ON BEŞ YAŞINDA BAKIDAN OLAN SƏİDƏ MURADOVA AİLƏSİ İLƏ BİRLİKDƏ AVROPAYA KÖÇÜR. İRƏLİDƏ ONU İSVEÇDƏ BƏDİİ TƏHSİL, SONRA FRANSA VƏ ABŞ-DA DİZAYNER TƏHSİLİ, ƏN YAXŞI KOLLEKSİYAYA GÖRƏ CLAIRE MCCARDEL AWARD MÜKAFATI, DAHA SONRA İSƏ - MODA SAHƏSİNDƏ UZUN İLLƏR İŞ TƏCRÜBƏSİ VƏ ŞƏXSİ BİZNESİ GÖZLƏYİR. LAKİN SƏİDƏ ƏLDƏ ETDİKLƏRİ İLƏ KİFAYƏTLƏNƏNLƏRDƏN DEYİL. BU GÜN O, LOS-ANCELES VƏ NYU-YORK ARASINDA YAŞAYIBŞLƏYƏRƏK ÖZ BRENDİNİ YARADARAQ, DƏQİQ BİLİR Kİ: QADINLAR BU DÜNYANI DƏYİŞƏCƏK. AXI, ONLAR HƏR ŞEYİ BACARIRLAR!
Siz çox gözəl təhsil almısınız. Bəs Nyu-Yorkun moda aləmində yaşanan təcrübə əsas biliklərdən nə qədər fərqlənir?
Parsons bir çox moda məktəblərindən olduqca fərqlənir. İnanılmaz yüklənirdik, yatmağa vaxt olmurdu! Həftədə iki dəfə ardıcıl altı saat rəsm çəkirdik, sonra isə adi fənnlərə - ədəbiyyat və ya fotoşop proqramına qaçırdıq. Hər həftə bir kolleksiya təhvil verməliydik, 85 yaşlı yaponiyalı tikiş müəllimi miss Namiki isə bizi kuturye texnikaları və sirləri ilə tanış edirdi. Bu da o demək idi ki, biz pencəklərdən korsetlərə qədər əl ilə tikirdik! Mən orada ilk vaxtlarda lazımsız görünən inanılmaz sayda faydalı bilik əldə etmişəm. Belə bir ciddi təhsil aldığım üçün çox şadam, lakin bugünkü moda sənayesi təəssüf ki, satış rəqəmləri, böyük brendlərin dizaynlarını kopyalamaq və sürətli dövriyyə üzərində işləyir. İlk iki il ərzində köməkçi olaraq çalışırdım və mənim kuturye, digər yüksək mövzularla bağlı biliklərim ümumiyyətlə tələb olunmurdu: mən cədvəlləri doldururdum, fabrikalarla danışıqlar aparırdım, mikroskopla parçaların liflərini yoxlayırdım, parçaların rənglərini tutuşdururdum... Demək olar ki, hər şeyi yenidən öyrənməli oldum. Əlbəttə, mən məyus olmuşdum: kompüter arxasında oturmaq deyil, yaratmaq istəyirdim!
Öz brendinizi yaratmaq fikrinə necə gəldiniz?
Kollecdən sonra mən üç il Banana Republic brendində minimum on müxtəlif kateqoriya üzrə dizayner assistenti olaraq işləmişəm! Bu böyük təcrübə idi! Sonra Ralph Lauren brendində çalışdım. Lakin bu sahədə on il çalışdıqdan sonra anladım ki, korporativ nəhənglər üçün işləmək istəmirəm. Böyük şirkətlərdə çalışdığım illər ərzində o qədər çox şey görmüşdüm ki, buna görə də, hər şeyi yenidən qurmağa və sıfırdan başlamağa qərar verdim. Səkkiz il əvvəl, moda sənayesindən ayrıldıqdan dərhal sonra amerikan dizayner brendlərinin qlobal distribüsiyası üzrə ilk şirkətimi açaraq biznesə başladım. Bu, mənə yaxşı gəlir və tam azadlıq verdi, lakin yaradıcılıq deyil! Və keçən ilin iyul ayında, nəhayət "Оbject and Dawn" brendimi açmağa qərar verdim. Mən onu yaratmağa başladığımda mənim üçün əsas məsələlərdən biri etik istehsal platformasını qurmaq idi. Əlbəttə ki, bu daha çox vaxt aparır, amma fabrikalarda "on əldən keçərək" deyil, həqiqi insanlarla işləmək imkanını yaradır.
Bəs niyə əsas seçiminiz məhz baş aksesuarlarının dizaynı üzərinə yönəlib? Bu sizdə yaxşı alındığı üçündür, yoxsa buna tələbat var, ya da sadəcə Sizin daxili aləminizi əks edir?
Оbject and Dawn üçün gələcək planlarıma zinət əşyalarının, geyim və hətta heyvanlar üçün aksesuar xəttinin kolleksiyalarını yaratmaq daxildir. Amma brendimi ən cəsur addımla qurmağa başladım - gözə çarpan və onların çox sayda istifadəsini düşündürən bəzək əşyası ilə! Modanı təqib edənlər bilirlər ki, bizdə olan baş aksesuarları yavaş-yavaş, amma düzgün şəkildə dünyanı fəth edirlər. Məsələn Dolce & Gabbana artıq neçənci mövsümdür ki, nümayişlərdə qızıl və dəbdəbəli naxışlı tac və qulaqlıqlardan istifadə edir.
Musiqi sənayesinin bir çox ulduzları son vaxtlar müxtəlif dəbdəbəli və ölçülü baş geyimlərində çıxış edirlər: Beyonce, Jamiroquai, Grimes, Janelle Monáe... siyahını sonsuza qədər davam etdirmək olar.
Bir çox fashion-tənqidçisi son Met Gala gecəsini baş geyimlərinin apologiyası adlandırır. Bu sadəcə bir trend deyil, bu artıq dəbdə yeni bir istiqamətə çevrilib!
Məşhur Burning Man festivalı son on ildə 70 mindən çox insanın iştirakı ilə böyük bir tədbir halına gəlib. Burada məşhur artistlər çıxış edir, müasir incəsənət əsərləri sərgilənir, kostyum şouları keçirilir. Digər festivallarda olduğu kimi, insanlar bu festival üçün də, bir neçə min dollar dəyərində xüsusi qarderob və baş bəzəkləri sifariş edirlər. Bu olduqca böyük və sürətlə inkişaf edən bazardır, lakin burada heç bir müxtəliflik yoxdur. Məhz buna görə də, bu sahə mənim üçün çoxlu yeni imkanlar yaradır. Buna hər brend cəsarət etməz, amma mənim fikrimcə, bazarda meydan oxumaqdan daha yaxşı bir üsul yoxdur! Və hər şey mənim təxmin etdiyim kimi baş verdi. Bizim haqqımızda ilk dəfə Vogue jurnalında yazıldı, ardınca Racked online-mediada müsahibə oldu və musiqi sahəsindən, production şirkətlərdən bizə müraciət etməyə başladılar. Bu bir xəyaldır! Mən irəliləməyə davam edirəm. Düzdür, bəzən qorxmamaq üçün gözlərimi bərk sıxaraq addımlamaq məcburiyyətində qalıram!
Sizin bloqunuzdan və sosial şəbəkələrdəki səhifələrinizdən görünür ki, qadın azadlığı mövzusu sizə yaxın olmasından savayı, həm də yaradıcılığınızda öz əksini taparaq fundamental rol oynayır. Bir dizayner olaraq öz hüquqlarını müdafiə edən qadınlarla həmrəylik hərəkatı üçün nələr etmisiniz?
Qadınların artıq "həddi aşmaqdan", hətta cəsur geyinməkdən qorxmamaları sevindirici haldır. Qadınlar daha sıx birləşməyə başlayıblar - yeni hərəkatlar, birliklər, kurslar, dəstək qrupları yaranıb! Bununla onlar həm özlərinə, həm də bir-birinə kömək edə bilirlər. Bu il ABŞ-da 500-dən çox qadın dövlət vəzifələrinə namizədliyini irəli sürüb - bir neçə il əvvəl 75 namizədlə müqayisədə bu böyük bir addımdır! Bu tendensiya yaşadığımız qaydaları dəyişəcək, gec-tez bu geyimlərimizə də təsir edəcək. Moda həmişə dünyanın siyasi vəziyyətini əks etdirir. Mən şəxsən bunda qadınlar üçün yalnız müsbət dəyişiklikləri görürəm. Bloqumu isə hələ qadın hüquqlarından danışmaq trend olmamışdan əvvəl yazmağa başlamışam. Bəlkə də, bu mənim həyatımda ən yaxşı trend oldu. Ancaq indi düşünürəm ki, sözdən əmələ keçmək vaxtı gəlib.
Bəs qadınlar bir-birinə necə kömək edə bilərlər?
Mən qeyd etmişdim ki, mənim üçün əsas vəzifələrdən biri etik istehsal platforması yaratmaq idi: aşağı əmək haqqı və demək olar ki, işçilər üçün heç bir şəraitin olmadığı fabrikalarla işləmək yerinə iş qurmaq istədiyim bölgələrdə fərdi rəssamlar, sənətkarlardan ibarət cəmiyyətlər tapmaq. Biz birbaşa işləyirik, işçilərimizin əksəriyyəti - qadınlardır! Hazırda işimi Hindistanda bir qrup evdar qadınlarla inkişaf etdirirəm, bu da onlara həm uşaqlara baxmaq, həm də ümumiyyətlə ev işlərini görməyə imkan verir. Hindistan kimi ənənəvi bir cəmiyyətdə, bizimlə əməkdaşlıq edən qadın özünü inkişaf etdirməklə yanaşı, həm də ailəyə gəlir gətirir. Biz bu yolla qadınlara kömək edirik, amma əslində onlar özləri özlərinə kömək edirlər! Bu kampaniyanın məqsədi - Asiya, Latın Amerikası, Afrika və hətta ABŞ-da qadınlarla belə əlaqələrin inkişaf etdirilməsidir. Əlbəttə ki, mən Azərbaycanda əsas xətlərdən birini təşkil etməyi arzulayıram. Ancaq bu çox vaxt aparacaq. Mən həmişə bu şəkildə - cəmiyyətlərə, qruplara, öz istehsallarını trendlərə uyğun deyil, keyfiyyətə, köhnə texnikalara və emal etməyə üstünlük verən fərdi istedadlı şəxslərə kömək edərək işləmək istəmişəm.
Sizin fikrinizcə, qadının müasir fashion-sənaye bazarında rəqabət aparmaq üçün hansı keyfiyyətlərə ehtiyacı var?
Birincisi, sənayedən asılı olmayaraq özünüzə "biznes qadını" kimi baxmaq lazım deyil! Bu həmişə mane olacaq olan mənəvi maneədir. Bu, müasir cəmiyyətin ən ağrılı problemlərindən biridir. Bir çox ölkələrdə qadın hələ də özünü nədənsə "mütləq" yerinə yetirməli məhdud çərçivəli rollardakı kimi görür. Belə çərçivələr şəxsiyyətin inkişafına maneə törədir. Hər şeydə seçim imkanı olmalıdır! Fashion-sənayesinin bu gün üçün ən vacib xüsusiyyətləri olaraq özünü qorxusuz ifadə etməyi və marketinq biliklərini görürəm. Əgər əvvəllər hətta ən istedadlı dizayner mətbuata və əlaqələrə ehtiyac duyurdusa, bu gün öz kolleksiyamızı triumfal şəkildə ən minimal müddətdə işıq üzünə çıxarmaq üçün bütün platformalar və imkanlarımız mövcuddur. Cəsarət və biliyə ehtiyac ola bilər! İnternet və sosial şəbəkələr bizə self-branding imkanı verib və bu gün arzusu və doğru məlumatı olan hər kəs öz brendini yarada bilər. Əlbəttə, workshoplar, kurslar üçün vaxt tələb olunur, müvafiq sənayedə işləmək lazımdır. Amma hesab edirəm ki, əzmli əmək olmadan təkcə moda aləmində deyil, həm də müasir dünyada nəyəsə nail olmaq, ümumiyyətlə, çətindir.
Bəs moda dünyasında mümkün əsaslı dəyişiklikləri zərif cinsin nümayəndələrinin xeyrinə olacağını düşünürsünüz? Yoxsa buna hələ çox var?
«Zərif cinsin nümayəndələri» - şüurun genişlənməsinə mane olan köhnəlmiş ifadələrdən biridir! İnsanlar özləri çox vaxt öz inkişaflarını yavaşladırlar, çünki onları məhdudlaşdıran çərçivələrə bağlıdırlar, məsələn: "Qadın mütləq ciddi, zərif olmalıdır, ailə və ən əsası uşaq... istəməlidir" və s. düşüncələr var - hər şey yaşayış yerindən asılıdır. Bələkdən, çəhrayı paltarlar və Barbi kuklasından başlayaraq biz bu qaydalarla böyüyürük, onlar bizə miras qalır! Hesab edirəm ki, bu məcburi qaydalardan biridir, bunu qadınlar mütləq dəyişməlidir. Bu şablonlardan qurtulmaq lazımdır: özünə zəif deyil, güclü, sadəcə "gözəl" deyil, hər kəsə bərabər fərd kimi baxmalısan. Mən hələ indi, hamiləliyimin altıncı ayında, biz qadınların nə qədər fiziki güclü olduğunu başa düşmüşəm! Əgər biz doğuma qədər heç bir şey olmamış kimi bu vəziyyətdə işləyə biliriksə, necə "zəif cins" ola bilərik? Amma bu nə kişilərlə rəqabət aparmaq, nə də kişi keyfiyyətlərinə sahib olmaq mənasını vermir. Bu tamamilə başqa şey ifadə edir - özünü məhdudlaşdırmadan, məcburi şablonlarsız tapmalısan! Mən hər iki cinsi də gözəl hesab edirəm. Amma həm də hesab edirəm ki, biz qadınlar bu şablonlardan azad olaraq əsl mənada özümüzü tapa bilərik.
Ən son aksesuar kolleksiyanızın buraxılışı saytın buraxılışı ilə üst-üstə düşür. Zəhmət olmasa, bu barədə daha ətraflı məlumat verin.
Mənim brendimin ideyası və onun xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, bütün aksesuarlar blok-modul kimi istifadə olunur. Yəni, hər bir aksesuar - transformerdir! Aksessuarların ya da necə deyərlər sistemlərin detallarını həm birlikdə, həm də ayrı-ayrılıqda taxmaq olar. Hər bir sistemi əhval-ruhiyyə və vəziyyətdən asılı olaraq maksimum dərəcədə yığmaq və minimum dərəcədə sökmək mümkündür. Buna görə bir aksessuar bir neçə rol ifa edir, onun sahibi - öz-özünün dizayneridir! Bir aksessuarın bir neçə variantına sahib olaraq onları bir neçə konfiqurasiyada toplaya bilərsiniz.
Yeri gəlmişkən, mənim aksesuarlarım gender olaraq neytraldır, onları müəyyən bir cinsiyyət üçün yaratmıram: hər bir kəs, kim olursa olsun öz təkrarolunmaz zövqünə uyğun hər hansı bir model düzəldə bilər. Mən illərlə xidmət edəcək və mənim zövqümü deyil, sahibinin fərdiliyini aydın şəkildə əks etdirəcək keyfiyyətli zinətlər yaradıram - mənim üçün bu həmişə əsas vəzifələrdən biri olaraq qalır. Mənim aksesuarlarım hər kəsə öz unikallığını göstərməyə imkan verir. Axı həqiqətən, hamımızın çox vaxt unikallığa ehtiyacı olur!
Ümid edirəm ki, www.objectanddawn.com saytında yeni məhsulların hər birinin bütün imkanlarını aydın şəkildə nümayiş etdirə biləcəyik. Bu proses daha bir neçə ay çəkəcək, çünki bu ideya ilə heç yerdə rastlaşmamışam. Buna görə də təqdimatın müxtəlif versiyalarını düşünmək məcburiyyətindəyik, bu isə vaxt tələb edir. Səbirsizliklə yay üçün nəzərdə tutulmuş bədən zinət əşyalarının kolleksiyasının nümayişini gözləyirəm! Bu da artıq söylədiyimə gətirib çıxarır: qadınlar tərz baxımından daha cəsarətli olublar. İndi isə yalnız vaxt məsələsidir - bəşər tarixində olduğu kimi, parlayan zinət əşyalarını həm başa, həm də bədənə geyinəcəyik.

В ВОЗРАСТЕ ПЯТНАДЦАТИ ЛЕТ УРОЖЕНКА БАКУ САИДА МУРАДОВА ВМЕСТЕ С СЕМЬЕЙ ПЕРЕЕЗЖАЕТ В ЕВРОПУ. ВПЕРЕДИ ХУДОЖЕСТВЕННОЕ ОБРАЗОВАНИЕ В ШВЕЦИИ, ЗАТЕМ ДИЗАЙНЕРСКОЕ – ВО ФРАНЦИИ И США, CLAIRE MCCARDEL AWARD ЗА ЛУЧШУЮ КОЛЛЕКЦИЮ, А ПОСЛЕ – ДОЛГИЕ ГОДЫ РАБОТЫ В ИНДУСТРИИ МОДЫ И СОБСТВЕННЫЙ БИЗНЕС. НО САИДА НЕ ИЗ ТЕХ, КТО ОСТАНАВЛИВАЕТСЯ НА ДОСТИГНУТОМ. СЕГОДНЯ, ЖИВЯ И РАБОТАЯ МЕЖДУ ЛОС-АНДЖЕЛЕСОМ И НЬЮ-ЙОРКОМ, СОЗДАВ СОБСТВЕННЫЙ БРЕНД, ОНА ТОЧНО ЗНАЕТ: ЖЕНЩИНЫ ИЗМЕНЯТ ЭТОТ МИР. ВЕДЬ ОНИ МОГУТ ВСЕ!
Bы получили блестящее образование. Но насколько практика в модном мире Нью-Йорка отличается от базовых знаний?
Parsons сильно отличается от большинства школ моды. У нас были невероятные нагрузки, не хватало времени на сон! Дважды в неделю мы рисовали по шесть часов подряд, а затем бежали на обычную программу – литературу или фотошоп. Мы должны были сдавать по одной коллекции каждую неделю, а преподавательница шитья, 85-летняя японка мисс Намики, знакомила нас с техниками и секретами кутюрье. И это означало, что мы шили вручную все – от пиджаков до корсетов! Я обрела там неимоверное количество полезных знаний, которые на первых порах казались ненужными. Я рада, что получила такое серьезное образование, но сегодняшняя индустрия моды, к сожалению, работает на цифрах продаж, копировании дизайнов больших брендов и быстрых оборотах. Первые два года я была ассистентом, и мои знания кутюра и прочих высоких тем вообще были не востребованы: я заполняла таблицы, вела переговоры с фабриками, рассматривала под микроскопом волокна тканей, сверяла цвета лоскутков... Мне пришлось буквально заново всему обучаться. Конечно, я была разочарована: хотелось творить, а не сидеть за компьютером!
А как Вы пришли к созданию собственного бренда?
Сразу после колледжа я три года проработала в бренде Banana Republic ассистентом дизайнера по, как минимум, десяти разным категориям! Это огромный опыт! Затем была работа в Ralph Lauren. Но после десятка лет в индустрии я поняла, что не хочу работать на корпоративных гигантов. Я столько всего насмотрелась за годы работы на большие компании, что решила построить все сама – и начать с нуля. Восемь лет назад, почти сразу после ухода из индустрии моды, я занялась бизнесом, открыв свою первую компанию по глобальной дистрибьюции американских дизайнерских брендов. Это дало мне хороший заработок и полную свободу, но не творчество! И в июле прошлого года я наконец-то решилась открыть свой бренд– Оbject and Dawn. Когда я начала его создавать, одной из главных для меня задач было выстроить этичную платформу производства. Это, конечно, дольше, но дает возможность работать с настоящими людьми, а не с фабриками «через десятые руки».
Почему Ваш выбор пал именно на дизайн головных аксессуаров? Это то, что лучше всего получается, или то, что востребовано сейчас, или это просто отражает Ваш внутренний мир?
В мои дальнейшие планы для Оbject and Dawn входит и коллекция ювелирных украшений, одежда и даже линия аксессуаров для животных. Но строить свой бренд я начала с самого дерзкого вызова – с украшений, которые бросаются в глаза и заставляют задуматься, сколько применений им найдется! Те, кто следит за модой, знают, что такие головные аксессуары, как у нас, медленно но верно завоевывают мир. Dolce & Gabbana, например, уже не первый сезон используют в показах короны и наушники с золотом и роскошными узорами.
Многие звезды музыкальной индустрии в последнее время выступают в головных уборах всех уровней роскоши и размеров: Beyonce, Jamiroquai, Grimes, Janelle Monáe... список можно продолжать бесконечно.
Многие fashion-критики называют последнюю Met Gala ‒ апологией головных уборов. Это уже не просто тренд, это становится целым новым направлением в моде!
Известный фестиваль Burning Man за последние десять лет вырос в крупное мероприятие с участием более 70 тысяч человек, где выступают популярные артисты, выставляются произведения современного искусства, устраиваются костюмированные шоу. И для него, как и для прочих фестивалей, люди заказывают специальный гардероб и головные украшения стоимостью по несколько тысяч долларов. Это достаточно большой и быстрорастущий рынок, но разнообразия там не так много. Именно поэтому для меня он открывает массу новых возможностей. На такое решится не каждый бренд – но, по мне, нет лучшего способа заявить о себе на рынке, чем бросить вызов! И все случилось так, как я и предполагала. Первая же публикация о нас была в Vogue, за ней последовало интервью в онлайн-медиа Racked, и к нам стали обращаться из музыкальной индустрии и крупных продакшн-компаний. Это просто мечта! И я продолжаю идти вперед. Правда, иногда приходится шагать крепко зажмурившись, чтобы не было страшно!
По Вашему блогу и страницам в соцсетях видно, что тема женской эмансипации не просто близка вам, а является фундаментальной, находя отражение в Вашем творчестве. Каков Ваш вклад как дизайнера в движение солидарности с женщинами, отстаивающими свои права?
Очень радует, что женщины уже не так боятся «выходить за рамки дозволенного», даже выглядеть вызывающе. Женщины стали чаще объединяться – появляются новые движения, союзы, курсы, группы поддержки! Тем самым они могут помогать себе и друг другу. В этом году в США свои кандидатуры на государственные посты подало свыше 500 женщин – огромный шаг по сравнению с 75 кандидатурами всего несколько лет назад! Эта тенденция будет перестраивать установки, по которым мы живем, рано или поздно она повлияет и на то, как мы одеваемся. Мода всегда отражает политическое состояние мира. Я лично вижу в этом только позитивные перемены для женщин. А свой блог я завела еще до того, как говорить о женских правах стало трендом. И, пожалуй, это стало лучшим трендом в моей жизни. Но сейчас, я считаю, пора от слов переходить к делу.
А как именно женщины могут помогать друг другу?
Я уже говорила, что одной из главных задач для меня было построить этичную платформу производства: вместо работы с фабриками, где низкая зарплата и почти никаких условий для работников, искать общества, частных художников, мастеров в тех регионах, где мне хотелось бы построить свой бизнес. Мы работаем напрямую, большинство наших работников – женщины! Сейчас я развиваю бизнес в Индии с группой женщин-надомниц, что им позволяет и присматривать за детьми, и вообще делать домашние дела. В таком традиционном обществе, как индийское, женщина, сотрудничая с нами, сможет не только развиваться сама, но и приносить доход в семью. Так мы помогаем женщинам, но на самом деле они помогают себе сами! Цель этой кампании – развитие таких отношений с женщинами в Азии, Латинской Америке, Африке и даже в США. Конечно, я мечтаю наладить одну из главных линий в Азербайджане. Но это потребует больше времени. Я всегда хотела работать именно так – помогая обществам, группам, отдельным талантливым личностям строить свое производство не на трендах, а на качестве и уважении к старым техникам и обработкам.
Какие, на Ваш взгляд, качества нужны женщине, чтобы стать конкурентоспособной на рынке современной fashion-индустрии?
Во-первых, не надо рассматривать себя как «женщину в бизнесе», вне зависимости от индустрии! Это моральная подножка, которая всегда будет мешать. В этом одна из самых больных проблем современного общества. Во многих странах женщина все еще видит себя ограниченной рамками ролей, которые она почему-то «должна» исполнять. Такие рамки мешают развитию личности. Во всем должна быть возможность выбора! Самыми важными качествами в fashion-индустрии на сегодня я считаю бесстрашие самовыражения и знание маркетинга. Если раньше даже самый талантливый дизайнер должен был молиться на прессу и контакты, то сегодня у нас есть все платформы и все возможности, чтобы триумфально вывести свою коллекцию в свет за минимальные сроки. Были бы дерзость и знания! Интернет и социальные сети дали нам возможность селф-брендинга, и сегодня любой при наличии желания и правильной информации может построить свой собственный бренд. Конечно, потребуется потратить время на воркшопы, курсы, поработать в соответствующей индустрии, но я считаю, что без упорного труда вообще сложно чего-то добиться в современном мире, и не только моды.
А в мире моды Вы считаете возможными кардинальные перемены в пользу прекрасного пола? Или до этого еще далеко?
«Прекрасный пол» – это еще один из устаревших ярлыков, которые только препятствуют расширению сознания! Часто люди сами тормозят свое же развитие, потому что привязаны к ограничивающим ярлыкам, типа: «женщина должна быть скромной, нежной, должна хотеть семью и главное – детей...», ну и так далее – все зависит от места проживания. Мы растем с этими установками, получаем их по наследству, с самых пеленок, начиная с розовых платьев и кукол Барби! Мне думается, это одна из самых навязчивых установок, которые женщинам нужно менять. Надо избавляться от этих шаблонов: смотреть на себя как на сильный, а не слабый пол, как на равный любому другому, а не только «прекрасный». Я только сейчас, на шестом месяце беременности поняла, насколько мы, женщины, физически сильны! Если мы можем как ни в чем не бывало работать в таком состоянии до самых родов, то какой мы «слабый пол»? Но это вовсе не означает ни конкуренции с мужчинами, ни обретения каких-то мужских качеств. Это значит совсем другое – искать себя надо без ограничений, без навязанных шаблонов! Я считаю прекрасными оба пола. Но также считаю, что по-настоящему найти себя мы, женщины, сможем, только избавившись от ярлыков.
Запуск Вашей последней коллекции аксессуаров совпадает с запуском нового сайта. Расскажите, пожалуйста, об этом подробнее.
Идея моего бренда и его особенность в том, что все аксессуары в нем – блочно-модульного исполнения. То есть каждый аксессуар – трансформер! Детали аксессуаров, или систем, как мы их называем, можно носить как вместе, так и по отдельности. Каждую систему можно собрать по максимуму или разобрать до минимума – в зависимости от настроения и ситуации. Поэтому один аксессуар как бы исполняет несколько ролей, его владелец – сам себе дизайнер! Имея несколько вариантов одного аксессуара, вы можете собирать их в любой конфигурации.
Кстати, мои аксессуары гендерно нейтральны, я не создаю их для какого-то определенного пола: любой, кто бы он ни был, может построить для себя любую модель по своему собственному неповторимому вкусу. Я создаю качественные украшения, которые будут служить годами и ясно отражать индивидуальность своего владельца, а не мой вкус, – для меня это всегда остается одной из главных задач. Мои аксессуары позволяют каждому показать свою уникальность. Ведь, действительно, нам всем часто не хватает индивидуальности!
Очень надеюсь, что на новом сайте www.objectanddawn.com мы сможем ярко продемонстрировать все возможности каждого из наших продуктов. Этот процесс займет еще пару месяцев, потому что эту идею я нигде не встречала, так что нам приходится самим продумывать различные версии презентации, а это требует времени. Жду не дождусь показа коллекции украшений на тело, разработанной для лета! Что возвращает меня к тому, о чем я уже говорила: женщины стали смелее в стиле. И теперь только вопрос времени – когда мы начнем носить яркие украшения как на голове, так и на теле, как в истории человечества бывало уже не раз.