Klassik gimnastika məktəbinin məzunu heç vaxt eksperimentlərdən qorxmayıb. Samira Azərbaycanlı köklərə malikdir, Piterdə anadan olub, daimi isə Amerikada məskunlaşır. Samira Mustafayeva FİG-in versiyasına görə dünya səviyyəli gimnastdir. Öncə Azərbaycan milli komandasının, daha sonra Rusiya milli komandasının tərkibində çıxış edib. İdman karyerasını tamamladıqdan sonra Samira bizneslə məşğul olmağa başlayıb – bu gün o, Rusiyanın paytaxtında populyar SM Stretching studiyalar şəbəkəsinin sahibidir.
– Hər birimiz ömrümüzü bir işə həsr edib sonra onu buraxdıqda bir boşluqla qarşılaşa bilərik. Həvəssizlik, qəmginlik hissi yarana bilər. İstirahət etdiyin zaman "yenidən yüklənirsən", çox şeyi yenidən gözdən keçirirsən. Bir gün sənin ikinci nəfəsin açılır, bilmədiyin yerdən motivasiya yaranır, özünün üstün versiyası olmağı istəyirsən.
– Mütləq rəqiblərim olmalıdır. Onlar olduqda hər şeyi daha diqqətlə düşünməyə, daha sürətli və bir addım irəlidə olmağa çalışırsan. Sənin yardımınla xəyallarına nail olanların gözlə görünən nəticələrindən daha yaxşı nə ola bilər ki? Onların gözündə minnətdarlıq hissini görmək xoşbəxtlikdir!
– Bizim studiyamızın "Hər şey dartına bilər!" şüarı çox böyük məna daşıyır. Amma yolun ən başında mənim motivasiyam yalnız burgerlər idi!
– Yaşadığım hər bir şey məndə müxtəlif emosiyalar, təəssüratlar, faydalı təcrübə, yaddaqalan xatirələr, unudulmaz səyahətlər, qələbələr və məğlubiyyətlər buraxıb... Hər bir addımım üçün taleyimə minnətdaram! Mənim öz hekayəm var və bu başqalarının hekayəsindən fərqlənir.
– Məndən tez-tez soruşurlar: tam zəmanəti olmayan gələcək zəfərlər üçün övladımızın uşaqlığını qurban verməyə dəyərmi? Və hər dəfə eyni cavabı verirəm: dəyər, hətta bu yol asan yol olmasa da! Ancaq bir şərtlə ki, valideynlər də özlərini fəda etməyə hazır olsunlar. Mənim valideynlərim hazır idi.
– Anam daim həyəcanlanan biridir. Mən heç vaxt müstəqil olmamışam. İdmanla məşğul olduğumda mənim yerimə hər şeyin qərar verilirdiyi bir bazada yaşayırdım. Əlbəttə ki, öz işimi açdığım zaman anam narahat idi. Məni qürurlandıran sözləri ondan eşitmək üçün altı ay lazım oldu. Anam nəhayət başa düşdü ki: balaca qızı böyüyüb, və SM Stretching "oyuncaq" deyil!
- Bir nеçə nəfərdən ibarət qrupla ilk stretçinq dərsimi keçirdiyim kiçik zirzəmidən biz studiya şəbəkəsinə qədər böyüdük, hazırda bu studiyalarda üç istiqamət təqdim edirəm! Həmişə trendləri izləyirəm. Yeri gəlmişkən, bu yay, hər həftə sonu biz Avropanın ən yüksək nöqtəsində möhtəşəm məşqlər keçirdik!
– Həyatımı bədii gimnastikasız təsəvvür etmirəm - özümü başqa bir şeydə sınamağa cəsarət belə edə bilmədim. Uşaqları yetişdirməyə başladım, ancaq məni nəsə sıxırdı. Daha sonra həyat yoldaşımla birlikdə öz işimizi qurmağa qərar verdik, adını da SM Stretching qoyduq. Əvvəlcə hər şey planlaşdırdığımız kimi getmədi, hamının düşündüyü kimi hər şey yolunda deyildi, amma biz bacardıq...
– Biz çox dolu bir həyat yaşayırıq: daim insanlarla ünsiyyətdə oluruq, təlimlər, görüşlər, toplantılar keçiririk, çəkilişlərdə iştirak edirik, müsahibələr veririk... Bəli, belə bir işimiz var və biz onu çox sevirik!
– Mən bu fikirlə razıyam ki, şans hər kəsə, hətta bir neçə dəfə verilir. İnsan özü özünə deməlidir: "Bəsdir, əlimdən gələn hər şeyi etməyə çalışdım və etdim". Əvvəlcə yoldaşım restoran biznesi ilə məşğul olmağı planlaşdırırdı, ancaq şərtlər belə idi ki, o fikirdən imtina etdi və başqa bir sahədə iş açmaq istəyində məni dəstəklədi.
– Elə o vaxtı SM Stretching studiyasını yaratmağa başladıq. Bizim filialımızın Bakıda da açılmasını çox istərdim. Yalnız Azərbaycanda deyil, dünyanın digər ölkələrində də.
– Mənə elə gəlir ki, bədii gimnastika cəmiyyətin diqqətini Azərbaycan milli komandasında çıxış etməyə başladığım zaman çəkdi.
– Bu idmanda ilk olaraq Dinara Gimatova və Aliyə Qarayeva vardı; Dinara daha sonra mənim məşqçim oldu. Küləklər şəhəri ilə bağlı çox səmimi, unudulmaz xatirələrim var. Azərbaycan həqiqətən mənim üçün çox şey ifadə edir, axı mən düz beş il onun bayrağı altında çıxış etmişəm.
– Ax, mavi sahil! Fransanın mənzərəli cənub hissəsi, mehriban yerli əhali... Xəyalımdakı toy Saint-Agnesdə keçirildi. Fotosessiya zamanı sahil kənarında gəzərkən hər kəs alqışlayıb təbrik edirdi! Xəyalımda yüngül, zərif paltar var idi və məhz istədiyimi tapdım. Açığı yaxın rəfiqəmlə dizayner olmaq və toyun başlanmasına bir-iki saat qalmış düzəlişlər etmək məcburiyyətidə qaldıq!
– Belə bir əhəmiyyətli anda doğmalarının sənin yanında olması inanılmaz hissdir! Biz əvvəlcədən istədik ki, toy günü bizi yalnız ən yaxınlarımız əhatə etsin. Hazırlıq çətin deylidi - həyat yoldaşımın qohumları bizə kömək etmişdilər. Düşünürəm ki, hər şeyi özümüz etməli olsaydıq belə, pis təşkil etməzdik. Axı mən indi dəqiq bilirəm: əvvəl çətin görünən istənilən ideyanı həyata keçirmək o qədər də çətin deyil!
Mən heç vaxt...
... riyakarlıq etmərəm.
Bakı - ...
...ənənə və müasirlik, qonaqpərvərlik və zəngin mədəniyyətin gözəl ahəngidir.
Mən düşünmədən...
...toy günümü bir daha yaşayardım!
İdman nailiyyətləri
◊ 2008, Tokio, Yaponiya, AEON Cup.
Fərdi idman növləri, yeniyetmələr – bürünc, komanda idman növləri – bürünc.
◊ 2009, Mie, Yaponiya, Dünya Çempionatı. Komanda idman növləri – bürünc.
◊ 2010, Moskva, Rusiya, Dünya Çempionatı. Komanda idman növləri – bürünc
◊ 2012, Kazan, Rusiya, Bədii gimnastika üzrə Rusiya çempionatı. Qrup hərəkətləri.
Qrup idman növləri – bürünc. Finallar, ayrı idman növləri: qızıl (top); bürünc (halqa, lent).
◊ 2012, Vitoriya, Braziliya, Bədii gimnastika üzrə beynəlxalq turnir.
İdman növləri – qızıl. Finallar, ayrı idman növləri: qızıl (top); qızıl (halqa, lent).
◊ 2013, Kazan, Rusiya, Bədii gimnastika üzrə Rusiya çempionatı. Qrup hərəkətləri. Finallar, ayrı idman növləri: gümüş (toppuz).

The graduate of classical gymnastics school was never afraid of experiments. Samira has Azerbaijani origins, was born in St. Petersburg, and constantly self-improves in America. Samira Vustafayeva is a world-class gymnast according to FIG. Represented the national team of Azerbaijan, and later was a member of Russian national team. After finishing sports career, Samira went into business – today she is the owner of popular chain of SM Stretching studios in Russian capital.
– Each of us, having devoted many years to one business and having left it, can face devastation. Apathy, emotional loss may appear. While you rest, you "reboot", reconsider many things. Once you have your second wind, the motivation comes from nowhere, you want to be the best version of yourself.
– I really need to have competitors. With them, you try to think everything over more carefully and work faster, to be above others. Well, what can be better, than noticeable results of those who achieved their dream with your help? Happiness – is seeing gratitude in their eyes!
– The motto of our studio “Everything is stretchable!” has a big sense. You know, at the very beginning of the path burgers were my only motivation!
– Everything that I went through has left different emotions, impressions, useful experience, bright memories, unforgettable trips, victories and defeats... I am grateful to the destiny for every step of mine! I have my story, and it is different from all the others.
– People often ask me: is it worth sacrificing kid's childhood for the sake of upcoming, absolutely not promised victories? And every time I give the same answer: it is worth it, even if this way is not the easiest one! But only if parents are ready to sacrifice themselves too. My parents were ready.
– My mother is constantly worried about everything. I was never independent. Doing sports, I lived on the base where everything was decided for me. Certainly, my mother worried a lot, when I opened my own business. It took me six months to hear that she was proud of me. My mother at last understood: her girl grew up, and SM Stretching is not a "kids toy"!
– Starting from the small basement where I once gave my first stretching classes with group of only several people, we came to the chain of studios where are now presented three directions at once! I constantly keep my eye on trends. By the way, this summer every weekend we held spectacular trainings on the highest point of Europe!
– I cannot foreknow whether this or that direction will have success. But we are constantly trying, collect feedbacks and we do not stop introducing something new. Work process, in my opinion, has to be interesting and productive. And in order to find inspiration I fly to the USA. This is where, at my first Barre class, I understood: this direction certainly has to be presented at our SM Stretching!
– I cannot imagine my life without rhythmic gymnastics – I never decided to try out something else. I almost began to train children, but something was confusing me. Later it occurred to me and my husband to open our own business, which we named SM Stretching. At first not everything went as planned and smooth, like it seemed from outside, but we coped...
– We have a very rich agenda: we constantly communicate with people, we hold trainings, meetings, we participate in shootings, give interviews... This is our work, and we love it very much!
– I agree with the fact that the chance is given to everyone, and even, perhaps, not for once. Person has to tell himself: "It is enough, I tried and did everything I could". Initially my husband planned to grow in restaurant business, but due to the circumstances he gave up this idea and supported me in desire to start joint business in other sphere.
This is when we started to establish SM Stretching. I would like to open our branch in Baku very much. And not only in Azerbaijan, but in other countries of the world as well.
– It seems to me that the rhythmic gymnastics receive big attention in society, approximately during the period when I began to perform as a member of the national team of Azerbaijan.
– Our first representatives in this sport were Dinara Gimatova and Aliya Garayeva; Dinara became my trainer later. I keep many warm, bright memories about the City of Winds. Azerbaijan really means to me a lot, because I performed for five years under its flag.
– Oh, Cote d ‘Azur! Picturesque South of France, friendly local people... The wedding of my dream took place in Saint-Agnès. When we went along the promenade during the photoshoot, everyone around cheered and congratulated us! I dreamed of a light, tender dress and I found what I was looking for. However, my friend and me had to become designers and fix it a little bit in a couple of hours before celebration!
– What an extraordinary feeling, when at such significant moment your family stands by you! We initially wanted to be on our wedding day next to the closest ones only. Preparation was not a big trouble – my husband’s relatives helped us a lot. But even if we had to organize it all ourselves, I think, we would not be worse at it. Because now I know for sure: realizing any idea is not as difficult as it seems first!