ƏN ÇOX GÖZLƏNİLƏN BEŞ SERİAL
Bu seçməmizə НВО-nun "Taxt oyunları" süjeti əsasında bir çox yeni televiziya layihələri, internetdə yenidən birləşəcəkləri barədə şayiələrin yayıldığı "Dostlar" serialının yeni epizodları və yaradıcılarının da baş tutacağına inanmadığı "Şerlok" serialının beşinci mövsümü daxil deyil. Biz artıq hazırlıq ərəfəsində olan 2020 və 2021-ci illərin ən çox gözlənilən beş teleserialını təqdim edirik. Bəziləri tezliklə yayımlanacaq.
«Üzüklərin hökmdarı»
Amazon bütün gələn ili «Üzüklərin hökmdarı» serialının ilk mövsümünün çəkilişlərinə həsr edəcək. Bütün təfərrüatlar hələ ki gizli saxlanılır, sadəcə süjet Araqorn haqqında hekayə ilə başlayacağı bəllidir, çəkilişlər Yeni Zelandiyada keçirilir və toplam ən azı beş mövsüm çəkiləcək. Orta dünya tarixi və coğrafiyası ilə bağlı bütün tədqiqatları daxil olmaqla Tolkin irsinə daxil olmaq üçün Amazon təxminən 200-250 milyon dollar ödəmişdir. Buraya çəkiliş xərclərini əlavə edin – və tarixin ən bahalı teleseriyalarını əldə edəcəksiniz. Premyera 2021-ci ildə gözlənilir.
«Ulduz yolu: Kapitan Pikar»
23 yanvar 2020-ci ildə CBS kanalında kapitan Jan-Lük Pikar və onun yeni sərgüzəştləri haqqında yeni bir serial yayımlayacaq. Süjet xəttinə görə «Ulduz yolu: Cəza» filminin hadisələrindən 20 il ötür. Baş rolu əvəzolunmaz Patrik Stüart oynayacaq.
«Şantaram»
Avstraliya həbsxanasından Hindistana qaçan adam haqqında 860 səhifəlik bir bestselleri baş rolda Conni Depp olmaqla bədii filmə çevirməyə hazırlaşırdılar, lakin çəkilişlər həmişə təxirə salınırdı, Warner şirkəti isə ildən ilə ekranlaşdırmaq hüququnu uzadırdı. Nəhayət, bu ilin oktyabr ayında Avstraliyada çoxdan gözlənilən filmin çəkilişləri başlandı. «Şantaram» 10 bölümdən ibarət olacaq, baş rolu Çarli Hannem ifa edəcək, prosesə isə "Qatilin kredosu" filminin rejisoru Castin Kurzel başçılıq edir. Premyeranı Apple TV+ mobil əlavəsində gözləyirik.
«Doktor Kim»
Elmi fantastika klassikası ekranlara 12-ci dəfə çıxır. Məlumdur ki, yeni mövsüm 10 bölümdən ibarət olacaq və bu bölümlərdə komediya aktyoru Stiven Fray iştirak edəcək.
“Vikinqlər”
Bu ilin dekabrında Raqnar Lodbrok və onun oğulları haqqında saqanın altıncı, sonuncu sezonu ekranlara çıxacaq. Bu sezonda Danila Kozlovskinin oynacağı Gələcəyi görən Oleq meydana çıxacaq.

FIVE MOST EXPECTED TV SERIES
This list did not include numerous new TV projects of the HBO, based on the story of "Game of Thrones," a new episode of "Friends," rumors about reunion of which got viral, and the fifth season of "Sherlock," the creators of which are not sure it is going to happen at all. We have gathered five the most expected TV series of 2020 and 2021, which are already in process. Some of them will be out very soon.
"The Lord of the Rings"
The whole next year Amazon will dedicate to shooting of the first season of "The Lord of the Rings" series. Details are still classified to avoid spoilers, it is only known that the story will begin with a tale about Aragorn. Shooting takes place in New Zealand, and at least five seasons in total will be filmed. Amazon paid about $200-250 million for access to Tolkien's legacy, including all his research on the history and geography of the Middle Earth. Add shooting expenses – and you'll get the most expensive TV series in history. The premiere is expected in 2021.
"Star Trek: Picard"
On January 23, 2020, CBS will release a new series about Captain Jean-Luc Picard and his new adventures. According to the plot, 20 years have passed since the events of the film "Star Trek: Nemesis". The main role will be played by irreplaceable Patrick Stewart.
"Shantaram"
860 pages of a bestseller about a man who escaped from Australian prison to India were about to be turned into a feature film script with Johnny Depp in the main role, but production was constantly postponed, and Warner extended the rights to the adaptation year after year. Finally, in October this year the long-awaited shooting started in Australia. "Shantaram" will consist of 10 series, the main role will be played by Charlie Hunnam, and the director of the film "Assassin's Creed" Justin Kurzel leads the process. Waiting for the premiere on Apple TV+.
"Doctor Who"
The science fiction classic is released for the 12th time. It is known that the new season will consist of 10 series, and a comedy actor Stephen Fry will show up in it.
"Vikings"
In December of this year the last, sixth season of the saga about Ragnar Lodbrok and his sons will be released. It will now feature Oleg of Novgorod, who will be played by Danila Kozlovsky.