«Böyük Azərbaycan şairi Nizami»
5 iyun tarixində Londonda, Kraliça Viktoria Lord Leytonun dövrünün (1830-1896) məşhur rəssamının ev-muzeyində alim-şərqşünas Yevgeniy Bertelsin  Oksford Universiteti nəzdində Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Mərkəzi tərəfindən tərcümə edilmiş və nəşrə hazırlanmış, ingilis dilinə ilk  akademik tərcüməsi olan «Böyük Azərbaycan şairi Nizami» («The Great Azerbaijani Poet, Nizami») adlı kitabının təqdimatı keçirilib.
14969292585035862605_1000x669
Tanınmış alim-şərqşünas, Professor Evgeniy Bertelsin Qərbdə böyük nüfuza malik olan «Böyük Azərbaycan şairi Nizami» kitabı ilk dəfə 1940-cı ildə rus dilində işıq üzü görüb. O vaxtdan bəri, kitab yenidən nəşr olunmamışdı. Bertelsin bu əsəri tarixə, elmə, mədəni irsə, akademik nüfuza, eləcə də Azərbaycanın milli maraqlarına böyük töhfədir. Kitabda Nizami Gəncəvinin həyat və yaradıcılığı tədqiq edilir, qeyd olunur ki, o sadəcə şair deyil, həm də dünya şöhrətli filosof, mütəfəkkir olub. Kitab bir daha sübut edir ki, Nizami Gəncəvinin əsərləri 900 ilə yaxın bir zaman keçsə də öz aktuallığını itirmir.
15612
26017
Oksford Universiteti nəzdində Nizami Gəncəvi adına Azərbaycanşünaslıq və Qafqazşünaslıq Mərkəzinin rəhbəri Nərgiz Paşayevanın sayəsində dünya alimləri Azərbaycan üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən akademik, elmi əsər ilə yaxından tanış ola bildilər.
2504
Təqdimat səmimi və dostluq mühitində keçirildi. Gecənin sonunda AMEA-nın prezidenti Akif Əlizadə Nərgiz Paşayevanı akademik diplom ilə təltif etdi.
Həmçinin tədbirdə iştirak edən qonaqlara muğam ustası, xanəndə Fərqanə Qasımovanın ifasında konsert proqramı təqdim olundu.
Qeyd edək ki, 2013-ci ildə Oksford Universitetində akademik Nərgiz Paşayevanın təşəbbüsü ilə yaradılmış bu Mərkəz Birləşmiş Krallıqda Azərbaycanı hərtərəfli və sistemli olaraq tədqiq edən ilk və tək elmi-akademik quruluşdur. Fəaliyyətinin qısa müddəti ərzində bu quruluş Oksford Universitetinin elmi funksional tərkib hissəsi olmağı bacarıb.

Пятого июня в Лондоне, в Доме-музее известного художника периода королевы Виктории Лорда Лейтона (1830-1896) состоялась презентация первого академического перевода на английский язык книги ученого-востоковеда Евгения Бертельса «Великий азербайджанский поэт Низами» («The Great Azerbaijani Poet, Nizami»).
Труд был переведен и подготовлен к печати Научным центром Азербайджана и кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете.
Книга «Великий азербайджанский поэт Низами» известного ученого-востоковеда, профессора Евгения Бертельса, пользующегося большим авторитетом на Западе, впервые вышла в свет в 1940 году на русском языке. С тех пор книга не переиздавалась повторно. Это произведение Бертельса является большим вкладом в историю, науку, культурное наследие, академический авторитет, а также национальные интересы Азербайджана. В книге исследуются жизнь и творчестве Низами Гянджеви, отмечается, что он являлся не только поэтом, но и всемирно известным философом, мыслителем. Книга еще раз доказывает, что произведения Низами Гянджеви не утратили своей актуальности даже спустя почти 900 лет.
Благодаря руководителю Научного центра Азербайджана и кавказоведения имени Низами Гянджеви при Оксфордском университете академику Наргиз Пашаевой, ученые мира смогли ближе ознакомиться с этим, представляющим для Азербайджана большое значение академическим, научным трудом.
Презентация прошла в теплой и дружеской атмосфере. В конце вечера президент НАНА Акиф Ализаде вручил Наргиз Пашаевой диплом академика.
На мероприятии гостям также была представлена концертная программа в исполнении мастера мугама, ханенде Ферганы Гасымовой.
Отметим, что этот Центр, созданный в 2013 году в Оксфордском университете по инициативе академика Наргиз Пашаевой, первая и единственная в Соединенном королевстве научно-академическая структура, всесторонне и системно изучающая Азербайджан. За короткий период своей деятельности эта структура смогла стать функциональной составной научной частью Оксфордского университета.