlərində iştirak edir. Qızı müsahibəsində atasının rəssamlığı ilə bağlı deyir: “Atam həbsxanada yatanda məni onunla görüşə aparmışdılar. 4 yaşım vardı. Məni qucağına aldı. Divarlara həbsxanada yatan gənclərin portretlərini çəkmişdi. Atam bir neçə dəfə həbsə düşmüşdü, həmişə onunla həbsdə olanların portretini çəkirmiş”.
Maraqlı faktlardan biri də alman rəssamın Əli bəyin portretini çəkməsidir. Belə ki, Tesaliya müharibəsi zamanı Almaniya imperatoru Vilhelm tərəfindən Dümekeyə göndərilən məşhur rəssam Roçhol onunla görüşərək yağlı boya ilə böyük rəsmini çəkib. Əli bəyin özünün yazdığı məlumata görə, o, rəssamı müalicə edib, onun albomuna xatirə olaraq bir rəsm çəkib.
Əli bəyin rəssamlıq fəaliyyəti oğlu Səlim Turan tərəfindən davam etdirilib, atasından fərqli olaraq o, Türkiyənin məşhur rəssamlarından birinə çevrilib.
Əli bəyin rəsm əsərləri
Əli bəy Hüseynzadənin əsərləri hazırda müxtəlif dövlət muzeylərində saxlanılır. Məsələn, onun yağlı boya ilə çəkdiyi məşhur “Şeyxülislamın portreti” Azərbaycan İncəsənət Muzeyindədir. Azər Turanın yazdığına görə, bu əsəri Hüseynzadə Peterburqda təhsil alarkən tətillərdən birində-Tiflisdə çəkib. İstanbul Universitetinə gedərkən portreti nənəsinin dəvəyunu şalına büküb özü ilə aparıb. 1903-cü ildə Bakıya gətirib və qardaşı İsmayıl Hüseynzadəyə bağışlayıb. Muzeyə isə onu İsmayıl bəyin qardaşı oğlu Bəhram Hüseynzadə və onun həyat yoldaşı Sara Aşurbəyli təqdim edib
“Tesaliya hərbində türk əsgərləri” portretinin Berlin Hərb Tarixi Muzeyində saxlanıldığı iddia olunur. Əli bəy özü bu əsərin Sultan Əbdülhəmidə verildiyini yazır. “Plevnə qəhrəmanı Qazi Osman paşanın rəsmi” əsərinin Tehranda olduğu ehtimal olunur. Bu əsərə görə Əli bəy Qacar şahı Müzəfərəddin tərəfindən “Şiri-xurşid” ordeni ilə təltif olunub.
İstiqlal muzeyindəki rəsm əsərlərini təqdim edirik:
eser_1
Əli bəy Hüseynzadənin qohumları: “Nisə xanım və İsmayıl bəyin qızı Böyükxanım”. Material: kətan, yağlı boya, ölçü 90x72
eser_2
“Natürmort”. Material: kətan, yağlı boya, ölçü 60x44
eser_3
“Səidə Turan”. Material: kətan, yağlı boya, ölçü 34x26
eser_4
“Səlim Turanın uşaqlığı”. Material: kağız, rəngli karandaş, ölçü 34x23
eser_5
“Mustafa Kamal Atatürk”. Material: kağız, rəngli karandaş, ölçü 14x9.5
eser_6
“Əli Bəy Hüseynzadə həbsxanada”. Material: kağız, rəngli karandaş, ölçü 25x18.5
eser_7
“Musa Peyğəmbər və Çoban”. Material: kətan, yağlı boya, ölçü 30x22. Oğlu Səlim Turanla birlikdə çəkib.
eser_8
“Bibiheybət”. Material: kağız, sulu boya, ölçü 28x21
eser_9
“Şah Süleyman Türbəsi”. Material: kağız, sulu boya, ölçü 21x16
eser_10
“Şamaxı zəlzələsi”,  1903-cü il. Material: kağız, karandaş, ölçü 28x21
eser_11
“Atatürk və Lətifə xanım”. Material: kağız, karandaş, ölçü 26.5x18.5
eser_12
“Mənzərə”. Material: kağız, rəngli karandaş, ölçü 31x21.5
eser_13
“Cənnət qılıncların kölgəsi altındadır”. Material kağız, tuş, pero, ölçü- 30.5x22
P.S. Əli bəy Hüseynzadənin əsərlərinin surətini bizə verdiyi üçün İstiqlal Muzeyinin fond müdiri Aidə Axundovaya təşəkkür edirik.

In 2017, archive of Ali bey Huseynzadeh- Azerbaijanian thinker, doctor, writer-publicist and painter-was presented to the Independence Museum of Azerbaijan by his daughter, Feyzaver Alpsar. These valuable items consist of 37 paintings, 48 pictures, 53 personal items, 22 orders, medals and tokens, as well as “Hayat” paper printed on silk. 61 out of all these things have been restored after bringing back to Azerbaijan.
We visited Independence Museum to see archive of Ali bey Huseynzadeh and took pictures of presented items.
Ali bey Huseynzadeh was born in 1864 in Salyan. His grandfather from mother side was Sheikh Ahmad Salyani, who was the sheikhulislam of Caucasus (religious leader).
After his mother`s death, he and his brother Ismayil were taken to Tbilisi by their father. One of the outstanding men of his time Sheikh Ahmad registers him to Tbilisi- Russian Gymnasium in 1875. Getting education here for 10 years, Ali bey becomes fluent in Russian, Latin, Greek,Arabic and Persian. At this school he gets to know Western culture and absorbs Greek and German classics.
In 1885 Ali bey graduates from school. His grandpa sends him to Petersburg for studying. Studying at the faculty of physics-mathematics, Ali bey was taught by Vagner, Mendeleyev.
At this very period University of Petersburg was one of the main headquarters of student movement against Tsar Russia. That`s why students were under pressure, sent to exiles or given impisonment. Hence after the graduation, Ali bey moves to Ottoman Empire. Between 1889-1895 Ali bey studies Military Science at Istanbul University. At the same time, he becomes member of “Committe of Union and Progress” society, which has played a great role at Turkish history.
In 1895 Ali bey graduates from school of military medicine, and appoints to the department of dermatological and venereal diseases at Haydarpasha Military Hospital, as an assistant.
During his stay in Turkey, Ali bey works on medical issues, he translates books by Bodenstedt, John Milton, Heyne and etc. into Turkish. However, as he was being followed by the sultanate, he comes back to Azerbaijan in 1903.
In Baku Ali bey,together with his best friend Ahmad bey Aghayev, start to work as the editors of “Heyat” paper in 1905. The owner of this paper was Hadi Zeynalabdin Taghiyev, while the publisher was Alimardan bey Topchubashov. One of the most known works by Ali bey “Who are Turks and what they want?” was published on “Hayat” as well.
Ali bey`s works were published on different Baku-based papers, including “Kaspi”, “Irshad”, “Tereqqi”, “Heqiqet” etc. The most well-known paper published by him was “Fuyuzat” in partnership with Taghiyev.
Together with his print activities, he was also working as a literature teacher at “Seadet” school in Baku.
After the victory of young Turks, Ali bey was invited to Istanbul by his friends, where he arrived in 1910. He becomes the member of “Turk yurdu” society in 1911, as well as becomes member of the “Committee of Union and Progress” central organization. In 1915-1916 by the decision of this organization he goes to Western Europe, and works hard to solve the problems of Russian Muslims.
In 1918, Ali bey comes to Azerbaijan and writes an article called “My thoughts in Azerbaijan”. In 1919 Istanbul was invided by the English, and as other unionists, Ali bey was also incarcerated. After a short time, he was released.
While his stay in Ottoman Empire he works as a doctor. Between 1910-1926 he works as a teacher of dermatological and venereal diseases at the faculty of Medicine at Haydarpasha Military Hospital. The next arrival of Ali bey to Azerbaijan happens in 1926 for The First Turcology Assembly. When he goes back to Istanbul, he gets arrested for the assassination of Mustafa Kemal Ataturk. However, he gets acquitted and released. It was because he had always respected to the founder of the Republic of Turkey, Mustafa Kemal Ataturk. His daughter Feyzaver khanum: “ I got on the boat from Karakoy and came home, my father met me. I said him about Ataturk`s death. “Oh dear” he said. Then I saw my father standing in front of the photo of Ahmad Aghaoglu, “now I have none” he said and cried. It was the first time I saw my father crying.”
2 Years after Ataturk`s and 1 year after Ahmad Aghaoglu`s death, Ali bey also passed away.
Ali bey died in 1940 in Istanbul and was buried at Karaca Ahmad cemetery.
Painter Ali bey.
Ali bey was very keen on painting. Even he was considering studying this field in Petersburg. He writes: “ Once I was eager about painting, even I was almost going to study at Fine Arts Academy in Petersburg. But my desire to study theology and nature outweighed and led me to other direction.”
However, he had also participated in courses by Petersburg Fine Arts Academy. His daughter talks about Ali bey`s painting love in one of her interviews: “ When my father was in prison, I was taken to the meeting with him. I was 4 years old. He hugged me. He had painted portraits of different young people who were also in prison. My father had been imprisoned several times and every time he would paint those who were in prison with him.”
It is interesting to note that, a German painter called Rochol had painted Ali bey`s portrait. He-Rochol was sent to Dumeke by German emperor Vilhem during the Thessaly war. According to Ali bey`s personal notes, he treats Rochol and in return Rochol paintes his portrait as a memento.
Ali bey`s painting activity was carried out by his son Selim Turan. Unlike his father, he he is one of the outstanding painters of Turkey.
Painting by Ali bey
Ali bey Huseynzadeh`s works are kept in different state museums. For instance, his famous oil painting “ Sheikhulislam`s portrait” is in Azerbaijan Fine Arts Museum. According to Azer Turan, it was painted while Ali bey was studying in Petersburg and he was on holiday in Tbilisi. When he went to Istanbul University he had taken the painting with himself covering it with his grandma`s scarf. In 1903 he brings it Baku and presents it to his brother Ismayil Huseynzadeh. And it was given to the museum by, Ismayil bey`s son Bahram Huseynzadeh and his wife Sara Ashurbeyli.
“Turkish soldiers at Thessaly war” it is argued that this portrait is kept at Berlin Mlitary History Museum. Ali bey himself writes that it was presented to Sultan Abdulhamid.
“Hero of the Siege of Plevna Gazi Osman Pasha`s portrait” this painting is considered to be in Tehran. For this painting Ali bay was given the orden of “Shiri Khursheed” by Gajar king Muzeffereddin.
Here are the paintings at Independence Museum:
Ali bey Huseynzadzadeh`s relatives: “Nisa khanum and İsmayil bey`s daughter Boyukkhanum”. Material: linen, oil,size 90x72
“Naturmort”. Material: linen, oil,size 60x44
“Saida Turan”. Material: linen, oil,size 34x26
“Selim Turan`s children”. Material: paper, colored pencils, size 34x23
“Mustafa Kamal Ataturk”. Material: paper, colored pencils, size 14x9.5
“Ali bey Huseynzadeh in prison”. Material: paper, colored pencils, size 25x18.5
“Prophet Musa and shepherd”. Material: linen, oil, size 30x22. Co-aouthort Selim Turan.
“Bibiheybet”. Material: paper, watercolor, size 28x21
“Shah Suleyman Turbesi”. Material: paper, watercolor, size 21x16
“Shamakhi earthquake”, 1903.Material: paper, pencil, size 28x21
“Ataturk and Latifa khanum”. Material: paper, pencil, size 26.5x18.5
“Scenery”. Material: paper, colored pencil, size 31x21.5
“Paradise under the shadow of swords”. Material paper,mascara, pero, size- 30.5x22
P.S. Special thanks to the Chairman of Independence Museum Fond Aida Akhundova for the copies of works by Ali bey Huseynzadeh.