ROMAN VİKTYUK: UÇUŞ DƏRSLƏRİ
O, 14 yaşında ikən çalışacağı teatrı yuxusunda görmüşdü. O vaxtdan bəri uğur ona yol yoldaşlığı edir. Hər zaman ondoqquz yaşında olan Viktyuk ona şəkli hədiyyə olunmuş ulduzdan gəldiyini bildirir. Özünü yad planetli hesab edir və bütün yaradıcı insanların hər kəsin qəlbini sivilizasiyanın praktizmindən xilas etmək üçün yer üzünə göndərildiyinə inanır. Emosional, açıq və mehriban rejissor özü və dünya haqqında həvəslə danışır.
Bir yerdə oturmayan Viktyuk bütün uşaqlığını opera teatrında keçirib və bütün pa hərəkətlərini əzbər bilir. Ailəsi ona hər şeyə icazə verirdi və bir gün balaca Roman repetisiya zalına qalxır və əsas yerə keçir. Lakin, orada qalması uzun çəkmir – müəllimə onun topuğuna xətkeşlə vurub oradan endirir.
– İllər sonra ona böyük bir qızılgül buketi apardım. O, dedi ki: "Əslində mən sənə gül verməliyəm!", mən isə gülləri onun ayaqları altına səpdim və dedim: "Sizsiz heç nə alınmazdı. Mən bütün ömrüm boyu baleti anladığımı sübut edirəm".
Və sübut etdi! İndi onu üsyankar adlandırırlar, özü isə "dəli" sözünə üstünlük verir. Anlaşılmayanı dəlilik adlandırmaq asandır.
Viktyuk isə sadəcə insanlara... uçmağı öyrədir.
Viktyukun uçuş dərsləri bəzən gözəl insanların uçub gəldiyi uzaq ulduzların açarıdır.
izmenenie_razmera_002_copy
Dərs 1. "İnsan təbiətinin ən dəyərli şeyi – uşaqlığı qorumaqdır" – çünki o həmişə sülhə "Hə!" deyir və heç vaxt "Yox!" demir.
– Uşaq hələ dünyanın maddiyatına qarşı durmaq üçün qoruyucu qüvvələrə sahib deyil. Ancaq bir insan uşaqlıq hissini itirirsə, deməli bu sondur. Amma dünya qavrayışı uşaq kimidirsə, o zaman həmin insanın qanadları var, o uçuşdadır.
Böyüklərdən fərqli olaraq uşaqlar pislikdən zəhərlənmirlər. Biz isə onlardan dərs almalıyıq. "İnsanlar hər şeyin mümkün olduğuna və heç bir şeyin cəzalandırılmamasına alışıblar" – Viktyuk deyir və yorulmadan təkrar edir ki, pislik və nifrət mesajları hədəflənənləri deyil, ilk növbədə uşaqları məhv edir. Mənfi enerjiyə həssas olaraq o, təmizürəkliliyi və çirkin kobudluğu, səmimiliyi və ədəbsizliyi açıq-aşkar ayırd edə bilir və özünü "böyük uşaq" adlandırır.
– Sadəlövhlük elə uşaqlıqdır, çünki həyata dair heç bir stabil alışqanlıq yoxdur. Hər şey təmizdir. Hər şey safdır. Hər şey şəffafdır.
Belə bir kövrək ruhu nə qoruya bilər? Yalnız başqa bir bənzər ruh. Görüşən iki bu cür insan bir-biri ilə öz işıqlarını paylaşır və özlərini kənardan gələn pis təsirdən intuitiv olaraq birlikdə qoruyurlar.
Dərs 2. "Hər şey alnımıza yazılıb".
Həyatda ən vacib şey iki nəfərin nağılda olduğu kimi görüşməsidir: şahzadə bəy və şahzadə xanım. Onlar birlikdə xeyirxahlıq və işığın təcəssümüdür. Viktyuk Nərgiz Paşayeva ilə tanışlığını məhz belə görür.
– Onun teatrının beş illik yubileyində dedim ki, o, məkanında tərk etmək istəmədiyi bir nağılı davam etdirir. Həyat yoldaşının rəsmlərini görəndə dərin bir ah çəkdim – qarşımda o qədər təmiz və xeyirxah görünürdü ki. Bağa gəldikdə isə daha da təəccübləndim, çünki dənizin üzərində elə bir meydança, uçuş üçün elə bir məkan var idi ki...
Bu tanışlıq sayəsində Viktyuk Bakıya gəlmək dəvətini məmnuniyyətlə qəbul etdi. Və əbəs yerə gəlmədi.
Onun sözlərinə görə, bura "Allahın inayət etdiyi torpaqdır".
– Kimsə mənə bir şey deyəndə qışqırıram ki, dəniz fantastikdir. Qocaman Xəzər ya insanı qəbul edir, ya da rədd edir. Dəniz belədir, çünki bu xalqın taleyi belədir. Aydındır ki, Bakı onu açıqürəkliliklə qollarını açaraq, parlaq şəxsiyyətlərlə dostluq bağışlayaraq qəbul edib.
Viktyuk sevdiyi aktyorları və tanıdığı moda dizaynerləri, o cümlədən Versaçe və Viviyen Vestvudu düşünmədən böyük uşaqlara aid edir. Yeri gəlmişkən, özü də böyük modabazdır və qarşımıza Billionaire köynəyində, ənənəvi eynəyi olmadan, lakin Versaçenin hədiyyəsi olan Qorqona Meduzalı üzükdə çıxdı.
– Eynək televiziya üçün lazımdır. Tamaşaçılar bu gün hansı eynəyi taxdığımı görənə qədər, mənə nifrət etməli olduqlarını unudurlar, – Viktyuk zarafat edir.
Dərs 3. «yalnız xuliqanlar səmadakı ulduzları işıqlandırırlar».
– Vısotski həmişə bu barədə qışqırırdı. Uşaq isə xuliqan ola bilməz. Yaşadığı quruluşa qarşı durmaq insan təbiətinə xasdır. Viktyuk hər hansı bir quruluşun köləlik olduğuna əmindir, uşaq isə köləliyə düşə bilməz, çünki sevməyi bacarır. Köləlikdə sevgi yoxdur. Onun qalmaqallı "qulluqçular" tamaşası bu barədədir.
– Bu, hətta cəsarət deyil, xuliqanlıqdır. Bu tamaşa ümumiyyətlə olmaya bilərdi. Siyasi büro Jan Jenenin Sovet İttifaqına düşmən olduğuna əmin idi. Amma böyük sənətkar Arkadiy Raykin bu tamaşanın ilk dəfə onun "Satirikon" teatrında nümayiş olunacağı barədə məndən söz almışdı. Və onun ölümündən sonra teatr açılanda oğlu mənə zəng etdi. Tamaşadan heç kim, heç nə başa düşmədi, ancaq səhnəyə izn verdiər. Və heç kim bilmirdi ki, biz məşq edirik. Dörd aktyor iki ay teatrda məskunlaşdı, günlərlə çalışdılar, yoldaşları onlara yemək və məktublar yollayırdı. Amma tamaşadan sonra New York Times-da yazırdılar ki, 1917-ci ildə Leninin etdiyi kimi inqilab etmişəm. İtaliyada tamaşanı nümayiş etdirdiyimizdə, kimsə demişdi ki, Jene bu pyesi həbsxanada oynamağı arzu edirdi.
Bir qədər durdum və cavab verdim:
Markiz Astolf de Küstinin dediyi kimi "İndi sizə qorxulu bir şey söyləyəcəyəm, bilirsiniz ki, Rusiya – xalqların ən böyük həbsxanasıdır və biz bu həbsxanada oynayırıq!". Bu, XX əsrin ən böyük pyesidir, bu pyesdə faciəvi problemlər müzakirə olunur. Məşq edərkən aktyorlar bunun bir dəfə olacağını düşünürdülər, ancaq 30 ildən çoxdur davam edir.
52_copy
Dərs 4. «Uşaqlar həmişə qalib gəlir».
Quruluş artist-uşaq koqortasını ardıcıl olaraq qovalayır. Boqdan Stupka vəfat edib. Viktyuk Stupkanın bir dəfə teatr studiyasında bir atın arxa ayağını oynadığını və sonra Ukraynanın Mədəniyyət naziri olanda ona bu barədə xatırlatdıqları zaman bir uşaq kimi necə incidiyi danışmağı sevir. Ölümündən əvvəl öz yaradıcı taleyinin sonunu onun başlanğıcı ilə bağlayırdı.
– O, Qərbi Ukrayna nağılından idi. "Karpat dağları yaxındır və ölkənin taleyi dəhşətlidir" deyən Viktyuk əlavə edir: Biz iki Lvov xuliqanıyıq.
Viktyuk özü çox oyunbaz uşaqdır! Leninin 100 illik yubileyi üçün "Hiylə və Sevgi" əsərini necə səhnələşdirə bildi? Axı, yalnız Viktyuk rəhbərin istəyinə istinad etdiyi üçün icazə verildi.
Düzdür, sonra daha da gülməli bir səbəbə görə qadağan edildi: tamaşa kapitalistlər arasında uğur qazanmışdı. Hakimiyyət və yaradıcı bir daha fikir ayrılığına düşmüşdü. Amma sonda həqiqət uşaqların tərəfində olur.
– Uzun illər pionerlər Lvovdakı şöhrət təpəsinə gedirdilər və vətənlərinə sadiq olacaqlarına and içirdilər, sonra isə orada bir almanın dəfn edildiyi ortaya çıxmışdı. Lvovda Leninin abidəsini qaldırıldığı zaman, müxtəlif qəbiristanlıqların daş plitələrinin döşəndiyi məlum olmuşdu: Polyak, Ukrayna, Yəhudi və Alman. Hər iki halda xuliqanlar haqlı çıxdılar.
Dərs 5. «Aktyor sevgi enerjisinə sahib olmalıdır».
Sevgi vəsiyyəti bitməyən müqəddəs roman kimi qeyd olunur. Onu dərhal görür – həm özünü doğrultmuş aktyorlarda, həm də Rusiya Teatr Sənəti Universitetinə (GİTİS) qəbul edənlərdə. Onlar şəffafdırlar, onlar mələk kimidirlər. Və onlar Roman Viktyuk başda olmaqla, uzaq sivilizasiyaların çılğın dillərində bizə qışqırırlar ki, qanadlarımızı antresolda gizlətməyək.

At the age of 14 he saw a theater in his dream in which he would happen to work. Since then he has been successful everywhere. He is at the right time in the right place, because this is the meaning of his life on earth. Forever nineteen, Viktiuk claims he flew in from a star whose image he was once given. He considers himself an alien and believes that all creative people are sent to earth to save the hearts of people from the practicality of civilization. Emotional, open and kind, he willingly talks about himself and the world.
Fidgeting Viktyuk`s childhood was lost in the opera house and knew by heart all ballet steps. In the family, everyone allowed him, and once little Roman just went up to the rehearsal room and took the main place. However, he left it pretty soon – when the teacher hit his ankle with a ruler.
“Years later, I brought her a large bouquet of roses.” She rushed to me with the words: "It is me who should give you roses!”, and I throw flowers at her feet and say: “without you nothing would have happened. I have been proving all my life that I understand something in ballet.”
And proved! Now he is called a rebel, and he prefers the word "crazy." It is easy to call insane all incomprehensible.
And Viktyuk only teaches people to... fly.
The flight lessons from Viktyuk are the keys to the distant stars, from which wonderful people sometimes fly to us.
Lesson 1. “The commandment of human nature – to preserve childhood”, because it always tells the world “Yes!” And never says “no!”.
– The child does not yet have protective forces to resist the materiality of the world. But if a person loses the feeling of childhood, then this is the ending. And if the perception of the world is like that of a child, then this person is with wings, he is in flight.
Unlike adults, children are not poisoned by anger. And we should learn this from them. “People are used to the fact that everything is possible and nothing is punishable,” Viktyuk says and tirelessly insists that the promises of evil and hatred destroy children in the first place, and not at all those targeted. Sensitive to negative energy, he clearly distinguishes sincerity and vulgarity, spontaneity and rudeness, and calls himself an "adult child."
– Naivety is childishness, because there are no usual stable ideas about life. Everything is clear. Everything is naive. Everything is transparent.
What can save such a vulnerable soul? Only another such soul. When meeting, two such people share their light with each other and, together, intuitively protect themselves from evil influences from outside.
Lesson 2. "Everything is predetermined."
The most important thing in life is when the two meet like a fairy tale: he is a prince, and she is a princess. Together they are good and light. So Viktyuk retells his acquaintance with Nargiz Pashayeva.
– I said on the fifth anniversary of her theater that in her space she continues a fairy tale from which she does not want to leave. Seeing the pictures of her husband, I gasped – so clean and kind he opened up before me. And when I arrived at the dacha, I was even more surprised, because there is such a platform over the sea, such a space for flying...
Thanks largely to this acquaintance, Viktyuk accepted the invitation to go to Baku with such readiness. And it came not in vain. According to him, this is "the land kissed by God."
– When someone tells me something, I scream that the sea is fantastic. The gray Caspian either accepts a person or rejects it. The sea is like that, because such is the fate of this nation. Obviously, he received him with open arms, generously giving him friendship with bright personalities.
Viktyuk does not hesitate to include his favorite actors and acquaintances of fashion designers, including Versace and Vivien Westwood, among the people-children. By the way, he himself is a big dandy and appeared before us in a Billionaire shirt, without his traditional glasses, but with a Gorgon on a ring, a Versace gift.
– Glasses are needed for television. “As long as viewers see what kind of glasses I’m wearing today, they forget that they have to hate me,” Viktyuk jokes.
Lesson 3. “Only hooligans light the stars in the sky”.
– About this always shouted Vysotsky. A child can not be a bully. To contradict the structure in which you live is in human nature. Viktyuk is convinced that any structure is slavery, and a child cannot have slavery mindset because he knows how to love. There is no love in slavery. This is his scandalous performance "Maids".
– It's not even courage, but hooliganism. This statement could not be at all. The Politburo was convinced that Jean-Genet was an enemy of the Soviet Union. But the great artist Arkady Raikin took the floor from me that this performance would be the first in his theater “Satyricon”. And when the theater opened after his death, his son called me. Nobody understood anything from the play, but they were allowed to play. And no one knew that we were rehearsing. Four actors settled in the theater for two months, worked for days, and their wives gave them food and notes. But after setting in the New York Times they wrote that I made a revolution like Lenin in 1917. And when they played in Italy, someone said that his wife wanted to play this play in prison.
I paused and replied:
“Now I’ll tell you something terrible, you know that Russia is“ the largest prison of nations, ”as the Marquis Astolph de Custine said, and we play it in prison!” This is the greatest play of the 20th century; tragic problems are posed in it. When rehearsing, the actors thought it was at one time, but it has been going on for more than 30 years now.
Lesson 4. "Children always win."
The structure of the series survives a large cohort of child-actors. Here died Bogdan Stupka. Viktyuk loves to tell how the mortar in the drama studio once played the mare's back leg and how then, being the Minister of Culture of Ukraine, he was childishly offended when it was reminded of it. Before his death, he connected the end of his creative destiny with its beginning.
– He was from a western Ukrainian fairy tale. There, near the Carpathians, and the fate of the country is terrible, – says Viktyuk and adds: – We are Two Lviv hooligans.
Viktyuk himself is still that mischievous boy! How did he manage to deliver "Deceit and Love" to the 100th anniversary of Lenin? After all, it was only because Viktyuk referred to the desire of the leader.
True, it was then banned for an even more amusing reason: the performance was a success with the capitalists. The power and the creator once again disagreed. but in the end the truth is on the side of the children.
– For many years, the pioneers went to the hill of glory in Lviv and swore allegiance to their homeland, and then it turned out that there was a German there. When the Lviv monument to Lenin was raised, it turned out that he was standing on slabs from various cemeteries: Polish, Ukrainian, Jewish and German. In both cases, the hooligans were right.
Lesson 5. “The actor must have the energy of love”.
The commandment of love is hallowed by a frantic romance. He sees her at once – both in accomplished actors, and in those whom he accepts at GITIS. They are "transparent", they are like angels. And they, led by Roman Viktyuk, shout at us in the mad language of distant civilizations so that we do not take away our wings on the mezzanine.