Bürcünüz nədir? Yəqin ki, bu suala cavab verə bilməyən adam tapılmaz. Hətta ən qatı skeptik belə hər hansısa qəzetdə, jurnalda və ya təqvimdə horoskopa rast gəldiyində heç olmasa arabir də olsa öz bürcünün astroloji proqnozunu gözdən keçirir. Bu, insanın qəribə və naməlum hər bir şeyi şiddətlə bilmək istədiyinin sübutu deyilmi? Daimi "Horoskop" rubrikamızın müəllifi astroloq Gülarə Səmədova ilə söhbətimizdə gizli elm dünyasına, Yaradanın bəxş etdiyi insan imkanlarının idrak dünyasına oxucularımız üçün qapı açmağa çalışdıq. Astrologiya, onun tarixi, missiyası, dövlətlərin və ayrı şəxslərin talelərdə rolu ilə əlaqəli stereotiplərdən danışdıq.
Astrologiyanın mistisizmlə əlaqəsi ona qarşı ikili standartları diktə edir: astrologiyanı adətən yalançı elm olaraq görürlər, eyni zamanda, hər kəs öz bürcünü bilir və çoxları astroloji proqnozları oxuyur. Sorğulara əsasən hal-hazırda ABŞ-da əhalinin 40%-i, Fransada 53%, Almaniyada 63%-i, Böyük Britaniyada 66%-i astrologiyaya inanır. Müşahidələrinizə görə Azərbaycanda astrologiya nə qədər və kimlər üçün populyardır? Və bu nə ilə izah olunur?
Əvvəlcə ümumiyyətlə astrologiyanın nə olduğunu aydınlaşdıraq. Əlbəttə ki, astrologiya adət etdiyimiz bir elm deyil, yalançı elm damğası elə bundan irəli gəlir. Ancaq bu bir din də deyil, ona müraciət etmək üçün buna mütləq inanmaq lazım deyil. Astrologiya - ilk növbədə planetlərin dövriliyini və onların bizə təsirini öyrənməyə imkan verən bir vasitədir. Planetlərin hərəkətinin təkrarlanan dövrlərini müşahidə edərək həyatımızın dövrləri və modelləri haqqında dəqiq bir fikir əldə edə bilərik. Və müvafiq olaraq astrologiya şüurumuzu yönəltmək, dəyişdirmək və Kainatın Şüuru ilə yenidən birləşdirmək üçün güclü bir vasitə ola bilər. Bu mənada astrologiya bir çox fərqli təbəqədən olan insanları maraqlandırır. Bu gün astrologiya getdikcə populyarlaşmış, sadələşdirilmiş formada qəbul olunur: kimsə başa düşmək, araşdırmaq, sınamaq, özündə hiss etmək, kimsə sadəcə gələcəyi bilmək üçün, kimsə isə qorxudan bununla məşğul olur. Bu, fərqli şüur səviyyələri olan insanlar üçün fərqli şəkildə işləyəcəkdir. İş, tibb, psixoloji xarakteristika baxımından proqnoz verən astrologiya çox yayğındır. Tibbi astrologiya hər zaman populyar olub; hətta bu gün bir çox düşüncəli həkimlər heç olmasa ay dövrü ilə hesablama aparırlar, çünki heç kim ayın təsirini ləğv etməyib, ay astrologiyası isə – ən vacib istiqamətlərdən biridir. Yeri gəlmişkən, əgər şəxsiyyət düşüncəli, mənəviyyatlıdırsa, o zaman onun həyatında proqnozlaşdırılan astrologiyanın rolu adi olacaq. Ümumiyyətlə, bilmək lazımdır ki, astroloji cədvəl yalnız 12-15 yaşlı uşaqlarda işləyir. Şəxsi horoskop - müəyyən mənada Yaradanın iradəsinin təzahürüdür: doğuş zamanı hər bir planet müəyyən bir bürcə uyğun şəkildə fərdi xüsusiyyətlərin özülünü qoyaraq müəyyən bir Bürc altına düşür. Bu təsir insan tərəfindən dərk edilmirsə, o zaman ağrılı şəkildə qəbul ediləcək. Əgər ki, insan şüurlu şəkildə yaşayırsa, deməli öz horoskopu ilə ahəng içindədir və hadisələrin çətin olmasına baxmayaraq, daxili harmoniya yenə də özünü büruzə verəcəkdir. Təəssüf ki, insan yalnız proqnozlaşdırılan astrologiya ilə maraqlanır: taleyi necə olacaq? nə vaxt evlənəcəm? neçə uşaq olacaq? Və müasir dünyada astrologiyaya "falçı" olaraq müraciət etmələri çox dramatikdir. Bunun özünüdərketmə vasitəsi olduğunu çox az adam başa düşür.
Proqnozlaşdıran və ya elektiv astrologiya gerçəkliyi idarə etmək məsələsini ortaya qoyur: hər şey əvvəlcədən müəyyən edilibmi? Hadisələrin gedişatını əvvəlcədən bilməklə gələcəyi dəyişdirmək mümkündürmü? Və azad iradə ilə nə etmək lazımdır?
Hər bir planet, müəyyən bir dövrü keçərək yeni fürsətlər təqdim edir və onlardan necə istifadə edəcəyimiz insanın öz seçimidir. Bunu izah etmək üçün hər zaman rus xalq nağılından bir metaforaya müraciət edirəm: sağa getsən - atını itirəcəksən, sola getsən - sevgi tapacaqsan və s. Azad iradə elə seçim imkanı deməkdir. Bir hadisə mütləq dəqiqliklə də baş verə bilər, qismən də baş verə bilər, amma bundan hansı nəticələr çıxaracağımızı, ümumiyyətlə bunu edib-etməcəyimizi, o anda iradəmizin nə qədər şüurlu olacağını heç kim əvvəlcədən təxmin edə bilməz. Buna görə də proqnozlar alın yazısını dəyişdirməyə çalışan, yeni yollar axtaran insan qədər maraqlı deyil. Azadlıq – vəziyyəti dəyişdirməkdə deyil, anlamaqdadır: niyə bu vəziyyətdəsən, o sənə nə öyrədə bilər, ruhun hansı ardıcıllıqla inkişaf edə bilər? Burada insanın taleyinə, öz yoluna inam məsələsi ortaya çıxır. Mənəviyyata, əbədi həqiqətlərə uyğun olaraq qəlbinin və vicdanının səsi ilə yaşamağa can atan ruhun həmişə daxilini dəyişmək imkanı var. Tədqiqatçı təbiətli insanlar elektiv astrologiyaya müraciət etmirlər, çünki onlarda öz həyatlarından məmnunluq hissi inkişaf edir. Əgər öz daxilindən razısansa, o zaman kənardan niyə nəyisə dəyişəsən? Bütün dəyişikliklər çox harmonik və proqnozlaşdırılan astrologiyanın köməyi olmadan baş verir.
Orta əsr həkimi Cirolamo Frakastoronun yazılarında epidemiyaların izahları və onların profilaktika üzrə məsləhətləri guya bu epidemiyalara səbəb olan planetlərin konfiqurasiyalarının təsvirləri ilə əvəzlənir; Kampanella utopik dövləti astroloji göstərişlər üzərində qurulub; Paratselsa tibbi traktataları elə özünün də proqnoz kitabları ilə əvəz olunur; Leonardo da Vinçinin proqnozları şedevrləri və texniki layihələri qədər məşhur olmasa da, yenə də onlarla yaxından əlaqəlidir... Bütün bunlar bəzi itirilmiş gizli biliklərin sübutudur. Onlar həqiqətənmi əbədi olaraq itirilib?
Müasir insan öz qismətindən uzaqlaşır. Bu gün səmimiyəti üzə çıxarmağa imkan verməyən süni şeylər həddən artıq çoxdur, ruhun özü də elə çoxlarında ikinci yerdədir. Qədim biliklər itirilmir, onlar lazımi ana qədər istirahət edirlər. Bütün vedik astrologiyası, şumer astrologiyası hələ də kuluarlarda, qapalı müəssisələrdə, astroloji məktəblərdə, akademiyalarda saxlanılır və öyrənilir. Biliklərin ötürülməsi, çox incə və vacib bir şeyə yaxınlaşmağa imkan verən münəccimlərin şəxsi təcrübəsi hələ də yaşayır. Ancaq buna baxmayaraq, bu gün biz Dolçanı və eyni zamanda astrologiyanı idarə edən Uran planetinin himayəsi altında Dolça dövründə ilk addımları edirik. İndi bəzi başqa, hər zamankindən daha çox seçim azadlığı verən astrologiyaların yüksəlişi başlayır. Karmanın sıfırlandığı və keçmişin sərt nümunələrinin yenidən qurulduğu bir əsr dəyişikliyi dövründə yaşayırıq. Üstəlik, Yer kürəsinin maqnit sahəsindəki dəyişikliklə birlikdə qütblərin dəyişikliyi başlayır. Müvafiq olaraq, onsuz da "təmas xətti" üzrə hərəkət edən planetlərin sərt təsiri gücünü itirir, həm bütövlükdə bəşəriyyət, həm də Yer kürəsi böyük enerji buraxır. Bu, proqnozlaşdırıcı təcrübələrə yapışmamağınızın daha bir izahıdır: ən azından öz resurslarımızı bloklamamaq üçün. Qədim bilikləri hələ ki, yenidən öyrənmək lazımdır, müasir astroloqlara isə insan zəkasının və ruhunun imkanları baxımından bir çox kəşflər etməlidirlər.
Kabinetinizdə Nostradamusun portreti var. Yəqin ki, bu kahinin fenomenliyini dərk etməyinizə dair deyəcəyiniz bir şey var...
Kabinetimdəki portret təsadüfdür. Baxmayaraq ki, təsadüf yoxdur... Məsələ bundadır ki, Mişel Nostradamus haqqında çox məlumat var, amma əsas onun kahinliyi vurğulanır. Əslində, bu XVI əsrin mötəbər bir şəxsiyyətidir: qrammatikanı, ritorikanı, əlkimyanı araşdıran həkim, əczaçı, şair, filosof... Nostradamusun ilk ailəsi vəba xəstəliyindən həlak olub və o, bu xəstəliyin qarşısının alınması və müalicəsi sahəsində araşdırmalar aparıb. Kahin olaraq ilk növbədə kahinliyin rübailərinin şifrəsini açmağı ilə maraqlı biridir. Bəlkə bu proqnozlar ümumiləşməməyi üçün şifrələnmişdir? Hər şey əvvəlcədən bilinsəydi, yaşamaq necə də kədərli olardı! Elə buna görə bizə proqnozlaşdımaq kimi idarəçilik deyil, səhv etmək, cəhd göstərmək, yıxılmaq, ayağa qalmaq, öz şəxsi təcrübəmizə sahib olmaq üçün həyat verilib.
Astropsixoanalitika kimi bir istiqamət haqqında nə deyə bilərsiniz?
Bu, insanın doğum zamanı göy cisminin yerləşməsi üzrə doğum xəritəsi ilə insanın xarakterini müəyyənləşdirilməsində ixtisaslaşan doğum astrologiyasının bir bölümüdür. Astropsixoloqun əsas vəzifəsi konkret hadisələri proqnozlaşdırmaq deyil, özünüdərketməkdə, özünü təkmilləşdirmədə kömək etməkdir: peşəkar astropsixoloq şəxsiyyətin portretini çəkə bilər, güclü tərəflərini, istedadlarını, gizli ehtiyatlarını və həssas, diqqət tələb edən yerləri qeyd edə bilər, insanın həyatın müxtəlif sahələrində özünü ən yaxşı şəkildə göstərə biləcəyi barədə məsləhətlər verə bilər. Astropsixoanalitika – faktları müqayisə edərək təhlil etmək imkanı və daha dərin fürsətlər yaratmaqdır. Hər bürc işarəsi kimi hər bir planet bir neçə səviyyəyə malikdir. Məsələn, Venera planeti ən aşağı səviyyədə – məişətdə, heyvan pilləsində – hisslərimiz və istəklərimizə cavabdehdir, lakin fərqli inkişaf səviyyəsindəki eyni Venera tətbiqi yaradıcılığa cavabdehdir: bir insan əlləri ilə nəsə edə bilirsə, o zaman onun Venerası artıq daha yüksək səviyyədədir. Veneranın növbəti səviyyəsi bütün sənət növləridir. Və əgər bir insan, məsələn, eyni Veneranı müəyyən səviyyəyə çəkməyi qarşısına məqsəd qoysa, o zaman ciddi bir sənətlə məşğul olmalıdır. Veneranın ən yüksək təzahürü şərtsiz sevgi və ya agapedir. Və astropsixoanalitikanın vəzifəsi planetlərin hər birini necə işləməyi tövsiyə etməkdir. Əsas açar budur ki, bir planeti "çəkəndə" bütün həyatınız dəyişməyə başlayır, digər planetlərin potensialı da böyüməyə başlayır. Və fərdi böyümə baxımından güclü bir effekt verən müasir astropsixoanalitikanın üstünlüyü bundadır.
Bəzi məlumatlara görə, astrologiya ən qədim elmlərdən biridir. XVII əsrə qədər – volterianizm dövründə nizam-intizamı üçün mütləq öyrənməli idi. Bu gün akademik dairələrdə astrologiya haqqında ciddi danışmaq - nəzakətli deyil, baxmayaraq ki, Hindistanda hər hansı bir mühüm hadisə hələ də planetlərin yerləşməsinə görə planlaşdırılır və hətta universitetlərdə astrologiyanı intizam elmi olaraq dərsliyə salmağa cəhdlər də edildi. Ancaq eyni zamanda, siyasi liderlərin mundan astrologiyaya müraciət etməkdən çəkinmədiklərinə dair daha çox sübut var. Bu barədə nə düşünürsünüz və cəmiyyətdə astrologiyanın statusunun dəyişəcəyini düşünürsünüzmü?
Əminəm ki, cəmiyyətdə astrologiyanın statusu xeyli artacaqdır. Yeri gəlmişkən, qeyd etdiyim səbəblərə görə artıq dəyişir. Ancaq deməliyəm ki, bu gün akademik dairələrdə çox şeyə ciddi yanaşılmır. Misal üçün məhkəmə psixiatriyasının imkanlarını müzakirə etmək də nəzakətli deyil, lakin bu onun əhəmiyyətini azaltmır. Sadəcə həyatın fərqli sahələri, fərqli zehniyyətlər var: kiməsə maraqlıdır, kiməsə yox. Mundan astrologiyaya gəldikdə isə, müdrik hökmdarlar hər zaman ulduzların köməyinə müraciət edərək, bu bilikləri öz xalqlarının və bütün bəşəriyyətin xeyrinə düzgün tətbiq edirdilər. Əlbəttə bilik manipulyativ şəkildə də istifadə edilə bilər. Lakin bu "zərər verməmək" prinsipinə əsasən tətbiq olunarsa, o zaman sadə insana da, bütün dövlətə də, onun liderinə və xalqına da kömək edəcəkdir. Əminəm: vaxt gələcək ki, astrologiya vacib baza intizamı statusunu alacaq.
İbrahimi dinlərdə astrologiyaya münasibət birmənalı deyil. Pravoslav məzhəbi bunu qəbul etməsə də, lakin papa sarayında astroloqlar həmişə himayə altındadırlar. Şarjada İslam Sivilizasiyası Muzeyinin tavanı Şeyx Sultan Bin Mohammad Al Kasiminin doğuş kartı mozaikası ilə bəzədilib. Yəhudilikdə bürclərin təsirinin kainatın təməlinə qoyulduğuna dair əlamətlər mövcuddur. Sizin fikrinizcə, Tanrının və astrologiyanın ideyaları necə əlaqəlidir?
Məgər astrologiya olmadan Allah ideyası ola bilərmi və eynilə əksinə? Axı astrologiya alətləri olan həm ulduzlar, həm də səma Allah tərəfindən yaradılıb. Bu alətlər kimin əlindədir, təmizliyinə riayət olunurmu, insan psixikasına münasibət etikasına hörmət edilirmi - başqa məsələdir. Müasirlikdən danışsaq, astroloqların rəsmi dindarlarla olan ixtilafları adətən astroloqların proqnoz praktikası əsasında yaranır. Məsələn, Moskva və Bütün Rus Patriarxı Kirill Rus Pravoslav Kilsəsinin yeni (1917-ci ildən bəri) tarixində ilk dəfə olaraq pravoslav kilsəsinin astrologiyaya müsbət münasibəti olduğunu açıqladı, lakin o, tale və "qəzet ulduz falı" proqnozlarını istisna etməklə astrologiyanı bir elm olaraq nəzərdə tutduğunu bildirdi. Yeri gəlmişkən, Gürcüstanın Svetitsxoveli kilsəsində də bürc dairəsi və mühakimə günü təsvir edilən freska var.
Yadımdadır, illər əvvəl bir dostum mənə ən çox sevdiyi personajın Harri Potter olduğunu etiraf edərkən çox gülmüşdüm. Bu gün artıq gülməli deyil, mən də Harri Potteri incə bir eşqlə sevdim, çünki texnoloji sivilizasiya reallığında biz sehrli varlıqlardan məhrum qaldıq. Artıq sehr, möcüzələr, həyatı inanılmaz və qeyri-darıxdırıcı edən hər şey haqqında ciddi danışa bilmərik. Təcrübənizdə möcüzələrlə qarşılaşmısınız, magiyanın gücünə inanırsınız?
Yeri gəlmişkən, mən də bu xarakteri çox sevirəm... Qarşımdakı ən böyük möcüzə - yardım üçün yanıma gələn bir insan üzərində işləyərək dəyişdiyini, astroloji hakimiyyətinin üzərindən yüksəldiyini görürsən. Əgər biz inkişaf ediriksə, əgər şüurlu və minnətdar olmağı, Yaradanın iradəsini və lütfünü qəbul etməyi bacarırıqsa, əgər minnətdarlıq, qarşılıqlı yardım, insanlıq həyatımızda prioritetdirsə, o zaman proqnozların, doğuş xəritəsinin üstünə çıxmağa imkanımız var. Hər bir planeti, bu planetdəki bir əlamətləri cilalamaqla, mənfi və inkişaf edən intuisiyanı təmizləyərək, yetkinlik yaşına çatdıqda belə aydınlanma, oyanış adlandırılan anlayışa yaxınlaşa bilərik. Əsl möcüzə elə budur! Mənim üçün ən böyük möcüzə - sevmək bacarığı və yaxınlarımın sevgisini qəbul etməkdir. Bu möcüzələri görmək üçün həyatın verdiyi hər nəfəsə görə minnətdar olmaq kifayətdir... Ənənəvi mənada sehrdən danışırıqsa, deməli, mən hamıdan daha çox skeptikəm.

What is your Zodiac sign? We could hardly find a person he is unable to answer this question?  Even a skeptic, having stumbled upon a horoscope in a newspaper, magazine or calendar, ticks no, no, yes and an astrological prognose for your zodiac will appear in front of your eyes. Is this not evidence of the unquenchable human thirst for all that is surprising and unknown? In a conversation with astrologer Gulara Samedova, the author of our regular column “Horoscope”, we tried to open the door for our readers to the world of secret knowledge, the world of awareness of the human possibilities given by the Creator. We talked about the stereotypes associated with astrology, its history, mission, role in the fate of states and individuals...
The connection of astrology with mysticism dictates double standards in relation to it: astrology habitually sees pseudoscience, at the same time everyone knows their zodiac sign and many read astrological forecasts. According to the latest statistics, currently 40% of people in the USA, 53 % in France, 63% in Germany, 66% in the UK  are astrology believers. According to your observations, how and with whom is astrology popular in Azerbaijan? What do these numbers explain?
First you need to find out what astrology in general is. Of course, astrology is not a science in the usual sense, hence the label of pseudoscience. But this is not a religion, to appeal to it, it is not at all necessary to believe in it. Astrology is primarily a tool that allows us to study the cyclical nature of the planets and their influence on us. By observing the repeating cycles of planetary motion, we can get a clear idea of the cycles and patterns of our lives. And accordingly, astrology can serve as a powerful tool for adjusting, transforming our consciousness and reconnecting it with the Consciousness of the Universe. In this sense, astrology is of interest to people from many different backgrounds. Today, astrology is increasingly perceived in a popularized, simplified form: someone comes into it to understand, explore, try, feel, someone just for predictions, and someone out of fear... For people with different levels of awareness, it will work differently. Predictive astrology works hard in terms of business, medicine, psychological characteristics. Medical astrology has been popular at all times; even today, many thinking doctors reckon with at least the moon cycles, because no one has canceled the influence of the moon, and lunar astrology is one of the most important directions. By the way, if a person is thinking, spiritual, then the role of predictive astrology in her life will be very mediocre. In general, you need to know that the astrological chart works hard only in children under 12-15 years old. A personal horoscope is, in a sense, a manifestation of the Creator's will: at the time of birth, each planet falls into one or another zodiac sign, laying personal characteristics in accordance with a particular constellation. If this influence is not recognized by man, then it will be perceived painfully. If a person lives consciously, then he falls in unison with his horoscope, and, no matter how tough events take shape, inner harmony will still manifest itself. Unfortunately, the philistine is interested in astrology only in a predictive manner: how will fate happen? when will i get married? how many children will be? And the fact that in the modern world they turn to astrology as a "gypsy fortune teller" is very dramatic. Only a few understand that this is an instrument of self-knowledge...
Predictive or elective astrology poses the question of managing reality: is everything predetermined? Is it possible to change the future, knowing in advance the possible alignment of events? And what about free will?
Each planet, passing a certain cycle, gives new opportunities, and how we use them is a matter of choice of the individual. To explain this, I always resort to a metaphor from a Russian folk tale: if you go right, you lose a horse, you go left, you find love, etc. Free will lies precisely in the possibility of choice. An event can happen with absolute accuracy, it can happen partially, but what conclusions we draw from it, whether we will draw them at all, how conscious our will will be at this moment – no one can ever predict. Therefore, the predictions are not so interesting as the person himself is trying to change the prescribed scenario, looking for new ways. The freedom is not to change the situation, but to understand: why are you placed in it, what can it teach, in what sequence can your soul develop? This raises the question of faith in one’s destiny, in one’s own path. The soul, aspiring to spirituality, seeking to live in accordance with eternal truths, at the call of heart and conscience, always has the opportunity to change internally.
In the writings of the medieval physician Girolamo Fracastoro, explanations of epidemics and recommendations for their prevention are interspersed with descriptions of the configurations of the planets supposedly causing these epidemics; the utopian state of Campanella was built on astrological prescriptions; Paracelsus' medical treatises are replaced by his own books of predictions; Leonardo da Vinci's prophecies, although not as famous as his masterpieces and technical projects, are nevertheless closely related to them... All this is evidence of some secret knowledge that has now been lost. But are they really lost forever?
Modern man has departed from his true destiny. There is too much superfluous today that does not allow revealing mentally, and the soul of many is in second place. Ancient knowledge is not lost,  they rest until the right moment. All Vedic astrology, Sumerian astrology is still stored and studied – somewhere on the sidelines, in closed institutions, astrological schools, academies. The continuity of knowledge is alive, the personal experience of astrologers, allowing you to get closer to something very subtle and important. But, nevertheless, today we are taking only the first steps in the era of Aquarius, under the auspices of the planet Uranus – the ruler of Aquarius and astrology as well. Now the flowering of a certain other astrology is beginning, giving more freedom of choice than ever.  We live in an era of a change of centuries, when karma is reset and the rigid patterns of the past are reconfigured. In addition, there is a change of poles with a change in the magnetic field of the Earth. Accordingly, the harsh influence of the planets, which acted “tangentially”, loses its strength, enormous energy is released – both for humanity as a whole and for the Earth itself. And this is another explanation why you should not cling to predictive practices: at least not to block your own resources. Ancient knowledge still needs to be reviewed, and modern astrologers have many discoveries in terms of the capabilities of the human mind and soul.
I noticed a portrait of Nostradamus in your office. Surely you have something to tell about your understanding of the phenomenon of this prophecy...
The portrait in my office is rather an accident. Although, probably, there are no accidents... The fact is that a lot is known about Michel Nostradamus, but they mainly focus on his divination. In fact, this is a grandiose person of the 16th century: a doctor, a pharmacist, a poet, a philosopher who studied grammar, rhetoric, alchemy... The first family of Nostradamus died during the plague, and he began research in the field of prevention and treatment of this disease. As a fortuneteller, he is primarily interested in those who decrypt his quatrains. But maybe these prophecies are encrypted in order not to become public domain? How sad it would be to live if everything was known in advance! That's what life has been given to us to make mistakes, try, fall, get up, have our own personal experience, and not guidance in the form of predictions.
What can you say about the direction named astropsychoanalyst?
This is a subsection of natal astrology, specializing in determining the nature of a person by his natal chart – the location of the bodies at the time of his birth. The primary task of an astropsychologist is not a prediction of specific events, but help in self-knowledge, self-improvement: A professional astropsychologist can draw a portrait of a personality, note its strengths, talents, hidden reserves and vulnerable places that require close attention, and give advice on how a person can best realize himself in various areas of life. Astropsychoanalysis is the ability to analyze, comparing facts, and open up deeper possibilities. Each planet, like every zodiac sign, has several levels. For example, the planet Venus at the lowest level – at the household, animal level – is responsible for our feelings and desires, but the same Venus at a different level of development is responsible for applied creativity: if a person knows how to do something with his hands, then his Venus is already at a higher level. The next level of development of Venus is all types of art. And if a person sets himself the goal of pulling, for example, the same Venus to a certain level, then he needs to seriously engage in art. And the highest manifestation of Venus is unconditional love, or agape. And the mission of the astropsychoanalyst is to recommend how to work out each of the planets. The trick is that when you “pull” one planet, your whole life begins to change, the potential of the other planets also begins to grow. And this is the advantage of modern astropsychoanalytics, which gives a powerful effect in terms of personal growth.
According to some reports, astrology is the oldest of the sciences. Until the XVII century – the era of Voltaireanism - it was mandatory for the study of discipline. Today, in academic circles, seriously discussing astrology is not comme il faut, although in India until now any important event is planned in accordance with the location of the planets, and even attempts have been made to introduce astrology in universities as a scientific discipline. But at the same time, there is more and more evidence that political leaders do not hesitate to turn to mundane astrology. What do you think about this and do you think that the status of astrology in society will change?
I am sure that the status of astrology in society will increase significantly. Incidentally, it is already changing - for reasons I have already mentioned. But I must say that today in academic circles a lot of things are not taken seriously. Discussing the possibilities of forensic psychiatry, for example, is also not comme il faut, but this does not detract from its importance. It’s just that there are different spheres of life, a different mentality: someone is interested, someone not so. And as for Mundane astrology, wise rulers at all times turned to the help of the stars, correctly applying this knowledge for the benefit of their people and all of humanity. Of course, knowledge can be used in a manipulative manner. But if they are applied according to the “do no harm” principle, they will help the common man, the whole state, his leader, and the people. I am sure: the time will come when astrology will receive the status of an important basic discipline.
In Abrahamic religions, the attitude to astrology is ambiguous. If Orthodoxy does not accept it as such, then at the papal court astrologers were always in favor. The ceiling of the Museum of Islamic Civilization in Sharjah is decorated with a mosaic of the natal chart of Sheikh Sultan Bin Mohammed Al Qasimi. In Judaism, there are indications that the influence of the constellations is laid in the foundation of the universe. And in your opinion, how are the ideas of God and astrology related?
But can there be an idea of God without astrology, and vice versa? Indeed, both the stars and the sky – instruments of astrology - everything was created by the Creator. Another thing in whose hands this toolkit is whether the environmental friendliness and ethics of handling the human psyche are respected? And if we talk about modernity, then conflicts of astrology with official denominations usually arise on the basis of predictive practices of astrologers. For example, the Patriarch of Moscow and All Russia Kirill for the first time in the newest (since 1917) history of the Russian Orthodox Church announced the positive attitude of the Orthodox Church towards astrology, but explained that he had in mind astrology as a science, excluding from it the predictions of fate and “newspaper horoscopes”. And by the way, in the Georgian Cathedral of Svetitskhoveli there is also a fresco depicting the zodiac circle and the Day of Judgment.
I remember many years ago I laughed for a long time when a friend of mine admitted to me that his favorite character is Harry Potter. Today I am no longer amused, and I also fell in love with Harry Potter with a tender love, because in the realities of technological civilization we were deprived of a magical cut of being. We can no longer seriously talk about magic, miracles, everything that makes life fabulous and not so boring. Have you encountered miracles in your practice? Do you believe in the power of magic?
By the way, I also love this character very much... The biggest miracle that I have to face is when you see how a person who came for help changed, working on himself, rose above his astrological dominance.
If we develop, if we manage to be conscious and grateful, to accept the will and grace of the Creator, if gratitude, mutual assistance, humanity become priorities in our lives, then we have the opportunity to stand above predictions, above our own map. By polishing every planet, a trait on this planet, cleaning out the negative and developing intuition, we can even approach adulthood, awakening, even in adulthood. This is a real miracle! For me, the greatest miracle is the ability to love and accept the love of my loved ones. To see these miracles, it is enough to be grateful for every breath of air bestowed by life... If we talk about magic in the traditional sense, then here I am even more skeptical than anyone else.