1981-ci ildə Rei Kawakubo və Yohji Yamamoto ilk kolleksiyalarını təqdim etmişdilər, elə o zaman da XX əsrin yapon modasına "Hirosima-şık" ifadəsi ünvanlandı. Nüvə müharibəsindən sonrakı geyimlər başqa cür ola da bilməzdi, xüsusilə yaxınları İkinci Dünya Müharibəsindən keçmiş dizaynerlərin hazırladığı geyimlər.
İki yaşında atasını itirən yeganə oğul Yohji Yamamoto ömrünü anasına qayğı göstərməklə keçirərək fəaliyyətini ona həsr edib. Yohji Yamamoto'nun geyimləri qadınların müdafiəsinə yönəlib. Bir müsahibəsində, o, anası haqqında deyib: «Mənim həyatım bu gözəl qadına həsr olunub. Hər şey onun üçün başlanıb. Dünya həmişə kişilər tərəfindən idarə olunub. Bu kişilərin dünyasıdır, buna görə də daim onu qorumalıyam. Mən qadınlara ehtiram edirəm və onlar üçün model hazırlayaraq, sanki onlardan soruşuram: "Sizə kömək edə bilərəm?".
Issey Miyake və Kenzo Takadanın oxuduğu moda məktəbində təhsil alaraq gənc adam “Y” ticarət markası altında çalışmağa başlayır. Özünü "özünəməxsus samuray" adlandırır, geyimlərə qarşı münasibəti isə həddən artıq düşünülmüşdür: Yohji Yamamoto modanı sevmirdi, trendlərin ardınca qaçmırdı və gələcək mövsüm dəbdə nə olacağını təxmin etməyə çalışmırdı. Dizayner işğal edilmiş Yaponiyanın küçələrindəki həyəcanı və kədəri öz yaradıcılığında əks etdirib. Qara rəng fakturadan və biçimdən ayrılmır.
Yohji Yamamoto SS19 Ready-to-wear
Onun modelləri böyük ölçüdə tikilirdi və istənilən bədən quruluşundakı insanlar üçün uyğun idi. O, heç vaxt milli motivlərdən sui-istifadə etməyib - və müxtəlif ölkələrdən olan insanlara yaxın olub. Yamamoto’ya görə geyim rahat və uzunömürlü olmalıdır. Dizayner parçaları yalnız bir yerdən, XVI əsrdən bəri kimono və rahib geyimlərinin tikişi ilə məşhur olan Kyotodakı bir ailədən sifariş edir.
İstənilən geyimi öz üzərinə uyğunlaşdırmaq olar - yapon dekonstruktivizmin prinsipiləri belədir. Yohji Yamamoto moda ideyasını hissələrə ayırdı – insanları bahalı dizayner geyimi olduğunu yalnız təcrübəli birinin seçə biləcəyi biçimsiz torbaların içində gizlədir. Amma bu geyimləri kübar əyləncələrində məmnuniyyətlə geyinirlər. Yamamoto'ya qədər heç kim qadınlara kişi geyimi təklif etməyib. Heç kim modelləri səliqəsiz, dağınıq, kobud tikişləri olan geyimlərdə podiuma çıxarmayıb. Modelləri makiyajsız çıxarmaq heç kimin ağlına gəlməzdi.
Yohji Yamamoto'nun tərzi asimmetrik kəsik və qeyri-ənənəvi materiallara olan sevgisinə görə qranj dövründə lap yerinə düşmüşdü, lakin onun müstəsnalığını öldürəcək geniş tirajda buraxılmadı: bu geyimləri geyinmək mass-marketi doldurmağa yetməyəcək qədər çətindir. Onlar minimalist, avanqarddır - və onlar sizin ruhunuza toxunurlar, özünüzü necə hiss etdiyinizə təsir edirlər. Nəhayətində, dizaynerin vətənində qeyri-mükəmməlliyə - cızıqlara, çapıqlara, asimmetriyaya olan sevgi və hörmət bir canlı varlığın izi kimi kultlaşıb. Bir qədər sürtülmüş olması - elə bil ki əşyanın artıq bir hekayəsi olduğunu göstərir - yapon vabi-sabi estetikasına uyğun gəlir.
O, teatr və kino üçün kostyumlar tikirdi. Takeşi Kitanonun "Kuklalar" filminin böyük uğurunu məhz Yohji Yamamoto'nun gözəl kostyumlarına borcludur. Nümayiş onun səhnə arxasında özünün bəstələdiyi musiqini ifa etməsi ilə müşayiət olunurdu. 2018-ci ildə Yohji Yamamotonun 75 yaşı tamam olub!

Rei Kawakubo and Yohji Yamamoto presented their first collections in 1981 and, namely, at that time the magic "Hiroshima-glamour" words, addressed to Japanese fashion of the 20th century sounded. Post-nuclear clothes could not appear in different way, particularly, made by designers, whose relatives experienced the Second World War.
After losing his father at his age of two, Yohji Yamamoto concentrated his attention on taking care of his mother and he devoted his activity to her. Yohji Yamamoto’s clothes are designed  to protect a female. In one of his interviews he told, concerning his mother: «My life is dedicated to this amazing woman. Everything is contrived for her. This world is continuously managed by men. This is the male’s world, thus, I must always protect her. I respect women. And while creating models for them, I tell allegedly « May I help you?».
On completion of his fashion school, where Issey Miyake and Kenzo Takada studied, a young man started working under “Y” trademark. He called himself, as «Indigenous Samurai» and his attitude to clothes was sober to the utmost: Yohji Yamamoto did not love fashion, did not pursue trends and didn’t attempt guessing what fashion would be during next season. Concern and gloominess was transferred by designer from streets of occupied Japan to his creativity. Black color doesn’t distract attention from texture and cut.
Yohji Yamamoto SS19 Ready-to-wear
His models were sewn by several sizes bigger and fitted people with any complexion. He never abused national motives and appeared to be so close to people from different countries. According to Yamamoto, clothes should be comfortable and durable, the designer ordered fabrics only from one Kyoto family, which was well-known for tailoring of kimono and monk clothes.
Everything may be refashioned according to your needs – these are principles of Japanese deconstructing art. Yohji Yamamoto splits fashion idea itself and wraps people in shapeless bags, where only experienced eye is able distinguishing expensive couture dresses. However, these clothes are worn at bohemian party. Prior to Yohji Yamamoto nobody proposed men's wear to women. Nobody let loose the models in shabby clothes with uneven and rough stitches to podiums. It is unlikely, that someone will come with idea to leave models go bare-faced.
Yohji Yamamoto’s style was appropriate namely, during grunge epoch, by taking into account his fancy to asymmetric cut and non-traditional materials, however it didn’t come out in wide circulation, which would have killed its exclusiveness: these clothes are too intricate to wear and are aimed to conquer a mass-market. They are minimalistic, avant-garde and they talk to your soul, influence on your mood. Eventually, love and consideration of imperfections, such as scratches, scars and asymmetry were historically cultivated in designer’s homeland, like love and consideration of traces of living person’s presence. It is slight scuff marks, as if clothes already possess some history, corresponding to Japanese wabi-sabi aesthetics.
He made costumes for theatre and cinema, thus thrilling success of "Dolls" film by Takeshi Kitano is linked, namely, with wonderful Yohji Yamamoto costumes with accompaniment of his displays by music of his own composition, while  performing it off-stage. Yohji Yamamoto turned 75 this October.