“Yox! Biz müsahibə vermirik!” – “yox, siz dinləyin, gəlin mən sizə ancaq birinci sualı oxuyum...”
Xahişlər, dilə tutmalar, imtinalar və nəhayət – intizarinda olduğumuz: “yaxşi, gözləyin”. Qrim otağinin qapisi bağlanır... Bütün bunları bir qrup xarici jurnalist izləyir. Hamı gözləyir. Ürək döyüntüləri artır... Bir dəqiqə, iki, on beş. Sonra isə hər şey klassik kinematoqrafın ən yaxşı ənənələrinə uyğun – qapı açılır, parlaq işıq baş qəhrəmanın üzərinə düşür və daha yaxşı aləmə dəvət kimi “keçin” eşidilir.
Qorxu hiss edirdimmi? Yox. Adrenalin hiss edirdimmi? Bəli! Sergey Şnurovla söhbəti jurnalist üçün ilk sınaq hesab etmək olar. Bir artıq və ya səthi sual – nazla oynayan deyil! O, çox nadir hallarda müsahibə verir. Imicin bir hissəsi, mətbuatla ünsiyyət qurmaq istəyinin olmaması? Bəlkə dəqiq prinsip: “budur, mənim yaradıcılığım, qalanını isə özünüz araşdırın”.
Qarşılayin: İlahi, günahımdan keç, Rusiya şou-biznesinin baş xuliqani. Niyə “İlahi, günahimdan keç”? Çünki onu hər hansi formata qədər daraltmaq ən azindan ədalətsizlikdir.
Fenomenal insan. Hərçənd, bu da artiq klişedir. Rok-musiqiçi, kino aktyoru, teleaparıcı, nasir, şair və rəssam, “Rusiyanin baş marketoloqu” (özünü belə adlandirir), GQ-nin versiyasına görə 2016-ci ilin adami və musiqiçisi, üstəgəl müqəddəslər sırasına layiq görülüb (arayış təqdim olunub).
Salvador Dali bir dəfə deyib ki, heç zaman öz əsərlərini almazdı. Bəs Siz, tamaşaçı olaraq, Şnuru dinləyərdiniz?
Yox. Amma mənə reklam kampaniyası lazım olsaydı, mən bunu məhz Şnura sifariş verərdim. Yəqin sadəcə ona görə ki, başqası yoxdur.
Deməli Şnur bazarın tələbatına uyğun işləyir?
Əlbəttə. Hamı bazarın tələbatına uyğun işləyir. Sadəcə, kim isə bunu dərk edir, kim isə - yox. Kimsə özü üçün uydurur ki, hansısa alternativlə məşğul olur, hərçənd alternativ də yalnız bazar seqmentlərindən biridir.
Musiqiçi haqqında nə vaxt söyləmək olar ki, o, artıq əvvəlki kimi deyil.
Həmişə.
Deməli, bu öz üzərində daimi işləməkdir?
Kontekstin daim dəyişdiyini yadda saxlamaq çox vacibdir və sən yeni şəraitdə köhnə ideyalarla qala bilməzsən. Ya da, daha doğrusu, anlamalısan ki, ideyalar, hətta köhnə olsalar belə, artıq tamamilə başqa cür oynayırlar. Həyat və zaman çox sürətlənib, kontekst sən dərk etməyə qadir olduğundan daha tez dəyişir.
Amma sən “qazanmaq üçün çalışmağa məcbursansa”, yaradıcılıq prosesi ruhunu itirir...
O heç nə itirmir. Kim üçünsə pul motivasiya olmaya da bilər, mənim üçün pul – motivasiyadır. Mən pula böyük hörmətlə yanaşıram, xüsusən də, öz qazandığıma.
Sizin musiqiniz daxili aləminizin əksidir ya əksinə, onu gizlətmək cəhdidir?
İstənilən saxtakarlıq, bu və ya digər halda - əyri yolla, dolayısı ilə, lap əksinə olsa belə - daxili aləmin əksidir. İnsan onda olmayanı istehsal edə bilməz. Odur ki, hətta gizlənirəmsə də, mən bunun üçün ancaq daxilimdə olan vasitələrdən istifadə edirəm. İnsanın insandan başqa heç nəyi yoxdur. Sözsüz, mən həmişə bizim istənilən əsərə - mahnılara və xüsusən video işlərə - məna fonu verməyə çalışıram. Ümumiyyətlə, mahnıları struktur baxımından təhlil etsək, onlar ilk baxışdan göründükləri kimi o qədər də sadə deyillər. Yeri gəlmişkən, bu barədə yaxın zamanlarda “Novoye literaturnoye obozreniye” nəşriyyatında kitab dərc olunacaq. Orada nüfuzlu filoloq və linqvistlərin bizim sadə sənətimiz haqqında məqalələri toplanılıb.
Bütün emosiyalarınızı səhnədə qoyduqdan sonra düşkünlük hiss etmirsiniz?
Xeyr. Məndə dərin düşkünlük və ya mənəvi yorğunluq qalmır, əksinə: konsertdən sonra mənə sakitləşmək daha çətindir.
Problem budur. Mən səhnəni sonda yorğunluqdan yıxılan boksçu və ya qaçışçı kimi tərk etmirəm. Məndə adrenalin hələ cuşa gəlir! Elə olur ki, hələ 5 saat yata bilmirəm. Adrenalinin elə sıçrayışı baş verir ki, kimyəvi proseslərin bütün spektri! Soruşacaqsınız ki, “bəs sonra?”. Heç nə, sonra yatırsan. Yox, bu özünü pazlın hissələri kimi bir yerə toplamaq deyil. Mən səhnədə yorulmuram, ora mənim xoşuma gəlir, mən orada yaşayıram və özümü balıq suda hiss edən kimi, təbii hiss edirəm. Mənə bəzən həyatdakı hər hansı vəziyyətdə daha çətin olur, nəinki səhnədə.
Yaradıcılıq prosesi necə keçir?
Həmişə fərqli. Burada yanaşma müxtəlif ola bilər. Əvvəlcə, əlbəttə ki, musiqi tərkibi düşünülür və yalnız sonra mətn seçilir. Rusiya – ritmik yox, ədəbimərkəzli ölkədir, buna görə də sözlər çox əhəmiyyətlidir.
Rusların qanında, ümumiyyətlə, əzab çəkmək, ağlamaq var, bütün rus ədəbiyyatı faciə üzərində qurulub...
Qan tərkibinə görə ruslar digər millətlərdən az fərqlənirlər. Başqa məsələdir ki, sosial fon belə bir reallıq yaradır. Mədəni varislik də qəribə “əzabsevərlik” – mən bunu belə adlandırardım - effektinə səbəb olur. Rus roku, elə popu da bundan son dərəcə gözəl istifadə edir. Lakin düşünmürəm ki, rus ədəbiyyatının dünyaya bəxş etdiyinin ən yaxşısı lirika üzərində qurulub. Mən, məsələn, “Kalinka-malinka”nın səslənməsini çox bəyənirəm. Tam səmimi! Ya da “Vdol po Piterskoy”. Bunlar axı oyun havalarıdır!
İstənilən xalqın emosiyaları, böyük hesabla, həm çox yüksəyə pərvazlana, həm də aşağı enə bilər. Sadəcə bizdə vurğular yerini dəyişib: biz rus mədəniyyətinə və rus insanına sanki əzaba məhkum olan kimi baxırıq. Bu belə deyil! Və “Leninqrad” bunu dəf edir. Bu gün cəmiyyətimizdə qurban ştampı qəbul edilib. Ştampların nəyi yaxşıdır? Onlar işləyir. Birində işə yaradısa, deməli, sənin işinə də yarayacaq. Beləcə bu yayılır.
Sosial virus. Hamı öz “ağır yolundan” söz açmağa başlayır: o “rayon uşağıdır”, “gecələr yatmayıb işini görürdü”, “son qəpiklərini xərcləyirdi”... Mənim tərcümeyi-halımda belə şey yoxdur. Mən həmişə uğur qazanmışam, məndə hər şey yaxşı olub. Buna görə də, təəssüf ki, əzablarımla bölüşə bilməyəcəm.
Bu gün nə haqqında oxumaq daha yaxşıdır?
Nə haqqında oxumağın vacib deyil. Əsas – yeni dil eşitməkdir. Bu, ən vacibidir. Şnurun dili yalnız söyüş deyil. Yeni dil xalqın danışdığı dildir. Dil həmişə dəyişir, bu, daimi struktur deyil, konstanta deyil. Və əgər sən bu yeni birləşmələri, yeni bağlamaları, yeni sözləri eşidirsənsə, - sən ya bu dili anlayırsan, hiss edirsən, ya Vladimir Vladimiroviç Mayakovski kimi onu yaradırsan, ya da onu eşidirsən, necə ki, Brodski 1970-80-ci illərin dilini eşidirdi.
Brodski zəmanəsinin dilini çox yaxşı hiss edirdi. O, bütünlüklə antik təsəvvür yaratsa da, aydındır ki, antik dövrdə Brodski mövcud ola bilməzdi. O, 60-70-ci illərin mütləq məhsuludur...
Adlarını çəkdiklərinizdən bu gün də sitat gətirirlər. Necə düşünürsünüz, Şnurovdan sitat gətirəcəklər?
Yox, düşünmürəm. Axı metodologiya haqqında danışsaq, Şnur ardıcıl deyil. Elə həmin Brodski – o ardıcıldır, Mayakovski – ardıcıldır. Şnur isə qeyri-ardıcıl işlərlə məşğul olur: mən incəsənətin sərhədlərini genişləndirirəm və bu ən maraqlısıdır. Yeri gəlmişkən, yaxşıdır ki, müsahibəni Salvador Dalidən başladıq. Biz onunla metodoloji, yanaşma baxımından bir qədər yaxınıq.
Çox yaxın olduğunuz dahiyə qayıtsaq, bəllidir ki, Salvador Dali ətrafını pis yola çəkirdi. Şnur da eyni yolu gedir?
Mən bunu daha çox, daha yaxşı və daha tez-tez etməyi arzulayıram.
Çünki bu daha asandır? Axı qadağan olunan həmişə cəzb edir. Səhv yola çəkmək təhsil verməkdən, maarifləndirməkdən, yeni zirvələrə çəkməkdən daha asandır...
Heç kimi heç yana çəkmək lazım deyil. Gəlin hər şeyi tarixi perspektivdə dəyərləndirərək aydınlıq gətirək. Məsələn, XVIII əsri götürsək, savadlı ruslar iki, bəlkə də bir faiz təşkil edirdilər.
Amma bəşəriyyət geriyə yox, irəli getməlidir...
Bilirsiniz, bəlkə elə kompyüter oyunları irəli aparır?.. Ümumiyyətlə oxumaq – çox da dərin tarixə malik olmayan praktikadır və yaxınlarda yayılıb. İnsanların elə həmin smartfonla ünsiyyət qurduqları üçün oxumaqdan daha çox yazırlar. İnsanlar yazıçı olub! Bu pisdir, ya yaxşı – heç kim bilmir. Və məhz xalq dili dəyişir, hərçənd bir müddət əvvəl bəziləri ümumiyyətlə yazmırdılar. Yazmaq məcburiyyətində qaldıqları yeganə şey – milisə və ya mənzil kontoruna ərizə idi. Bu gün isə insanlar nəhəng tutumlu mətnlər yazırlar. Bu yaxşıdır, ya pis? Bu, təhsil deyil? Bu, sivilizasiya deyil?
Gəlin dünya problemlərindən dincələk... Siz ilk dəfədir Bakıdasınız?
Bəli, ilk dəfə. Bir qədər gəzişməyə vaxt tapdım. Bilmirəm nə üçün, amma məndə qəribə assosiasiya yarandı: mənə elə gəldi ki, bu müəyyən mənada şərq Parisidir...
Şəhərimizi tez-tez belə adlandırırlar.
Hə?! Tapdım?! Əla! Parisə bənzəyir.
Sizdə arxaik bir şey yoxdur, İslam və Qafqaz haqqında isə yalnız stereotip təsəvvür yaratmaq mümkündür. Uğurlu ahəngdir, mən çox bəyəndim.
Qeyd etməliyəm ki, Siz xeyli cavanlaşmısınız...
Hə, arıqlamışam. Mən sadəcə qaçdım – artıq çəki ilə uzun məsafələri qət etmək çətindir. Mən gündə 10 kilometr qaçıram, bu isə az deyil. İndi mənə artıq çəki lazım deyil.

"No! We don`t give interviews! " – " No, listen, just let me read you the first question..."
– Waits, persuation, reinforced disclaimers and finally – cherished: "Okay, wait." door closes ... In the dressing room behind all this there is a handful of foreign journalists. Everybody is waiting. Heartbeat quickens... A minute or two, fifteen. Then, all in the best traditions of classic cinema – the door opens, a bright light falls on the protagonist and as an invitation to a better world, is: "Pass".
Did I fear? No. Did I feel adrenaline? Oh yeah! Conversations with Sergei Shnurov can be considered as professional baptism for journalists. One extra or superficial question – ceremony is cancelled! He very rarely gives an interview. Part of the image, reluctance to talk to the press? Or maybe a clear principle: "Here is my work – sort it out yourself".
Ladies and gentlemen, please welcome: chief hooligan of Russia, God forgive me, show business. Why “God forgive me?” Because narrowing him down to a certain format is at least injustice.
Phenomenal person, although it is already a cliché. Rock musician, actor, tv presenter, writer, poet and artist, "chief marketing specialist of Russia" (as he calls himself), human and according to GQ “the musician of 2016”, additions are listed to the names of saints (sheet attached).
Salvador Dali once said that he would never have bought his work. Would you, as a spectator, listen to Shnur?
No. But, if I needed an advertising campaign, I would definitely order it from Shnur. Probably just because there is nobody else.
Hence, cord works on the demands of the market?
Of course. All work on the demands of the market. Just someone is aware of this, but someone is not. Someone currently makes up his mind that he is engaged in some alternative, although an alternative – this is just one of the market segments.
When about a musician, you can say that he is not the same?
Always.
So it's constant work on oneself?
It is important to remember that the context is changing endlessly, and you cannot stay with old ideas under new conditions. Or rather, you should understand that ideas, even if they are old, already play in a completely different way. Life and time are very accelerated, the context is changing faster than you can realize.
But when you "have to work to earn", the creative process loses its soulfulness …
It does not lose anything. For some, money may not be a motivation, for me money is motivation. I am very respectful of money, especially the money I earned myself.
Is your music a reflection of your inner world or, on the contrary, an attempt to hide it?
Any fake, one way or another – let it be crooked, let it be indirect, let it be the other way around – somehow or another is a reflection of the inner world. Man cannot produce what is not in him. So even if I am masking, I am masking only by the means that I have inside. In humans, non-humans, there is no longer anything. Of course, I always try to lay the semantic background in any of our works - songs and especially video works. In general, if you structurally analyze the songs, they are not as simple as they seem at first glance. And, by the way, a book will soon be released in the publishing house called New Literary Review, it will contain articles by respected philologists and linguists about our humble art.
Once you leave the emotions on stage, you feel exhausted?
No. I do not have deep devastation or moral fatigue, rather the opposite: after the concert, I find it harder to calm down.
Here is the problem. I am not leaving the scene like any runner or boxer who then drops dead. My adrenaline still walks and walks! It happens that five hours I still can not sleep. Such a surge of adrenaline, the whole range of chemical processes! “And then what?” – you ask. Nothing, then you fall asleep. No, this is not a collection of yourself as puzzle pieces. I don't get tired on the stage – I like it there, I live there and I feel organic, like a fish in water. I sometimes in some everyday situation is more complicated than on the stage.
How is the creative process?
Always different. Here approaches can be very different. Initially, of course, the musical component is thought out, and only then the text is selected. Russia is a literary-centric country, not rhythmic, so the words are very important.
In general, it is in Russian blood – to suffer, cry, Russian literature is based on the tragedy ...
Russian blood composition does not differ much from other nations. Another thing is that the social background creates this kind of reality. Cultural continuity also contributes to the strange effect of "suffering" – that's what I would call it. This is a perfectly wonderful Russian rock and Russian pop music. But I do not think that the best that Russian culture has given the world is based on lyrics. For example, I really like the sound of Kalinka Malinka. Honesty! Or "Along the St. Petersburg." This is a dance song!
Emotions in any nation, by and large, can soar so high and so low. Simply, we have shifted the accents: we have a look at Russian culture and at the Russian people – as if they were destined to suffer. This is not true! And Leningrad overcomes this. Today our society has adopted the stamp of the victim. What are good stamps? They work. If one has worked, then it will work for you. So it spreads.
Social virus. Everybody starts to talk about his “hard way”: that he is “a guy from the district”, “he didn’t sleep at night, but did his job”, “spent the last penny”... I don’t have that in my biography. I have always been successful, I have always been fine. Therefore, I, unfortunately, will not be able to share such sorrows.
What is better than to sing today?
It doesn't matter what to sing about. The main thing is to hear a new language. This is the most decisive. Shnur's language is not just a scolding. A new language is a language the people speak. Language always changes, it is not a constant structure. And if you hear these new joints, new connections, new words – you either understand, feel this language, or create it, like Vladimir Vladimirovich Mayakovsky, or hear it, like Brodsky heard the language of the 1970s and 80s.
Brodsky felt very well the language of his era. Although he is all so antiquated of himself, it is clear that in antiquity Brodsky could not exist. He is an absolute product of the 60s - 70s...
Those whom you named are quoted today. Do you think Shnur would be cited?
No, I do not think so. After all, if we talk about methodology, Shnur is inconsistent. Brodsky is consistent, Mayakovsky is consistent. And Shnur is engaged in inconsistent things: I expand the boundaries of art, and this is the most interesting. And by the way, good that we started the interview with Salvador Dali. We are somehow close in methodology and approach.
If you return to this genius, with whom you are so close, then it is known that Salvador Dali corrupted his environment in every possible way. Is the cord going the same way?
I dream to do it more, better and more often.
Because it is easier? After all, the forbidden always attracts. To drag on the wrong path is much easier than to form, educate, pull to new levels ...
Nobody needs to pull anywhere. Let's deal by taking everything in a historical perspective. For example, if we take the XVIII century, there were two percent of literate Russians, and maybe one.
But humanity must move forward, not backward...
You know, maybe computer games move forwards... In general reading – a practice that hasn`t spread so long ago. The fact that people now communicate using the same smartphone has led to the fact that they have started writing much more than reading. People have become writers! Whether this is bad or good, nobody knows. And it is the people who change the language, although quite recently some have not written at all. The only thing that they had to write was statements to the police or residential office. And today, people write texts of huge volumes. Is it good or bad? Is this not education? Is this not a civilization?
Let's take a break from world problems... Is this your first time here in Baku?
Yes, for the first time. I managed to walk a little. I do not know why, but I had a slightly strange association: it seemed to me that this was some kind of eastern Paris...
So often referred to our city.
Yes?! I guessed?! Great! It looks like Paris.
You definitely have no old-fashioned city, and ideas about Islam and the Caucasus can only be stereotyped. A successful combination, I really liked it.