Türk kinosunun ən gözəl qadını sayılan Türkan Şoray aktrisalıq istedadı və inanılmaz xarici görünüşü sayəsində ulduz oldu. O, yarım əsrlik kino karyerası ərzində iki yüzdən çox baş rol ifa edib. Bu filmlərin izi ilə kino inkişaf tarixini nəinki onun vətənində, həm də qonşu ölkələrdə, o cümlədən Azərbaycanda görə bilərik. Bu zirvəyə çatmış kinoulduzun Türkiyədə UNICEF-in xoşməramlı səfiri seçilməsi heç də təəccüblü deyil.
Bakıya tez-tez gəlirsiniz?
Mən Azərbaycanda dörd dəfə olmuşam. Azərbaycanla bağlı yalnız xoş xatirələrim var. İlk dəfə 1970-ci illərdə filmimin premyerasına gəlmişdim. Xatırlayıram ki, tamaşaçılar izləyərkən ağlayırdı, filmin ortasında isə hətta dedilər ki, tərcüməyə ehtiyac yoxdur - hər kəs türk dilini çox gözəl anlayır. İlk səfərimdə neft iyini canına çəkmiş Xəzərin sahilindəki şəhəri gördüm. Növbəti dəfə artıq müstəqil Azərbaycana gəldiyimdə nitqimi itirmişdim – mən füsunkar bir şəhərlə əhatə olunmuşdum! Gecə vaxtı idi. Şəhərin bütün binaları işıqlandırılmışdı... sanki bir nağılda idim. Hətta yanacaq doldurma məntəqələri nağıl evləri kimi görünürdü. Burada bir çox brend mağazalar var, özünü Avropada hiss edirsən. Bu illər ərzində hər şey çox dəyişib!
Azərbaycan xalqı o qədər səmimi və mehribandır ki, ölkəniz mənim üçün ikinci evim kimidir. Bu şablon ifadə deyil, həqiqətən belədir. Azərbaycana gəldiyimizdə, özümüzü doğma ölkəmizdəki kimi hiss edirik: rahat gəzirik, mənə çox hörmət edirlər. Evdə hətta 20-30 Azərbaycan plastinkalarını saxlamışdım, onları ilk səfərimdən gətirmişdim, amma təəssüf ki, başqa evə köçən zaman onlar itdi. Mən Azərbaycan musiqisinin pərəstişkarıyam (zümzümə edir: «Yurdum, yuvam, məskənimsən, Azərbaycanım...»). Zeynəb Xanlarova ilə çox yaxşı dostuq, bir dəfə o mənə gözəl bir üzük hədiyyə etmişdi. Zeynəb xanım Türkiyəyə gəldiyində bir neçə dəfə mənim qonağım olub, tez-tez çay süfrəsi arxasında söhbət etmişik. Azərbaycana son səfərim zamanı o məni oteldə ziyarət etmişdi.
Populyarlığınızın zirvəsində hər gün pərəstişkarlarınızdan yüzlərlə məktub alırdınız...
Türk şəhəri Sekidən bir əsgər uzun illər mənə məktub yazırdı, hətta məktubları ətirli göndərməyə başlamışdı – məktubun ətrindən həmin əsgərdən gəldiyini anlayırdım. Yəni o, uzun illər yazmağa davam edirdi, amma... bir gün məktubların arası kəsildi. Yəqin ki, o dünyasını dəyişdi. Belə kədərli anlar da olur...
Bəs həmin əsgəri tapmaq istəmədiniz?
O tez-tez bizə gəlirdi, mənə hədiyyələr gətirirdi.
Yəni onunla şəxsən tanış idiniz?
Bəli, əlbəttə! O, yerli bir qəzetdə şeirlərini çap edirdi. Ancaq Sekidən gələn məktubların arası kəsildikdə, biz onun artıq həyatda olmadığını anladıq... Ailəmdə hər kəs bu hekayəni bilirdi, ona görə "biz" deyirəm. Bu əlbəttə çox kədərli idi.
Yəqin ki, pərəstişkarlardan gələn məktublar daha çox pozitiv, yaxşı mesajlar daşıyırdı. Bəs neqativ olanlara rast gəlirdinizmi?
Xeyr, neqativ heç vaxt olmayıb! Bütün məktublar sevgi dolu idi, Gülşah təsdiq edə bilər, o qırx ildir ki, mənim yanımdadır. O, hətta bir-birinə tikilmiş vərəqlərdən beş metrlik məktub da görüb. Bu gün isə mətubları Instagram əvəz edir, burada da minlərlə insan yenə mənə hər gün səmimi mesajlar yazır.
İnanılmaz gözəlliyiniz Sizə həyatda çətinlik yaradıbmı? Bunun öhdəsindən necə gəlirdiniz?
Bəzən gözəllik cəmiyyətdə bəzi üstünlüklər verir... Mənə gəldikdə isə, mən də bütün qadınlar kimi eyni çətinliklərlə üzləşmişəm və belə anlarda nə gözəllik, nə də fiziki xüsusiyyətlər heç bir əhəmiyyət daşımır. Mən özümü gözəllər gözəli hesab etmirəm, ancaq mənim peşəmdə cazibədar görünüş vacibdir və lazımdır, buna görə əlbəttə ki, anam məni bu cür dünyaya gətirdiyi üçün bəxtim gətirib.
İllərə rəğmən gözəlliyinizi qoruyub saxlamısınız. Bununla bağlı hər hansısa sirriniz var? Bəlkə bunun sirri hansısa bir məhsulda və ya həyata müsbət baxışınızdadır?
İltifatınıza görə təşəkkür edirəm! Nə qədər qarşı dursaq da, zamana kökm etməyə qadir deyilik – bu qaçılmaz həqiqətdir. Mənim fiziki formam artıq köhnə filmlərdə olduğu kimi deyil və bunu qəbul etmək lazımdır. Ancaq yenə də, hər yaşda gözəl qalmaq üçün bir şeylər edirəm: məsələn, mən dərimin qayğısına qalıram, kremlərdən istifadə edirəm, lazımı qədər yatıram, axı yuxunu doyunca almaq dəri gözəlliyinin əsas sirridir. Mən alkoqol içmirəm, gecə həyatım yoxdur – bildiyiniz kimi, gecə həyatı orqanizmi olduqca yorur, ən əsası isə daxili sakitçilikdən məhrum edir. Uzun illər ərzində daxili hüzuru tapmağa çalışmışam, çünki bir insan daxilən hüzurlu, xoşbəxt və təmiz bir ürəyə sahibdirsə, o zaman bu onun görünüşündə əks olunur, üzü işıq saçır!
Qızınız Yağmur Ünal da aktrisadır?
Yox, o prodüserdir.
Amma kino təcrübəsi olub?
Yalnız bir filmdə – "Uzaklarda Arama" ("Uzaqlarda axtarma"). Yağmur bu filmin prodüseri idi və mənə bu filmin rejissoru olmağı təklif etdi, mən də öz növbəmdə ona baş rolda oynamağı təklif etdim!
Siz sadəcə aktrisa və rejissor deyilsiniz, həm də kitab yazırsınız. Nədən ilham alırsınız?
Mən yalnız bir kitab yazmışam – öz kino karyeram haqqında. Mənim şəxsi həyatım kinematoqrafiya ilə sıx bağlı olduğuna görə, bu kitabı mənim avtobioqrafiyam adlandırmaq olar. Kitabda keçən əsrin 60-cı illərindən başlayaraq günümüzə qədər kinonun inkişafı barədə yazmışam. Kitabım "Sinemam ve Ben" ("Filmim və mən") adlanır. Bu kitabı Bakıya səfərim zamanı Azərbaycanın birinci xanımına hədiyyə etmişdim.
52 illik kino karyeranız ərzində 220 filmdə baş rol oynamısınız və hətta Ginness Rekordlar Kitabına ən çox baş rol ifa edən aktrisa kimi daxil olmusunuz. Sevdiyiniz rol hansıdır və niyə?
Mənim iştirakımla iki yüzdən çox film arasında ölkəmizdə demək olar ki, hər kəsin izlədiyi bir film var: "Al yazmalım". "Sevgi nədir? Sevgi – əməkdir" sözləri ən yaddaqalan ifadəyə çevrilib. Finalda qəhrəmanım seçim qarşısında dayanır: dəlicəsinə sevdiyi adamla, ya da həyatı boyu ona dayaq olan, yardım edən, yol yoldaşı olan biri ilə qalmaq. Və bu qadın həmişə onu dəstəkləyən şəxs naminə sevdiyi insanı tərk edir, çünki o, qəlbində anlayır ki, – sevgi əməkdir, dostluqdur.
Siz UNICEF-in Türkiyədəki xoşməramlı səfirisiniz. Uşaqların günümüzdə ən əhəmiyyətli problemi nədir? Və ümumiyyətlə bu problemləri necə həll etmək olar?
Heç bir şəkildə həll olunmayan ən böyük problem – Afrikadakı uşaqların vəziyyətidir. Hesab edirəm ki, bütün dünya təşkilatları, ilk növbədə UNICEF, təcili olaraq bu məsələni həll etməlidir. Axı həyatdakı ən gözəl şey – bir uşağı sevindirmək, onun gülümsəməsi üçün əlindən gələni etməkdir. Hesab edirəm ki, bu istiqamətdə çox az işlər görülür. Bu, bütün bəşəriyyətin problemidir və tək başına həll etmək mümkün deyil, bunun üçün bütün dünyanı cəlb etmək lazımdır.
Necə düşünürsünüz, Türkiyədə son on ildə uşaqların hüquqları ilə bağlı yaxşı tərəfə dəyişikliklər var?
Uşaqların hüquqlarının qorunması da daxil olmaqla, bütün qanunları Parlament qəbul edir. İnsanlar uşaqların tərbiyəsi ilə bağlı daha çox bilgili olublar. Cəmiyyətdə valideynlər bəzən övladlarını inkişaf etdirmək və ona yaxşı təhsil vermək üçün çox şeyi fəda edirlər. Türkiyənin cənub-şərq hissəsində yaşayan uşaqların daha çox diqqətə ehtiyacı var – orada xüsusilə qızlar təhsil almaqla bağlı problemlər yaşayırlar, həm də qızlar oğlanlarla eyni şərtlərdə təhsil almırlar. Mənim fikrimcə, indi bu, Türkiyənin ən böyük problemidir.
Nargis jurnalı UNICEF ilə birlikdə qadınlara və uşaqlara həsr olunmuş buraxılış planlaşdırır. Uşaqların hüquqlarını qorumaq üçün nə təklif edə bilərsiniz?
Mən həmişə deyirəm: bir uşaq gülürsə – deməli, onun dünyasında hər şey yaxşıdır. Və biz, böyüklər, uşaqlarımızın tez-tez gülümsəmələri üçün əlimizdən gələn hər şeyi etməliyik! Türk şairi Nazim Hikmətin yazdığı kimi:
«Çocuklar öldürülmesin
şeker de yiyebilsinler».
Türkan Şorayın həyatından faktlar:
- Türkan Şoray ilk dəfə 1960-cı ildə, 15 yaşında filmə çəkilib.
- 52 illik kino karyerası ərzində Türkan Şoray 220 filmdə baş rol oynayıb və ən çox baş rolları ifa edən aktrisa kimi Ginness Rekordlar Kitabına düşüb.
- Türkiyədə onu "Türk kinosunun Sultanı" adlandırırlar. Şoray "Sultan Gelin" (1973) və "Sultan" (1978) filmlərində əsl sultan rolunu oynayıb, eləcə də 2012-ci ildə "Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam" serialında Xədicə-Sultan rolunu ifa edib.
- Qərbdə Türkan Şorayı "Şərqin Elizabet Teyloru" adlandırırlar.
- 2012-ci ildə Türkan Şoray müəllifi olduğu "Sinemam və ben" adlı memuar kitabını buraxıb.
- Türkan Şorayın rejissorluq etdiyi beş film var. Onlardan birində qızı Yağmur Ünal rol alıb.
- Aktrisa dəfələrlə nüfuzlu film mükafatlarına layiq görülüb: ən yaxşı qadın roluna görə Antalya Film Festivalının dörd dəfə "Altın Portakal" mükafatı, Korsika və Daşkənd kinofestivalları mükafatı; Moskva Film Festivalında rejissorluq debütuna görə “Böyük priz”. İstanbul və Roma film festivallarında fəxri mükafatlar qazanıb, Bakıda Avrasiya Akademiyasının üzvü seçilib, o və Rober Hosseyn "Avrasiya Əfsanəsi" mükafatına layiq görülüblər.

The major beauty of Turkish cinema – Turkan Shoray became a star thanks to the combination of the acting talent and outstanding beauty. During her more than fifty years of film career, she played more than two hundred leading roles; they can be used to track the history of cinema not only in her homeland, but also in neighboring countries, including here in Azerbaijan. Not surprisingly, the Turkish movie star of this magnitude has become the Goodwill Ambassador for UNICEF.
Do you often visit Baku?
I have been to Azerbaijan four times. I have only happy memories associated with your country. The first time I came in the 1970s for the premiere of my film. I remember that the audience cried while watching, and somewhere in the middle of the picture they even said that the translation was not needed  everyone perfectly understood the Turkish language. On my first visit, I saw a city on the Caspian Sea, in which there was so much oil that it stunk up the whole city. When I arrived the next time, already in independent Azerbaijan, I simply lost the power of speech  I was surrounded by some fabulous city! We flew in at night. All the buildings in the city were illuminated... just a fairy tale. Even gas stations looked like fabulous houses. There are many brand stores, it feels like you're somewhere in Europe. Everything has changed a lot over the years!
The people of Azerbaijan are so warm and friendly that your country is like a second home to me. This is not some kind of duty phrase, it is true. Arriving in Azerbaijan, we feel like in our own country: we walk quietly, they give me a lot of attention. I even kept 20-30 Azerbaijani records in my house, I brought them from the first trip, but, unfortunately, they were lost when moving. I am a fan of Azerbaijani music (singing: "Yurdum, yuvan, məskənimsən, Azərbaycanım..."). We are very good friends with Zeinab Khanlarova, once she gave me a beautiful ring. When Zeinab Khanym came to Turkey, she was my guest several times, we often talked over tea. On my last visit to Azerbaijan, she visited me at the hotel.
At the peak of your popularity, you received a hundred letters from your fans a day...
A soldier from the Turkish city of Seke wrote me letters for many years, even began to send letters with a scent  I knew by aroma that this letter was from him. So he wrote for many years, but... suddenly the letters stopped coming. He must have passed away. There are also such sad moments...
And you did not want to find that soldier?
He often came to our house, brought me gifts.
So you knew him personally?
Yes of course! He printed poems in a local newspaper. But when the letters from Seke stopped coming, we realized that he wasn't living any more... Everyone in my family knew this story, that's why I say "we". This, of course, is very sad.
Surely the letters from the fans were mostly positive, with a good message. Did you come across negative ones?
No, there have never been negative ones! Absolutely all the letters were full of love, Gulshakh will confirm, she is with me for forty years. She even saw a five-meter letter from sheets attached to each other. And today, letters have been replaced by Instagram, where thousands of people still write me warm messages every day.
Did your incredible beauty bring you difficulties in life? How did you deal with them?
Sometimes beauty in society gives some advantages... As for me, I faced the same difficulties as all other women, and in such moments neither beauty nor physical data have any meaning. I do not consider myself a picture of beauty, but in my profession, an attractive appearance is important and necessary, so I, of course, was lucky in a certain sense that my mother gave birth to me as I am.
In spite of the years, you have preserved your beauty. Do you have any secrets? Maybe it is a product or a positive attitude towards life?
Thanks for the compliment! No matter how you resist, we have no power over time  this is the absolute truth. My physical form is not at all the same as in old films, and this must be accepted. However, I still do something to stay beautiful at any age: for example, I take care of my skin, use creams, sleep as much as I need, because good sleep is perhaps the main secret of skin beauty. I do not drink alcohol, I do not have nightlife  as you know, it wears the body down very much, and most importantly, deprives of inner peace. For many years I tried to come to inner peace, because if a person is calm from the inside, happy and has a pure heart, then this is reflected in his appearance, his face glows!
Is your daughter, Yagmur Unal, also an actress?
No, she is a producer.
But she had movie experience?
Only in one film  "Do not look away." Yagmur produced this film and offered me to become its director, and I, in turn, offered her a role!
You are not only an actress and director, but also a book author. Where do you get inspiration?
I wrote only one book  about my life in the film industry. Since my personal life is closely intertwined with movies, the book can be called my autobiography. I write about how our film industry developed, starting from the 60s of the last century and up to our days. My book is called "Sinemam ve Ben" («My cinema and me»). I presented this book to the First Lady of Azerbaijan during my visit to Baku.
During 52 years of film career you played the main roles in 220 films and were even recorded in the Guinness Book of Records as an actress who played the largest number of leading roles. What is your favorite role and why?
Of the more than two hundred films with my participation, there is one film that absolutely everyone watched in our country: "The Red Scarf". "What is love? Love is work", this phrase became winged. In the final, my heroine faces a choice: to be with the one she loves madly, or with the one who throughout her life has been a reliable support for her, an assistant, a companion. And this woman leaves the one whom she loved to distraction, for the sake of the one who has always been her support, because she understands in her heart that love is work, love is friendship.
You are the UNICEF Goodwill Ambassador in Turkey. What do you consider the most important problem of children in our time? And how to solve these problems?
The biggest problem that cannot be solved in any way is the situation of children in Africa. I think all world organizations, first of all UNICEF, should solve it urgently. After all, the most beautiful thing in life is when you can please a child with something, make him smile. And I think that very little is being done in this direction. This is a problem of all mankind, and it cannot be solved alone, the whole world should be involved in solving this problem.
Do you think there are changes for the better in Turkey over the past ten years regarding children's rights?
All laws, including on the protection of the children's rights, are approved by Parliament. People have become more literate in raising children. I see in society how the parents sometimes undernourish themselves in order to develop their child and give him a good education. Children in south-eastern part of Turkey need more attention  there, especially girls, have problems with education, whereas girls and boys do not study in equal conditions. In my opinion, this is now the biggest problem in Turkey.
Our Nargis magazine, together with UNICEF, is planning a issue dedicated to women and children. What would you recommend for the protection of children's rights?
I always say: if a child laughs, it means that everything is well in his world. And we, adults, should do everything to make our children laugh more often! As the Turkish poet Nazim Hikmet wrote:
"So that never again children will burn
And so they can eat sweets".
Facts from Turkan Shoray`s life:
1. Her first role in the movie Turkan Shoray played in 1960, at the age of 15.
2. For the 52-year film career, Turkan Shoray played 220 main roles, for which she entered the Guinness Book of Records.
3. In Turkey, the actress is called the "sultana of cinema." Shoray really played the sultana in the films Sultan Gelin (1973) and simply Sultan (1978), and also in 2012, the role of Hatice Sultan in the TV series "Once in the Ottoman Empire: Smoot".
4. In the West, Turcan Shoray is called "Elizabeth Taylor of the East".
5. In 2012, Turkan Shoray released a book of memoirs, "My Cinema and I".
6. In the director's filmography, Turkan Shoray has five films, one of which starred her daughter Yagmur Unal.
7. The actress was awarded prestigious film awards more than once: she has four Golden Oranges at the International Film Festival in Antalya for the best female role, film festival prizes in Corsica and in Tashkent; "Grand Prize" was marked by her directorial debut at the Moscow Film Festival. She received honorary awards at the Istanbul and Rome film festivals, in Baku she became a member of the Eurasian Academy, she and Robert Hossein were awarded the Legend of Eurasia award.