Qaspar Ulyel LXIX Kann kino festivalında təqdim olunan Ksavye Dolanın “Bu sadəcə dünyanın sonudur” filmində baş rolu ifa edib. Lent “Qızıl palma budağı” mükafatına iddialı olsa da, digər mükafatlara layiq görüldü: jürinin Qran-prisi və ekumenik (xristian) prizi. Dünya kinematoqrafiyasının ulduzu, brutal görkəmə, artistik istedada və coşqun fanat ordusuna malik Qaspar Ulyelin kino çəkilişlərindən kənar boş vaxtlarında ağ-qara foto çəkilişi aparmağı sevdiyini, rəsmlərlə eksperiment apardığını, ləzzətli yeməklər vurğunu və epikürçü kimi ad qazandığını az adam bilir... Bundan savayı, onun zamanla xüsusi münasibəti var. Ola bilsin ki, elə bu səbəbdən söhbətimiz üçün ayrılan 1 saat sürətlə keçdi...
Siz çox zaman caniləri, paranoikləri, qaraqabaq sərsəmləri oynayırsınız. Nə üçün belə rollar seçirsiniz? Sizi onlarla eyniləşdirəcəklərindən qorxmursunuz?
Kinematoqrafiyada ən qəddar canini – Hannibalı oynadıqdan sonra artıq heç nədən qorxmuram. Pis oğlanları oynamağa adət etmişəm. Fikrimcə, məndə belə rollardan hətta asılılıq da formalaşıb: son zamanlar təhlükə və risk hissi ilə yaşamaq xoşuma gəlir, bu mənə stimul verir. Mən heç zaman heç kimi mühakimə etmirəm – günahlarının ağırlığından asılı olmayaraq həmişə müştərisinin tərəfini saxlayan yaxşı vəkil kimi mən də daim qəhrəmanlarımın tərəfindəyəm. Onların hamısı canlandırılmağa layiqdirlər. Əgər personaj nifrət doğurursa, mən onunla özüm arasında müəyyən psixoloji məsafə yaratmağa çalışıram ki, özümü emosional olaraq mühafizə edim.
Bu il geniş ekranlara Qasparın iştirakı ilə bir neçə film çıxıb. “Yeva”da Ulyel güclü və parlaq qadın (aktrisa İzabel Yupper) tərəfindən yoldan çıxarılan yazıçı-alfons rolunu ifa edib. Fransız Kann kino festivalında Giyom Niklunun “Dünyanın məhdudiyyətləri” (Les Confins Du Monde) filmini təqdim edir: burada o, özünü az qala emosional imkanlarının son həddinə çatdıraraq əsgər rolunda çıxış etdi. Maraqlıdır ki, bir müddət öncə o, Ksavye Dolanın oxşar adlı - “Bu sadəcə dünyanın sonudur” – filmində eyni ampulada, emosional və fiziki imkanlarının son həddində çəkilib. Onun bu xüsusiyyətini nəzərə alaraq Bertran Bonello Ulyelə dəbdə olan dizayner İv Sen-Loranı oynamağı təklif etdi.
Az dayanıqlı və dəyişkən qəhrəmanlar Sizi nə ilə cəzb edir?
Reallıq və xəyal sərhədində olan kinonu sevirəm. Mənim üçün kinematoqrafiyanın məğzi də məhz bundadır: filmlər – xəyal, aktyorlar isə – peşəkar yalançılardır. Ona görə də mən “Düzdür ki,..” sözləri ilə başlayan sualları cavablandırmağı sevmirəm.
Lakin Fransanın Vyetnamı işğal etməsi, eləcə də, qəhrəmanınızın düşdüyü cəhənnəm xəyal deyildi...
Bilirsiniz, XIX əsrdə Vyetnama göndərilən gənc fransalılar da, demək olar ki, xəyalla yaşayırdılar: onlara ekzotik ölkə, olduqca gözəl qadınlar, həyatı məstedici işıqda görməyə yardım edəcək güclü narkotiklər vəd edirdilər... Onlara heç kim mümkün kütləvi qırğınlardan, baş kəsilməsindən, quldarlıqdan söz açmamışdı... Bu qədər zaman ötdükdən sonra oradakı vəziyyət, xüsusən də, fransalıların Vyetnamdakı davranışlarının motivləri barədə fikir söyləmək çətindir. Lakin müstəmləkəçiliyin istənilən formasını axmaqlıq və bəşəriyyətə qarşı cinayət hesab edirəm. Təəssüflə qeyd etməliyəm ki, Fransanın tarixinin o dövrünə görə xəcalət çəkirəm.
Ulyelin böyük kinoda debütü 1999-cu ildə, qısametrajlı “Ləqəb” filmində baş tutdu. Daha sonra mistik döyüş filmi “Canavar qardaşlığı” və “Kimi istəyirsən öp” komediyası olmuşdur. Sonuncuda ifa etdiyi rola görə o ilk dəfə Fransa Oskarı adlanan nüfuzlu “Sezar” kino mükafatı nominantları arasında yer aldı.
Siz cəngəllikdə ilk dəfə idiniz? Rəfiqəniz və iki yaşlı oğlunuzla ayrılıq necə təsir bağışladı?
Mənə bir dəfə Kamboca cəngəlliklərində çəkilmək nəsib olmuşdu.
Amma bu bizim 4,5 ay Vyetnam meşələrində keçirməyimizlə müqayisədə heç nədir. Artıq havanın özündə müəyyən həyəcan, təhlükə hiss edilir və bu həmişə diqqətli olmağa məcbur edir. Bundan əlavə, cəngəllik həyatı həyatda nəyin əhəmiyyətli olmasını, nəyi isə lazımsız olduğu üçün kənara atmağı öyrədir. Belə təcrübədən sonra özümü aktyor və insan kimi daha yaxşı tanıdım. Ailəyə gəldikdə isə, belə filmin çəkilişini sevimli insanlardan uzaqda həyata keçirmək daha yaxşıdır: hər axşam evə belə ağır emosional yüklə qayıtmaq daha pis olardı. Görüşlərə və ayrılıqlara bizim ailədə artıq hamı adət edib. Axı mən aktyor peşəsini şüurlu olaraq seçmişəm, elə rəfiqəmlə də şüurlu olaraq bir araya gəlmişik, çünki hər ikimiz eyni düşünürük və belə həyat tərzinin çatışmazlıqlarını anlayırıq.
Andre Teşine ilə görüş Qaspar üçün taleyüklü oldu: o, gənc aktyora “Azmışlar” dramında baş rol – II dünya müharibəsi illərində işğal olunmuş Parisdən əyalətə qaçan müəlliməyə həyatda qalmaq üçün yardım edən yeniyetmə rolunu verdi.
Sizin qəhrəmanlar ölümün bir addımlığında olurlar, amma necəsə mürəkkəb vəziyyətlərdən çıxmağı bacarırlar...
Doğrudan?! Bu dəhşətdir! Haqlısınız, mən ekranda o qədər ölmüşəm ki, praktiki olaraq ölümsüz olmuşam!
Obrazdan çıxmaq üçün xüsusi ayinləriniz mövcuddurmu?
Yox, mən çəkilişlərdən sonra kostyumları yandırmıram. Hərçənd tapmaca və mistikanı sevsəm də, şamanizmə qədər özümü çatdırmamışam.
Yeri gəlmişkən, paltar haqqında: modaya, brendlərə münasibətiniz necədir?
Modanın estetikası xoşuma gəlir, lakin materializm və istehlak – yox. Dükanlara nadir hallarda baş çəkirəm və tendensiyaları izləmirəm. Klassikanı, zamansızlığı, tərz və yaradıcılığı sevirəm.
İv Sen-Loranı ifa edən aktyor kimi qadın modası haqqında nə deyə bilərsiniz?
Bu roldan sonra mən moda eksperti olmadım. Amma Sen-Loranın qadın paltarları sosial fenomen kimi çox xoşuma gəlir. Axı modelyer qadını faktiki olaraq frigidlikdən azad edib. Onun gündəlik paltarını daha rahat edib, ona fərdilik əlavə edib. Dizayner rolunu ifa edəndə moda evlərini təftiş edirdim, bütün vaxtımı Sen-Loranın “Rue de Babylone”dakı mənzilində, onun təbii yaşam mühitində keçirirdim. Anladım ki, onun yaratdığı hər don praktiki olaraq əl ilə hazırlanan cəvahirdir.
Sen-Loranın eskizləri çəkdiyi səhnələri xatırlayırsınız?
Hə, əslində bu eskizləri mən çəkirdim və kadrda model çəkən əlim görünür.
Maraqlıdır! Sizin rəssamlığınız da var?
Etiraf edim ki, uşaqlıqda rəssam olmaq arzusundaydım. Axı atam dizaynerdi. Mən çox zaman onu yazı masası üzərinə əyilmiş halda görürdüm – o, şəkil çəkirdi. Maraq da məndə buradandır. Düzdür, məndən nə rəssam, nə də modelyer çıxmadı, amma gördüyünüz kimi çəkilişlərdə bu təcrübə lazım oldu. Haradasa hələ etüd lövhəm də var, amma ondan, əfsuslar olsun, demək olar, istifadə etmirəm.
Nə üçün aktyor oldunuz?
Demək olar ki, aktyorluq karyeram öz-özünə əmələ gəldi. Əvvəlcə həyətdə şitlik edirdim və yerli uşaqları əyləndirirdim. 11 yaşım tamam olanda anamın dostu məni kastinq agentliyinə təklif etdi və məni götürdülər. Bundan 1 il sonra mütəmadi olaraq televiziyada görünməyə, müxtəlif rollar oynamağa başladım. 17 yaşıma qədər aktyor karyerası barədə ciddi düşünmürdüm – sadəcə əylənirdim. Lakin sonra tale mənə konkret işarələr verməyə başladı... Düzdü, çox sonralar... məsələn, 29 yaşımda Entoni Hopkinsi “Hannibal”da əvəzlədikdə, Qas Van Sentin filminə çəkildikdə, daha sonra isə İv Sen-Loranı ifa etdikdə.
Buna rəğmən, Qasparın nüfuzlu mükafatı var: Ulyelin tərəf müqabili Odri Totu olan, Jan-Pyer Jenenin Sebastyan Japrizonun eyniadlı romanı əsasında çəkdiyi “Uzun nişanlanma” detektiv dramındakı iş aktyora yalnız çoxdan gözlənilən “Sezar”ı deyil, həm də dünya şöhrəti qazandırdı.
Uğuru isə “Hannibal: Yüksəliş” filmindəki baş rol möhkəmlətdi, hərçənd filmin özü yayımda iflasa uğradı.
Əsl parisli kimi, Siz yəqin təbiətcə incəsənətə biganə deyilsiniz...
Belə təsəvvür yaranır ki, söhbət “gözəl dövr” Parisindən gedir. Müasir parisli burnundan o yanı görməyən qaraqabaq, lovğa tipdir.
Siz də eləsiniz?
Xeyr! Amma mən zərərli Paris vərdişlərinə malikəm. Məsələn, mən İkinci əyalətdə yaşayıram və demək olar ki, heç zaman çayın o biri sahilində olmuram.
Qadın pərəstişkarlarınızdan gizlənirsiniz?
Nə üçün?! Fransada insanlar öz işləri ilə məşğuldurlar, onlar başqasının populyarlığının divanəsi deyillər. Hərçənd məni həqiqətən bəzən küçədə tanıyırlar. Amma mən xaricdə səfərdə olanda məni yalnız fransızlar tanıyır.
Sizcə cazibədar kişi hansı xüsusiyyətlərə malik olmalıdır?
Kişi enerjili olmalıdır, fəallıq və mərdlik saçmalıdır. Amma o həm də bəzi məqamlarda həssaslığını büruzə verməkdən çəkinməməlidir.
Rica edirik, bu barədə bir qədər ətraflı!
Zənnimcə, kişidə həddindən artıq özünəinam hissi olmamalıdır və o, əlçatmaz olmamalıdır. Ona da, istər işdə, istərsə də şəxsi həyatda tərəddüdlər xasdır. Şəxsən mən çox şeydə tərəddüd edirəm. Və bu tərəddüdlər mənə bir aktyor kimi çox vacibdir. Yəqin ki, özümdə tərəddüd hiss etmədiyim gün peşəmdən imtina edəcəm və başqa işlə məşğul olacam.
Tez inciməyini büruzə verən kişinin güclü, davranışlarını qabaqcadan müəyyən etmək çətin olan və böyük təcrübəyə malik qadınların qurbanına çevrilməsindən ehtiyatlanmırsınız?
Mən fransızam! Qadınlar məni qorxutmur. Əlbəttə, bəzi qadınlar kişiyə dağıdıcı təsir göstərə bilər, xüsusən də onların qarşısında hisslərini çox büruzə versən. Hər kəs belə qadının tilovuna düşə bilər, hətta özünün böyük təcrübəyə malik olduğunu düşünən də. Həyatın özəlliyi də odur ki, bizi öyrətsin. O, bizə qarşı mülayim olanda deyil, çətin vəziyyətlərə düşdükdə təcrübə toplayırıq. Təcrübəmə əsasən, qadınlar iki növ olur: bədbəxtlik gətirən - digərlərini məhv etməyə hazır olanlar və hər şeyini, o cümlədən, özünü də qurban verməyə hazır olanlar.
Bəs sizin bədbəxtlik gətirən qadınlarla təcrübəniz nə ilə yekunlaşdı?
Keçmişdə eqoist, özünü sevən qadınlarla əlaqələrim olub. Mən sevirdim və düşünmürdüm ki, münasibətlərin zəhəri dərinliklərimə işləyir, məntiq və sağlam düşüncəni iflic edir. Amma hər kəsin heç olmasa bir bədbəxt sevgisi olmalıdır, çünki bu gələcəkdə əsl məhəbbəti əldən verməmək üçün hisslərini anlamağa yardım göstərir. Yalnız uğursuzluğa düçar olduqdan sonra uğuru dəyərləndirmək mümkündür.
Qaspar Ulyelin iştirak etdiyi ilk reklam kampaniyası 2010-cu ildə Martin Skorseze tərəfindən çəkilib. Qaspar “Bleu de Chanel” kişi ətrinin və “Monsieur de Chanel” kişi saatlarının simasıdır.
Siz “Chanel”in simasısınız. Siz “Monsieur de Chanel” kişi saatlarını təmsil edirsiniz, onu Sizin biləyinizdə görürəm...
Bu yenilikdən – ilk “Chanel” kişi saatlarının manufaktur, yəni tamamilə brend və ustaları tərəfindən hazırlanmış olmasından zövq alıram. “Calibre 1” mexanizminə xüsusi diqqət edin. 72 saat işləmə ehtiyatına və 240 dərəcə şkalaya malik orijinal retroqrad dəqiqə əqrəbinə malikdir.
Bu əqrəbin orijinallığı nədən ibarətdir?
O, şkala boyu hərəkət edir və son hissəyə çatdıqda sıfır nöqtəsinə ani, gözlə görülməsi az qala mümkün olmayan sıçrayış edir. Belə indikasiya qavramaq üçün daha rahatdır, çünki vaxt onda fasiləsiz qapalı dairədə getmir, müəyyən mərhələlərə bölünür. Bu saat mənim üslubumdadır – onlara baxdıqda bir daha nə etdiyin və nə etməli olduğun haqqında düşünmək istəyirsən.
Nə vaxtsa zamanı dayandırmaq fikrinə düşməmisiniz?
Mənim zamanla çox şəxsi münasibətim var. Mənə uşaqlıqdan deyirdilər ki, çox ləngəm. Həqiqətən də, tələsməyi sevmirəm. Yox, zamanı dayandırmaq istəmirəm və məhz öz şəxsi ritmimə görə onu çox yaxşı hiss edirəm. Zamanla harmoniyada yaşamağı sevirəm. Axı lənglik həyata sadəcə bir qədər poeziya gətirən, müxtəlif momentləri daha dərin dəyərləndirməyə və hiss etməyə imkan yaradan xüsusi ritmdir. Ona görə də heç zaman film çəkilişləri arasında narahat olmamışam və ya layihələr arasındakı fəaliyyətsizlikdən qıcıqlanmamışam. Birgə çalışdığım Ksavye Dolan, məndən fərqli olaraq, çox aktivdir: belə təsəvvür yaranır ki, o saatda yüzlərlə mil qət edir, mənim saatımdakı saniyəölçən əqrəb ona çox ləng görünürdü.
Sizə elə gəlmir ki, ətrafınızda hər şey çox tez cərəyan edir?
Məni ən çox qorxudan həyat sürəti ilə imkanlar bolluğunun uyğunsuzluğudur. Mən hətta telefonlarımın fəaliyyətini saxlamaq istəyirəm ki, ümumi şəbəkəyə ifrat qoşulmadan kənarda qalım. Getdikcə virtualda daha çox əlaqə yaradırıq, reallıqda isə daha az ünsiyyət qururuq. Səmimi ünsiyyəti biz sonsuz fotoşəkillərə və ismarıclara dəyişmişik...
Amma fotoşəkillər də dayandırılan zamandır!
Oğlum böyüyür və mən o böyüdükcə çəkdiyimiz minlərlə fotoşəkil haqqında düşünməyə bilmirəm. Onun keçmişinin silinməz izləri nəhəng fotoromanda arxivləşdirilib. Amma bəzən düşünürəm: onu öz xatirələrindən məhrum etmirikmi? Onun şəxsi xatirələri qaçılmaz olaraq dəyişdiriləcək, kobud desək, bütün bu fotosənədlərlə zədələnəcək.

GASPARD ULLIEL ON THE VERGE OF REALITY AND FICTION
Gaspard Ulliel played the main role in the film by Xavier Dolan "This is only the end of the world" presented at the LXIX Cannes film festival. The tape was presented for the "Palme d'Or", but awarded other awards – Grand Prix of the jury and the Prize of the Ecumenical (Christian) Jury. Few people know that Gaspard Ulliel – world cinema star, the holder of brutal appearance, an outstanding artistic talent and the army of enthusiastic fans, in his free time likes photo shooting on black and white film, experimenting with painting, has a reputation as a gourmet and an epicurean... He also has his own special relationship with time. Perhaps that is why an hour reserved for our conversation, passed so quickly...
gaspard_ulliel-monsieur_de_chanel_12_copy
You often play villains, paranoids, sullen mad men. Why do you choose such roles? Aren't you afraid that you will be identified with them?
After I happened to play the most desperate villain in the cinema – Hannibal, I'm not afraid of anything. I used to play bad guys. I, in my opinion, have even formed a dependence on such roles. Recently, I like to live with a sense of danger and risk, it stimulates me. I never blame anyone – as a good lawyer who always takes the side of his clients, no matter how serious their sins are, I always take the side of my heroes. They all deserve to play them. Well, if a character is completely unattractive, I try to create some psychological distance between him and myself in order to protect myself emotionally.
This year several pictures with Gaspard appeared on the big screen. In the "Eva" Gaspard Ulliel played a gigolo-writer seduced by a strong and vibrant woman (actress Isabelle Huppert). At the Cannes Film Festival, the Frenchman presents Guillaume Nicloux's film “To the Ends of the World” (Les Confins Du Monde), where he acted as a soldier, bringing himself literally to the limit of his emotional possibilities. It is interesting that not so long ago, he starred in Xavier Dolan's film with the same title, "This is only the end of the world", and in the same line, at the limit of his emotional and physical capabilities. Given this feature of his, Bertrand Bonello entrusted Ulliel the role of a fashion designer Yves Saint Laurent.
What attracts you to the heroes that are unstable and impermanent?
I like the movie on the verge of reality and fiction. For me it is the essence of cinema, where films are fiction, and actors are professional liars. Therefore, I do not like to answer questions that begin with the words "Is it true that..."
gaspard_ulliel-monsieur_de_chanel_14_copy
However, the French occupation in Vietnam was not fiction, just like the hell that your hero falls into...
You know, you can say that the young French guys, who were sent to Vietnam in the 19th century, also lived in fiction: they were promised an exotic country, fabulously beautiful women, strong drugs that help to see life in a charming light... Nobody told them about mass slaughter, beheading, slavery... After so much time, it is difficult for me to judge the situation, especially about the motives of the behavior of the French in Vietnam. However, I consider any form of colonization to be absolute folly and a crime against humanity. I regret to say that I am ashamed of France – during that period of its history.
Ulliel's debut in big cinema took place in 1999 – in the short film “Nickname”. Then there were the mystical thriller "Brotherhood of the Wolf" and the comedy "Summer things", a role in which he was first nominated for the prestigious film award "Cesar", which is called the French "Oscar".
Have you ever been to jungle before? How did you feel about parting with your girlfriend and two-year-old son?
I have already once been filmed in the jungles of Cambodia. But this is nothing compared to these shots when we spent four and a half months in the forests of Vietnam. Already in the air there is some anxiety, danger, and it made us be extremely careful. And still life in the jungle teaches an understanding of what is really important in life, and what should be discarded as unnecessary. After a similar experience, I better recognized myself as an actor and person. As for the family, the shooting of such a film is better done away from loved ones: it would be worse to return home every evening with such a heavy emotional burden. Everybody in our family has got used to the meetings and partings. After all, I deliberately chose the profession of an actor, as I deliberately made friends with my girlfriend, because we will look the same and understand all the costs of such a lifestyle.
Fateful for Gaspard was a meeting with the filmmaker André Téchiné, who has given the young actor a major role in his drama "Lost" – the history of the teenager. His teacher had fled to the province of occupied Paris, and in the difficult years of World War II he helped her survive.
gaspard_ulliel-monsieur_de_chanel_04_copy
And your heroes are often close to death, but somehow they get out of the most difficult situations...
Indeed?! It's horrible! You're right, I died so many times on the screen, that almost became immortal!
Do you have special rituals to get out of the image?
No, I'm not burning costumes after shooting. Although I love mysteries and mysticism, I have not brought myself to shamanism yet.
By the way, about clothes: how do you feel about fashion, brands?
I like the aesthetics of fashion, but not materialism and consumption. I rarely go shopping and do not track trends. I love classics, timelessness, style and creativity.
What can you say about female fashion as an actor playing Yves Saint Laurent?
I did not become an expert in fashion after this role. But I really like women's clothing by Saint Laurent as a social phenomenon. After all, the designer actually freed a woman from frigidity. He made her casual clothes more comfortable, added personality to her. When I played a designer, I happened to inspect fashion houses, I spent all my days sitting in the apartment of Saint Laurent on Rue de Babylone in Paris, in his “natural habitat”. I realized that every dress he created was a jewel that was created almost by hand.
Do you remember the scenes when Saint Laurent draws sketches? So, I actually drew these sketches myself, and in the frames you can see my hand painting models.
gaspard_ulliel-monsieur_de_chanel_10_copy
How interesting! Do you have something to do with painting?
I confess that in childhood I dreamed of becoming an artist. My father is a designer. I often saw him leaning over the desk  he was painting. My passion is sourced from there. True, neither the artist nor the designer didn’t come out of me, but as you can see, that experience was useful in the shooting. I still have a sketchbook somewhere, which I, alas, almost never use.
Why did you become an actor?
My acting career has developed, it can be said, by itself. At first I was fooling around in the yard and entertaining the local kids. When I was 11, a friend of my mother recommended me to the casting agency, where they took me. A year after that, I began to appear regularly on television, to play different roles. Until I was 17, I didn’t think seriously about acting as an actor  I just had fun. But then fate began to give me specific signs... much later... for example, when at 29 I changed Anthony Hopkins in Hannibal, worked with Gus Van Sant, and then played Yves Saint Laurent.
Nevertheless, Gaspard has a prestigious award – work in the detective drama “The Long Engagement”, filmed by Jean-Pierre Gene for the novel of the same name by Sebastien Japrisot, in which Ulliel`s partner became Audrey Totu, brought the actor not only the long-awaited “Cesar”, but also worldwide fame. He proved his success wasn't mistaken by the leading role in the "Hannibal Rising" movie, even though the picture failed in release.
gaspard_ulliel-monsieur_de_chanel_02_copy
As a native Parisian, you must be naturally not indifferent to art...
The impression is that we are talking about Paris 'Belle Epoque'. A modern Parisian is a gloomy, arrogant type, who does not see beyond his nose.
Are you like that too?
Not! But I also have bad Parisian habits. For example, I live in the Second District and almost never visit the other side of the river.
Avoiding fans?
What for?! In France, people are busy with their own business, they are not obsessed with someone else's popularity. Honestly, sometimes they recognize me on the streets. But when I travel abroad, only the French people will recognize me.
What qualities, in your opinion, should an attractive man have?
A man must be active, spread energy and masculinity. But he should also not be afraid to expose his sensitivity.
We need more details!
It seems to me that a man should not be overly confident or impregnable. He is also characterized by doubts, both in work and in personal life. Personally, I doubt very much. And these doubts are extremely important for me as an actor. Probably, on the day when I stop doubting myself, I will tie up with my profession and do something else.
gaspard_ulliel-monsieur_de_chanel_08_copy
Aren't you afraid that a man who manifests his vulnerability may fall victim to strong, unpredictable and experienced women?
I'm French! Women don't scare me. Of course, some women can have a destructive effect on a man, especially if they expose their feelings too much. Anyone can get caught on the hook for a woman, even one who considers himself a veteran. That's the life to teach us. We gain experience not when it is good for us, but when we get into trouble. In my experience, women are of two types: fatal  ready to destroy others  and those that are ready to sacrifice everything, including themselves.
How ended your experience with fatal women?
In the past, I had connections with egoistic, selfish women. I loved and did not realize that the poison of relationships penetrates deep into me, paralyzing logic and common sense. But everyone should have experience at least one unhappy love, because it helps in the future to deal with their feelings, so as not to miss the real love. Only by failing one can appreciate success.
The first advertising campaign with Gaspard Ulliel, shot by Martin Scorsese, was released in 2010. Gaspard is the messenger of the male fragrance Bleu de Chanel and the face of the Monsieur de Chanel men's watch.
You are the face of Chanel. You represent the Monsieur de Chanel men's watch, I see it on your wrist...
I am impressed that this novelty is the first manufactory Chanel men's watch, that is, fully developed by the brand and its craftsmen. Special attention is paid to the Caliber 1 mechanism. The clock has a 72-hour power reserve and an original retrograde minute hand with a scale of 240 degrees.
What is the original arrow?
It moves along the scale and, having reached the last division, makes an instant, almost imperceptible jump to the zero mark. Such a display is more comfortable for the perception, because the time does not go in a continuous closed circle, and is divided into certain steps. This watch is my style  looking at them, I want once again to think about what has been done and what remains to be done...
gaspard_ulliel-monsieur_de_chanel_11_copy
Have you ever been tempted to stop time?
I have a very personal relationship with time. From childhood I was told that I was too slow. Indeed, I do not like to hurry. No, I do not want to stop time, and it is because of my own rhythm that I feel it very well. I like living in harmony with time. After all, sluggishness is just a special rhythm that brings a little poetry to life, when you can more deeply appreciate and feel different moments, even silence. Therefore, I have never experienced anxiety between filming or annoyance during periods of inactivity between projects. Xavier Dolan, with whom I worked, unlike me, is hyperactive: he seemed to run a hundred miles an hour, the second hand on my watch seemed too slow to him.
Don't you think that everything is happening too fast?
What scares me the most is the discrepancy between the speed of life and the abundance of opportunities. I even want to deactivate my phones in order to somehow get rid of hyperconnection to the universal network. In the virtual we communicate more and more, but in reality we communicate less and less. We exchanged sincere communication for countless photos and messages...
But photos are also to stop the time!
My son is growing up, and I can't help but think about the thousands of photos we took while he was growing up. All these indelible traces of his past are carefully archived in a giant photo album. But I sometimes think: do we not deprive him of our own memories? His personal memories will inevitably be changed, roughly speaking, damaged by all these photographs.