Türk kinosunun ən gözəl qadını sayılan Türkan Şoray aktrisalıq istedadı və inanılmaz xarici görünüşü sayəsində ulduz oldu. O, yarım əsrlik kino karyerası ərzində iki yüzdən çox baş rol ifa edib. Bu filmlərin izi ilə kino inkişaf tarixini nəinki onun vətənində, həm də qonşu ölkələrdə, o cümlədən Azərbaycanda görə bilərik. Bu zirvəyə çatmış kinoulduzun Türkiyədə UNICEF-in xoşməramlı səfiri seçilməsi heç də təəccüblü deyil.
Bakıya tez-tez gəlirsiniz?
Mən Azərbaycanda dörd dəfə olmuşam. Azərbaycanla bağlı yalnız xoş xatirələrim var. İlk dəfə 1970-ci illərdə filmimin premyerasına gəlmişdim. Xatırlayıram ki, tamaşaçılar izləyərkən ağlayırdı, filmin ortasında isə hətta dedilər ki, tərcüməyə ehtiyac yoxdur - hər kəs türk dilini çox gözəl anlayır. İlk səfərimdə neft iyini canına çəkmiş Xəzərin sahilindəki şəhəri gördüm. Növbəti dəfə artıq müstəqil Azərbaycana gəldiyimdə nitqimi itirmişdim – mən füsunkar bir şəhərlə əhatə olunmuşdum! Gecə vaxtı idi. Şəhərin bütün binaları işıqlandırılmışdı... sanki bir nağılda idim. Hətta yanacaq doldurma məntəqələri nağıl evləri kimi görünürdü. Burada bir çox brend mağazalar var, özünü Avropada hiss edirsən. Bu illər ərzində hər şey çox dəyişib!
Azərbaycan xalqı o qədər səmimi və mehribandır ki, ölkəniz mənim üçün ikinci evim kimidir. Bu şablon ifadə deyil, həqiqətən belədir. Azərbaycana gəldiyimizdə, özümüzü doğma ölkəmizdəki kimi hiss edirik: rahat gəzirik, mənə çox hörmət edirlər. Evdə hətta 20-30 Azərbaycan plastinkalarını saxlamışdım, onları ilk səfərimdən gətirmişdim, amma təəssüf ki, başqa evə köçən zaman onlar itdi. Mən Azərbaycan musiqisinin pərəstişkarıyam (zümzümə edir: «Yurdum, yuvam, məskənimsən, Azərbaycanım...»). Zeynəb Xanlarova ilə çox yaxşı dostuq, bir dəfə o mənə gözəl bir üzük hədiyyə etmişdi. Zeynəb xanım Türkiyəyə gəldiyində bir neçə dəfə mənim qonağım olub, tez-tez çay süfrəsi arxasında söhbət etmişik. Azərbaycana son səfərim zamanı o məni oteldə ziyarət etmişdi.
Populyarlığınızın zirvəsində hər gün pərəstişkarlarınızdan yüzlərlə məktub alırdınız...
Türk şəhəri Sekidən bir əsgər uzun illər mənə məktub yazırdı, hətta məktubları ətirli göndərməyə başlamışdı – məktubun ətrindən həmin əsgərdən gəldiyini anlayırdım. Yəni o, uzun illər yazmağa davam edirdi, amma... bir gün məktubların arası kəsildi. Yəqin ki, o dünyasını dəyişdi. Belə kədərli anlar da olur...
Bəs həmin əsgəri tapmaq istəmədiniz?
O tez-tez bizə gəlirdi, mənə hədiyyələr gətirirdi.
Yəni onunla şəxsən tanış idiniz?
Bəli, əlbəttə! O, yerli bir qəzetdə şeirlərini çap edirdi. Ancaq Sekidən gələn məktubların arası kəsildikdə, biz onun artıq həyatda olmadığını anladıq... Ailəmdə hər kəs bu hekayəni bilirdi, ona görə "biz" deyirəm. Bu əlbəttə çox kədərli idi.
Yəqin ki, pərəstişkarlardan gələn məktublar daha çox pozitiv, yaxşı mesajlar daşıyırdı. Bəs neqativ olanlara rast gəlirdinizmi?
Xeyr, neqativ heç vaxt olmayıb! Bütün məktublar sevgi dolu idi, Gülşah təsdiq edə bilər, o qırx ildir ki, mənim yanımdadır. O, hətta bir-birinə tikilmiş vərəqlərdən beş metrlik məktub da görüb. Bu gün isə mətubları Instagram əvəz edir, burada da minlərlə insan yenə mənə hər gün səmimi mesajlar yazır.
İnanılmaz gözəlliyiniz Sizə həyatda çətinlik yaradıbmı? Bunun öhdəsindən necə gəlirdiniz?
Bəzən gözəllik cəmiyyətdə bəzi üstünlüklər verir... Mənə gəldikdə isə, mən də bütün qadınlar kimi eyni çətinliklərlə üzləşmişəm və belə anlarda nə gözəllik, nə də fiziki xüsusiyyətlər heç bir əhəmiyyət daşımır. Mən özümü gözəllər gözəli hesab etmirəm, ancaq mənim peşəmdə cazibədar görünüş vacibdir və lazımdır, buna görə əlbəttə ki, anam məni bu cür dünyaya gətirdiyi üçün bəxtim gətirib.
İllərə rəğmən gözəlliyinizi qoruyub saxlamısınız. Bununla bağlı hər hansısa sirriniz var? Bəlkə bunun sirri hansısa bir məhsulda və ya həyata müsbət baxışınızdadır?
İltifatınıza görə təşəkkür edirəm! Nə qədər qarşı dursaq da, zamana kökm etməyə qadir deyilik – bu qaçılmaz həqiqətdir. Mənim fiziki formam artıq köhnə filmlərdə olduğu kimi deyil və bunu qəbul etmək lazımdır. Ancaq yenə də, hər yaşda gözəl qalmaq üçün bir şeylər edirəm: məsələn, mən dərimin qayğısına qalıram, kremlərdən istifadə edirəm, lazımı qədər yatıram, axı yuxunu doyunca almaq dəri gözəlliyinin əsas sirridir. Mən alkoqol içmirəm, gecə həyatım yoxdur – bildiyiniz kimi, gecə həyatı orqanizmi olduqca yorur, ən əsası isə daxili sakitçilikdən məhrum edir. Uzun illər ərzində daxili hüzuru tapmağa çalışmışam, çünki bir insan daxilən hüzurlu, xoşbəxt və təmiz bir ürəyə sahibdirsə, o zaman bu onun görünüşündə əks olunur, üzü işıq saçır!
Qızınız Yağmur Ünal da aktrisadır?
Yox, o prodüserdir.
Amma kino təcrübəsi olub?
Yalnız bir filmdə – "Uzaklarda Arama" ("Uzaqlarda axtarma"). Yağmur bu filmin prodüseri idi və mənə bu filmin rejissoru olmağı təklif etdi, mən də öz növbəmdə ona baş rolda oynamağı təklif etdim!
Siz sadəcə aktrisa və rejissor deyilsiniz, həm də kitab yazırsınız. Nədən ilham alırsınız?
Mən yalnız bir kitab yazmışam – öz kino karyeram haqqında. Mənim şəxsi həyatım kinematoqrafiya ilə sıx bağlı olduğuna görə, bu kitabı mənim avtobioqrafiyam adlandırmaq olar. Kitabda keçən əsrin 60-cı illərindən başlayaraq günümüzə qədər kinonun inkişafı barədə yazmışam. Kitabım "Sinemam ve Ben" ("Filmim və mən") adlanır. Bu kitabı Bakıya səfərim zamanı Azərbaycanın birinci xanımına hədiyyə etmişdim.
52 illik kino karyeranız ərzində 220 filmdə baş rol oynamısınız və hətta Ginness Rekordlar Kitabına ən çox baş rol ifa edən aktrisa kimi daxil olmusunuz. Sevdiyiniz rol hansıdır və niyə?
Mənim iştirakımla iki yüzdən çox film arasında ölkəmizdə demək olar ki, hər kəsin izlədiyi bir film var: "Al yazmalım". "Sevgi nədir? Sevgi – əməkdir" sözləri ən yaddaqalan ifadəyə çevrilib. Finalda qəhrəmanım seçim qarşısında dayanır: dəlicəsinə sevdiyi adamla, ya da həyatı boyu ona dayaq olan, yardım edən, yol yoldaşı olan biri ilə qalmaq. Və bu qadın həmişə onu dəstəkləyən şəxs naminə sevdiyi insanı tərk edir, çünki o, qəlbində anlayır ki, – sevgi əməkdir, dostluqdur.
Siz UNICEF-in Türkiyədəki xoşməramlı səfirisiniz. Uşaqların günümüzdə ən əhəmiyyətli problemi nədir? Və ümumiyyətlə bu problemləri necə həll etmək olar?
Heç bir şəkildə həll olunmayan ən böyük problem – Afrikadakı uşaqların vəziyyətidir. Hesab edirəm ki, bütün dünya təşkilatları, ilk növbədə UNICEF, təcili olaraq bu məsələni həll etməlidir. Axı həyatdakı ən gözəl şey – bir uşağı sevindirmək, onun gülümsəməsi üçün əlindən gələni etməkdir. Hesab edirəm ki, bu istiqamətdə çox az işlər görülür. Bu, bütün bəşəriyyətin problemidir və tək başına həll etmək mümkün deyil, bunun üçün bütün dünyanı cəlb etmək lazımdır.
Necə düşünürsünüz, Türkiyədə son on ildə uşaqların hüquqları ilə bağlı yaxşı tərəfə dəyişikliklər var?
Uşaqların hüquqlarının qorunması da daxil olmaqla, bütün qanunları Parlament qəbul edir. İnsanlar uşaqların tərbiyəsi ilə bağlı daha çox bilgili olublar. Cəmiyyətdə valideynlər bəzən övladlarını inkişaf etdirmək və ona yaxşı təhsil vermək üçün çox şeyi fəda edirlər. Türkiyənin cənub-şərq hissəsində yaşayan uşaqların daha çox diqqətə ehtiyacı var – orada xüsusilə qızlar təhsil almaqla bağlı problemlər yaşayırlar, həm də qızlar oğlanlarla eyni şərtlərdə təhsil almırlar. Mənim fikrimcə, indi bu, Türkiyənin ən böyük problemidir.
Nargis jurnalı UNICEF ilə birlikdə qadınlara və uşaqlara həsr olunmuş buraxılış planlaşdırır. Uşaqların hüquqlarını qorumaq üçün nə təklif edə bilərsiniz?
Mən həmişə deyirəm: bir uşaq gülürsə – deməli, onun dünyasında hər şey yaxşıdır. Və biz, böyüklər, uşaqlarımızın tez-tez gülümsəmələri üçün əlimizdən gələn hər şeyi etməliyik! Türk şairi Nazim Hikmətin yazdığı kimi:
«Çocuklar öldürülmesin
şeker de yiyebilsinler».
Türkan Şorayın həyatından faktlar:
- Türkan Şoray ilk dəfə 1960-cı ildə, 15 yaşında filmə çəkilib.
- 52 illik kino karyerası ərzində Türkan Şoray 220 filmdə baş rol oynayıb və ən çox baş rolları ifa edən aktrisa kimi Ginness Rekordlar Kitabına düşüb.
- Türkiyədə onu "Türk kinosunun Sultanı" adlandırırlar. Şoray "Sultan Gelin" (1973) və "Sultan" (1978) filmlərində əsl sultan rolunu oynayıb, eləcə də 2012-ci ildə "Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam" serialında Xədicə-Sultan rolunu ifa edib.
- Qərbdə Türkan Şorayı "Şərqin Elizabet Teyloru" adlandırırlar.
- 2012-ci ildə Türkan Şoray müəllifi olduğu "Sinemam və ben" adlı memuar kitabını buraxıb.
- Türkan Şorayın rejissorluq etdiyi beş film var. Onlardan birində qızı Yağmur Ünal rol alıb.
- Aktrisa dəfələrlə nüfuzlu film mükafatlarına layiq görülüb: ən yaxşı qadın roluna görə Antalya Film Festivalının dörd dəfə "Altın Portakal" mükafatı, Korsika və Daşkənd kinofestivalları mükafatı; Moskva Film Festivalında rejissorluq debütuna görə “Böyük priz”. İstanbul və Roma film festivallarında fəxri mükafatlar qazanıb, Bakıda Avrasiya Akademiyasının üzvü seçilib, o və Rober Hosseyn "Avrasiya Əfsanəsi" mükafatına layiq görülüblər.

Главная красавица турецкого кино – Тюркан Шорай стала звездой благодаря сочетанию таланта актрисы и незаурядных внешних данных. За свою более чем полувековую кинокарьеру она сыграла более двухсот главных ролей; по ним можно отслеживать историю развития кино не только на ее родине, но и в соседних странах, в том числе и у нас в Азербайджане. Не удивительно, что в Турции кинозвезда такой величины стала Послом доброй воли UNICEF.
Вы частая гостья в Баку?
Я была в Азербайджане четырежды. С вашей страной у меня связаны только счастливые воспоминания. Первый раз приезжала в 1970-х годах на премьеру своего фильма. Помню, зрители плакали во время просмотра, а где-то на середине картины даже сказали, что перевод не нужен – все прекрасно понимают турецкий язык. В первый свой приезд я увидела город на Каспии, в котором так много нефти, что он ею весь пропах. Когда же я приехала в следующий раз, уже в независимый Азербайджан, я просто потеряла дар речи – меня окружал какой-то сказочный город! Мы прилетели ночью. Все здания в городе были с подсветкой... просто сказка. Даже заправки выглядели как сказочные домики. Много брендовых магазинов, такое ощущение, что ты где-то в Европе. Все очень изменилось за эти годы!
Азербайджанский народ настолько теплый и дружелюбный, что ваша страна для меня как второй дом. Это не какая-то дежурная фраза, это действительно так. Приезжая в Азербайджан, мы чувствуем себя как в родной стране: спокойно гуляем, мне уделяют очень много внимания. У меня дома даже хранилось 20–30 азербайджанских пластинок, я их привезла из первой поездки, но, к сожалению, при переезде они потерялись. Я поклонница азербайджанской музыки (напевает: «Yurdum, yuvan, məskənimsən, Azərbaycanım...»). Мы очень хорошие друзья с Зейнаб Ханларовой, как-то она подарила мне красивое кольцо. Когда Зейнаб ханым приезжала в Турцию, она несколько раз была у меня в гостях, мы часто беседовали за чаем. В последний мой визит в Азербайджан она посетила меня в отеле.
На пике своей популярности Вы получали в день по сто писем от своих фанатов...
Солдат из турецкого города Секе много лет писал мне письма, даже стал отправлять письма с ароматом – по аромату я понимала, что это письмо от него. Так он писал много лет, но... вдруг письма перестали приходить. Наверное, он ушел из жизни. Бывают и такие грустные моменты...
А Вам не хотелось найти того солдата?
Он очень часто приходил к нам домой, приносил мне подарки.
То есть Вы были знакомы с ним лично?
Да, конечно! Он печатал стихи в местной газете. Но когда перестали приходить письма из Секе, мы поняли, что его больше нет... В моей семье все знали эту историю, поэтому я и говорю «мы». Это, конечно, очень печально.
Наверняка письма от поклонников были в большинстве позитивными, с хорошим посылом. А попадались ли негативные?
Нет, негативных не было никогда! Абсолютно все письма были полны любви, Гюльшах подтвердит, она со мной сорок лет. Она видела даже пятиметровое письмо из прикрепленных друг к другу листов. А сегодня письма заменил Instagram, где тысячи людей по-прежнему пишут мне теплые сообщения каждый день.
Не приносила ли Вам трудностей в жизни Ваша невероятная красота? Как Вы справлялись с ними?
Порой красота в обществе дает какие-то преимущества... Что до меня, то я сталкивалась с такими же трудностями, как и все остальные женщины, и в такие моменты ни красота, ни физические данные не имеют никакого значения. Я себя писаной красавицей не считаю, но в моей профессии привлекательная внешность важна и нужна, поэтому мне, конечно же, в определенном смысле повезло, что мама родила меня такой, какая я есть.
Наперекор годам, Вы сохранили свою красоту. У Вас есть какие-то секреты? Может быть, дело в каком-то продукте или в позитивном отношении к жизни?
Спасибо за комплимент! Как ни сопротивляйся, над временем мы не властны ‒ это непреложная истина. Моя физическая форма сейчас уже совсем не та, что в старых фильмах, и это нужно принять. Однако я все же делаю кое-что, чтобы в любом возрасте оставаться красивой: например, ухаживаю за кожей, пользуюсь кремами, сплю сколько нужно, ведь хороший сон – пожалуй, главный секрет красоты кожи. Я не употребляю алкоголя, у меня нет ночной жизни ‒ она, как известно, очень изнашивает организм, а главное, лишает внутреннего спокойствия. Много лет я старалась прийти к внутреннему спокойствию, ведь если человек спокоен изнутри, счастлив и у него чистое сердце, то это отражается и на его внешности, его лицо светится!
Ваша дочь Ягмур Унал тоже актриса?
Нет, она продюсер.
Но у нее был опыт в кино?
Только в одном фильме – «Не ищи вдалеке». Ягмур продюсировала этот фильм и предложила мне стать его режиссером, а я, в свою очередь, предложила ей роль!
Вы не только актриса и режиссер, но еще и автор книг. Где Вы черпаете вдохновение?
Я написала всего одну книгу – о моей жизни в кино. Поскольку моя личная жизнь тесно переплетена с кинематографом, книгу можно назвать моей автобиографией. В ней я пишу о том, как развивалось наше кино, начиная с 60-х годов прошлого века и до наших дней. Моя книга так и называется: Sinemam ve Ben («Мое кино и я»). Эту книгу я подарила Первой леди Азербайджана во время своего визита в Баку.
За 52-летнюю кинокарьеру Вы сыграли главные роли в 220 фильмах и даже были занесены в Книгу рекордов Гиннесса как актриса, сыгравшая самое большое количество главных ролей. Какая роль Ваша любимая и почему?
Из более чем двухсот фильмов с моим участием есть один фильм, который в нашей стране посмотрели абсолютно все: «Красная косынка». «Что такое любовь? Любовь – это труд», – эта фраза из него стала крылатой. В финале перед моей героиней встает выбор: быть с тем, кого она безумно любит, или с тем, кто на протяжении жизни был для нее надежной опорой, помощником, соратником. И эта женщина оставляет того, кого любила до безумия, ради того, кто всегда был ей поддержкой, потому что понимает в душе, что любовь – это труд, это дружба.
Вы Посол доброй воли UNICEF в Турции. Что Вы считаете самой важной проблемой детей в наше время? И как вообще решать эти проблемы?
Самая большая проблема, которую никак не могут решить, – это положение детей в Африке. Я думаю, все мировые организации, прежде всего UNICEF, должны решить ее в срочном порядке. Ведь самое прекрасное в жизни – это когда можешь чем-то порадовать ребенка, сделать так, чтобы он улыбнулся. И я считаю, что в этом направлении делается пока очень мало. Это проблема всего человечества, и в одиночку ее не решить, нужно, чтобы весь мир был привлечен к решению этой проблемы.
Как Вы считаете, в Турции в отношении прав детей есть перемены к лучшему за последние десять лет?
Все законы, в том числе об охране прав детей, утверждает парламент. Люди стали грамотнее в деле воспитания детей. Я вижу в обществе, как родители сами порой недоедают ради того, чтобы развивать своего ребенка, дать ему хорошее образование. Больше нуждаются во внимании дети в юго-восточной части Турции ‒ там, особенно у девочек, есть проблемы с образованием, причем девочки и мальчики обучаются не в равных условиях. По-моему, это сейчас самая большая проблема в Турции.
Наш журнал Nargis совместно с UNICEF планирует номер, посвященный женщинам и детям. Что Вы могли бы посоветовать для защиты прав детей?
Я всегда говорю: если ребенок смеется – значит, в его мире все благополучно. И мы, взрослые, должны делать все, чтобы наши дети смеялись почаще! Как писал турецкий поэт Назым Хикмет:
«Чтоб не сжигал огонь детей,
Чтоб сахар есть они могли».
Факты из жизни Тюркан Шорай:
- Свою первую роль в кино Тюркан Шорай сыграла в 1960 году, в 15 лет.
- За 52-летнюю кинокарьеру Тюркан Шорай сыграла 220 главных ролей, за что попала в Книгу рекордов Гиннесса.
- На Западе Тюркан Шорай называют «Элизабет Тейлор Востока».
- В 2012 году Тюркан Шорай выпустила книгу мемуаров «Мое кино и я».
- В режиссерской фильмографии Тюркан Шорай пять кинолент, в одной из которых снялась ее дочь Ягмур Унал.
- Актрисе не раз присуждались престижные кинонаграды: у нее четыре «Золотых апельсина» Международного кинофестиваля в Анталье за лучшую женскую роль, призы кинофестивалей на Корсике и в Ташкенте; «Большим призом» был отмечен ее режиссерский дебют на Московском кинофестивале. Она получала почетные награды на Стамбульском и Римском кинофестивалях, в Баку стала членом Евразийской Академии, ей и Роберу Оссейну была вручена премия «Легенда Евразии».